جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ Friday, February 24, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۰۹:۵۴
شناسه خبر: ۴۷۳۱۱۲
 
در نشست دومین جایزه کالاهای فرهنگی مطرح شد؛
انتقاد از غفلت در حوزه تولید محصولات فرهنگی ویژه کودکان
عضو شورای سیاستگذاری دومین دوره جایزه کالاهای فرهنگی از غفلت در حوزه تولید محصولات فرهنگی ویژه کودکان گلایه کرد.

به گزارش خبرگزاری رسا، نشست رسانه‌ای دومین جایزه کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی -اسلامی با رویکرد خلاقیت و نوآوری و فناوری در تولید، همزمان با افتتاح نمایشگاه آن برگزار شد.

علی فریدونی دبیر دومین دوره جایزه کالاهای فرهنگی توضیح داد: این جایزه در راستای تاکید رهبری برای استقلال‌ یافتن در تولید و پویا شدن اقتصاد برگزار می‌شود. 

وی افزود: یکی از زمینه‌های که باید در اقتصاد فرهنگ به آن توجه داشت کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی - اسلامی است. 

فریدونی همچنین در مورد علت شکل‌گیری این جشنواره گفت: این جشنواره برای جمع‌آوری ایده‌ها، خلاقیت و تولیدات ارزشمند تلاش می‌کند.

وی افزود: کتاب، اسباب‌بازی و نوشت‌افزار بخشهای اصلی این جشنواره بود که در ادامه بنا به نیاز بخش پژوهش نیز به آن اضافه شد.

دبیر دومین جایزه کالای فرهنگی از دریافت 945 اثر پژوهشی از جمله کتاب، مقاله و پایان‌نامه و حدود هزار اثر در زمینه نوشت‌افزار، کتاب و اسباب‌بازی و کتاب خبر داد.

فریدونی تصریح کرد: نمایشگاه آثار در قالب یک نمایشگاه تخصصی 3 روزه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. البته جامع هدف اصلی این نمایشگاه فرهیختگان، صاحبنظران و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی هستند.

حسینی نماینده شورای سیاستگذاری جشنواره تصریح کرد: در سالهای گذشته در حوزه فرهنگ خلایی داشتیم و آن خلاء تولید محصولات کاربردی با قابلیت انتقال مفهوم فرهنگی بود. در زمینه‌هایی حتی شاهد حضور کاراکترهای خارجی شدیم.

وی افزود: ما در حوزه محصولات فرهنگی و کاربردی برای کودکان در زمینه نظارت و تولید غفلت فراوان داشتیم که این امر با تحول مردمی در سالهای گذشته با انگیزه‌های ملی شروع شد و در ادامه علتی برای برگزاری این جشنواره بود. 

نماینده شورای سیاستگذاری جشنواره جایزه کالای فرهنگی ایرانی تصریح کرد: پیش از این در حوزه نوشت‌افزار 40 هزار میلیارد گردش مالی را به راحتی از کشور خارج می‌کردیم و به جای آن محصولاتی با تهاجم فرهنگی در معرض دید کودکانمان قرار می‌دادیم. این جشنواره هدف دارد این چرخه اقتصادی را به تولیدکنندگان ایرانی برساند. 

حسینی افزود: در حوزه حمایت از تولید، قانون‌گذاری و واردات نیز باید نظارت صورت بگیرد تا واردات تهاجم فرهنگی به کشور اینقدر آسان نباشد. 

نماینده شورای سیاستگذاری جشنواره جایزه کالای فرهنگی عنوان کرد: این جشنواره وظیفه دارد سازمانهایی را پای کار بکشد و با برآوردگیری از نظر مردم این حرکت مهم را جهت‌دهی درست کند. بنابراین، این نمایشگاه نمادین نخواهد بود و از مسئولان و نخبگان دعوت می‌کنیم که در کنار مردم به بازدید از نمایشگاه بیایند. 

طلایی داور این جشنواره تصریح کرد: از حیث تولید، یعنی ابزار و لوازمی که باید برای تولید فراهم باشد کمبود نداریم بنابر این باید به سمت تولید داخلی برویم. 

وی افزود: از طرفی دنیای ورود بچه‌ها به کتاب از طریق اسباب‌بازی‌ها هستند چون کودکان قبل از سواد داشتن با کتاب و اسباب‌بازیها آشنا می‌شوند بنابر این باید حمایت ویژه‌ای از کتاب اسباب‌بازی‌ها بشود. 

طلایی تصریح کرد: در داوری آثار شاهد دو معضل اساسی بودیم. اول عدم وجود تیم تولید برای یک اثر و سلیقه‌گرایی، دوم تولید آثار در خارج از کشور که باعث صدمه زدن به چرخه اقتصاد داخلی کشور می‌شود و این در حالی است که تولید کتاب در کشور به آسانی ممکن است. 

فریدونی همچنین در مورد همپوشانی این جشنواره و موازی‌کاری آن با برخی جشنواره‌های دیگر توضیح داد: یکی از اقداماتی که در دبیرخانه انجام داده‌ایم این است که دغدغه‌های یکسان را در دستگاه‌های مختلف تجمیع کنیم و از موازی‌کاری پرهیز کنیم. 

وی افزود: یکی دیگر از تاکیدات این حوزه ایده‌سازی است پس با ورود به بخش حقوقی وزارتخانه از ایده‌های ارسالی صیانت خواهیم کرد و آنها را به ثبت می‌رسانیم./872/102/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۵/۱۲/۶ - ۰۰:۱۴
در مدرسه عالی دارالشفاء؛
جلسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان قزوین برگزار شد
جلسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان قزوین با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۶ - ۰۰:۰۰
تفاوت مفهومی میان عدالت جنسیتی و برابری جنسی
عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده با بیان اینکه عدالت هم معنای برابری و هم مفهوم نابرابری را در بر دارد، اما میان عدالت جنسیتی و برابری جنسی تفاوت بسیاری را قائل شد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۶:۵۲
در حرم حضرت معصومه مطرح شد؛
جعل حدیث و محاصره اقتصادی بستر حذف فیزیکی ولی خدا
کارشناس معارف دین از جعل حدیث و محاصره اقتصادی به عنوان اساسی‌ترین اقدامات دشمن برای حذف فیزیکی ولی خدا نام برد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۶:۴۱
با حضور آیت الله مکارم شیرازی؛
بنیاد بین المللی احیای فرهنگ خمس آغاز به کار کرد
همایش بین المللی خمس و نقش آن در تعالی فرهنگی جامعه با حضور حضرت آیت الله مکارم شیرازی برگزار شد و بنیاد بین المللی احیای خمس آغاز به کار کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۵:۳۸
اسماعیلی مطرح کرد؛
برپایی دوره های تخصصی با هدف افزایش توان رسانه ای طلاب
مسؤول بخش سواد رسانه ای مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات برگزاری دوره های تخصصی سواد رسانه را از مهمترین برنامه های این بخش عنوان کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۵:۲۸
استاد اقتصاد دانشگاه تهران:
خمس عامل پیشرفت جامعه اسلامی است
استاد دانشگاه با بیان این که خمس عامل پیشرفت دادن به مردم است، گفت: وقتی فقر نباشد امکان خرج کردن خمس در مسیر دیگر نیازهای جامعه اسلامی فراهم می شود.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۴:۳۰
مدیر روابط عمومی نهاد نماز جمعه قم خبر داد؛
اکران فیلم یتیم خانه ایران در مصلای قدس
مدیر روابط عمومی مصلای قدس از اکران فیلم یتیم خانه ایران و اجرای برنامه های فرهنگی در این مصلا برای عموم مردم خبر داد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۴:۲۴
از سوی معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی؛
نخستین جلسه دوره ارتقای مهارت مستندنگاری تبلیغی برگزار شد
نخستین جلسه دوره ارتقای مهارت مستندنگاری تبلیغی از سوی معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۴:۰۷
از سوی گروه تبلیغی منادی حق؛
مجموعه 5 جلدی لذت زندگی چاپ می شود
مسؤول گروه تبلیغی منادی حق انجام کارهای پژوهشی تبلیغی را از اهداف این گروه برشمرد و از چاپ مجموعه 5 جلدی لذت زندگی با محوریت حکایات، آیات و روایات برای جوانان خبر داد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۳:۰۰
آیت الله اراکی:
دچار خود تحریمی علمی شده ایم/ مودت اهل بیت زمینه ساز تمدن نوین اسلامی است
آیت الله اراکی مودت اهل بیت(ع) را زمینه ساز ایجاد تمدن نوین اسلامی دانست و تاکید کرد که باید از خود تحریمی علمی و فکری خارج شویم.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۲:۳۹
معاون فرهنگی مجمع تقریب:
شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی بازیچه دست دشمن هستند
حجت الاسلام نبویان شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی را بازیچه دست دشمنان برای ایجاد اختلاف و تفرقه دانست و تأکید کرد که این دو گروه از دایره مسلمانان خارج هستند.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۲:۱۰
حجت الاسلام نصیری فرد مطرح کرد؛
شبهه افکنی وهابیت و جریان های سکولار درباره خمس
دبیر همایش بین المللی خمس گفت: وهابیت و جریان های سکولار با القای شبهات متعدد در اصل مشرعیت خمس به تضعیف جایگاه خمس در جامعه می پردازند.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۲:۰۶
با پیام آیت الله نوری همدانی؛
همایش بین المللی وحدت و تمدن نوین اسلامی برگزار شد
همایش بین المللی وحدت و تمدن نوین اسلامی با حضور 130 تن از اساتید حوزه و با سخنرانی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۲۱:۵۱
حجت الاسلام کهوند مطرح کرد؛
نداشتن ابتکار عمل مشکل تبلیغ در فضای مجازی
کارشناس فضای مجازی نداشتن ابتکار عمل مبلغ در گروه‌های اجتماعی انحرافی و ناشناس بودن مخاطب را از مشکلات تبلیغ در فضای مجازی عنوان کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۵۱
آیت‌الله سعیدی مطرح کرد؛
طرح تربیت حافظان قرآن کریم بسترساز گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه
تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) گفت: طرح تربیت حافظان قرآن کریم سازمان اوقاف در راستای عمل به فرمایشات رهبری و بسترساز گسترش فرهنگ قرآن در جامعه است.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۵۰
اوایل سال 96؛
ششمین دوره طرح تربیت حافظان قرآن کریم آغاز می‌شود
مسئول امور قرآنی اداره کل اوقاف استان قم گفت: ششمین دوره طرح تربیت حافظان قرآن کریم از اوایل سال آینده در قم شروع خواهد شد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۸
معاون فرهنگی مسجد جمکران:
طرح تربیت حافظان قرآن کریم از مهمترین اقدامات سازمان اوقاف است
معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران گفت: اجرای طرح تربیت حافظان قرآن کریم جزو اقدامات مهم سازمان اوقاف است و امیدواریم از طریق اینگونه فعالیت‌ها، شاهد افزایش تعداد حافظان کلام وحی در سطح کشور باشیم.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۴
با موضوع سبک زندگی اسلامی؛
سومین نشست کارگروه تخصصی تبلیغ مجازی برگزار شد
جلسه کارگروه تخصصی سبک زندگی اسلامی با محوریت اخلاق در خانواده با حضور مبلغان فعالی که تاکنون در عرصه تبلیغ مجازی به صورت تخصصی در زمینه سبک زندگی اسلامی فعالیت داشتند برپا شد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۳۵
حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان تأکید کرد؛
لزوم بهره مندي از ظرفيت‌هاي بلوار پيامبر اعظم براي تبليغات ديني
توليت مسجد مقدس جمكران در دیدار شهردار و مدیران شهری قم خواستار بهره مندی از ظرفیت های بلوار پیامبر اعظم (ص) برای تبلیغات دینی شد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۶:۵۴
مسؤول گروه تبلیغی منتظران ظهور:
جامعه نیازمند مبلغ مجازی است
مسؤول گروه تبلیغی منتظران ظهور تربیت مبلغ مجازی را بسیار مهم دانست و گفت: حوزه علمیه با تربیت مبلغ مجازی و مجهز کردن آنها به علم روز، نیاز جامعه به این مبلغان را پاسخ دهد.