Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - مخاطب ندای یاری طلبی سید الشهدا نسل های پی در پی تاریخ تا به امروز است
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ Tuesday, May 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۱:۳۶
شناسه خبر: ۵۱۱۴۶۷
 
آیت الله اراکی:
مخاطب ندای یاری طلبی سید الشهدا نسل های پی در پی تاریخ تا به امروز است
آیت الله اراکی با بیان این که در کربلا اوج پیمان شکنی اتفاق افتاد و پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد، گفت: مخاطب ندای یاری طلبی سید الشهدا در روز عاشورا همه نسل های پی در پی در طول تاریخ تا به امروز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، آیت الله محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، جمعه شب در رواق امام خمینی حرم مطهر رضوی با اشاره به نعمت تامه الهی گفت: خداوند متعال در قرآن کریم به دو نوع نعمت اشاره می کند که یک نعمت نعمتی است که همه آفریدگان جهان و موجودات جهان هستی از آن برخوردارند و همه آنچه خداوند به مخلوقات می دهد از نعمت وجود، حیات، شنوایی و بینایی و قوای مختلف بر می آید.

وی ادامه داد: این سفره گسترده خدای متعال برای بشر روی کره زمین پهن شده که سراسر لبریز از نعمات الهی است و این نعمات برای همه موجودات و انسان ها و در اختیار همه آنان است که این نوع از نعمات را می توان به نعمت عامه تعبیر نمود.

برخورداری همه بشریت در اعصار بشری از نعمت عامه الهی

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که نعمت عامه نعمت فراگیر بوده و همه از این نعمت برخوردارند، تصریح کرد: با نعمت عامه به تنهایی بشر به کمال نمی رسد و اگر صرف این نعمات در اختیار بشر قرار بگیرد و نعمت نوع دیگر به این نعمات ضمیمه نشود، با آن هرچند بشر چند روزی به حیات  ادامه دهد و از آن بهره ببرد اما به کمال نمی رسد.

آیت الله اراکی با بیان این که به نعمتی در قرآن اشاره شده که از آن به نعمت تامه تعبیر می شود، خاطر نشان کرد: نعمت قسم اول که همه گیر و فراگیر است اما بشر را به کمال نمی رساند نعمتی است که قرآن کریم فرمود اگر نعمت های خداوند را بخواهید به حساب آورید نخواهید توانست چراکه نعمت های پروردگار بی شمار و فراتر از حد شمارش و احصاء شماست؛ گاه بشر از این نعمات بهره درست نمی برد و گاه نیز از این نعمات در طریق ستم بهره می گیرد و کفران نعمات انجام می دهد.

وی با بیان این که نعمت دیگری که در قرآن به آن اشاره شده نعمت تامه است که اگر بشر خود را از آن برخوردار کند و بهره شایسته بگیرد این نعمت ادمی و سایر موجودات را به کمال خویش می رساند، اظهار کرد: گاهی قران کریم اشاره می کند که با این کلمه رب نعمت تمام می شود و دلیل تاکید قرآن بر تمامیت آن مظهرش همین نعمت است.

«رب» نعمت تامه الهی و جلوه گاه صدق و عدل است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که کلمه رب نعمت تامه الهی و جلوه گاه صدق و عدل است، خاطر نشان کرد: این صدق و عمل از یک ناحیه صدق است چون با واقعیت های جهان آفرینش تطبیق می کند و از سوی دیگر رب است چون اثری که از کله رب استنباط می شود همیشه و همواره در صراط مستقیم الهی است.

آیت الله اراکی با بیان این که این نعمت تامه کلمه صدق و عدل الهی است، اظهار کرد: اگر بشر قدر آن نعمت تامه را بداند و به رسالتی که در برابر نعمت دارد عمل کند به کمال کامل و سعادت مطلق دست پیدا می کند و دنیا و آخرت او لبریز از بهره مندی و کامیابی می شود که آن کامابی در پرتو این نعمت تامه حاصل می شود.

وی ادامه داد: یوسف خواب دید خورشید و ماه و یازده ستاره به او سجده می کنند و این خواب را به پدر تعریف کرد و  حضرت یعقوب گفت آن خواب را برای برادرانت تعریف نکنی، سپس  تعبیر رویا کرد که این چنین خدای متعال تو را بر می گزیند و به تو علم تعبیر رویا می دهد که می توانی رویاها را تعبیر کنی، تعبیر رویای تو این است که خداوند می خواهد نعمشتش را بر تو و آل یعقوب تمام کند همانطور که بر آل اسحاق نعمتش را تمام کرد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که خداوند ابراهیم را به کلماتی آزمایش کرد که از آن سربلند بیرون آمد، ابراز کرد: خداوند متعال می فرماید با آزمایش او را به مقام امامت برگزیدیم و این گزینش نعمت تامه ای است که خداوند فرمود نعمتش را بر ابراهیم و آل او بر اساس سوره نسا تمام کرد و این ملک عظیم بخشیده شده به آل ابراهیم یعنی امامت جامعه بشر تا روز قیامت به دست اوست که این امامت در آل ابراهیم تداوم یافت و بعدها به فرزندان یعقوب داده شد.

آیت الله اراکی با بیان این که خداوند می فرماید از بنی اسراییل امامانی قرار دادیم وقتی صبر کردند و در آزمایش ها خوب برون آمدند آنان را به مقام امامت برگزیدیم و نعمت تامه را در آل ابراهیم قرار دادیم، بیان کرد: وقتی امامی را به عنوان نعمت تامه برگزیدیم انانی که از امام پیروی کنند مشمول این نعت تامه می شوند.

خروج بنی اسراییل از جاده هدایت عامل از دست دادن نعمت تامه بود

وی با بیان این که وقتی در روز غدیر خم رسول اکرم(ص) امامت امیر مومنان و خلافت و جانشینی آن حضرت را علنی و اعلام عمومی کرد و از مسلمانان بیعت گرفت بر امامت امیر مومنان آیه نازل شد که امروز من دین شما را کامل کردم، گفت: در حقیقت پذیرش امامت امام بر حق اتمام نعمت الهی بر آنانی است که  از این امام تبعیت می کنند و این نعمت تامه ابتدا بر بنی اسراییل به وسیله انبیای آنان عرضه شد اما به تدریج بنی اسراییل از جاده هدایت برون رفتند و در آزمایش های الهی رفوزه شدند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: در سوره مریم اینطور آمده که بنی اسراییل این نعمت تامه را قدردانی نکردند، از آن درست استفاده نکردند و با کفران نعمت به آن پشت کردند و خدای متعال می فرماید ما این نعمت را از آنان گرفتیم و امامت از نسل ابراهیم و اسحاق و یعقوب به نسل دیگری از فرزندان ابراهیم یعنی محمد(ص) و آل محمد منتقل شد.

آیت الله اراکی با بیان این که خداوند متعال می فرماید این بنی اسراییل پیمان شکنی کردند و به سبب پیمان شکنی لعنت را بر انان فرستادیم و امامت را از انان سلب کردیم، تصریح کرد: از این نعمات خدا قدردانی کنید و  شکرگزار نعمت تامه باشید.

وی با بیان این که اگر کسی شکرگزار باشد خداوند او را به برترین سعادت ها می رساند، اظهار کرد: ما شیعیان اهل بیت این افتخار را داریم که از ائمه اطهار پیروی می کنیم و این نعمت تامه الهی را پذیرفته ایم، خود را سپاسگزار می دانیم و امامت در نسل رسول اکرم(ص) تا روز قیامت می ماند تا مهدی موعود(عج) بیاید و جهان را پر از عدل و داد کند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که هرگاه آنهایی که خداوند متعال نعمتش را بر آنان تمام کرد، امام برتر نصیب انان فرمود و راه کمال کامل را برای انان به وسیله نعمت تامه باز نمود پیمان شکنی کردند نعمت تامه از انان گرفته می شود، خاطر نشان کرد: قران به مسلمانان می گوید خداوند نعمت تامه را به شما ارزانی کرد و کامل ترین آفریده خدا را برای شما فراهم کرد.

شرایط امروز منطقه بیانگر بازگشت به پیمان الهی است

آیت الله اراکی با بیان این که باید در عمل امت اسلامی نشان دهد پای وفای به طاعت ایستاده اند، افزود: آنچه امروز امت بزرگ ایران به اثبات رسانده این است که با انقلاب بزرگ حضرت امام و تداوم این رهبری امروز به تدریج در جامعه اسلامی بازگشت به پیمان دارد شکل می گیرد و آنچه امروز ما در صحنه ایران و منطقه می بینیم همه جلوه هایی از بازگشت به این پیمان است.

در کربلا پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد

وی با بیان این که در کربلا اوج پیمان شکنی اتفاق افتاد و  پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد، افزود: این که سید الشهدا در روز عاشورا با این که می دانست از این لشکر کسی او را یاری نمی کند با این حال فریاد بر می اورد که آیا کسی هست ما را یاری کند و به ندای فریاد رسی ما پاسخ مثبت دهد که مخاطب این کلام همه نسل های پی در پی در طول تاریخ تا به امروز است./۲۰۱/۸۶۴/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۱ - ۰۰:۳۸
حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری:
معامله با خداوند پرسود و بی‌زیان است
حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری با بیان این‌که اگر انسان به ارزش معامله با خداوند ایمان بیاورد دیگر با هیچ‌کسی معامله نمی‌کند، گفت: تنها معامله با خداوند پرسود و بی‌زیان است.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۱:۳۲
حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری تشریح کرد؛
عوامل افزایش رزق
حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری با بیان این‌که برخی عوامل ازدیاد رزق ربطی به ایمان ندارد، گفت: اولین عامل افزایش رزق تلاش و کوشش است.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۰۰:۱۴
آیت الله سیدان:
ظرفیت انسان بالاتر از آن است که به خاطر ترس یا طمع خدا را عبادت کند
آیت الله سیدان گفت: اگر ما بدانیم که چگونه موجودی هستیم و ظرفیت ما بالاتر از جبرئیل است، روا نیست که در مسیر رشد توقف و خداوند را از روی ترس و طمع عبادت کنیم.
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۵:۵۹
حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری:
روزه سرآغاز برقراری عدالت در جامعه است
حجت‌الاسلام والمسلمین ماندگاری با بیان این‌که روزه برکات زیادی برای انسان‌ها دارد، گفت: روزه سرآغاز برقراری عدالت در جامعه است.
۱۳۹۷/۲/۲۷ - ۲۳:۲۲
آیت الله سیدان:
تقوا مهمترین محصول زندگی دنیا است
آیت الله سیدان گفت: اگر توجه داشته باشیم که روزه را خداوند به ما امر فرموده، برای آن لحظه شماری خواهیم کرد و در پایان ماه مبارک رمضان غصه دار خواهیم شد.
۱۳۹۷/۲/۲۷ - ۱۵:۵۸
با فعالیت یکصد مبلغ؛
طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه خراسان رضوی اجرا می شود
مدیرکل اوقاف و امور خیریه از اعزام یکصد مبلغ در قالب طرح ضیافت الهی به بقاع متبرکه استان خبر داد و اهم برنامه های این طرح را تشریح کرد.
۱۳۹۷/۲/۲۷ - ۱۵:۵۳
تولیت آستان قدس رضوی:
محتوای فقه توان هدایت گری جامعه بشری را دارد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: محتوای بسیار بالای فقه، می‌تواند جامعه بشری را اداره کند و این موضوع می‌تواند تمام شئون اجتماعی انسان معاصر را به نحو عالی اداره کند.
۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۹:۰۴
فردا و در مراسم تودیع و معارفه؛
رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی تغییر می کند
حجت الاسلام والمسلمین فرزانه پس از ۲۷ سال ریاست دانشگاه علوم اسلامی رضوی، تودیع می شود.
۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۱:۵۱
آیت الله علم الهدی:
انسان سازی ملاک خلیفة اللهی است
امام جمعه مشهد گفت: تربیت نقشی اساسی در سرنوشت انسان دارد و ما به عنوان مربّیان طلاب و جامعه باید ظرف وجودی خود و دیگران را در جریان تربیت صحیح قرار دهیم و ملاک خلیفه الله بودن را در خود پیاده کنیم.
۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۱:۲۰
با حضور آیت الله علم الهدی؛
آیین رونمایی از کتاب «الگوی تربیت جامع طلاب» برگزار شد
آیین رونمایی از کتاب «الگوی تربیت جامع طلاب» با حضور امام جمعه مشهد و جمعی از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه خراسان برگزار شد.
۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۲۳:۳۶
در مشهد؛
سلسله همایش های از سلاح تا صلاح ویژه مبلغان ماه رمضان برگزار شد
سلسله همایش های از سلاح تا صلاح ویژه مبلغان ماه رمضان با هدف تبیین سر فصل ها و ارائه محتوای تبلیغی در مدرسه علمیه سلیمانیه برگزار شد.
۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۲۲:۵۲
تولیت آستان قدس رضوی:
مدیران تا زمانی که درگیر فضای مجازی نشوند کار پیش نمی رود
تولیت آستان قدس رضوی رمز موفقیت در فضای مجازی را درگیر شدن مدیران دانست و گفت: مدیران تا زمانی که درگیر فضای مجازی نشوند کار پیش نمی رود.
۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۱۱:۳۹
شاگرد شهیده بنت الهدی صدر:
دختران و زنان مسلمان باید جلوتر از دیگران باشند
حائری با بیان اینکه اثرگذاری بنت الهدی صدر تا جایی است که پایه های اساسی جامعه را در انقلاب فرهنگی و مبانی و تفکرات دگرگون کرد، گفت: حتی در این شرایط او جامعه را زیر سوال برد و نسبت به فسادها و ناهنجا...
۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۱۱:۲۳
با حضور صاحبنظران داخلی و خارجی؛
اختتامیه سلسله نشست های آشنایی با آرا و اندیشه های شهید صدر برگزار شد
اختتامیه سلسله نشست های آشنایی با آرا و اندیشه های شهید صدر با عنوان« نابغه ای که نمی شناسم» با حضور جمعی از پژوهشگران، استادان و صاحبنظران داخلی و خارجی برگزار شد.
۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۱۰:۲۰
در میزگرد تخصصی «شهید صدر نمای بین المللی اندیشه شیعی» مطرح شد؛
بدون آشنایی با شهید صدر نمی توان شیعه و اسلام را شناخت
رافائل، شرق شناس و صدرپژوه ایتالیایی گفت: امکان درک و اندیشه موثر شیعه و اسلام نمی توانیم داشته باشیم مگر اینکه با شهید صدر آشنا شویم و از طرفی هر کاری که ما می خواهیم انجام دهیم باید نظریه پردازی باش...
۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۶:۳۵
رییس دانشگاه ادیان و مذاهب:
پرچم پرافتخار شیعه در سراسر دنیا به اهتزاز درآمده است
رییس دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان این‌که در مقابل سایر ادیان احساس حقارت نداریم، گفت: پرچم عزت و افتخار شیعه در سراسر دنیا به اهتزاز درآمده است.
۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۵:۳۵
تحلیلگر سیاسی پرس تی وی؛
رسانه ها در اروپا توان حرف زدن علیه صهیونیسم را ندارند
تحلیلگر سیاسی پرس تی وی گفت: بزرگ ترین مشکل خبرنگاران در اروپا این است که ما نمی توانیم در خصوص یهود حرف بزنیم.
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۲۳:۲۳
مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان:
نشریه بچه های مسجد ویژه کودکان خراسان چاپ می شود
مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان گفت: برای ماه مبارک رمضان مرکز رسیدگی به امور مساجد برای عموم مردم و کودکان برنامه دارد که برای کودکان ویژه نامه ای با عنوان "کودکان مسجد" است.
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۲۲:۵۰
در مشهد؛
نشست «کودک همسری از دو منظر فقهی و قانونی» برگزار شد
نشست «کودک همسری از دو منظر فقهی و قانونی» با حضور سیاوشی عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام علیرضا عابدی استادیار گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۱۷:۵۲
در مشهد؛
اختتامیه کنگره بین‌‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی برگزار شد
اختتامیه کنگره بین‌‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی با حضور ۱۲۰ نفر از ملیت‌های خارجی و تولیت آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد.