Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - مبانی شرعی و حقوقی تصمیم اخیر شورای نگهبان درباره اقلیت های دینی/ نامه آ‌یت الله جنتی دفاع ازحقوق اکثریت شهروندان مسلمان است
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ Thursday, May 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۳:۰۰
شناسه خبر: ۴۹۲۸۵۹
 
آیت الله کعبی در گفت وگو با رسا تبیین کرد؛
مبانی شرعی و حقوقی تصمیم اخیر شورای نگهبان درباره اقلیت های دینی/ نامه آ‌یت الله جنتی دفاع ازحقوق اکثریت شهروندان مسلمان است
حقوقدان برجسته کشور با اشاره به تصمیم اخیر شورای نگهبان درباره حضور اقلیت های دینی در شوراهای شهر، نامه آیت الله جنتی را دارای وجاهت قانونی و شرعی دانست.

آیت الله عباس کعبی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به نامه اخیر منتشر شده از سوی آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان درباره انتخاب شوراها، به تشریح و تبیین مبانی این تصمیم شورای نگهبان پرداخت.

تعامل با غیرمسلمانان بر اساس آموزه های اسلام و خط امام و رهبری بر پایه احسان و انصاف است

وی افزود: بر اساس آموزه های اسلام، مکتب اهل بیت(ع)، خط حضرت امام و رهنمودهای رهبری و همچنین اصول مصرح قانون اساسی تعامل با غیرمسلمانان بر پایه نیکی، احسان، عدل، انصاف و رعایت حقوق دینی و آداب مربوط به اقلیت های دینی است و این مسأله کاملا در قانون اساسی لحاظ شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به توجه قانون اساسی نسبت به اقلیت های دینی اظهار داشت: اقلیت های دینی به تصریح قانون اساسی اگر چه تعداد آن ها در مقایسه با تعداد مسلمانان بسیار اندک است اما نماینده مجلس دارند.

وی ادامه داد: بزرگان اقلیت های دینی بارها تصریح کرده اند حقوق قانونی آن ها در نظام جمهوری اسلامی اسلامی کاملا مراعات می شود اما بدان معنا نیست که ضوابط اجرای احکام اسلام در جایی که احکام مصرحی داشته باشیم و منطبق بر اصول برابری، برادری، رعایت اخلاق و حقوق اسلامی است به نام دفاع از حقوق اقلیت های دینی، حقوق اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان نادیده گرفته شود.

نامه اخیر آیت الله جنتی بر اساس اصل چهارم قانون اساسی نوشته شده است

آیت الله کعبی ابراز داشت: آنچه که در نامه آیت الله جنتی تصریح شده عمل به وظیفه قانون اساسی در اصل چهارم است، اصل چهارم قانون اساسی تصریح می کند که تمامی قوانین و مقررات باید بر پایه شرع مقدس باشد، طبق اصل 4 قانون گفته شده اطلاق و عموم این اصل بر همه اصول قانون اساسی و همه مقررات و قوانین دیگر حاکم است.

وی عنوان کرد: شورای نگهبان به موجب این اصل می تواند قوانین قبل از انقلاب و مصوب بعد از انقلاب را در صورتی که یکی از شهروندان اعتراض کند که فلان قانون بر خلاف شرع است یا یکی از فقهای شورای نگهبان تقاضای رسیدگی  به مورد خلاف شرعی را داشته باشد طبق اصل 4 قانون اساسی و آیین نامه داخلی شورای نگهبان به آن رسیدگی خاص شود.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: بر این اساس برخی از هموطنان زرتشتی عضو شورای شهر یزد بودند و بلکه ریاست شوری شهر یزد را بر عهده داشتند، در قانون اساسی نیامده که غیرمسلمان بتواند عضو شورای شهری شود که اکثریت بیش از 98 درصد آن مسلمان باشند.

وی اضافه کرد: در این زمینه به شورای نگهبان شکایت شد و فقها این مسأله را در جلسات مورد بررسی و رسیدگی قرار دادند و به این جمع بندی رسیدند غیرمسلمان نمی تواند عضو شورای شهری شود که اکثریت قریب به اتفاق آن مسلمان باشند حتی با انتخاب.

سلطه غیر مسلمان بر اکثریت مسلمانان در مدیریت امور شهری بر خلاف قاعده نفی سبیل است

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان این که نظارت بر اداره شوراهای شهر و روستا توسط غیر مسلمان می تواند سبب نادیده گرفتن اجرای احکام اسلام برای شهروندان مسلمان باشد، گفت: اگر بحث صرفا درباره محیط و حقوق اقلیت های دینی بود این امر کاملا پذیرفته شده است کما این که اقلیت های دینی نماینده در مجلس دارند.

وی افزود: این که یک غیر مسلمان بر اکثریت مسلمانان در مدیریت امور شهری سلطه پیدا کند بر خلاف قاعده نفی سبیل یعنی«وَلَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً» است؛ بنابراین شورای نگهبان اعلام کرد این که یک غیر مسلمان عضو شورای شهر شود خلاف شرع است.

آیت الله کعبی اظهار داشت: حضرت امام خمینی(ره) که آیت الله جنتی در نامه خود به فرمایش ایشان استناد کرده، تصریح کرده اند که اصل 4 قانون اساسی و عمل به ضوابط شرع باید مورد توجه شورای نگهبان باشد و شورای نگهبان از این جهت فصل الخطاب است، این کار رویه ای معمولی در شورای نگهبان است.

نامه آیت الله جنتی دفاع از حقوق اکثریت شهروندان مسلمان است

وی ادامه داد: معمولا شهروندان نسبت به مقررات به دیوان عالی کشور شکایت می کنند و هیأت عمومی دیوان عالی کشور بررسی مقررات را از فقهای شورای نگهبان استعلام می کند، حتی قوانین مصوب مجلس که به تصویب شورای نگهبان رسیده همانند قوانین شورای شهر و روستا که شرط مسلمان بودن برای عضویت در شورای شهر و روستا تصریح نشده است بر اساس اصل 4 قانون اساسی بعدا توسط فقهای شرای نگهبان می تواند مورد تجدید نظر واقع شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که شورای نگهبان به وظیفه قانونی خود در چارچوب احکام شرع مقدس عمل کرده است، ابراز داشت: شورای نگهبان بر اساس اطلاق و عموم اصل چهارم قانون اساسی عمل کرده و نامه حضرت آیت الله جنتی وجاهت شرعی و قانونی روشنی دارد.

وی عنوان کرد: حقوق اقلیت های دینی در این نامه نادیده گرفته نشده است بلکه از حقوق اکثریت شهروندان مسلمان در نظارت بر مدیریت شهری دفاع شده است./1323/ ۳۰۰/ص

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۳ - ۰۶:۳۶
آیت الله مصباح یزدی:
لازمه مقابله با هوای نفس شناخت دین است|وضعیت زندگی مسؤولان نباید با جامعه متفاوت باشد
رییس مؤسسه امام گفت: گاهی به واسطه مقام و موقعیت عنوان ثانوی برای انسان پیدا می شود، گاهی شرایط زندگی، پست و موقعیت اجتماعی آن ها اقتضا می کند که افراد به گونه ای رفتار کنند که بر دیگران در زندگی مادی...
۱۳۹۷/۳/۳ - ۰۲:۴۹
آیت‌الله سبحانی:
مردان الهی هنگام رسیدن به قدرت بندگی خدا را فراموش نمی‌کنند
حضرت آیت‌الله سبحانی با تأکید بر این که مردان الهی هنگامی که به قدرت می‌رسند، بندگی خدا را فراموش نمی‌کنند، گفت: انسانی که از قدرت خود مغرور می‌شود راه فرعون را پیش می‌گیرد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۰۲:۴۲
در قم؛
مراسم هفتمین روز درگذشت حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی برگزار شد
مراسم هفتمین روز درگذشت حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی با حضور شخصیت‌های حوزوی در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۰۰:۳۳
آیت الله مکارم شیرازی:
معنای توکل ترک تلاش و فعالیت نیست | انجام تکالیف و توکل بر خدا رمز سعادت انسان است
حضرت آیت الله مکارم گفت: عوامل انحراف در عصر ما بسیار زیادتر از عصرهای دیگر است که اگر وظیفه خود را انجام ندهیم و توکل بر خدا نداشته باشیم دچار آسیب و مشکلات جدی می شویم.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۸:۳۵
عصر امروز انجام شد؛
دیدار مسؤولان و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب
در هفتمین روز از ماه مبارک رمضان، سران قوا، مسؤولان، کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف کشوری و لشکری با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۵:۰۳
آیت الله فقیهی:
اختلاس و تضییع حقوق مردم نتیجه عدم مراقبت بر نفس است
عضو جامعه مدرسین راه رهایی از گناهان را از دیدگاه قرآن کریم اقامه صبر و نماز دانست و گفت: بسیاری از اختلاس‌ها، دنیاپرستی‌ها و گناهان کبیره نتیجه عدم مراقبت بر نفس است.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۴:۵۷
آیت الله سبحانی در جلسه تفسیر قرآن:
وضعیت امروز برجام نتیجه بی توجهی به دستورات قرآن است | ضرورت راه اندازی اینترنت ملی
حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به آیات عهد شکنی دشمنان و مشرکان در قرآن، وضعیت امروز برجام را نتیجه بی توجهی به دستورات قرآن دانست.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۳:۳۴
رییس قوه قضاییه درگذشت حجت الاسلام و المسلمین حسنی را تسلیت گفت
آیت الله آملی لاریجانی طی پیامی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین حسنی امام جمعه و نماینده سابق رهبری در استان آذربایجان غربی را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۰۵:۰۴
آیت‌الله طبسی در گفت وگو با رسا:
مسؤولان با گرگ های بین المللی از موضع ضعف برخورد نکنند| مذاکرات "برد برد" به برد یک طرفه آمریکا و اروپا تبدیل شده است
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از مسؤولان خواست که با گرگ های بین المللی از موضع ضعف برخورد نکنند و مجددا به آ‌ن ها امتیاز ندهند و بدون تک روی و برخی اصرارهای بیهوده تابع فرمایشات رهبر انقلاب باشند.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۰۴:۴۳
آیت الله مصباح یزدی:
مخالفت با هوای نفس به معنای ترک مطلق لذت نیست | امر و نهی الهی زمینه ای برای رشد عالی انسان است
رییس مؤسسه امام خمینی(ره) گفت: گاهی کسانی که سطحی نگر هستند دچار افراط و تفریط می شوند می گویند چون مخالفت نفس سبب قرب به خداوند می شود مطلقا مسائل لذت بخش را باید ترک کرد در حالی که این سخن درست نیس...
۱۳۹۷/۳/۱ - ۲۳:۴۸
آیت‌الله سبحانی:
میل به عدالت و عقلانیت در انسان نهادینه شده است
حضرت آیت‌الله سبحانی با بیان این که در انسان میل عدالت و عقلانیت نهادینه شده است، گفت: عقل میل انسان را به ستم و جهل کاهش داده و او را برای عمل به عدالت و عقلانیت رهنمون می‌سازد.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۲۳:۳۳
آیت الله مکارم شیرازی:
انسان باید از سرنوشت ظالمان و مستکبران عبرت بگیرد
حضرت آ‌یت الله مکارم با بیان این که تاریخ به تمام معنا آموزنده بوده و واعظ است، بر ضرورت عبرت گرفتن انسان از سرنوشت ظالمان و مستکبران تأکید کرد.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۸:۳۸
آیت الله جوادی آملی:
انسان خود را به کمتر از بهشت بفروشد ضرر می کند | بهترين راه عنداللهی شدن روزه گرفتن است
حضرت ‌آیت الله جوادی گفت: بهترين راه براي عنداللهي شدن روزه گرفتن است. باطن روزه به صورت لقاي خدا ظهور مي‏ كند و براي انسان، همتي بالاتر از لقاي حق فرض ندارد.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۶:۳۴
آیت الله فقیهی:
پایبندی مستکبران به عهد تا زمان تأمین منافع مادی ‌آنان است
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آمریکای جنایتکار و رژیم صهیونیستی را مصداق بارز دنیاپرستی دانست و گفت: این نوع جوامع اگر منافعشان در خطر باشد به هیچ معاهده‌ای پایبند نخواهند بود.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۵:۵۵
آیت الله سبحانی در جلسه تفسیر قرآن:
مشرکان هیچگاه پای عهد خود با مسلمانان نمی ایستند
حضرت آیت الله سبحانی با بیان این که در هر عهدی باید میان دو طرف مشترکاتی وجود داشته باشد، تأکید کرد که مشرکان هیچگاه پای عهد خود با مسلمانان نمی ایستند چراکه نقطه اشتراکی با مسلمانان ندارند.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۰۵:۳۸
آیت‌الله سیفی مازندرانی:
فکر وفاداری اروپا به تعهدات توهمی بیش نیست
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب گفت: فرقی بین اروپائیان و آمریکا نیست، این فرصتی برای مسؤولان است که آن‌ها را بشناسند و این گمان و توهم را از خود بیرون کنند که اروپائیان اهل وف...
۱۳۹۷/۳/۱ - ۰۵:۰۶
آیت الله مصباح یزدی:
برخی هنوز باور ندارند که باید در برابر آمریکا مقاومت کرد | تسلیم شدن در برابر دشمن مشکلی را حل نمی کند
رییس مؤسسه امام خمینی(ره) با بیان این که برخی هنوز باور ندارند که می توان در برابر آمریکا ایستاد، گفت:تسلیم شدن در برابر دشمن سبب حل مشکلات اقتصادی و فقر نمی شود.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۲۲:۵۹
آیت‌الله سبحانی:
ایمان مجرد از عمل نجات‌بخش نیست
حضرت آیت‌الله سبحانی با بیان این که برخی گمان می کنند که ایمان کافی بوده و نیازی به عمل صالح نیست، گفت: ایمان مجرد از عمل ارزش دارد اما نجاتبخش نیست.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۲۲:۴۷
آیت الله مکارم شیرازی:
جناح ها دست آشتی به هم دهند و در برابر دشمنان قسم خورده ایستادگی کنند
حضرت آ‌یت الله مکارم وحدت را مایه قوت و عزت دانست و گفت: جناح ها باید دست آشتی به هم دهند و در برابر دشمنان قسم خورده ایستادگی کنند.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۶:۵۸
انتقاد آیت الله فقیهی از شعار زدگی برخی مسؤولان | شعارها باید همراه با عمل باشد
عضو جامعه مدرسین با تأکید بر این‌که شعار مسؤولان باید همراه با عمل باشد، گفت: متأسفانه امروزه برخی افراد شعارهایی را مطرح می‌کنند تا در سایه این شعارها به پست و مقام‌های دنیوی برسند.