شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ Saturday, August 19, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۳:۳۳
شناسه خبر: ۴۹۲۷۱۴
 
در نشست «سبک زندگی و تغییر فرهنگی» مطرح شد؛
مکدونالدیزه شدن جامعه عاقبت تغییر در سبک زندگی
رییس دانشگاه امام صادق گفت: گاهی سبک زندگی به ابزاری استراتژیک برای مقاصد سیاسی تبدیل می شود که نمونه آن را در مکدونالدیزه کردن شوروی مشاهده کردیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، نشست علمی «سبک زندگی و تغییر فرهنگی» 31 فروردین با سخنرانی حجت الاسلام والمسلین محمدسعید مهدوی کنی، رییس دانشگاه امام صادق(ع) در مؤسسه سبک زندگی آل یاسین قم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی با بیان این که سبک زندگی در حدود سال های دهه 80 از سوی استادان علوم اجتماعی به عنوان یکی از موضوعات قابل توجه در فضای آکادمیک کشور مطرح شد، گفت: اصطلاح سبک زندگی قبل از آن بیشتر در فضای پزشکی به کار می رفت و اکنون وارد علوم اجتماعی شده است.

وی خاطرنشان کرد: با افزایش توجه به مکتب بوردیو این اصطلاح در علوم اجتماعی ایران مطرح شد و به تدریج مورد توجه متخصصان علوم اسلامی هم قرار گرفت و ادبیاتش در مطالعات دینی رایج شد و به دنبال بیانات مقام معظم رهبری یک اشتیاق و رویکرد وسیعی هم در فضای مطالعاتی و هم در فضای برنامه ریزی در زمینه سبک زندگی شکل گرفت.

نویسنده کتاب دین و سبک زندگی با اشاره به ارتباط تغییر فرهنگی و سبک زندگی اظهار داشت: مفهوم سبک زندگی از زمانی که در فضای علوم اجتماعی طرح شد در چند حوزه قابل عرضه بود و موقعیت های چند گانه با توجه به خواستگاه سبک زندگی فرصت های خوبی را پدید آورد و بعد ها در حدود دهه 90 میلادی وارد فضای عمومی جامعه شد و زیست عمومی پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: در قالب چارچوب های مفهومی و نظری در رابطه با سبک زندگی زیاد بحث شده است و در باب روش ها هم صحبت های زیادی شده است، تصریح کرد: در حوزه روش یکی روش های کمی است و یکی هم روش های کیفی است و معمولا روش های کمی نگرش عام و وسیع دارند و روش های کیفی موردی و اکتشافی هستند.

رییس دانشگاه امام صادق(ع) خاطرنشان کرد: به تدریج روش های ترکیبی مورد توجه و استفاده محققان قرار گرفته است و هر کسی بتواند به خوبی از این ابزار ها استفاده کند تحقیق عمیق تر و دقیق تری خواهد داشت.

وی افزود: سبک زندگی از جمله گرایش هایی است که نوعی روش مطالعه ترکیبی را پیشنهاد می کند و هم به ابعاد فردی و روانشناختی انسان می پردازد و هم رخدادها و ایجاد طبق بندی های فضای عمومی اجتماعی را بیان می کند؛ به عبارت دیگر هم می تواند پدیده ها را به صورت ذهنی و کیفی طبقه بندی کند و هم می تواند جامعه را لایه بندی کند.

سبک زندگی ابزاری استراتژیک برای مدیریت کلان جوامع است

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی اظهار داشت: در فضای استراتژیک هم می توان از مفهوم سبک زندگی استفاده کرد زیرا سبک زندگی می تواند جدای از حل یک مسأله به عنوان یک ابزار برای مدیریت های کلان و تصمیم گیری های کلان جهت گیری های مورد نظر خود را توصیه کند و برنامه و تکنیک های خاص خود را عرضه کند و امروزه وقتی موضوع تأثیر گذاری فرهنگی مطرح می شود معمولا با ابزار تغییر سبک زندگی به هر فرهنگی ورود پیدا می شود.

تغییر سبک زندگی با مکدونالدیزه کردن شوروی

وی با بیان این که تغییر فرهنگ بر اساس مفهوم سبک زندگی صورت می گیرد، ابراز داشت: وقتی قرار بود در جامعه شوروی سابق تغییری اتفاق بیفتد نظام سرمایه داری از طریق تغذیه وارد شد و حساسیت ها را نسبت به حضور خود در جامعه شوروی به حداقل رساند و جامعه شوروی را مک دونالدیزه کرد.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: پیامد این غذا این بود که همراه آن یک چیزهایی آمد که فرهنگ ساز این غذا بود و مجموعه هدایایی به همراه این غذا به جامعه وارد شد و از طرف دیگر همبرگرهای مک دونالد همراه با نوشابه و سس بود که قدرت ذائقه افراد را دست کاری کردند و نوعی اعتیاد به این نوع از مزه ایجاد شد.

وی ادامه داد: استاندارد و قوانینی که رستوران های مکدونالد داشت قوانین سایر غذاخوری ها را تعیین می کرد و به ابزاری تبدیل شد که ذائقه افراد را می تواند تغییر دهد؛ این نگاه استراتژیک سبک زندگی است و اگر چه طرح ها و برنامه های کوچک است ولی تغییرات کلی را ایجاد می کند.

رییس دانشگاه امام صادق(ع) خاطرنشان کرد: سبک زندگی و مؤلفه هایش اجزایی هستند که هر کدام بخشی از زندگی را شکل می دهد ولی هر جزء آن قدرت بازسازی کل را دارد و مانند دی ان ای در انسان عمل می کند.

وی ادامه داد: خیلی ها معتقدند که سبک زندگی زیل عنوان فرهنگ است و برخی هم سبک زندگی را روش زندگی می دانند؛ در فضاهای دینی هم سبک زندگی را به اخلاق چسباندند و توصیه های اخلاقی را به سبک زندگی نسبت دادند ولی در واقع این کار ساده سازی و این همانی در مفاهیم جدید است و چیزی را درست نخواهد کرد و نوعی تقلیل دادن مفاهیم جدید است در حالی که باید روی خاستگاه مفاهیم جدید تأمل شود و روی ظرفیت های مفاهیم کار جدی صورت بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی افزود: در فضای علوم اجتماعی مطالعات در حوزه اجتماع، جامعه و فرهنگ زمانی مورد استفاده قرار گرفت که تحولاتی در حوزه اجتماع رقم خورد و بعد از رنسانس از بعد نظری و انقلاب صنعتی در بعد عملی سبک زندگی اجتماعی مورد توجه قرار گرفت و خاستگاه مفهوم سبک زندگی در غرب است.

چگونگی شکل گیری علوم اجتماعی

وی با بیان این که مفهوم سبک زندگی تولید شده غرب است، گفت: کل علوم اجتماعی خاستگاهش مربوط به مشکلات و مسائل حاصل تحولات در حوزه اندیشه و رفتارها در انقلاب های متعدد اروپایی است و آن فضا توجه همه را جلب کرد که هر تحول فکری آثار اجتماعی را به همراه دارد.

رییس دانشگاه امام صادق(ع) یادآور شد: بعد از انقلاب صنعتی دیگر زیست جدیدی به وجود آمد که تجمع افراد در اطراف کارخانه ها شکل گرفت و بحران هایی را در بر داشت و کارخانه ها دچار معضل شدند و کارخانه داران به این فکر افتادند که مسائل پیرامونی کارخانه های خود را حل کنند؛ بنابراین افرادی را استخدام کردند تا در مورد آسیب های زیست کارگران در محیط اطراف کارخانه ها مطالعه کنند تا کاربری آنها بیشتر شود و یکی از آثار آن مطالعات کشاندن زن ها به عنوان نیروی کار ارزان به داخل کارخانه ها بود.

وی تصریح کرد: به تدریج این مطالعات اجتماعی به نوعی برنامه ریزی برای کشاندن افراد به سمت آنچه مد نظرشان بود تبدیل شد و به تدریج برای شباهت دادن علوم اجتماعی به علوم طبیعی تلاش شد که علوم اجتماعی را به علوم طبیعی نزدیک کنند و علوم اجتماعی را خالی از ارزش و داوری نشان دهند و بگویند ما فقط به دنبال تعریف رفتار انسان و فهم رخدادهای اجتماعی هستیم ولی به تدریج فهمیدن را برای کنترل جامعه در راستای اهداف خود به کار گرفتند.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی خاطرنشان کرد: تغییر و تحولات فرهنگی بنا بر اراده کسی نبود و علوم اجتماعی که ادعای توصیف پدیده ها را داشت به سمت این رفت که بعد از پیش بینی رفتار انسان ها در رفتار آن ها دستکاری کند و پدیده تغییر فرهنگی مایه پیدایش علوم اجتماعی شد و تلاش شد فرمول ها و فرایندهای تغییر فرهنگی کشف شود.

تغییرات فرهنگی و کشف مفهوم سبک زندگی

وی با بیان این که اگر تغییر قابل مشاهده نباشد افراد پدیده ها را ثابت فرض می کنند، گفت: تغییرات فرهنگ در آغاز کار بسیار کم بود و فرض اولیه این بود که فرهنگ وابسته به ژنتیک است و امری ذاتی است مثلا می گفتند که مردم ایران مهمان دوست هستند و مردم آلمان دقیق و کاری هستند و فرض بر این بود که فرهنگ با خون منتقل می شود.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی ادامه داد: از روزی که تغییرات و تحولات فرهنگی سرعت پیدا کرد توجه به فرهنگ و تغییرات آن زیاد شد و متوجه شدند که فرهنگ با خون منتقل نمی شود و امری اکتسابی است و این سؤال ایجاد شد که تحول از کجا شروع می شود و به این نتیجه رسیدند که تغییرات با اقدام انسانی رخ می دهد و انسان می تواند فرهنگ را تغییر دهد.

وی با اشاره به این سؤال که آیا انسان در تغییرات فرهنگی نقشی دارد یا تغییرات ناشی از عوامل بیرونی است، گفت: در این راستا دو نوع گرایش فردیت در مقابل جمعیت شکل گرفت و کسانی که معتقد به فردیت بودند با این سؤال مواجه شدند که اگر انسان می تواند فرهنگ را تغییر دهد از چه نقطه ای شروع می کند.

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: تغییر و تحول فرهنگ مجموعه ای از مطالعاتی را پدید آورد که بعدها آن را علوم اجتماعی گذاشتند و این دسته از مطالعات حاصل تغییرات و تحولاتی است که به سرعت در حال شکل گیری بود و از انقلاب های صنعتی، فرهنگی، سیاسی و علمی متأثر بود؛ خیلی از نظریه های علوم اجتماعی به دنبال توجیهی برای دوگانه انگاری های علوم اجتماعی بودند که جمع گرایی و فردگرایی را تعریف کنند.

مفهوم سبک زندگی راه حلی برای رهایی از قطبی نگری

وی خاطرنشان کرد: در قرن نوزده تلاش برای هم گرایی ها شروع شد و حاصل آن در قرن 20 نمایان شد و به جای نگاه قطبی به پدیده ها تلاش کردند جامعه را به صورت کیفی ببیند و بجای دو گانه انگاری پدیده ها جوامع و رخدادها را در طیف تببین کند و از جمله مفاهیمی که توانست در خود ظرفیتی ایجاد کند که دو گانه ها را به یک توجیه واحد برساند مفهوم سبک زندگی بود.

رییس دانشگاه امام صادق(ع) افزود: مفهوم سبک زندگی قدرت همگرا کردن میان نظر و عمل را داشت و فرمولی را پیشنهاد دادکه این مسأله دو گانه انگاری حل شد.

وی تصریح کرد: مفهوم سبک زندگی به دلیل نزدیکی هایی که با مباحث اسلامی دارد می تواند به ما کمک کند که از آن استفاده کنیم و مباحث راهبردی و روشی خود را در این چارچوب عرضه کنیم ولی باید مواظب باشیم که دچار التقاط و گرفتار الزامات غیر اسلامی آن نشویم./843/پ201/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۲:۲۰
حجت‌الاسلام بهداروند مطرح کرد؛
تاریخ شفاهی آزادگان سرمایه عظیم ملی/ چهره مقتدر شهید حججی یادآور آزادگان دفاع مقدس
رییس کمیته تاریخ شفاهی و خاطره‌نگاری طلاب گفت: باید کاری کنیم که آزادگان خاطرات خود را در قالب تاریخ شفاهی به نسل امروز منتقل کنند.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۲۰:۰۹
یادداشت؛
احیای معماری اسلامی گامی بزرگ در شهرسازی نوین
با اندکی تامل به این نتیجه می رسیم که هنرمعماری اصیل و سنتی ایرانی که برگرفته از تمدن غنی دینی است، از جامعه ما در حال فراموشی است.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۵:۲۵
حجت‌الاسلام طیبی فر مطرح کرد؛
مقاومت در برابر سختی‌ها و پایبندی به ارزش‌ها پیام آشکار آزادگان
فرمانده تیپ مستقل رزمی تبلیغی امام صادق(ع) با بیان این که باید حرمت آزادگان در کشور حفظ شود، گفت: امروز زنان و دختران ما باید توجه داشته باشند که حفظ ارزش‌های اسلامی شعار آزادگان بود.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۳:۴۲
اقتصاد و حجاب؛
گزارشی از همایش جامعه شناسی حجاب و بدحجابی
حجاب فردی سبب می‌شود که دسته‌ای از هزینه‌ها که مربوط به زیبایی در نتیجه استفاده از لوازم آرایش، سِت کردن لباس‌ها و پیروی از مد روز است، کنار گذاشته شود.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۱:۳۵
نقش «رفتار متکبرانه» در گسترش ناهنجاری‌ها؛
اصلاح «ژن‌ تکبر» اولویت دنیای سیاست و اجتماع
برخی رفتارهای آقازاده‌ها مثل «داشتن ژن خوب» و «سهم خواهی از سفره انقلاب» و یا توهین برخی بازیگران به خبرنگاران را می‌توان مصداق روحیه «تکبر» و «علو» برشمرد.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۹:۳۹
یادداشت؛
از شادی‌های تقلبی تا سازنده
تمایز میان شادی مثبت و سازنده و ناهنجاری های رفتاری و اجتماعی و فرهنگی که برچسب تقلبی شادی خورده اند، از مهم‌ترین موضوعاتی است که در آیات و روایات مورد توجه قرار گرفته است.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۷:۰۲
یادداشت؛
«فرهنگ کار» و «مهارت آموزی» حلقه مفقوده آموزش عالی
بخش عمده «بی مهارتی» و «کم مهارتی» در جامعه مرتبط با آموزش ناصحیح است؛ البته در این میان باید از نبود «برنامه جامع» نیز سخن گفت.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۶:۴۴
در نشستی تبیین شد؛
اصول حاکم بر تولید محتوای دینی در آموزش‌های مجازی
پنجمین پیش‌نشست علمی کنفرانس ظرفیت شناسی و تأثیرگذاری فضای مجازی در ارتقای آموزش‌های دینی با موضوع «تولید محتوای آموزشی دینی در مراکز آکادمیک مجازی» برگزار شد.
۱۳۹۶/۵/۲۳ - ۱۹:۰۱
مدیر کل پیشین اداره کل ارشاد خوزستان:
وزیر جدید ارشاد نگاه دینی به فرهنگ و هنر داشته باشد
حجت الاسلام سپهر گفت: سبک زندگی اسلامی از نسخه های فرهنگی جدید رهبری برای جامعه اسلامی است و وزیر پیشنهادی با تولید برنامه های لازم چنین خواسته ای را عملیاتی و اجرایی کند.
۱۳۹۶/۵/۲۳ - ۱۸:۱۲
سینمایی که این روزها به دنبالش هستیم؛
نقدی بر اکسیدان
نگاه به سینمای دینی با حضور افراد مثبت در اقدامات منفی خود شاهدی برای ناکارآمدی و تجارت محور بودن سینمای ایران است تا این که بخواهد هنر یا صنعت باشد.
۱۳۹۶/۵/۲۳ - ۱۰:۵۲
به مناسبت روز جهانی مقاومت؛
گفتمان «امت» و «ملت» پشتیبان اصلی جبهه جهانی مقاومت
تا زمانی که مسلمانان جهان به ارزش و مفهوم «ملت» و «امت» که دو مفهوم قرآنی و اسلامی هستند و ملزوماتی از جمله وحدت و مقاومت را در خود دارند واقف نشده باشند، تشکیل جبهه واحد مقاومت میسر نمیباشد.
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۲۱:۳۹
حجت الاسلام والمسلمین میرکتولی مطرح کرد؛
تماشاگری «نهادهای فرهنگی» در جنگ نوین دشمن
عضو مجمع عالی تفسیر با اشاره به حربه فرهنگی دشمن در فروپاشی امپراتوری اسلامی آندلس نسبت به تکرار این حربه در ایران هشدار داد و گفت: نهادهای فرهنگی و حتی حوزه‌های علمیه امروز تماشاگر هستند.
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۲۱:۱۴
حجت‌الاسلام ولدان تأکید کرد؛
مقاومت فرهنگی عامل شتاب‌دهنده تمدن نوین اسلامی
رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان قم مقاومت فرهنگی را زیرشاخه فرهنگ مقاومت دانست و گفت: برای شکل‌گیری تمدن اسلامی باید فرهنگ مقاومت در تمام ابعاد زندگی شکل بگیرد.
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۱۹:۴۷
مدیر سامانه آموزش الکترونیکی حامیم مطرح کرد؛
روش شناسی؛ حلقه مفقوده فعالیت در فضای مجازی
حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به جذابیت‌های کاذب در فضای مجازی گفت: متأسفانه متولیان فرهنگی در ایجاد جذابیت‌ و کاربردهای مثبت برای کاربران این فضا موفقیت چندانی نداشته‌اند.
۱۳۹۶/۵/۲۱ - ۱۹:۵۶
فیلم فارسی بلای جان سینما؛
وزارت ارشاد پرونده فیلم فارسی‌ها را ببندد
امروزه سینمای ایران بیشتر به دنبال گیشه زدن و درآمد زایی است و برای دستیابی به این هدف اغلب فیلم‌سازان به کپی کاری و تقلید از آثار بالیوود روی آورده‌اند.
۱۳۹۶/۵/۲۱ - ۱۹:۰۲
پژوهشگر عرفان های نوظهور هشدار داد؛
یوگا و مدیتیشن؛ سراب روح جوانان
حجت‌الاسلام میرزایی معتقد است عرفان‌های کاذب عرفان نیستند، این مسائل عرفان نمایی و معنویت نمایی است و ما به آن شبه‌معنویت می‌گوییم.
۱۳۹۶/۵/۲۱ - ۱۵:۵۴
حجت‌الاسلام آقامیری:
تبیین روش‌های ارشاد اسلامی وظیفه وزارت ارشاد است
عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفت: وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه و بیان فرهنگ و روش‌های ارشاد اسلامی است.
۱۳۹۶/۵/۲۱ - ۱۳:۱۷
حجت الاسلام قطبی:
نبود خلاقیت و چشم انداز از مشکلات جدی وزارت ارشاد است
رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با ابراز تأسف از نبود خلاقیت در عرصه فرهنگ و هنر گفت: وزارت ارشاد باید یک وزارت پویا، زنده باشد و با یک نگاه حکیمانه و عالمانه و دوراندیشانه برای فرهنگ و هنر کشور سیاست...
۱۳۹۶/۵/۲۱ - ۱۳:۰۲
پدر شعر آیینی:
قلم و زبان شاعران آیینی یاری‌گر دین خدا است
مجاهدی با اشاره به اینکه برخی شعر آیینی را مایه تحقیر می دانند، گفت: همه باید بدانند که این نوع حرکت های ناشایست نوعی لجام گسیختگی فرهنگی است.
۱۳۹۶/۵/۲۱ - ۱۲:۵۳
سرپرست بسیج هنرمندان استان قم:
شاعران سبب درخشش زبان فارسی هستند
رزق آبادی هدف برگزاری این جشنواره را آسیب شناسی شعر دفاع مقدس و معرفی ظرفیت های شعر ارزشی معرفی کرد و گفت: شاعران سبب درخشش زبان فارسی هستند.