یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ Sunday, June 25, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۳:۳۳
شناسه خبر: ۴۹۲۷۱۴
 
در نشست «سبک زندگی و تغییر فرهنگی» مطرح شد؛
مکدونالدیزه شدن جامعه عاقبت تغییر در سبک زندگی
رییس دانشگاه امام صادق گفت: گاهی سبک زندگی به ابزاری استراتژیک برای مقاصد سیاسی تبدیل می شود که نمونه آن را در مکدونالدیزه کردن شوروی مشاهده کردیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، نشست علمی «سبک زندگی و تغییر فرهنگی» 31 فروردین با سخنرانی حجت الاسلام والمسلین محمدسعید مهدوی کنی، رییس دانشگاه امام صادق(ع) در مؤسسه سبک زندگی آل یاسین قم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی با بیان این که سبک زندگی در حدود سال های دهه 80 از سوی استادان علوم اجتماعی به عنوان یکی از موضوعات قابل توجه در فضای آکادمیک کشور مطرح شد، گفت: اصطلاح سبک زندگی قبل از آن بیشتر در فضای پزشکی به کار می رفت و اکنون وارد علوم اجتماعی شده است.

وی خاطرنشان کرد: با افزایش توجه به مکتب بوردیو این اصطلاح در علوم اجتماعی ایران مطرح شد و به تدریج مورد توجه متخصصان علوم اسلامی هم قرار گرفت و ادبیاتش در مطالعات دینی رایج شد و به دنبال بیانات مقام معظم رهبری یک اشتیاق و رویکرد وسیعی هم در فضای مطالعاتی و هم در فضای برنامه ریزی در زمینه سبک زندگی شکل گرفت.

نویسنده کتاب دین و سبک زندگی با اشاره به ارتباط تغییر فرهنگی و سبک زندگی اظهار داشت: مفهوم سبک زندگی از زمانی که در فضای علوم اجتماعی طرح شد در چند حوزه قابل عرضه بود و موقعیت های چند گانه با توجه به خواستگاه سبک زندگی فرصت های خوبی را پدید آورد و بعد ها در حدود دهه 90 میلادی وارد فضای عمومی جامعه شد و زیست عمومی پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: در قالب چارچوب های مفهومی و نظری در رابطه با سبک زندگی زیاد بحث شده است و در باب روش ها هم صحبت های زیادی شده است، تصریح کرد: در حوزه روش یکی روش های کمی است و یکی هم روش های کیفی است و معمولا روش های کمی نگرش عام و وسیع دارند و روش های کیفی موردی و اکتشافی هستند.

رییس دانشگاه امام صادق(ع) خاطرنشان کرد: به تدریج روش های ترکیبی مورد توجه و استفاده محققان قرار گرفته است و هر کسی بتواند به خوبی از این ابزار ها استفاده کند تحقیق عمیق تر و دقیق تری خواهد داشت.

وی افزود: سبک زندگی از جمله گرایش هایی است که نوعی روش مطالعه ترکیبی را پیشنهاد می کند و هم به ابعاد فردی و روانشناختی انسان می پردازد و هم رخدادها و ایجاد طبق بندی های فضای عمومی اجتماعی را بیان می کند؛ به عبارت دیگر هم می تواند پدیده ها را به صورت ذهنی و کیفی طبقه بندی کند و هم می تواند جامعه را لایه بندی کند.

سبک زندگی ابزاری استراتژیک برای مدیریت کلان جوامع است

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی اظهار داشت: در فضای استراتژیک هم می توان از مفهوم سبک زندگی استفاده کرد زیرا سبک زندگی می تواند جدای از حل یک مسأله به عنوان یک ابزار برای مدیریت های کلان و تصمیم گیری های کلان جهت گیری های مورد نظر خود را توصیه کند و برنامه و تکنیک های خاص خود را عرضه کند و امروزه وقتی موضوع تأثیر گذاری فرهنگی مطرح می شود معمولا با ابزار تغییر سبک زندگی به هر فرهنگی ورود پیدا می شود.

تغییر سبک زندگی با مکدونالدیزه کردن شوروی

وی با بیان این که تغییر فرهنگ بر اساس مفهوم سبک زندگی صورت می گیرد، ابراز داشت: وقتی قرار بود در جامعه شوروی سابق تغییری اتفاق بیفتد نظام سرمایه داری از طریق تغذیه وارد شد و حساسیت ها را نسبت به حضور خود در جامعه شوروی به حداقل رساند و جامعه شوروی را مک دونالدیزه کرد.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: پیامد این غذا این بود که همراه آن یک چیزهایی آمد که فرهنگ ساز این غذا بود و مجموعه هدایایی به همراه این غذا به جامعه وارد شد و از طرف دیگر همبرگرهای مک دونالد همراه با نوشابه و سس بود که قدرت ذائقه افراد را دست کاری کردند و نوعی اعتیاد به این نوع از مزه ایجاد شد.

وی ادامه داد: استاندارد و قوانینی که رستوران های مکدونالد داشت قوانین سایر غذاخوری ها را تعیین می کرد و به ابزاری تبدیل شد که ذائقه افراد را می تواند تغییر دهد؛ این نگاه استراتژیک سبک زندگی است و اگر چه طرح ها و برنامه های کوچک است ولی تغییرات کلی را ایجاد می کند.

رییس دانشگاه امام صادق(ع) خاطرنشان کرد: سبک زندگی و مؤلفه هایش اجزایی هستند که هر کدام بخشی از زندگی را شکل می دهد ولی هر جزء آن قدرت بازسازی کل را دارد و مانند دی ان ای در انسان عمل می کند.

وی ادامه داد: خیلی ها معتقدند که سبک زندگی زیل عنوان فرهنگ است و برخی هم سبک زندگی را روش زندگی می دانند؛ در فضاهای دینی هم سبک زندگی را به اخلاق چسباندند و توصیه های اخلاقی را به سبک زندگی نسبت دادند ولی در واقع این کار ساده سازی و این همانی در مفاهیم جدید است و چیزی را درست نخواهد کرد و نوعی تقلیل دادن مفاهیم جدید است در حالی که باید روی خاستگاه مفاهیم جدید تأمل شود و روی ظرفیت های مفاهیم کار جدی صورت بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی افزود: در فضای علوم اجتماعی مطالعات در حوزه اجتماع، جامعه و فرهنگ زمانی مورد استفاده قرار گرفت که تحولاتی در حوزه اجتماع رقم خورد و بعد از رنسانس از بعد نظری و انقلاب صنعتی در بعد عملی سبک زندگی اجتماعی مورد توجه قرار گرفت و خاستگاه مفهوم سبک زندگی در غرب است.

چگونگی شکل گیری علوم اجتماعی

وی با بیان این که مفهوم سبک زندگی تولید شده غرب است، گفت: کل علوم اجتماعی خاستگاهش مربوط به مشکلات و مسائل حاصل تحولات در حوزه اندیشه و رفتارها در انقلاب های متعدد اروپایی است و آن فضا توجه همه را جلب کرد که هر تحول فکری آثار اجتماعی را به همراه دارد.

رییس دانشگاه امام صادق(ع) یادآور شد: بعد از انقلاب صنعتی دیگر زیست جدیدی به وجود آمد که تجمع افراد در اطراف کارخانه ها شکل گرفت و بحران هایی را در بر داشت و کارخانه ها دچار معضل شدند و کارخانه داران به این فکر افتادند که مسائل پیرامونی کارخانه های خود را حل کنند؛ بنابراین افرادی را استخدام کردند تا در مورد آسیب های زیست کارگران در محیط اطراف کارخانه ها مطالعه کنند تا کاربری آنها بیشتر شود و یکی از آثار آن مطالعات کشاندن زن ها به عنوان نیروی کار ارزان به داخل کارخانه ها بود.

وی تصریح کرد: به تدریج این مطالعات اجتماعی به نوعی برنامه ریزی برای کشاندن افراد به سمت آنچه مد نظرشان بود تبدیل شد و به تدریج برای شباهت دادن علوم اجتماعی به علوم طبیعی تلاش شد که علوم اجتماعی را به علوم طبیعی نزدیک کنند و علوم اجتماعی را خالی از ارزش و داوری نشان دهند و بگویند ما فقط به دنبال تعریف رفتار انسان و فهم رخدادهای اجتماعی هستیم ولی به تدریج فهمیدن را برای کنترل جامعه در راستای اهداف خود به کار گرفتند.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی خاطرنشان کرد: تغییر و تحولات فرهنگی بنا بر اراده کسی نبود و علوم اجتماعی که ادعای توصیف پدیده ها را داشت به سمت این رفت که بعد از پیش بینی رفتار انسان ها در رفتار آن ها دستکاری کند و پدیده تغییر فرهنگی مایه پیدایش علوم اجتماعی شد و تلاش شد فرمول ها و فرایندهای تغییر فرهنگی کشف شود.

تغییرات فرهنگی و کشف مفهوم سبک زندگی

وی با بیان این که اگر تغییر قابل مشاهده نباشد افراد پدیده ها را ثابت فرض می کنند، گفت: تغییرات فرهنگ در آغاز کار بسیار کم بود و فرض اولیه این بود که فرهنگ وابسته به ژنتیک است و امری ذاتی است مثلا می گفتند که مردم ایران مهمان دوست هستند و مردم آلمان دقیق و کاری هستند و فرض بر این بود که فرهنگ با خون منتقل می شود.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی ادامه داد: از روزی که تغییرات و تحولات فرهنگی سرعت پیدا کرد توجه به فرهنگ و تغییرات آن زیاد شد و متوجه شدند که فرهنگ با خون منتقل نمی شود و امری اکتسابی است و این سؤال ایجاد شد که تحول از کجا شروع می شود و به این نتیجه رسیدند که تغییرات با اقدام انسانی رخ می دهد و انسان می تواند فرهنگ را تغییر دهد.

وی با اشاره به این سؤال که آیا انسان در تغییرات فرهنگی نقشی دارد یا تغییرات ناشی از عوامل بیرونی است، گفت: در این راستا دو نوع گرایش فردیت در مقابل جمعیت شکل گرفت و کسانی که معتقد به فردیت بودند با این سؤال مواجه شدند که اگر انسان می تواند فرهنگ را تغییر دهد از چه نقطه ای شروع می کند.

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: تغییر و تحول فرهنگ مجموعه ای از مطالعاتی را پدید آورد که بعدها آن را علوم اجتماعی گذاشتند و این دسته از مطالعات حاصل تغییرات و تحولاتی است که به سرعت در حال شکل گیری بود و از انقلاب های صنعتی، فرهنگی، سیاسی و علمی متأثر بود؛ خیلی از نظریه های علوم اجتماعی به دنبال توجیهی برای دوگانه انگاری های علوم اجتماعی بودند که جمع گرایی و فردگرایی را تعریف کنند.

مفهوم سبک زندگی راه حلی برای رهایی از قطبی نگری

وی خاطرنشان کرد: در قرن نوزده تلاش برای هم گرایی ها شروع شد و حاصل آن در قرن 20 نمایان شد و به جای نگاه قطبی به پدیده ها تلاش کردند جامعه را به صورت کیفی ببیند و بجای دو گانه انگاری پدیده ها جوامع و رخدادها را در طیف تببین کند و از جمله مفاهیمی که توانست در خود ظرفیتی ایجاد کند که دو گانه ها را به یک توجیه واحد برساند مفهوم سبک زندگی بود.

رییس دانشگاه امام صادق(ع) افزود: مفهوم سبک زندگی قدرت همگرا کردن میان نظر و عمل را داشت و فرمولی را پیشنهاد دادکه این مسأله دو گانه انگاری حل شد.

وی تصریح کرد: مفهوم سبک زندگی به دلیل نزدیکی هایی که با مباحث اسلامی دارد می تواند به ما کمک کند که از آن استفاده کنیم و مباحث راهبردی و روشی خود را در این چارچوب عرضه کنیم ولی باید مواظب باشیم که دچار التقاط و گرفتار الزامات غیر اسلامی آن نشویم./843/پ201/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۸:۳۲
بررسی نظرات رحیم پور ازغدی؛
تقوای جنسی حلقه مفقوده سند ۲۰۳۰
رحیم پور ازغدی معتقد است یونسکو آموزش صریح مسائل جنسی و شیوه ارتباط جنسی را تحت عنوان بهداشت، از حقوق کودک می­‌داند اما آموزش تقوای جنسی و حیاء نقض حقوق کودک محسوب می­‌شود.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۸:۰۸
در مقاله‌ای بررسی شد؛
اخلاق حرفه‌ای در خبرنگاری
توجه به حق مردم در دستیابی به اطلاعات سازنده و مفید، شجاعت در نقل حقایق، تأکید بر صداقت و عینیت خبر و احتراز از تحریف اخبار، حفظ حرمت و حریم فرد و جامعه و در عین حال انتقاد سالم و عمل به وظیفه امانت‌د...
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۵:۳۶
مشروح سخنان استاد پارسانیا در دیدار با رهبر انقلاب؛
قدرت هویت در ایران مانع برنامه‌های توسعه غربی
عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) برنامه‌های توسعه پایدار به مفهوم غربی را در کشور ناکارآمد دانست و گفت: هویت فرهنگی ما مقتضی است که ما در برابر توسعه غربی، الگوی اسلامی ایرانی را برای پیشرفت ترسیم ...
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۲:۲۹
یادداشت؛
تربیت نسل آینده و اشکالاتی که متوجه خودمان است
چه سند ۲۰۳۰ اجرا شود چه نشود، باید پذیرفت که ضعف های بسیاری در زمینه آموزش داریم که بی توجهی به آن مشکلات زیانباری نه فقط برای نسل ما بلکه برای آیندگان به همراه خواهد داشت.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۱:۲۶
مدیر مسؤول روزنامه جوان تأکید کرد؛
امنیت روانی رکن اصلی فعالیت‌های رسانه‌ای
گنجی با بیان این که نخستین ضربه توهین به رسانه را خود توهین‌کننده می‌خورد، نتیجه دیالوگ توهین‌آمیز را ضایع شدن حق مردم دانست.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۸:۳۲
رئیس سازمان بسیج دانشجویی فارس مطرح کرد؛
انقلاب‌زدایی از آرمان‌ها و اعتقادات رکن تهاجم فرهنگی
رئیس سازمان بسیج دانشجویی فارس گفت: آشنایی کامل به معارف و مفاهیم اسلام و انقلاب اسلامی از خصوصیات بارز هسته‌های فکری است.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۸:۲۸
کوتاه نوشت؛
تفاوت ذاتی بین زن و مرد وجود ندارد
عضو گروه تاریخ حوزه علمیه خواهران در نوشته ای به بازخوانی دیدگاه خانم گرجی نماینده خبرگان قانون اساسی پرداخت.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۶:۴۲
لغزشگاه ۲۰۳۰ از دیدگاه شخصیت‌های دانشگاهی
جریان خاصی در کشور، اشکالات فاحش سند ۲۰۳۰ را به طور کلی انکار می‌کنند و گروهی دیگر می‌گویند نقاط ضعف آن را اجراء نمی‌کنیم؛ اما در این میان مخالفان ۲۰۳۰ نظرات صریحی و مستدلی را ارائه داده اند.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۶:۲۷
وقتی قطره‌ها دریا می شوند
اسلام، مشوق خلاقیت در مسیر تحول فردی و اجتماعی است. نمونه‌ای از این خلاقتت را می‌توان در پایه‌ریزی سنت‌های نوین و نیکو مشاهده کرد.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۶:۱۳
واکنش مدیر عامل خبرگزاری بسیج به ادبیات چاله میدانی یک هنرمند
علوی با اشاره این که باید آبشخور فضای توهین به رسانه‌ها پیدا شود، گفت: رسانه‌ها کسانی را تبدیل به گروه مرجع کرده‌اند که مصداق ولنگاری فرهنگی هستند.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۶:۰۰
به احترام قلم‌هاى آزاد و فهميده
خبرنگار افزون بر اطلاع رسانی و آگاهی دادن به مردم می تواند حتی در مقام فرهنگ ساز هم ایفای نقش کند و بستری را فراهم سازد تا موضوعی در جامعه نهادینه شود.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۵:۳۷
نگرانی‌های پیامبر اعظم بر امت اسلامی
بازخوانی روایات پیامبر اکرم(ص)، توجه دوباره به نقاط آسیب‌زا در تکمیل دینداری است نه القای یأس و ناامیدی به پیروان حضرتش، افول و نزول مسلمانان در برخی از جنبه‌ها، ریشه‌هایی عمیق و دیرینه دارد که رسول ...
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۵:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی مطرح کرد؛
۵ اندیشه قرآنی در جهت تحقق آرمان شهر زیارتی
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: کمیته ملی زیارت به دنبال طراحی و پیشنهاد یک مدل جامع نظام مدیریتی برای شهرهای زیارتی و پیگیری تصویب آن در کمیسیون فرهنگی مجلس است.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۲:۴۷
کوتاه نوشت؛
اسلام‌هراسی در سایه جهالت مدرن
آنچه در سوریه و عراق به نام دین می‌گذرد، نه تنها مخالف با صراحت‌های دینی است،‌ بلکه نوعی جهالت مدرن است که خوارج زمانه پرچم آن را به دست گرفته‌اند.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۱:۵۵
حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا تبیین کرد؛
رابطه سه گانه علم و فرهنگ
عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) در نوشت: فرهنگ‏ مى‏‌تواند مانع از حضور علم شود و مى‏‌تواند آغوش خود را بر روى آن بگشاید. مقاومت و یا استقبال فرهنگ نسبت به علم به خصوصیات ذاتی فرهنگ باز مى‏ گردد.
۱۳۹۶/۳/۳۱ - ۱۸:۰۶
رییس دانشکده اهل البیت تشریح کرد؛
ذاتی بودن مسأله آتش به اختیار در فعالیت‌های مردمی
رییس دانشکده اهل البیت دانشگاه اصفهان با اشاره به اهمیت درک صحیح و تعریف صحیح از واژه آتش به اختیار گفت: بند میم وصیتنامه امام خمینی(ره) در حقیقت عقبه مفهوم آتش به اختیار است، در حقیقت ایشان در همان ز...
۱۳۹۶/۳/۳۱ - ۱۷:۰۸
حجت‌الاسلام طوبایی مطرح کرد؛
«سؤال خبرنگار» نماد احیای حق مردم
مدیر بخش اندیشمندان مرکز پژوهش‌های اسلامی رسانه گفت: پاسخگو بودن لازمه مسؤول بودن است، حتی امیر مؤمنان(ع) هم در حکومت خود این حق را برای مردم قائل بود.
۱۳۹۶/۳/۳۱ - ۱۰:۲۷
مشروح سخنان استاد خسرو پناه؛
الزامات اخلاقی؛ انشائی یا اخباری
رییس مؤسسه حکمت و فلسفه ایران با مطرح کردن مبحث نوع الزامات اخلاقی به نقد و بررسی دیدگاه های برخی علما پیرامون این بحث پرداخت.
۱۳۹۶/۳/۳۱ - ۰۹:۵۶
مؤسس حوزه علمیه سفيران هدايت ابوطالب:
نوآوری فرهنگی خلأ جدی جامعه/ حوزه علمیه وارد عمل شود
مؤسس حوزه علمیه سفيران هدايت ابوطالب(ع)گفت: با توجه به رهنمود رهبر معظم انقلاب درباره آتش به اختیار، وظایف حوزه‌های علمیه سنگین‌تر می‌شود.
۱۳۹۶/۳/۳۰ - ۱۷:۴۵
۷ راهکار برای تربیت جنسی کودک
مسأله مهمی که لازم است در دوره نوباوگی به آن توجه شود، نوع رفتار و تربیت جنسی کودک است؛ چون همزمان با رشد عقلی و ذهنی، غرایز فرزند بیدار می‌شود.