Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - اقتصاد مقاومتی با بانکداری ربوی تحقق نمی‌یابد
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, July 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۸ - ۰۷:۲۳
شناسه خبر: ۵۲۹۰۰۵
 
آیت الله جوادی آملی مطرح کرد؛
اقتصاد مقاومتی با بانکداری ربوی تحقق نمی‌یابد
حضرت آیت الله جوادی آملی، اظهار داشت: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد باید بدانیم نیل به آن از راه بانکداری ربوی غیر ممکن است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید در مراسم عزاداری شب تاسوعا که شب گذشته در مسجد مؤسسه اسراء برگزار شد با اشاره به اینکه پیام عاشورا عبارت از تحقیق علمی و تحقق عملی است، گفت: جامعه ای می تواند حسینی باشد که در معارف دین محقق بوده و در مسائل عملی متحقق باشد.

مفسر برجسته قرآن کریم ادامه داد: جامعه اسلامی باید به سویی برود که هر آنچه از سوی شرع محقق شده را محققانه بپذیرد و هر آنچه را شرع باطل کرده را محققانه باطل کند.

جریان کربلا دائر مدار اصل دین بوده است

وی افزود: پرهیز از جهل علمی، اجتناب از تقلید و دوری از عوامی و عوام فریبی وظیفه اصلی عاشوراییان است؛ کسی  که محقق نیست، شیعه حسینی نیست.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به این فراز از زیارت عاشورا «سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» اظهار داشت: در عرصه عمل لازم است انسان متحقق باشد؛ یعنی با عمل خود نشان دهد که حسینی زندگی می کند.

کربلا یعنی جنگ بین حق و باطل، حسن و قبح و عدل و ظلم 

این مرجع تقلید با بیان  اینکه جریان کربلا دائر مدار اصل دین بوده است، ابراز داشت: در واقعه عاشورا سخن از شخص امام حسین(ع) نیست، بلکه سخن از قرآن و عترت که عصاره و محور دین هست، است.

وی افزود: هنگامی که معاویه بر حکومت مسلط شد در غرب جنگ هایی صورت می گرفت، در یکی از جنگ ها چند بت بزرگ غنیمت گرفته شد و معاویه آنها را به عنوان محصول کشور اسلامی به هند صادر کرد؛ اینگونه کارها زیاد شده بود که امام حسین(ع) قیام کردند تا اصل دین زنده شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه کربلا یعنی جنگ بین حق و باطل، حسن و قبح و عدل و ظلم عنوان کرد: امام سجاد(ع) بعد از واقعه کربلا فرمودند ما نام پیامبر اکرم(ص) را زنده کردیم، بنابراین پیروز واقعی ما هستیم.

بر همگان واجب است اسلام را معرفی کنند

مفسر برجسته قرآن کریم با بیان اینکه اسلام اصیل در کلام پیامبر اکرم(ص) «الاسلام یعلو و لا یعلی علیه» معرفی شده است، گفت: این جمله خبری، وصف اسلام است، اما در اصل به ما القای انشاء می کند، بلکه بیش از جمله انشائیه مفید وجوب است؛ یعنی بر همگان واجب است اسلام را معرفی کنند، وقتی معرفی کنند خود به خود جایگاهش بالا است؛ امام حسین(ع) این جمله نورانی  را انشاء تلقی کرده و برای همین قیام کردند.

وی به تبیین عوامل بالا برنده جایگاه اسلام پرداخت و اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) فرمودند سه چیز است که صدای آنها به عرش الهی می رسد: صدای قلم علما، صدای کفش رزمندگان اسلام و صدای چرخ بافندگی و ریسندگی زنان؛ اینها یعنی اقتدار اسلام مبتنی بر وجود فرهنگ و علم و دانش حوزویان و دانشگاهیان، بخش های رزمی و مجاهدت رزمندگان و اقتصاد مقاومتی است.

 وجود کارگاه هایی برای تولید و اشتغال الزامی است

حضرت آیت الله جوادی آملی، وجود کارگاه هایی برای تولید و اشتغال را الزامی دانست و خاطرنشان کرد: به تعبیر قرآن کریم وقتی ملتی جیب و کیفش خالی باشد، آن ملت فقیر است؛ این یعنی آن ملت زمین گیر شده اند و ستون فقرات خود را از دست داده اند؛ دستور قرآن کریم این است که ملت اسلامی باید روی پای خود بایستد تا اسلام سر پا بماند.

وقتی ملتی جیب و کیفش خالی باشد، آن ملت فقیر است

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه هر هدفی راهی دارد، ابراز داشت: امام حسین(ع) فرمودند «هرکس بخواهد از راه حرام راه به جایی ببرد زودتر از دیگران می افتد»؛ بنابراین هرگز هدف وسیله را توجیه نمی کند؛ اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد باید بدانیم نیل به آن از راه بانکداری ربوی غیر ممکن است.

وی در ادامه با بیان اینکه فن اصول فقه از فنون دلپذیر حوزوی است، عنوان کرد: در کتب اصولی از مبحث حجیت علم غیب در فقه سخنی به میان نیامده است؛ تنها مرحوم شیخ جعفر کاشف الغطاء مقداری در این زمینه بحث کرده و آورده است که «که علم الغیب سند و مستند فقهی هیچ حکم فقهی و فتوا و عمل نیست، زیرا انسان مامور است که به علم عادی و امارات عمل کند و تنها گاهی در مسائل وجودی به علم غیب عمل می شود» به عنوان مثال اگر معصوم(ع) در محرابی نماز خواند برای ما جهت قبله حجت است. 

حضرت آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: ضروری است که از سوی مؤلفان حوزوی که قصد دارند در زمینه اصول فقه قلم بزنند این بحث «سهم علم غیب در احکام شرعی چیست» مطرح شده و بدان پرداخته شود، چراکه اگر این بحث طرح شود دیگر مشکلات و شبهاتی از جنس اینکه «امام حسین(ع) می دانستند شهید می شوند، پس چرا به کربلا رفتند؟» مطرح نخواهد شد.

مفسر برجسته قرآن کریم در پایان یادآور شد: در عزاداری ها باید اشک و عاطفه خود را به خدمت عقل در آوریم و بدانیم که روضه خوانی و مداحی باید پشتوانه علمی داشته باشد./841/۲۰۱/ص

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۸:۰۸
رییس‌جمهور در دیدار رهبر انقلاب:
اشکالات نظام بانکی و نقدینگی، ربطی با تحریم و فشارهای خارجی ندارد
رییس‌جمهور هماهنگی کامل قوا و دستگاه‌ها برای خنثی کردن توطئه‌های آمریکایی‌ها را ضروری دانست
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۴:۵۱
آیت الله مکارم شیرازی:
کمک به نیازمندان از اساسی ترین تعلیمات اسلام است
حضرت آ‌یت الله مکارم با بیان این که ائمه طاهرین(ع) عملا برای نجات انسان ها و حل مشکلات مردم اقدام و خدمت می کردند، گفت: پیامبر اکرم(ص) و ائمه هدی پیشگام در این راه بودند که نشان می دهد کمک به نیازمند...
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۴:۳۹
آیت الله جوادی ‌آملی:
کسی که به اقتصاد و امنیت مردم آسیب می رساند خلاف قرآن عمل می کند
حضرت ‌آیت الله جوادی گفت: کسی به اقتصاد آسیب می‌رساند، اجناس را گران می‌کند امنیت و امانت جامعه را بهم می‌زند، برخلاف قرآن عمل می‌کند.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۴:۰۸
آیت الله مکارم شیرازی:
زیارت سبب احیا و بقای مذهب شیعه شده است| فرهنگ زیارت تبلیغات دشمن را خنثی می‌کند
حضرت ‌آیت الله مکارم با تاکید بر اینکه توسل به ساحت اهل‌بیت(ع) از گمراهی مومنان جلوگیری می‌کند، گفت: اگر زیارت معصومین نبود مشکلات زیادی برای پیروان مکتب اهل‌بیت(ع) ایجاد می‌شد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۳۱
آیت‌الله عبداللهی در گفت وگو با رسا:
مدیریت جهادی و تکیه بر توان داخلی تنها راه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است
نماینده خبرگان استقلال اقتصادی را از ارکان استقلال و اقتدار نظام دانست و با اشاره به خلأهای مدیریتی در اقتصاد گفت: مدیریت جهادی و تکیه بر توان داخلی تنها راه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۰۲
آیت‌الله طبسی:
مسؤولان کاری نکنند که مردم مأیوس شوند
عضو جامعه مدرسین مردم را از مؤلفه‌های اصلی اقتدار ملی دانست و گفت: مسؤولان کاری نکنند که مردم مأیوس شوند بلکه باید بهه مسؤولیت خود عمل کرده و کم کاری نکنند.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۱:۲۷
آیت‌الله بطحائی:
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لایق‌ترین فرد برای رهبری انقلاب هستند
نماینده خبرگان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را دارای فراست و اشراف بر امور جامعه توصیف کرد و گفت: ایشان لایق‌ترین فرد برای رهبری جامعه اسلامی بوده و هستند.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۱:۲۲
آیت‌الله ممدوحی:
مقاومت و اتحاد ملت و مسؤولان دشمنان را به عقب می راند
عضو جامعه مدرسین فشارهای اقتصادی بر ملت را به منظور خسته کردن مردم دانست و گفت: اگر دشمنان ببینند که مردم مقاوم هستند و در برابر کارهای آن‌ها انفعالی برخورد نمی‌کنند، عقب خواهند نشست.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۱:۰۵
حجت‌الاسلام والمسلمین نریمانی:
هیچکس بهتر از رهبری نمی تواند جامعه اسلامی را اداره کند
حجت‌الاسلام والمسلمین نریمانی با بیان این که رهبر معظم انقلاب به عالی‌ترین نحو با کمک مردم توانستند بر مشکلات و فتنه ها فائق شوند، گفت: در دنیای پر تلاطم امروز کسی از این بهتر نمی‌توانست جامعه اسلامی ...
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۰۵:۰۳
آیت الله نوری همدانی:
ارادت به امام و همراهی انقلاب از خصوصیات آیت الله دوزدوزانی است
حضرت آیت الله نوری همدانی با تسلیت درگذشت آیت الله دوزدوزانی تأکید کرد که ارادت به امام راحل و همراهی با نهضت ایشان و عضویت در جامعه مدرسین از سوابق آن مرحوم است.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۰۴:۵۲
رییس قوه قضاییه درگذشت آیت الله دوزدوزانی را تسلیت گفت
رییس قوه قضاییه در پیامی درگذشت آیت الله دوزدوزانی عضو فقید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۰۴:۴۷
پیام تسلیت آ‌یت الله سبحانی در پی درگذشت ‌آیت الله حدائق
حضرت آیت الله سبحانی از مراجع تقلید با صدور پیامی درگذشت آیت الله حدائق را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۰۴:۴۳
آیت الله نوری همدانی:
اخلاص و مردم داری از ویژگی های آیت الله حدائق بود
حضرت آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید با صدور پیامی درگذشت آیت الله حدائق از علمای استان فارس را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۰۱:۳۷
با حضور مراجع تقلید و علما؛
مراسم بزرگداشت ‌آیت الله دوزدوزانی در قم برگزار شد
مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله دوزدوزانی عضو فقید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با حضور مراجع تقلید و علما در مسجد اعظم قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۷:۲۴
پس اقامه نماز از سوی آیت الله سبحانی؛
پیکر ‌آیت الله دوزدوزانی در حرم بانوی کرامت آرام گرفت
پیکر ‌آیت الله دوزدوزانی عضو فقید جامعه مدرسین تشییع و پس اقامه نماز از سوی حضرت آیت الله سبحانی در حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۹:۲۶
پیام تسلیت آیت الله مکارم درپی درگذشت آ‌یت الله حدائق
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با صدور پیامی در گذشت آیت الله حدائق را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۷:۰۳
امام جمعه پردیسان:
تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است
حجت الاسلام والمسلمین حامدی با بیان این‌که کارشناسان متعددی تیم اقتصادی دولت را ضعیف می‌دانند، گفت: در این زمینه مجلس دارای وظایفی است و مراجع معظم تقلید و جامعه از مجلس توقع نظارت و ورود کارشناسانه و...
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۴:۳۴
آیت الله اعرافی:
مسؤولان در برابر گستاخی های دشمن موضع قاطع اتخاذ کنند| با اتکا به منطق انقلابی تسلیم زورگویی ها نمی شویم
امام جمعه قم با اشاره به تلاش دشمن برای نابودی انقلاب تأکید کرد: ما با تلاش مجدانه و اتکای به منطق انقلابی در برابر بیگانگان می ایستیم و ملت ایران با اقتدا به امام عاشورا تسلیم زورگویی ها نمی شود.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۴:۲۷
حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد:
رییس جمهور برای استقلال بانک مرکزی اقدام کند | تصمیمات مقطعی مشکلات را حل نخواهد کرد
خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به پایان مأموریت رییس بانک مرکزی از رییس جمهور خواست برای استقلال بانک مرکزی اقدام کند تا با استقلال مبتنی بر مدیریت دانش، سیاست‌های ارزی و پولی کشور تأمین شود.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۳:۵۳
پیام تسلیت جامعه مدرسین در پی درگذشت ‌آیت الله دوزدوزانی
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور پیامی درگذشت آیت الله محسن دوزدوزانی را تسلیت گفت.