سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, September 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۳/۵ - ۰۱:۱۴
شناسه خبر: ۵۰۰۸۲۷
 
آیت الله اراکی مطرح کرد؛
امضای سند ۲۰۳۰ حاصل کم انگاری داشته‌های ایرانیان
رییس مجمع جهانی تقریب مذاهب با انتقاد از کاهلی حوزه های علمیه در ارائه الگوهای فرهنگی اسلام گفت: حوزه های علمیه باید درس حقوق بشر را برپا و سند حقوق فرهنگی جامعه بشری اسلام را ارائه کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله محسن اراکی، عصر پنج شنبه در نشست علمی تبیین سند 2030 که در دانشگاه معارف اسلامی قم برگزار شد، با بیان این که ما در جامعه اسلامی ایران از فرهنک و اندیشه ژرفی برخوردار هستیم، اظهار داشت: اسلام در عرصه های گوناگون فرهنگی و اندیشه ای حرف های فراوانی برای گفتن دارد و اگر این حرف ها را بگذارند بگوییم و به گوش دنیا برسد گوش شنوای بسیاری وجود دارد.

رییس مجمع جهانی تقریب مذاهب به مبانی برهانی و منطقی محکم اسلام در دفاع از حقوق بشر اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات ما کم انگاری داشته های خودی است که ما باید از این کم انگاری و غفلت بیرون بیاییم و خود باوری را ایجاد کنیم؛ زیرا هیچ ملتی مانند ایرانیان در آیات قرآن و روایات معصومان(ع) مورد تجلیل و تعریف خاص قرار نگرفته است.

وی برابری جنسیتی را محور بسیاری از مباحث سند 2030 عنوان کرد و گفت: در اسلام برابری جنسیتی وجود ندارد بلکه برابری بشر مطرح است و پیامبر(ص) در روایتی انسان ها را مانند دانه‌های شانه دانسته اند؛ اما این برابری در حقوق انسانی است نه برابری در تکالیف و مسؤولیت های اجتماعی.

مستند سازان باید از وضعیت زنان در غرب مستند تهیه کنند

آیت الله اراکی با بیان این که عمر مفید زن در غرب بین 15 تا 40 سالگی است و بعد از آن به عنوان یک کالای به دردنخور محسوب می شود، گفت: احساس مظلومیتی که زنان در جامعه غرب می کنند بسیار عجیب است؛ به اندازه ای که در جامعه غرب امروز زنان مورد ظلم قرار می گیرند در هیچ دوره ای و در هیچ کجای عالم چنین نبوده است، اهل هنر باید این تحقیق را انجام دهند و من پیشنهاد می کنم که مستندسازان باید به غرب بروند و از متن جامعه غرب مستند تهیه کنند.

وی با اشاره به این که بحث ما بحث سیاسی نیست؛ بلکه بحث فرهنگ و هویت دینی است، خاطرنشان کرد: فرهنگ، هویت جامعه را می سازد؛ هویت زنان ما زهرایی است زیرا عالی ترین نشانه هویت یک ملت رفتار آنها در غم ها و شادی ها است و با توجه به مراسم عاشورا و اربعین و اعیاد میلاد اهل بیت(ع) و این که حتی نوروز مان هم با حرم رضوی عجین شده است همه اینها نشان از هویت اهل بیتی ما ایرانیان دارد.

رییس مجمع جهانی تقریب مذاهب خاطرنشان کرد: ما از دانشگاه و حوزه گله مند هستیم که چرا حق فرهنگ اسلامی و فاطمی و علوی ما ادا نشده است؛ با توجه این همه ذخیره گرانبهای فرهنگی و هویتی باید هویت را تعریف و کشف کرد، باید راز اربعین را کشف کرد که چرا مردم با مشقت های زیاد و با پای پیاده به زیارت اربعین می روند.

وی با بیان این که طلاب و محققان جوان ما نباید شب و روز داشته باشند، افزود: ما باید در مقابل سند 2030 سند حقوق بشر و سند حقوق فرهنگی جامعه بشری ارائه دهیم تا تفاوت دیدگاه های دینی ریشه دار ما با سند 2030 معلوم شود.

مشروح این نشست به زودی در خبرگزاری رسا منتشر خواهد شد./843/پ203/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۴ - ۱۴:۴۶
حجت‌الاسلام گلزاده:
برخی کارشناسان گره ازدواج را کور کرده‌اند
کارشناس تبلیغ دینی با بیان این که «کفو بودن» از شرایط ازدواج پایدار است مهم‌ترین آسیب ازدواج را تغییر اهداف از ازدواج عنوان کرد و گفت: هدف اسلام از ازدواج رشد مادی و معنوی و رسیدن به کمال است.
۱۳۹۶/۷/۴ - ۱۴:۳۱
استاد حوزه علمیه مطرح کرد؛
زنان مخاطبان اصلی صنعت مد
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران بندرعباس با تأکید بر ضرورت ریشه یابی و بررسی الگوها در جامعه گفت: زنان مخاطبان اصلی صنعت مد در جوامع مختلف هستند.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۵۷
استاد حوزه علیمه:
ضعف فرهنگی عامل جامعه شناختی مدگرایی است
استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر ضرورت تولید الگوها و مدهای مناسب و مطابق با هنجارهای بومی در کشور، گفت: ضعف فرهنگی عامل جامعه شناختی مدگرایی است.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۴۵
حجت‌الاسلام سلیمی:
آموزش‌ و پرورش باید حقوق عمومی را به مردم آموزش دهد
دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم آشنایی مردم با حقوق خود، گفت: آموزش‌های عمومی مردم از تکالیف دولت است و باید به صورت رایگان به مردم ارائه شود.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۴۲
حجت‌الاسلام والمسلمین کبیر:
والدین بر نوع تفکر و رفتار مربیان مدرسه نظارت داشته باشند
عضو هیأت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران گفت: نظارت والدین باید غیر مستقیم باشد، چون نظارت مستقیم گاهی اوقات سبب بروز مشکلاتی از قبیل سلب اعتماد و بدبینی می شود.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۳۸
مؤلف و نویسنده حوزوی تشریح کرد؛
آسیب های اجتماعی تأخیر در ازدواج
حجت‌الاسلام دهقان با اشاره به آسیب‌های اجتماعی تأخیر در ازدواج، گفت: شخصی که دیر ازدواج کند دیگر نشاط و شادابی زندگی اجتماعی را از دست خواهد داد و دیگر رمقی برای معاشرت با خانواده و تربیت فرزندان نخوا...
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۳۵
عضو اتاق تبلیغ خراسان رضوی:
بحران مدگرایی با ارتقای رشد عقلانی جامعه و معرفی الگوی صحیح مدیریت می شود
حجت الاسلام فیض آبادی با بیان اینکه مد به خودی خود ایرادی ندارد اما مدگرایی به صورت یک عادت غلط و زیاده خواهی، مذموم است، ارتقای رشد عقلانی جامعه و معرفی الگوی صحیح مطابق با نظام ارزشی جامعه را از راه...
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۰:۲۶
حجت الاسلام شمشیری مطرح کرد؛
وجود ۱۰۰ انحراف اساسی در عرفان حلقه
رییس انجمن نجات از حلقه گفت: عرفان حلقه معتقد به تناسخ است، تناسخ عقیده‌ای است که بنابر روایتی از امام رضا(ع) معادل کفر است، این عرفان کاذب کپی کننده عقاید دیگر عرفان‌های رایج در جهان است.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۹:۳۱
ضرورت شکل‌گیری دانشگاه های نسل سوم
دانشگاه های ایران در سال های گذشته تلاش کردند از نسل اول آموزش عالی که اولویت آن تنها تربیت نیروی متخصص بود به نسل دوم دانشگاه ها که هدف آن پژوهش و تولید علم بود حرکت کنند.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۹:۱۹
حجت‌الاسلام جوشقانیان:
دانش آموزان نباید در فضای دوگانگی تربیتی رشد کنند
رییس مجمع عالی بسیج استان قم گفت: والدین برای تقویت نظارت بر تربیت و تحصیل فرزندان باید نسبت به شرکت در جلسات اولیا و مربیان اهتمام جدی بورزند.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۹:۰۴
پایان‌نامه حوزویان؛
رابطه دینداری و عملکرد آموزشی معلمان
پایان نامه ای در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت معلمین دیندارتر، لزوماً معلمینی موفق تر در امر آموزش هستند، اثبات کرد: بین دینداری و عملکرد آموزشی معلمان، رابطه مستقیم وجود دارد.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۵:۱۸
حجت الاسلام سلیمی مطرح کرد؛
ضرورت تلاش هدفدار برای استقلال علمی کشور
دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت تولید علمی بومی گفت: باید در کنار ارتباط علمی با دنیا در علوم تجربی و انسانی و سبک زندگی تولید علم بومی داشته باشیم.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۰:۲۹
مبلغ بین المللی حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
نقش خانواده در ولایت پذیری فرزندان
حجت‌الاسلام احمدی شاهرختی گفت: اگر فرزندان مشاهد کنند که سخن والدین با رفتارشان تفاوت دارد به یقین دچار انحراف می شوند.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۱۰:۲۲
آیا تحصیلات تکمیلی تنها مسیر کسب درآمد است
مسؤولان و برنامه ریزان کشور نیز باتوجه به این نرخ بالای بیکاری فارغ التحصیلان جوان و دانشگاهی کشور، بهتر است در برنامه ریزیهای کلان کشور به فرایند تحصیلات تکمیلی توجه کنند.
۱۳۹۶/۶/۲۹ - ۱۳:۰۲
مولف کتاب‌های شهید بهشتی و باهنر در برنامه «دریای معرفت»
نشست «دریای معرفت» با حضور ابوالفضل بهرام پور مفسر قرآن در تهران برگزار می شود.
۱۳۹۶/۶/۲۹ - ۰۸:۱۸
مشروح سخنان کارشناس اقتصادی؛
تاریخ نفت را بدانیم/ استفاده از انفال با رویکرد تقوای اقتصادی
حجت‌الاسلام رضی با بیان این که استفاده از انفال باید با رویکرد تقوای اقتصادی باشد اقتصاد مقاومتی را مظهر تقوای اقتصادی دانست و گفت: بسیاری از معضلات فرهنگی کشور ریشه در اقتصاد نفتی دارد.
۱۳۹۶/۶/۲۸ - ۱۰:۱۷
حمایت تحصیلی از فرزندان زندانیان
در آستانه بازگشایی مدارس در قم بسته های حمایتی ویژه مدارس به فرزندان خانواده های زندانیان هدیه داده شد.
۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۹:۵۴
دستگیری دلالان ۲۵ هزار سیم کارت
دادستان قم از کشف حدود ۲۵ هزار سیم کارت غیر قانونی خبر داد.
۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۶:۳۹
در خبرگزاری رسا بررسی شد؛
گزارش/ فرصت‌ها و چالش‌های آموزش‌های دینی در فضای مجازی
نشست علمی «فرصت ها و چالش های آموزش های دینی در فضای مجازی» با همکاری خبرگزاری رسا و مرکز بین المللی توسعه صلح، فرهنگ و عقلانیت برگزار شد.
۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۴:۲۹
انسان مدرن و زندگی با حیوانات؛
بحران احساسات
کارشناس ارشد رشته فلسفه دین در یادداشتی به چرایی گرایش انسان معاصر به سبک زندگی غیرمتعارف و زندگی با حیوانات پرداخته است.