شنبه ۲۷ آیان ۱۳۹۶ Saturday, November 18, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۱:۳۶
شناسه خبر: ۵۱۱۴۶۷
 
آیت الله اراکی:
مخاطب ندای یاری طلبی سید الشهدا نسل های پی در پی تاریخ تا به امروز است
آیت الله اراکی با بیان این که در کربلا اوج پیمان شکنی اتفاق افتاد و پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد، گفت: مخاطب ندای یاری طلبی سید الشهدا در روز عاشورا همه نسل های پی در پی در طول تاریخ تا به امروز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، آیت الله محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، جمعه شب در رواق امام خمینی حرم مطهر رضوی با اشاره به نعمت تامه الهی گفت: خداوند متعال در قرآن کریم به دو نوع نعمت اشاره می کند که یک نعمت نعمتی است که همه آفریدگان جهان و موجودات جهان هستی از آن برخوردارند و همه آنچه خداوند به مخلوقات می دهد از نعمت وجود، حیات، شنوایی و بینایی و قوای مختلف بر می آید.

وی ادامه داد: این سفره گسترده خدای متعال برای بشر روی کره زمین پهن شده که سراسر لبریز از نعمات الهی است و این نعمات برای همه موجودات و انسان ها و در اختیار همه آنان است که این نوع از نعمات را می توان به نعمت عامه تعبیر نمود.

برخورداری همه بشریت در اعصار بشری از نعمت عامه الهی

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که نعمت عامه نعمت فراگیر بوده و همه از این نعمت برخوردارند، تصریح کرد: با نعمت عامه به تنهایی بشر به کمال نمی رسد و اگر صرف این نعمات در اختیار بشر قرار بگیرد و نعمت نوع دیگر به این نعمات ضمیمه نشود، با آن هرچند بشر چند روزی به حیات  ادامه دهد و از آن بهره ببرد اما به کمال نمی رسد.

آیت الله اراکی با بیان این که به نعمتی در قرآن اشاره شده که از آن به نعمت تامه تعبیر می شود، خاطر نشان کرد: نعمت قسم اول که همه گیر و فراگیر است اما بشر را به کمال نمی رساند نعمتی است که قرآن کریم فرمود اگر نعمت های خداوند را بخواهید به حساب آورید نخواهید توانست چراکه نعمت های پروردگار بی شمار و فراتر از حد شمارش و احصاء شماست؛ گاه بشر از این نعمات بهره درست نمی برد و گاه نیز از این نعمات در طریق ستم بهره می گیرد و کفران نعمات انجام می دهد.

وی با بیان این که نعمت دیگری که در قرآن به آن اشاره شده نعمت تامه است که اگر بشر خود را از آن برخوردار کند و بهره شایسته بگیرد این نعمت ادمی و سایر موجودات را به کمال خویش می رساند، اظهار کرد: گاهی قران کریم اشاره می کند که با این کلمه رب نعمت تمام می شود و دلیل تاکید قرآن بر تمامیت آن مظهرش همین نعمت است.

«رب» نعمت تامه الهی و جلوه گاه صدق و عدل است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که کلمه رب نعمت تامه الهی و جلوه گاه صدق و عدل است، خاطر نشان کرد: این صدق و عمل از یک ناحیه صدق است چون با واقعیت های جهان آفرینش تطبیق می کند و از سوی دیگر رب است چون اثری که از کله رب استنباط می شود همیشه و همواره در صراط مستقیم الهی است.

آیت الله اراکی با بیان این که این نعمت تامه کلمه صدق و عدل الهی است، اظهار کرد: اگر بشر قدر آن نعمت تامه را بداند و به رسالتی که در برابر نعمت دارد عمل کند به کمال کامل و سعادت مطلق دست پیدا می کند و دنیا و آخرت او لبریز از بهره مندی و کامیابی می شود که آن کامابی در پرتو این نعمت تامه حاصل می شود.

وی ادامه داد: یوسف خواب دید خورشید و ماه و یازده ستاره به او سجده می کنند و این خواب را به پدر تعریف کرد و  حضرت یعقوب گفت آن خواب را برای برادرانت تعریف نکنی، سپس  تعبیر رویا کرد که این چنین خدای متعال تو را بر می گزیند و به تو علم تعبیر رویا می دهد که می توانی رویاها را تعبیر کنی، تعبیر رویای تو این است که خداوند می خواهد نعمشتش را بر تو و آل یعقوب تمام کند همانطور که بر آل اسحاق نعمتش را تمام کرد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که خداوند ابراهیم را به کلماتی آزمایش کرد که از آن سربلند بیرون آمد، ابراز کرد: خداوند متعال می فرماید با آزمایش او را به مقام امامت برگزیدیم و این گزینش نعمت تامه ای است که خداوند فرمود نعمتش را بر ابراهیم و آل او بر اساس سوره نسا تمام کرد و این ملک عظیم بخشیده شده به آل ابراهیم یعنی امامت جامعه بشر تا روز قیامت به دست اوست که این امامت در آل ابراهیم تداوم یافت و بعدها به فرزندان یعقوب داده شد.

آیت الله اراکی با بیان این که خداوند می فرماید از بنی اسراییل امامانی قرار دادیم وقتی صبر کردند و در آزمایش ها خوب برون آمدند آنان را به مقام امامت برگزیدیم و نعمت تامه را در آل ابراهیم قرار دادیم، بیان کرد: وقتی امامی را به عنوان نعمت تامه برگزیدیم انانی که از امام پیروی کنند مشمول این نعت تامه می شوند.

خروج بنی اسراییل از جاده هدایت عامل از دست دادن نعمت تامه بود

وی با بیان این که وقتی در روز غدیر خم رسول اکرم(ص) امامت امیر مومنان و خلافت و جانشینی آن حضرت را علنی و اعلام عمومی کرد و از مسلمانان بیعت گرفت بر امامت امیر مومنان آیه نازل شد که امروز من دین شما را کامل کردم، گفت: در حقیقت پذیرش امامت امام بر حق اتمام نعمت الهی بر آنانی است که  از این امام تبعیت می کنند و این نعمت تامه ابتدا بر بنی اسراییل به وسیله انبیای آنان عرضه شد اما به تدریج بنی اسراییل از جاده هدایت برون رفتند و در آزمایش های الهی رفوزه شدند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: در سوره مریم اینطور آمده که بنی اسراییل این نعمت تامه را قدردانی نکردند، از آن درست استفاده نکردند و با کفران نعمت به آن پشت کردند و خدای متعال می فرماید ما این نعمت را از آنان گرفتیم و امامت از نسل ابراهیم و اسحاق و یعقوب به نسل دیگری از فرزندان ابراهیم یعنی محمد(ص) و آل محمد منتقل شد.

آیت الله اراکی با بیان این که خداوند متعال می فرماید این بنی اسراییل پیمان شکنی کردند و به سبب پیمان شکنی لعنت را بر انان فرستادیم و امامت را از انان سلب کردیم، تصریح کرد: از این نعمات خدا قدردانی کنید و  شکرگزار نعمت تامه باشید.

وی با بیان این که اگر کسی شکرگزار باشد خداوند او را به برترین سعادت ها می رساند، اظهار کرد: ما شیعیان اهل بیت این افتخار را داریم که از ائمه اطهار پیروی می کنیم و این نعمت تامه الهی را پذیرفته ایم، خود را سپاسگزار می دانیم و امامت در نسل رسول اکرم(ص) تا روز قیامت می ماند تا مهدی موعود(عج) بیاید و جهان را پر از عدل و داد کند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که هرگاه آنهایی که خداوند متعال نعمتش را بر آنان تمام کرد، امام برتر نصیب انان فرمود و راه کمال کامل را برای انان به وسیله نعمت تامه باز نمود پیمان شکنی کردند نعمت تامه از انان گرفته می شود، خاطر نشان کرد: قران به مسلمانان می گوید خداوند نعمت تامه را به شما ارزانی کرد و کامل ترین آفریده خدا را برای شما فراهم کرد.

شرایط امروز منطقه بیانگر بازگشت به پیمان الهی است

آیت الله اراکی با بیان این که باید در عمل امت اسلامی نشان دهد پای وفای به طاعت ایستاده اند، افزود: آنچه امروز امت بزرگ ایران به اثبات رسانده این است که با انقلاب بزرگ حضرت امام و تداوم این رهبری امروز به تدریج در جامعه اسلامی بازگشت به پیمان دارد شکل می گیرد و آنچه امروز ما در صحنه ایران و منطقه می بینیم همه جلوه هایی از بازگشت به این پیمان است.

در کربلا پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد

وی با بیان این که در کربلا اوج پیمان شکنی اتفاق افتاد و  پیمان اطاعت و نصرت شکسته شد، افزود: این که سید الشهدا در روز عاشورا با این که می دانست از این لشکر کسی او را یاری نمی کند با این حال فریاد بر می اورد که آیا کسی هست ما را یاری کند و به ندای فریاد رسی ما پاسخ مثبت دهد که مخاطب این کلام همه نسل های پی در پی در طول تاریخ تا به امروز است./۲۰۱/۸۶۴/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۱۷:۳۹
نماینده مجلس خبرگان رهبری:
تقویت اصول انسانی مقدم بر انجام نمادین ارزش ها است
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه برخی از افراد اهل زیارت و حج و نماز شب خواندن هستند اما در عین حال دروغ هم می گویند، گفت: در عین حال در نخستین گام باید اصول انسانی را در خود تقویت کنیم که د...
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۱۴:۱۹
چند خبر کوتاه از آستان قدس رضوی
میزبانی از محافل قرآنی در شب شهادت امام رضا(ع) در حرم رضوی، آماده باش گروه‌های پزشکی دارالشفاء امام رضا(ع) و جهادگران دانشگاه رضوی برای اعزام به مناطق زلزله‌ و تشرف زائران پیاده سیستانی به حرم رضوی از...
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۱۴:۱۱
تولیت آستان قدس رضوی:
نخستین اولویت هیأت های مذهبی نیازشناسی جامعه است
تولیت آستان قدس رضوی درباره ویژگی های هیأت های سازنده و موثر، گفت: شاخصه یک هیأت خوب کثرت جمعیت نیست، بلکه میزان اثرگذاری آن است که مرام و اخلاق اهل‌ بیت(ع) در آن بیان شود.
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۱۱:۲۵
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی:
صلح امام حسن مجتبی مانع از خدشه دار شدن اسلام شد
سخنران حرم رضوی با بیان اینکه امام حسن(ع) در شرایطی مجبور شد که از جنگ فاصله بگیرد چرا که یارانش با او نماندند و از طرفی مردم پس از سه جنگ خسته بودند و آمادگی مبارزه را نداشتند، گفت: در این شرایط اگر...
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۰۹:۴۸
حجت الاسلام والمسلمین عبدخدایی:
دولت و ملت باید از تولید ملی حمایت کنند
نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: دولت و مردم باید از تولید ملی حمایت کنند و نگذارند کارخانه ای در کشور به خاطر واردات جنس مشابه از خارج تعطیل شود و چند صد کارگر بیکار شوند.
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۰۹:۴۴
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی:
ضعف در دینداری معلول عدم مسؤولیت پذیری نسبت به رسالت های الهی است
کارشناس مذهبی رسانه ملی گفت: ما باید پایه های دینی خود را مستحکم کنیم؛ چرا که در غیر این صورت با کوچکترین و سطحی ترین مسأله ای نابود خواهیم شد.
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۰۹:۴۰
حجت الاسلام والمسلمین مدنی:
غفلت نسبت به سیره پیامبر اکرم سبب جایگزینی سبک زندگی غربی شده است
نماینده سابق ولی فقیه در امارات با بیان اینکه فقط عزاداری کردن برای پیامبر اکرم(ص) کافی نیست، گفت: در واقع برای خلق الگو نسبت به سیره پیامبر اکرم(ص) تا به امروز کم کاری و غفلت صورت گرفته است و به همین...
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۰۹:۲۶
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس:
اطاعت از رهنمودهای ولی فقیه تنها راه خروج کشور از بحران ها است
حجت الاسلام پژمان فر گفت: امروز کسانی که باید دغدغه کار و اشتغال و فراهم آوری شرایط مناسب را داشته باشند، باید گوش به فرمان رهبر انقلاب باشند؛ چرا که رهنمودهای رهبر معظم انقلاب تنها راه نجات از این پر...
۱۳۹۶/۸/۲۶ - ۲۱:۲۵
به همت بسیج رسانه خراسان رضوی؛
جشنواره رسانه ای ابوذر برگزار می شود
رییس سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی گفت: جشنواره رسانه ای ابوذر به همت بسیج رسانه خراسان رضوی برگزار می شود.
۱۳۹۶/۸/۲۶ - ۱۸:۳۰
آیت الله علم الهدی:
سیره سیاسی پیامبر نماد رهبری سیاسی آمیخته با رهبری مرامی بود
امام جمعه مشهد گفت: دراساس اسلام، رهبری سیاسی آمیخته بارهبری مرامی است، تمام مشکلاتی که سبب مظلومیت عزیزان پیامبر شد، به دلیل تفکیک بین رهبری سیاسی و رهبری مرامی بود.
۱۳۹۶/۸/۲۶ - ۱۵:۴۲
از سوی حجت الاسلام والمسلمین رفیعی تشریح شد؛
آثار منفی ربا و لقمه حرام در حیات فردی و اجتماعی
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با اشاره به نگرانی و دغدغه پیامبر(ص) نسبت به ربا و کسب لقمه حرام از سوی مسلمانان، گفت: لقمه حرام سبب از بین رفتن رابطه با خدا و لذت عبادت،‌ قساوت قلب، کم اهمیت جلوه دادن مع...
۱۳۹۶/۸/۲۶ - ۱۴:۰۳
در مدرسه علمیه نواب؛
پیکر شهیدان حجت‌الاسلام تقی‌پور و حسینی تشییع شد
مراسم تشییع پیکرهای شهیدان حجت‌الاسلام محمود تقی‌پور و سید احمد حسینی شهدای مدافع حرم در آستانه سالروز رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت امام رضا(ع) در محل مدرسه عالی نواب مشهد برگزار شد.
۱۳۹۶/۸/۲۶ - ۱۲:۱۷
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی:
کاهش تورم نباید به قیمت رکود و توقف تولید تمام شود
سخنران حرم رضوی با بیان اینکه کاهش تورم به قیمت رکود در کشور و توقف تولید مناسب نیست، گفت: در همین شرایط رکورد خبرهایی به گوش می رسد که هزار کانتینر اجناس قاچاق کشف شده اند و این وظیفه دولت و مجلس اس...
۱۳۹۶/۸/۲۶ - ۱۱:۵۷
حجت الاسلام والمسلمین عبدخدایی:
انسجام نظام اسلامی مرهون مدیریت با بصیرت رهبر انقلاب است
نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: امروز انسجام جامعه اسلامی به خاطر وجود رهبر معظم انقلاب است ایشان در بدترین شرایط در کشور و حتی منطقه، مشکلات را با سیاست، دیانت، درایت و بصیرت خود حل و فصل کردند.
۱۳۹۶/۸/۲۶ - ۱۱:۳۸
تولیت آستان قدس رضوی:
استکبار و تجاوز‌های غرب نتیجه سیاست سکولار است
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: غرب ۴۰۰ سال است که سیاست بدون معنویت را در پیش گرفته که نتیجه آن تجاوز، سلاح هسته‌ای، کشور گشایی و ظلم نظام‌هایی چون آمریکا است.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۵:۵۰
حجت الاسلام والمسلمین عاملی تشریح کرد؛
اقدامات راهبردی چهارگانه تحولی حوزه خراسان/ در مسیر انتظارات رهبری حرکت می کنیم
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به انسجام و جامعیت در این حوزه، تربیت استاد، مبلغ و پژوهشگر را یکی از فعالیت های تحولی حوزه علمیه خراسان عنوان کرد.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۲:۲۱
مدیر مدرسه علمیه شهید صدوقی مشهد خبر داد؛
اعزام گروه جهادی طلاب برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه
حجت الاسلام آقایی زاده گفت: با توجه به حادثه وقوع زلزله در منطقه غرب کشور و آسیب دیدن بسیاری از خانواده ها لازم است مردم به یاری آنان بشتابند و در کنار آنان حاضر شوند.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۲:۱۰
با صدور پیامی؛
نماینده رهبر انقلاب در کشور عراق حادثه زلزله کرمانشاه را تسلیت گفت
نماینده رهبر معظم انقلاب در کشور عراق، با صدور پیامی مصیبت زلزله زدگان استان کرمانشاه را تسلیت گفت.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۲:۰۶
حجت الاسلام پژمان فر:
تلاش دشمن برای مقابله با اسلام متمرکز بر مسائل فرهنگی است
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: امروز دشمن به این نتیجه رسیده است که مقابله مسقیم با نظام اسلامی کارساز نیست و از همین رو امروز روی فرهنگ و باورهای جوانان ما کار می کند.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۱:۳۰
حجت الاسلام والمسلمین عبد خدایی:
نتیجه اجرای اقتصاد مقاومتی، وحدت دولت و ملت برابر دشمنان است
نماینده مجلس خبرگان گفت: اگر اقتصاد مقاومتی و برنامه های اسلامی را در کشور اجرا کنیم آمریکا هیچ غلطی نمی تواند دربرابر ما انجام دهد.