سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, October 17, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۸ - ۰۷:۲۳
شناسه خبر: ۵۲۹۰۰۵
 
آیت الله جوادی آملی مطرح کرد؛
اقتصاد مقاومتی با بانکداری ربوی تحقق نمی‌یابد
حضرت آیت الله جوادی آملی، اظهار داشت: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد باید بدانیم نیل به آن از راه بانکداری ربوی غیر ممکن است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید در مراسم عزاداری شب تاسوعا که شب گذشته در مسجد مؤسسه اسراء برگزار شد با اشاره به اینکه پیام عاشورا عبارت از تحقیق علمی و تحقق عملی است، گفت: جامعه ای می تواند حسینی باشد که در معارف دین محقق بوده و در مسائل عملی متحقق باشد.

مفسر برجسته قرآن کریم ادامه داد: جامعه اسلامی باید به سویی برود که هر آنچه از سوی شرع محقق شده را محققانه بپذیرد و هر آنچه را شرع باطل کرده را محققانه باطل کند.

جریان کربلا دائر مدار اصل دین بوده است

وی افزود: پرهیز از جهل علمی، اجتناب از تقلید و دوری از عوامی و عوام فریبی وظیفه اصلی عاشوراییان است؛ کسی  که محقق نیست، شیعه حسینی نیست.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به این فراز از زیارت عاشورا «سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» اظهار داشت: در عرصه عمل لازم است انسان متحقق باشد؛ یعنی با عمل خود نشان دهد که حسینی زندگی می کند.

کربلا یعنی جنگ بین حق و باطل، حسن و قبح و عدل و ظلم 

این مرجع تقلید با بیان  اینکه جریان کربلا دائر مدار اصل دین بوده است، ابراز داشت: در واقعه عاشورا سخن از شخص امام حسین(ع) نیست، بلکه سخن از قرآن و عترت که عصاره و محور دین هست، است.

وی افزود: هنگامی که معاویه بر حکومت مسلط شد در غرب جنگ هایی صورت می گرفت، در یکی از جنگ ها چند بت بزرگ غنیمت گرفته شد و معاویه آنها را به عنوان محصول کشور اسلامی به هند صادر کرد؛ اینگونه کارها زیاد شده بود که امام حسین(ع) قیام کردند تا اصل دین زنده شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه کربلا یعنی جنگ بین حق و باطل، حسن و قبح و عدل و ظلم عنوان کرد: امام سجاد(ع) بعد از واقعه کربلا فرمودند ما نام پیامبر اکرم(ص) را زنده کردیم، بنابراین پیروز واقعی ما هستیم.

بر همگان واجب است اسلام را معرفی کنند

مفسر برجسته قرآن کریم با بیان اینکه اسلام اصیل در کلام پیامبر اکرم(ص) «الاسلام یعلو و لا یعلی علیه» معرفی شده است، گفت: این جمله خبری، وصف اسلام است، اما در اصل به ما القای انشاء می کند، بلکه بیش از جمله انشائیه مفید وجوب است؛ یعنی بر همگان واجب است اسلام را معرفی کنند، وقتی معرفی کنند خود به خود جایگاهش بالا است؛ امام حسین(ع) این جمله نورانی  را انشاء تلقی کرده و برای همین قیام کردند.

وی به تبیین عوامل بالا برنده جایگاه اسلام پرداخت و اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) فرمودند سه چیز است که صدای آنها به عرش الهی می رسد: صدای قلم علما، صدای کفش رزمندگان اسلام و صدای چرخ بافندگی و ریسندگی زنان؛ اینها یعنی اقتدار اسلام مبتنی بر وجود فرهنگ و علم و دانش حوزویان و دانشگاهیان، بخش های رزمی و مجاهدت رزمندگان و اقتصاد مقاومتی است.

 وجود کارگاه هایی برای تولید و اشتغال الزامی است

حضرت آیت الله جوادی آملی، وجود کارگاه هایی برای تولید و اشتغال را الزامی دانست و خاطرنشان کرد: به تعبیر قرآن کریم وقتی ملتی جیب و کیفش خالی باشد، آن ملت فقیر است؛ این یعنی آن ملت زمین گیر شده اند و ستون فقرات خود را از دست داده اند؛ دستور قرآن کریم این است که ملت اسلامی باید روی پای خود بایستد تا اسلام سر پا بماند.

وقتی ملتی جیب و کیفش خالی باشد، آن ملت فقیر است

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه هر هدفی راهی دارد، ابراز داشت: امام حسین(ع) فرمودند «هرکس بخواهد از راه حرام راه به جایی ببرد زودتر از دیگران می افتد»؛ بنابراین هرگز هدف وسیله را توجیه نمی کند؛ اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد باید بدانیم نیل به آن از راه بانکداری ربوی غیر ممکن است.

وی در ادامه با بیان اینکه فن اصول فقه از فنون دلپذیر حوزوی است، عنوان کرد: در کتب اصولی از مبحث حجیت علم غیب در فقه سخنی به میان نیامده است؛ تنها مرحوم شیخ جعفر کاشف الغطاء مقداری در این زمینه بحث کرده و آورده است که «که علم الغیب سند و مستند فقهی هیچ حکم فقهی و فتوا و عمل نیست، زیرا انسان مامور است که به علم عادی و امارات عمل کند و تنها گاهی در مسائل وجودی به علم غیب عمل می شود» به عنوان مثال اگر معصوم(ع) در محرابی نماز خواند برای ما جهت قبله حجت است. 

حضرت آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: ضروری است که از سوی مؤلفان حوزوی که قصد دارند در زمینه اصول فقه قلم بزنند این بحث «سهم علم غیب در احکام شرعی چیست» مطرح شده و بدان پرداخته شود، چراکه اگر این بحث طرح شود دیگر مشکلات و شبهاتی از جنس اینکه «امام حسین(ع) می دانستند شهید می شوند، پس چرا به کربلا رفتند؟» مطرح نخواهد شد.

مفسر برجسته قرآن کریم در پایان یادآور شد: در عزاداری ها باید اشک و عاطفه خود را به خدمت عقل در آوریم و بدانیم که روضه خوانی و مداحی باید پشتوانه علمی داشته باشد./841/۲۰۱/ص

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۴:۳۶
دبیرخانه تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم در بیانیه ای:
ترامپ نمایانگر افول قدرت پوشالی آمریکا و نابودی لیبرال دمکراسی است
دبیرخانه تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم با صدور بیانیه ای نسبت به نطق اخیر رییس جمهور آمریکا واکنش نشان داد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۴:۰۶
آیت الله نوری همدانی:
جهاد راه رهایی محرومان از سلطه ستمگران است
حضرت آیت الله نوری همدانی جهاد را راه رهایی محرومان و مستضعفان از سلطه ستمگران دانست و گفت: قدرت ایمان، اخلاص، شجاعت و عشق به شهادت رمز پیروزی جبهه اسلام است.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۳:۵۸
آیت الله خاتمی در تجمع طلاب:
۴ سال بزک کردن چهره آمریکا بس است/ ملت را دوباره به دام اتحادیه اروپا نیندازید
آیت الله خاتمی با بیان این که اگر قرار باشد اتحادیه اروپا بین ایران و آمریکا قرار گیرد قطعا جانب آمریکا را می گیرد، گفت: ۴ سال بزک کردن چهره آمریکا کافی است؛ این ملت را دوباره به دام اروپا نیندازید.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۰۸:۳۱
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی مطرح کرد؛
ضرورت واکاوی علت موافقت رژیم‌ صهیونیستی با همه‌پرسی عراق
حجت الاسلام باقر‌زاده گفت: بی‌تردید باید علت موافقت رژیم‌ صهیونیستی از همه‌پرسی عراق واکاوی شود تا آشکار گردد که اساساً چه ارتباطی میان همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق با این رژیم نامشروع وجود دارد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۳:۴۲
آیت الله مکارم تبیین کرد؛
کرامت انسانی در مکتب امام سجاد
حضرت ‌آیت الله مکارم تأکید کرد: اسلام كانون كرامت انسانى است و منادى عدل و مساوات و برابرى انسان ها و حريت و آزادگى و تقوا و مكارم اخلاق و آگاهى و آزاد انديشى است از این رو افراط وتفريط را بر نمی تابد...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۱:۳۴
حجت الاسلام باقرزاده:
وزارت خارجه از همه ظرفیت ها برای نجات مسلمانان میانمار استفاده کند
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) گفت: دستگاه سیاست خارجی درباره جریان میانمار باید از همه ظرفیت هایی که وجود دارد استفاده لازم را ببرد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۰:۴۰
آیت الله آ‌ملی لاریجانی:
سخنان رییس جمهور آمریکا نشانگر شخصیت نامتعادل و فحاش ترامپ بود
رییس قوه قضاییه با اشاره به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره استراتژی جدید این کشور در قبال ایران، اظهار کرد: سخنان رئیس جمهور آمریکا نشانگر شخصیت نامتعادل، غیرمنطقی، نادان، فحاش و ...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۴:۰۸
آیت الله علوی گرگانی تأکید کرد؛
ضرورت بهره گیری از ظرفیت تبلیغی اربعین برای بیداری جهان
حضرت آیت الله علوی گرگانی بر استفاده از ظرفیت تبلیغی اربعین برای بیداری جهان تأکید کرد و گفت: باید فرهنگ عاشورا را به جهان منتقل کنیم.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۲:۰۶
پیش از ظهر امروز صورت گرفت؛
برگزاری مراسم سوگواری شهادت امام سجاد در دفتر آیت الله نوری
مراسم سوگواری چهارمین اختر تابناک ولایت و امامت، زین العابدین(ع) در دفتر حضرت آیت الله نوری همدانی با حضور این مرجع تقلید شیعه برگزار شد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۰۷:۴۵
آیت الله عالمی:
هیأت های اندیشه ورز خبرگان موانع پیش روی انقلاب را رصد و چاره اندیشی کنند
نماینده خبرگان با بیان این که انقلاب باید سمت و سویی داشته باشد که به هدف های اصلی خود نزدیک تر شود، گفت: موانعی که می تواند پیش روی مسیر انقلاب باشد باید بررسی و رصد و برای رفع آن ها چاره جویی شود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۰۷:۳۶
آیت الله سلیمانی:
جای خالی هیأت های اندیشه ورز برای رصد اهداف انقلاب حس می شود
نماینده خبرگان گفت: جای خالی هیأت های اندیشه ورز برای رصد اهداف انقلاب حس می شود و این کار استراتژی بسیار مهمی است که رهبر انقلاب در اختیار نمایندگان خبرگان قرار دادند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۰۷:۲۷
آیت الله رجبی:
شکست های پی در پی استکبار سران آمریکا را عصبانی کرده است/ اهانت ها ذره ای در حرکت جریان مقاومت اثر ندارد
عضو جامعه مدرسین با اشاره به سخنان گستاخانه سران آمریکا، گفت: تهدیدها، اهانت ها و توطئه ها در ملت و نظام اسلامی و همچنین کشورهای جبهه مقاومت ذره ای تأثیر ندارد و آمریکا و صهیونیست شکست خواهند خورد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۷:۵۱
آیت‎الله جوادی آملی:
تدبر در قرآن به معنای وسعت بخشیدن به قلب و شنوا بودن در برابر آیات است
حضرت آیت‎الله جوادی با اشاره به معنای تدبر در قرآن، گفت: انسان نباید آموخته‎های خود را در برابر قرآن بیاورد، بلکه باید از درس‎هایی که خوانده در وسعت بخشیدن به قلب و افزایش ظرفیت شنوایی استفاده کند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۶:۲۱
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی مطرح کرد؛
تشکیل هیأت اندیشه ورز در خبرگان رهبری ضرورتی انکارناپذیر
عضو مجلس خبرگان رهبری تشکیل گروه اندیشه ورز را از ضروریات مجلس خبرگان رهبری دانست و گفت: از رهگذر تشکیل گروه های اندیشه ورز، هم خبرگان رهبری و هم دستگاه هایی که در یک خلاء تحلیلی و تئوریک نسبت به انقل...
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۲۲:۴۲
آیت الله نوری همدانی:
حمایت از محرومان و مستضعفان از اهداف نظام اسلامی است
حضرت آیت الله نوری همدانی حمایت از مظلومان، محرومان و مستضعفان را از مهم‌ترین اهداف نظام اسلامی دانست و بر خدمت هر چه بیشتر مسؤولان به مردم تأکید کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۷:۵۸
آیت الله نوری همدانی در واکنش به اظهارات مقامات ‌آمریکایی:
یاوه گویی های ترامپ اثری در حرکت ملت ایران ندارد/ همه تحت فرماندهی رهبر انقلاب مقابل دشمن بایستند
حضرت آیت الله نوری گفت: همه مردم، علما و مسؤولان باید با راهنمایی و هدایت رهبر معظم انقلاب در برابر آمریکا و نوکران آن ها ایستادگی کنند.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۶:۵۵
آیت‎الله جوادی آملی:
ملت بزرگ ایران همواره همراه نظام هستند/ راه مبارزه با آمریکا وحدت بر مبنای هدایت‎های رهبر انقلاب است
حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور آمریکا در خصوص «برجام»، گفت: مسؤولان ما، دولت ما، ارتش و سپاه ما، فرد فرد این ملت بزرگ و بزرگوار ما، با این انقلاب و با این نظام هستند و آن ر...
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۶:۵۱
پیوند عاشورا و ظهور از منظر ‌آیت الله مکارم
بی تردید عاشورا و كربلا با گذشت زمان از صورت يك حادثه تاريخى بيرون آمده و تبديل به يك مكتب شده است، مكتبى انسان ساز و افتخارآفرين است.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۶:۴۶
آیت‌الله هاشمی شاهرودی:
آمریکا به دنبال فشار بر ایران برای گرفتن امتیازات بیشتر در برجام است
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فشار برای محدود کردن توانایی‌های نظامی و دفاعی ایران را غیرقابل قبول دانست و گفت: همه‌ مسؤولان ایران در همه‌ بخش‌ها، بارها اعلام کرده‌اند که نمی‌گذاریم بازوان دفاعی کشور تضع...
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۶:۳۱
آیت الله صافی گلپایگانی:
طلاب در شرایط فتنه انگیز امروز آماده باشند
جمعی از اساتید و طلاب حوزه‌ علمیه کرج با حضرت آیت الله صافی گلپایگانی دیدار و از توصیه‌های دلسوزانه این مرجع تقلید بهره‌مند شدند.