Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - مقابله با خرافه یک رسالت تبلیغی است
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ Wednesday, May 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۲۷ - ۱۷:۱۵
شناسه خبر: ۴۹۱۷۱۵
 
مقابله با خرافه یک رسالت تبلیغی است
هجده رجب مصادف با سالروز وفات ابراهیم فرزند رسول اکرم(صل الله علیه و آله) است که همزمان با آن رویداد، خورشید گرفتگی در سرزمین مکه روی داد و مردم این حادثه را با وفات فرزند پیامبر خدا مرتبط دانستند. ولی رسول اکرم با وجود غم از دست دادن فرزند، به میان مردم رفته و به تبیین واقعیت پرداختند

به گزارش خبرگزاری رسا، هجده رجب مصادف با سالروز وفات ابراهیم فرزند رسول اکرم(صل الله علیه و آله) است که همزمان با آن رویداد، خورشید گرفتگی در سرزمین مکه روی داد و مردم این حادثه را با وفات فرزند پیامبر خدا مرتبط دانستند. ولی رسول اکرم با وجود غم از دست دادن فرزند، به میان مردم رفته و به تبیین واقعیت پرداختند و از ورود تحریف در دین جلوگیری کردند. سرکار خانم استاد «مرضیه محقق نجفی» در یادداشتی به بررسی این موضوع پرداخته اند و با نگاهی دینی به تمایز امور خارق العاده غیبی و خرافه از یکدیگر اشاره داشتند.

سراسر زندگی انسان آکنده از مشکلات و سختی هایی است که گاهی برای آرامش خود، برخی از حوادث طبیعی را به آنها ربط می دهد و در نهایت مطالبی خرافی را وارد دین می کند.
ورود تحریفات به دین امری است که از گذشته ها بوده و هست و بیشتر از سوی کسانیکه آگاهی چندانی نسبت به حقایق علمی و دینی ندارند صورت می گیرد. در این میان پرچمداران دین که طلاب و مبلغان هستند، وظیفه اصلی و سنگینی را برعهده دارند تا به تشریح این نوع مسائل و روشن نمودن حقیقت بپردازند.

هجده رجب مصادف با سالروز وفات ابراهیم فرزند رسول اکرم(صل الله علیه و آله) است که همزمان با آن رویداد، خورشید گرفتگی در سرزمین مکه روی داد و مردم این حادثه را با وفات فرزند پیامبر خدا مرتبط  دانستند. ولی رسول اکرم با وجود غم از دست دادن فرزند، به میان مردم رفته و به تبیین واقعیت پرداختند و از ورود تحریف در دین جلوگیری کردند. سرکار خانم استاد «مرضیه محقق نجفی» در یادداشتی به بررسی این موضوع پرداخته اند و با نگاهی دینی به تمایز امور خارق العاده غیبی و خرافه از یکدیگر اشاره داشتند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل جامعه الزهرا سرکار خانم محقق نجفی در این یادداشت آورده است: بدان که هستی، صحنه ی علت و معلول است. وجود قانون علیت  در جهان ما، بر هیچ عقل سلیمی پوشیده نیست. همه پدیده های عالم هم چون زنجیره ای به یکدیگر متصل بوده و یکی بر دیگری اثر می گذارد. رفتار و کردار ما آدمیان نیز از این زنجیره مستثنی نیست. در حدیث آمده است: حیوانات نیز از شر ما به خدا پناه برده و به خدای عالم ندا می دهند. ای خالق هستی، ما را به گناه آدمیان عذاب مفرما.

آن ها گویا بهتر از بعضی انسان ها به این ادراک رسیده اند که حسنات و معاصی و دیگر کردار ما در سرنوشت همه عالم تکوین و جهان آفرینش اثر می گذارد و تقدیرات جهان را به گونه ای متفاوت از دیگری رقم می زند.
خالق بی همتا در کتاب شریف می فرماید: «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَىٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِم بَرَكَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ ؛ اگر اهل شهرها و آبادی ها ایمان می آوردند و تقوا پیشه می کردند، برکاتی از آسمان و زمین بر آن ها می گشودیم».

در عین حال حق تعالی را بر آن نبوده که همگان را بر فعل و انفعالات عالم آگاه نماید. بلکه تنها بر یگانه های مخلوقات خود، یعنی انبیا و اولیای طاهرینش علت و تاثیرگذاری حوادث را بر حوادثی دیگر هویدا نموده است.

حقیقت چیست؟ 


در تاریخ زندگی اشرف مخلوقات (صلی الله علیه و آله) آمده است: به هنگام تولد آن یگانه هستی طاق کسری شکست، آتشکده فارس خاموش شد و .... ناظران دریافتند که حادثه ای عظیم در عالم رخ دادن است و همه این ها در پی آن حادثه پدید آمده اند.
از سویی دیگر پس از سال ها از این رخداد بزرگ در روزی که ابراهیم کودک خردسال آن جناب از دنیا رخت بربست و در آن هنگام خورشید گرفت. مردم پنداشتند که خورشید در این رحلت جانسوز غمگین شده و او هم گرفته است. نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) در کمال حزن و اندوه از فراق فرزند، به دنبال رسالت خود به سوی مردم می شتابد و در خطبه ای مردم را ندا می دهد که ای مردم همانا خورشید و ماه دو نشانه از نشانه های قدرت حق تعالی هستند که تحت اراده و فرمان او هستند و برای مرگ و حیات کسی نمی گیرند.

در این دو رویداد، مردم حوادث طبیعی روزگار را به رخدادی مرتبط نمودند. ولی شریعت یکی را امضا و تایید می کند و در رخداد دوم، خاتم المرسلین (صلی الله علیه و آله) سراسیمه از جا برمی خیزد و فرمایش شریعت را ابلاغ می نماید. در جمع این دو رویداد، با بهره گیری از کلام وحی و سخنان اهل بیت(علیهم السلام) باید گفت: آنچه منع و نکوهش می شود ربط دادن اموری معین به یکدیگر و یکی را بغیر علم، علت دیگری دانستن است.
سنت الهی چنین رقم خورده است که عموم مردم را بر غیب عالَم و علّتِ حوادث جهان تکوین و طبیعت دسترسی نیست مگر آنان را که ذات حق تعالی بر طریق علم و کشف و شهود و الهام رحمانی بر علت های حوادث آگاه نموده است. «وَمَا كَانَ اللَّـهُ لِيُطْلِعَكُمْ عَلَى الْغَيْبِ»(آل عمران/۱۷۹). با این حال، چه بسا گاهی وساوس و خطورات شیطانی به کمک نفس امّاره آمده و آدمی را در فال بد زدن پیرامون رویدادهای زندگی دچار تشویش خاطر می نماید و پس از اندی با تمرکز بر این اوهام شیطان و خیالات باطل، در دام خرافه گری گرفتار می نماید.

در این مجال، لازم می دانم به برخی از راه حل هایی که اسوه های دانش و راسخین در علم به آن اشارت رفته اند متذکر شوم، باشد که دل نیز هم چون عقل پذیرای آن ها بشود.

۱- خاتم نبوت (صلی الله علیه و آله)  فرمود: هرگاه فال بد زدی از آن بگذر و بدان اعتنا نکن. (وسائل الشیعه /۱۱/ ۳۶۲)

۲- امام صادق (علیه السلام) فرمود: کفاره ی فال بد زدن آن است که برخدا توکل کنی ( و کار را به او واگذار نمایی) (کافی/۸/۱۹۸)

۳- آن امام همام در سخنی دیگر می فرماید: به هنگام فال بد زدن اگر آسان بگیری، آسان می گذرد و اگر سخت بگیری سخت می گذرد و اگر (اعتنا نکنی) و چیزی به دل نگیری چیزی نیست (کافی/ ۸ / ۱۹۷)

/۹۲۴/د۱۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۷ - ۰۰:۰۵
یادداشت
"همت و کار" از نگاه قرآن و روایات
علیرضا استادیان
۱۳۹۶/۸/۱۱ - ۲۱:۴۷
اقتصاد امن و شرایط جدید ایران اسلامی
اقتصاد یکی از مؤلفه‌های قدرت محسوب می‌گردد که مقام معظم رهبری با مفهوم سازی و ایجاد گفتمان "اقتصاد مقاوم" و "اقتصاد امن" تحلیل های وارونه و نقشه های دشمن را نقش بر آب کرد.
۱۳۹۶/۱/۲۷ - ۱۷:۱۵
مقابله با خرافه یک رسالت تبلیغی است
هجده رجب مصادف با سالروز وفات ابراهیم فرزند رسول اکرم(صل الله علیه و آله) است که همزمان با آن رویداد، خورشید گرفتگی در سرزمین مکه روی داد و مردم این حادثه را با وفات فرزند پیامبر خدا مرتبط دانستند. ول...
۱۳۹۶/۱/۲۴ - ۱۳:۱۳
کنکاشی پیرامون شعار سال؛
هندسه اقتصاد مقاومتی در نگاه رهبر معظم انقلاب
اصرار و اهتمام رهبری به موضوع اقتصاد مقاومتی و تأکید بر تبدیل آن به گفتمان عمومی بر اساس عناوین سال‌های اخیر، مجموعه به‌هم‌پیوسته و زنجیرواری است که در صورت اجرایی شدن سبب جهش، رونق، شکوفایی و توسعه پ...
۱۳۹۶/۱/۱۶ - ۰۰:۲۲
از بانکداری اسلامی تا اقتصاد مقاومتی
بدون شک نظام بانک داری باید با برنامه ریزی هر چه سریعتر مشکلات خویش را حل کند و انتقادات و به خصوص نصایح مشفقانه مراجع معظم تقلید را پذیرا باشد.
۱۳۹۵/۱۲/۲۵ - ۱۷:۵۸
به مناسبت عید نوروز؛
هفت‌سین سبک زندگی اسلامی
عید امسال هفت سینی از سبک زندگی اسلامی بچینیم تا با سرور و شادمانی، سهولت و آسان‌گیری، سادگی و قناعت، سخاوت و بخشندگی، سیاست و ساماندهی و سیادت و بزرگواری سعادت سالیانه خود را در پرتو سبک زندگی اسلامی...
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ - ۱۲:۲۸
از رنجی که می بریم؛
تأملاتی در باب رخنه‌ها و رخوت‌های فرهنگی
نباید و نشاید که همه مشکلات فرهنگی موجود در کشور را از چشم دشمن ببینیم؛ زیرا در بسیاری از مواقع سستی‌ها، کم‌کاری‌ها، غفلت‌ها، مشغول شدن به مسائل دست‌دوم و حاشیه‌ها و دامن زدن به اختلاف‌ها است که جبهه ...
۱۳۹۵/۱۲/۱۱ - ۲۱:۰۲
هجرت طلاب در کشاکش بودن یا نبودن؛
سربازانی که در سربازخانه مانده اند/ تفقه منهای ابلاغ و انذار
اهمیت هجرت به ویژه پس از انقلاب و استقرار حکومتی دینی، به دلیل ملموس شدن و افزایش نیازها، بیش از پیش برهمگان به ویژه حوزه های علمیه روشن شده است.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۵:۲۴
کنکاشی پیرامون «معالی الاخلاق»؛
اعتلای فرهنگی و تعالی اخلاقی
باورها، ارزش‌ها و رفتارها در اسلام سبقه و رنگ تعالی داشته و این حقیقت در جوهره آموزه‌های دینی نهفته است، اگر کسی بر اساس باورهای دینی و ارزش‌های دینی بخواهد زندگی کند تمام شئون رفتاری او رنگ علو تعالی...
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۱:۱۷
به مناسبت ایام فاطمیه؛
عفاف و حجاب؛ جهاد کبیر و اکبر
زن مسلمان افزون برحضور درجبهه جهاد اکبر درجبهه دیگری به نام جهاد کبیر هم حضورفعال دارد؛ یعنی بارعایت موازین وقوانین شریعت پیامبرفرهنگ‌سازی و فضاسازی دینی رارقم می‌زند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۱:۰۲
بخش پایانی/ کنکاشی پیرامون بایسته‌های حوزه انقلابی تحول‌گرا؛
مدیریت فرهنگی در حوزه علمیه؛ از آنچه هست تا آنچه باید
در راستای تحقق حوزه انقلابی و تحول گرای مورد نظر رهبر معظم انقلاب باید مدیریت فرهنگی حوزه‌های علمیه به هماهنگی مبانی و اصول شیوه های فرهنگی با معارف اسلام ناب محمدی توجه لازم را داشته و برنامه‌ها را ...
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۲۳:۵۱
آیت الله مکارم شیرازی تبیین کرد؛
نشانه شناسی شهادت حضرت زهرا
حضرت آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: اقامه عزاداری در ایام و لیالی شهادت سیده نساء العالمین فاطمه زهرا(س) از افضل قربات است.
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۰۸:۰۷
کنکاشی پیرامون بایسته‌های حوزه انقلابی تحول‌گرا؛
مدیریت فرهنگی در حوزه علمیه؛ از آنچه هست تا آنچه باید
یکی از آسیب‌های فعالیت فرهنگی به‌ ویژه در حوزه فرهنگ دینی، کم‌توجهی به مقوله مخاطب‌شناسی است، این موضوع کمترین و البته مهم‌ترین ابزاری است که می‌تواند مبلّغان و فعالان فرهنگی را به سمت ارائه برنامه‌ها...
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۰۰:۵۱
به مناسبت ایام‌الله دهه فجر؛
کوثر انقلاب اسلامی و تکاثر استکبار جهانی
جان‌مایه نهضت امام خمینی(ره) و حرکت توفنده و کوبنده ملت ایران کوثرگرایی و تکاثرستیزی است، امام کوثرگرا از همان آغاز به ما آموخت که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و به ما یاد داد که هر چه فریاد داریم ب...
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۰۰:۱۸
درک مبانی انقلاب؛ رسالت خطیر حوزه انقلابی
حوزه انقلابی همانگونه که در شکل گیری انقلاب نقش داشت، امروز نیز در حفظ و بقای انقلاب نقش آفرین بوده و در این راستا موظف است مبانی انقلاب را درک و به صورت عملی اقدام کند.
۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۱:۴۷
یادداشت؛
بررسی مشکلات معماری و شهرسازی شهر مقدس قم
شهر مقدس قم به عنوان یکی از شهرهای مذهبی و ام القرای جهان اسلام از گذشته مورد توجه ویژه بوده و به همین جهت است که معماری و شهرسازی این کلانشهر نیز باید مطابق با اصول و معماری اسلامی باشد؛ در این یاددا...
۱۳۹۵/۱۱/۱۵ - ۲۰:۳۷
آیت الله مکارم تبیین کرد؛
بازشناسی سیره تبلیغی حضرت زینب
حضرت آ‌یت الله مکارم تأکید کرد: تقارن روز پرستار با میلاد حضرت زینب(س) ارزشمند و مایه مسرت است، لذا پرستاران باید ایشان را الگو و سرمشق خود قرار دهند.قشر پرستار از جمله زحمت کشان جامعه به شمار می روند...
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ - ۱۶:۵۱
امام خمینی؛ هدف‌های بزرگ و همت‌های بلند
بسیار هستند آرمان‌گرایانی که در برج عاج زندگی می‌کنند، به متن جامعه و واقعیات آن ورود نمی‌کنند و با همان آرمان‌ها می‌زیند و می‌میرند؛ اما امام خمینی(ره) از آرمان‌گرایانی بود که آرمان خود را با همت بلن...
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ - ۲۰:۲۱
آیت الله مکارم شیرازی تبیین کرد؛
شاخصه های پاسداشت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی
حضرت آ‌یت الله مکارم تأکید کرد: بی انصافی است کسی برکات و دستاوردهای بی بدیل انقلاب اسلامی را نادیده بگیرد و بگوید موقعیت امروز ایران مثل سابق است، پیشرفت های بسیاری در علوم مختلف، صنایع هوا فضا، صنع...
۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۷:۵۴
سلامت معنوی، بیم ها و امیدها
در میان 31 نفر عضو گروه سلامت معنوی در فرهنگستان علوم پزشکی، تنها 4 عالم دینی حضور دارند و تقریبا تمام اعضای دیگر این گروه در رشته های مرتبط با سلامت جسم و بعضا سلامت روان تحصیل کرده اند.