Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - مبانی شرعی و حقوقی تصمیم اخیر شورای نگهبان درباره اقلیت های دینی/ نامه آ‌یت الله جنتی دفاع ازحقوق اکثریت شهروندان مسلمان است
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ Monday, August 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۳:۰۰
شناسه خبر: ۴۹۲۸۵۹
 
آیت الله کعبی در گفت وگو با رسا تبیین کرد؛
مبانی شرعی و حقوقی تصمیم اخیر شورای نگهبان درباره اقلیت های دینی/ نامه آ‌یت الله جنتی دفاع ازحقوق اکثریت شهروندان مسلمان است
حقوقدان برجسته کشور با اشاره به تصمیم اخیر شورای نگهبان درباره حضور اقلیت های دینی در شوراهای شهر، نامه آیت الله جنتی را دارای وجاهت قانونی و شرعی دانست.

آیت الله عباس کعبی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به نامه اخیر منتشر شده از سوی آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان درباره انتخاب شوراها، به تشریح و تبیین مبانی این تصمیم شورای نگهبان پرداخت.

تعامل با غیرمسلمانان بر اساس آموزه های اسلام و خط امام و رهبری بر پایه احسان و انصاف است

وی افزود: بر اساس آموزه های اسلام، مکتب اهل بیت(ع)، خط حضرت امام و رهنمودهای رهبری و همچنین اصول مصرح قانون اساسی تعامل با غیرمسلمانان بر پایه نیکی، احسان، عدل، انصاف و رعایت حقوق دینی و آداب مربوط به اقلیت های دینی است و این مسأله کاملا در قانون اساسی لحاظ شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به توجه قانون اساسی نسبت به اقلیت های دینی اظهار داشت: اقلیت های دینی به تصریح قانون اساسی اگر چه تعداد آن ها در مقایسه با تعداد مسلمانان بسیار اندک است اما نماینده مجلس دارند.

وی ادامه داد: بزرگان اقلیت های دینی بارها تصریح کرده اند حقوق قانونی آن ها در نظام جمهوری اسلامی اسلامی کاملا مراعات می شود اما بدان معنا نیست که ضوابط اجرای احکام اسلام در جایی که احکام مصرحی داشته باشیم و منطبق بر اصول برابری، برادری، رعایت اخلاق و حقوق اسلامی است به نام دفاع از حقوق اقلیت های دینی، حقوق اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان نادیده گرفته شود.

نامه اخیر آیت الله جنتی بر اساس اصل چهارم قانون اساسی نوشته شده است

آیت الله کعبی ابراز داشت: آنچه که در نامه آیت الله جنتی تصریح شده عمل به وظیفه قانون اساسی در اصل چهارم است، اصل چهارم قانون اساسی تصریح می کند که تمامی قوانین و مقررات باید بر پایه شرع مقدس باشد، طبق اصل 4 قانون گفته شده اطلاق و عموم این اصل بر همه اصول قانون اساسی و همه مقررات و قوانین دیگر حاکم است.

وی عنوان کرد: شورای نگهبان به موجب این اصل می تواند قوانین قبل از انقلاب و مصوب بعد از انقلاب را در صورتی که یکی از شهروندان اعتراض کند که فلان قانون بر خلاف شرع است یا یکی از فقهای شورای نگهبان تقاضای رسیدگی  به مورد خلاف شرعی را داشته باشد طبق اصل 4 قانون اساسی و آیین نامه داخلی شورای نگهبان به آن رسیدگی خاص شود.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: بر این اساس برخی از هموطنان زرتشتی عضو شورای شهر یزد بودند و بلکه ریاست شوری شهر یزد را بر عهده داشتند، در قانون اساسی نیامده که غیرمسلمان بتواند عضو شورای شهری شود که اکثریت بیش از 98 درصد آن مسلمان باشند.

وی اضافه کرد: در این زمینه به شورای نگهبان شکایت شد و فقها این مسأله را در جلسات مورد بررسی و رسیدگی قرار دادند و به این جمع بندی رسیدند غیرمسلمان نمی تواند عضو شورای شهری شود که اکثریت قریب به اتفاق آن مسلمان باشند حتی با انتخاب.

سلطه غیر مسلمان بر اکثریت مسلمانان در مدیریت امور شهری بر خلاف قاعده نفی سبیل است

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان این که نظارت بر اداره شوراهای شهر و روستا توسط غیر مسلمان می تواند سبب نادیده گرفتن اجرای احکام اسلام برای شهروندان مسلمان باشد، گفت: اگر بحث صرفا درباره محیط و حقوق اقلیت های دینی بود این امر کاملا پذیرفته شده است کما این که اقلیت های دینی نماینده در مجلس دارند.

وی افزود: این که یک غیر مسلمان بر اکثریت مسلمانان در مدیریت امور شهری سلطه پیدا کند بر خلاف قاعده نفی سبیل یعنی«وَلَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً» است؛ بنابراین شورای نگهبان اعلام کرد این که یک غیر مسلمان عضو شورای شهر شود خلاف شرع است.

آیت الله کعبی اظهار داشت: حضرت امام خمینی(ره) که آیت الله جنتی در نامه خود به فرمایش ایشان استناد کرده، تصریح کرده اند که اصل 4 قانون اساسی و عمل به ضوابط شرع باید مورد توجه شورای نگهبان باشد و شورای نگهبان از این جهت فصل الخطاب است، این کار رویه ای معمولی در شورای نگهبان است.

نامه آیت الله جنتی دفاع از حقوق اکثریت شهروندان مسلمان است

وی ادامه داد: معمولا شهروندان نسبت به مقررات به دیوان عالی کشور شکایت می کنند و هیأت عمومی دیوان عالی کشور بررسی مقررات را از فقهای شورای نگهبان استعلام می کند، حتی قوانین مصوب مجلس که به تصویب شورای نگهبان رسیده همانند قوانین شورای شهر و روستا که شرط مسلمان بودن برای عضویت در شورای شهر و روستا تصریح نشده است بر اساس اصل 4 قانون اساسی بعدا توسط فقهای شرای نگهبان می تواند مورد تجدید نظر واقع شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که شورای نگهبان به وظیفه قانونی خود در چارچوب احکام شرع مقدس عمل کرده است، ابراز داشت: شورای نگهبان بر اساس اطلاق و عموم اصل چهارم قانون اساسی عمل کرده و نامه حضرت آیت الله جنتی وجاهت شرعی و قانونی روشنی دارد.

وی عنوان کرد: حقوق اقلیت های دینی در این نامه نادیده گرفته نشده است بلکه از حقوق اکثریت شهروندان مسلمان در نظارت بر مدیریت شهری دفاع شده است./1323/ ۳۰۰/ص

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۲۰:۰۵
آیت الله مؤمن:
ولایت فقیه استمرار ولایت پیامبر و امیرمؤمنان است| عمل به دستورات اسلام سعادت انسان را تأمین می کند
عضو فقهای شورای نگهبان ولایت فقیه را استمرار ولایت پیامبر و امیرمؤمنان(ع) دانست و گفت: ولایت فقیه مانند ولایت امیر امیرمومنان(ع) است و ما باید دنباله رو این مسیر باشیم.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۹:۱۹
آیت الله مکارم شیرازی:
غدیر نقطه وحدت جهان اسلام است؛ اجازه اختلاف ندهیم
حضرت آیت الله مکارم شیرازی غدیر را نقطه وحدت جهان اسلام دانست و تاکید کرد که نباید اجازه دهیم با برخی اقدامات این عامل تبدیل به نقطه اختلاف شود.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۵:۰۵
آیت الله نوری همدانی:
مسؤول پشت میز نشین نمی تواند درد مردم را درک کند| جریان غدیر مانند عاشورا در متن جامعه باشد
حضرت ‌آیت الله نوری همدانی با تأکید بر این که مسؤولان باید باید مانند مردم زندگی کنند، گفت: مسؤولان باید طعم فقر را بچشند و الا افراد کاخ نشین و پشت میز نشین نمی توانند مشکل مردم را حل کنند.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۰:۵۴
حجت الاسلام والمسلمین دیرباز:
مذاکره با آمریکا هیچ عایدی برای کشور ندارد| فشارهای اقتصادی نتیجه سوء مدیریت مسؤولان است
نماینده خبرگان با اشاره به مشکلات اقتصادی جامعه تأکید کرد: مهم‌ترین عامل به وجود آمدن فشار‌های اقتصادی و معیشتی بر آحاد جامعه، ضعف یا سوء مدیریت مسؤولان است.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۰:۴۴
حجت الاسلام خرسند:
اعتماد به جوانان ضامن حل مشکلات کشور است
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه گفت: اگر همچون صنایع دفاعی، نظامی و هسته‌ای به توانمندی‌های جوانان کشوراعتماد می‌کردیم و زمینه فعالیت را بر آنها محیا می‌کردیم، کشور امروز دچار مشکلات اقتصادی نمی‌شد.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۸:۳۹
آیت الله طباطبایی نژاد:
دولت برای حل مشکلات نظام مند عمل کند| انقلاب هرگز توقف نداشته است
نماینده ولی فقیه در اصفهان با بیان این که انقلاب اسلامی هرگز توقف نداشته است، گفت: در طول ۴ دهه ای که از انقلاب می گذرد هیچگاه ندیده ایم که این انقلاب مقدس از پا بایستد و همواره در حال پیشرفت بوده ا...
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۴:۱۸
آیت الله نوری همدانی:
روحانیت همواره در کنار مردم است| مسؤولان زندگی خود را هم تراز مردم قرار دهند
حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان این که روحانیت همواره در کنار مردم است، گفت: خداوند لازم کرده است در دولت حق، مسؤولان زندگی خود را هم تراز مردم قرار دهند تا فقر و گرانی ها بر مردم سنگینی نکند.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۲:۳۹
آیت الله مکارم شیرازی:
استقلال مالی حوزه ها باید محفوظ بماند | دولت برای مسائل حوزوی و دینی دل نمی سوزاند
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر لزوم حفظ استقلال حوزه های علمیه، تصریح کرد که حوزه های علمیه نباید به لحاظ مالی وابستگی به دولت ها داشته باشند.
۱۳۹۷/۵/۲۶ - ۱۷:۰۶
امام جمعه پردیسان:
دولت نباید پشتوانه روحانیت را از دست دهد
امام جمعه پردیسان با بیان این‌که دولت هیچ‌گاه نباید پشتوانه روحانیت را از دست دهد، گفت: قدرت عظیم روحانیت سبب برون رفت از توطئه‌های دشمنان و پیروزی نیروهای انقلابی می‌شود.
۱۳۹۷/۵/۲۶ - ۱۴:۵۲
آیت الله سعیدی:
ملت ایران هرگز اجازه مذاکره با شیطان بزرگ را به هیچ مسؤولی نخواهد داد| برخورد دستگاه قضا با متخلفان عبرت آ‌موز باشد
امام جمعه قم گره زدن منافع ملی و گشایش اقتصادی به مذاکره با آمریکا را بی خردانه دانست و گفت: ملت انقلابی ایران با تبعیت از رهبر انقلاب هرگز اجازه مذاکره با شیطان بزرگ را به هیچ مسؤولی نخواهد داد.
۱۳۹۷/۵/۲۶ - ۱۴:۱۵
حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی‌فرد:
هیچ‌کس نباید از جبهه انقلاب فاصله بگیرد| اصلاح نظام بانکی راه را برای رشد اقتصاد ملی هموار می کند
خطیب نماز جمعه تهران با بیان این که اصلاح نظام بانکی راه را برای رشد اقتصاد ملی هموار خواهد کرد، بر ضرورت استقلال بانک مرکزی از دولت تأکید کرد و ‌آن را لازمه اصلاح اقتصادی کشور دانست.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۸:۱۳
حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی:
خبرگان به دنبال ارائه راهکار برای حل مشکلات مردم است
نایب رییس کمیسیون سیاسی خبرگان تأکید کرد: مجلس خبرگان با برگزاری این نشست ها به دنبال ارائه ی راهکارهایی است که مشکلات و دغدغه های مردم را کاهش دهد و درواقع بازوی حمایتی برای نهادهای تصمیم گیر باشد.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۶:۵۳
جلسه کمیسیون سیاسی اجتماعی خبرگان برگزار شد
جلسه کمیسیون سیاسی _ اجتماعی مجلس خبرگان رهبری با موضوع «برخورد قوه قضاییه با فساد و مفسدین اقتصادی» و «بررسی مسائل اقتصادی و تحولات بازار و سکه و ارز» با حضور کارشناسان و مسوولان مربوطه برگزار شد.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۶:۳۸
حجت الاسلام والمسلمین طائب:
برجام ۲ نابودی اقتدار منطقه ای ایران را دنبال می کند| مسؤولان از جنگ اقتصادی غافل نباشند
رییس قرارگاه عمار با بیان این که برجام ۲ به دنبال این است که ایران محور مقاومت را رها کند، گفت: باید بدانیم که کشور ما از نظر امکانات چیزی کم ندارد و امروز نیازمند مدیرانی آگاه و بصیر هستیم که از جنگ...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۵:۰۱
حجت الاسلام طیبی فر هشدار داد؛
فعالیت لیدرهای فتنه ۸۸ در مسؤولیت های اجرایی برای ضربه به نظام
فرمانده تیپ ۸۳ امام صادق(ع) گفت: لیدرهای فکری و سیاسی فتنه ۸۸ امروز در مسؤولیت های اجرایی به عناوین مختلف فعالیت دارند، آیا این ها می خواهند به انقلاب خدمت کنند؟ این افراد برای براندازی نظام این مسؤول...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۳۴
در تجمع طلاب حوزه علمیه قم مطرح شد؛
تأکید حوزویان بر اقدام جدی مسؤولان برای رفع مشکلات اقتصادی و برخورد با مفسدان
تجمع اعتراضی طلاب و فضلای حوزه علمیه قم نسبت به مشکلات اقتصادی کشور با عنوان «روحانیت همدرد و همراه مردم» با حضور پرشور طلاب، اساتید و فضلای حوزه علمه قم در مدرسه علمیه فیضیه برگزار شد.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۲:۲۵
آیت‌الله عالمی در گفت‌وگو با رسا:
مذاکره با دشمنان کینه توز بر مشکلات کشور می افزاید
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه هرگونه مذاکره با دشمن کینه توز بیانگر ضعف است، گفت: مسؤولان نباید تصور کنند که مشکلات کشور به وسیله مذاکره با دشمنان حل می شود.
۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۱۸:۴۵
اختصاصی رسا | در دیدار آیات نوری همدانی و کعبی تأکید شد؛
لزوم تشکیل جلسات هم اندیشی با حضور مراجع و اساتید برای ارائه راه حل مشکلات | روحانیت همراه و همدرد مردم است
حضرت آ‌یت الله نوری همدانی و آیت الله کعبی تأکید کردند که باید جلسات هم اندیشی فقهی و حقوقی با حضور مراجع، اساتید برجسته حوزه و فقهای شورای نگهبان تشکیل شود تا حوزه برای رفع مشکلات راه حل ارائه دهد.
۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۱۵:۵۲
حجت الاسلام والمسلمین اختری:
مذاکره با آمریکا همانند برجام طرحی شکست خورده است
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تاکید بر اینکه مذاکره آمریکا همانند برجام طرحی مردود و شکست خورده است، گفت: طرح مذاکره با آمریکا نشان از فریب خوردگی و غفلت زدگی برخی افراد دارد که به این موضوع اصرار ...
۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۱۵:۳۷
حجت‌الاسلام والمسلمین مصباحی‌مقدم:
غرب به کمتر از زوال جمهوری اسلامی رضایت نمی دهد
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام کشورهای غربی را به دنبال از بین بردن کامل جمهوری اسلامی دانست و گفت: با اینکه برجام به نفع آمریکایی‌ها بود و جمهوری اسلامی در رسیدن به اهداف هسته‌ای خود عقب نشینی کرد اما آن‌...