Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - آثار و برکات خواندن نماز شب
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ Tuesday, May 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۲۱:۴۶
شناسه خبر: ۵۵۱۹۸۷
 
آیت الله مهدوی تشریح کرد؛
آثار و برکات خواندن نماز شب
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با توجه به روایات معصومین(ع) به تشریح آثار نماز شب پرداخت و گفت: مقام محمود مقامی غیر قابل درک برای انسان است و کسی که به این مقام برسد قابلیت شفاعت کردن را دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در جلسه تفسیر قرآن امروز که در مدرسه صدر بازار برگزار شد، گفت: خواندن نماز شب انسان را به همه خواسته هایش می رساند.

وی در ادامه تفسیر سوره اسراء آیه هفتاد و نهم که می فرماید«وَمِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَکَ عَسَى أَنْ یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقَامًا مَحْمُودًا» را تلاوت کرد و افزود: این آیه مربوط به نماز شب است و بیان می دارد بخشی از شب را به گونه ای که برای شما تشریح شده است به خواندن نافله مشغول باش و امید است که خداوند شما را به مقام محمود برساند.

آیت الله مهدوی در تشریح معنای واژه تهجّد اظهار کرد: تهجد در معنای لغوی به معنای خوابیدن است ولی در این آیه ضد معنای خوابیدن به کار رفته است و این مسأله در زبان عرب مرسوم است و باید با توجه به قرائن موجود در کلام معنای حقیقی آن مشخص می شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با بیان این که نماز شب خواندن اثرات بسیار زیادی دارد، ابراز کرد: تولید هیبت، سبب عزت، محو کننده گناهان، برآورده کننده همه نعمت ها، افزایش روزی و بسیاری از نعمت های دیگر که قابل درک و احصاء نیست با خواندن نماز شب برای شخص ایجاد می شود؛ واژه مقاماً در آیه شریفه به صورت نکره به کار رفته است و این یعنی شناخت این جایگاه برای انسان میسر نیست.

امام جمعه موقت اصفهان اضافه کرد: انسانی که به مقام محمود می رسد به مقام شفاعت می رسد یعنی خداوند به خواسته شافع، باران را می باراند و یا یک انسان جهنمی که جهنم رفتنش امضا شده است را به بهشت می برد.

استاد اخلاق حوزه علمیه خاطرنشان کرد: در کتاب اربعین حدیث امام خمینی(ره) مطالبی در رابطه با نماز شب وجود دارد که بسیار جالب و دقیق است و رفتار خودشان نیز گویای درک مقام نماز شب است که در شرایط بسیار سخت بیماری در بیمارستان از خواندن نماز شب غافل نبودند.

آیت الله مهدوی در پایان تصریح کرد: انسان هایی که قدرت دخل و تصرف بیشتری در عالم هستی دارند در برابر پروردگار عالم خاضع ترین افراد هستند؛ پیامبر(ص) و ائمه(ع) نمونه بارزی هستند که باید الگو واقع شوند./867/پ۲۰۳/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۴:۰۸
حجت الاسلام یعقوبی خبرداد؛
تشکیل شورای همکاری و سیاست گذاری نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان
معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: به پیشنهاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان یک شورای همکاری و سیاست گذاری برای برپایی نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان با حضور مدی...
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۲:۴۳
دبير جامعه روحانيت كاشان:
دشمن به دنبال گرفتن روحيه مبارزه طلبي جوان ايراني است
دبير جامعه روحانيت كاشان گفت: امروز دشمن به دنبال گرفتن روحيه مبارزه طلبي، دفاع از حق مظلوم و جهاد و شهادت از جوانان ايراني است.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۲:۳۳
امام جمعه موقت كاشان:
موعظه حقيقي يكي از نمونه هاي حكمت است
امام جمعه موقت كاشان موعظه حقيقي را يكي از نمونه هاي حكمت دانست و از موعظه به عنوان كلمات حكمت آميز نام برد و گفت: اگر خداوند مواعظ لقمان را بيان مي كند به دليل اين است كه لقمان حكيم واقعي بود.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۸:۴۳
آیت الله مهدوی:
فاسد کردن جوانان بالاترین ضربه فرهنگی به جامعه اسلامی است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: دشمن زمانی که می خواهد به جامعه اسلامی ضربه بزند، محصول به دست آمده مردم مسلمان را به هلاکت می کشاند و جوانان را فاسد می کند که در اولی ضربه اقتصادی به جا...
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۶:۵۰
آيت‎الله مظاهري:
بهترین و والاترین فلسفه‌ها و عرفان‌ها در قرآن وجود دارد
حضرت آیت‌الله مظاهری با اشاره به اهمیت عمل به قرآن، گفت: بهترین و والاترین فلسفه‌ها و عرفان‌ها در قرآن وجود دارد، بزرگان نظیر خواجه نصیرها و شیخ طوسی‌ها افتخار می کنند که شاگرد قرآن هستند.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۱:۴۹
امام جمعه موقت كاشان:
حكمت گمشده مومن است
امام جمعه موقت كاشان حكمت را گمشده مومن دانست و گفت: يكي از برنامه هاي مومن اين است كه به دنبال حكمت باشد، چرا كه حكمت گمشده مومن است و هميشه بايد به دنبال حكمت باشد تا به مقام حكمت برسد.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۱:۳۹
دبير جامعه روحانيت كاشان:
مومنان نباید در برابر منكرات جامعه بي تفاوت باشند
دبير جامعه روحانيت كاشان از امر به معروف و نهي از منكر بر اساس روايات به عنوان مادر واجبات نام برد و گفت: انسان مومن و متدين در برابر منكرات پيرامون خود نبايد بي تفاوت باشد.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۸:۵۸
امام جمعه موقت اصفهان:
اروپا خلاف میل آمریکا کاری انجام نخواهد داد
حجت الاسلام رهبر با تأکید بر همسو بودن سیاست‌های کشورهای اروپایی با آمریکا، گفت: کسی که فکر می‌کند اروپا بدون آمریکا کاری برای ما در زمینه برجام و مسائل بین الملل خواهد کرد، واقعا در اشتباه است.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۸:۴۷
حجت الاسلام پرورش:
تبلیغ مهمترین رسالت روحانیت است
رییس عقیدتی سیاسی پدافند هوایی شهید نصر اصفهانی با تأکید بر لزوم ارائه چهره حقیقی دین به جامعه، گفت: اگر دین به معنای واقعی را به مردم نشان دهیم قطعا مردم شیفته دین خواهند بود، چرا که دین حقیقی با فطر...
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۶:۲۵
مدير حوزه علميه كاشان مطرح كرد؛
مخاطب شناسی و به روز بودن، ویژگی مهم مبلغان
مدير حوزه علميه كاشان گفت: مبلغان بايد مسائل سياسي را خوب بشناسند و متخصص در مسائل سياسي و راهكارهاي برون رفت ازمشكلات باشند تا بتواند پاسخگوي مردم و مطالبات مردمي باشند.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۲:۲۱
دبير جامعه روحانيت كاشان:
قرآن بهترین راه برای خداشناسي است
دبير جامعه روحانيت كاشان با اشاره به اينكه قرآن نازل شده است تا خدا را به ما معرفي كند، گفت: خدا شناسي را بايد از قرآن گرفت چرا كه خداوند در آيت الكرسي خود را معرفي كرده است
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۲:۰۱
امام جمعه موقت كاشان:
وفاي به عهد يكي از علائم ايمان است
امام جمعه موقت كاشان يكي از مشكلات امروز جامعه را عدم پايبندي به وفاي به عهد و پيمان دانست و گفت: يكي از علائم مهم انسان با ايمان، وفاي به عهد و پيمان است.
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۷:۴۰
آیت الله مهدوی:
ترجیح کار کم اهمیت بر کار پر اهمیت، لهو است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: انسان در دو سال اول زندگی به بازی مشغول است و از آن در قرآن به لعب تعبیر شده است، بعد از مدتی به لهو دچار می شود یعنی کارهای کم اهمیت را به کارهای پُر اهم...
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۶:۲۱
حجت الاسلام شیخ الاسلامی مطرح کرد؛
توجه به باورها در ساخت شبکه‌های اجتماعی و محصولات فرهنگی
رییس میز تخصصی سبک زندگی اسلامی با تشریح ابعاد مختلف موضوع سبک زندگی، گفت: برخلاف نظریه‌هایی که معتقدند فرهنگ خود به خود شکل گرفته و جریانی است که عرف آن را پیش می‌برد، باور ما این است که فرهنگ امری ق...
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۵:۵۲
معرفي مدارس علميه كاشان(3)
مدرسه آيت الله امامي كاشاني تنها مدرسه تخصصي سطح ۳ كاشان
مدرسه علميه آيت الله ابوتراب امامي كاشاني(ره) با اخذ مجوز رسمي سطح ۳ و سطح عالي تأسيس و فعاليت رسمي خود را به صورت تخصصي از مهرماه سال ۹۳ در شهرستان كاشان آغاز كرد.
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۵:۴۶
آیت الله ناصری:
صدقه را پیش از فقیر خداوند دریافت می‌کند
استاد اخلاق و عرفان حوزه علمیه با بیان اینکه بِر و نیکی باهم تفاوت دارند، گفت: بِر یعنی کار نیک و خوبی که عام المنفعه و با قصد رضای خدا و در راه خداوند باشد.
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۵:۳۴
آيت‎الله مظاهری:
هدف قرائت قرآن تهذیب نفس است
حضرت آيت‎الله مظاهری با اشاره به مراحل انس با قرآن کریم، گفت: قرآن آموزش و پرورش اخلاق است و باید به‌واسطۀ قرآن مهذب باشیم.
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۱:۳۹
امام جمعه موقت كاشان:
خيركثير نعمت بزرگ خداوند به بندگانش است
امام جمعه موقت كاشان با اشاره به اينكه انسان تنها در سايه عبوديت است كه نزد خدا به مقام مي رسد، گفت: خداوند مي فرمايد به هركسی حكمت داده شود به او خير كثير داده شده و اين نعمت بزرگي است كه خداوند به ل...
۱۳۹۷/۲/۲۸ - ۱۵:۵۳
آیت الله طباطبایی نژاد:
اروپا بعد از خروج ترامپ، عملا از برجام خارج شده است
امام جمعه اصفهان گفت: اروپایی ها بعد از خروج ترامپ از برجام، عملاً خارج از آن هستند چرا که اقتصاد اروپا و آمریکا در هم پیچیده است و هرگز حاضر نیستند معاملات چند صد میلیارد دلاری با آمریکا را به خاطر چ...
۱۳۹۷/۲/۲۸ - ۱۵:۳۱
آيت الله نمازي:
ملت ايران با تمام قدرت در برابر آمريكا ايستاده است
نماينده ولي فقيه دركاشان گفت: ترامپ بايد بداند ملت ايران فرزندان مكتب توحيد و فرزندان خيبر، بدر، احد و عاشورا هستند و با تمام نيرو و قدرت در برابر شيطنت هاي آمريكا و هم پيمانانش خواهد ايستاد.