شنبه ۲۷ آیان ۱۳۹۶ Saturday, November 18, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۳/۵ - ۰۱:۱۴
شناسه خبر: ۵۰۰۸۲۷
 
آیت الله اراکی مطرح کرد؛
امضای سند ۲۰۳۰ حاصل کم انگاری داشته‌های ایرانیان
رییس مجمع جهانی تقریب مذاهب با انتقاد از کاهلی حوزه های علمیه در ارائه الگوهای فرهنگی اسلام گفت: حوزه های علمیه باید درس حقوق بشر را برپا و سند حقوق فرهنگی جامعه بشری اسلام را ارائه کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله محسن اراکی، عصر پنج شنبه در نشست علمی تبیین سند 2030 که در دانشگاه معارف اسلامی قم برگزار شد، با بیان این که ما در جامعه اسلامی ایران از فرهنک و اندیشه ژرفی برخوردار هستیم، اظهار داشت: اسلام در عرصه های گوناگون فرهنگی و اندیشه ای حرف های فراوانی برای گفتن دارد و اگر این حرف ها را بگذارند بگوییم و به گوش دنیا برسد گوش شنوای بسیاری وجود دارد.

رییس مجمع جهانی تقریب مذاهب به مبانی برهانی و منطقی محکم اسلام در دفاع از حقوق بشر اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات ما کم انگاری داشته های خودی است که ما باید از این کم انگاری و غفلت بیرون بیاییم و خود باوری را ایجاد کنیم؛ زیرا هیچ ملتی مانند ایرانیان در آیات قرآن و روایات معصومان(ع) مورد تجلیل و تعریف خاص قرار نگرفته است.

وی برابری جنسیتی را محور بسیاری از مباحث سند 2030 عنوان کرد و گفت: در اسلام برابری جنسیتی وجود ندارد بلکه برابری بشر مطرح است و پیامبر(ص) در روایتی انسان ها را مانند دانه‌های شانه دانسته اند؛ اما این برابری در حقوق انسانی است نه برابری در تکالیف و مسؤولیت های اجتماعی.

مستند سازان باید از وضعیت زنان در غرب مستند تهیه کنند

آیت الله اراکی با بیان این که عمر مفید زن در غرب بین 15 تا 40 سالگی است و بعد از آن به عنوان یک کالای به دردنخور محسوب می شود، گفت: احساس مظلومیتی که زنان در جامعه غرب می کنند بسیار عجیب است؛ به اندازه ای که در جامعه غرب امروز زنان مورد ظلم قرار می گیرند در هیچ دوره ای و در هیچ کجای عالم چنین نبوده است، اهل هنر باید این تحقیق را انجام دهند و من پیشنهاد می کنم که مستندسازان باید به غرب بروند و از متن جامعه غرب مستند تهیه کنند.

وی با اشاره به این که بحث ما بحث سیاسی نیست؛ بلکه بحث فرهنگ و هویت دینی است، خاطرنشان کرد: فرهنگ، هویت جامعه را می سازد؛ هویت زنان ما زهرایی است زیرا عالی ترین نشانه هویت یک ملت رفتار آنها در غم ها و شادی ها است و با توجه به مراسم عاشورا و اربعین و اعیاد میلاد اهل بیت(ع) و این که حتی نوروز مان هم با حرم رضوی عجین شده است همه اینها نشان از هویت اهل بیتی ما ایرانیان دارد.

رییس مجمع جهانی تقریب مذاهب خاطرنشان کرد: ما از دانشگاه و حوزه گله مند هستیم که چرا حق فرهنگ اسلامی و فاطمی و علوی ما ادا نشده است؛ با توجه این همه ذخیره گرانبهای فرهنگی و هویتی باید هویت را تعریف و کشف کرد، باید راز اربعین را کشف کرد که چرا مردم با مشقت های زیاد و با پای پیاده به زیارت اربعین می روند.

وی با بیان این که طلاب و محققان جوان ما نباید شب و روز داشته باشند، افزود: ما باید در مقابل سند 2030 سند حقوق بشر و سند حقوق فرهنگی جامعه بشری ارائه دهیم تا تفاوت دیدگاه های دینی ریشه دار ما با سند 2030 معلوم شود.

مشروح این نشست به زودی در خبرگزاری رسا منتشر خواهد شد./843/پ203/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۶:۴۲
نمایشگاه رسانه های دیجیتال؛
برگزاری ماراتن تولید محتوای دیجیتال کشور با حضور ۵۰ تیم
مشاور مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حدود ۵۰ تیم در زمینه ۳ موضوع بازی های رایانه ای، اپلیکیشن های همراه و بخش وب سایت و شبکه های اجتماعی با یکدگیر رقابت می کنند.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۶:۳۳
بررسی مبانی فقهی حقوقی جرم انگاری بغی
بر اساس مطابق ماده ۲۸۷ قانون مجازات اسلامی، گروهی که در برابر اساس نظام جمهوری اسلامی ایران، قیام مسلحانه کند باغی محسوب می شود و در صورت استفاده از سلاح، اعضای آن به مجازات اعدام محکوم می‌شوند.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۶:۱۹
پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی محیطی حرفه ای برای پژوهشگران
مدرس کارگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی مبتنی بر اصطلاح‌نامه به تشریح ویژگی های پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی پرداخت.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۶:۱۸
مبلغ نمونه حوزه علمیه مطرح کرد؛
فعالیت گروه‌های جهادی مصداق بارز «صدقه جاریه»
حجت الاسلام مرادی گفت: اگر فرهنگ کار جهادی در جامعه گسترش پیدا کند به یقین بسیاری از مشکلات عمیق جامعه به سرعت حل می شود.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۶:۰۰
نمایشگاه رسانه های دیجیتال؛
رونمایی از «شبکه اجتماعی خبر رسانه» با حضور وزیر ارشاد
مسؤول غرفه موسسه فرهنگی دیجیتال رسانه شرق با اشاره به رونمایی «شبکه اجتماعی خبر» گفت: این شبکه خدمات متنوع از جمله امکان انتشار، تکذیب، رصد و آنالیز اخبار را به صورت رایگان در اختیار اقشار مختلف مردم ...
۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۲۰:۲۷
پژوهشگر حوزوی:
تجمل گرایی مسؤولان دلسرد کننده است
حجت الاسلام مداحی گفت:‌ متأسفانه برخی مسؤولان تنها در وقت انتخابات به محافل مردمی آمده و از احوال آنها جویا می شوند، اما بعد از اینکه رأی آوردند دیگر خواسته های مردم را فراموش کرده و تجمل گرا می شوند....
۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۱۶:۳۳
در یادداشتی مطرح شد؛
پاسخ به شبهات درباره رابطه گناه و بلایای طبیعی
اگر فردی بگويد رواج گناه يكي از اسباب نزول بلاياي طبيعي است درست گفته، اما اگر بخواهد ادعا نمايد كه در فلان منطقه نزول بلا به همين علت بود و يا در فلان منطقه بلا نازل خواهد شد ادعائي گزاف كرده است.
۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۱۳:۲۰
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح کرد؛
ضرورت حل چالش‌ کسب و کار ارائه‌دهندگان محتوای كودك و نوجوان
خوانساری گفت: لازم است که وزارت ارتباطات برای حل چالش‌های کسب و کار ارائه دهندگان محتوای کودک و نوجوان، ساز و کار لازم را اندیشیده و اقدام مناسب را انجام دهد تا جریان گردش اطلاعات را به حداکثر برساند....
۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۱۱:۲۷
تشکل‌های دینی نماد «خدمت و تکلیف محوری»
تشکل های دینی به دلیل نقش محوری در تعمیق باورهای دینی جامعه و فعالیت تکلیف محور، کانون درک و آسیب شناسی معضلات اجتماعی هستند.
۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۱۰:۵۱
با هدف کمک رسانی به زلزله زدگان غرب کشور؛
تندیس هفتمین جشنواره بین المللی شعر فجر به حراج گذاشته شد
حامد عسکری پس از حادثه جانسوز زلزله منطقه غرب کشور و جان باختن صدها تن از هموطنان کرمانشاهی، در اقدامی انسان دوستانه تندیس هفتمین جشنواره بین المللی شعر فجر خود را برای فروش به حراج گذاشت تا عواید آن ...
۱۳۹۶/۸/۲۳ - ۲۰:۲۷
رییس دانشگاه باقرالعلوم تأکید کرد؛
نهادینه سازی فرهنگ امر به معروف در گرو ایجاد انسجام اجتماعی
حجت الاسلام والمسلمین مریجی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر امروزه به درستی در جامعه اجرا نمی شود، اظهار داشت: یکی از عواملی که سبب کمرنگ شدن امر به معروف شده است، نبود «انسجام اجتماعی» است. ...
۱۳۹۶/۸/۲۳ - ۲۰:۲۱
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی:
شامد باید تقویت شود
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: برای هویت دار کردن محتواها درفضای مجازی باید در راستای اجرای طرح هایی مانند «شامد» قدم برداریم.
۱۳۹۶/۸/۲۳ - ۱۴:۳۳
به بهانه تداوم تهدید و تحریم؛
استغنای انسانی، استقلال اقتصادی
مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی زمینه‌ساز استقلال اقتصادی است؛ اما استقلال اقتصادی در یک کشور آنگاه رخ می‌نماید که مقدمات و پیش‌شرط‌های آن تحقق پذیرد.
۱۳۹۶/۸/۲۱ - ۱۴:۰۱
یادداشت؛
تساهل در مجازات مجرمان سابقه دار
سیاست اسلام چنین نیست که یک مجرم را چندین بار تعزیر کنند و او را آزاد کنند تا در میان مردم زندگی کند.
۱۳۹۶/۸/۲۱ - ۱۱:۲۲
چرایی «حق طلاق» برای مردان
اسلام کسی را که کمتر در مقابل عواطف و احساسات تحت تأثیر قرار می‌گیرد و از نظر مدیریت جمعی قوی تر است به عنوان مسئول اداره زندگی مشترک معرفی و هزینه اداره این زندگی را بر او واجب کرده است.
۱۳۹۶/۸/۲۰ - ۱۸:۰۴
نگاهی به فیلم فصل جادوگر
سرزمین موعود در برخی آثار هالیوودی تنها فلسطین نیست. برای جذب یهودیان و مسیحیان سراسر جهان تبلیغات زیادی صورت گرفته تا باور کنند ارض موعود همان آمریکا است که باید به آنجا بروند تا بستری برای موعود ره...
۱۳۹۶/۸/۲۰ - ۱۷:۴۲
در گفت‌وگو با حجت الاسلام والمسلمین کریمی نیا مطرح شد؛
ریشه یابی عوامل تغییر جنسیت در ایران
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: شاید بشود گفت که دومین کشور بعد از کشور تایلند ایران است که آمار تغییر جنسیتش بالاست، اما به نظر می‌آید سوء استفاده‌هایی در حال صورت گرفتن است.
۱۳۹۶/۸/۱۴ - ۱۰:۴۵
گزارش میدانی رسا؛
کارکرد هیأت‌های مذهبی از نگاه مردم
فرهنگ‌سازی، انتقال پیام عاشورا، وصل عاشورا به مهدویت، رعایت حال مردم، میدان دادن به جوانان،طرح مسائل روز، ارائه خدمات اجتماعی و دوری از ریاکاری انتظاراتی بود که برخی از مردم از هیأت های مذهبی داشتند.
۱۳۹۶/۸/۱۳ - ۱۵:۰۱
گام های اربعین و فرصت های تمدنی
یکی از رسالت های مهم شیعیان در عصر غیبت، زمینه سازی برای ظهور است، روشن است که اجتماع بزرگ اربعین کمک شایانی به این زمینه سازی می کند.
۱۳۹۶/۸/۱۳ - ۱۴:۴۲
کارشناس رسانه ملی:
انتظار انقلاب از رسانه ها تحقق نیافته است
مجری و کارشناس امور بین الملل گفت: انتظاری که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، انقلاب از رسانه و یاران رسانه ای دارد هنوز برآورده نشده است و این نه فقط در حوزه رسانه که در سایر حوزه ها هم کمابیش...