یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ Sunday, January 21, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۰۸:۳۵
شناسه خبر: ۵۴۴۱۵۸
 
در گفت‌وگوی با یثربی موانع پیش روی وحدت حوزه و دانشگاه بررسی شد؛
حوزه و دانشگاه گرفتار مدرک‌گرایی شده‌اند
زمانی‌که تصور می‌شد دانشگاه مظهر «نواندیشی» و حوزه مظهر «جانبداری از سنت» است و رویکردی تقابلی نسبت به‌هم داشتند، برای این‌که در جامعه چنین سوء‌تفاهم‌هایی پیش نیاید، حضرت امام خمینی(ره) بحث «وحدت حوزه و دانشگاه» و همسویی این دو نهاد را مطرح کردند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از قدس آنلاین، در شرایط کنونی کشور، اتحاد قوی‌تر حوزه و دانشگاه به‌ویژه در مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی احساس می‌شود. دکتر سیدیحیی یثربی، استاد فلسفه و کلام اسلامی که تحصیلات حوزوی و دانشگاهی دارد، از شاگردان شهید مفتح و از دغدغه‌مندان وحدت حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ما به پرسش‌هایی در این‌باره پاسخ داده است. او می‌گوید: وحدت این دو قبل از انقلاب یک معنا داشت؛ دانشگاه و حوزه در یک جهت قرار داشتند و دست در دست هم با حکومت پهلوی مبارزه می‌کردند. این اتحاد قبل از انقلاب تا حدی اتفاق افتاد که دانشگاه و حوزه درکنار هم بودند و از هم حمایت می‌کردند، تا این‌که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

حساس‌ترین مسأله روز کشور

او با اشاره به اهمیت و ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه بعد از انقلاب خاطرنشان می‌کند: این اتحاد چگونه باید انجام بپذیرد؟ هردو، دشمن مشترکی به نام استکبار جهانی دارند که آن‌ها را درکنار هم قرار داده و این یکی از صدها صحنه وحدت حوزه و دانشگاه است. اما گله اینجاست که این دو ازنظر علمی هم باید به‌هم نزدیک باشند. دانشگاه به‌عنوان نهادی که روزآمد کار می‌کند باید درکنار حوزه قرار بگیرد و حوزه هم به‌عنوان متخصص احکام شریعت مقدس اسلام باید درکنار دانشگاه قرار داشته باشد.

به باور یثربی، متأسفانه در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی، جلوه‌های اتحاد حوزه و دانشگاه متبلور نشده است. در یک دهه اخیر، تخلفات مدیریتی زیاد شده است اما در این‌باره، حوزه علمیه فعال و در صحنه نیست. معضلات در نگهداری منابع طبیعی، افزایش بیش از حد نیاز پذیرش دانشجو و رشد قارچ‌گونه دانشگاه‌های شهریه‌ای و مشکلات دیگر، به‌خاطر این بوده که این دو نهاد علمی درکنار هم نبوده‌اند یا درمورد آسیب‌‌های اجتماعی از کودکان خیابانی گرفته تا کودکان بازمانده از تحصیل، افزایش فقر و بیکاری جوانان.

حوزه علمیه باید منتقد و رفع‌کننده مشکلات جامعه باشد. یثربی بر این موضوع  تأکید می‌کند و می‌گوید: چرا حوزه‌های علمیه درمورد قاچاق فتوا ندادند؟ درحالی‌که امروز قاچاق بیشتر از ربا به جامعه ضربه می‌زند. چرا درباره ضرورت سرمایه‌گذاری در تولید فتوا ندادند؟ این‌همه تحصیلکرده بیکار، محصول حوزه و دانشگاه هستند.

او با بیان این‌که از روحانیت و حوزه انتظار می‌رود که در مسائل مدیریتی کشور حضور مؤثر داشته باشند، ادامه می‌دهد: البته در برخی از عرصه‌ها حضور دارند اما این حضور اثربخشی لازم را ندارد. مثلاً برچیدن ربای بانک‌ها نیاز به عزم مدیریتی دارد. انتظار می‌رود که حوزویان به صحنه مدیریت بیایند. امروز حساس‌ترین مسئله کشور، رضایت مردم و رضایت افکار عمومی از مدیریت جامعه و روحانیت است.

به باور این اندیشمند فلسفه، امروز شبهه از شبکه‌های اجتماعی می‌بارد، حوزه و دانشگاه چقدر دست به دست هم داده‌اند که به این شبهه‌ها پاسخگو باشند؟ هر دو باید دربرابر این شبهه‌افکنی‌ها بیدار باشند. تعصب دینی ندارم، ولی این ننگ حوزه و دانشگاه است که یکی از دین اسلام به دین دیگری برود، این کم‌کاری حوزه و دانشگاه است. وحدت حوزه و دانشگاه باید بیش از این باشد.

 ضرورت ورود به عرصه نقد و مدیریت

یکی از موانع پیش روی وحدت حوزه و دانشگاه این است که این دو نهاد به همزبانی با هم نرسیده‌اند؛ به‌معنای دیگر وقتی دور یک میز می‌نشینند، زبان مشترکی برای حرف زدن ندارند و گاهی به مرز اتهام و برچسب‌زنی می‌رسند. چه اتفاقی برای شکل‌گیری این همزبانی باید بیفتد؟ یثربی پاسخ می‌دهد: الان حوزه و دانشگاه ما به مشکلات دیگری گرفتارند، هردو مدرک‌گرا شده‌اند، حتی حوزویان!

او ادامه می‌دهد: از وضعیت دانشگاه‌ها هم خیلی گله دارم. استادان دانشگاه باید از این شکل دوندگی خارج شوند، بنشینند و به رفع مشکلات جامعه بیندیشند. حوزه هم باید بخش عمده نیروهای خود را بر شناخت شرایط و مشکلات مردم، پاسخگویی به شبهات و شناخت دشمن متمرکز کند. زمانی می‌گفتند روحانی باید مسئله‌گو باشد، ولی الان حوزه باید وارد عرصه نقد و طراحی مدیریتی شود و درکنار مردم حضور داشته باشد.

قبل از انقلاب رژیم شاهنشاهی تلاش داشت حوزه و دانشگاه را هم از جدا کند که موفق نشد. ولی امروز این دو با هم و برای هم هستند، پس چرا اتحاد ندارند؟ الان شرایط برای وحدت فراهم است.

طی دهه‌های اخیر، چهره‌هایی همچون شهید بهشتی و شهید مطهری را در دانشگاه‌ها کمتر می‌بینیم که دربرابر آماج پرسش‌های مختلف قرار بگیرند. یثربی درباره دلیل آن می‌گوید: آن‌ها خودشان را برای این‌کار مجهز کرده بودند، جنس آن‌ها با مدیرانی که فقط دنبال حفظ میز و صندلی‌شان هستند، فرق دارد؛ مدیرانی که هر سازی بزنید با همان ساز می‌رقصند. این مدیران حتی اگر هم وارد بحث شوند، طوری حرف می‌زنند که گربه شاخ‌شان نزند. ولی اندیشمندانی از جنس بهشتی‌ها، مطهری‌ها و مفتح‌ها دست از همه داشته‌ها و اندوخته‌های دنیوی برداشته بودند، نه مثل کسانی‌که دنبال مقالات تقلبی هستند تا به نان و نام برسند.

به باور او شرایط حوزه‌های علمیه در گذشته طوری بود که طلاب، خودشان را برای پاسخگویی به شبهات و رفع مشکلات مردم آماده می‌کردند، ولی الان به فکر مدرک گرفتن و کسب مسئولیتند.

این استاد فلسفه و کلام اسلامی تأکید می‌کند: الان حوزه و دانشگاه باید دست به دست هم بدهند، چون شبهات نسبت به قبل از انقلاب بیشتر شده است. آن‌ها همچون دو برادر برای رفع مشکلات جامعه باید درکنار هم باشند، نه این‌که حوزویان، دانشگاهیان را هو کنند و عکس آن.

یثربی یادآور می‌شود: امروز دانشگاه‌ها چقدر به شبهات توجه می‌کنند؟ متأسفانه بسیار کم! چون فکر می‌کنند که این، کار حوزه است. حوزه‌ها هم نسبت به رفع مشکلات اجتماعی و اقتصادی کم‌توجه شده‌اند، درحالی‌که این دو باید درکنار هم قرار داشته باشند، همچون دو برادر./۹۶۹//۱۰۲/خ

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۰/۲۷ - ۱۳:۳۰
به همت مساجد استان تهران صورت گرفت؛
ارسال ۱۱۰ جهیزیه به خانه نوعروسان نیازمند
۱۱۰ جهیزیه تهیه شده در قالب طرح «هر مسجد یک جهیزیه» به منازل نوعروسان نیازمند ارسال شد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۱۵:۲۹
در گفت وگو با حجت‌الاسلام صداقت؛
جزئیات کاروان «هرمسجد یک جهیزیه» اعلام شد
سرپرست معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد از اعزام کاروان جهیزیه طرح «هر مسجد یک جهیزیه» به سمت مساجدِ مجری این طرح خبر داد و گفت: قریب به ۱۲۰ جهیزیه دوشنبه به سمت خانه نوعروسان خواهد رفت.
۱۳۹۶/۱۰/۱۶ - ۱۳:۵۱
آیت‌الله اعرافی عنوان کرد؛
تشکیل مؤسسه‌های علمی و فرهنگی؛ کلید ترویج اندیشه‌های الهی و معنوی
آیت الله اعرافی، پیش از ظهر امروز در دهمین گردهمایی سراسری دانش آموختگان جامعه المصطفی با بیان اینکه تشکیل مؤسسه‌های علمی و فرهنگی؛ کلید ترویج اندیشه‌های الهی و معنوی اظهار داشت: تعامل علمی، اخلاق...
۱۳۹۶/۱۰/۱۱ - ۱۴:۰۶
یادداشت؛
چیستی و کیستی ناآرامی ها
این روزها هر کس به ناآرامی‌ها در برخی ازشهرها از جمله تهران می نگرد، از چیستی و کیستی آن سوال می کند.
۱۳۹۶/۱۰/۹ - ۱۱:۲۶
پژوهشگر قرآنی تاکید کرد؛
در تربیت و جذب جوانان باید جامع نگر باشیم
پژوهشگر و مدرس مرکز تخصصی نماز قم با بیان اینکه در تربیت و جذب جوانان باید جامع نگر باشیم گفت: در برخورد با جوانان و نوجوانان نباید تک بعدی عمل کنیم.
۱۳۹۶/۱۰/۹ - ۱۱:۲۰
بیانیه مدیران رسانه های ایران در محکومیت اقدام تروریستی علیه خبرگزاری صدای افغان
در پی اقدام تروریستی علیه خبرگزاری صدای افغان مدیران و دبیران بین الملل رسانه های جمهوری اسلامی ایران در محکومیت این اقدام بی رحمانه بیانیه ای را صادر کردند.
۱۳۹۶/۱۰/۶ - ۱۳:۰۷
پیام تسلیت رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در پی در گذشت پدرآقاجانی
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در پی در گذشت پدر سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پیام تسلیتی ابلاغ کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۲۳:۳۵
در گفت‌وگو با مسیب‌زاده مطرح شد؛
حضور ۷ میلیون دانش‌آموز در مرحله مقدماتی مسابقات قرآن، عترت و نماز
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: نزدیک به هفت میلیون دانش‌آموز در رشته‌هایی همچون قرائت، حفظ، مفاهیم قرآن کریم و همچنین در حوزه عترت، مسابقات مداحی، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه و در حو...
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۲۲:۳۵
حجت الاسلام قائمی نیا:
پژوهش‌ها در صورتی مثمر ثمر واقع می‌شود که واقع‌بینانه باشند
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: روندی که در زمینه تحقیقات و پژوهش ادامه پیدا کرده به ضرر علوم انسانی تمام خواهد شد و مشکلی را حل نخواهد کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۲۰:۲۰
شفیعی سروستانی:
برنامه مفید مهدوی نداریم
شفیعی سروستانی گفت: متأسفانه در تلویزیون با این همه امکانات دو ساعت برنامه مفید درباره فرهنگ مهدوی وجود ندارد. حتی رشته ها و گرایش های تخصصی درسی در این زمینه نداریم.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۹:۱۵
گفت‌وگو؛
بودجه‌های قرآنی در مسیر درست مصرف نمی‌شود
استاد قرآن کریم گفت: متأسفانه بودجه‌ها در راه مأنوس کردن مردم با قرآن هزینه نمی‌شود و گزارش‌های ضعیف مسؤولان به دولت سبب می‌شود دولت گمان کند این مبالغ برای فعالیت‌های قرآنی زیاد است.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۷:۳۰
آیت‌الله اراکی:
مردم عامل قدرت‌بخشی حکومت‌اند
آیت‌الله اراکی گفت: شهید صدر از همان دوران اوایل نهضت پایبند به ولایت فقیه بود، با اینکه خود ایشان در آن ایام یک مرجع تقلید تمام‌عیار بود و مقلدین زیادی در سراسر جهان اسلام داشت و با اینکه در عراق بود...
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۵:۱۵
ادریس هانی:
پروژه «نقد عقل عربی» جابری واکنش به پروژه فکری عبدالله العروی است
ادریس هانی، اندیشمند مغربی معتقد است پروژه «نقد عقل عربی» جابری در واکنش به پروژه فکری «عبدالله العروی» و نفی کامل میراث اسلامی در آن، شکل گرفته است.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۴:۰۸
مهدی گلشنی:
وحدت حوزه ودانشگاه یعنی جهان‌بینی اسلامی برفضای دانشگاه‌ حاکم شود
گلشنی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: منظور از وحدت حوزه و دانشگاه آن است که جهان‌بینی اسلامی بر فضای دانشگاه‌ها حاکم شود.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۳:۵۵
در گفت‌وگو با آیت الله میرباقری تبیین شد؛
ضرورت توسعه وحدت حوزه و دانشگاه در مبانی پژوهشی و تولید علم
هفته آخر آذر ماه هر سال در تقویم رسمی کشور به نام هفته پژوهش نام گذاری شده است که البته بزرگداشت پژوهش و پژوهشگران در یک هفته انجام می‌شود.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۳:۴۸
محسن پاک‌آیین:
امروز بشریت به گفتمان‌ صلح نیاز دارد
سفیر سابق ایران در آذربایجان گفت: نخبگان مسلمان در حوزه و دانشگاه، در شرایطی که دستگاه‌های تبلیغاتی غرب از تمام فرصت‌ها براى متهم کردن اسلام سوء‌استفاده می‌کنند، باید در ارائه‌ چهره صلح‌دوستانه اسلام ...
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۲:۲۰
حجت الاسلام و المسلمين ربانی مطرح کرد؛
آثار دعا و زیارت برای ارتباط با حضرت حجت
پیوند برقرار کردن با امام و میثاق بستن با او ضرورتی انکار ناپذیر است که اثرش به خود ما برمی گردد با این حال امام آن را حقی معرفی می کند تا از آن غافل نبوده و به عهد خود با امام عمل نماییم.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۰:۳۵
مهدی موعود پس از ظهور
اطلاع از محل زندگی و حکومت حضرت مهدی(عج) پس از ظهور آن حضرت، موضوع جذابی است که در عین جذابیت می تواند پیام های فراوانی برای ما داشته باشد.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۰۸:۳۵
در گفت‌وگوی با یثربی موانع پیش روی وحدت حوزه و دانشگاه بررسی شد؛
حوزه و دانشگاه گرفتار مدرک‌گرایی شده‌اند
زمانی‌که تصور می‌شد دانشگاه مظهر «نواندیشی» و حوزه مظهر «جانبداری از سنت» است و رویکردی تقابلی نسبت به‌هم داشتند، برای این‌که در جامعه چنین سوء‌تفاهم‌هایی پیش نیاید، حضرت امام خمینی(ره) بحث «وحدت حوزه...
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۰۸:۲۰
آیت‌الله محمدعلی تسخیری:
آیت‌الله واعظ زاده «دایرة المعارف علوم» بود
آیت‌الله واعظ زاده خراسانی پیش از آنکه تنها یک عالم دینی درگوشه یک پژوهشکده باشد، با اندیشه‌های تقریبی‌اش می‌شناسیم. مردی از تبار اندیشه‌های آیت‌الله العظمی بروجردی و تربیت شده مکتب اهل بیت(ع) است.