چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ Wednesday, June 28, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۲:۱۶
شناسه خبر: ۴۹۲۷۲۳
 
حجت الاسلام عالي:
كليدي ترين اعمال اكرام و احسان به پدر و مادر است
حجت الاسلام عالي يكي از مهمترين و كليدي ترين اعمال را اكرام و احسان نسبت به پدر و مادر و دانست و گفت: در روايات است خوش اخلاقي كفه ترازوي عمل انسان را بسيار سنگين مي‌كند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، حجت الاسلام مسعود عالي پنجشنبه شب در مراسم سوگواري موسي بن جعفر(ع) هيأت حضرت ابوالفضل(ع) محله فخارخانه شهرستان آران و بيدگل، با اشاره به شاخصه مومن، گفت: پيامبر اكرم(ص) مي فرمايد، يك مسلمان و مومن پيوسته نگران عاقبت خود است.

وي افزود: در دنيا گاهي خوب ها كه اهل بهشت هستند در بين بدها قرار مي گيرند به طوري كه مردم تصور مي كنند انسان بدي است، اما عاقبت قبل از مرگ به طرف خوب ها مي رود و گاهي هم انسانهايي كه اهل جهنم و عذاب هستند در بين خوب ها قرار مي گيرند و مردم تصور مي كنند انسان خوبي‌است، اما عاقبت او خراب مي شود و در بين بد ها قرار مي‌گيرند.

حجت الاسلام عالي با اشاره به اينكه بايد عاقبت كار افراد را ديد و ملاك كار انشانها عاقبت آنها است، ادامه داد: ملاك عاقبت كار است، چرا كه اميرمومنان(ع) مي فرمايد چه بسا گناهكاري كه عاقبت اش خوب شود و چه بسار عابدي كه عاقبت اش خراب شود.

وي افزود: امام باقر(ع) در رابطه با ساحران فرعون مي فرمايد، ساحران فرعون اول روز كافر بودند اما بعد از ظهر جزو شهدا و در اوج بهشت بودند و جزو كساني بودند كه از حضرت موسي تبعيت كردند و از سوی فرعون به شهادت رسيدند، بنابراين انسان نه نبايد به خودش خيلي اطمينان داشته باشد و نه گناهكاري را مسخره كند.

استاد حوزه علميه ادامه داد: انسان تا زماني كه در دنيا است، اگر خوب است مي تواند بد شود و اگر بد هم باشد مي تواند خوب باشد، چرا كه انسان در حالات مختلفي كه در زندگي با آن روبرو مي شود ممكن است عوض شود، به ويژه در آخرالزمان كه سرعت سقوط انسان چندين برابر مي شود.

به گفته وي، در آخرالزمان فتنه هايي است كه حق و باطل براي انسان گم مي شود و به تعبير پيامبراكرم(ص) برخي انسانها صبح ديندار هستند اما بعد از ظهر دين خودش را از دست داده است.

حجت الاسلام عالي با اشاره به اينكه عوامل لغزش درآخرالزمان زياد است و سرعت سقوط انسانها زياد است، يادآور شد: آيت الله نجفي مرعشي فقيه عاليقدر مي فرمايد، من صبح كه از خانه خارج مي شوم خدا را به چهارده معصوم(س) قسم مي دهم كه ظهر ديندار به خانه برگردم.

وي افزود: در دوره اي كه سرعت سقوط انسان زياد است سفارش شده تا دعاهايي كه سبب مي شود ايمان انسان ثابت بماند را بخوانيد از جمله دعاي ادعيه را حتي اگر شده  اين دعا را در عمر خود يكبار بخوانيد، چرا سبب مي شود ايمان انسان در آخر عمر از دست نرود.

استاد حوزه علميه در ادامه يكي از مهمترين و كليدي ترين اعمال را اكرام و احسان نسبت به پدر و مادر و دانست و افزود: در روايات است يكي از چيزهايي كه كفه ترازوي عمل انسان را بسيار سنگين مي كند خوش اخلاقي است به طوريكه پيامبراكرم(ص) مي فرمايد، خوش اخلاقي سنگين ترين چيزي است كه كفه عمل انسان را سنگين مي‌كند و در نقطه مقابل خوش اخلاقي، افراد تند خو و بهانه گيري هستند كه اگر اعمال خوبي هم داشته باشند از بين مي برند.

وي يادآور شد: مرحوم آيت الله پهلواني ‹‹سعادت پرور›› به برخي از شاگردان خودش مي گويد، يك بار در خانه تندي كردم در عالم معنا به من گفتند با همين يك تندي 20 سال از اعمال و دعاها و گريه هايت از بين رفت.

حجت الاسلام عالي خوش اخلاقي را سبب خوش عاقبتي و بد اخلاقي را سبب بد عاقبتي دانست و اظهار داشت: بد اخلاقي در خانه از سوي زن و يا مرد يكي از عوامل بد عاقبتي انسانها است، چرا كه بداخلاقي در خانه، بركات را از زندگي را مي گيرد و خانه را براي اعضاي خانواده تبديل به زندان مي‌كند.

وي بد اخلاقي در خانه داراي تبعات سنگين در دنيا و آخرت دانست، و اظهار داشت: بداخلاقي در خانه و فشار به ديگران، سبب فشار قبر مي شود، بنابراين كسي كه ديگران را تحت فشار قرار مي دهد سبب مي شود تا خودش دچار فشار قبر شود.

اين استاد حوزه علميه خانه را محل سير سلوك خواند و عنوان كرد: پدر و مادر و فرزندان از اركان خانواده هستند و به تعبير مرحوم آيت الله طباطبايي، اگر كسي مراقب و رفتار و گفتار خود باشد و عمل درستي در خانه داشته باشد مي تواند خانه را محل كسب مقامات و محل سير سلوك خود قرار دهد.

وي در ادامه با اشاره به روايتي از پيامبراكرم(ص) در باره زنان كه  فشار قبر از سه دسته از زنان امت من برداشته شده است، گفت: دسته اول زناني كه با فقر شوهر خود بسازند، دسته دوم زناني كه با بد اخلاقي شوهر بسازند و دسته سوم زناني كه مهريه خود را ببخشند.

حجت الاسلام عالي خاطرنشان كرد: متأسفانه با رواج طلاق هاي توافقي در جامعه امروز زنها و شوهرها با كوچكترين اختلافي به طلاق توافقي مي رسند در حاليكه زن و شوهر در خانه براي يكديگر دكتر و پرستار هستند./۲۰۲/۱۳۰۷/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۸:۵۵
امام جمعه شهرضا:
راه شهید بهشتی تا ابد ماندگار است
امام جمعه شهرضا گفت: راه شهید بهشتی و یاران باوفایش که در راه آرمان و عقیده خود ایستادگی کردند و در نهایت هم به دست دشمنان انقلاب به شهادت رسیدند، تا ابد ماندگار خواهد ماند.
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۸:۲۱
آیت الله نجفی:
هشدار رهبری مبنی بر پرهیز از دو قطبی کردن جامعه جدی گرفته شود
آیت الله نجفی گفت: یکی از مهمترین محورهای سخنان رهبر انقلاب در ماه‌های اخیر، پرهیز از چند قطبی کردن جامعه بوده است که باید از سوی مسؤولان جدی گرفته شود.
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۴:۳۸
جانباز واقعه ۷ تیر:
شهید بهشتی الگوی کامل یک مسؤول ولایتمدار و مطیع رهبر بود
آیت الله نجفی گفت: شهید بهشتی، متفکری جامع و انسانی والا بود که رفتار و کلام او درس ولایتمداری و الگوی کاملی از یک مسؤول مطیع رهبری بود.
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۰:۴۸
امام جمعه موقت اصفهان:
والدین مراقب تربیت فرزندانشان باشند
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی گفت: آمریکا قصد داشت یکمرتبه با برنامه های یونسکو جمهوری اسلامی ایران را در معرض بی بند و باری قرار دهد ولی به لطف خداوند نتوانست ولی متأسفانه به واسطه وسایل ارتباط جمع...
۱۳۹۶/۴/۶ - ۱۱:۱۰
مدير حوزه علميه كاشان:
نگاه مهربانانه به چهره پدر و مادر پاداش دارد
مدير حوزه علميه كاشان گفت: نگاه مهربانانه به چهره پدر و مادر پاداش دارد و هركس نگاه مهربانه به پدر و مادر داشته باشد ثواب حج عمره به او داده مي شود.
۱۳۹۶/۴/۶ - ۱۱:۰۴
امام جمعه موقت اصفهان:
متوسل شدن به اهل بیت در گره گشایی از مشکلات معجزه می کند
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی گفت: متوسل شدن به اهل بیت(ع) در گره گشایی از مشکلات معجزه می کند.
۱۳۹۶/۴/۵ - ۱۱:۱۲
آیت الله طباطبایی نژاد:
انسان منزه از گناه دائماً در حال بازگشت به سوی خداوند است
امام جمعه اصفهان گفت: عید فطر برای کسانی عید است که یک ماه برای خداوند گرسنگی و تشنگی را تحمل کرده اند و از گناه اعراض داشته اند؛ بعد از تحمل سختی ها، بندگی و عبودیت بازگشت به سوی خداوند ممکن می شود. ...
۱۳۹۶/۴/۵ - ۱۰:۵۳
حجت الاسلام صابري اراكي:
راز و رمز ماندگاري آيت الله مدني كاشاني پرهيزكاري است
استاد حوزه علميه قم با اشاره به راز و رمز ماندگاري آيت الله مدني كاشاني و علما و فضلا، گفت: علت ماندگاري علمايي همچون مرحوم آيت الله مدني كاشاني پرهيزكاري و خشيت الهي است.
۱۳۹۶/۴/۵ - ۱۰:۳۵
آيت الله نمازي:
امنیت کشور مرهون تدبیر و هدایت های رهبر انقلاب است
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: امروز با تدبير، عنايت و هدايت رهبر معظم انقلاب سراسر مرزهاي كشور از سوی نيروهاي مسلح مقتدر، محافظت و مراقبت مي‌شود.
۱۳۹۶/۴/۵ - ۱۰:۱۷
امام جمعه شهرضا:
هیچ یک از واجبات الهی قابل تعطیل نیست
امام جمعه شهرضا گفت: برخی افراد قصد اخلال در امور حج را دارند و همچون وسوسه کنندگان خناس می‌خواهند مردم را از انجام یک واجب شرعی منع کنند در حالی که هیچ یک از واجبات الهی قابل تعطیل نیست.
۱۳۹۶/۴/۵ - ۱۰:۰۷
نماینده ولی فقیه در نجف آباد:
زیربنای عزت جامعه، وحدت در سایه عمل به اعتقادات است
حجت الاسلام حسناتی درباره عوامل زیربنایی عزت و اقتدار جوامع، گفت: زیربنای عزت یک جامعه، اعتقادات، وحدت و علم است و هیچ عبادتی نمی تواند هم چون وحدت سبب عزت یک جامعه شود.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۲۲:۵۱
رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شهرضا مطرح کرد؛
ضرورت اصلاح نظام آموزشی کشور با هدف آموزش صحیح قرآن
رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شهرضا گفت: اگر آموزش قرآن از سنین کودکی و دوران آموزش ابتدایی به دانش آموزان تعلیم داده شود، در دوران دانشگاه فرصت مناسبی برای آموزش معارف عمیق تر به آنان فراهم خواهد...
۱۳۹۶/۴/۴ - ۲۲:۳۶
دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان شهرضا:
التزام والدین به معارف اسلامی زمینه تربیت صحیح فرزندان را فراهم می‌کند
دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان شهرضا گفت: والدین نخستین مربیان عقیدتی فرزندان هستند و رفتار و کردار آنها تأثیر مستقیمی بر گرایش آنها به عمل به دستورات دینی دارد.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۲۲:۲۵
امام جمعه شهرضا:
تعالیم قرآنی مهمترین مبنای برنامه ریزی ها در جامعه باشد
امام جمعه شهرضا گفت: تعالیم قرانی و توجه به معارف این کتاب الهی باید نخستین، مهمترین و کاربردی ترین اصل برنامه ریزی ها در جامعه اسلامی باشد.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۸:۰۸
دبير جامعه روحانيت كاشان:
هنگام پيروزي و شكست مدافع حق باشيم
دبير جامعه روحانيت كاشان،گفت: بايد مراقب باشيم در زندگي خود هميشه و در همه حال چه هنگام پيروزي و چه هنگام شكست هميشه مدافع حق باشيم.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۶:۱۲
آیت الله ناصری مطرح کرد؛
تلاش دشمن برای ایجاد فاصله بین مردم و ولایت
آیت الله ناصری تنها راه از بین رفتن حجاب های ظلمانی را توسل به اهل بیت دانست و گفت: دشمنان هم در تلاش هستند تا نور ولایت را خاموش و ما را از آن دور کنند ولی این امکان ندارد، چرا که نور ولایت هرگز خامو...
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۳:۰۵
اعلام میزان زکات فطره از سوی نماینده ولی فقیه در اصفهان
نماینده ولی فقیه در اصفهان پرداخت زکات فطره را بر هر کسی که فقیر نباشد، واجب دانست و گفت: امسال و با احتساب قیمت گندم مبلغ زکات فطره برای هر نفر ۶۰۰۰ تومان محاسبه شده است.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۰۸:۰۸
آيت الله نمازي:
اقتدار دستگاه قضايي عامل ثبات كشوراست
آیت الله نمازی اقتدار دستگاه قضايي را عامل ثبات كشور دانست و گفت: قضاوت نيازمند تركيبي از علم القضا، اخلاق القضا و عقل القضا است تا قاضي بتواند با اقتدار و صلابت از اين آزمايش الهي خارج شود.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۰۰:۱۶
آیت الله مهدوی مطرح کرد؛
تقویت عقل با تضعیف نفس امکان پذیر است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: عقل انسان با تفکر و تضعیف نفس تقویت می شود؛ یعنی رشد عقل انسان با تضعیف نفس پیش می رود.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۲۳:۵۹
امام جمعه موقت اصفهان:
حضور حماسی مردم در راهپیمایی روز قدس برای امتثال امر ولی فقیه آفرین داشت
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی گفت: حضور مردم در این گرمای تابستان زیر نور آفتاب و با زبان روزه برای لبیک گفتن به درخواست ولی امرشان آفرین داشت.