Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - گزارشی از اوضاع زندگی شیعیان در دو شهر محاصره شده فوعه و کفریا
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ Thursday, May 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۱۵:۳۷
شناسه خبر: ۵۵۸۲۶۹
 
گزارشی از اوضاع زندگی شیعیان در دو شهر محاصره شده فوعه و کفریا
تمام اشکال محاصره هیچ خدشه‌ای به عزم و اراده مردم کفریا و فوعه وارد نکرده است، مردمی که دستاوردهای اخیر ارتش سوریه در حومه شرقی ادلب که بیش از گذشته به شکستن محاصره آنها نزدیک شده‌اند، آنها را امیدوار کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسا، زندگی در شهرک‌های تحت محاصره فوعه و کفریا شبیه هیچ یک از اشکال و شیوه‌های زندگی در دیگر مناطق سوریه نیست، محاصره‌ای که تروریست‌ها به مدت بیش از سه سال بر این مناطق تحمیل کرده‌اند، ساکنان آن را وادار کرده است شیوه‌های جدیدی برای بقا تا زمان پایان یافتن رنج‌هایشان از سوی نیروهای ارتش سوریه و همپیمانان مبتکرانه ایجاد کنند.

مادران برای آماده‌سازی و تهیه خمیر نان ساعت‌های زیادی را صرف می‌کنند، خمیری که وارد تنور می‌شود که ماده سوختی آن چوپ به عنوان یک ماده اصلی برای سوخت است، چرا که مدت‌هاست مواد سوختی همچون گازوئیل به سبب سال‌های طولانی محاصره به پایان رسیده است.

حتی وسایل حمل و نقل و تاکسی‌ها نیز شکل جدیدی به خود گرفته است، اسب و گاری به بهترین وسیله برای جابجایی از یک مکانی به مکان دیگر تبدیل شده است.

تمام اشکال محاصره هیچ خدشه‌ای به عزم و اراده مردم این دو شهرک وارد نکرده است، مردمی که دستاوردهای اخیر ارتش سوریه در حومه شرقی ادلب  که بیش از گذشته به شکستن محاصره آنها نزدیک شده‌اند، آنها را امیدوار کرده است.

یکی از ساکنان فوعه گفت: از همان روز اول بحران، ما حامی و پشتیبان ارتش سوریه بودیم، کوچک‌ترین فرد در فوعه و کفریا، از همان روز نخست لباس نظامی(یونیفورم) به تن کرده است.

وی افزود: ما خوشحالیم، شادی‌مان به خاطر دستاوردهای بزرگی که ارتش در حومه‌های حماه،‌ ادلب و حلب کسب کرد، قابل وصف نیست، مردم فوعه و کفریا تلخی و سختی محاصره را هنگامی که از این دستاوردهای ارتش سوریه مطلع شدند، فراموش کردند، هنگامی که فهمیدیم ارتش ما یک جنگنده دشمن صهیونیست را سرنگون کرده است، معنایش این است که ارتش کشورما همچنان می‌تواند با تجاوزگری ترکیه و تروریست‌های مورد حمایتش مقابله کند، ما می‌خواهیم ارتش راه خود را به سمت ما تکمیل کند چرا که دیگر سه سال محاصره و سرکوب و ظلم(تروریست‌ها) کافی است.

شهروند دیگری می‌گوید: درخصوص ارتش سوریه باید بگویم که ما افتخار می‌کنیم که ارتش جنگنده اف 16 متجاوز جنایتکاران صهیونیست را سرنگون کرد؛ امیدواریم که دولت سوریه برای آزادی ما در فوعه و کفریا هم گام بردارد و اقدام کند.

یک بانوی اهل شهرک فوعه گفت: ما خواهان پیشروی ارتش سوریه و همپیمانان به سمت این منطقه هستیم و می‌دانیم که ادلب پایان نبردها در سوریه خواهد بود و ارتش سوریه در تمام سوریه به پیروزی‌هایی دست یافته است، به یاری خداوند پیروزی بزرگ‌تر بر رژیم صهیونیستی و البته پس از آزادسازی شهر ادلب رقم خواهد خورد.

وی افزود: شهر ادلب بیش از سه سال از تروریسم رنج کشیده است و دیگر بس است؛ ارتش به سمت ما پیشروی کرده و فاصله کوتاهی باقی مانده است، ما با شادی زاید‌‌الوصفی منتظر آنها هستیم، ما دقایق و ثانیه‌ها را می‌شماریم تا ارتش برسد و این محاصره وحشتناک زنان و کودکان و جوانان را درهم بشکند، مردمی که در سایه گرسنگی و بیماری و نگرانی زندگی می‌کنند، ما خواهان آمدن ارتش هستیم و دقیقه به دقیقه انتظارشان را می‌کشیم، ما آرزو داریم که چهره شما را هر چه زودتر به یاری خداوند ببینیم.

وی خاطرنشان کرد: ما از خداوند می‌خواهیم ارتش ما را به ما برساند تا ما را آزاد کنند،‌نه فقط ما را بلکه شهر ادلب و تمام روستاهای اطراف ما را آزاد کند.

بانوی دیگری با ابراز خوشحالی از نزدیک شدن ارتش سوریه می‌گوید: ما وقتی صدای گلوله‌باران ارتش سوریه علیه تروریست‌ها را شنیدیم، خیلی خوشحال شدیم، احساس کردیم که ارتش خیلی به ما نزدیک شده و درد ما را احساس می‌کند، ما از ارتش می‌خواهیم که ما را نجات دهد، دیگر نمی‌توانیم این وضعیت را تحمل کنیم،‌ما همراه و حامی ارتش سوریه هستیم و با دخالت هر طرفی مخالفیم، ما مردم شهر ادلب از ارتش می‌خواهیم به سمت ما بیاید، با این پیشروی احساس می‌کنیم که امیدواری همچنان وجود دارد تا ارتش سوریه به شهر ما برسد و ما را آزاد کند.

کودکی نیز در این رابطه گفت: ما بی‌صبرانه انتظار ارتش را می‌کشیم،‌ هر گاه صدای شلیک گلوله‌های ارتش به سمت افراد مسلح را می‌شنویم، غرق شادی می‌شویم، هرگاه ارتش سوریه به ما نزدیک شود،‌از همینجا از آن حمایت خواهیم کرد، ما از ارتش می‌خواهیم که پیشروی خود را متوقف نکند تا به ما برسد.

یک زن ساکن این مناطق هم درباره ارتش سوریه تصریح می‌کند: سه سال صبر کردن برای رسیدن این  ارتش شجاع خود بزرگترین پیروزی است و به یاری خداوند ارتش مسیر پیروزی را تکمیل می‌کند و محاصره ما را در هم می‌شکند و بر سر آنها گُل و برنج بریزیم. (با خنده) اگر برنج پیدا نکنیم، گندم بر سرشان خواهیم ریخت،‌چرا که خیلی گندم داریم./۸۴۷/ب۱۰۲/ف

منبع: تسنیم

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۵:۲۱
عمار حکیم خواستار خدمتگذاری و قانون‌مداری دولت آینده عراق شد
حکیم با اشاره به اینکه دولت آینده باید خدمت‌رسان باشد و نباید کشور را در بحران قرار دهد، تصریح کرد: چنین دولتی باید به قوانین احترام گذاشته و آن را زیر پا نگذارد.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۸:۱۱
تداوم رایزنی فشرده سیاستمداران عراقی برای تشکیل فراکسیون‌ها و انتخاب نخست وزیر
رایزنی و گفت‌وگوی جریان‌ها و تشکل های سیاسی عراق بعد از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی این کشور برای تشکیل فراکسیون‌ها و دولت آینده همچنان ادامه دارد.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۴:۰۳
رهبر جریان صدر خواستار مشارکت همه احزاب پیروز در دولت آینده شد
رهبر جریان صدر بر ضرورت تشکیل دولتی میهنی و مستقل تاکید کرد و مشارکت همه احزاب پیروز در دولت آینده را بسیار مهم ارزیابی کرد.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۶:۵۹
ایت الله محمد سعید حکیم:
عملکرد پزشکان شیعه نشانگر پیروی آنان از آموزه های اسلام و مذهب تشیع است
ایت الله محمد سعید حکیم با بیان اینکه عملکرد پزشکان شیعه نشانگر پیروی آنان از آموزه های اسلام و مذهب تشیع است، گفت: شما پزشکان مسوولیت بزرگی در مورد سلامتی مردم به عهده دارید.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۶:۳۱
تأکید العبادی و صدر بر ضرورت مشارکت تمام گروه‌ها در دولت بعدی
رهبران ائتلاف «النصر» و «سائرون» طی دیداری در بغداد، بر ضرورت مشارکت تمامی گروه‌ها در دولت آینده این کشور و نیز سرعت بخشیدن به روند تشکیل آن، تأکید کردند.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۶:۳۰
عضو حزب الدعوه عراق مطرح کرد؛
نقش رژیم سعودی در نشست سفرای کشورهای همسایه عرب با مقتدی صدر
برخی مسؤولان عراقی معتقدند که نشست سفرای اردن، ترکیه، عربستان و کویت با رهبر جریان صدر و رییس ائتلاف «سائرون»، با همکاری و ایفای نقش رژیم سعودی صورت گرفته است.
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۷:۲۷
شیطنت رسانه‌های سعودی برای اختلاف‌افکنی میان عراق و ایران
رسانه‌های سعودی، پیروز شدن ائتلاف مقتدا صدر را موفقیتی علیه ایران تحلیل کرده‌اند حال آنکه صدر اگر به یک چیز شهره باشد، آن، چهره ضد آمریکایی اوست.
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۷:۱۲
تاکید مقتدا صدر بر تقویت روابط عراق با همسایگان خود
رهبر جریان صدر در جریان دیدار با سفرای چند کشور منطقه بر ضرورت تقویت روابط عراق با کشورهای همسایه خود تاکید کرد.
۱۳۹۷/۲/۲۸ - ۱۸:۴۳
نماینده آیت الله سیستانی نسبت به ترویج شایعات و اکاذیب در جامعه اسلامی هشدار داد
تولیت آستان مقدس امام حسین(ع) با هشدار نسبت به ترویج شایعات، هوشیاری و ‌آگاهی را از ویژگی‌های محبّان اهل بیت(ع) برشمرد.
۱۳۹۷/۲/۲۸ - ۱۶:۳۸
حکیم:
درصدد ائتلاف با تمامی گروه‌ها برای تشکیل دولت ملّی هستیم
رییس جریان حکمت ملّی عراق با تاکید بر لزوم تشکیل دولت در وقت مقرّر قانونی ائتلاف همه جریان‌ها برای تشکیل دولت ملّی و دموکراتیک را خواستار شد.
۱۳۹۷/۲/۲۷ - ۱۷:۵۷
نماینده سابق پارلمان عراق:
«صدر» و «مالکی» در «اکثریت سیاسی» توافق دارند
نماینده سابق پارلمان عراق تاکید کرد که رهبران ائتلاف‌های «سائرون» و «دولة القانون» بر اصل طرح اکثریت سیاسی پیشنهادی شیعیان توافق دارند.
۱۳۹۷/۲/۲۷ - ۱۷:۵۱
پاسخ «مقتدا صدر» به دخالت وزیر عربستانی در انتخابات عراق
رهبر ائتلاف انتخاباتی «سائرون» عراق به اظهار نظر وزیر سعودی درباره برخی برخی گروه‌های سیاسی عراقی واکنش نشان داد.
۱۳۹۷/۲/۲۷ - ۱۳:۳۵
مقتدا صدر:
جریان های سیاسی پیروز در انتخابات با یکدیگر شریک هستند
رهبر جریان صدر اعلام کرد که همه جریان های سیاسی پیروز در انتخابات با یکدیگر شریک هستند.
۱۳۹۷/۲/۲۷ - ۱۳:۲۵
نمایش دموکراسی در عراق؛ اهمیت ائتلاف‌سازی‌ «پسا انتخاباتی»
انتخابات پارلمانی عراق با موفقیت کامل برگزار شد و اکنون زمان ائتلاف‌سازی‌های «پسا انتخاباتی» که اهمیت ویژه‌تری در مقایسه با پیش از انتخابات دارد، رسیده است.
۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۸:۱۰
مقتدا صدر دخالت نماینده آمریکا در امور عراق را وقیحانه دانست
رهبر جریان صدر دخالت‌های آمریکا در امور داخلی عراق را وقیحانه توصیف کرد.
۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۸:۰۱
عمار حکیم خواستار موضع‌گیری قاطع سازمان ملل علیه صهیونیست‌ها شد
رییس ائتلاف ملی شیعیان عراق موضع‌گیری قاطعانه جامعه بین‌الملل و نهادهای بین‌المللی و در رأس آنها سازمان ملل متحد و شورای امنیت را در قبال جنایات و تجاوزات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی خواستار شد.
۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۱۷:۱۶
مقتدا صدر بعد از پیروزی در انتخابات خواستار ائتلاف با جریان‌های «حکمت» و «الوطنیه» شد
رهبر جریان صدر عراق اعلام کرد ائتلاف «سائرون» با دو ائتلاف سیاسی دیگر به رهبری «عمار حکیم» و «ایاد علاوی» ائتلاف می کند.
۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۶:۱۷
اولین انتخابات بعد از داعش؛ «الصدر» و «الحشد» در صدر؛ عراق منتظر چهره جدید
اعلام نتایج غیررسمی چهارمین انتخابات پارلمانی عراق بعد از سقوط رژیم بعث، نشان‌دهنده تغییر معادلات آتی عراق به واسطه تشکیل پارلمانی متفاوت است که نتیجه آن چهره‌ای جدید از عراقِ خلاص شده از شر تروریسم ت...
۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۵:۵۵
اولین واکنش مقتدا صدر به صدرنشینی لیست سائرون در انتخابات
مقتدا صدر رهبر جریان صدر در عراق به صدرنشینی لیست ائتلاف سائرون به ریاست خودش در انتخابات پارلمانی این کشور واکنش نشان داد.
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۱۸:۴۳
رییس شاخه جنوب جماعت علمای عراق:
اهل سنت کتب شیعی را در کتابخانه های خود قرار دهند
الملا با بیان این که امروزه مسلمانان باید با یکدیگر متحد باشند، گفت: این اتحاد را باید با گفت وگو و گفتمان سازی به وجود بیاوریم، چون بسیاری از کتب میان این مذاهب تفرقه می افکند.