شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ Saturday, February 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱۱ - ۰۲:۲۵
شناسه خبر: ۴۹۴۵۸۸
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه:
راز عشق و علاقه پیروان دیگر ادیان به امام حسین
حجت الاسلام هشترودی اظهار داشت: در جمع مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان هستند کسانی که مرید امام حسین(ع) اند و در ایام محرم عزاداری می کنند. به عبارت دیگر، چون سیره امام حسین(ع) بر اساس فطرت انسانی است اگر شناخته شود، مردم جهان به آن گرویده می شوند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از شبستان، حجت الاسلام والمسلمین سیدطه موسوی هشترودی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت فرا رسیدن سوم شعبان المعظم، سالروز ولادت باسعادت امام حسین(ع) با بیان اینکه در طول و عرض تاریخ، هیچ جریان فکری و هیچ مکتب اندیشه ای مانند مکتب عاشورا و حرکت سیدالشهداء(ع)، برجستگی ندارد، اظهار کرد: وجود مقدس امام حسین(ع) و سیره عملی آن حضرت(ع) در این مساله نهفته است که آن امام بزرگوار(ع) ضمن مقید بودن به احکام و شرایع الهی و تدین به دین مقدس اسلام و پیروی از نبی مکرم(ص) و قرآن؛ منجر به جریان عملی عاشورا شد و حماسه کربلا را آفرید.

وی ادامه داد: مبنای وجود کربلا و اندیشه عملی امام حسین(ع)، عمل به دین و اطاعت از قرآن و نبی مکرم اسلام(ص) است، نه اینکه امام حسین(ع) فقط یک امام منصوب از سوی خدا باشد و مامور به انجام اموری شود و این سیره عملی از حضرت(ع) به دلیل آن انتساب سر زده باشد بلکه در اندیشه دینی، موضوع مقابله با ظلم، استکبار، مبارزه با جهل و نادانی و گمراهی امت جزو وظایف هر انسان و به ویژه رهبران هر جامعه ای است.

موسوی هشترودی تصریح کرد: امام حسین(ع) در عمل نشان دادند که نه تنها باید در برابر ظلم ایستادگی کرد و زیر یوغ استعمار و استبداد نرفت بلکه باید در راه خدا با ظلم جنگید. از اینجا می توانیم متوجه شویم که وقتی یزید ملعون دستور داد که امام(ع) را در مدینه مجاب کنند تا با حکومت ظالم و فاسد یزید بیعت کند، حضرت سیدالشهداء(ع) سرباز زدند و چندین مرتبه این امر اتفاق افتاد و حتی افرادی به بهانه عافیت طلبی نزد حضرت(ع) آمده و عرض کردند: یابن علی(ع)! اگر بیعت کنی، شر بزرگی را دفع کردی و عافیت دنیا و آخرت را برای خود و خاندانت خواهی داشت، اما امام حسین(ع) فرمودند: «همچون منی با چون او (یزید) بیعت نمی کند.».

این محقق تاریخ اسلام در ادامه بیان کرد: بنابراین، حرکت امام حسین(ع) به این معنا نبود که لشکر جمع کرده و به کربلا بروند و بعد از اینکه از جنگ فارغ شدند به فکر تشکیل حکومت بیفتند بلکه ایشان در مکه نیز سیر آگاه سازی  مردم را داشتند. نقل است: حضرت سیدالشهدا(ع) نبی مکرم اسلام(ص) را در خواب دیدند و وقتی که بیدار شدند، حالشان دگرگون بود؛ حضرت علی اکبر(ع) می پرسند: چرا ناراحت هستید؟ حضرت(ع) می فرمایند: «جدم را در خواب مشاهده کردم و به من وعده داد که به سوی ما بشتاب و این خواب مرا متالم کرده است»، حضرت علی اکبر(ع) پرسیدند: «آیا ما به حق نیستیم که در این راه حرکت می کنیم؟» امام حسین(ع) فرمودند: «ما بر حق هستیم»، حضرت علی اکبر(ع) گفت: «پس چه باکی از مرگ در راه خدا؟!» و حضرت(ع) فرمودند: «مرحبا به تو فرزندم».

وی ادامه داد: در سیره عملی امام حسین(ع) برای رسیدن به حق و مباررزه با  ظلم چون حرکت برای حقانیت و رسیدن به حق و مبارزه با گمراهی است باید این اتفاق بیفتد، لذا اباعبدالله الحسین(ع) فرمودند: «هیهات من الذله» و در جای دیگر فرمودند: «ای شمشیرها اگر دین پیامبر(ص) باقی نمی ماند مگر با کشته شدن من، پس مرا در بر بگیرید». پس امام حسین(ع) آمادگی ذاتی برای فدا شدن در راه دین را داشت و زیر بار ظلم نرفتن، اندیشه و تفکر حضرت(ع) بود.

موسوی هشترودی تصریح کرد: امروز اگر این باور به مردم عرضه و حقیقت موضوع عاشورا و سیره عملی امام حسین(ع) برای آنها بیان شود، فکر نمی کنم که احدی در دنیا بماند اعم از مسلمان و غیرمسلمان که این اندیشه را تخطئه کند یا نپذیرد؛ لذا در جمع مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان هستند کسانی که مرید امام حسین(ع) هستند و ایام عاشورا عزاداری می کنند. به عبارت دیگر، چون سیره امام حسین(ع) بر اساس فطرت انسانی است اگر شناخته شود مردم جهان به آن گرویده می شوند.

استاد حوزه با بیان اینکه سیدالشهدا(ع) معیاری را بیان کردند که همه می توانند از آن استفاده کنند، افزود: اگر بتوانیم سیره عملی امام حسین(ع) را بر اساس مبانی و واقعیت ها و همچنین اندیشه راستین حضرت(ع) را به جامعه عرضه کنیم، قطعا بزرگترین الگوی رفتاری جامعه اسلامی ما خواهد شد و از اولین نتایج این الگوپذیری، از بین رفتن ظلم و ستم است.

موسوی هشتروی تاکید کرد: امروز جان زمین به دلیل ظلم و تعدی یک عده صهیونیسم یا کسانی که تابع آنان هستن به درد آمده است و این  به دلیل ظلم پذیری دولتمردان و مردمی است که فکر می کنند راهی ندارند جز اینکه سر تعظیم در برابر استعمار و استکبار فرود آوردند در حالی که امام حسین(ع) نشان دادند حتی با عده ای اندک که بر موضع حق باشند، می توان مقابل سپاه سی هزار نفر تا بن دندان مسلح ایستادگی کرد و رویشان را در تاریخ سیاه نمود.

عضو جامعه مدرسین حوزه در توضیح سخن سیدالشهداء(ع) مبنی بر آنکه «اگر دین ندارید، آزاده باشید»، ابراز کرد: این بیان امام حسین(ع) برابر لشکر عمر سعد است. حضرت(ع) در آن بحبوحه فرمودند: «اگر از خدا خجالت نمی کشید، اگر از پیامبر(ص) شرم نمی کنید، اگر از قرآن خجالت نمی کشید، اگر اعتقادات دینی شما مانع تان نمی شود که دست به حرام نزنید و مردم را مظلومانه نکشید لااقل آزاد مرد باشید» این یک طرز فکر است که امام(ع) فرمود و امروز به شکل یک ضرب المثل در آمده است./۱۳۲۵//۱۰۲/خ

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۲۹
یادداشت؛
همراهی تروریست‌های كهنه‌كار با داعشی‌های بالانشین
ماجرای ناآرامی‌هایی كه عناصر منتسب به یكی از فرقه‌های صوفیه در یكی از محلات شمال شهر تهران به راه انداختند، مهم‌ترین محورهای رسانه‌ها را به خود اختصاص داده است.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۲۸
یادداشت؛
می‌خواهند سلیمانی برگردد
پیام انقلاب اسلامی اقتدار بخش ملت‌ها و کشورهای منطقه بوده است و در این بین دشمن‌ترین دشمنان انقلاب اسلامی به این موضوع اعتراف می‌کنند اما با ادبیات خودشان.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۲۷
توئیت | سنگ ریزه‌ها جلوی پای رهبری!
حدادعادل: چرا امثال آقایان زیباکلام و صادقی درباره شهادت مظلومانه برادران ناجا و بسیج حرفی ندارند!؟
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۲۵
از کنفرانس مونیخ تا مانور رسانه‌ای رویترز؛
شطرنج برجامی مشترک آمریکا و اروپا
«نقض عهد آمریکا» و «بازی دوگانه اروپا» همچنان ۲ قطعه اصلی پازل برجامی واشنگتن و تروئیکای اروپایی در قبال ایران محسوب می‌شوند. در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، این بازی مشترک در تقابل با توافق هس...
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۲۳
یادداشت؛
دستور مشخص اقتصادی و دولتی که فرسنگ‌ها با آن فاصله دارد!
یکی از موضوعات قابل توجه در سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم تبریز اشاره ایشان به موضوع «صادرات خوب» و «واردات در حد نیاز» بود. واژگانی که اگرچه در ظاهر امر صفاتی ساده و قابل فهم به نظر می‌آیند ام...
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۲۲
یادداشت؛
رمز استحکام و صلابت نظام اسلامی
تغییر لحن دشمنان نظام اسلامی و بازگشت آنها به گزاره‌های تهدید نظامی علیه مردم ایران، فقط یکی از پس‌لرزه‌های حضور معجزه‌گون مردم ایران در مراسم بزرگداشت سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۲۱
تلگرام | خاطره کدخدایی از درخواست خلاف قانون مقام اجرایی سابق
سخنگوی شورای نگهبان در کانال تلگرامی‌اش، به ذکر خاطره‌ای درباره رفتار و درخواست خلاف قانون مقام اجرایی سابق، در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۲۰
گزارش خبری تحلیلی؛
عملیات انتحاری «داعش- درویش»‌ها سرپوش بر کدام مسائل بود؟!
در آخرین روز از ماه بهمن داعش مسلکانی که خود را درویش می نامند، منطقه پاسداران تهران را به محلی برای آشوب و اغتشاش بدل کردند. چندین شهيد، تعدادي مجروح بستري در بيمارستان و همچنین حجم بالایی از خودروها...
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۱۸
در همایش «نسبت کلام و حکمت» مطرح شد؛
کار عارف و فیلسوف، کار کلامی نیست
حجت الاسلام خسروپناه، در همایش «نسبت کلام و حکمت» گفت: کار عارف و فیلسوف، کار کلامی نیست و متدولوژی آنها با هم متفاوت است.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۱۷
توئیت | راه برای اعدام قاتلین شهدای فاطمیه هموارتر شد
صادق نیکو: با اعلام برائت قطب دراویش گنابادی از حوادث تهران؛ راه برای اعدام قاتلین شهدای فاطمیه هموارتر شد.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۱۴
یادداشت؛
ای پسر فاطمه! منتظر تو هستیم...
در عزاداری‌های بیت رهبری به مناسبت عاشورا و فاطمیه، رسم معروفی دارند جوانانی كه زودتر به حسینیه می‌روند!
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۱۳
درس خارج فقه نظام سیاسی آیت‌الله اراکی؛
بررسی مساله‌ اعلمیت ولی فقیه
اگر در فتوا هم قائل به شرط اعلمیت قائل هستیم اعلمیت به این معناست که تفاوت چشمگیری در بین اعلم و غیر اعلم باشد و موجب آن شود که دیگر نتوان صدق وصف عالم بر غیر اعلم نسبت به اعلم را عرفاً لحاظ کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۱۲
یادداشت؛
خط شکنی ها
جمهوری اسلامی ایران از بدو تشکیل تاکنون، همواره زیر ذره‌بین تحلیلگران، اتاق‌های فکر، مقامات و دولتمردان غربی بوده و ارزیابی مواضع آنان حاکی از این واقعیت است که اساساً نظام سلطه به رهبری آمریکا، پدیده...
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۱۱
بیش از ۶۰۰ اثر به دبیرخانه کنگره شعر حضرت ام‌البنین ارسال شد
معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور از ارسال بیش از ۶۰۰ اثر به دبیرخانه کنگره شعر حضرت ام‌البنین(س) خبر داد.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۰۹
تلگرام | نظر ضرغامی درباره اغتشاشات خیابان پاسداران
روشن شد که توان امنیتی ملتی که داعش را در فراسوی مرزها زمین گیر می‌کند، بالاتر از آن است که طراحی توطئه های فرقه‌ای در داخل برای آن تهدید محسوب شود.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۰۸
توئیت | نامه وقیحانه
رسایی: وقتی نامه احمدی نژاد به رهبری را خواندم یاد ادعاهای سران کودتا در انتخابات ۸۸ افتادم.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۰۷
یادداشت؛
نقد آموزه‌های صوفیه از نگاه امام صادق
میان زهدورزی و معنویت‌گرایی با اهتمام به مسؤولیت‌های اجتماعی و تلاش برای عمران و آبادانی دنیا و به سامان رساندن امور بندگان خداوند و پذیرش مناصب مهم تهافت و تعارض وجود ندارد.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۰۶
توئیت | از تاریخ بیشتر بیاموزیم
وزیر ارشاد: بی ریشگی و شالارتانیسم دو مخاطره سیاست ورزی ایرانی است.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۰۴
در گفت وگو با کارشناس مهدوی مطرح شد؛
وعده های قرآن درباره دولت موعود
​استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: نصرت و پیروزی غایی مظلومان جهان در سایه انوار قدسی حضرت بقیه الله(عج) بر زمین وعده حقی است که، نهایتاً به لطف الهی، محقق خواهد شد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۸:۰۴
حجت الاسلام والمسلمین رحیمی‌صادق:
ورود روحانیت در عرصه مسائل سیاسی از رسالت‌های حوزه علمیه است
رییس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان تهران گفت: رسانه‌های حوزوی و مذهبی، روحانیت، استادان و مبلغان در درون حوزه‌ها نسبت به منشور روحانیت حضرت امام راحل بیش از پیش توجه کنند.