Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - ضرورت توسعه وحدت حوزه و دانشگاه در مبانی پژوهشی و تولید علم
سه شنبه ۱ آیان ۱۳۹۷ Tuesday, October 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۹/۲۹ - ۱۳:۵۵
شناسه خبر: ۵۴۴۱۵۷
 
در گفت‌وگو با آیت الله میرباقری تبیین شد؛
ضرورت توسعه وحدت حوزه و دانشگاه در مبانی پژوهشی و تولید علم
هفته آخر آذر ماه هر سال در تقویم رسمی کشور به نام هفته پژوهش نام گذاری شده است که البته بزرگداشت پژوهش و پژوهشگران در یک هفته انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از قدس آنلاین، هفته آخر آذر ماه هر سال در تقویم رسمی کشور به نام هفته پژوهش نامگذاری شده است که البته بزرگداشت پژوهش و پژوهشگران در یک هفته انجام می‌شود.

تمامی روزهای هفته پژوهش عناوین خاص خود را دارند که امروز «روز پژوهش، فناوری، حوزه و دانشگاه» نام گذاری شده است.

برای تبیین مسئله پژوهش که یکی از مطالبات جدی رهبر انقلاب اسلامی در عرصه‌های علوم مختلف کشور است و همچنین چگونگی ایجاد پیوند حوزه و دانشگاه در مبانی پژوهشی، با حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی میرباقری استاد علوم و معارف اسلامی و رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت و گویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

جناب میرباقری! چه ضرورت هایی احساس می‌شد که در تقویم رسمی کشور روز پژوهش به ثبت رسید و هر ساله یک هفته به عنوان هفته پژوهش برنامه هایی در این زمینه برگزار می‌شود؟

همان طور که می‌دانید، مبنای توسعه در هر کشوری پژوهش‌های علمی در ابعاد گوناگون است و برای ما که در ایران اسلامی و به عنوان پرچمدار توسعه علوم دینی زندگی می‌کنیم، پژوهش و تحقیق گسترده درباره علوم مختلف و بخصوص علوم اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارد.

اما آنچه به ثبت روز پژوهش در تقویم رسمی کشور منجر شده، به باور بنده اهمیت ماهیت پژوهش و نقش آن در توسعه‌های زیرساختی کشور است.

با توجه به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز، کشور ما همواره آماج هجمه‌ها و تحریم‌های مختلف از سوی دشمنان قسم خورده نظام اسلامی بوده؛ همین پژوهش‌ها و تولیدات علمی همواره پاسخی کوبنده برای این حرکت‌های دشمنان و بخصوص استکبارجهانی بوده است.

با مروری بر کارنامه موفق ایران اسلامی در تولیدات علمی و پژوهشی از علوم پزشکی گرفته تا انرژی هسته‌ای آشکار است که پژوهش سنگ بنای علمی کشور است و پرداختن به این موضوع مهم و بزرگداشت پژوهشگران کشورمان در یک هفته از سال، قدرشناسی و ایجاد انگیزه‌های بیشتر برای توجه به پژوهش و تولید علم است.

تجربه‌های نظام جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد، هر وقت مورد تحریم دشمنان قرار گرفته‌ایم جوانان و پژوهشگران با ایمان کشورمان همین محدودیت‌ها را به فرصت تبدیل کرده‌اند و دشمن به زانو درآمده است.

اما امروز به عنوان یکی از روزهای هفته پژوهش به نام « روز پژوهش، فناوری، حوزه و دانشگاه » نام گذاری شده است، علت چیست؟

به باور بنده، آنچه همواره ما را در مسیر توفیق در حرکت‌های علمی قرار داده، توجه به وحدت میان حوزه و دانشگاه بوده و از این جهت یکی از روزهای هفته پژوهش به همین مسئله مهم اختصاص داده شده تا این نکته را مورد تأکید قرار دهد که پژوهش و تولید علم در کنار توجه به تعالی روحی از مسیر دین محقق می‌شود.

چنان که در بررسی زندگی و شخصیت پژوهشگران ممتاز کشور همچون شهید حسن تهرانی مقدم، ما حرکت این شهید بزرگوار را در دو مسیر می‌بینیم، تهذیب اخلاق و تولید علم؛ یعنی پشتوانه حرکتی شخصیتی مانند شهید تهرانی مقدم که در طراحی سامانه موشکی به توفیق رسیده، توجه به معارف دینی و برقراری ارتباط قوی با معارف اسلامی است.

بنابراین، پژوهشگر باید علم و اخلاق را در کنار هم داشته باشد و از این جهت وحدت میان حوزه و دانشگاه ضروری‌تر از همیشه احساس می‌شود.

به نظر شما، مبانی وحدت حوزه و دانشگاه در پژوهش و تولید علم چیست؟

به نکته خوبی اشاره کردید. رابطه حوزه و دانشگاه از یک نگاه، همان رابطه بین دین و علم است. وحدت این دو نهاد را نباید به معنای «یکسان شدن» مد نظر داشت، بلکه باید پیشنهاد هماهنگی حوزه و دانشگاه را در یک سازمان و شبکه ارائه کرد. هماهنگی حوزه و دانشگاه در مرحله برنامه ریزی است که غیر از یک انقلاب سیاسی است، یعنی در مرحله ای که می خواهیم عدالت جدیدی پایه گذاری شود، همه هماهنگی‌های پژوهشی باید در راستای رسیدن به برنامه باشد.

این هماهنگی، از دستیابی به یک فلسفه شدن ـ که غیر از فلسفه چیستی و چرایی است ـ آغاز می شود که باید به فلسفه تاریخ ختم شود و از آنجا قوانین تکامل تاریخ اخذ گردد و سپس طبق فلسفه توسعه، استراتژی توسعه به دست آید. اگر از اینجا آغاز کنیم، می‌توانیم رویکرد جدیدی به فلسفه فیزیک، فلسفه ریاضی و فلسفه زیست داشته باشیم و آن‌ها را در قالب اسلامی تعریف کنیم و سپس با ارائه روش‌های جدید در تحقیقات کتابخانه ای، تحقیقات نظری و تحقیقات میدانی، به تحقیقات جدید در علوم کاربردی برسیم.

آنگاه اگر لازم باشد، برای اداره اسلامی جامعه، به یک سازمان فرهنگی نیاز است تا در جهت دستیابی به معادلات جدید، به پژوهش و تحقیق در بخش‌های نظری و کاربردی بپردازد.

در این فضا، جایگاه دانشگاه و حوزه چگونه تعریف می‌شود؟

در چنین فضایی برخی از این پژوهش‌ها برعهده دانشگاه‌ها و بخشی دیگر بر عهده حوزه است. در واقع پژوهش در فلسفه فیزیک و فلسفه ریاضی و فلسفه حیات که کیفیت شدن ماده و نسبیت ریاضی آن را تعریف می کنند، مربوط به دانشگاه هاست و استنباط احکام التزامی در سطوح خرد، کلان و توسعه، در زمینه توصیف و تکلیف و ارزش، مختص حوزه هاست که نیازمند تکامل منطق حوزه در استنباط و توسعه معرفت دینی بر پایه تعبد است.

پس از آنکه این مراحل طی شد، بر پایه پیش فرض‌های جدید، امکان تحقیقات نظری و تحقیقات کتابخانه ای و میدانی تازه برای رسیدن به معادله های جدید میسر می شود که این امر، رسالت دانشگاه‌ها به شمار می رود.

در این شرایط، ضرورت تعامل دین و علم بیشتر قابل طرح می‌شود، درست است؟

بله همین طور است. این نکته را هم باید مورد بحث قرار داد که ما اجزای جامعه بزرگ‌تری هستیم و فرآیند تحول جامعه ما، نقش محوری در نحوه عملکرد ما در حوزه های مختلف بر جای می گذارد. از این نگاه، روند انقلاب اسلامی در نحوه هماهنگی دو مجموعه حوزه و دانشگاه نقش اساسی دارد.

می توان گفت، انقلاب سه مرحله دارد؛ مرحله اول، مرحله پیروزی با شعارهای سیاسی است. پس از پیروزی سیاسی، الگوی گزینش نیروی انسانی عوض می شود و اصلاح جزیی در ساختار اجتماعی پدید می آید، ولی برای اداره جامعه و ایجاد توازن سیاسی و اقتصادی، بر همان دانش‌های کهن اجتماعی تکیه می شود. اما در گام بعد، بین «آرمان‌ها» و «راهکارها» تعارض پدید می آید و در نتیجه اهداف کلی انقلاب به تعدیل کشیده می شود. این مرحله، مرحله چالش نظری است که البته باز هم با وحدت حوزه و دانشگاه به توفیق خواهیم رسید و اگر انقلاب این مرحله را طی کند و به پیروزی فرهنگی برسد، در رسیدن به آرمان‌های خود گام‌های بلندی برخواهد داشت.

بنابراین، توسعه وحدت حوزه و دانشگاه برای رسیدن به پژوهش و تولید علم یک ضرورت انکار ناپذیر است که همه نهادهای کشور باید برای تحقق آن همسو و هماهنگ حرکت کنند./۹۶۹//۱۰۲/خ

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۱۲:۰۸
تحلیل ۴۵ سال قبل رهبر انقلاب از پیاده‌روی اربعین
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ۴۵ سال قبل درباره چرایی پیاده‌روی اربعین فرمود: در این موعد معین در آن کنگره هر کس بتواند شرکت کند. آن موعد روز اربعین است و جای شرکت، سرزمین کربلا است.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۱۲:۰۲
خورشید مهدویت در منظومه فکری رهبری؛
ولایت فقیه جزء واضحات فقه اسلام است
موضوع ولایت فقیه، ولو مقداری در توسعه و تضییق اش تفاوتی بین علما وجود داشته باشد، جزو واضحات فقه اسلام است؛ مثلا تعبیرات مرحوم صاحب جواهر راجع به ولایت فقیه نشان می دهد که از نظر او این قضیه جزو واضحا...
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۹:۲۵
آداب مسافرت در روایات معصومین
مسافرت از نگاه دین مبین اسلام دارای جنبه‌ای معنوی نیز می‌شود تا حدی که معصومین(علیهم السلام) روایات متعددی درباره فوائد و آداب آن بیان کردند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۹:۱۵
معاون تبلیغ حوزه خراسان خبرداد؛
حضور مبلغان حوزه علمیه خراسان در جمع زائران پیاده روی امام رضا
معاون تبلیغ حوزه علمیه خراسان از حضور مبلغان و مبلغات این حوزه در ایام تبلیغی دهه آخر صفر و در جمع زائران پیاده ثامن الحجج(ع) خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۸:۰۵
گزارش تحلیلی؛
نمی توانم با دولت شما کار کنم!
در شرایطی که پنج سال از حضور خسارت بار عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی می‌گذرد، وی در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور اعلام کرده به دلیل تفاوت دیدگاهی که با دولت دارد نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد!
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۷:۱۵
حجت الاسلام مهدوی زادگان:
راه رهایی از هژمونی تفکر خود بنیاد در رجوع مستقیم به قرآن است
دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: راه رهایی از هژمونی تفکر خود بنیاد در رجوع مستقیم به خودِ کتاب مقدس است. قرآن کریم پاسخ تمام پرسش های بنیادین را در خود دارد.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۶:۱۰
فضای مجازی | شیپور را از سر گشادش می زنی!
محمد ایمانی: علی مطهری برای اثبات صداقت باید ائتلاف متبوع خود را که به آن بدهکار است، مورد سوال قرار دهد.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۴:۱۰
حجت‌الاسلام ناصری:
امام زمان صاحب اربعین است
شاگرد آیت‌الله بهجت گفت: اربعین نشان‌دهنده پرده‌ای از محبت شیعه به ائمه است. در بعضی سال‌ها دشمنان می‌خواستند تنشی ایجاد کنند، ولی به برکت دعای صاحب‌ الزمان (عج) و همتی که شیعه دارد، نتوانستند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۴:۰۰
گزارش تحلیلی؛
وداع با توسعه تجددی
فراخوان رهبر انقلاب برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه‌ اسلامی ایرانی پیشرفت از عزم و جدیت خلل‌ناپذیرشان در ایجاد تحولات ساختاری و کلان، خبر می‌دهد و نشانگر افقی تجددزدوده و غیرغربی است.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۳:۳۰
مصباحی‌مقدم پاسخ داد؛
شبهه ورود مجمع تشخیص مصلحت به حیطه قانون‌گذاری
عضو هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به شبهات طرح شده مبنی بر ورود این هیأت به حیطه قانون‌گذاری در زمینه بررسی لایحه الحاق ایران به CFT پاسخ داد.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۳:۰۵
یادداشت؛
دلارهای آمیخته به خون و باروت
آنچه برای واشنگتن از اهمیت بسزایی برخوردار است، عبارت است از تعمیق و تداوم روابط اقتصادی، فروش تسلیحات بیشتر و تلکه کردن مضاعف سعودی‌ها.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۲:۵۶
یک مقام مسؤول تاکید کرد:
ایجاد گروه‌های آموزش در مدارس علمیه خواهران ضروری است
مسؤول حوزه مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران گفت: ایجاد گروه‌های آموزشی در مدارس علمیه خواهران باید مورد توجه قرار گیرد و استان‌ها و مدارس نیز باید به این مسأله توجه داشته باشند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۲:۳۰
در گفت‌وگو با حجت الاسلام ارفع مطرح شد؛
حجاب حضرت زهرا چه ویژگی‌هایی داشت؟
از آنجایی که پوشش زنان در دوره‌های مختلف تاریخ با یکدیگر متفاوت بوده، شکل چادر هم با چادری که امروزه خانم‌های ایرانی سر می‌کنند کمی متفاوت بوده است.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۱:۵۵
حجت الاسلام خسروپناه:
مفهوم امر دینی در کتاب عبدالکریمی مبهم است
حجت الاسلام خسروپناه گفت: نمی توانیم بگوییم سوبژکتیویته با امر دینی کاملاً تناقض دارد. در خود دنیای مدرن این جمع میان این دو مفهوم اتفاق افتاده است.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۰:۵۱
فضای مجازی | حضور زنان
حجت الاسلام آقا تهرانی: حضور زنان در پیاده روی اربعین ضرورت دارد.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۲۲:۴۵
سر مقاله؛
همه حقیقت را باید گفت
شورای هماهنگی اقتصادی که دولت برای ایجاد آن چند هفته تعلل داشته، مصوباتی دارد که بعضاً ممکن است خلاف قانون بوده یا قانونی را تعطیل کند...
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۲۲:۱۵
یادداشت؛
اربعین، مشق حضور
آن عزیزی که حسین را کشتی نجات وسیع و سریع خوانده است، دانسته چه فرموده و ما گنهکاران نیز به تجربه دریافته و فهمیده‌ایم که کشتی حسین، به غیر از اینها که فرموده‌اند، کوتاه‌ترینِ راه‌ها تا خدا را بلد است...
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۲۲:۰۵
یادداشت؛
موج سوم جنگ تمدنی نظام سلطه
هم‌زمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پایان نظام دوقطبی، بسیاری از اندیشمندان غربی با خوش‌بینی زائدالوصفی پایان جنگ سرد را سرآغاز عصر طلایی! لیبرالیسم تفسیر کرده و عصر همزیستی مسالمت‌آمیز را نوید دا...
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۰:۰۰
سرمقاله؛
جایگاه نظرات هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های كلی نظام
اعلام مغایرت مصوبه مجلس با سیاست‌های کلی نظام و ابلاغ آنها توسط شورای نگهبان امری جدید نبوده و در دوره های مختلف و بر اساس موازین قانونی صورت گرفته است و مجلس هم مكلف به رفع ایرادات اعلامی است.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۰۹:۵۰
یادداشت؛
آل‌سعود؛ چالش در چاه
همزمان با اعتراضات مردم جنوب علیه سیاست اشغال سرزمین‌شان، حملات انصارالله به مراکز تحت سیطره سعودی و امارات گسترش یافته است و گفته می‌شود طی دو هفته اخیر دستکم ۱۰۰ نفر از این نیروها در مناطق جنوبی یمن...