جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ Friday, December 15, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۸ - ۰۷:۲۳
شناسه خبر: ۵۲۹۰۰۵
 
آیت الله جوادی آملی مطرح کرد؛
اقتصاد مقاومتی با بانکداری ربوی تحقق نمی‌یابد
حضرت آیت الله جوادی آملی، اظهار داشت: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد باید بدانیم نیل به آن از راه بانکداری ربوی غیر ممکن است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید در مراسم عزاداری شب تاسوعا که شب گذشته در مسجد مؤسسه اسراء برگزار شد با اشاره به اینکه پیام عاشورا عبارت از تحقیق علمی و تحقق عملی است، گفت: جامعه ای می تواند حسینی باشد که در معارف دین محقق بوده و در مسائل عملی متحقق باشد.

مفسر برجسته قرآن کریم ادامه داد: جامعه اسلامی باید به سویی برود که هر آنچه از سوی شرع محقق شده را محققانه بپذیرد و هر آنچه را شرع باطل کرده را محققانه باطل کند.

جریان کربلا دائر مدار اصل دین بوده است

وی افزود: پرهیز از جهل علمی، اجتناب از تقلید و دوری از عوامی و عوام فریبی وظیفه اصلی عاشوراییان است؛ کسی  که محقق نیست، شیعه حسینی نیست.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به این فراز از زیارت عاشورا «سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» اظهار داشت: در عرصه عمل لازم است انسان متحقق باشد؛ یعنی با عمل خود نشان دهد که حسینی زندگی می کند.

کربلا یعنی جنگ بین حق و باطل، حسن و قبح و عدل و ظلم 

این مرجع تقلید با بیان  اینکه جریان کربلا دائر مدار اصل دین بوده است، ابراز داشت: در واقعه عاشورا سخن از شخص امام حسین(ع) نیست، بلکه سخن از قرآن و عترت که عصاره و محور دین هست، است.

وی افزود: هنگامی که معاویه بر حکومت مسلط شد در غرب جنگ هایی صورت می گرفت، در یکی از جنگ ها چند بت بزرگ غنیمت گرفته شد و معاویه آنها را به عنوان محصول کشور اسلامی به هند صادر کرد؛ اینگونه کارها زیاد شده بود که امام حسین(ع) قیام کردند تا اصل دین زنده شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه کربلا یعنی جنگ بین حق و باطل، حسن و قبح و عدل و ظلم عنوان کرد: امام سجاد(ع) بعد از واقعه کربلا فرمودند ما نام پیامبر اکرم(ص) را زنده کردیم، بنابراین پیروز واقعی ما هستیم.

بر همگان واجب است اسلام را معرفی کنند

مفسر برجسته قرآن کریم با بیان اینکه اسلام اصیل در کلام پیامبر اکرم(ص) «الاسلام یعلو و لا یعلی علیه» معرفی شده است، گفت: این جمله خبری، وصف اسلام است، اما در اصل به ما القای انشاء می کند، بلکه بیش از جمله انشائیه مفید وجوب است؛ یعنی بر همگان واجب است اسلام را معرفی کنند، وقتی معرفی کنند خود به خود جایگاهش بالا است؛ امام حسین(ع) این جمله نورانی  را انشاء تلقی کرده و برای همین قیام کردند.

وی به تبیین عوامل بالا برنده جایگاه اسلام پرداخت و اظهار داشت: پیامبر اکرم(ص) فرمودند سه چیز است که صدای آنها به عرش الهی می رسد: صدای قلم علما، صدای کفش رزمندگان اسلام و صدای چرخ بافندگی و ریسندگی زنان؛ اینها یعنی اقتدار اسلام مبتنی بر وجود فرهنگ و علم و دانش حوزویان و دانشگاهیان، بخش های رزمی و مجاهدت رزمندگان و اقتصاد مقاومتی است.

 وجود کارگاه هایی برای تولید و اشتغال الزامی است

حضرت آیت الله جوادی آملی، وجود کارگاه هایی برای تولید و اشتغال را الزامی دانست و خاطرنشان کرد: به تعبیر قرآن کریم وقتی ملتی جیب و کیفش خالی باشد، آن ملت فقیر است؛ این یعنی آن ملت زمین گیر شده اند و ستون فقرات خود را از دست داده اند؛ دستور قرآن کریم این است که ملت اسلامی باید روی پای خود بایستد تا اسلام سر پا بماند.

وقتی ملتی جیب و کیفش خالی باشد، آن ملت فقیر است

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه هر هدفی راهی دارد، ابراز داشت: امام حسین(ع) فرمودند «هرکس بخواهد از راه حرام راه به جایی ببرد زودتر از دیگران می افتد»؛ بنابراین هرگز هدف وسیله را توجیه نمی کند؛ اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد باید بدانیم نیل به آن از راه بانکداری ربوی غیر ممکن است.

وی در ادامه با بیان اینکه فن اصول فقه از فنون دلپذیر حوزوی است، عنوان کرد: در کتب اصولی از مبحث حجیت علم غیب در فقه سخنی به میان نیامده است؛ تنها مرحوم شیخ جعفر کاشف الغطاء مقداری در این زمینه بحث کرده و آورده است که «که علم الغیب سند و مستند فقهی هیچ حکم فقهی و فتوا و عمل نیست، زیرا انسان مامور است که به علم عادی و امارات عمل کند و تنها گاهی در مسائل وجودی به علم غیب عمل می شود» به عنوان مثال اگر معصوم(ع) در محرابی نماز خواند برای ما جهت قبله حجت است. 

حضرت آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: ضروری است که از سوی مؤلفان حوزوی که قصد دارند در زمینه اصول فقه قلم بزنند این بحث «سهم علم غیب در احکام شرعی چیست» مطرح شده و بدان پرداخته شود، چراکه اگر این بحث طرح شود دیگر مشکلات و شبهاتی از جنس اینکه «امام حسین(ع) می دانستند شهید می شوند، پس چرا به کربلا رفتند؟» مطرح نخواهد شد.

مفسر برجسته قرآن کریم در پایان یادآور شد: در عزاداری ها باید اشک و عاطفه خود را به خدمت عقل در آوریم و بدانیم که روضه خوانی و مداحی باید پشتوانه علمی داشته باشد./841/۲۰۱/ص

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۰۲:۳۲
آیت الله وحید خراسانی:
نسبت به حضرت زهرا کوتاهی کرده ایم
حضرت آ‌یت الله وحید خراسانی با تأکید بر این که نسبت به حضرت زهرا(س) کوتاهی کرده ایم، خواستار بزرگداشت ایام شهادت صدیقه طاهره از سوی شیعیان شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۶:۲۰
امام جمعه قم:
تهدید فضای مجازی به فرصت تبدیل شود
آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه تهدید فضای مجازی باید به فرصت تبدیل شود، گفت: برای سالم سازی فضای مجازی باید کاری اساسی انجام شود .
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۵:۳۰
آیت الله جوادی ‌آملی:
كسی كه بیت المال را ارث پدری بداند، به درد هیچ كاری در نظام اسلامی نمی خورد
حضرت آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: كسی كه بیت المال و اموال عمومی را ارث پدر خود می داند، به درد هیچ كاری از كارهای نظام اسلامی، چه كار نظامی، فرهنگی، سیاسی، مالی، و امثال ذلك، نمی خورد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۴:۳۰
آیت الله صافی گلپایگانی:
حوزه با استفاده از ابزار جدید رسانه ای پیام اسلام را به جهانیان برساند
حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در پیامی به همایش حوزه بین الملل، حوزه تمدن ساز بر نقش آفرینی پررنگ حوزه و روحانیت در ابلاغ پیام دین به جهانیان تأکید کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۴:۰۰
آیت‌الله نوری همدانی:
حوزه‌ علمیه در تربیت طلاب انقلابی اهتمام داشته باشد
حضرت ‌آیت الله نوری همدانی با تأکید بر این که حوزه‌ علمیه در تربیت طلاب انقلابی باید اهتمام ویژه‌ای داشته باشند، گفت: طلاب باید اهداف، ثمرات و دشمنان انقلاب را بشناسند و برای آحاد جامعه تبیین کنند.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۲۲:۳۰
آیت الله مکارم شیرازی:
حاکم بودن اخلاق بر جامعه سبب سعادتمندی آن می شود
حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت:گر اخلاق در جامعه حاکم باشد، آن جامعه سعادتمند می شود، اما اگر اخلاق از جامعه ای رخت بربست، آن جامعه به دارالوحوش تبدیل خواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۲۲:۲۲
آیت‌الله نوری همدانی:
حوزه و روحانیت پاسخگوی نیازهای جامعه باشند
حضرت آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به فرصت طلایی انقلاب بری تبیین معارف دینی گفت: علما و حوزه باید از فرصت استفاده کرده و نیاز‌های مردم را پاسخگو باشند.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۲۲:۰۵
آيت‎الله جوادی آملی:
ياد قيامت بهترين عامل برای فعاليت و پويايی انسان است
حضرت آيت‎الله جوادی آملی با بیان این که ياد قيامت بهترين عامل برای فعاليت و پويايی انسان است، گفت: ياد قيامت از بهترين عوامل فعاليت و كوشش انسان است، براي اين‌كه انسان برای ابديت خودش تلاش می‌کند و زح...
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۶:۳۶
آیت الله حسینی بوشهری:
فعالیت های مهدویت با نگاه و تایید بزرگان حوزه باشد
امام جمعه قم با بیان اینکه فعالیتهای با موضوع مهدویت با نگاه و تایید بزرگان حوزه به پیش می رود، اظهار امیدواری کرد فعالیتهای با اعتقاد راسخ و بدون بروز احساسات پگیری شود.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۳:۲۵
آیت الله نوری‌همدانی:
رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین هیچ حقی ندارد
حضرت آیت الله نوری‌همدانی تأکید کرد: باید سعی کنیم قدس را از رژیم صهیونیستی پس بگیریم، چون این دولت جعلی در آن منطقه حتی یک وجب هم ملکیتی ندارد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۱:۳۸
آیت الله نوری همدانی:
کشورهای اسلامی در برابر گستاخی های دشمنان اسلام سکوت نکنند
حضرت آ‌یت الله نوری همدانی گفت: کشورهای اسلامی باید سکوت خود را بشکنند و با اقدام جدی قدس را از صهیونیست ها پس بگیرند و الا ننگی بزرگ برای امت اسلامی خواهد بود.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۱:۱۹
آیت الله جنتی:
انتخاب قدس به عنوان پايتخت رژيم صهیونیستی عامل نابودی اسرائيل است
دبير شورای نگهبان، انتخاب قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستی را عامل و زمينه ساز نابودی این رژیم جعلی دانست.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۰:۴۲
آیت الله سبحانی:
طلبه درباره مسأله ای که علم ندارد نباید اظهار نظر کند
حضرت آ‌یت الله سبحانی گفت: اگر انسان درباره چیزی که نمی داند اظهار نظر نکند نقص نیست چرا که بدون علم سخن نمی گوید و این کار مقام او را نزد خداوند متعال و مردم بالا می برد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۰:۰۶
آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج:
قدرت دفاعی نداشتیم معلوم نبود دشمن با ایران اسلامی چه می کرد/ نباید تسلیم جنگ روانی دشمن شویم
حضرت آ‌یت الله مکارم شیرازی امنیت ایران در دنیا را کم نظیر دانست و گفت:خوشبختانه قدرت دفاعی ما روز به روز بیشتر می شود که اگر نبود معلوم نمی شد دشمن با ایران اسلامی چه می کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۰۱:۳۱
با حضور نماینده رهبر شیعیان بحرین صورت گرفت؛
برگزاری مراسم دعای توسل جهت شفای شیخ عیسی قاسم
مراسم قرائت دعای پر فیض توسل جهت شفای آیت الله عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین با حضور نماینده شیخ عیسی قاسم در ایران و طلاب جامعة المصطفی در مدرسه حجتیه قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۲۰:۳۹
دیدار اعضای ستاد بزرگداشت آیت الله سلیمانی با آیت الله جوادی آملی
جمعی از اعضای ستاد بزرگداشت آیت الله سلیمانی، موسس و رییس حوزه علمیه امام صادق(ع) شهرستان قائم شهر با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۲۰:۳۳
نشست رییس قوه قضاییه با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی
رییس قوه قضاییه در نشستی با دانشجویان که قریب به ۸ ساعت به طول انجامید به سؤالات نمایندگان تشکل‌های دانشجویی پاسخ داد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۹:۰۳
آیت الله هاشمی شاهرودی:
کشورها از آمریکا تبعیت نکنند/ برخی در پی بر هم زدن امنیت منطقه هستند
رییس مجمع تشخیص مصلحت گفت: کشورها از آمریکا هراس نداشته باشند و در عمل به تعهدات به ایران از آمریکا تبعیت نکنند.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۸:۳۸
آیت الله نوری همدانی:
نباید رنگ و بوی شهادت در کشور کمرنگ شود
حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به بصیرت و ولایت مداری به عنوان شاخصه های اصلی شهیدان تأکید کرد که نباید رنگ و بوی شهادت در کشور کمرنگ شود.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۸:۳۰
آيت‎الله جوادي آملي:
حوزه علمیه بر سر سفره حضرت معصومه نشسته است
حضرت آيت‎الله جوادي آملي گفت: حوزه علمیه و طلاب سر سفره حضرت معصومه(س) نشسته اند، هر جا اولیای الهی دفن شود، آنجا سعه رحمت الهی مشهود است، همه وجود ائمه (ع) این چنین هستند.