Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - بودجه‌های قرآنی در مسیر درست مصرف نمی‌شود
سه شنبه ۱ آیان ۱۳۹۷ Tuesday, October 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۹:۱۵
شناسه خبر: ۵۴۴۱۷۱
 
گفت‌وگو؛
بودجه‌های قرآنی در مسیر درست مصرف نمی‌شود
استاد قرآن کریم گفت: متأسفانه بودجه‌ها در راه مأنوس کردن مردم با قرآن هزینه نمی‌شود و گزارش‌های ضعیف مسؤولان به دولت سبب می‌شود دولت گمان کند این مبالغ برای فعالیت‌های قرآنی زیاد است.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از فارس، مهدی دغاغله استاد و مدرس هنر تلاوت قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار،‌ گفت: ما اکنون درعرصه‌ای هستیم که بیش از چهل سال از انقلاب می‌گذرد و بعد از چهل سال کار فرهنگی باید به جایی می‌رسیدیم که حداقل به یکی از منویات مقام معظم رهبری که تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم است، دست می‌یافتیم.

وی اظهار داشت: اگر خودمان را در زمینه پرداختن به فعالیت‌های قرآنی با یکی از کشورهای مسلمانان غیر عرب مقایسه کنیم متوجه می‌شویم ما که داعیه‌دار اسلام ناب محمدی(ص) هستیم فقط در تعداد حفّاظ قرآن قابل مقایسه با هیچ کشوری نیستیم؛ نه با پاکستان،‌ نه با هند و نه با بنگلادش. حافظان قرآن در سایر کشورها بسیار بیشتر از جمهوری اسلامی ایران است،‌ آنجا که نه انقلابی رخ داده و نه بودجه‌ای همانند کشور ما برای قرآن اختصاص داده می‌شود.

این داور بین‌المللی قرآن کریم در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان فرهنگ قرآن را در میان عموم مردم گسترش داد، تصریح کرد: متأسفانه بعد از چهل سال کار فرهنگی، وضع جوانان ما اسف‌بار است، از آنجا که بنده با دانشجویان بسیاری در دانشگاه‌ها ارتباط دارم می‌بینم که آنها حتی نماز هم نمی‌خوانند. 

وی با اشاره به حدیثی از حضرت رسول اکرم(ص) مبنی بر اینکه «اگر فتنه‌ها همچون شب تاریک، شما را دربرگرفت به قرآن پناه ببرید، تنها راه نجات شما قرآن است و باید به قرآن چنگ بزنید»، ابراز داشت: آقایان اگر این حدیث پیامبر اکرم(ص) را باور داشتند نه تنها بودجه قرآن را کم نمی‌کردند بلکه باید بودجه قرآنی را دو برابر هم می‌کردند اما اکنون علاوه بر اینکه بودجه قرآن را کم می‌کنند بلکه همان مبلغ تصویب شده را هم پرداخت نمی‌کنند. ما یقین داریم که قرآن در کشور ما به اندازه متون مأثور اهل بیت(ع) که کسی آنها را معرفی نمی‌کند، مظلوم است.

دغاغله با بیان اینکه باید رفته رفته به سوی مردمی شدن قرآن حرکت کنیم، گفت: درباره عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و اربعین حسینی چه هزینه‌ها و حرکت‌هایی صورت می‌گیرد، چرا چون اعتقاد ما است و اگر ما به همین اندازه اربعین حسینی برای قرآن وقت و هزینه صرف کنیم این تعادل میان دو وزنه مهمی که حضرت رسول(ص) نسبت به آن سفارش کرده بودند، برقرار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هدف این است که قرآن در میان مردم باشد و از حالت دولتی و اینکه ارگانی مانند وزارت ارشاد یا سازمان اوقاف بخواهند برنامه‌ای یا مراسمی برگزار کند، خارج شود. برای مردمی کردن قرآن لازم است اولین کاری که انجام می‌شود فرهنگ‌سازی شود؛ مؤسسات قرآنی تقویت شوند، به تعداد آنها افزوده شود، در هر دو سه خیابان همان‌طور که یک حسینیه وجود دارد، همان حسینیه‌ها را در ارتباط با قرآن فعال کنیم و یک مؤسسه قرآنی در آن راه بیندازیم. این امر نیازمند بودجه است و مدرس قرآن می‌خواهد.

این داوران بین‌المللی قرآن کریم گفت: وقتی که کشور مصر را با ایران مقایسه می‌کنیم، مصر 700 سال سابقه دارد ولی ما 40 سال است که بعد از انقلاب به کار قرآنی پرداخته‌ایم و امروز نباید به‌جایی برسیم که بودجه قرآنی را کم کنیم، هنوز ما هدفی که در چشم‌انداز قرآنی مبنی بر مردمی شدن قرآن تعریف کرده‌ایم به این هدف دست نیافته‌ایم.

وی با انتقاد از نحوه خرج‌کرد بودجه‌های قرآنی گفت: من تاکنون هیچ ریالی از این بودجه‌های قرآنی ندیده‌ام. به‌عنوان جلسه‌دار، کسی که جلساتی را اداره می‌کنم و مؤسسه قرآنی دارم هیچ کمکی را تا حالا از کسی ندیده‌ام و پرداخت این بودجه قرآنی و عدم پرداخت آن برای من ملموس نبوده است.

دغاغله عنوان کرد: اگر کسی به اهواز بیاید هر شب 6-7 جلسه بسیار مهم قرآنی در سطح شهر برگزار می‌شود. هریک از مؤسسات هم جلساتی دارند، دوره‌های متمرکز، دوره‌های ماهیانه که برگزار می‌شود اگر هر 6 ماه یک‌بار هم گزارشی از این جلسات منعکس شود که چنین فعالیت‌هایی انجام می‌شود، کلی فعالیت و طرح‌های مختلف وجود دارد در حالی که تاکنون کسی از ما نخواسته درخصوص جلسات قرآن شهرمان گزارشی دهیم.

وی تصریح کرد: اگر مسئولان قرآنی توان انجام کارها را ندارند جا را به افراد دیگر بدهند. آنها کاری کردند که گویی جایی برای جذب بودجه وجود ندارد و همین بودجه‌ای هم که پرداخت می‌شود، زیادی است و فعالیت‌های قرآنی خاصی انجام نمی‌شود لذا دولت هم وقتی می‌خواهد بودجه‌ای برای فعالیت‌های قرآنی تخصیص دهد چون گزارش آن چنانی ندیده است می‌گوید حوزه قرآن که بودجه خاصی نیاز ندارد.

این داور بین‌المللی قرآن کریم ابراز داشت: لازم است اتاق فکرهایی تشکیل شود و قرآن را به پارک‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها آورده و فعالیت‌ها و طرح‌های قرآنی را گسترش دهیم. باید بیندیشیم که چگونه برای اینکه مردم ما قرآنی شوند و با آیات قرآن سخن بگویند و قرآن در ضرب‌المثل‌هایشان بیاید چه کار باید انجام داد.

وی با انتقاد از عملکرد نامناسب شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: شورای توسعه، علاوه‌بر ترویج، پژوهش و آموزش قرآن را نیز برعهده دارد که متأسفانه همه این حوزه‌ها مورد غفلت واقع شده است. در پژوهش چه کار کرده‌اند؟ غیر از این است که 2-3 کتاب بیشتر ننوشته‌اند و ممکن است سالی یک کتاب چاپ شود یا در آموزش، هنر همه این شده که فقط یک مسابقه برگزار می‌کنند، اما چه کسی می‌آید نیروهایی را تربیت کند، برای آنها کلاس بگذارد و آموزش دهد و امتیازاتی برای آنها قائل شود مانند جوانانی که حافظ قرآن می‌شوند از خدمت سربازی معاف شوند و... صدها طرح دیگر که می‌تواند به عملی شدن فعالیت‌های قرآنی در کشور سرعت ببخشد.

دغاغله با بیان اینکه ما نباید قرآن را با سایر امور مقایسه کنیم، خاطرنشان کرد: بارها پیش آمده که افراد در مواجهه با چهره‌های قرآنی می‌گویند که باید خاکی باشیم و... خاکی بودن در خوی و طبع انسان است، اما برای تکریم قرآن، باید اهل قرآن هم تکریم شوند، وقتی جامعه ببینند کسی که اهل قرآن است این قدر مورد احترام و اهتمام است این خودش یک انگیزه می‌شود و افراد را تقویت می‌کند. اگر مقایسه ناچیزی میان اساتید و قاریان و مدال‌آوران قرآنی با اهل ورزش داشته باشیم، می‌بینیم اهالی قرآن واقعاً مظلوم هستند. تکریم اهالی قرآن باعث می‌شود طرز تفکر مردم و نگاهشان به اهل قرآن تعدیل شود./۹۶۹//۱۰۲/خ

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۱۲:۰۸
تحلیل ۴۵ سال قبل رهبر انقلاب از پیاده‌روی اربعین
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ۴۵ سال قبل درباره چرایی پیاده‌روی اربعین فرمود: در این موعد معین در آن کنگره هر کس بتواند شرکت کند. آن موعد روز اربعین است و جای شرکت، سرزمین کربلا است.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۱۲:۰۲
خورشید مهدویت در منظومه فکری رهبری؛
ولایت فقیه جزء واضحات فقه اسلام است
موضوع ولایت فقیه، ولو مقداری در توسعه و تضییق اش تفاوتی بین علما وجود داشته باشد، جزو واضحات فقه اسلام است؛ مثلا تعبیرات مرحوم صاحب جواهر راجع به ولایت فقیه نشان می دهد که از نظر او این قضیه جزو واضحا...
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۹:۲۵
آداب مسافرت در روایات معصومین
مسافرت از نگاه دین مبین اسلام دارای جنبه‌ای معنوی نیز می‌شود تا حدی که معصومین(علیهم السلام) روایات متعددی درباره فوائد و آداب آن بیان کردند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۹:۱۵
معاون تبلیغ حوزه خراسان خبرداد؛
حضور مبلغان حوزه علمیه خراسان در جمع زائران پیاده روی امام رضا
معاون تبلیغ حوزه علمیه خراسان از حضور مبلغان و مبلغات این حوزه در ایام تبلیغی دهه آخر صفر و در جمع زائران پیاده ثامن الحجج(ع) خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۸:۰۵
گزارش تحلیلی؛
نمی توانم با دولت شما کار کنم!
در شرایطی که پنج سال از حضور خسارت بار عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی می‌گذرد، وی در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور اعلام کرده به دلیل تفاوت دیدگاهی که با دولت دارد نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد!
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۷:۱۵
حجت الاسلام مهدوی زادگان:
راه رهایی از هژمونی تفکر خود بنیاد در رجوع مستقیم به قرآن است
دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: راه رهایی از هژمونی تفکر خود بنیاد در رجوع مستقیم به خودِ کتاب مقدس است. قرآن کریم پاسخ تمام پرسش های بنیادین را در خود دارد.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۶:۱۰
فضای مجازی | شیپور را از سر گشادش می زنی!
محمد ایمانی: علی مطهری برای اثبات صداقت باید ائتلاف متبوع خود را که به آن بدهکار است، مورد سوال قرار دهد.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۴:۱۰
حجت‌الاسلام ناصری:
امام زمان صاحب اربعین است
شاگرد آیت‌الله بهجت گفت: اربعین نشان‌دهنده پرده‌ای از محبت شیعه به ائمه است. در بعضی سال‌ها دشمنان می‌خواستند تنشی ایجاد کنند، ولی به برکت دعای صاحب‌ الزمان (عج) و همتی که شیعه دارد، نتوانستند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۴:۰۰
گزارش تحلیلی؛
وداع با توسعه تجددی
فراخوان رهبر انقلاب برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه‌ اسلامی ایرانی پیشرفت از عزم و جدیت خلل‌ناپذیرشان در ایجاد تحولات ساختاری و کلان، خبر می‌دهد و نشانگر افقی تجددزدوده و غیرغربی است.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۳:۳۰
مصباحی‌مقدم پاسخ داد؛
شبهه ورود مجمع تشخیص مصلحت به حیطه قانون‌گذاری
عضو هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به شبهات طرح شده مبنی بر ورود این هیأت به حیطه قانون‌گذاری در زمینه بررسی لایحه الحاق ایران به CFT پاسخ داد.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۳:۰۵
یادداشت؛
دلارهای آمیخته به خون و باروت
آنچه برای واشنگتن از اهمیت بسزایی برخوردار است، عبارت است از تعمیق و تداوم روابط اقتصادی، فروش تسلیحات بیشتر و تلکه کردن مضاعف سعودی‌ها.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۲:۵۶
یک مقام مسؤول تاکید کرد:
ایجاد گروه‌های آموزش در مدارس علمیه خواهران ضروری است
مسؤول حوزه مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران گفت: ایجاد گروه‌های آموزشی در مدارس علمیه خواهران باید مورد توجه قرار گیرد و استان‌ها و مدارس نیز باید به این مسأله توجه داشته باشند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۲:۳۰
در گفت‌وگو با حجت الاسلام ارفع مطرح شد؛
حجاب حضرت زهرا چه ویژگی‌هایی داشت؟
از آنجایی که پوشش زنان در دوره‌های مختلف تاریخ با یکدیگر متفاوت بوده، شکل چادر هم با چادری که امروزه خانم‌های ایرانی سر می‌کنند کمی متفاوت بوده است.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۱:۵۵
حجت الاسلام خسروپناه:
مفهوم امر دینی در کتاب عبدالکریمی مبهم است
حجت الاسلام خسروپناه گفت: نمی توانیم بگوییم سوبژکتیویته با امر دینی کاملاً تناقض دارد. در خود دنیای مدرن این جمع میان این دو مفهوم اتفاق افتاده است.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۰:۵۱
فضای مجازی | حضور زنان
حجت الاسلام آقا تهرانی: حضور زنان در پیاده روی اربعین ضرورت دارد.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۲۲:۴۵
سر مقاله؛
همه حقیقت را باید گفت
شورای هماهنگی اقتصادی که دولت برای ایجاد آن چند هفته تعلل داشته، مصوباتی دارد که بعضاً ممکن است خلاف قانون بوده یا قانونی را تعطیل کند...
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۲۲:۱۵
یادداشت؛
اربعین، مشق حضور
آن عزیزی که حسین را کشتی نجات وسیع و سریع خوانده است، دانسته چه فرموده و ما گنهکاران نیز به تجربه دریافته و فهمیده‌ایم که کشتی حسین، به غیر از اینها که فرموده‌اند، کوتاه‌ترینِ راه‌ها تا خدا را بلد است...
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۲۲:۰۵
یادداشت؛
موج سوم جنگ تمدنی نظام سلطه
هم‌زمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پایان نظام دوقطبی، بسیاری از اندیشمندان غربی با خوش‌بینی زائدالوصفی پایان جنگ سرد را سرآغاز عصر طلایی! لیبرالیسم تفسیر کرده و عصر همزیستی مسالمت‌آمیز را نوید دا...
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۰:۰۰
سرمقاله؛
جایگاه نظرات هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های كلی نظام
اعلام مغایرت مصوبه مجلس با سیاست‌های کلی نظام و ابلاغ آنها توسط شورای نگهبان امری جدید نبوده و در دوره های مختلف و بر اساس موازین قانونی صورت گرفته است و مجلس هم مكلف به رفع ایرادات اعلامی است.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۰۹:۵۰
یادداشت؛
آل‌سعود؛ چالش در چاه
همزمان با اعتراضات مردم جنوب علیه سیاست اشغال سرزمین‌شان، حملات انصارالله به مراکز تحت سیطره سعودی و امارات گسترش یافته است و گفته می‌شود طی دو هفته اخیر دستکم ۱۰۰ نفر از این نیروها در مناطق جنوبی یمن...