Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - راز عشق و علاقه پیروان دیگر ادیان به امام حسین
شنبه ۲۶ آیان ۱۳۹۷ Saturday, November 17, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱۱ - ۰۲:۲۵
شناسه خبر: ۴۹۴۵۸۸
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه:
راز عشق و علاقه پیروان دیگر ادیان به امام حسین
حجت الاسلام هشترودی اظهار داشت: در جمع مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان هستند کسانی که مرید امام حسین(ع) اند و در ایام محرم عزاداری می کنند. به عبارت دیگر، چون سیره امام حسین(ع) بر اساس فطرت انسانی است اگر شناخته شود، مردم جهان به آن گرویده می شوند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از شبستان، حجت الاسلام والمسلمین سیدطه موسوی هشترودی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت فرا رسیدن سوم شعبان المعظم، سالروز ولادت باسعادت امام حسین(ع) با بیان اینکه در طول و عرض تاریخ، هیچ جریان فکری و هیچ مکتب اندیشه ای مانند مکتب عاشورا و حرکت سیدالشهداء(ع)، برجستگی ندارد، اظهار کرد: وجود مقدس امام حسین(ع) و سیره عملی آن حضرت(ع) در این مساله نهفته است که آن امام بزرگوار(ع) ضمن مقید بودن به احکام و شرایع الهی و تدین به دین مقدس اسلام و پیروی از نبی مکرم(ص) و قرآن؛ منجر به جریان عملی عاشورا شد و حماسه کربلا را آفرید.

وی ادامه داد: مبنای وجود کربلا و اندیشه عملی امام حسین(ع)، عمل به دین و اطاعت از قرآن و نبی مکرم اسلام(ص) است، نه اینکه امام حسین(ع) فقط یک امام منصوب از سوی خدا باشد و مامور به انجام اموری شود و این سیره عملی از حضرت(ع) به دلیل آن انتساب سر زده باشد بلکه در اندیشه دینی، موضوع مقابله با ظلم، استکبار، مبارزه با جهل و نادانی و گمراهی امت جزو وظایف هر انسان و به ویژه رهبران هر جامعه ای است.

موسوی هشترودی تصریح کرد: امام حسین(ع) در عمل نشان دادند که نه تنها باید در برابر ظلم ایستادگی کرد و زیر یوغ استعمار و استبداد نرفت بلکه باید در راه خدا با ظلم جنگید. از اینجا می توانیم متوجه شویم که وقتی یزید ملعون دستور داد که امام(ع) را در مدینه مجاب کنند تا با حکومت ظالم و فاسد یزید بیعت کند، حضرت سیدالشهداء(ع) سرباز زدند و چندین مرتبه این امر اتفاق افتاد و حتی افرادی به بهانه عافیت طلبی نزد حضرت(ع) آمده و عرض کردند: یابن علی(ع)! اگر بیعت کنی، شر بزرگی را دفع کردی و عافیت دنیا و آخرت را برای خود و خاندانت خواهی داشت، اما امام حسین(ع) فرمودند: «همچون منی با چون او (یزید) بیعت نمی کند.».

این محقق تاریخ اسلام در ادامه بیان کرد: بنابراین، حرکت امام حسین(ع) به این معنا نبود که لشکر جمع کرده و به کربلا بروند و بعد از اینکه از جنگ فارغ شدند به فکر تشکیل حکومت بیفتند بلکه ایشان در مکه نیز سیر آگاه سازی  مردم را داشتند. نقل است: حضرت سیدالشهدا(ع) نبی مکرم اسلام(ص) را در خواب دیدند و وقتی که بیدار شدند، حالشان دگرگون بود؛ حضرت علی اکبر(ع) می پرسند: چرا ناراحت هستید؟ حضرت(ع) می فرمایند: «جدم را در خواب مشاهده کردم و به من وعده داد که به سوی ما بشتاب و این خواب مرا متالم کرده است»، حضرت علی اکبر(ع) پرسیدند: «آیا ما به حق نیستیم که در این راه حرکت می کنیم؟» امام حسین(ع) فرمودند: «ما بر حق هستیم»، حضرت علی اکبر(ع) گفت: «پس چه باکی از مرگ در راه خدا؟!» و حضرت(ع) فرمودند: «مرحبا به تو فرزندم».

وی ادامه داد: در سیره عملی امام حسین(ع) برای رسیدن به حق و مباررزه با  ظلم چون حرکت برای حقانیت و رسیدن به حق و مبارزه با گمراهی است باید این اتفاق بیفتد، لذا اباعبدالله الحسین(ع) فرمودند: «هیهات من الذله» و در جای دیگر فرمودند: «ای شمشیرها اگر دین پیامبر(ص) باقی نمی ماند مگر با کشته شدن من، پس مرا در بر بگیرید». پس امام حسین(ع) آمادگی ذاتی برای فدا شدن در راه دین را داشت و زیر بار ظلم نرفتن، اندیشه و تفکر حضرت(ع) بود.

موسوی هشترودی تصریح کرد: امروز اگر این باور به مردم عرضه و حقیقت موضوع عاشورا و سیره عملی امام حسین(ع) برای آنها بیان شود، فکر نمی کنم که احدی در دنیا بماند اعم از مسلمان و غیرمسلمان که این اندیشه را تخطئه کند یا نپذیرد؛ لذا در جمع مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان هستند کسانی که مرید امام حسین(ع) هستند و ایام عاشورا عزاداری می کنند. به عبارت دیگر، چون سیره امام حسین(ع) بر اساس فطرت انسانی است اگر شناخته شود مردم جهان به آن گرویده می شوند.

استاد حوزه با بیان اینکه سیدالشهدا(ع) معیاری را بیان کردند که همه می توانند از آن استفاده کنند، افزود: اگر بتوانیم سیره عملی امام حسین(ع) را بر اساس مبانی و واقعیت ها و همچنین اندیشه راستین حضرت(ع) را به جامعه عرضه کنیم، قطعا بزرگترین الگوی رفتاری جامعه اسلامی ما خواهد شد و از اولین نتایج این الگوپذیری، از بین رفتن ظلم و ستم است.

موسوی هشتروی تاکید کرد: امروز جان زمین به دلیل ظلم و تعدی یک عده صهیونیسم یا کسانی که تابع آنان هستن به درد آمده است و این  به دلیل ظلم پذیری دولتمردان و مردمی است که فکر می کنند راهی ندارند جز اینکه سر تعظیم در برابر استعمار و استکبار فرود آوردند در حالی که امام حسین(ع) نشان دادند حتی با عده ای اندک که بر موضع حق باشند، می توان مقابل سپاه سی هزار نفر تا بن دندان مسلح ایستادگی کرد و رویشان را در تاریخ سیاه نمود.

عضو جامعه مدرسین حوزه در توضیح سخن سیدالشهداء(ع) مبنی بر آنکه «اگر دین ندارید، آزاده باشید»، ابراز کرد: این بیان امام حسین(ع) برابر لشکر عمر سعد است. حضرت(ع) در آن بحبوحه فرمودند: «اگر از خدا خجالت نمی کشید، اگر از پیامبر(ص) شرم نمی کنید، اگر از قرآن خجالت نمی کشید، اگر اعتقادات دینی شما مانع تان نمی شود که دست به حرام نزنید و مردم را مظلومانه نکشید لااقل آزاد مرد باشید» این یک طرز فکر است که امام(ع) فرمود و امروز به شکل یک ضرب المثل در آمده است./۱۳۲۵//۱۰۲/خ

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۳:۵۵
سرمقاله؛
تأملی بر یك مصاحبه
کسی که از رقم درست بودجه وزارتخانه خود که در رسانه‌ها اعلام شده خبر ندارد، معلوم نیست چه طور از هزاران میلیارد تومان پولشویی در کشور خبردار شده که یک رقم آن ۳۰ هزار میلیارد تومان است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۲:۵۵
یادداشت؛
چرا پمپئو عصبانی است؟
واقعیت امر این است که دونالد ترامپ متعاقب خروج یک‌جانبه از برجام، اعتبار و پرستیژ بین المللی خود را از دست داده است. در این معادله، دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی ایالات متحده بدترین هزینه اعتباری ممک...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۲:۱۰
یادداشت؛
۴۰ سال پیروزی
هدف دشمن از تحریم‌های ظالمانه مأیوس کردن، ناامیدسازی و به تسلیم کشاندن مردم ایران و ایجاد دوقطبی «ملت/نظام» بود، اما ما در مسیر پیروزی و دشمن در آستانه سنگین‌ترین شکست تاریخی است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۱:۵۴
سرمقاله؛
دستگاه قضا و عمل به وعده در مجازات مجرمان اقتصادی
سحرگاه چهارشنبه ۲۳ آبان، حکم وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی که به جرم افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شده بودند، به اجرا گذاشته شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۰:۵۵
یادداشت؛
اعتبار دولت و کارنامه مدیریت لیبرالی
مدیریت مسؤولیت پذیر و شجاع، نه به بهانه جویی دشمن رسمیت می‌بخشد و تنش‌زدایی یکطرفه را جایگزین اقتدار و تهدید زدایی می‌کند، و نه برای طفره از وعده‌هایش بهانه‌گیری می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۲
یادداشت؛
مانور طالبان در غیبت تأمل‌انگیز دولت افغانستان
سرانجام پس از چند هفته بلاتکلیفی و تأخیر، نشست مسکو برای صلح افغانستان با حضور روسیه، کشور‌های تأثیرگذار منطقه در حوزه افغانستان، چون ایران و به خصوص نمایندگان شورای عالی صلح این کشور و گروه طالبان، د...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۰
یادداشت؛
پیامدهای انتخابات مياندوره‌اي آمريکا!
موضوع ایران در آمریکا از جهات مختلف به مسأله ای حزبی و دوقطبی تبدیل شده است، اما در این موضوع یک اجماع دوحزبی وجود دارد و هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در برخورد با ایران متفق‌القول هستند، هرچند ممک...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۱:۵۶
تأملی بر اظهارنظر فوکویاما در باب پایان تاریخ؛
یادداشت | آغازی بر یک پایان
تکثرات فرهنگی و ظهور تاریخ‌های موازی به معنی نضج گرفتن اَشکال تازه‌ای از بازشناسی هویتی است؛ بازشناسی‌هایی هویتی که به دلیل برتری‌طلبی گفتمان تجدد، امکان ابراز وجود نیافته بودند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۱:۵۵
سرمقاله؛
بدعت در قانون‌گذاری!
اهل فتنه قبل از اینکه به این وادی بیفتند اول زیر پرچم مخالفت با شورای نگهبان جمع شدند. این پرچم ضدیت با اسلام و قانون اساسی است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۰:۵۵
سرمقاله؛
‌الزامات شکست نهایی دشمن
هوشیاری وبصیرت مردم ایران بیانگر آن است که در ۱۳ آبان امسال، شکستی دیگر بر فهرست بلند شکست‌های آمریکا از مردم نظام جمهوری اسلامی ایران افزوده شده و این بار مردم با ایستادگی ومقاومت خود سناریوی جنگ روا...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۰۴
یادداشت؛
احمدشاه و کنتس اتریشی در خواب‌های پمپئو
آمریکایی‌ها با کمال وقاحت مردم ایران را تهدید به گرسنگی می‌کنند و می‌گویند اگر می‌خواهید شکمتان سیر باشد باید به خواسته‌های ما تن دهید. همزمانی این تهدید بی‌شرمانه و صدمین سالگرد جنگ جهانی دوم تقارن ج...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۹:۲۰
سر مقاله؛
علل و عوامل شکست تحریم آمریکا
درک درست مردم از روند انقلاب و دسیسه‌های دشمن و شناخت پیامد‌های نقشه‌های نظام سلطه و ایستادگی و مقاومت در برابر فشار‌ها یکی از عوامل شکست نقشه دشمن به شمار می‌آید.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۸:۱۰
سر مقاله؛
اصلاح‌طلبان و انتخاب شهردار
اگر آقای آخوندی شهردار تهران شود، به این معناست که اولاً مرزهای بین اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی تا حدود زیادی زدوده شده و ثانیاً اصلاح‌طلبان نتوانسته‌اند با وجود شعارهای فراوان یک گزینه اصلاح‌طلب برای م...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۷:۲۰
یادداشت؛
باتلاق الحدیده
به‌رغم هجوم همه‌جانبه ائتلاف سعودی به بندر الحدیده، این مقاومت یمنی‌ها بوده که مهاجمین را در تنگنا قرار داده و تلفات سنگینی به آنان وارد کرده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۴:۲۰
گزارشی از خلف وعده اروپایی‌ها در ارائه تضمین‌ به ایران برای حفظ برجام و سکوت عجیب وزارت خارجه؛
۱۳ آبان رفت، بسته اروپا نیامد!
ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر پیشین ایران در ایتالیا : اروپا مجانی سوار گاری برجام شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۴۵
بالاخره ۱۳ آبان آمد!
حقیقتی به نام پایان هژمونی آمریکا
اعلام دور جدید تحریم‌های ایران در دو روز قبل از ۱۳ آبان ماه امسال از یک سو و حضور حماسی و مثال زدنی ملت ایران در راهپیمایی ۱۳ آبان ماه، هر دو نماد «استیصال آمریکا در برابر ایران » محسوب می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۰:۲۵
سر مقاله؛
کنگره جهانی اربعین
اکنون که اربعین‌۹۷ به خیر و برکت و سلامت پایان یافته، فرصت ارزیابی‌ها و بررسی‌هاست؛ چرا نباید برای افزایش بهره‌مندی از ظرفیت‌های این حماسه بی‌نظیر تاریخی، کار را از همین امروز آغاز کرد؟
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۸:۵۰
سرمقاله؛
زوال آمریکا
آمریکایی ها پس از ماجرای طبس به این حقیقت رسیدند که قبل از اینکه از مقاومت ملت ایران پاسخی دریافت کنند، خداوند در کمین دشمنان ملت ماست و از آنها انتقام خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۴۰
یادداشت؛
توهم اصلاح‌طلبان در بورس نفت
منتقدان عرضه نفت در بورس دلایل منطقی را برای عدم‌کارآیی این روش عنوان می‌کنند که این نظرات، در جلسات مختلف و حتی مناظرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
مهدویت؛
پیامبر در بستر وفات بشارت حضرت مهدی را داد
سلمان فارسی می‌گوید پیامبر(ص) زمانی که در بستر وفات نگرانی فاطمه(س) را دیدند، در مقام آرامش دادن به ایشان به برخی فضایلی که خداوند به اهل‌بیت(ع) عطا کرده بود از جمله مهدی موعود اشاره کردند.