سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ Tuesday, January 24, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۱۵:۴۰
شناسه خبر: ۴۶۸۴۰۱
 
به مناسبت 29 آذرماه؛
نگاهی به یک دهه فعالیت علمی و فرهنگی آيت‌الله نمازی در کاشان
آيت الله عبدالنبي نمازي بعد از رحلت آيت الله سيد مهدي يثربي نماينده ولي فقيه و امام جمعه فقيد کاشان، در تاريخ 29 آذرما 85 از سوي رهبر معظم انقلاب به عنوان نماينده ولي فقيه به شهرستان كاشان هجرت كرد و امروز يك دهه از حضور پر خير و بركت سفير ولايت در شهرستان كاشان مي گذرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، تلاش شبانه روزي آيت الله نمازي در شهرستان کاشان، تدريس درس خارج در حوزه علمیه کاشان و قم، ديدارها و نشست هاي روزانه و بدون وقفه با مسؤولان و مديران شهرستان، نشست با گروه ها و احزاب و تشکل هاي سياسي، برگزاري هفتگي تفسير قرآن و درس اخلاق در دانشگاه، نماز عبادي سياسي جمعه و برنامه هاي ديگر، وی را يک شخصيت بزرگ و خستگي ناپذير معرفي کرده است.

اين شخصيت ارزنده كه نمادي از انصاف و دوري از افراط و بي اخلاقي است از زمان حضور خود در كاشان با تلاش شبانه روزي و بي وقفه و برگزاري نشست ها و جلسات به عنوان محور تمام گروه هاي سياسي و تشكل ها، زمينه ساز وحدت و اتحاد در كاشان شده است.

ساخت مصلي بزرگ و عظيم بقيه الله الاعظم کاشان و به تعبير خودش ‹‹اردوگاه ياران امام زمان›› از سوی سفير ولايت در کاشان، قطعا به عنوان يک اثر ماندگار در تاريخ دارالمومنين کاشان براي هميشه تاريخ خواهد درخشيد.

آيت الله نمازي همين كه خواسته رهبر معظم انقلاب را قبول کرد به كاشان بيايد نشان از جايگاه ولايت نزد ايشان دارد، وي همواره در دروس و سخنراني‌ها و خطبه هاي نماز جمعه در مصلي كاشان به ياد رهبر معظم انقلاب هستند و به فرمايشات ايشان اشاره مي‌کنند و ولايت پذيري از ويژگيهاي آيت الله نمازي است.

حضور آيت الله نمازي در كاشان و حوزه علميه این شهر بي ترديد يک نقطه عطف تاريخي است که برکات و ثمرات بسياري را به دنبال داشته است، آيت الله نمازي کتب و آثار بسياري را به نگارش در آورده است که براي حوزه‌هاي علميه بسيار ارزشمند و مفيد است.

آيت الله نمازي همچنين از 26 تيرماه سال 86 درس هاي تفسير قرآن خود از حسينيه حضرت علي اكبر(ع) كاشان آغاز كرد و در ادامه در مسجد صادقيه، مسجد اعظم كرسي و اكنون در مسجد حضرت قائم(عج) بلوار شهيد مطهري كاشان سيصد و هجدهمين جلسه تفسير قرآن وی دوشنبه هر هفته برگزار شده است و تاكنون 4 جلد از تفسير ‹‹هدي›› وی به چاپ رسيده و جلد پنجم نيز آماده شده است.

هفته گذشته مسؤولان اصفهان در يك اقدام قابل تقدير براي تجليل از زحمات و مقام آيت الله مظاهري مراسم نكوداشتي را با حضور شخصيت هاي مهم حوزه و دانشگاه و كشور برگزار كردند و خدمات اين عالم بزرگوار كه براي خدمت به همشهريانش حوزه علمیه قم را رها و به زادگاهش اصفهان هجرت كرد، برگزار كردند.

هجرت آيت الله نمازي در سال 85 از قم به كاشان در حالي انجام شد كه وی كاشاني نيست اما بنا به خواسته رهبر معظم انقلاب به كاشان هجرت كرد و امروز يك دهه از حضور پر خير و بركت وی در دارالمومنين كاشان مي گذرد و چه به جا است مسؤولان شهرستان كاشان از هم اكنون در تدارك برگزاري كنگره نكوداشت و تجليل از مقام سفير ولايت در كاشان باشند.

هر چند كه شايد آيت الله نمازي راضي به برگزاري مراسم نكوداشت نباشد و رضايت ندهد، اما با برگزاري مراسم نكوداشت براي سفير ولايت در كاشان مي توانيم گوشه‌اي از ارادت خود را به وی نشان دهيم و ثابت‌كنيم همواره قدردان علما و بزرگان خود هستيم.

آيت الله عبدالنبي نمازي متولد 1324 هجري شمسي در بوشهر است كه از ابتداي پيروزي انقلاب مسؤوليت هايي را به عنوان قاضي شرع دادگاه هاي انقلاب اسلامي غرب کشور، حاکم شرع دادگاه انقلاب اسلامي کرمانشاه، قصرشيرين، سر پل ذهاب، رييس دادگاه نظامي سازمان قضايي نيروهاي مسلح غرب کشور، نماينده حضرت امام خميني در سپاه منطقه دو کشوري استانهاي اصفهان، يزد و چهار محال و بختياري و نماينده حضرت امام در اطلاعات کل سپاه از جمله مسؤوليتهاي وی است.

نماينده ولي فقيه در كاشان همچنين مسؤوليت دفتر تاييد ضوابط شرعي نمايندگي حضرت امام خميني در سپاه، مسؤول بخش آمار و بررسي شوراي مديريت حوزه علميه قم عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، عضو هيأت مديره مرکز جهاني علوم اسلامي با حکم رهبر معظم انقلاب، عضو هیأت مديره حوزه هاي علميه خارج کشور با حکم رهبر معظم انقلاب، رييس سازمان آموزشهاي عقيدتي، سياسي کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با حکم رهبر معظم انقلاب، نماينده مجلس خبرگان رهبري در دوره دوم و سوم از استان بوشهر، دادستان کل کشور، نماينده مجلس خبرگان رهبري از استان تهران دوره چهارم، نماينده مقام معظم رهبري و امام جمعه کاشان از سال 85 تا کنون و رييس حوزه علميه کاشان از ديگر مسؤوليتهاي آيت الله نمازي است.  

آيت الله نمازي در نجف اشرف از محضر عالمان نامداري از جمله، مرحوم آيت‌الله حاج شيخ محمد حسين موحد نجف آبادي، مرحوم آيت‌‌الله حاج شيخ كاظم تبريزي، مرحوم آيت‌الله حاج شيخ صدرا بادكوبه‌اي، مرحوم آيت‌الله العظمي سيد عبدالعلي سبزواري و آيت‌الله حاج شيخ علي آزاد قزويني بهره برد.

وی همچنين در حوزه‌ علميه‌ قم سمت شاگردي عالماني از جمله مرحوم آيت‌الله العظمي حاج شيخ محمد علي اراكي، مرحوم آيت‌الله العظمي حاج ميرزا هاشم آملي، مرحوم آيت‌الله العظمي حاج سيد علي علامه فاني اصفهاني،  مرحوم آيت‌الله العظمي حاج سيد محمد رضا گلپايگاني را در‹‹فقه و اصول›› و همچنين مرحوم آيت‌الله حاج آقا رضا صدر و آيت‌الله حاج شيخ محمد محمدي گيلاني در ‹‹فلسفه›› را بر عهده داشته است.

آيت الله نمازي همچنين فعاليتهاي علمي ارزشمندي را دارد كه در زمينه تأليفات مي توان به، رساله في وجوب صلاه‌ الجمعه، مصباح الشريعه في شرح تحرير الوسيله كتاب الخمس، مصباح الشريعه في شرح تحرير الوسيله كتاب الاجتهاد و التقليد، مصباح الشريعه في شرح تحرير الوسيله كتاب صلاه المسافر، مصباح الشريعه في شرح تحرير الوسيله كتاب الصوم، گناه و آثار آن، معرفه الله، ولايت فقيه، پاسخ به شبهات پيرامون ولايت فقيه، رساله‌اي در اخلاص، صفات و شرايط رهبري در اسلام، تفسير هدي در 5  جلد، معاد از ديدگاه قرآن و روايات، زندگي سياسي امام سجاد(ع) اشاره كرد.

آيت الله نمازي، تحقيقات وسيعي را از جمله تفسير سوره‌ مباركه‌ والعصر، رساله در ولايت و مرجعيت، تقريرات فقه و اصول درس مرحوم حضرت آيت‌الله العظمي اراكي (ره) تقريرات فقه و اصول درس مرحوم حضرت آيت‌الله العظمي ميرزا هاشم آملي (ره)  تقريرات اصول درس مرحوم حضرت آيت‌الله العظمي علامه فاني اصفهاني (ره) تقريرات فقه بحث قضاوت مرحوم حضرت آيت‌الله العظمي سيد عبد الاعلي سبزواري (ره) حاشيه بر بيع مكاسب و سه جزوه در علم صرف و نحو دارد.

آيت الله نمازي در دوران دفاع مقدس نيز حضور فعالي در جبهه داشت و از سال 1360 كه در سپاه پاسداران مسؤوليت پذيرفت، در اكثر عمليات‌ها از جمله عمليات رمضان، عمليات محرم، عمليات والفجر مقدماتي، عمليات بدر، عمليات خيبر، عمليات فتح (فاو) عمليات كربلاي 4، عمليات كربلاي 5، عمليات حلبچه و عمليات مرصاد شركت داشت و در يكي از عمليات ها در بمباران شيميايي دشمن از ناحيه چشم مجروح شد و هنوز هم آثار مجروحيت ناشي از بمباران شيميايي را دارد و در يك عمليات ديگر در بمباران هواپيماهاي عراقي از ناحيه كتف و پهلو مجروح شد./201/1307/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۵/۱۱/۵ - ۱۴:۱۶
دومين نمايشگاه سراسري كتاب در کاشان برگزار می‌شود
جوادی از برگزاري سيصد و بيست و پنجمين نمايشگاه استان اصفهان و دومين نمايشگاه سراسري كتاب در كاشان خبرداد و گفت: دومين نمايشگاه سراسري كتاب با 200 غرفه، 170 غرفه تخصصي و 30 غرفه فرهنگي به وسعت 5 هزار ...
۱۳۹۵/۱۱/۵ - ۰۹:۳۵
امام جمعه موقت اصفهان:
وحی الهی قابل اعتمادترین راه کسب معرفت الله است
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی با بیان اینکه برخی راه های تشریح شده در راستای رسیدن به معرفت الله احتمال دارد با خطا همراه شود، گفت: تنها راهی که هیچ احتمال خطا و اشتباه در آن وجود ندارد، وحی های اله...
۱۳۹۵/۱۱/۵ - ۰۸:۵۳
حجت الاسلام پرورش مطرح کرد؛
روحانیون هدف حمله رسانه‌ای دشمن/ استکبار از اسلام غیرسیاسی حمایت می‌کند
رییس عقیدتی سیاسی قرارگاه پدافندهوایی شهید نصر اصفهانی با بیان این که روحانیون مبلغ دین به عنوان طلایه داران نهضت اسلامی مورد هجمه شدید رسانه‌ای دشمنان قرار دارند، گفت: استکبار جهانی از اسلام غیرسیاسی...
۱۳۹۵/۱۱/۴ - ۲۳:۱۰
آيت الله نمازي در جلسه تفسير قرآن:
اهل معرفت و تقوا در كار خير و آخرت حسابگر هستند
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: همانگونه كه اهل دنيا در رابطه با منافع دنيايي خود حسابگر هستند و چرتكه مي اندازند و ريال ها را هم محاسبه مي‌كنند به همان اندازه نيز اهل معرفت و تقوا در رابطه با آخرت حسا...
۱۳۹۵/۱۱/۴ - ۲۲:۵۸
آیت الله مهدوی:
جانفشانی های آتش نشانان پلاسکو از باور دینی آنها نشأت گرفته بود
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: هر چند احکام فقهی شهدای معرکه جنگی بر جان باختگان پلاسکو جاری نمی شود ولی مقام این عزیزان در حدّ شهدای معرکه است.
۱۳۹۵/۱۱/۴ - ۱۹:۳۷
حجت الاسلام پورذهبی مطرح کرد؛
تلاش برخی جریانات برای تطهیر چهره سران فتنه
حجت الاسلام پورذهبی با اشاره به تلاش وقیحانه برخی جریانات برای عدم بکارگیری لفظ «فتنه» برای وقایع بعد از انتخابات سال 88 و تطهیر چهره سران فتنه، گفت: سران فتنه هیچ وقت به اشتباه خود اعتراف نکردند و در...
۱۳۹۵/۱۱/۴ - ۱۹:۰۱
آيت الله نمازي:
تأسيس باغ موزه ها در امتداد دفاع مقدس است
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: مأموريت باغ موزه ها و هيات مديره و هيات امناي باغ موزه ها، تبيين و در معرض ديد گذاشتن فلسفه دفاع و جهاد اكبر و اصغر براي نسلهاي آينده است كه نه امام و نه جنگ را ديده ان...
۱۳۹۵/۱۱/۴ - ۱۲:۱۳
آیت الله مهدوی:
اراده انسان همیشه همسو با مشیت الهی نیست
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: اراده الهی تابع اراده انسان است، هر چند ممکن است انسان گاهی اراده انجام کاری را داشته باشد که آن عمل، خلاف خواسته و مشیت الهی باشد.
۱۳۹۵/۱۱/۴ - ۱۱:۱۶
رييس اداره تبليغات اسلامي كاشان:
از خودگذشتگي آتش نشانان برگ زريني در کارنامه ايثارگران آتش نشاني بود
رييس اداره تبليغات اسلامي، گفت: فداکاري و از خودگذشتگي آتش نشانان در اين واقعه تلخ، برگ زريني در کارنامه کارکنان خدوم و ايثارگر آتش نشاني بود که براي هميشه در اذهان ملت بزرگ و شريف ايران باقي خواهد ما...
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۲۳:۵۷
دبير جامعه روحانيت كاشان:
پيشرفت انسان در گرو مبارزه با خصلت‌هاي منفي است
دبير جامعه روحانيت كاشان گفت: خداوند به انسان خصلت هاي منفي را داده است تا بتواند با آنها مبارزه و پيشرفت كند، بنابراين برخي از انسان ها در مبارزه با اين صفات منفي شكست مي‌خورند.
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۲۳:۳۱
استاد حوزه و دانشگاه:
نظام حقوقی اسلام کامل‌ترین نظام برای احقاق حقوق انسان‌ها است
استاد حوزه و دانشگاه گفت: نظام حقوقی اسلام کامل‌ترین نظام برای احقاق حقوق انسان‌ها است زیرا این نظام مبتنی بر نظم و بررسی علت واقعی جرایم است و به همین دلیل در مقایسه با سایر نظام های حقوقی خطای کمتری...
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۲۲:۰۲
آیت الله مهدوی:
دستگیری و اقدام عملی برای هدایت افراد، بالاتر از دعا کردن است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به روایتی از امیرمؤمنان(ع)، گفت: شایسته است انسانی که توفیق به عصمت پیدا کرده در رساندن افراد گناهکار به مقام عصمت، دعا کند و برای هدایت آنها به صراط ...
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۲۱:۴۸
حجت الاسلام مهدوی ارفع:
رفتار متکبرانه حاکم با مردم دین را پژمرده و نعمت ها را زائل می کند
حجت الاسلام مهدوی ارفع رأفت و بخشش با مردم را از ویژگی های حاکم اسلامی دانست و گفت: تا نگاه مسؤول از درون نسبت به مردم نگاه صحیحی نباشد در عمل هم نمی تواند رفتار صحیحی داشته باشد‏، امیرمؤمنان(ع)رفتار ...
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۹:۴۸
رييس اداره تبليغات اسلامي شهرستان کاشان:
نترسيدن از آمريکا را بايد از شهدا آموخت
رييس اداره تبليغات اسلامي شهرستان کاشان با بيان اينکه آرامش، امنيت، عزت، رشد و تعالي ايران اسلامي از برکات خون شهدا است، گفت: نترسيدن از آمريکا را بايد از شهدا آموخت.
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۴:۱۲
عضو مجمع اصولگرایان اصفهان مطرح کرد؛
احتمال بالای پیوستن همه چهره های انقلابی به جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی
معلمی با اشاره به ظرفیت جبهه انقلاب و ابراز امیدواری به پیوستن سایر شخصیت های مهم انقلابی به جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، گفت: با روحیاتی که در این شخصیتها سراغ دارم ‏خواهند پذیرفت و در آینده به ...
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۲:۴۰
معاونت تهذیب حوزه علمیه اصفهان برگزار می کند؛
اکران اختصاصی «یتیم خانه ایران» ویژه طلاب
اکران اختصاصی «یتیم خانه ایران» 15 بهمن ماه به مناسبت دهه فجر از سوی معاونت تهذیب حوزه علمیه اصفهان برگزار می شود.
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۲:۳۷
آیت الله طباطبایی نژاد:
بی توجهی به تربیت دینی و سیاسی جوانان سبب تضعیف انقلاب می‌شود
امام جمعه اصفهان طلاب و روحانیان را الگوهای دینی دانش آموزان عنوان کرد و گفت: اگر نتوانیم دانش آموزان و دانشجویان را در کنار هدایت معنوی از نظر سیاسی آگاه و هدایت کنیم، خطر انحراف سیاسی آنان به مثابه ...
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۲:۲۶
حجت الاسلام جلالی خبر داد؛
آغاز پذیرش حوزه علمیه اصفهان از ابتدای دهه فجر انقلاب اسلامی
معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه اصفهان از آغاز پذیرش حوزه علمیه اصفهان از 12 بهمن و آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی در تمامی مقاطع خبر داد و گفت: هرساله تعداد بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه وارد حوزه علمی...
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۲:۲۲
معاون تبلیغ و تهذیب حوزه علمیه اصفهان:
برنامه‌های حوزه علمیه اصفهان در دهه فجر برمبنای حوزه انقلابی خواهد بود
حجت الاسلام مؤمنی با بیان اینکه این انقلاب هرگز تمام نخواهد شد چرا که انقلابی مبتنی بر آرمانهای انسانی و اسلامی است، گفت: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب پیرامون حوزه علمیه انقلابی، اهم برنامه‌های...
۱۳۹۵/۱۱/۳ - ۱۲:۱۱
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی استان اصفهان:
انقلاب اسلامی هرگز از مسیر خود خارج نشده است
حجت الاسلام کوچک‌زاد با اشاره به هراس دشمن از رشد و پیشرفت انقلاب اسلامی، گفت: رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند بعد از عید غدیر روزی به اهمیت 22 بهمن ماه وجود ندارد، این بیانگر اهمیت انقلاب اسلامی و یوم ال...