یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ Sunday, August 20, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۲:۱۶
شناسه خبر: ۴۹۲۷۲۳
 
حجت الاسلام عالي:
كليدي ترين اعمال اكرام و احسان به پدر و مادر است
حجت الاسلام عالي يكي از مهمترين و كليدي ترين اعمال را اكرام و احسان نسبت به پدر و مادر و دانست و گفت: در روايات است خوش اخلاقي كفه ترازوي عمل انسان را بسيار سنگين مي‌كند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، حجت الاسلام مسعود عالي پنجشنبه شب در مراسم سوگواري موسي بن جعفر(ع) هيأت حضرت ابوالفضل(ع) محله فخارخانه شهرستان آران و بيدگل، با اشاره به شاخصه مومن، گفت: پيامبر اكرم(ص) مي فرمايد، يك مسلمان و مومن پيوسته نگران عاقبت خود است.

وي افزود: در دنيا گاهي خوب ها كه اهل بهشت هستند در بين بدها قرار مي گيرند به طوري كه مردم تصور مي كنند انسان بدي است، اما عاقبت قبل از مرگ به طرف خوب ها مي رود و گاهي هم انسانهايي كه اهل جهنم و عذاب هستند در بين خوب ها قرار مي گيرند و مردم تصور مي كنند انسان خوبي‌است، اما عاقبت او خراب مي شود و در بين بد ها قرار مي‌گيرند.

حجت الاسلام عالي با اشاره به اينكه بايد عاقبت كار افراد را ديد و ملاك كار انشانها عاقبت آنها است، ادامه داد: ملاك عاقبت كار است، چرا كه اميرمومنان(ع) مي فرمايد چه بسا گناهكاري كه عاقبت اش خوب شود و چه بسار عابدي كه عاقبت اش خراب شود.

وي افزود: امام باقر(ع) در رابطه با ساحران فرعون مي فرمايد، ساحران فرعون اول روز كافر بودند اما بعد از ظهر جزو شهدا و در اوج بهشت بودند و جزو كساني بودند كه از حضرت موسي تبعيت كردند و از سوی فرعون به شهادت رسيدند، بنابراين انسان نه نبايد به خودش خيلي اطمينان داشته باشد و نه گناهكاري را مسخره كند.

استاد حوزه علميه ادامه داد: انسان تا زماني كه در دنيا است، اگر خوب است مي تواند بد شود و اگر بد هم باشد مي تواند خوب باشد، چرا كه انسان در حالات مختلفي كه در زندگي با آن روبرو مي شود ممكن است عوض شود، به ويژه در آخرالزمان كه سرعت سقوط انسان چندين برابر مي شود.

به گفته وي، در آخرالزمان فتنه هايي است كه حق و باطل براي انسان گم مي شود و به تعبير پيامبراكرم(ص) برخي انسانها صبح ديندار هستند اما بعد از ظهر دين خودش را از دست داده است.

حجت الاسلام عالي با اشاره به اينكه عوامل لغزش درآخرالزمان زياد است و سرعت سقوط انسانها زياد است، يادآور شد: آيت الله نجفي مرعشي فقيه عاليقدر مي فرمايد، من صبح كه از خانه خارج مي شوم خدا را به چهارده معصوم(س) قسم مي دهم كه ظهر ديندار به خانه برگردم.

وي افزود: در دوره اي كه سرعت سقوط انسان زياد است سفارش شده تا دعاهايي كه سبب مي شود ايمان انسان ثابت بماند را بخوانيد از جمله دعاي ادعيه را حتي اگر شده  اين دعا را در عمر خود يكبار بخوانيد، چرا سبب مي شود ايمان انسان در آخر عمر از دست نرود.

استاد حوزه علميه در ادامه يكي از مهمترين و كليدي ترين اعمال را اكرام و احسان نسبت به پدر و مادر و دانست و افزود: در روايات است يكي از چيزهايي كه كفه ترازوي عمل انسان را بسيار سنگين مي كند خوش اخلاقي است به طوريكه پيامبراكرم(ص) مي فرمايد، خوش اخلاقي سنگين ترين چيزي است كه كفه عمل انسان را سنگين مي‌كند و در نقطه مقابل خوش اخلاقي، افراد تند خو و بهانه گيري هستند كه اگر اعمال خوبي هم داشته باشند از بين مي برند.

وي يادآور شد: مرحوم آيت الله پهلواني ‹‹سعادت پرور›› به برخي از شاگردان خودش مي گويد، يك بار در خانه تندي كردم در عالم معنا به من گفتند با همين يك تندي 20 سال از اعمال و دعاها و گريه هايت از بين رفت.

حجت الاسلام عالي خوش اخلاقي را سبب خوش عاقبتي و بد اخلاقي را سبب بد عاقبتي دانست و اظهار داشت: بد اخلاقي در خانه از سوي زن و يا مرد يكي از عوامل بد عاقبتي انسانها است، چرا كه بداخلاقي در خانه، بركات را از زندگي را مي گيرد و خانه را براي اعضاي خانواده تبديل به زندان مي‌كند.

وي بد اخلاقي در خانه داراي تبعات سنگين در دنيا و آخرت دانست، و اظهار داشت: بداخلاقي در خانه و فشار به ديگران، سبب فشار قبر مي شود، بنابراين كسي كه ديگران را تحت فشار قرار مي دهد سبب مي شود تا خودش دچار فشار قبر شود.

اين استاد حوزه علميه خانه را محل سير سلوك خواند و عنوان كرد: پدر و مادر و فرزندان از اركان خانواده هستند و به تعبير مرحوم آيت الله طباطبايي، اگر كسي مراقب و رفتار و گفتار خود باشد و عمل درستي در خانه داشته باشد مي تواند خانه را محل كسب مقامات و محل سير سلوك خود قرار دهد.

وي در ادامه با اشاره به روايتي از پيامبراكرم(ص) در باره زنان كه  فشار قبر از سه دسته از زنان امت من برداشته شده است، گفت: دسته اول زناني كه با فقر شوهر خود بسازند، دسته دوم زناني كه با بد اخلاقي شوهر بسازند و دسته سوم زناني كه مهريه خود را ببخشند.

حجت الاسلام عالي خاطرنشان كرد: متأسفانه با رواج طلاق هاي توافقي در جامعه امروز زنها و شوهرها با كوچكترين اختلافي به طلاق توافقي مي رسند در حاليكه زن و شوهر در خانه براي يكديگر دكتر و پرستار هستند./۲۰۲/۱۳۰۷/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۵/۲۹ - ۱۴:۵۷
آیت الله مظاهری:
دل انسان مخلَص دائما متوجه خداوند است
رییس حوزه علمیه اصفهان با تشریح کردن مراتب اخلاص، گفت: دل انسان مخلَص دائماً متوجه خداوند است به همین سبب از مکاید شیطان در امان است و هیچ چیز و هیچ کس نمی تواند او را اغوا کند.
۱۳۹۶/۵/۲۹ - ۱۱:۵۱
نماینده ولی فقیه در نجف آباد:
خون شهدای مدافع حرم سبب عزت، بیداری و وحدت جهان اسلام شد
حجت الاسلام حسناتی گفت: در زمانی که انسانیت در کل عالم به اسارت رفته، خون شهیدان مدافع حرم است که سبب عزت و بیداری جهان اسلام شده است.
۱۳۹۶/۵/۲۹ - ۰۸:۳۷
استاد حوزه علمیه قم:
نبرد ما در سوريه تقابل با ادامه خط انحرافي صدر اسلام است
استاد حوزه علميه قم با اشاره به اينكه نبرد ما امروز در سوريه با همان خط انحرافي است كه از زمان پيامبر شروع شد، گفت: خط انحرافي‌كه هزار و ۴۰۰ سال قبل در زمان پيامبر اكرم(ص) گذاشته شد و هنوز ادامه دارد ...
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۹:۱۴
حجت الاسلام پناهیان:
امام خمینی نگران سکولار شدن کشور بودند
حجت الاسلام پناهیان گفت: امام خمینی نگران سکولاریزه شدن کشور بودند، برخی هیأت‌ها اکنون در حال سکولار شدن هستند و انگار داستان کربلا یک تراژدی درام است تا یک حماسه بزرگ و این به علت سکولاریزه شدن هیأت...
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۴:۱۳
معاون مالی و اداری امور مساجد اصفهان:
استان اصفهان به هزار و ۶۰۰ مسجد جدید نیاز دارد
معاون مالی و اداری امور مساجد استان اصفهان با اشاره به نیاز ساخت ۱۶۰۰ مسجد جدید در استان اصفهان، از شناسایی تراکم مساجد در نقاط مختلف استان برای مشاوره به شهرداری ها برای جانمایی مساجد در ساخت و سازها...
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۳:۴۷
آیت الله مظاهری:
رنگ الهی در زندگی افراد مختلف، متفاوت است
رییس حوزه علمیه اصفهان با تشریح مراتب یقین به خداوند، گفت: انسان های مختلف در رتبه های متفاوتی قرار دارند به همین سبب رنگ خداوند در زندگی افراد مختلف متفاوت است.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۱:۵۵
مدیر اجرایی مرکز رسیدگی به امور مساجد اصفهان:
ساختن انسان متعهد هنر مسجد است
مدیر اجرایی مرکز رسیدگی به امور مساجد اصفهان گفت: رسالت مسجد ساخت انسان های متعهد است، امروز دنیا از پیشرفتی رنج می برد که در کنارش ‏رهبر متعهد وجود ندارد.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۰۸:۴۸
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی:
نفوذ خطورات شیطانی در فکر انسان عاملی برای گمراهی برگشت ناپذیر است
امام جمعه موقت اصفهان گفت: خطورات شیطانی بُعد نفوذ بسیار زیادی در تشکیل افکار و عقاید انسان دارد تا جایی که می تواند منجر به انکار وجود خداوند و قیامت از طرف انسان شود.
۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۲۳:۳۹
امام جمعه موقت کاشان:
پيامبران در دادگاه الهي براي امت خود شهادت مي دهند
حجت الاسلام اسلامي تبار گفت: روز قيامت از هر امتي پيامبران آن امت به عنوان شاهد به دادگاه الهي خواهند آمد و عليه امت خود شهادت خواهند داد و شهادت پيامبران مورد تأييد است.
۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۱۶:۲۹
آيت‎الله طباطبايي‎نژاد:
عاقبت اعتماد و اطمينان به آمريكا شكست است
امام جمعه اصفهان با اشاره به کودتای ۲۸ مرداد، گفت: از آن موقع ياد گرفتيم كه آمريكايي‎ها قابل اعتماد نيستند، نمي‎شود به آنان اعتماد كرد و عاقبت اعتماد به آمريكا شكست است.
۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۱۶:۱۱
آيت الله نمازي:
روح شهيد حججي شعبه اي از روح ياران عاشورايي امام حسين است
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: روح بزرگ شهيد محسن حججي كه شعبه اي از روح بلند ياران عاشورايي امام حسين(ع) است جهان را در برابر خود به تعظيم وادار كرد.
۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۱۵:۵۷
امام جمعه موقت نجف آباد:
خلوص شهید حججی سبب ایجاد موج شهادت طلبی در بین جوانان شد
امام جمعه موقت نجف آباد گفت: شهادت شهید حججی که نه تنها فضای کشور بلکه کل منطقه مقاومت خاورمیانه را تحت تأثیر خودش قرار داده یک موج شهادت طلبی و حضور در جبهه های مقاومت را به ویژه در بین جوانان حاکم ...
۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۱۴:۲۴
آیت الله مظاهری مطرح کرد؛
مراعات تقوا؛ مهم ترین عنصر تقویت ارتباط با امام عصر
آیت الله مظاهری گفت: خواندن ادعیه های مختلفی همچون دعای ندبه و زیارت جامعه کبیره که رابطه انسان را با امام عصر مستحکم می کند بسیار خوب است ولی مهم ترین چیزی که محکم کننده ارتباط انسان با ایشان است، م...
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۲۱:۰۳
رييس سابق سازمان بسيج اساتيد دانشگاه هاي استان اصفهان:
حوزه و دانشگاه پايه و اساس مفاهيم تمدن نوين اسلامي را بنيانگذاري كنند
رييس سابق سازمان بسيج اساتيد دانشگاه هاي استان اصفهان، گفت: مطالبه رهبري از تمدن نوين اسلامي از دو مركز علمي كشور يعني دانشگاهها و حوزه هاي علميه است؛ بنابراين حوزه و دانشگاه به عنوان دو مجموعه علمي ب...
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۲۰:۲۶
آیت الله عبداللهی:
آیت الله امینی در صحنه های گوناگون انقلاب همراه امام و رهبری بود
آیت الله عبداللهی با بیان این که آیت الله امینی در صحنه های گوناگون انقلاب همراه حضرت امام بود، گفت: نکته قابل توجه پایداری و تداوم در ولایتمداری است که وی به حضرت امام علاقه مند و بعد از ایشان با رهب...
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۶:۰۰
معاون آموزشي مؤسسه دارالاعلام قم:
استکبار جهانی داعش و ديگر گروه هاي تروريستي را در دامان خود پرورش داده است
معاون آموزشي مؤسسه دارالاعلام قم، گفت: استکبار جهاني با مديريت اقليتي به اصطلاح مسلمان که خود را مقلد مذاهب اسلامي هم نمي‌دانند، امروز داعش و ديگر گروه هاي تروريستي را در دامان خود پرورش داده اند.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۵:۱۷
آیت الله امینی:
حضور در حوزه علمیه را مدیون علمای نجف آباد هستم
آیت الله امینی با بیان این که نجف آباد علمای فراوانی را در خود دیده که مایه برکت اسلام هستند، گفت: حضورم در حوزه علمیه را به برکت وجود این علما می دانم.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۵:۱۰
آیت الله طباطبایی نژاد:
علما، مکتب ساز شهادت هستند
آیت الله طباطبایی نژاد گفت: عالم شهیدساز است و شهید یک ثمره از تلاش عالم است که باید همواره ارزش علما و کسانی که راهنمای ما بودند را حفظ کنیم.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۴:۰۷
آیت الله مظاهری:
روحانیان در تعلیم و تثبیت اعتقادات مردم نقش بسزایی دارند
رییس حوزه علمیه اصفهان با توجه به فعالیت های روحانیان در راستای اعتلای سطح اعتقادات مردم، گفت: روحانیت در تعلیم و تثبیت اعتقادات مردم نقش بسزایی داشته است به همین دلیل باید از روحانیان تشکر کنیم.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۴:۰۲
آیت الله دری نجف آبادی:
آیت الله امینی زمینه توسعه معارف اهل بیت را در عرصه جهانی فراهم کرد
آیت الله دری نجف ‌آبادی گفت: آیت الله امینی از سابقون الاولون در انقلاب و نهضت امام خمینی بود و با نگارش کتاب های بی شمار زمینه رشد و توسعه معارف اهل بیت را در عرصه جهانی فراهم کرد.