Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تقید داشتن به ظواهر شرع فقر را از جامعه دور می کند
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, July 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۱۴:۵۲
شناسه خبر: ۵۳۰۱۶۴
 
آیت الله مظاهری:
تقید داشتن به ظواهر شرع فقر را از جامعه دور می کند
رییس حوزه علمیه اصفهان گفت: تقید داشتن به انجام واجباتی همچون نماز و روزه، سبب ریشه کن شدن فقر از جامعه خواهد شد؛ در اوقات نماز همه مکان ها باید تعطیل عمومی باشد به جز مساجد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، حضرت آیت الله حسین مظاهری در جلسه تفسیر قرآن صبح امروز که در مسجد امیرالمؤمنین(ع) خیابان جی برگزار شد، گفت: همه انسان ها به امتحانات خداوند مبتلا می شوند.

وی در ادامه تفسیر آیه صد و پنجاه و پنجم سوره بقره که می فرماید«وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الأمْوَالِ وَالأنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ» افزود: مضمون این آیه شریفه در آیات متعددی از قرآن با عبارات مختلف بیان شده است؛ این آیه شریفه بیان می دارد همه انسان از جمله پیامبران به امتحانات خداوند مبتلا می شده اند.

حضرت آیت الله مظاهری با توجه به آیاتی که تشریح کننده دوران رسالت پیامبران است، اظهار کرد: پیامبران گاهی با نمره عالی از امتحانات خداوند بیرون می آمدند و گاهی هم انتظار خداوند را برآورده نمی کردند؛ امتحانات الهی گاهی در نعمت ها است، گاهی در مصائب است و گاهی هم ممکن است در مواضع دیگر زندگی جریان داشته باشد.

رییس حوزه علمیه اصفهان با بیان این که ما خلق شده ایم تا به مقام عبودیت برسیم، اذعان کرد: خداوند اسباب رسیدن به هدف آفرینش را برای انسان فراهم کرده است، از جمله این اسباب رسولان الهی هستند که برای هر کدامشان مبلغانی نیز وجود داشته است.

استاد اخلاق حوزه علمیه گفت: ارسال رسولان برای این است که بندگان خداوند به ظواهر شرعی مقید باشند، این تقید نخستین و مهم ترین امتحانی است که از سوی خداوند برای انسان ها در نظر گرفته شده است، تقید داشتن به انجام واجباتی همچون نماز و روزه، سبب ریشه کن شدن فقر از جامعه خواهد شد؛ در اوقات نماز همه مکان ها باید تعطیل عمومی باشد به جز مساجد.

وی افزود: پرورگار عالم انسان ها را به مستحبات نیز امتحان فرموده است؛ باید به نماز شب اهمیت بدهیم باید به هر شیوه ای که می توانیم به خلق خداوند خدمت کنیم، اگر در این زمینه فعال نباشیم و نمره خوبی نیاوریم، مصائب بر زندگی ما سرازیر می شوند.

حضرت آیت الله مظاهری ادامه داد: گناه باید برای ما یک مصیبت باشد؛ تقید داشتن به ظواهر شرعی امتحانی است که خداوند از همه ملت ها و رسولانش گرفته است، این امتحانات برای ملت ها آسان بوده ولی برای رسولان بسیار سخت و طاقت فرسا بوده است؛ البته تکالیف الهی برای مسلمانان به برکت وجود پیامبر(ص) آسان در نظر گرفته شده است، برای ملت های قبل از پیامبر(ص) تکالیف ملت ها بسیار سخت تر از تکالیف مسلمانان بوده است؛ مثلاً توبه ها به سختی پذیرفته می شده اند ولی در دین اسلام خداوند این لطف را فرموده که توبه مسلمانان را به راحتی بپذیرد.

رییس حوزه علمیه اصفهان خاطرنشان کرد: افراد زیادی از علمای اسلام هستند که نمره عالی از امتحانات الهی به دست آورده اند؛ روزی حاج میرزا علی آقا شیرازی به حجره آیت الله مطهری آمده بودند که به دلایلی نماز شبشان قضا شد، شخصی می گفت خدمت ایشان رسیدم و دیدم ایشان در حال گریه هستند، عرض کردم چرا گریه می کنید، آقای شیرازی فرمودند، دیشب نماز شبم قضا شده است، گفتم، اشکالی ندارد قضای آن را به جای بیاورید، ایشان در پاسخ به من فرمودند معلوم نیست قضای نماز شب اثر آن را داشته باشد.

استاد اخلاق حوزه علمیه با تأکید دوباره بر این که امتحانات رسولان الهی بسیار سخت بوده است، اظهار کرد: حضرت یونس(ع) از پیامبران الهی است که چون بدون اجازه خداوند از امتش فاصله گرفت، به مدت 7 شبانه روز در شکم ماهی گرفتار شد، سپس در آن جا توبه فرمود و خداوند از خطایش گذشت، مسأله بسیار عجیب این است که خداوند در آیه ای می فرماید اگر یونس(ع) توبه نمی کرد تا روز قیامت در شکم ماهی نگاهش می داشتیم.

وی در پایان با بیان این که حساب خواص از حساب عوام مردم جدا است، اذعان کرد: ما نیز باید در تقید داشتن به ظواهر شرعی توجه و نسبت به فرائض، مستحبات و محرمات دقت نظر بیشتری داشته باشیم./867/پ201/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۸:۳۲
آيت الله نمازي:
حج دانشگاهی كوتاه مدت و فشرده است
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: حج درحقيقت يك دانشگاه كوتاه مدت و فشرده اي است كه خداوند سالي يكبار بندگان خودش را فراخوان كرده و مسائل مهمي را به آنها آموزش مي دهد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۳۸
امام جمعه موقت كاشان:
دلبستگي به كفار و استكبارجهاني بالاترين منكر است
امام جمعه موقت كاشان گفت: امروز بالاترين معروف در كشور وحدت و بالاترين منكر دلبستگي به كفار و غرب و استكبارجهاني است و هيچ منكري از اين بالاتر نيست و سرسلسله همه منكرات است.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۲۲
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی:
پیمودن صراط مستقیم امیرمؤمنان مفیدترین عامل در زندگی است
امام جمعه موقت اصفهان گفت: هیچ عاملی برای فرد مفیدتر از پیمودن صراط مستقیم امیرمؤمنان(ع) نخواهد بود و شیعه امیرمؤمنان(ع) باید در گفتار و کردار دنباله رو ایشان باشد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۱۸
آیت الله مهدوی:
کنترل خواهش های نفسانی، انسان را هوشیار می کند
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: باید بدانیم کسانی که خواهش های نفسشان را کنترل می کنند، جزء هوشیاران قرار می گیرند؛ راننده ای که هوشیار است از مواجه شدن با خطر و خطا نیز بر حذر است.
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۲۲:۵۴
آيت الله مهدوي:
اصرار بر انجام گناه سبب مختوم شدن اسباب فهم انسان مي شود
نماينده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبري گفت: خدا پرستي نياز به آموزش اوليه ندارد بلكه نياز به تذكر دارد چرا كه انسان فطرتاً خدا پرست است؛ انسان فطرتاً به دنبال علتِ معلول ها است؛ اعراض تعمدي سبب ضلال...
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۹:۵۴
آيت الله نمازي:
ملت ايران نياز به متولي و قيم ندارد
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: ملت ايران در جنگ اقتصادي با دشمن به لحاظ علم و دانش و هنر و ظرفيت و استعداد و غيرت و شجاعت چيزي كمتر از ديگران ندارد و نياز به متولي و قيم هم ندارد و نمي تواند بپذيريد غ...
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۱:۰۳
امام جمعه موقت كاشان:
روح انسان در معرض خطر وسوسه هاي نفساني و شيطاني است
امام جمعه موقت كاشان گفت: خطر تنها جسم انسان را تهديد نمي كند بلكه روح انسان نيز در معرض خطر وسوسه هاي نفساني و شيطاني و شياطين انس و جن است و اگر انسان با ايمان باشد، ايمان او در معرض تهديد و آسيب ق...
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۶:۲۸
آيت الله نمازي:
ترامپ در گردهمايي سران سازمان ناتو با تمسخر ديپلماسي رو به رو شد
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: گردهمايي سران سازمان ناتو طي دو روزگذشته در بروكسل با بي اعتنايي و تمسخر ديپلماسي به ترامپ رييس جمهور آمريكا همراه شد.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۶:۱۲
آیت الله مهدوی:
دولت مفاد بسته اروپایی ها را منتشر کند| با خروج آمریکا از برجام آبروی ظاهری آن ها فروریخت
امام جمعه موقت اصفهان با اشاره به لزوم تعامل سازنده و هوشیارانه با دنیا، خروج آمریکا از برجام را مخالف ادعای حقوق بشر آن ها دانست و گفت: در بسته جدید اروپایی ها دولت باید مردم را محرم بداند و مفاد مذا...
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۵:۴۲
حجت الاسلام نواب:
حجاج سوغات خود را قبل از سفر از بازار داخل تهيه كنند
حجت الاسلام نواب بر خريد سوغات از داخل كشور و توليدات داخلي از سوي زائران خانه خدا تأكيد كرد و گفت: خريد كالاهاي خارجي در عربستان حمايت از غرب و بي توجهی به اقتصاد مقاومتي است.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۵:۳۷
همايش متمركز زائران حج تمتع در كاشان برگزار شد
همايش متمركز زائران حج تمتع شهرستان كاشان و آران و بيدگل در سالن آمفي تئاتر دانشگاه علوم پزشكي كاشان برگزارشد.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۸:۵۶
آيت الله نمازي:
مردم در جنگ اقتصادي مانند دفاع مقدس وارد ميدان شوند
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: همانگونه كه مردم ۸ سال دفاع مقدس را پشتيباني و اداره كردند، امروز در جنگ اقتصادي دشمن هم مردم بايد وارد ميدان شوند و كمك كنند.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۰:۲۱
امام جمعه موقت كاشان:
مرثيه سرايان و مداحان از هنر خود براي تبليغ دين و هدايت مردم استفاده كنند
امام جمعه موقت كاشان مديحه سرايي، مرثيه سرايي و مداحي اهل بيت(ع) را هنر دانست و گفت: تلاش كنيد تا از هنر و ابزاري كه خداوند در اختيار شما قرار داده در راه تبليغ دين و هدايت مردم از آن استفاده كنيد.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۹:۱۹
آیت الله مهدوی:
تبلیغ دین باید با احترام و استدلال همراه باشد
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: تبلیغ دین باید با احترام همراه باشد و نحوه بیان نیز باید به استدلال محکم شده باشد.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۶:۵۵
همزمان با پانزدهمين جشنواره بين المللي امام رضا؛
دهمين جشنواره ملي فرهنگي، هنري آه و آهو در شهرستان کاشان برگزارمي شود
مديرعامل مؤسسه خادمان حضرت امام رضا (ع) در کاشان از برگزاري دهمين جشنواره ملي فرهنگي، هنري آه و آهو در شهرستان كاشان همزمان با پانزدهمين جشنواره بين المللي امام رضا(ع) در دهه كرامت در مرداد ماه امسال ...
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۲:۱۳
آيت الله نمازي:
ترامپ حتي صلاحيت اداره خانواده خود را ندارد
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: ترامپ كه تصدي اداره آمريكا را برعهده گرفته و در امور ملت هاي جهان دخالت مي كند فرد فاسد و مفسدي است كه حتي صلاحيت مديريت اداره خانواده و فرزندان خود را ندارد.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۲۰:۰۸
رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان:
دولت کارگروه ویژه ملی برای مشکل آب اصفهان تشکیل دهد
حجت الاسلام موسوی لارگانی با بیان اینکه صنایع اصفهان تعطیل یا نیمه تعطیل هستند، مسأله آب و خشکسالی را مهمترین مشکل استان اصفهان ارزیابی کرد و گفت: خشکی تالاب گاوخونی خطرات بسیاری برای استان اصفهان و د...
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۲۰:۰۲
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان:
نباید شرایط اقتصادی کارد را به استخوان بازاریان برساند
آیت الله طباطبایی نژاد گفت: تعطیلی بازار تهران اگر در اصفهان بود به همین سادگی رها نمی‌شد اما بازاریان اصفهان درک خوبی از مسائل دارند و به همین دلیل است که دست به تحصن و تعطیلی بازار نمی‌زنند اما نبا...
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۹:۵۶
آیت الله ناصری در دیدار با جهانگیری:
امیدواریم مشکلات کشور با مدیریت دولت برطرف شود
استاد عرفان و اخلاق ضمن آرزوی موفقیت برای هیأت دولت و دیگر مسؤولان به منظور برطرف شدن مشکلات کشور، ابراز امیدواری کرد با مدیریت دولت کشور بتواند در برابر فشارهای دشمنان ایستادگی کرده و به پیروزی برسد.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۹:۵۳
آیت الله مظاهری در دیدار با جهانگیری:
ایجاد اختلاف میان مسؤولان از حربه‌های دشمنان است
رییس حوزه علمیه اصفهان با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد اختلاف میان مسؤولان کشور، گفت: اگر مسؤولان با هوشیاری و توجّه کامل درصدد رفع اختلافات و ایجاد همدلی، هماهنگی و برنامه‌ریزی باشند، بدون تردید در ...