Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - ترجمه خواندنی قرآن در دسترس مخاطبان قرار گرفت
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ Saturday, March 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۳/۱۰ - ۱۹:۴۲
شناسه خبر: ۵۰۲۱۷۲
 
ترجمه خواندنی قرآن در دسترس مخاطبان قرار گرفت
ترجمه خواندنی قرآن کریم با نگاه تفسیری و پیام‌رسانی، اثر حجت‌الاسلام علی ملکی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رسا، دفتر نشر «ویراستاران»، «ترجمه خواندنی قرآن کریم»،  تألیف حجت‌الاسلام  علی ملکی را روانه بازار نشر کرد.

«ترجمۀ خواندنی قرآن» را می‌توان نخستین تلاش برای ترجمۀ کلام وحی دانست، به‌زبانی بسیار ساده و روان، برای فهم نوجوانان و جوانان. این اثر از نوع «ترجمۀ پیام‌رسان» است. به این روش، ترجمۀ «مضمونی» یا «مُرادمحـور» هم می‌گویند که یک دغدغۀ اصلی دارد: رســـاندن «پیـــام» آیـه‌ها به خوانندۀ عام. ادعای مترجم و ویراستار این است که هیچ جمله‌ای در این ترجمه نیست که آن را فردی دارای دیپلم نتواند راحت بفهمد.

آبشخور استنباط پیام آیه‌ها، برای بازنمایی در ترجمه، تفسیرهای گران‌سنگ قرآن است. مراجعۀ مداومِ مترجم به تفسیر المیزان علامه‌طباطبایی و تفسیر تسنیم آیت‌الله جوادی در درجۀ اول و تفسیرهای التحریر و التنویر، تبیان، مجمع ‌البیان، روح‌ المعانی، نمونه و…، خواننده را کاملاً مطمئن می‌سازد که بندبندِ این ترجمه به تفسیر متصل است و نظرهای شخصی اصلاً در آن راه ندارد. از این‌ رو، عنوان «ترجمۀ تفسیری و پیام‌رسان» بر جلد این اثر نشسته است.

از‌ آنجا‌ که این متن از نوع «ترجمۀ تطبیقی» نیست، مترجم و ویراستارِ اثر به‌صراحت در مؤخرۀ آن آورده‌اند که: با ترجمۀ پیام‌رسان نمی‌توان ترجمۀ دقیقِ واژه‌به‌واژه یاد گرفت؛ یعنی نباید انتظار داشت که معنای لغویِ هر واژۀ قرآن، تطبیقِ یک‌به‌یک با ترجمه‌اش دارد. برای آن هدف، ترجمه‌های بسیارِ دیگری از نوع «ترجمۀ تطبیقی» در دسترس قرآن‌دوستان است. ترجمۀ مضمونی اصلاً چنین رسالتی ندارد! بلکه می‌کوشد مُراد آیه را بازتاب دهد، واژه‌ها را در بافت آیه معنا کند و آیه‌ها را در بافت سوره به‌ هم ربط دهد.

همچنین، ازآنجاکه قرآن کریم مجموعه‌ای است منسجم از پیام‌های مرتبط به هم که به‌صورت سوره‌به‌سوره یا مجموعه‌ای از چند آیه نازل شده‌اند، ترجمۀ تفسیری نیز باید نمایش‌دهندۀ این «ربط»‌ها باشد تا خواننده‌اش با «یک کلّ منسجم» مواجه ‏شود و بداند سِیر بحث چیست. ازاین‌رو، مترجم کوشیده است که به‌صورت قرآن‌به‌قرآن ترجمه کند تا معارف ‏الهی، چنان‌که در کلام وحی چنین است، «یکپارچه» منتقل شود.

ویرایشِ اصولی و امروزین ترجمه، طی دو سال، ویژگی بعدی آن است. دغدغۀ ویراستارانِ مؤسسۀ «ویراستاران» این بوده که «روساخت»‌های مناسبی در فارسی بیابند که بتواند «زیرساختِ» عربیِ آیه‌ها را به‌خوبی بازنمایی کند. این متن از گرته‌برداری» به‌دور است و به‌اصطلاح «بوی ترجمه» نمی‌دهد.

ویژگی‌های دیگرِ این ترجمه را می‌توان به‌اجمال چنین بیان کرد: در این ترجمه هیچ پرانتزی نمی‌توان یافت. بندهای ترجمه، برای نخستین بار، پاراگراف‌بندی شده‌اند تا خواننده بتواند تغییرهای سِیر سخن را متوجه شود. همچنین، پاورقی‌های ضروری در هر صفحه، فایده‌بخشِ افرادی است که با دانستنی‌های دینی کمتر آشنایند.

قرآن کتابی نیست با لحنی یکنواخت. اما بیشترِ ترجمه‌ها فقط با یک لحنِ خطی پیش رفته‌اند. «ترجمۀ خواندنی قرآن» را می‌توان اولین تلاش برای ترجمۀ لحن‌به‌لحنِ قرآن نیز دانست. البته لحنِ محوری و غالبِ این ترجمه، لایه‌ای است میان لایۀ زبان معیارِ نوشتاری و لایۀ زبان روزمرۀ گفتاری است؛ اما در جاهایی و به‌تناسبِ تغییرهایی در لحن قرآن، این لحنِ غالب تغییرهایی کرده است.

ویژگی دیگرِ «ترجمۀ خواندنی قرآن» به‌معرض‌گذاشتن برای نقد و نظر ‏است: از گروه‌های گوناگونِ اجتماعی خواسته‌ایم که دربارۀ بندبند ترجمه، در جایگاه خوانندۀ نوعیِ آن یا از جایگاه متخصصِ ترجمه و معارف قرآنی، نظرهای اصلاحی و پیشنهادی ‏بدهند تا با جمع‌آوری دیدگاه‌های تخصصی و عمومی بتوانیم بهبود مستمر را در کیفیت ترجمه در پیش ‏بگیریم. از این پس هم، برای بازویرایی‌های آینده، این کار را خواهیم کرد؛ چون هر ترجمه‌ای از متن مقدس، به‌تناسب تغییرهای زمانی و زبانی، باید حداکثر هر پنج سال به‌روزرسانی شود.

علاقه‌مندان به تهیهٔ این ترجمهٔ جدید از قرآن می‌توانند «ترجمه خواندنی قرآن» را از راه‌های زیر تهیه کنند؛

مراجعهٔ حضوری به دفتر نشر «ویراستاران»، با هماهنگی قبلی با شماره ۰۲۱۶۶۹۱۹۹۶۲ و ۰۹۳۶۳۵۵۸۸۳۷ به‌نشانی: تهران، میدان انقلاب، خیابان کارگر جنوبی، انتهای خیابان لبافی‌نژاد، نرسیده به خیابان جمالزاده، پلاک ۳۲۲، واحد ۶.

نمایشگاه قرآن مشهد و اصفهان و تهران، در روزهای ماه مبارک رمضان. برای گرفتن نشانی غرفه‌ها تماس بگیرید: ۰۲۱۶۶۹۱۹۹۶۲ و ۰۹۳۶۳۵۵۸۸۳۷

تهیهٔ اینترنتی، از تارنمای http://QuranTr.com

برای دیدن ویژگی‌ها و مبانی این ترجمه و نیز نمونه آیه‌ها و نظرهای مختلف دربارهٔ آن، می‌توانید به کانال تلگرامی این اثر مراجعه کنید./۹۹۸/د ۱۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۵
انتشار کتاب "بازارچه ی ایرانی" در موضوع"حمایت از کالای ایرانی"
حجت الاسلام حمید جیحانی، کتاب "بازارچه ی ایرانی" را برای تشویق خانواده ها برای خرید کالای ایرانی نوشته است.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۳
چند خبر کوتاه از ناشران آستان قدس رضوی
انتشار ۱۷۰ جلد کتاب رونمایی از ۱۱ عنوان کتاب در بنیاد پژوهش‌های اسلامی و چاپ مجله «کبوتران حرم» و کتاب «دین، نشاط، زندگی» به همت معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی از عناوین این اخبار هستند.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۱
به نشر منتشر کرد؛
"شعرهای نیایش" برای کودکان
به‌نشر مجموعه سه جلدی با عنوان «شعرهای نیایش» را برای گروه سنی کودکان منتشر و روانه بازار نشر کرد.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۱
نخستین کتاب به‌نشر در سال جدید منتشر شد؛
آستان قدس رضوی در کلام امام و رهبری
به‌نشر همزمان با آغاز سال ۹۷ کتاب «آستان قدس رضوی در کلام امام و رهبری» را منتشر و روانه بازار کرده است.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۳۹
با شعار «بخوانيم، بفهميم، بگوييم»؛
مسابقه بزرگ كتابخواني ويژه كودكان در روزهاي عيد برگزار مي‌‌شود
مؤسسه خانه کتاب با هدف کمک به افزایش سرانه مطالعه دانش آموزان، مسابقه کتابخوانی ویژه نوروز را برگزار می‌کند.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۳۶
در آستانه‌ سالروز وفات همسر مکرّمه‌ حضرت امام(ره)؛
انتشار کتاب «یاد و یادگار» + دانلود
در آستانه‌ سالروز وفات سرکار خانم خدیجه ثقفی همسر مکرّمه‌ حضرت امام(ره)، انتشارات انقلاب اسلامی نسخه الکترونیکی کتاب یاد و یادگار؛ خاطراتی از دیدار رهبر معظّم انقلاب با ایشان را منتشر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۳۴
انتشار "درسنامه ولایت‌فقیه"
نویسندگان در اين اثر به مباني، ادله، اختيارات، تاريخچه ولايت‌فقيه و مقايسه آن با ‌نظامهاي‌ غربي مي پردازند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۳۴
کتاب "مناهج الفقهاء فی علم الرجال و دورها فی الفقه" منتشر شد
در ابتدای این کتاب اجازه روایت مکتوب حضرت آیه الله جعفر سبحانی حفظه الله برای نویسنده کتاب حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ربانی بیرجندی آورده شده است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۲۳:۰۵
به مناسبت اول رجب سال روز تولد امام محمد باقر؛
کتابشناسی آثار منتشر شده درباره امام محمد باقر(ع)
کتاب ها و تألیفات دانشمندان و مورخان اهل سنت مانند طبری، بلاذری، سلامی، خطیب بغدادی، ابونعیم اصفهانی و آثاری چون موطا مالک، سنن ابی داود و ... که از مهم‌ترین کتاب های جهان تسنن‌اند، از سخنان پیشوای پن...
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۶:۳۲
چند خبر از دنیای نشر
انتشار رمانهای "هوای من" و "خانۀ مغایرت" و کتاب"جنگ اقتصادی، تبیین دینی ـ تمدنی دشمن‌شناسی اقتصادی" و مهلت ناشران داخلی تا پایان سال جاری برای فرصت تکمیل اطلاعات، از مهم تریت اخبار بازار نشر هستند
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۶:۰۳
سندی درباره جنایات اروپائیان در آمریکای لاتین؛
معرفی کتاب "افسانه سیاه"
اما با در نظر گرفتن برخی اسناد معتبر به‌جای مانده از حاضران در صحنه "اکتشاف آمریکا" انسان جویای حقیقت نیز متوجه می‌شود که زوایای پنهان این حادثه چه بسا ۱۸۰ درجه نتیجه را عوض کند و به جای «اکتشاف» باید...
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۴۷
آغاز عیدانه کتاب از ۲۵ اسفند در پایتخت
طرح حمایتی «عیدانه کتاب» در کتابفروشی‌های عضو طرح در شهر تهران و مراکز استان‌ها آغاز شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۴۶
افزایش ۶ درصدی تعداد کتاب عمومی در یک‌ سال گذشته
درصد تغییر تعداد کتاب‌های دی ماه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد تعداد کل کتاب های عمومی افزایش ۶درصدی داشته است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۳۶
در کتاب «تبلیغ اتمی» می‌خوانیم:
نگاهی به مرام دانشجویی حاج‌آقا ضابط
کتاب «تبلیغ اتمی» سرگذشت واقعی چند جوان دانشجو است که آرمان خویش را در راهی متفاوت جستجوی می‌کنند و الگوی خویش را مرام حجت الاسلام عبدالله ضابط قرار داده‌اند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۱۸
انتشار کتابی با موضوع "شهید و شهادت در کلام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای"
پس از چاپ دو کتاب معیشت مومنانه و معیشت پرهیزکارانه از مجموعه حیات طیبه، کتاب سوم از این مجموعه با موضوع شهید و شهادت به زودی منتشر خواهد شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۲۳:۱۳
انتشار "زندگی‌نامۀ شهید ابراهیم هادی" برای کودکان
گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی مجموعه‌ای را براساس زندگی‌نامۀ این شهید برای گروه سنی کودک منتشر کرد
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۲:۲۰
نگاهی بر تاریخ طلسم و تعویذ در اسلام و ایران در یک اثر
نگارنده در کتاب «تاریخ طلسم و تعویذ در ایران» به تعریف جامعی از علوم غریبه، جادو، طلسم، تعویذ، متشابهات و افتراقات آنها پرداخته است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۱:۵۵
نقش رهبر انقلاب در مبارزات مشهد در رمان «چُغُک» روایت شد
نشر «صهبا» رمان «چُغُک» را با محوریت مبارزات مردم مشهد و نقش رهبر انقلاب در آن منتشر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۸:۲۰
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی تبیین کرد:
جشنواره «کتاب سال سبک زندگی» تجسم همکاری حوزه و دانشگاه
رییس شورای علمی جشنواره «کتاب سال سبک زندگی» گفت: این جشنواره فرصت خوب تجسم همکاری حوزه و دانشگاه را فراهم کرد و امید به خلق ارزش ها و نوآوری ها را فراهم آورد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۵:۲۱
انتشار کتاب "کرانه های اجتهاد"
مجموعة پیشِ رو، دستاورد نشست‌های حلقة علمیِ افق و همایش‌های اختصاصی و مشترک گروه آموزشی فقه و مبانی اجتهاد در مرکز آموزشی آخوندخراسانی از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۳ است.