Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - شناخت و نقد صحابه‌ پیامبر اکرم در یک اثر
شنبه ۲۶ آیان ۱۳۹۷ Saturday, November 17, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۹/۱۷ - ۱۹:۰۵
شناسه خبر: ۴۶۵۳۵۸
 
شناخت و نقد صحابه‌ پیامبر اکرم در یک اثر
کتاب «شناخت صحابه» به قلم آیت الله نجم الدین طبسی از سوی انتشارات دلیل ما منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، کتاب «شناخت صحابه» به قلم آیت الله نجم الدین طبسی از سوی انتشارات دلیل ما منتشر شده است.

 

این کتاب از «یک درآمد» و نه فصل با عناوین «صحابه مشترک»، «نقد صحابه»، «صحابه ناشناخته»، «رابطه امیرمؤمنان علیه‌السلام و صحابه»، «نامگذاری و ازدواج‌ها»، «رابطه صحابه با یکدیگر»، «شیعه و صحابه»، «راه راست» و «درنگ در یک واقعیت» تشکیل شده است.

 

نویسنده در عنوان «تبلیغاتی خصمانه» به پاسخگویی به این شبهه که «اصل  مذهب از ایران و دوران صفویه است» پرداخته است، در قسمتی از این متن می‌خوانیم:

بعضی‌ها خیال می‌کنند مذهب تشیع از دوران صفوی به وجود آمده است. اخیرا وهابی‌ها از  طریق تبلیغات ماهواره‌ای می‌گویند: اصل تشیع از ایران است. مذهب شیعه، مذهب ایرانیان است و آغاز آن نیز از ایران و اصفهان  از میان صفویه است.

نخست در پاسخ باید گفت: صفویه نژاد فارس نیستند؛ بلکه نژاد ترکند؛ صفوی‌ها عموزاده‌های عثمانی‌ها و همه از نژاد ترک «از شمال عراق» هستند. گروهی به سمت ترکیه فعلی رفتند و تشکیل حکومت عثمانی دادند جمعی نیز به این سمت آمدن و تشکیل حکومت صفوی دادند.

از سویی، ریشه مذهب شیعه فارسی نیست؛ بلکه عربی است و در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بوده است.

ابوحاتم رازی از علمای بزرگ اهل سنت و سلفی مسلک در کتاب خود «الزینة فی الکلمات الإسلامیه» جلد 3 می‌گوید: شیعه نخستین نام مذهب، در اسلام است. یعنی قبل از مذهب تسنن، لقب چهار تن از صحابه بود. بر اساس گفته آقایان، ابوذر باید اصفهانی باشد! نه از طایفه  غفار، خاندان یاسر همه حجازی‌اند.

سلمان نیز که اهل شیراز و یا رامهرمز است، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  به او شناسنامه داد و فرمود: «سلمان منا اهل البیت»، چگونه می‌گویند: اصل شیعه فارسی صفوی است.

صفویه پانصد سال قبل می‌زیستند و فردی که می‌گوید: شیعه نخستین نام مذهب در اسلام است خود، در سال 195 هجری، یعنی هفتصد قبل از صفویه زندگی می‌کرده است و  بر اساس این نقل ریشه تشیع مدنی است نه فارسی. ریشه شیعیان در مدینه و بین صحابه و عرب وجود داشته است.

در بخش دیگری از این عنوان  به بررسی «پیدایش تشیع در قم» پرداخته شده است، در پاره‌ای از این متن می‌خوانیم: تشیع قم نیز در تاریخ 83 هجری به وسیله فرزندان سعد بن مالک  اشعری، از کوفه بوده است. یاقوت حمری صاحب کتاب معجم الدین البلدان متوفای 626 ه.ق که خود اهل تسنن است و هشتصد سال پیش، سیصد سال قبل از صوفیه می‌زیسته، می‌گوید: قم شهر بزرگی است؛ زیبا، جالب و اهل قم همه شیعه هستند.

 آغاز تشیع در قم از سال 83 هجری بوده است، یعنی22 سال بعد از حادثه کربلا، زمان امام زمان زین العابدین علیه‌السلام و توسط گروهی  که از عراق به این دیار آمده‌اند یعنی فرزندان سعد بن مالک: عبدالله و احوص و نعیم و عبدالرحمن و اسحاق که از کوفه به قم آمد و خود شیعه بودند و تشیع را به قم آوردند. در شهر، غیر از شیعه  وجود نداشت و خاندان اشعری یمنی هستند.

 یعنی اساس تشیع قم از یمن و عرب بوده است و ایران و فارس و عرب و همه به شیعه علی علیه‌السلام بودن افتخار می‌کنند و آنچه که در مورد اساسا تشیع در دوران صفویه گفته شده حاکی از ناآگاهی طرف مقابل است.

گفتنی است، نویسنده برای تدوین این کتاب 94 منبع روایی و تاریخ همچون: «معجم البلدان»، «منهاج السنة»، «الشافی فی الأمامة»، «الفتنة کبری»، «کنز العمال»، «مدینة المعاجز»، «منهاج السنة»، «مروج الذهب»، «تنقیح المقال»و «ربیع الابرابر».

کتاب «شناخت صحابه» با شمارگان 3000 نسخه در 152 صفحه به قمیت 3000 تومان از سوی انتشارات دلیل ما منتشر شده است./998/پ202/ق

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۳:۳۷
برگزاری ۴۰جشن کتاب، ۴۰ شهر و ۴۰ نویسنده در خوزستان
در راستای جام باشگاه‌های کتابخوانی و هفته کتاب مراسم طرح۴۰ جشن کتاب، ۴۰ شهر و ۴۰ نویسنده ۴۲۸و۲۹ آبان ماه در اهواز و رامهرمز برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۳:۳۵
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
آیین رونمایی، معرفی و بررسی آثار کلان طرح «رابطه نفس و بدن» برگزار شد
آیین رونمایی، معرفی و بررسی آثار کلان طرح «رابطه نفس و بدن» با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه در عرصه فلسفه و کلام اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۳:۳۳
در قالب کتابخوان همراه پژوهان
نسخه الکترونیکی کتاب «مکتب و نظام اقتصادی اسلامی» منتشر شد
این کتاب نوشته مهدی هادوی تهرانی است که در انتشارات خانه خرد تهیه شده و به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۳:۳۰
استاد دانشگاه امام صادق(ع) تشریح کرد:
جنبه های مثبت آثار منتشر شده کلان طرح «رابطه نفس و بدن»
استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: از جنبه های مثبت آثار کلان طرح «رابطه نفس و بدن» نبود تفصیل تکراری، ارتباط گفت وگوی بین الادیانی و بین مذهبی، برقرای شبکه ارتباطی بین پژوهشگران این عرصه است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۱:۲۵
اسفندماه سال آینده صورت می گیرد؛
برگزاری همایش بین المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت»
رئیس پژوهشکده فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از برگزاری همایش بین المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» در اسفندماه سال آینده خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۱:۱۸
تشریح ویژه‌برنامه‌های مجمع ناشران انقلاب اسلامی در هفته کتاب
نشست بین‌المللی پایه‌گذاری جایزۀ جهانی فلسطین در حوزۀ کتاب و نشر هم‌زمان با بیست‌وششمین دورۀ هفتۀ کتاب جمهوری اسلامی ایران، از سوی مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۷:۲۳
منتشر شد؛
کتاب «زبان زخم‌های خاکریز»
کتاب «زبان زخم‌های خاکریز» در ۱۰ فصل، بخشی از دفتر خاطرات دفاع مقدس را به قلم سیدرضا شریعتی به تصویر می‌کشد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۷:۱۹
«چرا حجاب؟!» منتشر شد
نویسنده کتاب «چرا حجاب؟!»، ضمن اشاره به موضوع حجاب و آثار آن در کلام مقام معظم رهبری، به بررسی این موضوع که آیا می‌توان زنان را مجبور به حجاب کرد، می‌پردازد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۷:۱۴
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
نسخه الکترونیکی کتاب «تفکر عقلی در کتاب و سنت» منتشر شد
این کتاب نوشته حمیدرضا رضانیا است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در انتشارات مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۸
همایش ملی «اندیشه‌های فلسفی و کلامی علامه طباطبائی(ره)» برگزار می‌شود
همایش ملی «اندیشه‌های فلسفی و کلامی علامه طباطبائی(ره)» در محورهای چهارگانه فلسفه اسلامی، کلام، منطق و تفسیر آبان ۹۸ برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۶
شجاع با اشاره به استفتاء از سه مرجع تقلید:
خرید و فروش کاغذ با قیمت نامتعارف حرام است
عضو کارگروه ساماندهی کاغذ گفت: مطابق با نظر علما، به دلیل اینکه پول ارز از پول نفت کشور تأمین می‌شود متعلق به همه هموطنان سراسر كشور است و اگر کسی حتي يك ريال از قيمتي كه سازمان حمايت تعيين كرده بيشتر...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۴
دبیر دوره هفته کتاب مطرح کرد؛
تبلیغ کتاب و کتابخوانی دشوار شده است
حسینی‌پور با تاکید بر اهمینت تبلیغ کتاب و کتابخوانی گفت: سازمان‌ها و نهادها می‌توانند مستندها و گزارش‌های فعالیت‌های خود در هفته کتاب را برای ستاد ارسال کنند تا مستندی از فعالیت‌ تمامی سازمان‌ها به‌ط...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۲
همایش ملی جایگاه عقل در کلام و فلسفه برگزار می‌شود
همایش ملی جایگاه عقل در کلام و فلسفه در دانشگاه های فردوسی و رضوی مشهد برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۱
آیت‌الله رشاد مطرح کرد:
ضرورت علم انسانی اسلامی از بدیهیات است
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ضرورت علم انسانی اسلامی از بدیهیات است. الان دانشگاه به سبب دارا بودن قدرت و ظرفیت و مدیریت خوب و منابع لازم، توقع انجام این کار را تقویت می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۳۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان
نسخه الکترونیکی جلد دوم کتاب «مسائل جدید کلامی و فلسفه دین» منتشر شد
این کتاب نوشته عبدالحسین خسروپناه است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۳۲
اعلام برنامه‌های بیست و ششمین دوره‌ی هفته کتاب
بیست و ششمین دوره هفته کتاب یبا حضور نیکنام حسینی‌پور – دبیر بیست و ششمین دوره هفته کتاب-، علیرضا بهرامی – دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه – و هادی حیدری – دبیر نخستین مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۲۶
چاپ دوم کتاب «فاتح قدس»
کتاب «فاتح قدس» شامل روایتی از زندگانی پدر موشکی ایران به کوشش محمدحسین علیجان‌زاده روشن است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۱۹
مؤسسۀ فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد؛
«مسیر منتهی به میدان التحریر»
این کتاب معطوف به انقلاب مصر و سقوط حسنی مبارک است اما در تحلیل این حادثه به مباحث تاریخی این رویداد پرداخته است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۲۵
اتمام کتاب تاریخ جامع حیات امام حسن(ع)
حجت‌الاسلام محمدرضا هدایت‌پناه، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از اتمام نگارش کتاب تاریخ زندگی امام حسن مجتبی(ع) که در مجموعه «تاریخ جامع امامان شیعه» منتشر خواهد شد، خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۱۹
تازه‌های «به‌نشر» هم‌زمان با گرامیداشت دهۀ وقف؛
انتشار «پاسخ‌نامۀ وقف»
مدیرعامل به‌نشر از انتشار کتاب «پاسخ‌نامۀ وقف»، پاسخ به پرسش‌هایی دربارۀ تاریخ، فقه، حقوق، اقتصاد، جامعه‌شناسی و مدیریت وقف هم‌زمان با دهۀ وقف خبر داد.