شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ Saturday, February 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۱۷ - ۱۹:۰۵
شناسه خبر: ۴۶۵۳۵۸
 
شناخت و نقد صحابه‌ پیامبر اکرم در یک اثر
کتاب «شناخت صحابه» به قلم آیت الله نجم الدین طبسی از سوی انتشارات دلیل ما منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، کتاب «شناخت صحابه» به قلم آیت الله نجم الدین طبسی از سوی انتشارات دلیل ما منتشر شده است.

 

این کتاب از «یک درآمد» و نه فصل با عناوین «صحابه مشترک»، «نقد صحابه»، «صحابه ناشناخته»، «رابطه امیرمؤمنان علیه‌السلام و صحابه»، «نامگذاری و ازدواج‌ها»، «رابطه صحابه با یکدیگر»، «شیعه و صحابه»، «راه راست» و «درنگ در یک واقعیت» تشکیل شده است.

 

نویسنده در عنوان «تبلیغاتی خصمانه» به پاسخگویی به این شبهه که «اصل  مذهب از ایران و دوران صفویه است» پرداخته است، در قسمتی از این متن می‌خوانیم:

بعضی‌ها خیال می‌کنند مذهب تشیع از دوران صفوی به وجود آمده است. اخیرا وهابی‌ها از  طریق تبلیغات ماهواره‌ای می‌گویند: اصل تشیع از ایران است. مذهب شیعه، مذهب ایرانیان است و آغاز آن نیز از ایران و اصفهان  از میان صفویه است.

نخست در پاسخ باید گفت: صفویه نژاد فارس نیستند؛ بلکه نژاد ترکند؛ صفوی‌ها عموزاده‌های عثمانی‌ها و همه از نژاد ترک «از شمال عراق» هستند. گروهی به سمت ترکیه فعلی رفتند و تشکیل حکومت عثمانی دادند جمعی نیز به این سمت آمدن و تشکیل حکومت صفوی دادند.

از سویی، ریشه مذهب شیعه فارسی نیست؛ بلکه عربی است و در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بوده است.

ابوحاتم رازی از علمای بزرگ اهل سنت و سلفی مسلک در کتاب خود «الزینة فی الکلمات الإسلامیه» جلد 3 می‌گوید: شیعه نخستین نام مذهب، در اسلام است. یعنی قبل از مذهب تسنن، لقب چهار تن از صحابه بود. بر اساس گفته آقایان، ابوذر باید اصفهانی باشد! نه از طایفه  غفار، خاندان یاسر همه حجازی‌اند.

سلمان نیز که اهل شیراز و یا رامهرمز است، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  به او شناسنامه داد و فرمود: «سلمان منا اهل البیت»، چگونه می‌گویند: اصل شیعه فارسی صفوی است.

صفویه پانصد سال قبل می‌زیستند و فردی که می‌گوید: شیعه نخستین نام مذهب در اسلام است خود، در سال 195 هجری، یعنی هفتصد قبل از صفویه زندگی می‌کرده است و  بر اساس این نقل ریشه تشیع مدنی است نه فارسی. ریشه شیعیان در مدینه و بین صحابه و عرب وجود داشته است.

در بخش دیگری از این عنوان  به بررسی «پیدایش تشیع در قم» پرداخته شده است، در پاره‌ای از این متن می‌خوانیم: تشیع قم نیز در تاریخ 83 هجری به وسیله فرزندان سعد بن مالک  اشعری، از کوفه بوده است. یاقوت حمری صاحب کتاب معجم الدین البلدان متوفای 626 ه.ق که خود اهل تسنن است و هشتصد سال پیش، سیصد سال قبل از صوفیه می‌زیسته، می‌گوید: قم شهر بزرگی است؛ زیبا، جالب و اهل قم همه شیعه هستند.

 آغاز تشیع در قم از سال 83 هجری بوده است، یعنی22 سال بعد از حادثه کربلا، زمان امام زمان زین العابدین علیه‌السلام و توسط گروهی  که از عراق به این دیار آمده‌اند یعنی فرزندان سعد بن مالک: عبدالله و احوص و نعیم و عبدالرحمن و اسحاق که از کوفه به قم آمد و خود شیعه بودند و تشیع را به قم آوردند. در شهر، غیر از شیعه  وجود نداشت و خاندان اشعری یمنی هستند.

 یعنی اساس تشیع قم از یمن و عرب بوده است و ایران و فارس و عرب و همه به شیعه علی علیه‌السلام بودن افتخار می‌کنند و آنچه که در مورد اساسا تشیع در دوران صفویه گفته شده حاکی از ناآگاهی طرف مقابل است.

گفتنی است، نویسنده برای تدوین این کتاب 94 منبع روایی و تاریخ همچون: «معجم البلدان»، «منهاج السنة»، «الشافی فی الأمامة»، «الفتنة کبری»، «کنز العمال»، «مدینة المعاجز»، «منهاج السنة»، «مروج الذهب»، «تنقیح المقال»و «ربیع الابرابر».

کتاب «شناخت صحابه» با شمارگان 3000 نسخه در 152 صفحه به قمیت 3000 تومان از سوی انتشارات دلیل ما منتشر شده است./998/پ202/ق

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۷:۳۹
انتشار کتاب "عشق؛ فصل پایان"
انتشارات شهید کاظمی کتاب "عشق؛ فصل پایان" نوشته را به قیمت ۱۵۰۰۰ تومان منتشر کرده است
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۷:۲۴
معرفی کوتاه کتاب "همسایگی به سبک آفتاب"
نویسنده در این کتاب که سه فصل دارد در نظر دارد مسئله همسایگی را با رویکردی تحلیلی بررسی کند.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۷:۱۵
معرفی کوتاه کتاب "دانش خانواده و جمعیت"
سرفصل‌های این کتاب: تشکیل خانواده قبل و حین ازدواج، تحکیم و ایمن‌سازی خانواده، فرزندآوری و فرزندپروری و جمعیت است.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۶:۵۸
چاپ دوم کتاب "حکومت جهانی خدا؛ هفتاد نکته کوتاه اعتقادی و اخلاقی"
کتاب "حکومت جهانی خدا؛ هفتاد نکته کوتاه اعتقادی و اخلاقی" نوشته آیت الله حایری شیرازی(ره) است.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۴:۵۰
در سالگرد رحلت آیت‌الله خوشوقت صورت گرفت؛
انتشار کتاب "پناهگاه طوفان"
کتاب "پناهگاه طوفان" نخستین یادنامه جامع درباره شخصیت آیت ‏الله خوشوقت این عالم ربانی، فقیه اخلاقی، همراه و یاور امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب است.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۴:۴۰
سلسله ياداشت‌هاي كتابشناسي(۳)؛
پاسخي براي دو قرن سكوت
كتاب خدمات متقابل ايران و اسلام اثر متفكر شهيد آيت الله مرتضي مطهري در پاسخ به كتاب دو قرن سكوت دكتر عبد الحسين زرين‌كوب نوشته شده است.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۲۳:۳۷
رییس مؤسسه کتابشناسی شیعه مطرح کرد؛
ادامه حیات علمی " الذریعه" و "اعیان الشیعه" در مؤسسه "کتابشناسی شیعه"
حجت الاسلام مختاری، مؤسسه کتابشناسی شیعه را ادامه حیات علمی دو اثر الذریعه و اعیان الشیعه دانست و گفت: یک دوره تاریخ علم مذهب شیعه در دانشنامه آثار شیعه معرفی شده است.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۲۳:۳۲
پژوهشگر متون اسلامی خواستار شد؛
تدوین پایان‌نامه‌ها با موضوع احیای متون اسلامی
حجت الاسلام محمودی خواستار تدوین پایان‌نامه‌ها با موضوع احیای متون اسلامی در مراکز علمی کشور شد و کتاب «تأسیس الشیعة لعلوم الإسلام» را از مهمترین منابع پژوهشی شیعی دانست.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۲۳:۲۸
نگاهی بر مجموعه "خصائص فاطمه الزهرا" اثر آیت الله"حائری سنقری"
این کتاب مهم‌ترین نگارش آیت الله حائری سنقری است و وی در این اثر کوشیده است تا روایات رسیده در مناقب، فضایل و خصائص صدیقه طاهره(س) را جمع کرده و به شرح و توصیف آنها بپردازد.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۲۳:۱۹
نگاهی بر تازه‌ترین اخبار دنیای نشر
برگزاری نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان، برگزاری چهارمین جشن امضای «رهش» در جهرم و برگزاری مراسم رونمایی «پنجره از شب بيرون زده است» از عنوان های اخبار دنیای نشر هستند.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۲۳:۱۰
استقبال از تولیدات دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب در حوزه نشر
کتاب‌های منتشر شده دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب استقبال خوب مخاطبان حوزه نشر را در پی داشته است.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۰۸:۴۱
کتاب "حیرت‌ها و هدایت‌ها" به بازار نشر رسید
نویسنده در این پژوهش به دنبال بررسی عواملی است که شیعیان در تشخیص امام زمان خویش دچار سرگردانی شده‌اند.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۰۸:۳۷
چاپ دوم کتاب معناشناسی شناختی قرآن منتشر شد
چاپ دوم کتاب “معناشناسی شناختی قرآن” چهاردهمین کتاب گروه معرفت‌شناسی پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۰۸:۳۰
بررسی علل و عوامل زمینه‌ساز "حادثه فاطمیه" در یک اثر
حجت الاسلام شرفخانی، در کتاب «عبرت‌های فاطمیه» علل و عوامل زمینه‌ساز حادثه فاطمیه را تحلیل و بررسی کرده است.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۰۸:۲۵
آشنایی با دانشنامه فاطمی به مناسبت ایام فاطمیه
این اثر گرانسنگ با کوشش جمعی از محققان و استادان صاحب نظر در این حوزه و به همت پژوهشکده دانشنامه‌نگاری دینی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در شش جلد منتشر شده است.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۰۸:۲۱
چاپ ششم کتاب بازتاب جهانی انقلاب اسلامی منتشر شد
کتاب “بازتاب جهانی انقلاب اسلامی” اثر منوچهر محمدی، محقق گروه مطالعات انقلاب اسلامی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، به چاپ ششم خود رسید.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۰۸:۱۷
چاپ دوم کتاب نهیلیسم ابسورد منتشر شد
چاپ دوم کتاب “نهیلیسم ابسورد” در ادبیات داستانی غرب سیزدهمین کتاب گروه ادبیات و هنر پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۰۸:۱۰
مروری بر نکته‌هایی از "خطبه فدکیه" در کتاب "بهشت فدک"
کتاب «بهشت فدک؛ نکته‌هایی از خطبه فدکیه برای محبان فاطمی» شامل بخش‌های: یاس بهشتی، فاطمه (س)، بنیان‌گذار مکتب دفاع از ولایت، بهشت فدک و مسابقه است.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۰۸:۰۵
در نمایشگاه کتاب دین برگزار شد؛
مراسم رونمایی از جلدهای موسوعه الامامه فی نصوص اهل السنه درباره حضرت زهرا
مراسم رونمایی ازجلدهای ۲۱ تا ۲۵ موسوعه الامامه فی نصوص اهل السنه درباره زندگانی سیره اخلاقی، سیاسی، اجتماعی، فضایل حضرت زهرا در نمایشگاه کتاب دین قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۰۸:۰۱
آیت الله اعرافی:
نمایشگاه کتاب قم درخشان‌تر از سالهای گذشته است
مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: برپایی نمایشگاه کتاب در مصلی یعنی آمیخته شدن و پیوند مبانی دینی و معرفتی و همچنین این مکان سبب برجسته شدن نمایشگاه شده است.