سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, September 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۱:۳۶
شناسه خبر: ۵۱۱۴۶۷
 
آیت الله اراکی:
مخاطب ندای یاری طلبی سید الشهدا نسل های پی در پی تاریخ تا به امروز است
آیت الله اراکی با بیان این که در کربلا اوج پیمان شکنی اتفاق افتاد و پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد، گفت: مخاطب ندای یاری طلبی سید الشهدا در روز عاشورا همه نسل های پی در پی در طول تاریخ تا به امروز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، آیت الله محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، جمعه شب در رواق امام خمینی حرم مطهر رضوی با اشاره به نعمت تامه الهی گفت: خداوند متعال در قرآن کریم به دو نوع نعمت اشاره می کند که یک نعمت نعمتی است که همه آفریدگان جهان و موجودات جهان هستی از آن برخوردارند و همه آنچه خداوند به مخلوقات می دهد از نعمت وجود، حیات، شنوایی و بینایی و قوای مختلف بر می آید.

وی ادامه داد: این سفره گسترده خدای متعال برای بشر روی کره زمین پهن شده که سراسر لبریز از نعمات الهی است و این نعمات برای همه موجودات و انسان ها و در اختیار همه آنان است که این نوع از نعمات را می توان به نعمت عامه تعبیر نمود.

برخورداری همه بشریت در اعصار بشری از نعمت عامه الهی

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که نعمت عامه نعمت فراگیر بوده و همه از این نعمت برخوردارند، تصریح کرد: با نعمت عامه به تنهایی بشر به کمال نمی رسد و اگر صرف این نعمات در اختیار بشر قرار بگیرد و نعمت نوع دیگر به این نعمات ضمیمه نشود، با آن هرچند بشر چند روزی به حیات  ادامه دهد و از آن بهره ببرد اما به کمال نمی رسد.

آیت الله اراکی با بیان این که به نعمتی در قرآن اشاره شده که از آن به نعمت تامه تعبیر می شود، خاطر نشان کرد: نعمت قسم اول که همه گیر و فراگیر است اما بشر را به کمال نمی رساند نعمتی است که قرآن کریم فرمود اگر نعمت های خداوند را بخواهید به حساب آورید نخواهید توانست چراکه نعمت های پروردگار بی شمار و فراتر از حد شمارش و احصاء شماست؛ گاه بشر از این نعمات بهره درست نمی برد و گاه نیز از این نعمات در طریق ستم بهره می گیرد و کفران نعمات انجام می دهد.

وی با بیان این که نعمت دیگری که در قرآن به آن اشاره شده نعمت تامه است که اگر بشر خود را از آن برخوردار کند و بهره شایسته بگیرد این نعمت ادمی و سایر موجودات را به کمال خویش می رساند، اظهار کرد: گاهی قران کریم اشاره می کند که با این کلمه رب نعمت تمام می شود و دلیل تاکید قرآن بر تمامیت آن مظهرش همین نعمت است.

«رب» نعمت تامه الهی و جلوه گاه صدق و عدل است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که کلمه رب نعمت تامه الهی و جلوه گاه صدق و عدل است، خاطر نشان کرد: این صدق و عمل از یک ناحیه صدق است چون با واقعیت های جهان آفرینش تطبیق می کند و از سوی دیگر رب است چون اثری که از کله رب استنباط می شود همیشه و همواره در صراط مستقیم الهی است.

آیت الله اراکی با بیان این که این نعمت تامه کلمه صدق و عدل الهی است، اظهار کرد: اگر بشر قدر آن نعمت تامه را بداند و به رسالتی که در برابر نعمت دارد عمل کند به کمال کامل و سعادت مطلق دست پیدا می کند و دنیا و آخرت او لبریز از بهره مندی و کامیابی می شود که آن کامابی در پرتو این نعمت تامه حاصل می شود.

وی ادامه داد: یوسف خواب دید خورشید و ماه و یازده ستاره به او سجده می کنند و این خواب را به پدر تعریف کرد و  حضرت یعقوب گفت آن خواب را برای برادرانت تعریف نکنی، سپس  تعبیر رویا کرد که این چنین خدای متعال تو را بر می گزیند و به تو علم تعبیر رویا می دهد که می توانی رویاها را تعبیر کنی، تعبیر رویای تو این است که خداوند می خواهد نعمشتش را بر تو و آل یعقوب تمام کند همانطور که بر آل اسحاق نعمتش را تمام کرد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که خداوند ابراهیم را به کلماتی آزمایش کرد که از آن سربلند بیرون آمد، ابراز کرد: خداوند متعال می فرماید با آزمایش او را به مقام امامت برگزیدیم و این گزینش نعمت تامه ای است که خداوند فرمود نعمتش را بر ابراهیم و آل او بر اساس سوره نسا تمام کرد و این ملک عظیم بخشیده شده به آل ابراهیم یعنی امامت جامعه بشر تا روز قیامت به دست اوست که این امامت در آل ابراهیم تداوم یافت و بعدها به فرزندان یعقوب داده شد.

آیت الله اراکی با بیان این که خداوند می فرماید از بنی اسراییل امامانی قرار دادیم وقتی صبر کردند و در آزمایش ها خوب برون آمدند آنان را به مقام امامت برگزیدیم و نعمت تامه را در آل ابراهیم قرار دادیم، بیان کرد: وقتی امامی را به عنوان نعمت تامه برگزیدیم انانی که از امام پیروی کنند مشمول این نعت تامه می شوند.

خروج بنی اسراییل از جاده هدایت عامل از دست دادن نعمت تامه بود

وی با بیان این که وقتی در روز غدیر خم رسول اکرم(ص) امامت امیر مومنان و خلافت و جانشینی آن حضرت را علنی و اعلام عمومی کرد و از مسلمانان بیعت گرفت بر امامت امیر مومنان آیه نازل شد که امروز من دین شما را کامل کردم، گفت: در حقیقت پذیرش امامت امام بر حق اتمام نعمت الهی بر آنانی است که  از این امام تبعیت می کنند و این نعمت تامه ابتدا بر بنی اسراییل به وسیله انبیای آنان عرضه شد اما به تدریج بنی اسراییل از جاده هدایت برون رفتند و در آزمایش های الهی رفوزه شدند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: در سوره مریم اینطور آمده که بنی اسراییل این نعمت تامه را قدردانی نکردند، از آن درست استفاده نکردند و با کفران نعمت به آن پشت کردند و خدای متعال می فرماید ما این نعمت را از آنان گرفتیم و امامت از نسل ابراهیم و اسحاق و یعقوب به نسل دیگری از فرزندان ابراهیم یعنی محمد(ص) و آل محمد منتقل شد.

آیت الله اراکی با بیان این که خداوند متعال می فرماید این بنی اسراییل پیمان شکنی کردند و به سبب پیمان شکنی لعنت را بر انان فرستادیم و امامت را از انان سلب کردیم، تصریح کرد: از این نعمات خدا قدردانی کنید و  شکرگزار نعمت تامه باشید.

وی با بیان این که اگر کسی شکرگزار باشد خداوند او را به برترین سعادت ها می رساند، اظهار کرد: ما شیعیان اهل بیت این افتخار را داریم که از ائمه اطهار پیروی می کنیم و این نعمت تامه الهی را پذیرفته ایم، خود را سپاسگزار می دانیم و امامت در نسل رسول اکرم(ص) تا روز قیامت می ماند تا مهدی موعود(عج) بیاید و جهان را پر از عدل و داد کند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که هرگاه آنهایی که خداوند متعال نعمتش را بر آنان تمام کرد، امام برتر نصیب انان فرمود و راه کمال کامل را برای انان به وسیله نعمت تامه باز نمود پیمان شکنی کردند نعمت تامه از انان گرفته می شود، خاطر نشان کرد: قران به مسلمانان می گوید خداوند نعمت تامه را به شما ارزانی کرد و کامل ترین آفریده خدا را برای شما فراهم کرد.

شرایط امروز منطقه بیانگر بازگشت به پیمان الهی است

آیت الله اراکی با بیان این که باید در عمل امت اسلامی نشان دهد پای وفای به طاعت ایستاده اند، افزود: آنچه امروز امت بزرگ ایران به اثبات رسانده این است که با انقلاب بزرگ حضرت امام و تداوم این رهبری امروز به تدریج در جامعه اسلامی بازگشت به پیمان دارد شکل می گیرد و آنچه امروز ما در صحنه ایران و منطقه می بینیم همه جلوه هایی از بازگشت به این پیمان است.

در کربلا پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد

وی با بیان این که در کربلا اوج پیمان شکنی اتفاق افتاد و  پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد، افزود: این که سید الشهدا در روز عاشورا با این که می دانست از این لشکر کسی او را یاری نمی کند با این حال فریاد بر می اورد که آیا کسی هست ما را یاری کند و به ندای فریاد رسی ما پاسخ مثبت دهد که مخاطب این کلام همه نسل های پی در پی در طول تاریخ تا به امروز است./۲۰۱/۸۶۴/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۴ - ۱۵:۴۸
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی:
آموزه‌ها و فرهنگ جهاد و شهادت در جوانان ايران اسلامي متبلور است
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: هشت سال دفاع مقدس حاوي آموزه هاي عظيمي بود و فرهنگ جهاد، ايثار و شهادت به امروز در جامعه جوانان ايران اسلامي تبلور يافته است.
۱۳۹۶/۷/۴ - ۱۵:۲۷
صبح امروز؛
پیکر مطهر شهید حججی در روضه منوره رضوی طواف داده شد
پیکر مطهر شهید محسن حججی در محل روضه منوره رضوی از سوی خادمان بارگاه امام رضا(ع) طواف داده شد.
۱۳۹۶/۷/۴ - ۱۴:۵۸
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی:
مسؤولیت پذیری و رفتار حسنه معیار خانواده اسلامی است
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی مسؤولیت پذیری و رفتار حسنه را معیارهای خانواده اسلامی دانست و گفت: متاسفانه پذیرش مسؤولیت از طرف افراد خانواده در جامعه امروز مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته است.
۱۳۹۶/۷/۴ - ۱۱:۳۱
با حضور نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی؛
مجلس ختم مرحوم آیت الله معصومی در بارگاه منور رضوی برگزار شد
مراسم ختم مرحوم آیت الله معصومی از سوی نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی، شورای عالی حوزه علمیه خراسان و تولیت آستان قدس رضوی در محل رواق کوثر بارگاه منور امام هشتم(ع) برگزار شد.
۱۳۹۶/۷/۴ - ۱۱:۲۶
مدیر تبلیغ حوزه علمیه خراسان:
تبلیغ تولی و تبری از شاخصه های هیأت تراز رضایت امام زمان است
حجت الاسلام صابری تولایی گفت: تولی و تبری از فروع دین ماست و اهمیت آن به اندازه ای است که اگر رعایت نشوند، یقینا اعتقاد نسبت به اصول دین نیز تضعیف می شود.
۱۳۹۶/۷/۴ - ۱۰:۳۰
استاد درس خارج حوزه علمیه خراسان:
ابراز عطوفت و محبت در برابر دشمنان اسلام جایز نیست
حجت الاسلام والمسلمین درایتی گفت: دین ما به هیچ وجه نسبت به رفتار غیر انسانی حتی در میدان کارزار توصیه نکرده اما در برابر کسی که شمشیر کشیده و برابر دین ایستاده باید با شدت برخورد کرد.
۱۳۹۶/۷/۴ - ۱۰:۰۳
حجت الاسلام والمسلمین ضیایی:
هدف تجزیه عراق در امان ماندن رژیم صهیونیستی است
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان هدف تجزیه عراق را در امان ماندن اسرائیل غاصب دانست و گفت: هدف بارزانی ایجاد کردستان به عنوان اسراییل دوم است تا رژیم صهیونیستی از گزند مسلمانان در امان بماند.
۱۳۹۶/۷/۴ - ۰۹:۵۳
دبیر اتاق تبلیغ خراسان مطرح کرد؛
توحیدباوری، منشأ ایجاد صبغه الهی است
دبیر اتاق تبلیغ خراسان با بیان اینکه منشأ ایجاد صبغه الهی، توحید باوری است، گفت: به خودمان رنگ خدایی بدهیم؛ زیرا کاری که رنگ خدایی داشته باشد ماندگار است.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۲۳:۳۰
حجت الاسلام والمسلمین درایتی:
آیین نامه حقوق بشر و حقوق جنگ قرن ها پیش در اسلام تبیین شده است
استاد حوزه علمیه گفت: آیین نامه حقوق بشر و حقوق جنگ قرن ها پیش در اسلام تبیین و از سوی اهل بیت(ع) اجرایی شده است؛ این درحالی است که جوامع بین المللی تازه به فکر تدوین حقوق جنگ افتاده اند.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۲۳:۲۵
مدیر مدرسه علمیه حضرت خدیجه مشهد:
دغدغه معاش، نباید طلاب را از انجام رسالت های خود باز دارد
نیک با اشاره به اهمیت پرهیز از انگیزه های مادی برای تحصیل در حوزه، گفت: دغدغه معاش، نباید طلاب را از انجام رسالت های خود باز دارد؛ اینکه برخی طلاب، تحصیلات حوزوی را پلی برای مقاصد مالی بسازند، جفا به ...
۱۳۹۶/۷/۳ - ۲۱:۴۹
با سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی؛
مراسم وداع با شهید حججی در حرم رضوی برگزار می شود
مراسم وداع با شهید مدافع حرم، محسن حججی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در صحن انقلاب حرم مطهر رضوی برگزار می شود.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۲۱:۳۱
حجت الاسلام نظافت تأکید کرد؛
ضرورت ارتباط گیری متدینان با مخالفان به منظور جذب حداکثری
استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه به جای هزینه کردن برای تبلیغات مذهبی غیرمؤثر، باید برای ارتباطات مؤثر هزینه کنیم و حتی کفیل و سرپرست شویم، گفت: یاد بگیریم با مخالفان خود رابطه برقرار کنیم تا بتوان...
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۸:۲۲
مدیر روابط عمومی مؤسسه تبیان مطرح کرد؛
بازدید ۳۵۰ هزار نفر از شهربازی معارفی در مشهد
بهشتی از آموزش معارف دین و حقوق شهروندی در قالب بازی و سرگمی در شهر بازی معارفی خبر داد و گفت: بیش از ۳۵۰ هزار از شهربازی معارفی در مشهد بازدید کردند.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۷:۳۱
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی:
اخلاق تضمین کننده سلامت دل است
حجت الاسلام والمسلمین اخلاقی اخلاق را تضمین کننده سلامت دل دانست و گفت: آنچه مردم در وهله اول از ما می بینند رفتار و اخلاق است و اگر فردی دارای ایمان خوب بوده اما اخلاق و رفتار نامناسبی باشد مردم از و...
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۷:۰۶
همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید؛
طرح بزرگ وقف مشارکتی قرآن، عترت و نماز در خراسان رضوی اجرایی شد
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی از آغاز طرح بزرگ «وقف مشارکتی قرآن، عترت و نماز» در این استان خبر داد.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۲:۳۰
تولیت آستان قدس رضوی در پیامی:
آیت الله راستی کاشانی در دفاع از انقلاب اسلامی پیشتاز بود
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: سراسر عمر پر برکت آیت الله راستی کاشانی صرف نشر معارف اهل بیت(ع) شد و آن مرحوم از پیشتازان دفاع از انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) بود.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۱:۰۵
مدیر تبلیغ حوزه علمیه خراسان:
نفرت از آمریکا لازمه حسینی بودن است
حجت الاسلام صابری تولایی گفت: اگر بغضی که مسلمانان نسبت به دشمنان اهل بیت در ۱۴۰۰ سال پیش داشتند، نسبت به آمریکا هم وجود داشت، امروز هیأتی ها کاخ سفید را فتح کرده بودند.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۰۹:۰۰
حجت الاسلام والمسلمین درایتی:
تزکیه نفس یکی از برکات حضور در مجالس عزاداری سیدالشهدا است
استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه خراسان گفت: یکی از بهره های مجالس عزاداری سیدالشهدا(ع) این است که هر کسی به تناسب حال خود ضعف های معنوی اش را بررسی کرده و با استفاده از ظرفیت عاشورای حسینی و الگوگیر...
۱۳۹۶/۷/۲ - ۲۳:۵۸
حجت الاسلام والمسلمین ضیایی:
اتمام حجت امام حسین با یزیدیان به معنای مذاکره نیست
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان اتمام حجت امام حسین(ع) با یزیدیان را مذاکره ندانست و گفت: امام حسین(ع) بر خلاف برخی که می خواهند اشتباهات خود در مذاکرات شکست خورده را با قیاس با گفت و گوی امام حسین(ع...
۱۳۹۶/۷/۲ - ۲۳:۳۵
مدیر مدارس علمیه حضرت مهدی مطرح کرد؛
یاری امام زمان به جذب گناهکاران است نه طرد آنها
حجت الاسلام نظافت با تأکید براینکه یاری امام زمان به جذب گناهکاران و محبوب کردنشان است نه طرد آن ها، گفت: باید نگاهمان به گناهکاران، کریمانه و مهربانانه باشد و اگر انسانی را در منجلاب گناه دیدیم، دلما...