Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - اعمال انسان تعیین کننده نحوه جان دادن است
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ Sunday, December 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۲۲:۵۷
شناسه خبر: ۵۸۸۸۶۸
 
استاد حوزه علمیه:
اعمال انسان تعیین کننده نحوه جان دادن است
حجت الاسلام والمسلمین درایتی گفت: لحظه مرگ برای محتضر و جان کندن سخت است اما شرایط برای مومن متفاوت است و اعمال ما تعیین می کند که چگونه جان دهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، حجت الاسلام والمسلمین حمید درایتی، استاد درس خارج فقه و اصول حوزه، امشب در مرکز پژوهش حوزه در ادامه سلسله جلسات تفسیر خطبه غرأ از نهج البلاغه در خصوص آفرینش انسان و لحظه مرگ پرداخت.

وی با بیان این که امیرالمومنین(ع) در این خطبه انسان و زندگی او را به اختصار تعریف می کنند، گفت: خودشناسی از مهم ترین موضوع هایی است که انسان در پی شناخت آن است و سپس دنبال شناخت پدیده های هستی که نفعی برای آن ها دارد، هستند.

حجت الاسلام والمسلمین درایتی اظهار کرد: خداوند موجودی به نام انسان آفریده است که آن قدر رمز و راز دارد که تا پایان دنیا نمی توان شناخت البته این به این معنا نیست که موجودات دیگر به راحتی می توان شناخت.

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه به انسان از دیدگاه الهی و غیرالهی اشاره و بیان داشت: انسان در نگاه غیر الهی خود را محور عالم می داند بنابراین همه چیز را برای استفاده از خود می داند و هر پدیده عالم را بررسی می کند که چه نفعی برای من دارد و در دیدگاه الهی انسان اصلی ترین مهمان دنیا است و سرآمد آن ها انسان کامل است.

تکبر و غرور سبب انحراف انسان از رسیدن به هدف نهایی می شود

وی با اشاره به خطبه غراء در خصوص توصیف انسان، گفت: انسان از نقطه آغاز تا پایان زندگی خود مسیری را طی می کند که اگر این مسیر را به درستی بشناسد به مقصد و هدف نهایی خود خواهد رسید ولی اگر براساس تصورات و توهمات خود کار کند از مسیر خود دور می شود.

حجت الاسلام والمسلمین درایتی افزود: از مشکلات بزرگ انسان در تربیت دینی و رسیدن به اهدافی که خدا برای ما تعیین کرده این است که از گرفتاری ها نمی ترسیم که ناشی از غرور و تکبر است. 

استاد حوزه علمیه اظهار کرد: این افرادی که از نوزادی و ضعف و به اوج قدرت و توانمندی رسیده است، به جایی می رسد که فکر می کند هیچ کسی در برابر او قادر نیست اما  خداوند می فرماید:«آن که شما را از هیچ آفرید قدرتش از شما بیشتر است.» ونیز در ایه دیگر از قرآن کریم می فرماید:« ای انسانی که غروز تو را گرفت در مدت کوتاهی به دلخواه خود زندگی می کنی اما عیش تو کم است و خدای تو در کمین است.»

وی به مواجهه انسان با مرگ اشاره و ابراز کرد: کسانی که فکر می کنند همه زندگی خوشی و لذت است و وظایف و تکالیفی که خداوند تعیین کرده است را انجام نمی دهد، یک دفه با مرگ مواجهه و غافلگیر می شود و با نگاه به گذشته خود چیزی جز حسرت نمی بیند.

حجت الاسلام والمسلمین درایتی با اشاره به خطبه 109 نهج البلاغه به لحظه احتضار انسان اشاره و بیان داشت: محتضر در لحظه اختضار گذشته های خود را بررسی می کند و به اتفاق های پیش روی خود فکر می کند و وقتی اطرافیان اشک می ریزد او در سکرات است یعنی حالتی که از شدت درد و وحشت مانند یک فرد لایعقل می شود.

اعمال انسان تعیین کننده نحوه جان دادن است

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه با اشاره به این آیه از قرآن کریم که می فرماید:«أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ»، گفت: جان کنن سخت است اما شرایط برای مومن متفاوت است و اعمال ما تعیین می کند که چگونه جان دهیم.

وی افزود: امیرالمومنین(ع) در این خطبه می فرماید:«باید به این فکر کنیم که زندگی تمام می شود پس همیشه پایان زندگی را ببین تا بدانی برای چه باید سرمایه گذاری و کار کنی.»

حجت الاسلام والمسلمین درایتی با بیان این که مردن انتقال است، اظهار کرد: مرگ تمام شدن نیست بلکه همه مرده ها زنده و در عالمی غیر از عالم ما هستند و تنها شکل زندگی عوض شده است.

وی در ادامه به حدیثی از امام صادق(ع) در خصوص لحظه احتضار مومن اشاره کرد و گفت: از شرایط قبولی اعمال ولایت است و در روایتی از امام صادق(ع) مومنان را به دیدار رسول الله(ص) و حضرت علی(ع) در هنگام مرگ نوید می دهد می می فرماید: «با دیدن این بزرگوران انسان دوست ندارد به دنیا برگردد.» همچنین خداوند در سوره یونس به مومنان این بشارت را می دهد./864/پ۲۰۲/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۲۰:۰۲
حجت الاسلام شیرازی:
کتابخانه آیت الله شیرازی پذیرای علاقه مندان به عرصه کتاب و کتابخوانی است
حجت الاسلام شیرازی از آغاز به کار کتابخانه عمومی آیت الله شیرازی خبر داد و از راه اندازی بخش های جدید واحد پژوهش، فضای مجازی و مرکز استاد و بخش مطبوعات گفت.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۹:۵۴
از سوی شورای عالی حوزه علمیه خراسان؛
۷ رشته مقطع تخصصی حوزه علمیه خراسان تصویب و ابلاغ شد
حجت الاسلام بوژمهرانی از تصویب هفت رشته تخصصی برای سطح دو و سه حوزه علمیه خراسان در مقطع تخصصی از سوی کمیسیون تخصصی آموزش شورای عالی حوزه علمیه خراسان خبر داد و از آمادگی برای اجرای یک دور چهارساله از...
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۳:۴۸
آیت الله سیدان:
روح، کمال بدن و انس یافته با آن است
استاد درس خارج حوزه علمیه خراسان با اشاره به لحظه خروج روح از بدن با توجه به آیات و روایات، گفت: روح همان کمال بدن و انس یافته با بدن است و در لحظه خروج به خاطر الفت داشتن به بدن احساس می شود.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۲:۵۴
بلوک ۱۵ بهشت رضا میزبان دانشجویان و طلاب دانشگاه علوم اسلامی رضوی
دانشجویان و طلاب دانشگاه علوم اسلامی رضوی با حضور در بهشت رضا بلوک ۱۵ با شهدای مدافع حرم تجدید بیعت کردند.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۱:۰۶
استاد حوزه علمیه:
تقوا ملاک برتری افراد است
حجت الاسلام والمسلمین درایتی با اشاره به آیات و روایت در خصوص انواع تمسخر، گفت: کسانی که اقدام به مسخره کردن دیگران می کنند خود را دیگران برتر می دانند در حالی که خداوند تقوا را ملاک برتری افراد بیان...
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۴:۳۰
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:
التهابات اقتصادی مربوط به ضعف برخی مدیران است/ خطر خیانت خواص در کمین کشور قرار دارد
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در اوج قدرت انقلاب اسلامی، خطر خیانت خواص در کمین کشور نشسته است، گفت: التهابات اقتصادی و معیشتی کشور مربوط به ضعف برخی مدیران ک...
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۴:۲۸
تولیت آستان قدس رضوی:
چهارمین اجلاسیه تولیت‌های آستان مقدس و بقاع متبرکه جهان اسلام در قم برگزار می‌شود
تولیت آستان قدس رضوی از برگزاری چهارمین اجلاسیه تولیت‌های آستان مقدس و بقاع متبرکه جهان اسلام در شهر مقدس قم خبر داد.
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۴:۲۴
پژمانفر:
هیچ‌گاه نمی‌توانیم با مذاکره و سازش حقوقمان را به‌دست بیاوریم
نائب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیچ‌گاه نمی‌توانیم با مذاکره و سازش حقوقمان را به‌دست بیاوریم، گفت: کسانی که راه‌برون رفت از مشکلات را تکیه و سازش با غرب می‌دانند، واداده هستن...
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۴:۲۱
جانشین دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا:
طراحی دشمن این است که امید را از جوانان ما سلب کند
جانشین دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا گفت: راه مقابله با طراحی‌های دشمن این‌ است که ما طبق دستورات قرآن و فرمایش مقام معظم رهبری صبر، مقاومت و تقوا در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی...
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۳:۴۳
حجت الاسلام گنابادی نژاد:
نام لشکر فاطمیون دشمن را به وحشت انداخته است
رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با بیان این‌که امروز لشکر فاطمیون یک یگان با قدرت و با استقامت است، گفت: نام لشکر فاطمیون دشمن را به وحشت انداخته‌ است.
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۳:۳۵
با عنوان منذران صادق؛
نخستین یادواره شهدای روحانی مدافع حرم برگزار شد
نخستین یادواره شهدای روحانی مدافع حرم با عنوان منذران صادق در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۰۰:۵۷
نشست علمی تخصصی بررسی مفهوم ترور برگزار شد
نشست علمی تخصصی بررسی مفهوم ترور با سخنرانی قاضی زاده هاشمی و موسی زاده به همت بسیج دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۲۰:۱۰
رییس دفتر تبلیغات اسلامی مشهد:
هفته پژوهش بهترین فرصت برای هم‌افزایی با سایر مراکز تحقیقاتی است
رییس دفتر تبلیغات اسلامی مشهد با بیان این‌که مراکز تحقیقاتی باید از اقدامات موازی پرهیز کنند، گفت: هفته پژوهش بهترین فرصت برای هم‌افزایی با سایر مراکز تحقیقاتی کشور است.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۴:۵۴
در دفتر تبلیغات اسلامی مشهد؛
نخستین نشست رؤسا و معاونان پژوهشی مراکز حوزوی و دانشگاهی برگزار شد
نخستین نشست مشترک رؤسا و معاونان پژوهشی مراکز حوزوی و دانشگاهی در دفتر تبلیغات اسلامی مشهد برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۱۸:۱۹
مصوبات جدید مقاطع تحصیلی حوزه علمیه خراسان اعلام شد
مقاطع تحصیلی حوزه علمیه خراسان در چهار سطح حوزوی و در سه مقطع عمومی، تخصصی و عالی بعد از تصویب شورای عالی حوزه علمیه خراسان به مدیریت حوزه ابلاغ شد.
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۲۲:۱۸
سرکنسول عراق در مشهد:
ایران و عراق برادر و تشکیل دهنده امت واحده هستند
سرکنسول عراق در مشهد با بیان این که داعش نقشه شوم تروریست بود، گفت: ملت ایران و عراق در یک صف، برادر و امت واحد اسلامی هستند.
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۲۰:۰۵
مدیر کل اتباع خارجی خراسان رضوی:
۲۵۰۰ تبعه در حوزه علمیه و جامعه المصطفی خراسان تحصیل می کنند
مدیر کل اتباع خارجی خراسان گفت: ۲۵۰۰ تبعه در حوزه علمیه و جامعه المصطفی خراسان تحصیل می کنند.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۲۲:۰۷
حجت الاسلام رضایی تهرانی:
برنامه ریزی و فعالیت بر اساس مبانی علمی و پژوهشی نیاز حوزه موفق است
حجت الاسلام رضایی تهرانی پشتوانه کار اجرایی موفق را پژوهش دانست که اگر بر این اساس برنامه ریزی و فعالیت صورت بگیرد حوزه می تواند به مجد و عظمت گذشته خود برگردد.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۳:۰۴
امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اسلامی رضوی و پژوهشکده حج و زیارت
مراسم امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اسلامی رضوی و پژوهشکده حج و زیارت در زمینه پژوهش و مطالعه در خصوص مسائل مستحدثه حج برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۰:۱۸
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:
حوزه علمیه باید مبدأ تحول علوم انسانی اسلامی شود
حجت الاسلام والمسلمین پیروزمند گفت: با تبدیل علوم انسانی به علوم انسانی اسلامی زمینه دستیابی به الگوی پیشرفت انسانی و اسلامی فراهم می شود.