جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶ Friday, July 21, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۱۸:۲۰
شناسه خبر: ۴۸۱۶۴۷
 
عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان تشریح کرد؛
نحوه برخورد صحیح با موارد ضعف در خویشتنداری جنسی همسران
بانکی پورفرد غنی و اقناع نشدن همسران در خانواده را اولین عامل برای لغزش دانست و گفت: در موارد خطای همسران نباید آبروی آن ها را ببریم، تغافل و تمجید از ویژگی های مثبت می تواند فرد را از بازگشت به خطا منصرف کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، امیرحسین بانکی پورفرد، عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان، بعد از ظهر امروز در نشست سبک زندگی اسلامی که در گلستان شهدای اصفهان برگزار شد، گفت: باید نگاه و فکر خود را در محیط های گوناگون کنترل کنیم، همانگونه که زیاد صحبت کردن مانع سلوک معنوی انسان می شود زیاد نگاه کردن به اطراف و محیط های مختلف هم سبب شکل گیری افکار آزاردهنده در اثر صحنه های مختلف در ذهن می شود.

وی ادامه داد: حتماً لازم نیست که این صحبت ها شامل موارد لغو یا حرام و مکروه باشد، درباره نگاه کردن هم همینطور است، الزاماً نباید نگاه کردن های زیاد به محیط اطراف شامل نگاه های حرام باشد، بلکه نگاه های غیر حرام هم اگر از حدی بالاتر برود می تواند از نظر روحی و فکری برای انسان مضر باشد، این نگاه ها در آینده ذهن افراد را مشغول می کند.

«زنای ذهنی» بیماری مهلک جامعه جهانی/ مدیریت ذهن به مدیریت نگاه وابسته است‏

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان افزود: امروزه تعبیر مشهوری به نام «زنای ذهنی» در مورد فضای مجازی وجود دارد که از بیماری های جدی در جامعه جهانی محسوب می شود، در این بیماری تخیلات سبب بروز بیماری است، بنابراین مدیریت ذهن به مدیریت نگاه وابسته است، دومین عامل برای مدیریت ذهن خالی نبودن وقت افراد است.

بانکی پورفرد بیان داشت: وجود اوقات بطالت و تنهایی به عنوان دو سم مهلک برای جوانان هستند، تنهایی موضوعی متفاوت با بیکاری است، تنهایی در جوان سبب می شود تا انواع و اقسام تفکرات شیطانی و خیالبافی به سراغش بیاید، البته تنهایی برای افراد غیر جوان حتی می تواند مفید هم باشد، اما جوانان باید از تنها ماندن بپرهیزند تا افکار ناسالم به سمتشان نیاید.

وی ابراز داشت: بهترین روش برای کمک به همسر در خویشتنداری جنسی اینست که همسران یکدیگر را از لحاظ جنسی غنی و اقناع کنند، اکثر افرادی که مشکلاتی در زمینه عدم خویشتنداری جنسی همسران خود در جامعه دارند خیال می کنند که در روابط خصوصی خود با همسرشان مشکلی ندارند، اما وقتی ما با همسرشان صحبت می کنیم می بینیم که اینچنین نیست و همسر به خوبی در محیط خانه اقناع نشده است.

همسران باید یکدیگر را در محیط خانواده سیراب کنند

کارشناس و محقق مسائل خانواده، افزود: گاهی انسان گرسنه ای با خوردن غذا سیر می شود و ظاهراً دیگر نیازی به غذا ندارد، اما گاهی هم در عین حال که فرد گرسنه سیر می شود از مزه و طعم و شرایط سفره و غذا لذت می برد و یک حالت اقناع به او دست می دهد به گونه ای که دیگر میل به غذای دیگری پیدا نمی کند، به همین صورت زن و مرد باید در محیط خانواده از لحاظ نگاه و جنسی و روحی به گونه ای سیراب شوند که دیگر میلی برای ارضاء نیازهای خود در بیرون خانه نداشته باشند.

بانکی پورفرد ‏توضیح داد: خلأهای عاطفی و صمیمیت باید در محیط خانواده پر شود، روح انسان ها با بیان های شیرین و تعریف ها و تمجیدهای واقعی در خانه اقناع می شود، همسران باید نقاط قوت یکدیگر را یادآوری کنند و این احساس افتخار را برای همسر بازگو کنند، افراد به جای آنکه نقاط ضعف و خطاها را پررنگ کنند می توانند نقاط قوت و خوبی های اعضای خانواده را برجسته و تقویت کنند.

وی گفت: اگر بتوانیم در محیط خانه به همسرمان بفهمانیم که قلبی با تمام وجود برای او در خانه می تپد و می تواند همه نیازهای جسمی، عاطفی و روحی خود را در خانه ارضاء کند دیگر همسرمان برای رفع نیاز خود در محیط جامعه دچار ضعف در خویشتنداری جنسی نمی شود.

حفظ آبرو و شهرت دو عامل مهم برای خویشتنداری جنسی

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان اظهار داشت: اگر شخصی دید که همسرش دچار لغزش در بیرون از خانه شده باید در مرحله اول خودش را متهم کند، متهم ردیف اول خود ما هستیم که نتوانسته ایم که همسرمان را در خانه غنی کنیم، اما در بیشتر موارد برعکس این اتفاق می افتد و افراد به محض فهمیدن کوچکترین لغزشی از همسر خود موجبات خوار شدن و کوبیدن او را فراهم می کنند و بساط بی آبرو کردن قرد را راه می اندازند.

بانکی پورفرد ‏ابراز داشت: یکی از مهمترین عوامل خویشتنداری جنسی در افراد حفظ آبرو و آبروداری است، شهرت هم گاهی مصونیت ساز است و سبب می شود تا افراد نسبت به اعمال خود حساس شوند و از بسیاری محرمات و زشتی ها دوری کنند تا مبادا ذهنیت دیگران درباره آن ها تغیییر کند و به شهرت آن ها لطمه ای وارد شود.

وی توضیح داد: در ایام قدیم که محله موضوعیت بیشتری داشت افرادی که آلودگی هایی داشتند به دلیل شناخته شدن در محله خودشان خلاف نمی کردند و اگر غریبه ای وارد محله ای می شد شائبه فاسد بودن و خلافکاری او پیش می آمد و مردم احتمال بالایی برای خلافکاری او می دادند، امروز هم اکثر دخترهایی که اوضاع نامناسب و ناهنجار دارند و در اصفهان با آن ها برخورد می شود اهل خود اصفهان نیستند و از شهرهای دیگر آمده اند تا شناخته نشوند.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان ابراز داشت: فردی که آبروداری می کند و احساس شخصیت و آبرو دارد حتی اگر آلودگی هایی هم داشته باشد باز هم در جامعه اظهار و در بین دوستان و آشنایان و همکاران و خانواده اعمال منافی عفت انجام نمی دهد و در مباحث جنسی خویشتنداری می کند.

نباید در برخورد با همسر خطاکار، از اصل تغافل غافل شویم

بانکی پورفرد تصریح کرد: در اسلام و در مباحث روانشناسی اصلی به نام تغافل وجود دارد که نباید از آن غافل شویم، نباید به محض مطلع شدن از عمل خلافی فوری آبروی همسر خود را در بین اقوام و خانواده و دوستان بریزیم، بلکه باید در مرحله اول تغافل کرد و به روی شخص نیاورد و حتی سعی کنیم تا خوبی ها و نکات مثبت فرد را بیان کنیم و به او شخصیت بدهیم تا آن تمجیدها سبب شود تا عمل خلاف خود را کنار بگذارد و تشویق شود تا برای حفظ آبرو و موقعیت خود عمل خلاف خود را تکرار نکند.

وی گفت: اگر فرد احساس کند که آبرویش ریخته شده و خلاف او برای همه اثبات شده است دیگر مانعی برای خلاف خود نمی بیند و بی پروا کار زشتی را انجام می دهد که دیگران او را با آن خلاف می شناسند، بنابراین غنی کردن، تمجید از نقاط مثبت و پررنگ کردن آن ها و تغاقل و حفظ آبرو در مورد همسران می تواند آن ها را از لغزش ها دور کند./869/201/ب2

 

 

 

 

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۱۵:۴۸
خطیب نماز جمعه نجف آباد:
نماز جمعه قلب تپنده فرهنگی شهر است
حجت الاسلام حسناتی با اشاره به برپایی بیش از ۸۰۰ نماز جمعه در کشور، گفت: نماز جمعه زمینه عزت، وحدت، شوکت، تربیت و قلب تپنده فرهنگی یک شهر است.
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۱۵:۴۲
امام جمعه موقت كاشان:
وزراي دولت دوازدهم سرباز دين، ولايت و انقلاب باشند
امام جمعه موقت كاشان گفت: وزراي دولت دوازدهم بايد سرباز دين، ولايت، مردم و انقلاب بوده و نگاه شان به درون باشد، چرا كه ۴ سال پيش رو براي دولت دوازدهم يك فرصت طلايي براي خدمت به مردم است.
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۱۴:۳۰
آيت‎الله طباطبايي‎نژاد:
جدال سياسي با آل‎سعود مانع از حضور مردم در حج نشود
امام جمعه اصفهان با اشاره به جدال سياسي بین ایران و عربستان و بي‎كفايتي آل‎سعود، گفت: تا جايي كه ما مي‎توانيم بايد حج را به جا بياوريم و نباید خانه خداوند را خالي گذاشت؛ هرچند ما آل‎سعود را لايق خادمي...
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۱۰:۴۱
حجت الاسلام دانشمند:
رعایت حجاب و عفاف، آبروداري از مكتب امام صادق است
حجت الاسلام دانشمند، گفت: جوانهاي ما به شهادت رسيدند تا چادر و حجاب بماند و چادر حضرت زهرا(س) نابود نشود؛ چرا كه حجاب آبروداري از مكتب امام صادق(ع) است.
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۰۰:۵۸
استاد درس خارج حوزه علمیه قم تشریح کرد؛
اعتقادات نادرست و تأثیر آن در افزایش معضلات اجتماعی
استاد درس خارج حوزه علمیه قم گفت: بسیاری از مشکلات اجتماع، از جمله طلاق، ناشی از اعتقادات و تربیت نادرست اجتماعی است که جوانان، والدین و متولیان فرهنگی جامعه در برابر آن مسؤول هستند.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۲۲:۱۲
استاد سطح عالی حوزه علمیه قم:
مکتب امام صادق، مکتب رسیدن به مقام قرب الی الله است
حجت الاسلام والمسلمین بهبهانی درباره اتصال روح مومن به خداوند گفت: برای اتصال به خداوند باید به اهل بیت متصل شویم و این پیام مکتب امام صادق است که باید انسان مومن متصل به خدا باشد تا به رشد و کمال نها...
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۲۱:۵۹
رییس اداره اوقاف و امور خیریه نجف‌آباد خبر داد؛
حضور ۷۰۰ نفر در چهلمین دوره مسابقات قرآنی اوقاف در نجف آباد
رییس اداره اوقاف و امور خیریه نجف آباد گفت: چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم شهرستان نجف‌آباد و دوازدهمین دوره مسابقات مدهامتان اداره ارشاد با حضور بیش از ۷۰۰ نفر در هشت رشته برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۱۷:۲۹
رييس اداره تبليغات اسلامي كاشان:
امام صادق احياگر اسلام ناب محمدي است
رييس اداره تبليغات اسلامي شهرستان كاشان، با اشاره به اينكه امام صادق(ع) شيخ الائمه بوده و به لحاظ سن از امامان ديگر بزرگتر و كهن سال‌تراست، گفت: امام صادق(ع) احياگر اسلام ناب محمدي است.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۱۲:۵۹
امام جمعه شهرستان آران و بيدگل:
امام صادق زبان رساي اسلام بود
امام جمعه شهرستان آران و بيدگل، گفت: امام صادق(ع) با بيان بليغ و كلام فصيح خود زبان رساي اسلام بود و با سخنان حکيمانه، منطق استوار و علم سرشار مکتب تشیع را ماندگار کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۰۱:۴۷
استاد درس خارج حوزه علمیه قم:
انتقادها به عملکرد مسؤولان نباید اتحاد ملی را خدشه دار کند
استاد درس خارج حوزه علمیه قم گفت: اختلاف آراء و سلایق امری طبیعی است، افراد حق دارند از عملکرد مسؤولان انتقاد کنند اما انتقادها نباید به اتحاد ملی آسیب بزند.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۲۲:۰۷
رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشان:
۱۱ موقوفه در کاشان متعلق به مدارس علمیه است
رییس اداره اوقاف امور خیریه شهرستان کاشان، تعداد موقوفه‌های مدارس علمیه کاشان را ۱۱ موقوفه اعلام کرد و گفت: از این تعداد هشت موقوفه به‌صورت متصرفی و سه موقوفه به‌صورت غیر متصرفی اداره می‌شود.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۹:۲۲
مدير امور موقوفات حوزه های علميه خبر داد؛
برگزاری نخستين همايش وقف و حوزه در قم
مدير امور موقوفات حوزه های علميه از برگزاري نخستين همايش وقف و حوزه در شهريورماه جاري در قم خبر داد و گفت: برنامه محتوايي اين همايش تبليغ و ترويج وقف، تجليل از خيرين منطقه و احيا و ايجاد موقوفات حوزو...
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۸:۴۷
مدير امور موقوفات حوزه های علميه:
شناسايي و شناسنامه دار كردن موقوفات حوزه در دستور كار است
مدير امور موقوفات حوزه های علميه گفت: يكي از راه هاي استقلال مالي و عدم وابستگي حوزه به منابع مالي دولتي و شناسايي و شناسنامه دار كردن موقوفات حوزه در سراسر كشور است.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۵:۳۴
در آستانه شهادت امام جعفر صادق؛
فضاي‌ كاشان با تشییع ۲ شهيد مدافع حرم عطرآگين شد
پيكر دو شهيد مدافع حرم امروز در شهرستان كاشان با حضور مردم شهيد پرور شهرستان كاشان تشييع و در گلزار شهداي دارالسلام به خاك سپرده شد.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۰:۳۲
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی مطرح کرد؛
دوقطبی شدن جامعه سبب تضعیف توان نیروهای داخلی کشور می شود
امام جمعه موقت اصفهان گفت: همان گونه که رهبر معظم انقلاب هم بارها تأکید کرده اند، دو قطبی شدن جامعه اسلامی سبب می شود انرژی احزاب مختلف صرف تضعیف یکدیگر شود که این موضوع اصلاً به مصلحت مردم و کشور نی...
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۰:۰۲
در حمایت از کمپین مخالفت با بازارگردی در حج صورت گرفت؛
راه‌اندازی پویش تحریم بازارهای سعودی توسط زائران اصفهانی
شماری از زائران اصفهانی خانه خدا، با همکاری و هم فکری یکدیگر پویشی را برای مخالفت با بازار گردی در حج و جلوگیری از خروج ارز از کشور راه اندازی کردند.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۰۱:۰۵
استاد درس خارج حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
لزوم تغییر معیارهای ازدواج/ مادیگرایی کاذب بر ارزش های واقعی غلبه کرده است
آیت الله اسماعیلپور گفت: در جامعه ما فرهنگ غلطی حاکم شده که دختران جوان تنها به خواستگاری پسرهایی پاسخ مثبت می‌دهند که دارای مشاغل دولتی و در استخدام دولت باشند.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۰۰:۱۱
آیت‌الله مهدوی مطرح کرد؛
راهکار جالب برای درمان افسردگی‌های جسمانی/ درمان دردهای روحی با بندگی خداوند حاصل می‌شود
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: برای رفع افسردگی‌های جسمی یکی از راهکارهای بسیار آموزه‌های اسلامی مؤثر زدن آب به‌صورت و تکرار آن است که این عمل سبب فرونشاندن خشم شده و اثرات دیگری هم بر...
۱۳۹۶/۴/۲۷ - ۱۰:۳۲
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی:
برخی برای جلب رأی مردم از گناه و معصیت طرفدارای می کنند
امام جمعه موقت اصفهان گفت: نباید به تبلیغاتی که نامزدهای انتخاباتی در رده های مختلف می کنند توجه داشته باشیم، برخی حاضر هستند برای جلب رأی افراد، از گناه و معصیت طرفدارای کنند.
۱۳۹۶/۴/۲۷ - ۰۰:۴۷
استاد درس خارج حوزه علمیه قم:
برخی افراد به دنبال ترویج فرهنگ غرب در کشور هستند
آیت الله اسماعیلپور گفت: برخی با اصرار می‌خواهند فرهنگ غرب را در کشور ترویج کنند، هرچه به آنها بگوییم که اینجا مملکت اسلامی است و مردم اعتقادات خاصی دارند، گوش نمی‌کنند.