Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - غوطه شرقی در آستانه آزادی
شنبه ۲۶ آیان ۱۳۹۷ Saturday, November 17, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۳:۳۰
شناسه خبر: ۵۵۸۸۶۵
 
تروریست‌ها در حلقه محاصره قرار دارند؛
غوطه شرقی در آستانه آزادی
ارتش سوریه طی روزهای گذشته با ورود به شهرک های مسرابا و مدیرا و ملحق شدن این نیروها با نیروهایی که در اداره مرکبات هستند دستاورد بزرگی به دست آوردند و تروریست‌ها در حال فرار هستند.

به گزارش خبرگزاری رسا، ارتش سوریه در حال پیشروی در غوطه شرقی است و پس از اینکه موفق شد غوطه شرقی را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کند موفق شد که شهرک و مزارعی را به کنترل خود درآورد و این در ظرف نسبتا مدت کوتاهی رخ داد و به این ترتیب تروریست‌ها در غوطه شرقی در سه منطقه جدا افتاده از یکدیگر در محاصره ارتش سوریه قرار گرفته اند؛ نخست، شهر دوما و شهرک الریحان. دوم؛ شهر حرستا و سوم شامل؛ شهر عربین و شهرک های زملکا، سبقا، حموریه، حزه، عین ترما، جسرین، کفربطنا و کوی جوبر.

ارتش سوریه طی روزهای گذشته با ورود به شهرک های مسرابا و مدیرا و ملحق شدن این نیروها با نیروهایی که در اداره مرکبات هستند دستاورد بزرگی به دست آوردند و تروریست‌ها در حال فرار هستند. در کنار پیشروی‌های ارتش سوریه فشار ساکنان به گروههای مسلح نیز موثر بوده است. به این ترتیب جیش الاسلام در شهر دوما و اطراف آن، فیلق الرحمن و جبهه النصره در بخش جنوبی و عربین و مناطق مجاور آن و احرار الشام در حرستا در محاصره هستند.

همزمان با عملیات ارتش سوریه، مذاکراتی از سوی روسها در جریان است و «ولادیمیر زولوتوخین» سخنگوی مرکز آشتی روسیه گفت که افسران این مرکز با فرماندهان فیلق الرحمن مذاکراتی داشته اند تا آنها از جبهه النصره جدا شوند و افراد خود را از غوطه بیرون ببرند. همچنین مذاکراتی با فرماندهان جیش الاسلام انجام شده است.

به هر حال قدر مسلم آن است ارتش سوریه بر بیش از نیمی از غوطه شرقی مسلط شده است و با دستاوردهایی که ارتش سوریه به دست آورده است ۸۰ درصد از اهداف عملیات نظامی برای آزادسازی غوطه شرقی از لوث گروههای ترویستی محقق شده است.با توجه به روند عملیات نظامی، مناطق باقیمانده تحت کنترل گروههای مسلح و تروریستی در دسترس ارتش سوریه قرار گرفته است اما عاملی که روند عملیات و تمام کردن آن را با مانع روبه‌رو می سازد استفاده گروههای مسلح از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی است.ارتش سوریه بر تمام کردن کار گروههای مسلح عزم و اصرار جدی دارد. ارتش سوریه همه احتمالات را در نظر گرفته و بر اساس آن طرح های نظامی خود را تهیه و اجرا می کند.

نیروهای مسلح سوری عملیات نظامی دقیق و منحصر به فردی را اجرا می کنند که فقط تروریست‌ها را در صورتی که تلاش ها برای خروج غیرنظامیان از مناطق تحت سیطره تروریست‌ها محقق نشود، هدف قرار دهند. اما وضعیت حامیان گروههای مسلح و تروریستی نیز بهتر از حال تروریست‌ها نیست. آنها کاملا سرخورد و سردرگم شده اند. آنها دیگر امیدی به ایستادگی گروههای تروریستی در برابر ارتش سوریه ندارند. کشورهای حامی تروریست‌ها تلاش کردند که مانع از پیشروی های ارتش سوریه شوند و در این راه بحث به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه را مطرح کردند که این موضوع جدیدی نیست. «جمال الزعبی» نماینده پارلمان سوریه با اشاره به مواضع جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا مبنی بر اینکه کشورش ادله محکمی درباره به کارگیری سلاح شیمیایی در سوریه ندارد آن‌را در راستای خدمت به اهداف آمریکا دانست به اسپوتنیک گفت: « از زمان بحران سوریه، آمریکا به دنبال اثبات به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه ضد غیرنظامیان است که دلیل و مدرکی به دست نیاورده است زیرا هرگز چنین عملی(استفاده از سلاح شیمیایی) رخ نداده است.

وی افزود: به کارگیری سلاح شیمیایی رخ نداده و نخواهد داد زیرا سوریه اساسا سلاح شیمیایی در اختیار ندارد و قبلا نیز آن‌را اعلام کرده است. ما نیازی نداریم که از سلاح شیمیایی استفاده کنیم زیرا آن به پیروزی های ارتش سوریه که روزانه رخ می دهد، ضربه می زند.الزعبی گفت: آمریکا از سلاح شیمیایی استفاده دومنظوره می کند زمانی برای دامن زدن به اوضاع و زمانی برای آرام کردن اوضاع. یعنی از این موضوع به عنوان چماق و هویج استفاده می کند. مقامات سوریه بارها تاکید کرده اند که سلاح شیمیایی ندارند.

وی اعلام کرد: بعید است که آمریکا حمله جدیدی ضد ارتش سوریه مشابه آنچه در پایگاه الشعیرات پس از حوادث خان شیخون رخ داد، انجام دهد. مواضع وزیر دفاع آمریکا برای نرم کردن مواضع است. آنها خواستار دستاوردی هستند تا دست خالی از غوطه با توجه به پیروزی های ارتش سوریه خارج نشوند.

درباره شکست آمریکا در بسیج افکار عمومی دنیا ضد سوریه الزعبی گفت: آمریکا اشتباه چوپانی را مرتکب شد که بارها به دروغ داد زد که گرگ گوسفندانش را دریده است. بار اول و دوم مردم باور کردند و به یاری اش شتافتند اما پس از آن احدی باور نکرد. در ابتدا کشورهای نزدیک به آمریکا باور کردند اما بعدها کسی به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه را باور نکرد و آن‌را جدی نگرفت».

کشورهای حامی ترویستها به ویژه آمریکا و فرانسه و انگلیس فشار زیادی را به منظور نجات تروریست‌ها در غوطه به کار بستند و آن بحث به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه و حملات به غیرنظامیان بود تا دمشق را مورد تهدید قرار دهند اما هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه دارای تبعات سنگینی خواهد بود. در شرایطی که حامیان تروریست‌ها بر دامنه تهدیدات خود افزوده اند اما سوریه و متحدانش بر خروج غیرنظامیان از مناطق تحت سیطره تروریست‌ها از طریق ایجاد گذرگاههای امن برای آنها اصرار دارند اما تروریست‌ها این گذرگاهها را هدف قرار می دهند و ساکنان غوطه این موضوع را به اطلاع سازمان صلیب سرخ جهانی رسانده اند که تروریست‌ها مانع از خروج آنها می شوند و کمک های آنها را می دزدند.

با توجه به اقدامات گروههای تروریستی و پوششی که واشنگتن و همپیمانانش برای آنها فراهم می آورند، برگه به کارگیری غیرنظامیان از دست حامیان تروریست‌ها خارج شده است و سوریه در دو محور تحرک در سطح بین المللی برای خروج امن غیرنظامیان از مناطق تحت سیطره تروریست‌ها و ادامه نبرد نظامی حرکت می کند. به هر حال در شرایطی که ارتش سوریه هر لحظه دستاوردهای بیشتری در غوطه شرقی به دست می آورد در مقابل گروههای تروریستی و حامیان آنها به آخرین تحرکات رسانه ای و شایعه پراکنی روی آورده اند تا تلفات و شکست خود را جبران کنند در حالی بحث به کارگیری سلاح ممنوعه بین المللی از سوی ارتش سوریه را مطرح می کنند که افراد مسلح مانع از خروج غیرنظامیان از غوطه شرقی دمشق می شوند.حملات خمپاره ای و راکتی گروههای مسلح به دمشق نشان از تفکر خونین حاکم بر گروههای تروریستی است که برای جبران تلفات خود در جنگ با ارتش سوریه به حملات به غیرنظامیان روی می آورند.تظاهراتی که در مناطق تحت سیطره گروه‌های مسلح برگزار شده و می شود نشان دهنده مخالفت ملت سوریه با گروههای تروریستی که سوریه را ویران کردند و تحت نام انقلاب خیالی دست به کشتار زدند، است./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: رسالت

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۳:۵۵
سرمقاله؛
تأملی بر یك مصاحبه
کسی که از رقم درست بودجه وزارتخانه خود که در رسانه‌ها اعلام شده خبر ندارد، معلوم نیست چه طور از هزاران میلیارد تومان پولشویی در کشور خبردار شده که یک رقم آن ۳۰ هزار میلیارد تومان است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۲:۵۵
یادداشت؛
چرا پمپئو عصبانی است؟
واقعیت امر این است که دونالد ترامپ متعاقب خروج یک‌جانبه از برجام، اعتبار و پرستیژ بین المللی خود را از دست داده است. در این معادله، دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی ایالات متحده بدترین هزینه اعتباری ممک...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۲:۱۰
یادداشت؛
۴۰ سال پیروزی
هدف دشمن از تحریم‌های ظالمانه مأیوس کردن، ناامیدسازی و به تسلیم کشاندن مردم ایران و ایجاد دوقطبی «ملت/نظام» بود، اما ما در مسیر پیروزی و دشمن در آستانه سنگین‌ترین شکست تاریخی است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۱:۵۴
سرمقاله؛
دستگاه قضا و عمل به وعده در مجازات مجرمان اقتصادی
سحرگاه چهارشنبه ۲۳ آبان، حکم وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی که به جرم افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شده بودند، به اجرا گذاشته شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۰:۵۵
یادداشت؛
اعتبار دولت و کارنامه مدیریت لیبرالی
مدیریت مسؤولیت پذیر و شجاع، نه به بهانه جویی دشمن رسمیت می‌بخشد و تنش‌زدایی یکطرفه را جایگزین اقتدار و تهدید زدایی می‌کند، و نه برای طفره از وعده‌هایش بهانه‌گیری می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۲
یادداشت؛
مانور طالبان در غیبت تأمل‌انگیز دولت افغانستان
سرانجام پس از چند هفته بلاتکلیفی و تأخیر، نشست مسکو برای صلح افغانستان با حضور روسیه، کشور‌های تأثیرگذار منطقه در حوزه افغانستان، چون ایران و به خصوص نمایندگان شورای عالی صلح این کشور و گروه طالبان، د...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۰
یادداشت؛
پیامدهای انتخابات مياندوره‌اي آمريکا!
موضوع ایران در آمریکا از جهات مختلف به مسأله ای حزبی و دوقطبی تبدیل شده است، اما در این موضوع یک اجماع دوحزبی وجود دارد و هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در برخورد با ایران متفق‌القول هستند، هرچند ممک...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۱:۵۶
تأملی بر اظهارنظر فوکویاما در باب پایان تاریخ؛
یادداشت | آغازی بر یک پایان
تکثرات فرهنگی و ظهور تاریخ‌های موازی به معنی نضج گرفتن اَشکال تازه‌ای از بازشناسی هویتی است؛ بازشناسی‌هایی هویتی که به دلیل برتری‌طلبی گفتمان تجدد، امکان ابراز وجود نیافته بودند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۱:۵۵
سرمقاله؛
بدعت در قانون‌گذاری!
اهل فتنه قبل از اینکه به این وادی بیفتند اول زیر پرچم مخالفت با شورای نگهبان جمع شدند. این پرچم ضدیت با اسلام و قانون اساسی است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۰:۵۵
سرمقاله؛
‌الزامات شکست نهایی دشمن
هوشیاری وبصیرت مردم ایران بیانگر آن است که در ۱۳ آبان امسال، شکستی دیگر بر فهرست بلند شکست‌های آمریکا از مردم نظام جمهوری اسلامی ایران افزوده شده و این بار مردم با ایستادگی ومقاومت خود سناریوی جنگ روا...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۰۴
یادداشت؛
احمدشاه و کنتس اتریشی در خواب‌های پمپئو
آمریکایی‌ها با کمال وقاحت مردم ایران را تهدید به گرسنگی می‌کنند و می‌گویند اگر می‌خواهید شکمتان سیر باشد باید به خواسته‌های ما تن دهید. همزمانی این تهدید بی‌شرمانه و صدمین سالگرد جنگ جهانی دوم تقارن ج...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۹:۲۰
سر مقاله؛
علل و عوامل شکست تحریم آمریکا
درک درست مردم از روند انقلاب و دسیسه‌های دشمن و شناخت پیامد‌های نقشه‌های نظام سلطه و ایستادگی و مقاومت در برابر فشار‌ها یکی از عوامل شکست نقشه دشمن به شمار می‌آید.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۸:۱۰
سر مقاله؛
اصلاح‌طلبان و انتخاب شهردار
اگر آقای آخوندی شهردار تهران شود، به این معناست که اولاً مرزهای بین اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی تا حدود زیادی زدوده شده و ثانیاً اصلاح‌طلبان نتوانسته‌اند با وجود شعارهای فراوان یک گزینه اصلاح‌طلب برای م...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۷:۲۰
یادداشت؛
باتلاق الحدیده
به‌رغم هجوم همه‌جانبه ائتلاف سعودی به بندر الحدیده، این مقاومت یمنی‌ها بوده که مهاجمین را در تنگنا قرار داده و تلفات سنگینی به آنان وارد کرده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۴:۲۰
گزارشی از خلف وعده اروپایی‌ها در ارائه تضمین‌ به ایران برای حفظ برجام و سکوت عجیب وزارت خارجه؛
۱۳ آبان رفت، بسته اروپا نیامد!
ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر پیشین ایران در ایتالیا : اروپا مجانی سوار گاری برجام شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۴۵
بالاخره ۱۳ آبان آمد!
حقیقتی به نام پایان هژمونی آمریکا
اعلام دور جدید تحریم‌های ایران در دو روز قبل از ۱۳ آبان ماه امسال از یک سو و حضور حماسی و مثال زدنی ملت ایران در راهپیمایی ۱۳ آبان ماه، هر دو نماد «استیصال آمریکا در برابر ایران » محسوب می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۰:۲۵
سر مقاله؛
کنگره جهانی اربعین
اکنون که اربعین‌۹۷ به خیر و برکت و سلامت پایان یافته، فرصت ارزیابی‌ها و بررسی‌هاست؛ چرا نباید برای افزایش بهره‌مندی از ظرفیت‌های این حماسه بی‌نظیر تاریخی، کار را از همین امروز آغاز کرد؟
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۸:۵۰
سرمقاله؛
زوال آمریکا
آمریکایی ها پس از ماجرای طبس به این حقیقت رسیدند که قبل از اینکه از مقاومت ملت ایران پاسخی دریافت کنند، خداوند در کمین دشمنان ملت ماست و از آنها انتقام خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۴۰
یادداشت؛
توهم اصلاح‌طلبان در بورس نفت
منتقدان عرضه نفت در بورس دلایل منطقی را برای عدم‌کارآیی این روش عنوان می‌کنند که این نظرات، در جلسات مختلف و حتی مناظرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
مهدویت؛
پیامبر در بستر وفات بشارت حضرت مهدی را داد
سلمان فارسی می‌گوید پیامبر(ص) زمانی که در بستر وفات نگرانی فاطمه(س) را دیدند، در مقام آرامش دادن به ایشان به برخی فضایلی که خداوند به اهل‌بیت(ع) عطا کرده بود از جمله مهدی موعود اشاره کردند.