Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - بررسی نقش راهبرد «مهار از درون» آمریکا در اغتشاشات اخیر ایران
پنج شنبه ۲۴ آیان ۱۳۹۷ Thursday, November 15, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۱۰:۳۲
شناسه خبر: ۵۴۸۹۶۶
 
بررسی نقش راهبرد «مهار از درون» آمریکا در اغتشاشات اخیر ایران
آنچه از برآوردها و تحلیل‎های اندیشکده‎های بزرگ آمریکایی و اروپایی بر می آید ترامپ محور همپیمان خود در منطقه را از ریاض گرفته تا تل آویو حافظ و منشاء تداوم حضور آمریکا در منطقه می داند لذا از دید ترامپ ایران به عنوان یک کشور مستقل و مخالف این دو کشور در واقع بر هم زننده برنامه های بلند مدت آمریکا برای حضور و بهره برداری از منطقه تعریف می شود.

به گزارش خبرگزاری رسا، اگر نگاهی به تاریخ تشکیل ایالات متحده و فرایند ظهور و بروز هژمونی آن در جهان بیندازیم در خواهیم یافت که در دوران پسا جنگ جهانی اول و دوم که این کشور با کنار زدن رقبای غربی خود به یکی از بزرگترین قدرتهای نظامی و سیاسی جهان بدل گردید هیچ رئیس جمهوری به اندازه دونالد ترامپ از منظر شهروندان آمریکایی مخالف ارزش های بنیادین این کشور در حوزه لیبرال دموکراسی و آرمان "American Dream" نبوده است.

در واقع دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا در کمتر از یک سال از فعالیت خود با طراحی و اجرای سیاست های بی سابقه داخلی و خارجی موجی از انتقادها را بر علیه کاخ سفید و شخص رییس جمهور آمریکا بر انگیخته است به حدی که بسیاری از متحدان بین المللی آمریکا بر علیه وی موضع گیری های آشکاری نموده اند و آینده روابط دولت هایشان با آمریکا را در هاله ای از ابهام توصیف کرده اند.

جالب اینکه تاکنون اقدامات ترامپ در حوزه داخلی به حدی از منظر افکار عمومی آمریکا نامقبول بوده است که بیش از ۶۰ درصد از شهروندان آمریکا وی را از هواداران راست افراطی و حتی نئونازیست معرفی می کنند و در رسانه های بزرگ این کشور نیز مانند مقاله ای که در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی در نشریه نیویورک تایمز به قلم راجر کوئن منتشر شد، شخصیت وی را با موسیولینی رهبر فاشیست های ایتالیا و هیتلر رهبر آلمان نازی مقایسه می کنند. 

اما ترامپ همانگونه که بواسطه اقدامات داخلی خود در نزد افکار عمومی منتقدان فراوانی دارد در عرصه سیاست بین المللی خصوصا در حوزه خاورمیانه و غرب آسیا نیز به واسطه دوستی و همکاری با سران دیکتاتور و خونریز منطقه از وجهه خوبی برخوردار نیست تا جایی به گفته نهادهای مدافع حقوق بشر با اعمال سیاست های تشویقی در قبال اقدامات جنگ طلبانه محمد بن سلمان در یکی از بزرگترین نسل کشی های تاریخ خاورمیانه در قبال مردم بی دفاع یمن سهیم شده است. 

اما در طی ماه گذشته میلادی و در شرایطی که بحران یمن به واسطه دخالتهای مستقیم سیاسی و تسلیحاتی آمریکا هنوز به با افق روشنی روبرو نیست منطقه شاهد اعلام سیاستی جدید از سوی ترامپ در قبال مساله فلسطین بود(برای مطالعه بیشتر به مقالات پایگاه تحلیلی طنین مراجعه شود) که بر اساس آن ملت فلسطین از حق تاریخی و قانونی خود نسبت به شهر بیت المقدس محروم شده و این شهر به عنوان پایتخت رژیم اشغال گر صهیونیستی از سوی ایالات متحده رسمیت یافت.

این راهبرد جدید ترامپ هرچند موجب شور شعف همپیمانان صهیونیستی او شد اما بطور قاطع کشورهای جهان  از جمله همپیمانان اروپایی آمریکا در سازمان ملل متحد بر علیه این تصمیم موضع گیری کرده و این اقدام خودسرانه ترامپ را محکوم کردند و تا جایی پیش رفتند که رسما برخی از رهبران اروپا سران فعلی کاخ سفید را فاقد مشروعیت عقلانی برای دخالت در مسائل مهم جهان معرفی کردند. 

اما آنچه محور اصلی این مقاله است نوع راهبردهای ترامپ در مورد ایران می باشد زیرا ترامپ در کنار مساله فلسطین توجه زیادی به ایران داشته و در سال اول ریاست جمهوری خود بخش زیادی از وقت و انرژی خود را وقف تدوین سیاست ها و راهبردهایی برای مقابله با ایران و نفوذ و پیشرفت داخلی و منطقه ای این کشور کرده است تا جایی که در سخنرانی نفرت انگیز خود در مهر ماه سال جاری خود برابر با ۱۳ اکتبر سال گذشته میلادی ملت ایران یک ملت تروریست "A Terrorist Nation" معرفی کرد که در راستای مقابله با آن استفاده از هر ابزار و سیاستی مشروعیت می یابد.

ترامپ در نخستین روزهای حضورش در کاخ سفید اثبات کرد که اولویت سیاست خارجه وی نه روسیه و چین بلکه ایران است تا جایی که در نخستین فرمان ملی و اجرایی خود  ورود "اتباع ایران" به خاک کشورش را ممنوع کرده و این دایره ممنوعیت را تا شهروندان اروپایی و آمریکایی سفر کرده به ایران نیز گسترش داد زیرا از منظر وی هر فرد ایرانی یا سفر کرده به ایران مستعد انجام اقدامات تروریستی بر علیه منافع آمریکا است آنهم در حالی که بسیاری از ایرانیان مقیم ایالات متحده در مهمترین مشاغل اقتصادی و سیاسی این کشور فعال بوده و هستند!

با توجه به آنچه بیان شد به راحتی می توان دریافت که ترامپ بر خلاف اسلاف پیشین خود در کاخ سفید نه تنها اهمیتی به حفظ موقعیت آمریکا در عرصه روابط بین الملل نمی دهد بلکه بدلیل برخورداری از یک سادیسم سیاسی علاقه زیادی به آزار و اذیت ملت های جهان خصوصا مخالفان رشد و توسعه رژیم صهیونیستی با محوریت ایران دارد لذا پس از انتخاب وی به ریاست جمهوری به صورت آشکار حمایت آمریکا از گروه های تروریستی و منافق که در پوشش اپوزیسیون سیاسی بر علیه ملت ایران فعالیت می کنند به شدت افزایش یافت.

لذا لازم است با نگاهی عمیق تر به رویکردهای ترامپ در قبال ایران بپردازیم تا در قبل آن تحلیلی دقیق تر از شرایط امروز و فردای کشور در مواجهه با این دشمن دیرینه داشته باشیم.

راهبرد های ترامپ برای مهار ایران

راهبرد فشار  "Pressure Strategy"
بر اساس آنچه از برآوردها و تحلیل های اندیشکده های بزرگ آمریکایی و اروپایی بر می آید ترامپ محور همپیمان خود در منطقه را از ریاض گرفته تا تل آویو حافظ و منشاء تداوم حضور آمریکا در منطقه می داند لذا از دید ترامپ ایران به عنوان یک کشور مستقل و مخالف این دو کشور در واقع بر هم زننده برنامه های بلند مدت آمریکا برای حضور و بهره برداری از منطقه تعریف می گردد لذا باید به هر شکل ممکن برای حذف یا تغییر و همراه سازی حکومت ایران اقدام کرد.

مهمترین راهبرد مشهود ترامپ در قبال ایران استفاده از سیاست علنی حمایت از "تغییر حکومت" و "نقض برجام" بوده است زیرا به عقیده وی کشور ما حساسیت بالایی بر روی این دو مساله داشته و طبیعتا با تمرکز و فشار بر روی این دو موضوع می توان امتیازات زیادی گرفت تا جایی که حتی به نفوذ و حضور ایران در منطقه نیز پایان داد. 

لذا آنگونه که در اظهار نظرهای مقامات کاخ سفید و شخص ترامپ مشخص است راهبرد فشار بر ایران در  بلند مدت و بصورت مستمر راهبرد اصلی آمریکا برای مهار ایران خواهد بود و به عقیده آنها این فشارها در نهایت حکومت ایران را به مذاکره هایی در چهارچوب منافع و علایق ترامپ و متحدانش خواهد کشاند.

 راهبرد تغییر حکومت "Regime Change Strategy"

در ماه های گذشته ادبیات تغییر رژیم به یکی از مهمترین مفاهیم مورد استفاده مقامات کاخ سفید در مواجهه با موضوع ایران شده است بطوری که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه رسما در جلسه کمیته خارجی کنگره اعلام کرد که سیاست ایالات متحده مهیا کردن شرایطی است که به گذار قدرت در حاکمیت ایران منجر شود که به عبارت بهتر تغییر حکومت در ایران است که طبیعتا جز با جنگ یا نفوذ منتج به استحاله ممکن نخواهد بود. 

جالب اینکه  جیمز متیس، وزیر دفاع ترامپ نیز در مدتی قبل در یک مصاحبه خبری رسما از لزوم تغییر حکومت ایران سخن گفته بود که به نوعی تایید کننده موضع آشکار ترامپ در قبال ایران است.

البته ترامپ بواسطه مشاورین با سابقه خود که غالبا از ژنرال های بازنشسته ارتش آمریکا هستند این واقعیت را پذیرفته که مقابله با ایران و تغییر حکومت از طریق نظامی دور از دسترس و پر هزینه است لذا آنگونه که از افزایش ارتباطات سیاسی و امنیتی کاخ سفید با گروه های مخالف جمهوری اسلامی ایران مشخص است آمریکا خواهان هزینه کردن از اپوزیسیون داخلی و خارجی برای نیل به این هدف خود است.

چرایی حمایت ترامپ از اغتشاشات اخیر ایران

در هفته های گذشته کشور ما شاهد بروز برخی از وقایع تلخ از جمله اغتشاشات خیابانی بود که منجر به تخریب اموال عمومی و کشته و زخمی شدن برخی از شهروندان کشورمان شد اما آنچه در این ایام بیش از همه مورد توجه افکار عمومی ایران و جهان قرار گرفت حمایت مکرر ترامپ از اغتشاشگران بود که حتی شامل تهدید هایی لفظی بر علیه ملت ایران نیز می شد!

قطع به یقین این رویکرد ترامپ مبتنی بر یک راهبرد از پیش تعریف شده در راستای استراتژی مهار ایران است لذا لازم است تا با موشکافی آن به شناخت و تحلیل دقیق تری نسبت به حمایت های کاخ سفید از آشوب های خیابانی اخیر دست پیدا کنیم.

بنا بر آنچه تاکنون از منابع غربی افشاء شده است در ماه های پایانی دوره ریاست جمهوری اوباما مارک دوبویتز مدیر "بنیاد دفاع از دموکراسی"  گزارشی مختصر و ۷ صفحه ای را بصورت محرمانه به شورای امنیت ملی آمریکا فرستاد و بر اساس آن راه کارهای شکل دهی آشوب های های مردمی در ایران را  با هدف تغییر حکومت و ایجاد یک ایران دموکراتیزه مورد تایید آمریکا مطرح کرد. 

این گزارش محرمانه اما مدتی بعد بدست مایکل کرولی دبیر حوزه سیاست خارجی سایت معروف پولوتیکو رسید و بخش هایی از آن منتشر شد که در بخشی از آن در کنار مسائل اقتصادی از ریاست جمهوری آمریکا به عنوان مهمترین عنصر تاثیرگذار بر شروع آشوب ها و اعتراضات مردمی در ایران یاد شده بود. 

از این رو بلافاصله بعد از تبدیل شدن اعتراضات اقتصادی و معیشتی معترضان به اغتشاشات خیابانی سودجویان، ترامپ سعی کرد با ورود سریع به این قضایا در راستای اجرای این شیوه نامه گام بردارد تا به ظن خود آتش فتنه را شعله ورتر کرده و نیروهای منافق و اپوزیسیون فعال در اغتشاشات را با دلگرمی بیشتر به تداوم فعالیتهایشان وادارد.

متاسفانه ترامپ با توجه به پیش فرض های ذهنی خود که بخش زیادی از آن نیز ناشی از القائات نزدیکان صهیونیست وی است تصور می کند سیاست تلاش برای تغییر حکومت در ایران در کنار اجرای راهبرد فشار اگر نتواند منجر به تغییر حکومت در ایران شود حداقل منجر به مشروعیت زدایی از حکومت ، بی ثباتی فضای داخلی ایران و افزایش نا آرامی ها خواهد شد که در نتیجه آن توجه حکومت ایران بیش از آنکه معطوف منطقه باشد به داخل مرزها معطوف خواهد شد لذا به ظن آنها در دراز مدت هم راهی جز اعمال خشونت برای آرام سازی فضا نخواهد داشت که در نهایت راه را برای منزوی شدن ایران و لغو توافقات بین المللی مانند برجام و همچنین اعمال تحریم های گسترده اقتصادی و حقوق بشری مهیا خواهد کرد که در نتیجه آن راهی جز تغییر یا سازش با آمریکا برای حکومت ایران باقی نخواهد ماند.

لذا در پایان و با توجه به آنچه در مورد راهبردهای ترامپ برای مقابله با ایران مطرح گردید لازم دیده می شود که مسؤولان داخلی کشورمان خصوصا در حوزه مجلس و دولت هر چه سریع تر با رفع مشکلات اقتصادی موجود و بهبود آن با تاکید بر اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی مورد تایید رهبر معظم انقلاب (حفظه الله) علاوه بر کاهش فشارهای اقتصادی بر مردم، زمینه ساز وحدت و همدلی عمومی در مواجهه با راهبردهای خبیثانه رئیس جمهور ایالات متحده و لابی صهیونیستی بر علیه ملت ایران شوند./۹۹۴/ب۱۰۱/ف

نوید کمالی

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۷:۰۵
اذعان کمیسیون ویژه کنگره به «افول توان نظامی آمریکا»
کمیسیون ویژه مستقل کنگره آمریکا در گزارش ۹۰ صفحه‌ای درباره «استراتژی دفاع ملی» این کشور هشدار داد که توان نظامی این کشور در جهان به طرز قابل توجهی دچار افول شده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۴:۰۸
کمک‌ گسترده انگلیس و فرانسه به عربستان در جنگ یمن
توقف سوخت‌رسانی آمریکا به جنگنده‌های ائتلاف سعودی در تجاوز به یمن هیچ ارزش نظامی ندارد بلکه اهداف دیگری را تأمین می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۳:۵۷
گوترش:
خطر بزرگترین قحطی قرن در یمن جدی است
دبیر کل سازمان ملل تصور پیروزی عربستان سعودی و امارات متحده عربی در نبرد الحدیده یمن را بسیار نگران کننده خواند.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۲۵
گزارش رسا از فقر در آمریکا؛
سرانجام تسلیم شدن در برابر سیاست‌های استعماری فقر و گرسنگی است
در حالی که کشور آمریکا از تامین نیازهای اساسی مردم خود باز مانده است و در این کشور جمعیت بسیاری دچار فقر و گرسنگی هستند، وزیر خارجه این کشور با وقاحت تمام مردم ایران را به گرسنگی تهدید می کند.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۰:۱۲
طی نامه‌ای به دونالد ترامپ صورت گرفت؛
اعتراف ۳۰ مقام دولت اوباما به مداخله آمریکا در جنگ ویرانگر یمن
سی مقام ارشد دولت سابق آمریکا در نامه‌ای خطاب به «دونالد ترامپ» ضمن پذیرش مسئولیت در آغاز نادرست مداخله آمریکا در جنگ یمن، پایان سریع این مداخله، آتش بس فوری و قطع کمک به نیروهای ائتلاف آل سعود را خو...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۲۱:۲۵
اذعان نهادهای اطلاعاتی آمریکایی در گزارش ان‌بی‌سی؛
هیچ نشانه‌ای از فروپاشی حکومت ایران وجود ندارد
نهادهای اطلاعاتی آمریکا نشانه‌ای از اینکه حکومت ایران در حال فروپاشی باشد نیافته‌اند؛ بلکه کنترل شرایط چون گذشته در اختیار نظام است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۲۱:۲۲
اعتراف مشاور رییس جمهوری آمریکا نسبت به چشم پوشی از جنایات ولیعهد سعودی
داماد و مشاور رییس‌جمهور آمریکا می‌گوید به انتقادات مطرح‌شده در خصوص مواضع آمریکا در قبال ولی‌عهد سعودی، توجه چندانی ندارد.
۱۳۹۷/۸/۱۶ - ۱۵:۴۰
نویسنده آمریکایی در گفت‎وگو با رسا؛
انقلاب اسلامی ایران در تاریخ معاصر جهان منحصر به فرد است
نویسنده و پژوهشگر آمریکایی دلیل تسخیر لانه جاسوسی این کشور را اثبات این مساله از سوی مردم ایران دانست که دیگر سلطه کشورهای خارجی را تحمل نخواهند کرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۲:۳۱
اسکای نیوز:
تحریم‌ها ایران را به زانو درنخواهد آورد
اسکای نیوز نوشت: ترامپ می‌خواهد ایران را به پذیرش یک توافق جدید که همه رفتارهای به گفته آنها مخرب ایران در غرب آسیا را متوقف کند، وادار کند.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۸:۵۳
رهبر جنبش امت اسلام در آمریکا:
انقلاب اسلامی به رهبری آیت الله خامنه ای هیچگاه شکست نمی خورد | حوزه و علما پیام اسلام را به سراسر جهان برسانند
لوئیس فراخان با اشاره به دشمنی های ظالمانه و قدیمی آمریکا علیه ملت و دولت ایران تأکید کرد که امام خمینی(ره) شاگردی بزرگ به نام امام خامنه ای تربیت کرد که این انقلاب با رهبری او و حضور جوانان در صحنه ه...
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۴:۰۶
غرب و پارادوکس مساله فرزندآوری؛
حمایت از سیاست «فرزند بیشتر» در غرب؛ ترویج سبک «زندگی با حیوانات» در کشورهای اسلامی
در حالی که دولت های غربی در کشورهای خود مردم را ترغیب به زادآوری می کنند، با تهاجم فرهنگی، به دنبال مبارزه با این مولفه قدرت در کشورهای اسلامی هستند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۰:۳۰
رییس شورای اجرایی حزب الله لبنان:
جبهه مقاومت بر تحریم های آمریکا پیروزی می‎شود
رییس شورای اجرایی حزب الله لبنان با بیان این که از آمریکا توقعی جز افزایش تحریم نبود، خاطرنشان کرد: جبهه مقاومت بر تحریم های آمریکا پیروزی می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۰:۰۸
کارشناس بین الملل:
اتهام حمله ایران در دانمارک توطئه‌ای رژیم صهیونیستی است
سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی با ایراد اتهامات علیه ایران در نظر دارد مسیر مذاکرات ایران و اروپا را تغییر داده و معاهده هسته ای را تخریب کند.
۱۳۹۷/۸/۱۲ - ۱۲:۵۵
برگزاری مراسم عزاداری رحلت پیامبر اسلام در ژنو
پاسخگویی به مسائل پیش روی جامعه اسلامی هدف اصلی این مرکز است و در آن فعالیت‌هایی همچون اقامه نمازهای روزانه، جشن‌ها و مراسم مذهبی انجام می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۱۱ - ۱۵:۱۶
بررسی پیامدهایی پیروزی راست افراطي در برزیل؛
بولسونارو امتداد ترامپ در آمریکای جنوبی
پیروزی ژائیر بولسونارو، نامزد راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری برزیل محافل سیاسی جهان را شگفت زده کرد.
۱۳۹۷/۸/۹ - ۱۲:۳۵
پاریس:
احتمال تحریم عربستان سعودی وجود دارد
وزیر خارجه فرانسه از احتمال تحریم عربستان سعودی در صورت دست داشتن مقامات این کشور در پرونده قتل جمال خاشقچی خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۳ - ۱۶:۴۲
نیویورک تایمز:
زمان تغییر رفتار آمریکا در قبال ایران فرا رسیده است
یک روزنامه آمریکایی تاکید کرد که آمریکا در حالی رویکردی خصمانه علیه ایران اتخاذ می کند که این کشور به تمامی تعهدات خود عمل کرده است اما عربستان به راحتی حقوق بشر را نقض می کند.
۱۳۹۷/۸/۳ - ۱۴:۳۴
مراسم سوگواری ماه صفر و اربعین حسینی در مرکز اسلامی منچستر برگزاری می شود
به مناسبت ایام سوگواری ماه صفر و اربعین حسینی، مرکز اسلامی منچستر همانند سایر مراکز اسلامی مراسم عزاداری برگزار می کند
۱۳۹۷/۸/۳ - ۱۴:۱۱
برگزاری مراسم اربعین حسینی در مرکز اسلامی انگلیس
مرکز اسلامی انگلیس به مناسبت اربعین حسینی و شهادت پیامبر اکرم (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع)، مراسم سوگواری و عزاداری برگزار می کند.
۱۳۹۷/۸/۲ - ۱۴:۲۹
آغاز پویش «من مسلمانم» در مونیخ آلمان
نژادپرستی مدت‌هاست که در مونیخ هم دیده می‌شود. به همین دلیل شهروندان مونیخ دیگر احساس امنیت نمی‌کنند، آن‌ها به خاطر اعتقادات بسیار خصوصی خود، مورد توهین و سوء‌استفاده قرار می‌گیرند.