شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ Saturday, December 16, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۲۱:۴۴
شناسه خبر: ۵۳۰۲۳۸
 
حجت الاسلام افتخاری مطرح کرد؛
احکام نذر و کفاره ترک آن
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به احکام نذر گفت: اگر کسی نذری را انجام دهد و بر آن صیغه نذر خوانده باشد که یک عمل ر ا ترک کند اگر آن عمل را از روی عمد تکرار کند باید کفاره آن را بپردازد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام افتخاری، امروز در شبستان امام خمینی(ره) آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به احکام نذر گفت: نذر آن است که انسان برای خدا بر خود واجب کند که کار خیری را به جا آورد، یا عمل ناپسندی را برای رضایت خداوند ترک کند.

وی افزود: در نذر باید صیغه خوانده شود، و لازم نیست آن را به عربی بخواند، پس اگر بگوید چنانچه مریض من خوب شود برای خدا بر من است که ۱۰ تومان به فقیر بدهم، نذر او صحیح است، و اگر بگوید برای خدا نذر کردم چنین کنم بنا بر احتیاط واجب باید عمل کند، ولی اگر نام خدا را نبرد و فقط بگوید نذر کردم، یا نام یکی از اولیای خدا را ببرد نذر صحیح نیست.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: نذر کننده باید بالغ و عاقل باشد، و به اختیار و قصد خود نذر کند، بنابراین نذر کردن کسی که او را مجبور کرده‌اند، یا به واسطه عصبانی شدن بی قصد یا بی‌اختیار نذر کرده، صحیح نیست.

حجت الاسلام افتخاری با تأکید بر این که نذر زن بدون اذن قبلی، یا اجازه بعدی شوهر در آنچه با حق استمتاع او منافات دارد، صحیح نیست، گفت: حتی اگر این نذر قبل از ازدواج باشد صحت نذر زن در اموالش بدون اجازه شوهر محل اشکال است، پس باید رعایت احتیاط شود که البته در بعضی از موارد مانند حج، زکات، صدقه و احسان به پدر و مادر و صله ارحام زن برای نذر کردن نیاز به اذن شوهر خود ندارد.

حجت الاسلام افتخاری خاطرنشان کرد: اگر زن با اجازه شوهرش نذر کند، شوهرش نمی‌تواند نذر او را به هم بزند، یا مانع انجام نذر از سوی زن شود.

وی افزود: در نذر فرزند، اجازه پدر شرط نیست، ولی اگر پدر یا مادر از عملی که آن را نذر کرده است او را نهی کنند و اگر نهی آنها از روی شفقت باشد و مخالفت موجب ناراحتی آنها شود، نذر فرزند باطل است.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: انسان کاری را می‌تواند نذر کند که انجام آن برایش مقدور باشد، بنابراین کسی که مثلاً نمی‌تواند پیاده کربلا برود، اگر نذر کند که پیاده به کربلا برود، نذر او صحیح نیست، و اگر در وقت نذر مقدور باشد و بعداً عاجز شود، نذر باطل می‌شود و باید بنابر احتیاط کفاره بدهد.

حجت الاسلام افتخاری اظهار کرد: اگر کسی نذر کرده باشد که عملی را ترک کند و برای ترک آن عمل وقتی را معین نکرده باشد اگر از روی فراموشی و ناچاری و ندانستن آن عمل را انجام دهد نیاز به پرداخت کفاره نیست.

وی افزود: اگر کسی نذری را انجام دهد و بر آن صیغه نذر خوانده باشد که یک عمل ر ا ترک کند اگر آن عمل را از روی عمد تکرار کند باید کفاره بپردازد.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: اگر کسی نذر کند که یک مبلغ معین را در راه خدا به عنوان صدقه خیرات می کند اما قبل از ادای این نذر از دنیا برود وراث وظیفه دارند که بنابر احتیاط آن مقدار را از مال او برداشته و صدقه بدهند.

حجت الاسلام افتخاری ادامه داد: اگر کسی نذر کند که به فقیر معینی صدقه دهد باید صدقه را به همان فقیر بدهد و امکان پرداخت صدقه به شخص دیگری نیست و اگر آن فقیر قبل از پرداخت صدقه از دنیا برود بنابر احتیاط باید میزان صدقه را به وراث آن فرد پرداخت کند./968/پ۲۰۳/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۱:۱۱
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد:
سبک زندگی اسلامی باید در زندگی منتظران امام زمان جاری باشد
کارشناس دینی رسانه ملی با اشاره به یکی از ویژگی های اهل بیت(ع) مبنی بر دلسوزی و خیرخواهی، گفت: اگر مسلمانان و منتظران حضرت حجت(عج) مقداری دلسوز و خیرخواه باشند، تمام مشکلات جامعه حل خواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۲۳:۵۳
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد:
نسبت به رهایی مؤمن از ظلم و ستم بی‌تفاوت نباشیم
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه(س) از جایگاه ظهور و منجی برای نجات عالم بشریت در ادیان مختلف یاد کرد و گفت: هرگز نباید نسبت به رهایی مؤمن از ظلم و ستم بی‌تفاوت باشیم.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۲۳:۳۸
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه:
اخلاق درست نشود کارها اصلاح نخواهد شد
آیت‌الله استادی با تأکید بر این که اخلاق در جامعه درست نشود کارها اصلاح نمی شود، گفت: عزاداری و جشن برای اهل بیت(ع) خوب است اما اگر اخلاق اسلامی درست نشود مشکل حل نخواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۹:۰۶
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی خبر داد؛
جمع آوری ۳۰۰ میلیارد تومان زکات در سال گذشته
عضو شورای زکات کشور از جمع ‌آوری ۳۰۰ میلیارد تومان زکات در سال گذشته خبر داد و بر لزوم تبلیغ طلاب و فضلای حوزه برای احیای این واجب فراموش شده تاکید کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۸:۱۸
رییس مرکز تخصصی نماز تأکید کرد؛
ضرورت ترویج معارف نماز در کنار بیان احکام آن
حجت الاسلام آیتی خواستار اصلاح نگاه مسموم به نماز در جامعه شد و گفت: متأسفانه هر جا گفته می شود می خواهیم آموزشی برای نماز بگذاریم، می گویند مگر نماز چه دارد؟
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۸:۰۸
آیت الله علیدوست:
نماز حقیقی آن است که انسان با آن اتحاد وجودی پیدا کند
طلاب به عنوان متصدیان امور دینی باید متوجه مسئولیت خود در برابر خداوند باشند که چگونه از امکانات و فرصتی که در اختیار دارند، استفاده می کنند.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۶:۱۰
رییس ستاد اقامه نماز قم:
رهنمودهای رهبر انقلاب در زمینه نماز را جامه عمل بپوشانیم
خامه یار با تأکید براینکه باید به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در زمینه نماز جامه عمل پوشانده شود، گفت: ستاد اقامه نماز تمام تلاش خود را می کند تا دغدغه رهبر انقلاب و جامعه دینی در این زمینه را برآورده ...
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۶:۰۶
فعال عرصه بین الملل:
فعالیت های بین المللی در حوزه معطوف به حوزه انقلابی باشد
حجت الاسلام فتحی با اشاره به لزوم گسترده شدن فعالیت های حوزوی بین المللی گفت: فعالیت های بین المللی در حوزه معطوف به حوزه انقلابی باشد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۶:۰۴
پیام تسلیت آیت الله سعیدی در پی شهادت خادم کریمه اهل بیت
تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و امام جمعه قم در پیامی، شهادت مهدی ایمانی، از خادمان حرم بانوی کرامت را تبریک و تسلیت گفت.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۶:۰۲
چند خبر کوتاه از آستان مقدس حضرت معصومه
رونمایی از فهرست گنجینه قرآن های چاپی آستان مقدس با حضور وزیر فرهنگ ارشاد، انتصاب هادی محمود نژاد به عنوان معاون اجرایی آستان مقدس و جمع آوری دو میلیون ۹۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه های تخصصی قم از مه...
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۴۴
حجت الاسلام والمسلمین ربانی:
مرکز خدمات کمیته امداد حوزه نیست
رییس مرکز خدمات با اشاره به لزوم طبقه بندی اساتید، مبلغان و طلاب در ارائه خدمات مالی و معنوی از تمرکز بیشتر این مرکز به ارائه خدمت به مبلغان بین الملل خبرداد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۳۹
فعال عرصه تبلیغ بین الملل:
حوزه برای تبلیغ در کشورهای آمریکای لاتین برنامه داشته باشد
حجت الاسلام میرجعفری با انتقاد از این که نهایت زبان برای تبلیغ و فعالیت علمی، انگلیسی است، گفت: حوزه برای تبلیغ در کشورهای آمریکای لاتین نیز برنامه داشته باشد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۱۰
با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری و استاد قرائتی؛
سومین اجلاس استانی نماز در قم برگزار شد
سومین اجلاس استانی نماز در شهر مقدس قم با حضور و سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری و حجت الاسلام والمسلمین قرائتی برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۲۹
استاد برجسته حوزه علمیه قم:
حوزه‌های علمیه به تربیت مجتهدان جامع‌الشرایط بیشتر اهتمام کنند
آیت‌الله میلانی با بیان این‌که حوزه‌های عملیه نباید به آموزش‌های سطحی علوم دینی بسنده کنند، بر تربیت مجتهدان جامع الشرایط تأکید کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۱۹
در دومین نشست سالانه مرکز تخصصی امامت؛
ممتازان آموزشی و پژوهشی بنیاد فرهنگی امامت تجلیل شدند
ممتازان آموزشی و پژوهشی بنیاد فرهنگی امامت و مرکز تخصصی امامت در دومین نشست سالانه مرکز تخصصی امامت معرفی و تجلیل شدند.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۵۶
مشاور فرهنگی وزیر نیرو:
امامان جماعت مشعل‌داران هدایت در وزارت نیرو هستند
حجت الاسلام یزدان‌پرست از امامان جماعت به عنوان مشعل‌داران هدایت در وزارت نیرو نام برد و گفت: بیش از ۷۵۰ امام جماعت در صنعت آب و برق کشور فعالیت می‌کنند.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۵:۱۰
استاد قرائتی:
جایگاه مادری و معلمی کمتر از آیت‌اللهی نیست
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به این که بانوان طلبه نمی‌توانند مرجع تقلید شوند، اما می‌توانند مادر و معلم نمونه باشند گفت: جایگاه مادری و معلمی کمتر از آیت‌اللهی نیست.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۳:۵۲
جشن بزرگ تکلیف دختران در حرم حضرت معصومه برگزار شد
جشن بزرگ تکلیف دختران صبح امروز با حضور دانش آموزانی از استان های مختلف کشور و کشور کانادا در شبستان نجمه خاتون(س) برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۲۳:۲۲
استاد حوزه:
عزت اسلام در بازگشت به حقیقت قرآن است/جامعه زمینه ساز ظهور جامعه سراسر قرآنی است
حجت الاسلام حیدری کاشانی با تأکید بر تمسک به قرآن کریم و اهل بیت(ع)، جامعه زمینه ساز ظهور را جامعه سراسر قرآنی عنوان کرد و گفت: عزت اسلام در بازگشت به حقیقت قرآن کریم است.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۹:۳۰
مسؤول امور روحانیت بنیاد فقه و معارف خبر داد؛
برگزاری دوره رایگان مهارت زندگی ویژه طلاب و فضلای حوزه
مسؤول امور روحانیت بنیاد فقه و معارف، از برگزاری دوره های ویژه مهارت زندگی ویژه طلاب از سوی بنیاد فقهی آیت الله هاشمی شاهرودی خبر داد.