Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تعدد زوجات به شرط عدالت به صلاح مملکت است
جمعه ۲۵ آیان ۱۳۹۷ Friday, November 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۳/۲۷ - ۱۲:۱۳
شناسه خبر: ۴۳۲۷۳۰
 
درس هایی از قرآن(۸)
تعدد زوجات به شرط عدالت به صلاح مملکت است
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در حرم رضوی گفت:‌ از مشکلاتی که همه دولت های دنیا از جمله دولت خودمان را با آن مواجه ساخته، زندگی زنان سرپرست خانوار می‌باشد که تنها راه حل کاهش فساد در جامعه تعدد زوجات مردان، مشروط به عدالت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رییس ستاد اقامه نماز کشور همزمان با شب وفات حضرت خدیجه(س) در برنامه درس هایی از قرآن کریم در حرم مطهر رضوی اظهار کرد: پیامبر(ص) پس از وفات حضرت خدیجه(س) تعدد ازدواج داشتند البته همیشه خطاب به دیگران همسرانش می فرمود که خدیجه(س) از همه شما بهتر بود، روزی عایشه به ایشان گفت خداوند بهتر از خدیجه را به تو داده است و پیامبر(ص) در جواب فرمودند، هیچ کس مانند خدیجه(س) نمی شود.

 

وی تصریح کرد: وجود فضاهای مجازی، حقیقی، دوست، شهوت و شبهه ایجاب می کند نکته ای را در این جا متذکر شوم زیرا همه این ها دست به دست هم می دهند تا جوانی را منحرف و از دین دور سازند.

 

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در پاسخ به این سؤال که چرا رسول خدا(ص) چندین همسر داشتند، بیان کرد: بنا به دلایل زیادی علت ازدواج های متعدد پیامبر(ص) مسأله شهوت نبود؛ حضرت محمد(ص) تا 52 سالگی تنها یک همسر داشتند، از 53 سالگی تا 63 سالگی یعنی در ده سال آخر عمر خویش سه همسر داشتند.

 

وی تصریح کرد: اگر مسأله شهوت باشد، اوج تحریک پذیری شهوت قبل از 50 سالگی است، اگر هدف ازدواج مجدد پیامبر(ص) شهوت باشد به طور قطع همسران بعدی باید زیباتر و جوان تر باشند در حالی که همسران بعدی ایشان مسن تر می شدند و همچنین همگی سرپرست خانواده بودند.

 

سامان بخشیدن زنان سرپرست خانوار

رییس ستاد اقامه نماز کشور بیان کرد: یکی از مشکلاتی که همه دولت های دنیا از جمله دولت خودمان چاره ای برای آن نیافته است، زندگی زنان سرپرست خانواده و بیوه است.

 

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی افزود: در تمام تاریخ و در اکثر کشورهای دنیا آمار مرگ و میر مردان بیشتر از زنان است البته عوامل متعددی از جمله شهید شدن در جبهه، سفرهای کاری، تصادف یا حوادث محل کار دلیل این آمار است.

 

وی با اشاره به زندگی زنان بیوه و سرپرست خانوار ابراز کرد: هیچ وجدان سالمی اجازه نمی دهد نسبت به زندگی بیوه زنان بی تفاوت بود، از طرفی هیچ پسری حاضر به ازدواج با بیوه زن ها نیست، فرض بر این که همه زنان بیوه همچون حضرت معصومه(س) و مریم(س) پاک دامان و طاهر بمانند در حالی که با شرایط امروز این امکان پذیر نیست، بنابراین تنها علت سروسامان بخشیدن زنان بیوه، تعدد ازدواج مردان مشروط به عدالت است.

 

این مفسر قرآن کریم خاطرنشان کرد: یکی از تفکرات غلط امروزی ها درباره معیار ازدواج است، که آن را در ثروت، تحصیلات، سن، محله زندگی و امثالهم می دانند و هم شأن بودن را در موقعیت مالی، جایگاه اجتماعی، سطح تحصیلات و محل زندگی همدیگر تعریف می کنند.

 

هم کفو بودن، هم فکر بودن

وی با اشاره به حیات حضرت محمد(ص) و حضرت خدیجه، ابراز کرد: منظور از هم کفو بودن، هم فکر بودن است نه هم سطح بودن، حضرت خدیجه(س) ثابت کرد هم کفو بودن ربطی به سن و ثروت ندارد، پیامبر(ص) هم یتیم و هم فقیر بود، هم این که از حضرت خدیجه(س) با اختلاف قریب به 20 سن جوان تر بود، ولی با هم ازدواج کردند.

 

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در ادامه با تأکید بر پرداخت خمس و زکات به چند روایت در این باره اشاره و عنوان کرد: امام جواد(ع) فرمودند: «به شیعیان ما بگویید خمس بدهید و من ضمانت می کنم از اموالتان چیزی کاسته نشود»، هم چنین امام کاظم(ع) در این باره فرموده اند: «اگر پول حقی را ندهید، خداوند کاری با زندگی شما می کند که دوبرابر آن، خرج باطل کنید.»

 

وی تصریح کرد: هیچ مالی در دریا و خشکی از بین نمی رود، مگر این که زکاتش پرداخت شود بنابراین هر مالی در دریا یا خشکی تلف شود علتش پرداخت نکردن زکات است.

 

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی افزود: به فرموده امام رضا(ع) ما برای کسی که خمس مالش را ندهد دعا نمی کنیم، بنابراین برای دو فلس خود را از دعای ما محروم نکنید.

 

حضرت خدیجه؛ نمونه زهد

رییس ستاد اقامه نماز کشور عنوان کرد: خداوند می فرماید: برای این که جزء ابرار باشید بخشی از اموالتان را ببخشید همچنین علامت مؤمن این است که نه کم و نه زیاد به فقیران کمک کند، طبق بیان قرآن کریم بخشی از اموالتان را انفاق کنید ولی درباره دین می گوید تمام اموالت را ببخش.

 

وی با اشاره به این که زهد به معنای نداشتن ثروتی نیست، بلکه به معنای وابسته نبودن به دنیا و دل کندن آسان از آن است، عنوان کرد: حضرت خدیجه(س) ثابت کرد زن می تواند مالک باشد و با دادن تمام اموالش در راه خدای متعال و نشر اسلام ثابت کرد انسان می تواند سرمایه دار باشد بدون این که دلبسته آن باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی افزود: امام سجاد(ع) در یک سخنرانی خود اشاره می کند که جدّه من خدیجه است و به ایشان افتخار می کرد، حضرت خدیجه(س) زنی است که در دعای ندبه خطاب به حضرت مهدی(عج) می گوییم، تو پسر خدیجه هستی.

 

گفتنی است، برنامه درس هایی از قرآن از سوی حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی ویژه ماه مبارک رمضان هر شب ساعت 22 در صحن جامع رضوی اجرا می شود./202/1308/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۳:۴۴
امام جمعه موقت تهران:
آیت الله قاضی مورد عنایت امام زمان بود
امام جمعه موقت تهران گفت: آیت الله قاضی از علمایی بوده که امام زمان (عج) به ایشان توجه داشته اند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۵۱
معاون حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی:
موقوفات آستان قدس زائر، زیارت و حرم محور است
معاون حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی با بیان این که رویکرد واقفان در آستان قدس زائر، زیارت محور و حرم محور بوده است، گفت: یکی از نیازمندی های بزرگ آستان قدس درباره روشنایی بوده که بزرگ ترین وقف آن نی...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۱:۵۷
آیت‌الله علم الهدی:
جوانان با وحدت، بصیرت و علم دربرابر دشمن بایستند
آیت‌الله علم الهدی گفت: امروز جوانان باید با بصیرت خود در کنار تحصیل علم و وحدت عملی در برابر دشمنان اسلام بایستند.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۴:۴۰
مدیر حوزه علمیه خراسان:
راه رسیدن به اهداف تربیتی تنظیم برنامه و تربیت نیروهای متناسب است
حجت الاسلام والمسلمین عاملی راه رسیدن به اهداف تربیتی را تنظیم برنامه و تربیت نیروهای متناسب دانست و گفت: در عین حال نیاز آموزش مبتنی بر پژوهش است که حرف اول را می زند و آموزش و پرورش نیاز دارد تا د...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۴:۳۵
امام جمعه بوشهر مطرح کرد؛
ضرورت ایجاد الگوی تربیتی جدید برای مقابله با تهاجم دشمن
آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه دشمن به دنبال این موضوع است که فکرها را مدیریت کند و در بستر این مدیریت جامعه را در مسیر دلخواه قرار دهد، گفت: در شرایط فعلی ما در یک تهاجم پر حجم انحراف تربیتی از ...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۳:۲۱
معاون علمی آستان قدس رضوی:
دیپلماسی علمی بین ایران و عراق توسعه یابد
معاون علمی آستان قدس رضوی گفت: تعامل علمی میان دو کشور ایران و عراق نشان دهنده این است که دیپلماسی علمی میان این دو کشور سبب تحکیم مسائل راهبردی خواهد شد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۱۶
استاد حوزه علمیه مطرح کرد؛
فعالیت گسترده وهابیت در فضای مجازی
حجت الاسلام روح بخش با بیان این‌که دو هزار عالم سعودی در فضای مجازی حضور دارند، گفت: وهابیت از طریق فضای مجازی دل‌وجان انسان‌ها را ربوده است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۴:۵۲
با حضور صاحب نظران حوزه و آموزش و پرورش؛
دوازدهمین هم اندیشی ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش برگزار می شود
دوازدهمین نشست سالانه ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش ۲۲و ۲۳ آبان ماه درمجتمع فرهنگی رفاهی نیایش مشهد مقدس برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۳:۲۳
امام جمعه مشهد:
انقلابی بودن باید در تمام رفتارهای ما وجود داشته باشد
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: انقلابی بودن صفتی است که باید در تمام رفتارهای شبانه روز ما وجود داشته باشد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۲:۳۹
پرچم گنبد رضوی سبز رنگ شد
دو ماه پس از سیاه پوشی و عزاداری در حرم مطهر رضوی امروز پرچم گنبد حرم مطهر رضوی به رنگ سبز در آمد.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۴۴
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق:
ما در حوزه اقتصادی انقلاب نکردیم/ اقتصاد ایران دلاریزه است
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: قبل از انقلاب به این دلیل که آمریکایی‌ها سرمایه‌گذاری کلانی در کشور داشتند، برای ما سیاست‌گذاری می‌کردند و اغلب اقتصاددانان درس‌خوانده آمریکا بودند که این باعث ...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۳۹
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی:
زائر با معرفت پس از زیارت به میثاق‌هایی که با امامش بسته عمل می‌کند
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی در ویژه‌ برنامه شام غریبان شهادت امام رضا(ع) گفت: زائر با معرفت پس از زیارت به عهد و میثاق‌هایی که با امامش بسته عمل می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۸:۳۲
آیت‌الله علم الهدی:
سیره امام رضا بهترین روش برای شناخت بلا و فتنه است
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر اینکه فتنه‌ها بعد از رحلت پیامبر بر مسلمانان حاکم شد، گفت: سیره امام رضا(ع) بهترین روش برای شناخت بلا و فتنه است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۸:۲۳
مسؤول گروه مطالعات راهبردی دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان:
درس‎های زندگی امام رضا رمز دست‌يابي به موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است
حجت الاسلام کرامتی گفت: تاريخ زندگي امام رضا عليه السلام با رويدادها و دگرگوني‌هاي بزرگي همراه است و در عین حال درس‎های زندگی آن حضرت، رمز دست‌يابي به موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۷:۵۸
حس خوب خادمی؛
هنرمندانی که خادمی امام هشتم را افتخار خود می دانند
خدمت به ائمه اطهار در طول تاریخ آرزوی بسیاری از شیعیان بوده و در زمان وفات ایشان خادمی حرم و بارگاه این بزرگواران آرزوی هر عاشقی است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۴:۴۶
حال و هوای مشهدالرضا در سالروز شهادت امام رئوف
مردم ولایی ایران همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) از سراسر کشور در دسته های عزاداری و با پای پیاده خود را به حرم مطهر رضوی رسانده و در سوگ امام رئوف به عزاداری پرداختند.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۳:۲۲
تولیت آستان قدس رضوی مطرح کرد؛
جنگ اقتصادی، رسانه‌ای و روانی دشمن علیه ملت ایران
تولیت آستان قدس رضوی(ع) گفت: امروز دشمن با جنگ اقتصادی و رسانه‌ای و روانی سراغ ملت ایران آمده است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۳:۱۹
تولیت حرم امامین عسکریین:
شخصیت منحصر به‌فرد امام رضا در نام ایشان منعکس شده است
تولیت آستان مقدس امامین عسکریین(ع) گفت: شخصیت منحصر به‌فرد امام رضا(ع) در نام ایشان منعکس شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۱:۳۳
آیین سنتی خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا برگزار شد
آیین سنتی خطبه خوانی شب شهادت امام علی‌ بن موسی الرضا(ع) در میان حزن و اندوه خادمان و زائران بارگاه قدس رضوی در صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۱:۳۰
بیش از ۳.۵ میلیون زائر به مشهدالرضا مشرف شده‌اند
مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار زائر به مشهدالرضا(ع) مشرف شده‌اند.