Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - راز عشق و علاقه پیروان دیگر ادیان به امام حسین
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ Tuesday, May 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱۱ - ۰۲:۲۵
شناسه خبر: ۴۹۴۵۸۸
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه:
راز عشق و علاقه پیروان دیگر ادیان به امام حسین
حجت الاسلام هشترودی اظهار داشت: در جمع مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان هستند کسانی که مرید امام حسین(ع) اند و در ایام محرم عزاداری می کنند. به عبارت دیگر، چون سیره امام حسین(ع) بر اساس فطرت انسانی است اگر شناخته شود، مردم جهان به آن گرویده می شوند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از شبستان، حجت الاسلام والمسلمین سیدطه موسوی هشترودی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت فرا رسیدن سوم شعبان المعظم، سالروز ولادت باسعادت امام حسین(ع) با بیان اینکه در طول و عرض تاریخ، هیچ جریان فکری و هیچ مکتب اندیشه ای مانند مکتب عاشورا و حرکت سیدالشهداء(ع)، برجستگی ندارد، اظهار کرد: وجود مقدس امام حسین(ع) و سیره عملی آن حضرت(ع) در این مساله نهفته است که آن امام بزرگوار(ع) ضمن مقید بودن به احکام و شرایع الهی و تدین به دین مقدس اسلام و پیروی از نبی مکرم(ص) و قرآن؛ منجر به جریان عملی عاشورا شد و حماسه کربلا را آفرید.

وی ادامه داد: مبنای وجود کربلا و اندیشه عملی امام حسین(ع)، عمل به دین و اطاعت از قرآن و نبی مکرم اسلام(ص) است، نه اینکه امام حسین(ع) فقط یک امام منصوب از سوی خدا باشد و مامور به انجام اموری شود و این سیره عملی از حضرت(ع) به دلیل آن انتساب سر زده باشد بلکه در اندیشه دینی، موضوع مقابله با ظلم، استکبار، مبارزه با جهل و نادانی و گمراهی امت جزو وظایف هر انسان و به ویژه رهبران هر جامعه ای است.

موسوی هشترودی تصریح کرد: امام حسین(ع) در عمل نشان دادند که نه تنها باید در برابر ظلم ایستادگی کرد و زیر یوغ استعمار و استبداد نرفت بلکه باید در راه خدا با ظلم جنگید. از اینجا می توانیم متوجه شویم که وقتی یزید ملعون دستور داد که امام(ع) را در مدینه مجاب کنند تا با حکومت ظالم و فاسد یزید بیعت کند، حضرت سیدالشهداء(ع) سرباز زدند و چندین مرتبه این امر اتفاق افتاد و حتی افرادی به بهانه عافیت طلبی نزد حضرت(ع) آمده و عرض کردند: یابن علی(ع)! اگر بیعت کنی، شر بزرگی را دفع کردی و عافیت دنیا و آخرت را برای خود و خاندانت خواهی داشت، اما امام حسین(ع) فرمودند: «همچون منی با چون او (یزید) بیعت نمی کند.».

این محقق تاریخ اسلام در ادامه بیان کرد: بنابراین، حرکت امام حسین(ع) به این معنا نبود که لشکر جمع کرده و به کربلا بروند و بعد از اینکه از جنگ فارغ شدند به فکر تشکیل حکومت بیفتند بلکه ایشان در مکه نیز سیر آگاه سازی  مردم را داشتند. نقل است: حضرت سیدالشهدا(ع) نبی مکرم اسلام(ص) را در خواب دیدند و وقتی که بیدار شدند، حالشان دگرگون بود؛ حضرت علی اکبر(ع) می پرسند: چرا ناراحت هستید؟ حضرت(ع) می فرمایند: «جدم را در خواب مشاهده کردم و به من وعده داد که به سوی ما بشتاب و این خواب مرا متالم کرده است»، حضرت علی اکبر(ع) پرسیدند: «آیا ما به حق نیستیم که در این راه حرکت می کنیم؟» امام حسین(ع) فرمودند: «ما بر حق هستیم»، حضرت علی اکبر(ع) گفت: «پس چه باکی از مرگ در راه خدا؟!» و حضرت(ع) فرمودند: «مرحبا به تو فرزندم».

وی ادامه داد: در سیره عملی امام حسین(ع) برای رسیدن به حق و مباررزه با  ظلم چون حرکت برای حقانیت و رسیدن به حق و مبارزه با گمراهی است باید این اتفاق بیفتد، لذا اباعبدالله الحسین(ع) فرمودند: «هیهات من الذله» و در جای دیگر فرمودند: «ای شمشیرها اگر دین پیامبر(ص) باقی نمی ماند مگر با کشته شدن من، پس مرا در بر بگیرید». پس امام حسین(ع) آمادگی ذاتی برای فدا شدن در راه دین را داشت و زیر بار ظلم نرفتن، اندیشه و تفکر حضرت(ع) بود.

موسوی هشترودی تصریح کرد: امروز اگر این باور به مردم عرضه و حقیقت موضوع عاشورا و سیره عملی امام حسین(ع) برای آنها بیان شود، فکر نمی کنم که احدی در دنیا بماند اعم از مسلمان و غیرمسلمان که این اندیشه را تخطئه کند یا نپذیرد؛ لذا در جمع مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان هستند کسانی که مرید امام حسین(ع) هستند و ایام عاشورا عزاداری می کنند. به عبارت دیگر، چون سیره امام حسین(ع) بر اساس فطرت انسانی است اگر شناخته شود مردم جهان به آن گرویده می شوند.

استاد حوزه با بیان اینکه سیدالشهدا(ع) معیاری را بیان کردند که همه می توانند از آن استفاده کنند، افزود: اگر بتوانیم سیره عملی امام حسین(ع) را بر اساس مبانی و واقعیت ها و همچنین اندیشه راستین حضرت(ع) را به جامعه عرضه کنیم، قطعا بزرگترین الگوی رفتاری جامعه اسلامی ما خواهد شد و از اولین نتایج این الگوپذیری، از بین رفتن ظلم و ستم است.

موسوی هشتروی تاکید کرد: امروز جان زمین به دلیل ظلم و تعدی یک عده صهیونیسم یا کسانی که تابع آنان هستن به درد آمده است و این  به دلیل ظلم پذیری دولتمردان و مردمی است که فکر می کنند راهی ندارند جز اینکه سر تعظیم در برابر استعمار و استکبار فرود آوردند در حالی که امام حسین(ع) نشان دادند حتی با عده ای اندک که بر موضع حق باشند، می توان مقابل سپاه سی هزار نفر تا بن دندان مسلح ایستادگی کرد و رویشان را در تاریخ سیاه نمود.

عضو جامعه مدرسین حوزه در توضیح سخن سیدالشهداء(ع) مبنی بر آنکه «اگر دین ندارید، آزاده باشید»، ابراز کرد: این بیان امام حسین(ع) برابر لشکر عمر سعد است. حضرت(ع) در آن بحبوحه فرمودند: «اگر از خدا خجالت نمی کشید، اگر از پیامبر(ص) شرم نمی کنید، اگر از قرآن خجالت نمی کشید، اگر اعتقادات دینی شما مانع تان نمی شود که دست به حرام نزنید و مردم را مظلومانه نکشید لااقل آزاد مرد باشید» این یک طرز فکر است که امام(ع) فرمود و امروز به شکل یک ضرب المثل در آمده است./۱۳۲۵//۱۰۲/خ

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۱ - ۰۷:۳۵
گزارش خبری تحلیلی؛
پشت پرده اصرار دولت برای تصویب آخرین درخواست FATF
جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی با حضور شمخانی، ظریف، عراقچی و کرباسیان به بررسی برجام و همچنین تصویب آخرین درخواست FATF اختصاص داشت که اظهارات متناقض شمخانی و عراقچی در این جلسه موجب نگرانی و اعترا...
۱۳۹۷/۳/۱ - ۰۲:۴۰
یادداشت؛
غلام حکمت آن پیرم که هرچه گفت شد
امیرالمؤمنین فرمود: «اعتماد به دشمن مقدمه فریب خوردن از اوست» و دولت، پنج سال از عمر خدمت را صرف اعتماد سازی و سازش با کسانی کرد که جنون جنگ دارند و اقتصادشان با فروش سلاح می‌چرخد و به پدر خود هم اعتم...
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۲۲:۴۰
یادداشت؛
عجز شیطان بزرگ در برابر اراده مردم ایران
دشمن می‌داند كه مهم‌ترین نقطه آسیب‌پذیری ایران وجود بی‌عدالتی و ناامنی است و یورش به باورهای مردم در این دو حوزه مؤثرترین راه برای هجمه علیه نظام خواهد بود.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۲۱:۴۰
سرمقاله؛
تروریسم چیست و تامین مالی آن كدام است؟
قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در سال ۱۳۹۴ به تصویب مجلس رسید. آیین نامه اجرایی آن مستند به ماده ۱۷ همان قانون از ۱۲ فصل ۳۰ ماده و ۱۲ تبصره و ۲۰ بند در سال ۹۶ از تصویب هیأت وزیران گذشت.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۸:۳۵
سرمقاله؛
منازعه بین هویت و منفعت
یكی از دستاوردهای پیش‌بینی‌نشده برجام، قرار گرفتن اروپا در یك آزمون دشوار بود. آنان گمان نمی‌كردند شرایط به صورتی رقم بخورد كه حیثیت خود را در گوشه رینگ ببینند و برای خروج از وضع موجود به تناقض‌گویی ب...
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۸:۳۴
یادداشت؛
نمونه بارز یک روحانی مردمی
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی(ره) نمونه بارز و واقعی یک روحانی مردمی و متخلق به اخلاق اسلامی بود و همین خصایص، محبوبیت ایشان را در بین آحاد مردم نسبت به دیگران بسیار بیشتر کرده بود.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۴:۱۲
طی نامه‌ای اعلام شد؛
حمایت علمای اهل سنت کشور از مواضع رهبر انقلاب درباره برجام
یکصد تن از علمای اهل سنت کشور در پی نقض عهد و خروج آمریکا از برجام و انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف، طی نامه‌ای خطاب به رهبر معظم انقلاب از مواضع ایشان درباره مسائل اخیر حمایت کردند.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۸:۳۵
یادداشت؛
مدیریت درآمدهای نفت را یاد نگرفته‌ایم
ركود، بیكاری بالا و حجم نقدینگی زیاد از چالش‌های مهم امروز اقتصاد ایران است و دولت با توجه به سقوط قیمت نفت در چند سال اخیر در بازارهای جهانی و پیش‌‌آمدن تحریم‌های نفتی توسط دولت ترامپ، معضلات را نمی‌...
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۶:۳۵
گزارش خبری تحلیلی؛
«مقررات بازدارنده» اروپا کلاه گشاد دیگری برای ایران
در حالی که اروپایی‌ها سعی دارند «مقررات بازدارنده» را به‌عنوان تضمین برجام به ایران قالب کنند، شواهد و دلایل متقن حاکی است این حرکت در واقع کلاهی گشاد با هدف نگه‌داشتن ایران در برجام بدون تامین شدن من...
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۴:۳۰
یادداشت؛
خطرات طولانی‌شدن ائتلاف‌های انتخاباتی عراق
بعد از اعلام نتایج انتخابات اکنون توجهات به این است که ترکیب دولت جدید چگونه خواهد بود.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۳:۳۰
یادداشت؛
ماموریت بزرگ
مسأله اشغال فلسطین با گذشت ۷۰ سال و توطئه‌های پیچیده برای به حاشیه بردن آن هنوز تازه است و ازجمله موضوعاتی است که علیرغم طرح‌ها و محاسبات گوناگون رژیم صهیونیستی و حامیانش به‌منظور حل‌وفصل این مناقشه م...
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۲:۲۰
با ارائه حجت الاسلام و المسلمین رشاد؛
سلسله بحث‌هایی در فلسفه فرهنگ برگزار می‌شود
سلسله بحث‌هایی در حوزه فرهنگ با ارائه علی‌اکبر رشاد توسط گروه فرهنگ‌پژوهی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۱:۳۰
گزارش؛
خروج تضمینی!
هنوز فرصت شش ماهه آمریکا به ۲۰ روز نرسیده، ۱۴ شرکت بزرگ و مؤسسه مالی اروپایی اعلام کردند پیش از بازگشت تحریم‌ها از ایران خارج می‌شوند.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۲۳:۲۰
بازنشر گفت‌وگو با مرحوم حجت‌الاسلام طباطبایی؛
غرور و حسد نتیجه برتری دارا بر ندار
مرحوم حجت‌الاسلام سیدمهدی طباطبایی با بیان اینکه والدین خط مقدم رشد اخلاقی جامعه هستند، عدم توزیع صحیح سرمایه ملی را عامل مؤثری در بد اخلاقی جامعه دانست و غرور و حسد را نتیجه برتری دارا بر ندار توصیف ...
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۲۲:۲۰
یادداشت؛
تضمین‌هایی که باید بدهند!
خروج آمریکا از برجام بعد از جنگ تجاری با اروپا و چین، در حقیقت اعلام جنگ اقتصادی با ایران بود و اروپایی‌ها برای اینکه جلوی تحریم‌های آمریکا بایستند، باید وارد یک نبرد تجاری دیگری البته به مراتب بزرگ‌ت...
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۲۲:۱۵
یادداشت؛
كتمان وجود دوتابعيتی ها تا كی؟
اسامی ۱۰۰ مدیر دوتابعیتی تصمیم‌ساز به دادستانی کشور ارسال شد. این اقدام به دنبال فعال شدن کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و فراخوان دستگاه قضایی از مجموعه‌های سیاسی و امنیتی کشور برای شناسایی و مع...
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۷:۱۵
یادداشت؛
دولتی‌های کارنابلد و فرودگاه کازرون!
مساله از این قرار است که، نماینده مردم کازرون در مجلس دهم که خود از اهالی بخش کوهمره این شهرستان است، در جریان تبلیغات انتخاباتی، با وعده انتزاع این بخش و تبدیل آن به شهرستانی جدید، رای مردم را به دست...
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۱:۴۵
اینستاگرام | بعضی آقازاده‌ها مهره‌مار دارند
ضرغامی: بعضی آقایان و آقازاده‌ها و سلبریتی ها چنان در شبکه قدرت و ثروت داخلی و خارجی حامی دارند و پشت سرهم جفت شش می‌آورند که جز احتمال داشتن مهره مار عقل آدم به جای دیگری قد نمی دهد.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۰۸:۰۰
یادداشت؛
یکی به نعل ،یکی به میخ!
مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: این اتحادیه قادر نیست ضمانت‌های حقوقی و اقتصادی به ایران بدهد اما برای یافتن راهی به‌منظور حفظ سرمایه‌گذاری‌های پسابرجامی اروپایی‌ها در ایران جدی است.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۰۷:۵۵
یادداشت؛
تعهدات جدید مقابل وعده‌های نسیه اروپا!
دیروز همه چیز در گرو توافق با امریکا و امروز همه چیز در گرو توافق با اروپا برای راضی کردن امریکا! برای ضرورت باقی ماندن در برجام هم استدلال‌های مضحکی آوردند و مذاکره با اروپا را یک امر حیاتی و مقرون ب...