Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - اقتصاد مقاومتی با بانکداری ربوی تحقق نمی‌یابد
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ Saturday, March 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۸ - ۰۷:۲۳
شناسه خبر: ۵۲۹۰۰۵
 
آیت الله جوادی آملی مطرح کرد؛
اقتصاد مقاومتی با بانکداری ربوی تحقق نمی‌یابد
حضرت آیت الله جوادی آملی، اظهار داشت: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد باید بدانیم نیل به آن از راه بانکداری ربوی غیر ممکن است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید در مراسم عزاداری شب تاسوعا که شب گذشته در مسجد مؤسسه اسراء برگزار شد با اشاره به اینکه پیام عاشورا عبارت از تحقیق علمی و تحقق عملی است، گفت: جامعه ای می تواند حسینی باشد که در معارف دین محقق بوده و در مسائل عملی متحقق باشد.

مفسر برجسته قرآن کریم ادامه داد: جامعه اسلامی باید به سویی برود که هر آنچه از سوی شرع محقق شده را محققانه بپذیرد و هر آنچه را شرع باطل کرده را محققانه باطل کند.

جریان کربلا دائر مدار اصل دین بوده است

وی افزود: پرهیز از جهل علمی، اجتناب از تقلید و دوری از عوامی و عوام فریبی وظیفه اصلی عاشوراییان است؛ کسی  که محقق نیست، شیعه حسینی نیست.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به این فراز از زیارت عاشورا «سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» اظهار داشت: در عرصه عمل لازم است انسان متحقق باشد؛ یعنی با عمل خود نشان دهد که حسینی زندگی می کند.

کربلا یعنی جنگ بین حق و باطل، حسن و قبح و عدل و ظلم 

این مرجع تقلید با بیان  اینکه جریان کربلا دائر مدار اصل دین بوده است، ابراز داشت: در واقعه عاشورا سخن از شخص امام حسین(ع) نیست، بلکه سخن از قرآن و عترت که عصاره و محور دین هست، است.

وی افزود: هنگامی که معاویه بر حکومت مسلط شد در غرب جنگ هایی صورت می گرفت، در یکی از جنگ ها چند بت بزرگ غنیمت گرفته شد و معاویه آنها را به عنوان محصول کشور اسلامی به هند صادر کرد؛ اینگونه کارها زیاد شده بود که امام حسین(ع) قیام کردند تا اصل دین زنده شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه کربلا یعنی جنگ بین حق و باطل، حسن و قبح و عدل و ظلم عنوان کرد: امام سجاد(ع) بعد از واقعه کربلا فرمودند ما نام پیامبر اکرم(ص) را زنده کردیم، بنابراین پیروز واقعی ما هستیم.

بر همگان واجب است اسلام را معرفی کنند

مفسر برجسته قرآن کریم با بیان اینکه اسلام اصیل در کلام پیامبر اکرم(ص) «الاسلام یعلو و لا یعلی علیه» معرفی شده است، گفت: این جمله خبری، وصف اسلام است، اما در اصل به ما القای انشاء می کند، بلکه بیش از جمله انشائیه مفید وجوب است؛ یعنی بر همگان واجب است اسلام را معرفی کنند، وقتی معرفی کنند خود به خود جایگاهش بالا است؛ امام حسین(ع) این جمله نورانی  را انشاء تلقی کرده و برای همین قیام کردند.

وی به تبیین عوامل بالا برنده جایگاه اسلام پرداخت و اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) فرمودند سه چیز است که صدای آنها به عرش الهی می رسد: صدای قلم علما، صدای کفش رزمندگان اسلام و صدای چرخ بافندگی و ریسندگی زنان؛ اینها یعنی اقتدار اسلام مبتنی بر وجود فرهنگ و علم و دانش حوزویان و دانشگاهیان، بخش های رزمی و مجاهدت رزمندگان و اقتصاد مقاومتی است.

 وجود کارگاه هایی برای تولید و اشتغال الزامی است

حضرت آیت الله جوادی آملی، وجود کارگاه هایی برای تولید و اشتغال را الزامی دانست و خاطرنشان کرد: به تعبیر قرآن کریم وقتی ملتی جیب و کیفش خالی باشد، آن ملت فقیر است؛ این یعنی آن ملت زمین گیر شده اند و ستون فقرات خود را از دست داده اند؛ دستور قرآن کریم این است که ملت اسلامی باید روی پای خود بایستد تا اسلام سر پا بماند.

وقتی ملتی جیب و کیفش خالی باشد، آن ملت فقیر است

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه هر هدفی راهی دارد، ابراز داشت: امام حسین(ع) فرمودند «هرکس بخواهد از راه حرام راه به جایی ببرد زودتر از دیگران می افتد»؛ بنابراین هرگز هدف وسیله را توجیه نمی کند؛ اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد باید بدانیم نیل به آن از راه بانکداری ربوی غیر ممکن است.

وی در ادامه با بیان اینکه فن اصول فقه از فنون دلپذیر حوزوی است، عنوان کرد: در کتب اصولی از مبحث حجیت علم غیب در فقه سخنی به میان نیامده است؛ تنها مرحوم شیخ جعفر کاشف الغطاء مقداری در این زمینه بحث کرده و آورده است که «که علم الغیب سند و مستند فقهی هیچ حکم فقهی و فتوا و عمل نیست، زیرا انسان مامور است که به علم عادی و امارات عمل کند و تنها گاهی در مسائل وجودی به علم غیب عمل می شود» به عنوان مثال اگر معصوم(ع) در محرابی نماز خواند برای ما جهت قبله حجت است. 

حضرت آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: ضروری است که از سوی مؤلفان حوزوی که قصد دارند در زمینه اصول فقه قلم بزنند این بحث «سهم علم غیب در احکام شرعی چیست» مطرح شده و بدان پرداخته شود، چراکه اگر این بحث طرح شود دیگر مشکلات و شبهاتی از جنس اینکه «امام حسین(ع) می دانستند شهید می شوند، پس چرا به کربلا رفتند؟» مطرح نخواهد شد.

مفسر برجسته قرآن کریم در پایان یادآور شد: در عزاداری ها باید اشک و عاطفه خود را به خدمت عقل در آوریم و بدانیم که روضه خوانی و مداحی باید پشتوانه علمی داشته باشد./841/۲۰۱/ص

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۴ - ۰۲:۵۲
آیت الله جوادی ‌آملی:
محور اساسی سعادت یک ملت عقل و اندیشه است | تصدیق و تکذیب انسان باید محققانه باشد
حضرت آیت الله جوادی آملی با بیان این که محور اساسی سعادت یک ملت عقل و اندیشه است، تأکید کرد: جامعه ای به احسن الاحوال می رسد که قبول و نکول او محققانه باشد.
۱۳۹۷/۱/۳ - ۱۵:۳۰
امام جمعه پردیسان:
قوای سه گانه برای حمایت از تولید داخلی برنامه ریزی جدی کنند
حجت الاسلام والمسلمین قوامی گفت: دولت بایستی کالاهای موجود را ایرانی کند و سه قوه هم با اتحاد و به‌صورت محکم از تولیدکننده‌ها حمایت کنند، تولید کننده‌ها هم به فکر مصرف‌کننده‌ها باشند و کالاهای استاندا...
۱۳۹۷/۱/۳ - ۱۴:۴۵
آیت الله سعیدی:
اعتماد به بیگانگان مانع پیشرفت کشور می شود | باور به قدرت و توانایی جوانان برای برخی از مدیران سخت است
امام جمعه قم با بیان این که اسیر شدن در برخی از کنوانسیون ها و معاهده ها و اعتماد به بیگانگان مانع پیشرفت کشور است، گره زدن اقتصاد کشور به برجام و مانند آ‌ن را اشتباهی بزرگ دانست.
۱۳۹۷/۱/۳ - ۱۴:۳۰
حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد:
نهاد دولت مانعی در برابر اقتصاد ملی است | مسؤولان خرید کالای غیرایرانی در دستگاه ها را ممنوع کنند
خطیب نماز جمعه تهران با بیان این‌که امروز نهاد دولت در خدمت اقتصاد ملی نیست، بلکه مانعی فراروی اقتصاد ملی است، گفت: دولت باید همه موانع پیش روی اقتصاد مقاومتی و رشد اقتصاد خصوصی را بردارد.
۱۳۹۷/۱/۱ - ۱۵:۵۱
حجت الاسلام والمسلمین دیرباز در گفت وگو با رسا:
حمایت از کالای ایرانی مقدمه تحقق اقتصاد مقاومتی است
نماینده خبرگان با تأکید بر این که عمده مشکلات کشور با اجرای اقتصاد مقاومتی قابل حل است، گفت: حمایت از کالای ایرانی از مقدمات تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می‌آید.
۱۳۹۷/۱/۱ - ۱۴:۵۵
حجت الاسلام والمسلمین علیمرادی در گفت وگو با رسا:
راه افتادن چرخه اقتصاد در گرو مبارزه جدی با قاچاق است | مجلس موانع تولید را برطرف کند
نماینده خبرگان با تأکید بر ضرورت برخورد دولت با معضل قاچاق در کشور، گفت: نباید توقع داشته باشیم که از یک سو در‌های بازار را به روی کالاهای غیرضروری بیگانگان بگشاییم و از سوی دیگر چرخه اقتصاد نیز بچرخد...
۱۳۹۷/۱/۱ - ۱۴:۴۱
آیت الله هاشمی شاهرودی:
مسؤولان و دلسوزان در جهت رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم گام‌های جدی بردارند
رییس مجمع تشخیص با اشاره به نامگذاری سال جدید به«حمایت از کالای ایرانی» خواستار برداشتن گام های جدی از سوی مسؤولان و دلسوزان برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه شد.
۱۳۹۷/۱/۱ - ۱۲:۴۸
آیت الله نوری همدانی:
مسؤولان و مردم در عمل برای تحقق شعار سال جدید تلاش کنند
حضرت آ‌یت الله نوری همدانی با اشاره به نامگذاری سال ۹۷ به سال«حمایت از کالای ایرانی» از سوی رهبر انقلاب، از همه مسؤولان و مردم خواست شعار سال را جدی بگیرند و در عمل کمک کنند تا این موضوع محقق شود.
۱۳۹۷/۱/۱ - ۱۱:۴۱
سیره و شخصیت امام هادی در بیان آ‌یت الله سبحانی
حضرت هادی(ع) مقام عظیمی در جهان آن روز داشت، به قدری که علناً دانشمندان اسلام، حتی کسانی که شیعه‌ی اثنی‌عشری نبودند، از عظمت و دستگیری حضرت سخن می‌گفتند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۲۳:۳۴
آیت الله جنتی در پیام نوروزی:
مسؤولان با اعتماد به ظرفيت‌های داخلی گره‌های اقتصادی را بگشایند
رییس مجلس خبرگان ابراز امیدواری کرد که مسؤولان به ویژه متولیان امور اقتصادی با تدبیر، تلاش و همت مضاعف، تكيه و اعتماد به ظرفيت‌های داخلی بتوانند گره‌های اقتصادی را گشوده و معيشت مردم عزيز را بهبود ب...
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۲۳:۱۴
بلندای معارف دعای رجبیه در بیان آیت الله جوادی آملی
دعای هر روز ماه رجب كه محمد بن عثمان بن سعید آخرین نایب خاص حضرت ولی عصر (عج) از ناحیه مقدسه آن حضرت نقل كرده، با مضامین بلند خود به تبیین برخی از مقامهای معنوی ائمه اطهار(ع) پرداخته است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۹:۱۶
آیت الله کعبی:
سپاه طراحی های نفوذ دشمن را در سطوح گوناگون خنثی کرده است
عضو هیأت رییسه خبرگان از خدمات سپاه پاسداران در مقابله با نفوذ دشمنان تقدیر کرد و گفت: سپاه طراحی های نفوذ دشمن را در سطوح گوناگون خنثی کرده است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۶:۰۵
آیت الله مکارم عنوان کرد؛
جشن احسن الحال؛ بستری برای تحقق حیات طیبه در جامعه اسلامی
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تبیین آ‌ثار و کارکردهای اجتماعی عید نوروز گفت: رمز دست یابی به احسن الحال و تحقق حيات طيّبه اعمال صالح است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۴:۰۶
از سوی رییس قوه قضاییه صورت گرفت؛
ابلاغ دستورالعمل نحوه تشكيل و فعاليت مراكز مشاوره خانواده
آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه، دستورالعمل " نحوه تشكيل و فعاليت مراكز مشاوره خانواده" را ابلاغ کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۱۸:۲۲
حجت الاسلام والمسلمین دیرباز مطرح کرد؛
تفرقه بین ‌مسلمین و تضعیف ولایت فقیه؛ اهداف اصلی فعالیت های شیعه انگلیسی
نماینده خبرگان با اشاره به اقدامات تشیع انگلیسی برای آسیب زدن به اسلام گفت: نتایج فعالیت‌های جریان شیرازی تفرقه بین ‌مسلمین، تضعیف ولایت فقیه و جمهوری اسلامی و انحراف سنت صحیح عزاداری است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۱۷:۵۸
از سوی رییس قوه قضاییه؛
آيين‌نامه اجرايی ايجاد دفاتر خدمات الكترونيك قضايی ابلاغ شد
با صدور بخشنامه‌ای از سوی رئیس قوه قضاییه، "آيين نامه اجرايی ايجاد دفاتر خدمات الكترونيك قضايي و كانون آنها" ابلاغ شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۱۷:۵۰
رییس جمهور قانون بودجه سال ۹۷ را برای اجرا ابلاغ کرد
رییس جمهور طی نامه ای قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور را برای اجرا به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۱۰:۰۷
تکذیب شایعات حساب بانکی آیت الله مکارم از سوی بانک ملی
به دنبال انتشار شایعاتی از سوی رسانه های معاند و ضد انقلاب درباره وجود حسابی میلیاردی متلعق به حضرت آیت الله مکارم شیرازی، بانک ملی ایران با صدور اطلاعیه ای این شایعه را تکذیب کرد و آن را غیر واقعی خو...
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۹:۲۶
آیت الله مکارم شیرازی:
مسؤولان اجرای اقتصاد مقاومتی را اصل قرار دهند | لزوم پیشگیری از آسیب‌‌های اجتماعی
حضرت آ‌یت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که اجرای اقتصاد مقاومتی باید اصل باشد، گفت: امروزه برخی نیازها و توقعات در جامعه کاذب است و باید افراد را به زندگی ساده دعوت کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۹:۰۳
آیت الله جوادی آملی:
ویژگی های عاطفی و گرایش معنوی سرمایه زنان برای پیمودن مسیر معنویت است
حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به تفاوت مبنایی دیدگاه اسلام و غرب درباره مقام و منزلت زن، ویژگی های عاطفی و گرایش معنوی را سرمایه زنان برای پیمودن مسیر معنویت دانست.