Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - راز عشق و علاقه پیروان دیگر ادیان به امام حسین
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ Tuesday, August 21, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱۱ - ۰۲:۲۵
شناسه خبر: ۴۹۴۵۸۸
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه:
راز عشق و علاقه پیروان دیگر ادیان به امام حسین
حجت الاسلام هشترودی اظهار داشت: در جمع مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان هستند کسانی که مرید امام حسین(ع) اند و در ایام محرم عزاداری می کنند. به عبارت دیگر، چون سیره امام حسین(ع) بر اساس فطرت انسانی است اگر شناخته شود، مردم جهان به آن گرویده می شوند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از شبستان، حجت الاسلام والمسلمین سیدطه موسوی هشترودی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت فرا رسیدن سوم شعبان المعظم، سالروز ولادت باسعادت امام حسین(ع) با بیان اینکه در طول و عرض تاریخ، هیچ جریان فکری و هیچ مکتب اندیشه ای مانند مکتب عاشورا و حرکت سیدالشهداء(ع)، برجستگی ندارد، اظهار کرد: وجود مقدس امام حسین(ع) و سیره عملی آن حضرت(ع) در این مساله نهفته است که آن امام بزرگوار(ع) ضمن مقید بودن به احکام و شرایع الهی و تدین به دین مقدس اسلام و پیروی از نبی مکرم(ص) و قرآن؛ منجر به جریان عملی عاشورا شد و حماسه کربلا را آفرید.

وی ادامه داد: مبنای وجود کربلا و اندیشه عملی امام حسین(ع)، عمل به دین و اطاعت از قرآن و نبی مکرم اسلام(ص) است، نه اینکه امام حسین(ع) فقط یک امام منصوب از سوی خدا باشد و مامور به انجام اموری شود و این سیره عملی از حضرت(ع) به دلیل آن انتساب سر زده باشد بلکه در اندیشه دینی، موضوع مقابله با ظلم، استکبار، مبارزه با جهل و نادانی و گمراهی امت جزو وظایف هر انسان و به ویژه رهبران هر جامعه ای است.

موسوی هشترودی تصریح کرد: امام حسین(ع) در عمل نشان دادند که نه تنها باید در برابر ظلم ایستادگی کرد و زیر یوغ استعمار و استبداد نرفت بلکه باید در راه خدا با ظلم جنگید. از اینجا می توانیم متوجه شویم که وقتی یزید ملعون دستور داد که امام(ع) را در مدینه مجاب کنند تا با حکومت ظالم و فاسد یزید بیعت کند، حضرت سیدالشهداء(ع) سرباز زدند و چندین مرتبه این امر اتفاق افتاد و حتی افرادی به بهانه عافیت طلبی نزد حضرت(ع) آمده و عرض کردند: یابن علی(ع)! اگر بیعت کنی، شر بزرگی را دفع کردی و عافیت دنیا و آخرت را برای خود و خاندانت خواهی داشت، اما امام حسین(ع) فرمودند: «همچون منی با چون او (یزید) بیعت نمی کند.».

این محقق تاریخ اسلام در ادامه بیان کرد: بنابراین، حرکت امام حسین(ع) به این معنا نبود که لشکر جمع کرده و به کربلا بروند و بعد از اینکه از جنگ فارغ شدند به فکر تشکیل حکومت بیفتند بلکه ایشان در مکه نیز سیر آگاه سازی  مردم را داشتند. نقل است: حضرت سیدالشهدا(ع) نبی مکرم اسلام(ص) را در خواب دیدند و وقتی که بیدار شدند، حالشان دگرگون بود؛ حضرت علی اکبر(ع) می پرسند: چرا ناراحت هستید؟ حضرت(ع) می فرمایند: «جدم را در خواب مشاهده کردم و به من وعده داد که به سوی ما بشتاب و این خواب مرا متالم کرده است»، حضرت علی اکبر(ع) پرسیدند: «آیا ما به حق نیستیم که در این راه حرکت می کنیم؟» امام حسین(ع) فرمودند: «ما بر حق هستیم»، حضرت علی اکبر(ع) گفت: «پس چه باکی از مرگ در راه خدا؟!» و حضرت(ع) فرمودند: «مرحبا به تو فرزندم».

وی ادامه داد: در سیره عملی امام حسین(ع) برای رسیدن به حق و مباررزه با  ظلم چون حرکت برای حقانیت و رسیدن به حق و مبارزه با گمراهی است باید این اتفاق بیفتد، لذا اباعبدالله الحسین(ع) فرمودند: «هیهات من الذله» و در جای دیگر فرمودند: «ای شمشیرها اگر دین پیامبر(ص) باقی نمی ماند مگر با کشته شدن من، پس مرا در بر بگیرید». پس امام حسین(ع) آمادگی ذاتی برای فدا شدن در راه دین را داشت و زیر بار ظلم نرفتن، اندیشه و تفکر حضرت(ع) بود.

موسوی هشترودی تصریح کرد: امروز اگر این باور به مردم عرضه و حقیقت موضوع عاشورا و سیره عملی امام حسین(ع) برای آنها بیان شود، فکر نمی کنم که احدی در دنیا بماند اعم از مسلمان و غیرمسلمان که این اندیشه را تخطئه کند یا نپذیرد؛ لذا در جمع مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان هستند کسانی که مرید امام حسین(ع) هستند و ایام عاشورا عزاداری می کنند. به عبارت دیگر، چون سیره امام حسین(ع) بر اساس فطرت انسانی است اگر شناخته شود مردم جهان به آن گرویده می شوند.

استاد حوزه با بیان اینکه سیدالشهدا(ع) معیاری را بیان کردند که همه می توانند از آن استفاده کنند، افزود: اگر بتوانیم سیره عملی امام حسین(ع) را بر اساس مبانی و واقعیت ها و همچنین اندیشه راستین حضرت(ع) را به جامعه عرضه کنیم، قطعا بزرگترین الگوی رفتاری جامعه اسلامی ما خواهد شد و از اولین نتایج این الگوپذیری، از بین رفتن ظلم و ستم است.

موسوی هشتروی تاکید کرد: امروز جان زمین به دلیل ظلم و تعدی یک عده صهیونیسم یا کسانی که تابع آنان هستن به درد آمده است و این  به دلیل ظلم پذیری دولتمردان و مردمی است که فکر می کنند راهی ندارند جز اینکه سر تعظیم در برابر استعمار و استکبار فرود آوردند در حالی که امام حسین(ع) نشان دادند حتی با عده ای اندک که بر موضع حق باشند، می توان مقابل سپاه سی هزار نفر تا بن دندان مسلح ایستادگی کرد و رویشان را در تاریخ سیاه نمود.

عضو جامعه مدرسین حوزه در توضیح سخن سیدالشهداء(ع) مبنی بر آنکه «اگر دین ندارید، آزاده باشید»، ابراز کرد: این بیان امام حسین(ع) برابر لشکر عمر سعد است. حضرت(ع) در آن بحبوحه فرمودند: «اگر از خدا خجالت نمی کشید، اگر از پیامبر(ص) شرم نمی کنید، اگر از قرآن خجالت نمی کشید، اگر اعتقادات دینی شما مانع تان نمی شود که دست به حرام نزنید و مردم را مظلومانه نکشید لااقل آزاد مرد باشید» این یک طرز فکر است که امام(ع) فرمود و امروز به شکل یک ضرب المثل در آمده است./۱۳۲۵//۱۰۲/خ

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۳۷
یادداشت؛
خط نفوذ و خودزنی پسابرجام
برخی رویکردهای مدیریتی بوی «نفوذزدگی» و خسارت می‌دهد. اگر قرار باشد آمریکا نقشه‌های ضد ایرانی خود را به‌روز‌رسانی کرده باشد، از کدام منافذ وارد می‌شود؟ قطعا ایران به نسبت سال ۱۳۳۲ ده‌ها برابر قدرتمند ...
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۳۳
یادداشت؛
پادویی برای ترامپ ممنوع!
بستر‌های داخلی ایجاد نارضایتی امری قطعی و یقینی است که برخی شتابدهنده‌ها مثل بزرگنمایی هدفمند آن در افکار عمومی توسط شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به آن ضریب قابل توجهی در تولید بی‌اعتمادی و ایجاد نار...
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۲۹
سرمقاله؛
یک نامه و چهار نکته
خبرساز بودن نامه دکتر قالیباف به سران قوا که محتوایش هم ناظر به مشکلات حاد مردم باشد، قابل انتظار بود و عجیب نیست، اما این نامه از چهار منظر دیگر هم قابل بررسی است...
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۲۷
فضای مجازی | پیشمرگ!
احمد امیرآبادی فراهانی: آیا وزیر اقتصاد و دارایی قربانی سوال از رییس جمهور خواهد شد؟!
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۲۵
سردبیر موسسه موعود عصر(عج) تشریح کرد؛
چرا امیرالمومنین را «ابوتراب» می خوانند؟
شفیعی سروستانی گفت: شرافت نجف یا همان ظَهر کوفه، ذاتی‌ است چراکه نه تنها نخستین عبادتگاه خداوند، بلکه زمین بنای کعبه و مدفن مولای متقیان علی(ع) بوده است و این محل، پایگاه اصلی دولت کریمه امام مهدی(عج)...
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۲۳
ما منتظریم؛
زمین در اثر نبود یا کمبود انسان صالح از ظلم و جور پر می شود
در زیارت ها و آثار مربوط به ولیعصر (عج) آمده است: «کما ملئت ظلماً و جوراً»، زمین در تمام دوره های تاریخ پر از ظلم و جور شده است و می شود؛ این ظلم و جور روی زمین، بر اثر چیست؟ بر اثر نبود یا کمبود انسا...
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۲۱
فضای مجازی | نوبت مسؤولان
محمد سعید احدیان: حالا نوبت مسؤولان است که به حل مشکلات مردم بله محکم بگویند.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۲۰
یادداشت؛
در رثای شهادت مظلومانه کودکان یمن و افغانستان
کشتار کودکان و نوجوانان مسلمان که نهایت پلیدی، سبوعیت و بی رحمی دشمنان را می رساند نشان می دهد که آنان در فکر قطع نسل مردم مسلمان هستند.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۱۹
گزارش؛
نگاهی به کارنامه علمی و مدیریتی رییس جدید سازمان تبلیغات اسلامی
تدریس دروس مختلف حوزوی، مدیریت حوزه های دانشجویی و مدیریت مراکز علمی، پژوهشی و فرهنگی از جمله سوابقی است که در کارنامه حجت الاسلام قمی به چشم می خورد.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۱۷
فضای مجازی | اقدام بزرگ
علیرضا زاکانی: تصویب طرح مبارزه با جرایم اقتصادی، می‌تواند به افتخار مجلس دهم تبدیل شود.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۱۶
یادداشت؛
ملی گرایی یا نژادپرستی؟
ملی گرایی یا ناسیونالیسم می‌تواند از جهاتی خوب باشد و از جهاتی مذموم؛ بستگی به تعریف ما از ملیّت و ملّت دارد.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۱۳
طی پیامی اعلام شد؛
آمادگی دفتر تبلیغات اسلامی جهت ارتقای همکاری با سازمان تبلیغات
رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با صدور پیامی ضمن تبریک انتصاب رییس جدید سازمان تبلیغات اسلامی، از آمادگی این دفتر برای افزایش همکاری های مشترک با آن سازمان خبر داد.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۱۲
حجت‌الاسلام ارزانی:
برای رسیدن به مسجد تراز اسلامی باید امکانات فرهنگی را بسیج کرد
دبیر ستادعالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور تأکید کرد: وظیفه این ستاد هماهنگی و نظارت و بسیج امکانات فرهنگی کشور برای رسیدن به مسجد تراز اسلامی است.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۱۰
«حج» کلاسی تربیتی برای حجاج است
حجت‌الاسلام بهشتی گفت: حضور حاجیان در سفر حج و پرتاب سنگ به سوی نماد ابلیس که از آن با عنوان «رمی جمرات» یاد می‌شود، تمرین مبارزه با دشمن است. خداوند برای حاجیان کلاسی تربیتی قرار داده است.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۰۹
اعضای کاروان قرآنی نور با سرپرست حجاج ایرانی دیدار کردند
دیدار صمیمی کاروان شهدای قرآنی منا با حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسگر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی، سالن جلسات بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۰۸
بررسی راه‌کارهای تسریع در روند بیمه فعالان قرآنی
رییس صندوق اعتباری هنر با عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص بیمه فعالان قرآنی و اعطای تسهیلات به آنان دیدار کرد.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۰۴
حجت‌الاسلام کفیل مطرح کرد؛
لقبی که پیامبر برای نبیر‌ه‌اش انتخاب کرد
معاون آموزش و پژوهش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) گفت: امام باقر(ع) علت غیبت فرزندشان مهدی(عج) را نیز شرح می‌دهند و می‌فرمایند:‌ تا بیعت کسی به گردنشان نباشد؛ یعنی امام زمان غائب می‌شوند به خاطر ای...
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۰۳
در پیام تبریک آیت‌الله رشاد به حجت‌الاسلام قمی آمده است؛
سازمان تبلیغات اسلامی نهاد رکنی در عرصه‌ فرهنگ‌سازی دینی است
رییس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران در پیام تبریکی به رییس جدید سازمان تبلیغات اسلامی نوشت: این نهاد مقدس که از نهادهای رکنی کشور در عرصه‌های فرهنگسازی دینی است، می‌تواند سهم شایان در تقویت گفتمان ا...
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۰۰
در چهل و نهمین سالروز آتش زدن مسجدالاقصی؛
حماس: آزادسازی مسجدالاقصی جز با پرداخت بهای آن صورت نمی‌گیرد
حماس در بیانیه‌ای همزمان با چهل و نهمین سالروز آتش زدن مسجدالاقصی بر توانایی مقاومت برای آزادسازی فلسطین و قلب آن یعنی قدس و مسجدالاقصی تأکید کرد.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۱:۵۹
معاون اول قوه قضاییه خبر داد؛
دستگیری ۱۰۰ نفر در پرونده‌های اخیر ارز و سکه
معاون اول قوه قضاییه از دستگیری ۱۰۰ نفر در پرونده‌های اخیر ارز و سکه خبر داد.