چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ Wednesday, June 28, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۷/۲۲ - ۱۱:۴۶
شناسه خبر: ۴۵۴۷۴۵
 
آیت الله سیفی مازندرانی:
شیادان از عنوان «استقلال حوزه» سوء استفاده می‌کنند
استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با اشاره به این که استقلال نسبت به ولی امر که ولایت شرعی الهی بر همه امت اعم از حوزه های علمیه دارد معنا ندارد، گفت: متأسفانه شیادانی پیدا شده اند و به این مسائل پرداخته اند؛ این استقلال درست مبغوض خداوند است، کسی که بخواهد خیال استقلال حوزه از ولی امر را در سر داشته باشد از جاده الهی منحرف شده است، حتی اگر فقیه باشد.

آیت الله علی‌اکبر سیفی مازندرانی، استاد برجسته حوزه علمیه، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در رابطه با سوء استفاده برخی از واژه استقلال حوزه علمیه، اظهار داشت: در عرصه تحول در حوزه علمیه  برخی از دست اندرکاران حوزه از واژه استقلال حوزه استفاده سوء کرده و می کنند که بسیار خطرناک است.

وی با بیان این که ما در مرحله اول باید ببینیم که استقلال حوزه از چه چیزی و چه کسی باید باشد، خاطرنشان کرد: وقتی می گوییم کشور باید استقلال داشته باشد به معنای این است که ما تحت تأثیر تذبذب اقتصادی در کشورهای دیگر دنیا نباشیم و اگر آنها سقوط اقتصادی کردند به ما سرایت نکند.

آیت الله سیفی مازندرانی افزود: استقلال حوزه که مطلوب است به معنای استقلال از دولت‌های مختلف که می آیند و می روند و یا استقلال از احزاب مختلف است؛ زیرا در حوزه دیده شده است که حتی برخی کسانی که رساله نوشته بودند و شهریه می دادند از انگلیس تغذیه می شدند و گاهی خود آنها هم خبر نداشتند و جلوی آنها گرفته شد.

وی یادآور شد: یک استقلال به معنای استقلال از احزاب و گرایش های سیاسی و یکی هم استقلال از دولت ها است به این معنا که رییس دولت هزینه ای را به شورای مدیریت بپردازد و به حوزه بفهماند که اگر می خواهی این منبع مالی ادامه داشته باشد باید در خط من حرکت کنی که این به معنای وابستگی است و نباید حوزه این گونه باشد بلکه باید مستقل باشد.

استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به این که استقلال نسبت به ولی امر که ولایت شرعی الهی بر همه امت اعم از حوزه های علمیه دارد معنا ندارد، گفت: متأسفانه شیادانی پیدا شده اند و به این مسائل پرداخته اند؛ این استقلال درست مبغوض خداوند است و همه ما مکلف هستیم که تقویت کننده و پیرو ولی امر باشیم و کسی که بخواهد خیال استقلال حوزه از ولی امر را در سر داشته باشد از جاده الهی منحرف شده است حتی اگر فقیه باشد.

وی با بیان این که فقیهی که ادعای استقلال حوزه از ولی امر را بکند از عدالت خارج شده است، خاطرنشان کرد: از این قبیل فقها هم در زمان قبل از انقلاب بودند که به آنها آخوند درباری می گفتند و هم بعد از انقلاب پیدا می شوند؛ بنابراین اگر صدایی بلند شد که بخواهد استقلال را به معنای جدایی حوزه از ولایت بداند، صدای شیطانی است و باید در مقابل آن ایستاد./843/ت302/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۶:۵۳
استاد سطح عالی حوزه علمیه مطرح کرد؛
عزت و اقتدار نیروهای مسلح پیام ماه رمضان
حجت الاسلام احتشام عزت و اقتدار نیروهای مسلح را پیام ماه رمضان سال جاری دانست و بر وحدت و پیروی از آرمان های امام خمینی(ره) تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۶ - ۱۵:۱۳
استاد حوزه:
ذخیره های معنوی ماه مبارک رمضان را باید در طول سال حفظ کرد
حجت الاسلم والمسلمین سلیمانی دوری از گناه را اثر روزه داری واقعی دانست و تصریح کرد: روزه داری به تنهایی انسان را بهشتی نمی کند بلکه حفظ آن انسان را بهشتی می کند.
۱۳۹۶/۴/۶ - ۱۵:۰۹
کنکاشی پیرامون کارکردهای حوزه و روحانیت؛
مدیریت روحانیان از نگاه امام خمینی
رهبری و مدیریت روحانیت در طول تاریخ، با تحمل تلخی‌ها و آزارها و نیش‌زبان‌ها همراه بوده است، این قشر خادم اما مظلوم همواره از دوست ناآگاه و دشمن مکار مورد طعنه زبان و هدف تیر بنان و بیان قرار گرفته اس...
۱۳۹۶/۴/۵ - ۱۷:۵۰
حجت الاسلام کشوری:
با خطر تغییر هدف در جامعه اسلامی رو به رو هستیم
دبیر شورای راهبردی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: سندهایی چون ۲۰۳۰ما را به منزل مقصود نمی رساند، متأسفانه برخی خوش باور هستند و به مجرد این که یک کلمه زیبا مطرح می شود آن را می پذیرند.
۱۳۹۶/۴/۵ - ۱۱:۴۰
با حضور خیل عظیم مؤمنان؛
نماز عید فطر در حرم کریمه اهل بیت برگزار شد
با حضور خیل عظیم مؤمنان؛ نماز پرشکوه عید سعید فطر که نمادی از نماز وحدت و همبستگی در بین امت اسلام است در آستان مقدس حضرت معصومه(س) برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۵ - ۱۰:۰۱
حجت الاسلام والمسلمین فاطمی نیا:
انسان باید مراقب باشد که شیطان او را غافل نکند
استاد حوزه با بیان این که اگر انسان امید قبول اعمال رمضان دارد باید مراقب باشد که شیطان او را غافل نکند، گفت: شیطان بیکار نمی نشیند و انسان را به لهو و لعب دعوت می کند.
۱۳۹۶/۴/۵ - ۰۹:۵۵
حجت الاسلام سعیدی:
برای حفظ آثار و دستاوردهای ماه رمضان باید تلاش کنیم
کارشناس دینی رسانه ملی تأکید کرد: انسان نباید معنویات و دستاوردهای ماه مبارک رمضان را فراموش کند بلکه باید در حفظ این ثمرات و دستاوردها تلاش و کوشش داشته باشد.
۱۳۹۶/۴/۵ - ۰۵:۱۸
حجت الاسلام محمدی:
عید فطر روز دریافت جایزه تلاش های رمضان است
کارشناس معارف اسلامی با بیان اینکه نتیجه کارها در ماه مبارک رمضان در عید فطر مشخص می شود، گفت: عید فطر روزی است که مسابقه دهندگان در ماه مبارک رمضان جوایز خود را دریافت می کنند.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۸:۴۰
مدیر مؤسسه خانه خورشید مطرح کرد؛
آثار ماه رمضان و نشانه های روزه دار واقعی
حجت الاسلام وافی حفظ حالت دوری از گناه، اندوهگین بودن برای انجام برخی گناهان احتمالی در ماه رمضان و توبه خالص از شک و اضطراب را از نشانه های روزه دار واقعی برشمرد.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۸:۳۴
انتشار ویژه نامه عید سعید فطر در کوثر بلاگ
باتوجه به فرارسیدن عید سعید فطر، ویژه نامه ای به همین مناسبت در سامانه کوثر بلاگ منتشر شد.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۸:۳۲
مدیرعامل مرکز نشر هاجر خبر داد؛
اهدای کتاب به مدارس علمیه خواهران
مدیر عامل مرکز نشر هاجر از اهدای کتاب در طرح هدیه افضل به مدارس علمیه خواهران خبر داد.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۸:۱۵
عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده:
لغو سند به معنای اتمام مباحثات در بدنه اجتماعی کشور نیست
عضو شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران با بررسی ابعاد مختلف سند ۲۰۳۰گفت: لغو سند به معنای اتمام مباحثات در بدنه اجتماعی کشور نیست.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۷:۲۳
از سوي معاونت فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري؛
بن خريد كتاب زائران حج ۹۶ آماده توزيع شد
حجت الاسلام حاجي ابراهيمي گفت: تمامي زائران سراسر كشور مي‌توانند بن ۱۵۰۰۰ توماني محصولات فرهنگي خود را به همراه بروشور محصولات از مديران محترم كاروانهاي خود دريافت كنند.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۲:۰۰
عضو انجمن تبلیغ حوزه مطرح کرد؛
ضرورت حفظ کارکردهای اجتماعی ماه مبارک رمضان
حجت الاسلام مازنی با اشاره به حفظ کارکردهای اجتماعی ماه مبارک رمضان و با بیان بر این که نباید معنویت های این ماه در دیگر ایام سال کنار گذاشته شود تأکید کرد که انسان باید همواره با حال و هوای رمضان زن...
۱۳۹۶/۴/۴ - ۰۵:۵۴
حجت الاسلام سعیدی:
استفاده نادرست از بیت المال انسان را از خدا دور می کند
کارشناس دینی رسانه ملی با بیان اینکه استفاده نادرست از بیت المال و حق الناس انسان را از خدا دور می کند، ریشه این مسائل را حب و حرص نسبت به دنیا عنوان کرد.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۰۴:۵۴
شرح آیت الله علیدوست بر دعای روز سی ام ماه رمضان
آیت الله علیدوست در شرح دعای روز سی ام ماه رمضان گره خوردن اصول و فروع روزه را رمز قبولی آن دانست و روزه روح را بالاترین سطح روزه نامید.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۰۴:۴۸
حجت الاسلام محمدی تبیین کرد؛
عوامل و اسباب ایجاد فشار قبر بر انسان
کارشناس معارف اسلامی با تبیین عوامل ایجاد فشار قبر گفت: فشار قبر برای همه انسان ها نیست اما انسان های کمی هستند که این مسأله را نداشته و در امان باشند.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۰۱:۴۸
حجت الاسلام مدنی:
تساهل در مدیریت را با اعتدال جمع نبندیم
مدیر جامعه الزهرا(س)تساهل در مدیریت را با اعتدال متفاوت خواند و اعتدال در مدیریت را رفتار بر مبنای قانون و عدل و سستی در مدیریت را نادیده گرفتن خطاهای بزرگ دانست.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۹:۱۵
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد:
با احیای خمس و زکات هیچ فقیری در کشور باقی نمی ماند
استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد که با احیای خمس و زکات هیچ فقیری در کشور باقی نخواهد ماند.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۸:۵۷
آیت الله هادوی تهرانی مطرح کرد؛
اعتراض به تأویل آیات و پاسخی نقضی به آن
استاد حوزه علمیه با اشاره به اعتراض اهل سنت به شیعیان به خاطر تأویل آیات گفت: علمای شیعه به آیه ۷۲ سوره اسراء استدلال می کنند که هر کس در این دنیا کور است در آخرت هم کور است و راه را گم می کند.