سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ Tuesday, January 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۳:۵۵
شناسه خبر: ۵۴۴۱۵۷
 
در گفت‌وگو با آیت الله میرباقری تبیین شد؛
ضرورت توسعه وحدت حوزه و دانشگاه در مبانی پژوهشی و تولید علم
هفته آخر آذر ماه هر سال در تقویم رسمی کشور به نام هفته پژوهش نام گذاری شده است که البته بزرگداشت پژوهش و پژوهشگران در یک هفته انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از قدس آنلاین، هفته آخر آذر ماه هر سال در تقویم رسمی کشور به نام هفته پژوهش نامگذاری شده است که البته بزرگداشت پژوهش و پژوهشگران در یک هفته انجام می‌شود.

تمامی روزهای هفته پژوهش عناوین خاص خود را دارند که امروز «روز پژوهش، فناوری، حوزه و دانشگاه» نام گذاری شده است.

برای تبیین مسئله پژوهش که یکی از مطالبات جدی رهبر انقلاب اسلامی در عرصه‌های علوم مختلف کشور است و همچنین چگونگی ایجاد پیوند حوزه و دانشگاه در مبانی پژوهشی، با حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی میرباقری استاد علوم و معارف اسلامی و رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت و گویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

جناب میرباقری! چه ضرورت هایی احساس می‌شد که در تقویم رسمی کشور روز پژوهش به ثبت رسید و هر ساله یک هفته به عنوان هفته پژوهش برنامه هایی در این زمینه برگزار می‌شود؟

همان طور که می‌دانید، مبنای توسعه در هر کشوری پژوهش‌های علمی در ابعاد گوناگون است و برای ما که در ایران اسلامی و به عنوان پرچمدار توسعه علوم دینی زندگی می‌کنیم، پژوهش و تحقیق گسترده درباره علوم مختلف و بخصوص علوم اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارد.

اما آنچه به ثبت روز پژوهش در تقویم رسمی کشور منجر شده، به باور بنده اهمیت ماهیت پژوهش و نقش آن در توسعه‌های زیرساختی کشور است.

با توجه به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز، کشور ما همواره آماج هجمه‌ها و تحریم‌های مختلف از سوی دشمنان قسم خورده نظام اسلامی بوده؛ همین پژوهش‌ها و تولیدات علمی همواره پاسخی کوبنده برای این حرکت‌های دشمنان و بخصوص استکبارجهانی بوده است.

با مروری بر کارنامه موفق ایران اسلامی در تولیدات علمی و پژوهشی از علوم پزشکی گرفته تا انرژی هسته‌ای آشکار است که پژوهش سنگ بنای علمی کشور است و پرداختن به این موضوع مهم و بزرگداشت پژوهشگران کشورمان در یک هفته از سال، قدرشناسی و ایجاد انگیزه‌های بیشتر برای توجه به پژوهش و تولید علم است.

تجربه‌های نظام جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد، هر وقت مورد تحریم دشمنان قرار گرفته‌ایم جوانان و پژوهشگران با ایمان کشورمان همین محدودیت‌ها را به فرصت تبدیل کرده‌اند و دشمن به زانو درآمده است.

اما امروز به عنوان یکی از روزهای هفته پژوهش به نام « روز پژوهش، فناوری، حوزه و دانشگاه » نام گذاری شده است، علت چیست؟

به باور بنده، آنچه همواره ما را در مسیر توفیق در حرکت‌های علمی قرار داده، توجه به وحدت میان حوزه و دانشگاه بوده و از این جهت یکی از روزهای هفته پژوهش به همین مسئله مهم اختصاص داده شده تا این نکته را مورد تأکید قرار دهد که پژوهش و تولید علم در کنار توجه به تعالی روحی از مسیر دین محقق می‌شود.

چنان که در بررسی زندگی و شخصیت پژوهشگران ممتاز کشور همچون شهید حسن تهرانی مقدم، ما حرکت این شهید بزرگوار را در دو مسیر می‌بینیم، تهذیب اخلاق و تولید علم؛ یعنی پشتوانه حرکتی شخصیتی مانند شهید تهرانی مقدم که در طراحی سامانه موشکی به توفیق رسیده، توجه به معارف دینی و برقراری ارتباط قوی با معارف اسلامی است.

بنابراین، پژوهشگر باید علم و اخلاق را در کنار هم داشته باشد و از این جهت وحدت میان حوزه و دانشگاه ضروری‌تر از همیشه احساس می‌شود.

به نظر شما، مبانی وحدت حوزه و دانشگاه در پژوهش و تولید علم چیست؟

به نکته خوبی اشاره کردید. رابطه حوزه و دانشگاه از یک نگاه، همان رابطه بین دین و علم است. وحدت این دو نهاد را نباید به معنای «یکسان شدن» مد نظر داشت، بلکه باید پیشنهاد هماهنگی حوزه و دانشگاه را در یک سازمان و شبکه ارائه کرد. هماهنگی حوزه و دانشگاه در مرحله برنامه ریزی است که غیر از یک انقلاب سیاسی است، یعنی در مرحله ای که می خواهیم عدالت جدیدی پایه گذاری شود، همه هماهنگی‌های پژوهشی باید در راستای رسیدن به برنامه باشد.

این هماهنگی، از دستیابی به یک فلسفه شدن ـ که غیر از فلسفه چیستی و چرایی است ـ آغاز می شود که باید به فلسفه تاریخ ختم شود و از آنجا قوانین تکامل تاریخ اخذ گردد و سپس طبق فلسفه توسعه، استراتژی توسعه به دست آید. اگر از اینجا آغاز کنیم، می‌توانیم رویکرد جدیدی به فلسفه فیزیک، فلسفه ریاضی و فلسفه زیست داشته باشیم و آن‌ها را در قالب اسلامی تعریف کنیم و سپس با ارائه روش‌های جدید در تحقیقات کتابخانه ای، تحقیقات نظری و تحقیقات میدانی، به تحقیقات جدید در علوم کاربردی برسیم.

آنگاه اگر لازم باشد، برای اداره اسلامی جامعه، به یک سازمان فرهنگی نیاز است تا در جهت دستیابی به معادلات جدید، به پژوهش و تحقیق در بخش‌های نظری و کاربردی بپردازد.

در این فضا، جایگاه دانشگاه و حوزه چگونه تعریف می‌شود؟

در چنین فضایی برخی از این پژوهش‌ها برعهده دانشگاه‌ها و بخشی دیگر بر عهده حوزه است. در واقع پژوهش در فلسفه فیزیک و فلسفه ریاضی و فلسفه حیات که کیفیت شدن ماده و نسبیت ریاضی آن را تعریف می کنند، مربوط به دانشگاه هاست و استنباط احکام التزامی در سطوح خرد، کلان و توسعه، در زمینه توصیف و تکلیف و ارزش، مختص حوزه هاست که نیازمند تکامل منطق حوزه در استنباط و توسعه معرفت دینی بر پایه تعبد است.

پس از آنکه این مراحل طی شد، بر پایه پیش فرض‌های جدید، امکان تحقیقات نظری و تحقیقات کتابخانه ای و میدانی تازه برای رسیدن به معادله های جدید میسر می شود که این امر، رسالت دانشگاه‌ها به شمار می رود.

در این شرایط، ضرورت تعامل دین و علم بیشتر قابل طرح می‌شود، درست است؟

بله همین طور است. این نکته را هم باید مورد بحث قرار داد که ما اجزای جامعه بزرگ‌تری هستیم و فرآیند تحول جامعه ما، نقش محوری در نحوه عملکرد ما در حوزه های مختلف بر جای می گذارد. از این نگاه، روند انقلاب اسلامی در نحوه هماهنگی دو مجموعه حوزه و دانشگاه نقش اساسی دارد.

می توان گفت، انقلاب سه مرحله دارد؛ مرحله اول، مرحله پیروزی با شعارهای سیاسی است. پس از پیروزی سیاسی، الگوی گزینش نیروی انسانی عوض می شود و اصلاح جزیی در ساختار اجتماعی پدید می آید، ولی برای اداره جامعه و ایجاد توازن سیاسی و اقتصادی، بر همان دانش‌های کهن اجتماعی تکیه می شود. اما در گام بعد، بین «آرمان‌ها» و «راهکارها» تعارض پدید می آید و در نتیجه اهداف کلی انقلاب به تعدیل کشیده می شود. این مرحله، مرحله چالش نظری است که البته باز هم با وحدت حوزه و دانشگاه به توفیق خواهیم رسید و اگر انقلاب این مرحله را طی کند و به پیروزی فرهنگی برسد، در رسیدن به آرمان‌های خود گام‌های بلندی برخواهد داشت.

بنابراین، توسعه وحدت حوزه و دانشگاه برای رسیدن به پژوهش و تولید علم یک ضرورت انکار ناپذیر است که همه نهادهای کشور باید برای تحقق آن همسو و هماهنگ حرکت کنند./۹۶۹//۱۰۲/خ

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۰/۲۷ - ۱۳:۳۰
به همت مساجد استان تهران صورت گرفت؛
ارسال ۱۱۰ جهیزیه به خانه نوعروسان نیازمند
۱۱۰ جهیزیه تهیه شده در قالب طرح «هر مسجد یک جهیزیه» به منازل نوعروسان نیازمند ارسال شد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۱۵:۲۹
در گفت وگو با حجت‌الاسلام صداقت؛
جزئیات کاروان «هرمسجد یک جهیزیه» اعلام شد
سرپرست معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد از اعزام کاروان جهیزیه طرح «هر مسجد یک جهیزیه» به سمت مساجدِ مجری این طرح خبر داد و گفت: قریب به ۱۲۰ جهیزیه دوشنبه به سمت خانه نوعروسان خواهد رفت.
۱۳۹۶/۱۰/۱۶ - ۱۳:۵۱
آیت‌الله اعرافی عنوان کرد؛
تشکیل مؤسسه‌های علمی و فرهنگی؛ کلید ترویج اندیشه‌های الهی و معنوی
آیت الله اعرافی، پیش از ظهر امروز در دهمین گردهمایی سراسری دانش آموختگان جامعه المصطفی با بیان اینکه تشکیل مؤسسه‌های علمی و فرهنگی؛ کلید ترویج اندیشه‌های الهی و معنوی اظهار داشت: تعامل علمی، اخلاق...
۱۳۹۶/۱۰/۱۱ - ۱۴:۰۶
یادداشت؛
چیستی و کیستی ناآرامی ها
این روزها هر کس به ناآرامی‌ها در برخی ازشهرها از جمله تهران می نگرد، از چیستی و کیستی آن سوال می کند.
۱۳۹۶/۱۰/۹ - ۱۱:۲۶
پژوهشگر قرآنی تاکید کرد؛
در تربیت و جذب جوانان باید جامع نگر باشیم
پژوهشگر و مدرس مرکز تخصصی نماز قم با بیان اینکه در تربیت و جذب جوانان باید جامع نگر باشیم گفت: در برخورد با جوانان و نوجوانان نباید تک بعدی عمل کنیم.
۱۳۹۶/۱۰/۹ - ۱۱:۲۰
بیانیه مدیران رسانه های ایران در محکومیت اقدام تروریستی علیه خبرگزاری صدای افغان
در پی اقدام تروریستی علیه خبرگزاری صدای افغان مدیران و دبیران بین الملل رسانه های جمهوری اسلامی ایران در محکومیت این اقدام بی رحمانه بیانیه ای را صادر کردند.
۱۳۹۶/۱۰/۶ - ۱۳:۰۷
پیام تسلیت رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در پی در گذشت پدرآقاجانی
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در پی در گذشت پدر سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پیام تسلیتی ابلاغ کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۲۳:۳۵
در گفت‌وگو با مسیب‌زاده مطرح شد؛
حضور ۷ میلیون دانش‌آموز در مرحله مقدماتی مسابقات قرآن، عترت و نماز
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: نزدیک به هفت میلیون دانش‌آموز در رشته‌هایی همچون قرائت، حفظ، مفاهیم قرآن کریم و همچنین در حوزه عترت، مسابقات مداحی، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه و در حو...
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۲۲:۳۵
حجت الاسلام قائمی نیا:
پژوهش‌ها در صورتی مثمر ثمر واقع می‌شود که واقع‌بینانه باشند
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: روندی که در زمینه تحقیقات و پژوهش ادامه پیدا کرده به ضرر علوم انسانی تمام خواهد شد و مشکلی را حل نخواهد کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۲۰:۲۰
شفیعی سروستانی:
برنامه مفید مهدوی نداریم
شفیعی سروستانی گفت: متأسفانه در تلویزیون با این همه امکانات دو ساعت برنامه مفید درباره فرهنگ مهدوی وجود ندارد. حتی رشته ها و گرایش های تخصصی درسی در این زمینه نداریم.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۹:۱۵
گفت‌وگو؛
بودجه‌های قرآنی در مسیر درست مصرف نمی‌شود
استاد قرآن کریم گفت: متأسفانه بودجه‌ها در راه مأنوس کردن مردم با قرآن هزینه نمی‌شود و گزارش‌های ضعیف مسؤولان به دولت سبب می‌شود دولت گمان کند این مبالغ برای فعالیت‌های قرآنی زیاد است.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۷:۳۰
آیت‌الله اراکی:
مردم عامل قدرت‌بخشی حکومت‌اند
آیت‌الله اراکی گفت: شهید صدر از همان دوران اوایل نهضت پایبند به ولایت فقیه بود، با اینکه خود ایشان در آن ایام یک مرجع تقلید تمام‌عیار بود و مقلدین زیادی در سراسر جهان اسلام داشت و با اینکه در عراق بود...
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۵:۱۵
ادریس هانی:
پروژه «نقد عقل عربی» جابری واکنش به پروژه فکری عبدالله العروی است
ادریس هانی، اندیشمند مغربی معتقد است پروژه «نقد عقل عربی» جابری در واکنش به پروژه فکری «عبدالله العروی» و نفی کامل میراث اسلامی در آن، شکل گرفته است.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۴:۰۸
مهدی گلشنی:
وحدت حوزه ودانشگاه یعنی جهان‌بینی اسلامی برفضای دانشگاه‌ حاکم شود
گلشنی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: منظور از وحدت حوزه و دانشگاه آن است که جهان‌بینی اسلامی بر فضای دانشگاه‌ها حاکم شود.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۳:۵۵
در گفت‌وگو با آیت الله میرباقری تبیین شد؛
ضرورت توسعه وحدت حوزه و دانشگاه در مبانی پژوهشی و تولید علم
هفته آخر آذر ماه هر سال در تقویم رسمی کشور به نام هفته پژوهش نام گذاری شده است که البته بزرگداشت پژوهش و پژوهشگران در یک هفته انجام می‌شود.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۳:۴۸
محسن پاک‌آیین:
امروز بشریت به گفتمان‌ صلح نیاز دارد
سفیر سابق ایران در آذربایجان گفت: نخبگان مسلمان در حوزه و دانشگاه، در شرایطی که دستگاه‌های تبلیغاتی غرب از تمام فرصت‌ها براى متهم کردن اسلام سوء‌استفاده می‌کنند، باید در ارائه‌ چهره صلح‌دوستانه اسلام ...
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۲:۲۰
حجت الاسلام و المسلمين ربانی مطرح کرد؛
آثار دعا و زیارت برای ارتباط با حضرت حجت
پیوند برقرار کردن با امام و میثاق بستن با او ضرورتی انکار ناپذیر است که اثرش به خود ما برمی گردد با این حال امام آن را حقی معرفی می کند تا از آن غافل نبوده و به عهد خود با امام عمل نماییم.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۰:۳۵
مهدی موعود پس از ظهور
اطلاع از محل زندگی و حکومت حضرت مهدی(عج) پس از ظهور آن حضرت، موضوع جذابی است که در عین جذابیت می تواند پیام های فراوانی برای ما داشته باشد.
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۰۸:۳۵
در گفت‌وگوی با یثربی موانع پیش روی وحدت حوزه و دانشگاه بررسی شد؛
حوزه و دانشگاه گرفتار مدرک‌گرایی شده‌اند
زمانی‌که تصور می‌شد دانشگاه مظهر «نواندیشی» و حوزه مظهر «جانبداری از سنت» است و رویکردی تقابلی نسبت به‌هم داشتند، برای این‌که در جامعه چنین سوء‌تفاهم‌هایی پیش نیاید، حضرت امام خمینی(ره) بحث «وحدت حوزه...
۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۰۸:۲۰
آیت‌الله محمدعلی تسخیری:
آیت‌الله واعظ زاده «دایرة المعارف علوم» بود
آیت‌الله واعظ زاده خراسانی پیش از آنکه تنها یک عالم دینی درگوشه یک پژوهشکده باشد، با اندیشه‌های تقریبی‌اش می‌شناسیم. مردی از تبار اندیشه‌های آیت‌الله العظمی بروجردی و تربیت شده مکتب اهل بیت(ع) است.