یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ Sunday, July 23, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۱:۳۶
شناسه خبر: ۵۱۱۴۶۷
 
آیت الله اراکی:
مخاطب ندای یاری طلبی سید الشهدا نسل های پی در پی تاریخ تا به امروز است
آیت الله اراکی با بیان این که در کربلا اوج پیمان شکنی اتفاق افتاد و پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد، گفت: مخاطب ندای یاری طلبی سید الشهدا در روز عاشورا همه نسل های پی در پی در طول تاریخ تا به امروز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، آیت الله محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، جمعه شب در رواق امام خمینی حرم مطهر رضوی با اشاره به نعمت تامه الهی گفت: خداوند متعال در قرآن کریم به دو نوع نعمت اشاره می کند که یک نعمت نعمتی است که همه آفریدگان جهان و موجودات جهان هستی از آن برخوردارند و همه آنچه خداوند به مخلوقات می دهد از نعمت وجود، حیات، شنوایی و بینایی و قوای مختلف بر می آید.

وی ادامه داد: این سفره گسترده خدای متعال برای بشر روی کره زمین پهن شده که سراسر لبریز از نعمات الهی است و این نعمات برای همه موجودات و انسان ها و در اختیار همه آنان است که این نوع از نعمات را می توان به نعمت عامه تعبیر نمود.

برخورداری همه بشریت در اعصار بشری از نعمت عامه الهی

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که نعمت عامه نعمت فراگیر بوده و همه از این نعمت برخوردارند، تصریح کرد: با نعمت عامه به تنهایی بشر به کمال نمی رسد و اگر صرف این نعمات در اختیار بشر قرار بگیرد و نعمت نوع دیگر به این نعمات ضمیمه نشود، با آن هرچند بشر چند روزی به حیات  ادامه دهد و از آن بهره ببرد اما به کمال نمی رسد.

آیت الله اراکی با بیان این که به نعمتی در قرآن اشاره شده که از آن به نعمت تامه تعبیر می شود، خاطر نشان کرد: نعمت قسم اول که همه گیر و فراگیر است اما بشر را به کمال نمی رساند نعمتی است که قرآن کریم فرمود اگر نعمت های خداوند را بخواهید به حساب آورید نخواهید توانست چراکه نعمت های پروردگار بی شمار و فراتر از حد شمارش و احصاء شماست؛ گاه بشر از این نعمات بهره درست نمی برد و گاه نیز از این نعمات در طریق ستم بهره می گیرد و کفران نعمات انجام می دهد.

وی با بیان این که نعمت دیگری که در قرآن به آن اشاره شده نعمت تامه است که اگر بشر خود را از آن برخوردار کند و بهره شایسته بگیرد این نعمت ادمی و سایر موجودات را به کمال خویش می رساند، اظهار کرد: گاهی قران کریم اشاره می کند که با این کلمه رب نعمت تمام می شود و دلیل تاکید قرآن بر تمامیت آن مظهرش همین نعمت است.

«رب» نعمت تامه الهی و جلوه گاه صدق و عدل است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که کلمه رب نعمت تامه الهی و جلوه گاه صدق و عدل است، خاطر نشان کرد: این صدق و عمل از یک ناحیه صدق است چون با واقعیت های جهان آفرینش تطبیق می کند و از سوی دیگر رب است چون اثری که از کله رب استنباط می شود همیشه و همواره در صراط مستقیم الهی است.

آیت الله اراکی با بیان این که این نعمت تامه کلمه صدق و عدل الهی است، اظهار کرد: اگر بشر قدر آن نعمت تامه را بداند و به رسالتی که در برابر نعمت دارد عمل کند به کمال کامل و سعادت مطلق دست پیدا می کند و دنیا و آخرت او لبریز از بهره مندی و کامیابی می شود که آن کامابی در پرتو این نعمت تامه حاصل می شود.

وی ادامه داد: یوسف خواب دید خورشید و ماه و یازده ستاره به او سجده می کنند و این خواب را به پدر تعریف کرد و  حضرت یعقوب گفت آن خواب را برای برادرانت تعریف نکنی، سپس  تعبیر رویا کرد که این چنین خدای متعال تو را بر می گزیند و به تو علم تعبیر رویا می دهد که می توانی رویاها را تعبیر کنی، تعبیر رویای تو این است که خداوند می خواهد نعمشتش را بر تو و آل یعقوب تمام کند همانطور که بر آل اسحاق نعمتش را تمام کرد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که خداوند ابراهیم را به کلماتی آزمایش کرد که از آن سربلند بیرون آمد، ابراز کرد: خداوند متعال می فرماید با آزمایش او را به مقام امامت برگزیدیم و این گزینش نعمت تامه ای است که خداوند فرمود نعمتش را بر ابراهیم و آل او بر اساس سوره نسا تمام کرد و این ملک عظیم بخشیده شده به آل ابراهیم یعنی امامت جامعه بشر تا روز قیامت به دست اوست که این امامت در آل ابراهیم تداوم یافت و بعدها به فرزندان یعقوب داده شد.

آیت الله اراکی با بیان این که خداوند می فرماید از بنی اسراییل امامانی قرار دادیم وقتی صبر کردند و در آزمایش ها خوب برون آمدند آنان را به مقام امامت برگزیدیم و نعمت تامه را در آل ابراهیم قرار دادیم، بیان کرد: وقتی امامی را به عنوان نعمت تامه برگزیدیم انانی که از امام پیروی کنند مشمول این نعت تامه می شوند.

خروج بنی اسراییل از جاده هدایت عامل از دست دادن نعمت تامه بود

وی با بیان این که وقتی در روز غدیر خم رسول اکرم(ص) امامت امیر مومنان و خلافت و جانشینی آن حضرت را علنی و اعلام عمومی کرد و از مسلمانان بیعت گرفت بر امامت امیر مومنان آیه نازل شد که امروز من دین شما را کامل کردم، گفت: در حقیقت پذیرش امامت امام بر حق اتمام نعمت الهی بر آنانی است که  از این امام تبعیت می کنند و این نعمت تامه ابتدا بر بنی اسراییل به وسیله انبیای آنان عرضه شد اما به تدریج بنی اسراییل از جاده هدایت برون رفتند و در آزمایش های الهی رفوزه شدند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: در سوره مریم اینطور آمده که بنی اسراییل این نعمت تامه را قدردانی نکردند، از آن درست استفاده نکردند و با کفران نعمت به آن پشت کردند و خدای متعال می فرماید ما این نعمت را از آنان گرفتیم و امامت از نسل ابراهیم و اسحاق و یعقوب به نسل دیگری از فرزندان ابراهیم یعنی محمد(ص) و آل محمد منتقل شد.

آیت الله اراکی با بیان این که خداوند متعال می فرماید این بنی اسراییل پیمان شکنی کردند و به سبب پیمان شکنی لعنت را بر انان فرستادیم و امامت را از انان سلب کردیم، تصریح کرد: از این نعمات خدا قدردانی کنید و  شکرگزار نعمت تامه باشید.

وی با بیان این که اگر کسی شکرگزار باشد خداوند او را به برترین سعادت ها می رساند، اظهار کرد: ما شیعیان اهل بیت این افتخار را داریم که از ائمه اطهار پیروی می کنیم و این نعمت تامه الهی را پذیرفته ایم، خود را سپاسگزار می دانیم و امامت در نسل رسول اکرم(ص) تا روز قیامت می ماند تا مهدی موعود(عج) بیاید و جهان را پر از عدل و داد کند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که هرگاه آنهایی که خداوند متعال نعمتش را بر آنان تمام کرد، امام برتر نصیب انان فرمود و راه کمال کامل را برای انان به وسیله نعمت تامه باز نمود پیمان شکنی کردند نعمت تامه از انان گرفته می شود، خاطر نشان کرد: قران به مسلمانان می گوید خداوند نعمت تامه را به شما ارزانی کرد و کامل ترین آفریده خدا را برای شما فراهم کرد.

شرایط امروز منطقه بیانگر بازگشت به پیمان الهی است

آیت الله اراکی با بیان این که باید در عمل امت اسلامی نشان دهد پای وفای به طاعت ایستاده اند، افزود: آنچه امروز امت بزرگ ایران به اثبات رسانده این است که با انقلاب بزرگ حضرت امام و تداوم این رهبری امروز به تدریج در جامعه اسلامی بازگشت به پیمان دارد شکل می گیرد و آنچه امروز ما در صحنه ایران و منطقه می بینیم همه جلوه هایی از بازگشت به این پیمان است.

در کربلا پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد

وی با بیان این که در کربلا اوج پیمان شکنی اتفاق افتاد و  پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد، افزود: این که سید الشهدا در روز عاشورا با این که می دانست از این لشکر کسی او را یاری نمی کند با این حال فریاد بر می اورد که آیا کسی هست ما را یاری کند و به ندای فریاد رسی ما پاسخ مثبت دهد که مخاطب این کلام همه نسل های پی در پی در طول تاریخ تا به امروز است./۲۰۱/۸۶۴/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۵/۱ - ۱۰:۴۴
در مدرسه علمیه عالی نواب صورت می گیرد؛
برگزاری کارگاه پایان نامه نویسی ویژه طلاب سطح ۳
پنجاه و يكمين دوره كارگاه پايان نامه نويسي ویژه طلاب برادر سطح سه در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار مي شود.
۱۳۹۶/۵/۱ - ۱۰:۴۲
آیت الله سیدان تشریح کرد؛
جایگاه استغفار در توسعه رزق و روزی
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان تداوم و استمرار نعمت های الهی در زندگی را درگرو تداوم شکر و سپاسگزاری خداوند دانست و گفت: استغفار عاملی موثر در توسعه رزق و گشایش روزی در مصائب زندگی است.
۱۳۹۶/۵/۱ - ۰۹:۵۷
در هفتمین جلسه محاضرات فی فقه القرآن الکریم صورت گرفت؛
تبیین احکام مربوط به خمس و منابع مالی دولت اسلامی
حضرت آیت الله سبحانی با تبیین آیه ۴۱ سوره انفال احکام مربوط به خمس را تشریح کرد و ریشه کن شدن فقر در دولت اسلامی را در گرو استفاده صحیح و به جا از منابع مالی دانست.
۱۳۹۶/۵/۱ - ۰۰:۲۳
امام جمعه قوچان:
جهل و بی معنویتی از معضلات جامعه است
حجت الاسلام دستجردی با اشاره به اینکه بی معنویتی در جامعه مشکل ساز شده است، گفت: ما برای به دست آوردن معنویت باید رهرو راه ائمه اطهار باشیم.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۲۰:۱۲
عضو اتاق تبلیغ خراسان:
تکریم دین الهی درگرو ترویج و اشاعه فرهنگ اولیای خدا است
عضو اتاق تبلیغ خراسان یکی از جلوه های تکریم پیامبر(ص) را زیارت اولیای خدا و رسول الله دانست و گفت: رسالت ما در دین تبلیغ و ترویج همان فرهنگی است که اولیای خدا می خواستند ما را با آن آشنا کنند که این ن...
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۹:۴۰
ویژه اساتید علوم عقلی و طلاب سطح ۲ و ۳ صورت می گیرد؛
برگزاری کارگاه سبک زندگی حکمی قرآنی در مدرسه عالی نواب
کارگاه سبک زندگی حکمی، قرآنی ویژه اساتید علوم عقلی و طلاب سطح ۲و ۳ در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار می شود.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۶:۴۸
با حضور ارادتمندان به اهل بیت برگزار می‎شود؛
گلباران حرم مطهر رضوی در روز ولادت حضرت معصومه
معاون تبلیغات آستان قدس رضوی گفت: حرم مطهر امام رضا(ع) همزمان با آغاز دهه کرامت و به مناسبت ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) با حضور بانوان زائر و مجاور گلباران می‌شود.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۶:۰۸
رییس ارتباطات حوزوی و امور روحانیت آستان قدس رضوی:
مهر و محبت به خاندان پیامبر ویژگی مهم شیعیان است
حجت الاسلام فرازی نیا با اشاره به اینکه شیعیان انسان های پر مهری هستند، گفت: از شاخصه های مهم شیعه، مهر و محبت آنها به خاندان پیامبر است که از راه دور و نزدیک به زیارت آنان می شتابند.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۵:۵۵
رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی تاکید کرد؛
نقش اثرگذار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ایجاد همبستگی میان کشورهای آسیایی
رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان پُل ارتباطي در عرصه روابط فرهنگي بين‌المللي، نقش بسزايي در نزدیکی بین ملت‌ها و ایجاد همبستگی بین ک...
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۵:۳۲
از دوم مرداد؛
سلسله مباحث علمی آيت‌الله ممدوحی در مشهد آغاز می شود
سلسله مباحث علمی آيت‌الله ممدوحی به همت معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان در مدرسه علميه سليمانيه برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۴:۵۵
گزارشی از مسجدی متفاوت و موفق در حاشیه شهر مشهد؛
اینجا مردم از تولد تا مرگ با مسجد زندگی می کنند
در طرح مسجد جهادی که از سوی امام جماعت خوش فکر یکی از مساجد حاشیه شهر مشهد ارائه شده، زندگی مردم از آغاز تا پایان زندگی در زمینه های مختلف تحت پوشش برنامه های متنوع و اثرگذار مسجد قرار گرفته و ضمن تحق...
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۴:۳۷
تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد؛
لزوم اهتمام جدی به تذکرات رهبری در تمام شئون و نظام اداری کشور
تولیت آستان قدس رضوی بر ضرورت توجه و اهتمام جدی به تذکرات مقام معظم رهبری در تمام شئون و نظام اداری کشور تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۳:۲۲
به همت آستان قدس رضوی؛
طرح «زائران مهر» ویژه دانش‌آموزان زیارت اولی و نخبه کشور آغاز شد
آیین افتتاحيه طرح «زائران مهر» ویژه سه هزار و ۲۰۰ دانش آموز نوجوان کشور با حضور مدیرعامل بنیاد فرهنگی رضوی برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۲:۴۳
رییس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا:
تداوم انقلاب اسلامی در گرو عینیت بخشیدن به علوم انسانی اسلامی است
رییس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا با بیان این که تداوم انقلاب اسلامی جز با عینیت بخشیدن علوم انسانی میسر نیست، گفت: تک تک ما در قبال جاری شدن علوم انسانی در رگه های انقلاب اسلامی مسئول هست...
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۲:۱۸
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق:
تحول در علوم انسانی اسلامی با مهجوریت قرآن در تضاد است
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان این که طراحی علوم انسانی اسلامی بدون بازگشت به قرآن مشکلات زیادی دارد، گفت: باید قرآن منبع اصلی در مطالعات علوم انسانی اسلامی باشد.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۲:۰۳
عضو فرهنگستان علوم اسلامی قم تأکید کرد؛
ضرورت تدوین نقشه راه تحول علوم انسانی اسلامی
عضو فرهنگستان علوم اسلامی قم با اشاره به ضرورت تبیین نقشه راه علمی تحول علوم انسانی، گفت: تا زمانی که مسئله تحول علوم در میان ما اساتید می چرخد، نباید توقع فراگیری این موضوع را داشته باشیم.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۰۹:۰۲
رییس مرکز فقهی جواد الائمه:
نجات انسان در دنیا و آخرت درگرو صداقت و راستگویی است
رییس مرکز فقهی جواد الائمه، با بیان این که همه منافع بشر در صداقت و راستی بوده و در این شک و تردیدی نیست، گفت: نجات انسان در همه مراحل زندگی درگرو راستی و صداقت است.
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۱۹:۱۳
آیت الله علم الهدی:
خروج از برجام، خروج از یک زیان مهلک استقلال کشور است
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: از مسؤولان وزارت خارجه که اخیرا گفته اند «در صورت برجام شکنی آمریکا، ایران از برجام خارج می شود، متشکریم.
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۱۳:۱۲
مدیر ارزشیابی معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان خبر داد؛
امتحانات مدارس تحت برنامه حوزه علمیه خراسان آغاز شد
مدیر ارزشیابی معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان گفت: امتحانات مدارس تحت برنامه این حوزه علمیه از بیست و نهم تیرماه آغاز شده و تا نهم مرداد در مشهد و شهرستان های خراسان ادامه دارد.
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۰۰:۰۶
رییس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی مطرح کرد؛
ضرورت مسلح شدن نهادهای فرهنگی تبلیغی به علم و ایمان برای مقابله با تهاجم فرهنگی
آیت الله مصباح یزدی گفت: نهادهای فرهنگی و تبلیغی باید ضمن کسب آمادگی های ایمانی، اخلاقی و علمی تجهیزات را نوسازی و به روز و خود را برای حضور در جبهه تهاجم فرهنگی آماده کنند.