شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ Saturday, February 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۲:۱۶
شناسه خبر: ۴۹۲۷۲۳
 
حجت الاسلام عالي:
كليدي ترين اعمال اكرام و احسان به پدر و مادر است
حجت الاسلام عالي يكي از مهمترين و كليدي ترين اعمال را اكرام و احسان نسبت به پدر و مادر و دانست و گفت: در روايات است خوش اخلاقي كفه ترازوي عمل انسان را بسيار سنگين مي‌كند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، حجت الاسلام مسعود عالي پنجشنبه شب در مراسم سوگواري موسي بن جعفر(ع) هيأت حضرت ابوالفضل(ع) محله فخارخانه شهرستان آران و بيدگل، با اشاره به شاخصه مومن، گفت: پيامبر اكرم(ص) مي فرمايد، يك مسلمان و مومن پيوسته نگران عاقبت خود است.

وي افزود: در دنيا گاهي خوب ها كه اهل بهشت هستند در بين بدها قرار مي گيرند به طوري كه مردم تصور مي كنند انسان بدي است، اما عاقبت قبل از مرگ به طرف خوب ها مي رود و گاهي هم انسانهايي كه اهل جهنم و عذاب هستند در بين خوب ها قرار مي گيرند و مردم تصور مي كنند انسان خوبي‌است، اما عاقبت او خراب مي شود و در بين بد ها قرار مي‌گيرند.

حجت الاسلام عالي با اشاره به اينكه بايد عاقبت كار افراد را ديد و ملاك كار انشانها عاقبت آنها است، ادامه داد: ملاك عاقبت كار است، چرا كه اميرمومنان(ع) مي فرمايد چه بسا گناهكاري كه عاقبت اش خوب شود و چه بسار عابدي كه عاقبت اش خراب شود.

وي افزود: امام باقر(ع) در رابطه با ساحران فرعون مي فرمايد، ساحران فرعون اول روز كافر بودند اما بعد از ظهر جزو شهدا و در اوج بهشت بودند و جزو كساني بودند كه از حضرت موسي تبعيت كردند و از سوی فرعون به شهادت رسيدند، بنابراين انسان نه نبايد به خودش خيلي اطمينان داشته باشد و نه گناهكاري را مسخره كند.

استاد حوزه علميه ادامه داد: انسان تا زماني كه در دنيا است، اگر خوب است مي تواند بد شود و اگر بد هم باشد مي تواند خوب باشد، چرا كه انسان در حالات مختلفي كه در زندگي با آن روبرو مي شود ممكن است عوض شود، به ويژه در آخرالزمان كه سرعت سقوط انسان چندين برابر مي شود.

به گفته وي، در آخرالزمان فتنه هايي است كه حق و باطل براي انسان گم مي شود و به تعبير پيامبراكرم(ص) برخي انسانها صبح ديندار هستند اما بعد از ظهر دين خودش را از دست داده است.

حجت الاسلام عالي با اشاره به اينكه عوامل لغزش درآخرالزمان زياد است و سرعت سقوط انسانها زياد است، يادآور شد: آيت الله نجفي مرعشي فقيه عاليقدر مي فرمايد، من صبح كه از خانه خارج مي شوم خدا را به چهارده معصوم(س) قسم مي دهم كه ظهر ديندار به خانه برگردم.

وي افزود: در دوره اي كه سرعت سقوط انسان زياد است سفارش شده تا دعاهايي كه سبب مي شود ايمان انسان ثابت بماند را بخوانيد از جمله دعاي ادعيه را حتي اگر شده  اين دعا را در عمر خود يكبار بخوانيد، چرا سبب مي شود ايمان انسان در آخر عمر از دست نرود.

استاد حوزه علميه در ادامه يكي از مهمترين و كليدي ترين اعمال را اكرام و احسان نسبت به پدر و مادر و دانست و افزود: در روايات است يكي از چيزهايي كه كفه ترازوي عمل انسان را بسيار سنگين مي كند خوش اخلاقي است به طوريكه پيامبراكرم(ص) مي فرمايد، خوش اخلاقي سنگين ترين چيزي است كه كفه عمل انسان را سنگين مي‌كند و در نقطه مقابل خوش اخلاقي، افراد تند خو و بهانه گيري هستند كه اگر اعمال خوبي هم داشته باشند از بين مي برند.

وي يادآور شد: مرحوم آيت الله پهلواني ‹‹سعادت پرور›› به برخي از شاگردان خودش مي گويد، يك بار در خانه تندي كردم در عالم معنا به من گفتند با همين يك تندي 20 سال از اعمال و دعاها و گريه هايت از بين رفت.

حجت الاسلام عالي خوش اخلاقي را سبب خوش عاقبتي و بد اخلاقي را سبب بد عاقبتي دانست و اظهار داشت: بد اخلاقي در خانه از سوي زن و يا مرد يكي از عوامل بد عاقبتي انسانها است، چرا كه بداخلاقي در خانه، بركات را از زندگي را مي گيرد و خانه را براي اعضاي خانواده تبديل به زندان مي‌كند.

وي بد اخلاقي در خانه داراي تبعات سنگين در دنيا و آخرت دانست، و اظهار داشت: بداخلاقي در خانه و فشار به ديگران، سبب فشار قبر مي شود، بنابراين كسي كه ديگران را تحت فشار قرار مي دهد سبب مي شود تا خودش دچار فشار قبر شود.

اين استاد حوزه علميه خانه را محل سير سلوك خواند و عنوان كرد: پدر و مادر و فرزندان از اركان خانواده هستند و به تعبير مرحوم آيت الله طباطبايي، اگر كسي مراقب و رفتار و گفتار خود باشد و عمل درستي در خانه داشته باشد مي تواند خانه را محل كسب مقامات و محل سير سلوك خود قرار دهد.

وي در ادامه با اشاره به روايتي از پيامبراكرم(ص) در باره زنان كه  فشار قبر از سه دسته از زنان امت من برداشته شده است، گفت: دسته اول زناني كه با فقر شوهر خود بسازند، دسته دوم زناني كه با بد اخلاقي شوهر بسازند و دسته سوم زناني كه مهريه خود را ببخشند.

حجت الاسلام عالي خاطرنشان كرد: متأسفانه با رواج طلاق هاي توافقي در جامعه امروز زنها و شوهرها با كوچكترين اختلافي به طلاق توافقي مي رسند در حاليكه زن و شوهر در خانه براي يكديگر دكتر و پرستار هستند./۲۰۲/۱۳۰۷/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۲:۴۹
امام جمعه موقت کاشان:
تاريخ كلاس تربيت و هدايت انسان است
حجت الاسلام اسلامي تبار گفت: خداوند تاريخ را كلاسي براي تربيت و هدايت و تفكر انسان قرار داده است و مكرر خداوند در قرآن مي فرمايد به تاريخ نگاه كنيد و به سرنوشت گذشتگان فكر كنيد و از سرنوشت آنها عبرت ب...
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۵:۱۹
آيت الله نمازي:
عوامل حادثه خيابان پاسداران تهران با سرعت و شدت مجازات شوند
نماينده ولي فقيه در كاشان با محکوم کردن حادثه خيابان پاسداران تهران و تسليت به خانواده هاي شهدا و ملت ايران، گفت: عوامل حادثه خيابان پاسداران بايد با سرعت و شدت به مجازات برسند.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۵:۰۸
آیت الله طباطبایی نژاد:
روی کار آمدن افراد غیرمتخصص خلاف عدالت اجتماعی است
امام جمعه اصفهان با بیان این که بحث حکومت اسلامی ربطی به رفتار غلط برخی از کارگزاران ندارد، گفت: متأسفانه انسان های متدین و متخصص از کار برکنار می شوند و افرادی که هیچ توان و تخصصی ندارند به خاطر جناح...
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۲:۳۴
آیت الله مهدوی:
اجرای قانون همراه با تلخی است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: با کمال تأسف بسیاری از مردم از اقامه عدالت فراری اند و قبول آن برایشان سخت است.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۱:۰۵
حجت الاسلام والمسلمین عالی:
احسان به والدین از مهم ترین عوامل عاقبت بخیری انسان است
استاد و پژوهشگر حوزه علمیه گفت: والدینی که از دنیا رفته اند بیشتر از والدینی که در قید حیات هستند، محتاج به فرزندانشان هستند.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۴۸
حجت الاسلام صغیرا مطرح کرد؛
ضرورت مهیا کردن اسباب ازدواج برای جوانان
استاد و پژوهشگر حوزه علمیه گفت: بسیاری از خطرهایی که بعد از ازدواج متوجه زن و شوهر می شود به خاطر به تعویق افتادن ازدواج زن و شوهر است؛ تحصیلات بالا مهم نیست بلکه درک شخص و میزان تدین مهم است.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۰۰:۲۳
دبير جامعه روحانيت كاشان:
نياز به استاد و مربي يكي از ضروري ترين امور نظام خلقت است
دبير جامعه روحانيت كاشان از نياز به استاد و مربي به عنوان يكي از ضروري ترين امور نظام خلقت نام برد و گفت: خداوند نظام خلقت را آفريد و آن را به حال خود رها نكرد بلكه برايش معلم و مربي قرار داد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۰۰:۰۷
حجت الاسلام والمسلمين قرائتي:
دوری از فرهنگ قرآن سبب افزایش طلاق در کشور شده است
رييس ستاد اقامه نماز كشور گفت: اگر آمار طلاق در جامعه روبه افزايش است براي اين است كه از قرآن و دستورات قرآن دور شده ايم.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۰۰:۰۱
حجت الاسلام صابري اراكي:
نماد يك جامعه اسلامي بايد عدل و عدالت باشد
استاد حوزه علميه قم با تأكيد براينكه در جامعه اسلامي و حكومت اسلامي بايد قانون و عدالت و قسط و انصاف حاكم باشد، گفت: نماد يك جامعه اسلامي بايد عدل و عدالت باشد.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۳:۰۶
هفتم اسفند برگزار می شود؛
مراسم تقدیر از ۳۹ برگزیده طلبه خواهر اصفهانی در دومین جشنواره کتاب یار
بهشتی گفت: مراسم تقدیر از ۳۹ برگزیده خواهر طلبه اصفهانی در دومین جشنواره کتاب یار، هفتم اسفند ۱۳۹۶ ‏با هدف ترویج و توسعه فرهنگ ‏کتابخوانی در بین خواهران ‏حوزوی‏ استان اصفهان برگزار می شود.‏
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۲:۱۳
حجت الاسلام صغیرا مطرح کرد؛
شروط استفاده از موبایل به عنوان یک وسیله آسیب زا
استاد و پژوهشگر حوزه علمیه و دانشگاه گفت: شروط استفاده از وسایل آسیب زا این است که به صورت مشترک استفاده شود و برای استفاده از آن محدودیت باشد، نظارت روی استفاده از آن لازم است و کسی که در حال استفاده...
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۲:۱۰
استاد حوزه علمیه:
دعای غریق از لوازم ثابت قدم ماندن در صراط مستقیم است
استاد حوزه علمیه گفت: خواندن دعای غریق در شرایط سخت انسان را در صراط مستقیم ثابت قدم نگه می دارد.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۲:۰۴
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی:
حضرت زهرا در برابر کتمان ولایت امیرمؤمنان فریاد زدند
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی ضمن تشریح مواضع کتمان حرام و کتمان واجب، گفت: حضرت زهرا(س) در چهار موضع حق، شهادت، فضائل و علم در رابطه با ولایت امیرمومنان(ع) فریاد زدند؛ حضرت زهرا(س) حق را می دانستند و خ...
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۱:۳۰
حجت الاسلام دارستاني:
منافق شناسی از ویژگی های درک ظهور است
استاد حوزه علميه گفت: امام زمان وقتي ظهور خواهد كرد كه ما به اندازه اي بالغ شده باشيم كه فريب انسانهاي به ظاهر سفيد اما در باطن سياه را نخوريم.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۰۰:۴۲
حجت الاسلام والمسلمين قرائتي:
بهترين شكر، اقامه نماز است
رييس ستاد اقامه نماز بهترين شكر را اقامه نماز دانست و گفت: اگر تمام كارهاي خير دنيا را انجام دهيد اما نماز نخوانيد در روز قيامت هيچكدام از كارهاي خيري كه انجام داده ايد پذيرفته نخواهد شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۰۰:۳۹
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی:
حضرت زهرا برای احیای ولایت و برخورد با منکر قیام کردند
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی گفت: یکی از اقدامات حضرت زهرا(س) بحث امر به معروف و نهی از منکر است؛ معروفی به نام ولایت فراموش شد و منکری به نام سقیفه در جامعه فراگیر شد و لازم بود کسی برای این مسأله فری...
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۲۱:۱۳
دبير جامعه روحانيت كاشان:
عزاداري فاطميه يك جريان مستمر است
دبير جامعه روحانيت كاشان با تأكيد بر زنده نگه داشتن فاطميه، گفت: عزاداري براي جسم و تن حضرت فاطمه نيست بلكه براي اين است كه مكتب حضرت فاطمه آسيب نبيند، چرا كه جريان عزاداري يك جريان مستمر است.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۲:۰۳
مدیر مدرسه علمیه اباصالح اصفهان:
علم و بینش، عامل اصلی حرکت حضرت زهرا در دفاع از ولایت بود
مدیر مدرسه علمیه اباصالح(عج) اصفهان گفت: علم و بینش حضرت زهرا(س) به صورت توأمان سبب حرکت ایشان در دفاع از ولایت شد و اگر ایشان حرکتی انجام نمی دادند در حال حاضر سفره اسلام برچیده شده بود.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۱:۴۹
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی:
قیام حضرت زهرا اسلام ناب را حفظ کرد
امام جمعه موقت اصفهان گفت: اگر قیام حضرت زهرا(س) نبود، اسلامی که باقی می ماند، اسلام وهابیت بود؛ اسلام وهابی مسلک که در آن زمان و در حال حاضر نیز از هیچ جنایتی فروگذار نمی کند.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۱:۴۶
استاد حوزه علمیه:
فراموشی مرگ سبب فساد در جامعه می شود
استاد و پژوهشگر حوزه علمیه گفت: قبرستان ها برای یادآوری هدف حقیقی زندگی که تلاش برای آخرت است، نقش بسیار مهمی دارند.