Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - فساد فراگیر و سیستماتیک در کشور وجود ندارد
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ Sunday, December 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۹:۳۱
شناسه خبر: ۵۸۸۶۸۳
 
دادستان کل کشور:
فساد فراگیر و سیستماتیک در کشور وجود ندارد
دادستان کل کشور با تأکید بر اینکه فساد وجود دارد اما فراگیر و سیستماتیک نیست، از القای فراگیری فساد در کشور توسط عده ای انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور  امروز در همایش نیروهای نظامی و انتظامی استان تهران که در سالن شهید جنگرودی سپاه این استان برگزار شد، با بیان اینکه برای موفقیت لازم است تا زیر پرچم اسلام و فرماندهی کل قوا خدمت کرد، در تفسیر آیه 71 سوره توبه گفت: در جامعه اسلامی و ایمانی زن و مرد بایستی نسبت به هم احساس مسؤولیت داشته باشند، امر به معروف و نهی از منکر را انجام داده و از خداوند و پیامبر او اطاعت کنند.

وی اذعان کرد: متأسفانه تاکنون نمره قابل قبولی در این زمینه نگرفته ایم و ضعیف عمل کرده ایم، همه اعم از روحانیون، حوزه های علمیه و دانشگاه ها در برابر این کم کاری مسؤول هستیم.

حجت الاسلام منتظری با اشاره به لایحه امر به معروف و نهی از منکر افزود: این لایحه در مجلس تصویب شده اما جای خالی اجرای آن در ادارات و جامعه حس می شود.

وی با بیان اینکه در سطح جامعه نظارت همگانی لازم است، اضافه کرد: در نظام اسلامی، هم  نظارت کارگزاران بر جامعه و هم نظارت بر کارگزاران از الزامات است.

دادستان کل کشور منشأ درصد بالایی از آسیب ها در دستگاه های اجرایی را  ضعف نظارت دانست و اظهار کرد: کاش می شد حکومت علی(ع) را می خواندیم و در جامعه درس می دادیم.

وی با اشاره به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر در نهج البلاغه، خاطرنشان کرد: دستور امیرمؤمنان در این نامه این بود که قبل از به کارگیری کارگزاران آنان را آزمایش کن، مبادا با سفارش و دوستی کسی، کارگزاری را به کارگیری کنی.

حجت الاسلام منتظری با تأکید بر اینکه سیر مراحل قانونی گزینش باید وجود داشته باشد، تصریح کرد: بعد از جذب افراد هم مراقبت دقیق باید روی آنها باشد، مبادا مسؤولی به خاطر نیازی خیانت کرده و خود را آلوده به گناه کند.

وی با اعلام اینکه کسی منکر فساد در دستگاه های مختلف نیست، اظهار کرد: متأسفانه عده ای یقیناً ناآگاهانه به گونه ای جلوه می دهند که گویا همه جامعه را فساد گرفته است که بخشی از این رفتار از سوی دشمن، بخشی حاصل رفتار جریانات سیاسی و بخشی هم واقعیات غیر قابل انکار جامعه است.

این مقام قضایی با تأکید بر اینکه فساد وجود دارد اما فراگیر و سیستماتیک نیست، اظهار کرد: برخی به دنبال آن هستند که فساد را سیستماتیک نشان دهند، هرچند همین فساد کم هم شایسته نظام اسلامی نیست، اما بدون تردید باید با مفسدان برخورد جدی شده و دست آن هابرچیده شود.

دادستان کل کشور با عنوان اینکه یکی از مشکلات جامعه معضل پولشویی است، ابراز کرد: مفسدان اقتصادی پول نامشروع و غیرقانونی را از مجرایی وارد می کنند که آن را قانونی جلوه دهند، پولهای حاصله از رشوه، اختلاس و قاچاق مصداق شکل گیری پولشویی است.

وی با بیان اینکه رشوه گیر، هیچگاه علناً رشوه نمی گیرد و با واسطه و افتتاح حساب توسط دیگران به پول خود می رسد، مطرح کرد: درست است که پولشویی وجود دارد اما اینکه یک مقام دولتی در رسانه ها بگوید که پولشویی در حجم بالا وحود دارد و وقتی از او می خواهیم که اگر از چنین تخلف میلیاردی آگاهی داری با مدرک و سند ثابت کن، می گوید سندی ندارم، این بهانه دست دشمن دادن است تا بلکه کشور را مجبور به تصویب لایحه CFT کنند؛ نباید مسائل را به گونه ای که دشمن موج سواری کند مطرح کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به درخواست توهین آمیز سازمان عفو بین الملل مبنی بر انجام آزمایش DNA روی اعدامی های سال 1367 خطاب به این سازمان گفت: شرمتان باد، رویتان سیاه، قبل از اینکه سنگ عده ای جانی و تروریست را به سینه بزنید و از آنان دفاع کنید بیایید حرفی هم از حقوق 17 هزار شهید ترور بزنید، آیا این ها حقوق بشر و حق زندگی و حیات ندارند، چرا بررسی نمی کنید که چه کسی آنها را شهید کرد؟ چه کسی دادستان کل انقلاب اسلامی را ترور کرد؟

دادستان کل کشور اضافه کرد: امروز مدافعان دروغین حق بشر خجالت نمی کشند که از تروریست ها به راحتی حمایت می کنند، این همه جنایات در منطقه هست اما یک بار واقعیات آن را بررسی نکرده اند.

وی پروژه نفوذ را از نکات مهم روز دانست و با درخواست تشریح بیشتر این موضوع توسط نیروهای نظامی، یادآور شد: دشمن امروز به شدت روی بحث نفوذ کار می کند و خیلی روی آن سرمایه گذاری کرده است.

دادستان کل کشور لازمه بصیرت و آگاهی نسبت به پروژه نفوذ را اجرای امر به معروف و نهی از منکر دانست و خاطرنشان کرد: یک نفوذی هیچگاه پرچم جاسوسی را علنی بالا نگه نمی دارد که باید خیلی هوشیار بود.

وی با عنوان اینکه مبارزه با قاچاق باید از منشأ شروع شود، ابراز کرد: اگر منافذ نفوذ در ادارات بسته نشود با برخورد قضایی تنها نمی توان موفق بود، در مبارزه با فساد نباید فقط چشم به حکم قاضی داشت، باید روی خانواده و جامعه هم برنامه ریزی کرد.

حجت الاسلام منتظری با اعلام اینکه  مسؤول جلوگیری از فساد در ادارات، قوه قضائیه نیست، اظهار کرد: 95 درصد امر مبارزه با قاچاق در اختیار دولت و تنها 5 درصد در دست قوه قضائیه است.

وی از پیچیده ترین پرونده های قضایی موجود را پرونده های مالی و فساد اقتصادی اعلام کرد و افزود: بعد از اعدام اخیر دوتن از مفسدان اقتصادی، تاکنون تنها بخش اندکی از اموال آنها شناسایی شده است چرا که آنها با ترفندهای مختلف اموال خود را به نام اشخاص مختلف کرده اند و این کار را سخت تر کرده است.

این مقام قضایی با تصریح ببه اینکه پرونده های مؤسسات مالی و ارز امروز بلای جان قوه قضائیه شده است، گفت: به خاطر کم کاری چند دستگاه اجرایی، مردم ما میلیاردها تومان خسارت دیده اند.

وی در پایان با بیان اینکه گاهی مدیری تصمیمی می گیرد که نتایج خوبی ندارد که این حاصل خطای محاسباتی او است و جرمی را مرتکب نشده است، اما اگر مدیری خیانت کند که این با قصور و کوتاهی فرق دارد، باید به شدت با او برخورد کرد./804/پ۲۰۲/ق

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۶:۰۹
پرور:
حوزه های علمیه نیازهای جامعه اسلامی را شناسایی و برطرف کنند
عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی بر هدایت حوزه به سمت رفع نیازهای انقلاب تأکید کرد و گفت: نهادهای عالی حوزه نیازهای کشور و انقلاب را شناسایی کنند و طلاب را در حوزه نیازمندی های انقلاب آموزش دهند.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۳:۰۶
حجت الاسلام حسین نژاد:
برخی به بهانه استقلال به دنبال جدا کردن حوزه از نظام هستند
عضو هیأت مدیره فرهنگستان علوم اسلامی مشکلات سیاست گذاری در جامعه را ناشی از عدم تولید نظریه های علمی دینی دانست و گفت: جامعه علمی هنوز درگیر اثبات ضرورت علوم دینی بر اساس مبانی اسلامی است و خیلی وارد ...
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۲:۵۰
حجت الاسلام خاکی قراملکی:
ماهیت حوزه انقلابی تمدن سازی و پاسخگویی به نیازهای نظام است
عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی با تأکید بر لزوم پاسخگویی حوزه به نیازهای نظام، نسبت به خطر سکولاریسم پنهان در حوزه هشدار داد.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۰۳:۰۲
وحید صیادی نصیری در زندان فوت نکرده است
دادستان عمومی و انقلاب قم گفت: نصیری، زندانی زندان لنگرود که به جرم توهین به مقدسات در فضای مجازی در حال گذراندن محکومیت حبس خود بوده، لیکن به لحاظ بیماری کبدی دچار وخامت اوضاع جسمانی شده به بیمارستان...
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۰۲:۵۲
مناظره ای در باب ظرفیت های نظام سازی فقه شیعه؛
غلامی: سخنگوی انجمن حجتیه نشوید| نصیری: قصدم انکار فقه نیست
به دنبال اظهارات آیت الله فاضل در باب فقه نظام ساز، مهدی نصیری در یادداشتی با عنوان «فقه نظام ساز داریم یا نداریم؟» در این باره اظهار نظر کرد، حجت الاسلام رضا غلامی نیزدر یادداشتی رویکرد نصیری را مورد...
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۵:۵۷
رحیم پور ازغدی:
رهبری نباید پاسخگوی وظایف زمین مانده مسؤولان باشد|درباره انقلاب فرهنگی تسامح می شود
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از عدم شفافیت فعالیت مسؤولان، تأکید کرد که رهبری نباید پاسخگوی وظایف زمین مانده مسؤولان باشد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۰۹:۵۹
شریعتمداری در قم:
تابستان داغ ایران به "اروپای شعله ور" تبدیل شده است| دشمن با سیاست "غرق مصنوعی" خواسته خود را تحمیل می کند
مدیر مسؤول روزنامه کیهان با بیان این که دشمن می خواهد ما را در بن بست قرار دهد، گفت: دشمن با سیاست «غرق مصنوعی» می خواهد ما را در حالتی قرار دهد که فکر کنیم هیچ راهی جز پذیرش پیشنهادهای استعمارگرانه ا...
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۶:۵۵
حجت الاسلام والمسلمین رفعتی:
سند الگوی پیشرفت امید به آینده را در جامعه پمپاژ می کند
سخنگوی مدیریت حوزه های علمیه با بیان این که سند الگوی پیشرفت امید به آینده انقلاب اسلامی را در جامعه پمپاژ می کند، گفت: سند الگوی پیشرفت را باید بر اساس مبانی دینی و بومی طراحی کنیم.
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۶:۳۸
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه:
نظام مدنی مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی است
لاریجانی نظام مدنی را مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی دانست و با بیان اینکه جمهوری اسلامی پیشرفته‌ترین کشور منطقه است، گفت: ایران مهم‌ترین دموکراسی غرب آسیا را دارد.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۲۳:۱۳
حجت الاسلام شاکری:
مسؤولان باور کنند که گرایش به غرب دردی از کشور دوا نمی کند
رییس دانشگاه معارف اسلامی قم با بیان این که امروز لیبرال دموکراسی به یک چالش بزرگ تبدیل شده است، گفت: گفتمان مقاومت زمانی تقویت می شود که اندیشمندان جامعه باور کنند که لیبرال دموکراسی ناکارآمد است.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۷:۲۲
امیر سرتیپ حاتمی:
تحقیقات در ارتقای قدرت دفاعی و بازدارندگی کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است
وزیر دفاع با اشاره به توسعه فناوري ها و توسعه زيرساخت صنعت دفاعي کشور، گفت: تحقیقات در وزارت دفاع به عنوان یک مؤلفه اساسی در ارتقای قدرت دفاعی و بازدارندگی جمهوری اسلامی از اهمیت ویژه ای برخوردار است...
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۷:۱۹
توضیح کدخدایی درباره علت شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی
سخنگوی شورای نگهبان در یادداشتی به تبیین چرایی شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی پرداخت.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۵:۴۲
حجت الاسلام محسنی اژه‌ای:
باقری درمنی اعدام می‌شود| آخرین وضعیت پرونده سیف و عراقچی
سخنگوی قوه قضاییه از تایید حکم اعدام یکی از بزرگترین بدهکاران سیستم بانکی کشور در دیوان عالی کشور خبر داد.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۱:۰۱
مسؤول نهاد رهبری در دانشگاه‌ها:
جریان ناسازگار با دین و جمهوریت، انتظار تربیون نداشته باشد
مسؤول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه باید به دیدگاه‌های مختلف مجال طرح و نقد بدهیم، گفت: جریانی که با دین مردم اعلام ناسازگاری کرده و جمهوریت مردم را زیر سؤال برده است نباید انتظار ت...
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۰۸:۱۵
مولوی سلامی در کفت وگو با رسا:
توطئه های دشمن خللی در حرکت قدرتمندانه انقلاب ایجاد نمی کند| چابهار قطب اقتصادی می شود
نماینده خبرگان ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی چابهار، گفت: دشمن به دنبال ایجاد شکاف بین مردم و نظام است اما توطئه های دشمن خللی در حرکت قدرتمندانه انقلاب ایجاد نمی کند.
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۶:۲۱
نظری:
جوانان به مکتب امامین انقلاب اعتقاد راسخ دارند| برخی مسؤولان به دنبال لیبرالیسم و اشرافی گری هستند
مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه قم با بیان این که با تمام وجود قدردان و سپاسگزار مجاهدت ها و پاسدار خون شهیدان هستیم، گفت: شاید کسانی باشند که از مسیر انقلابی خود پشیمان باشند اما جوانان به مکتب امامین ان...
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۶:۰۵
رضایی:
تداوم پیشرفت کشور در گرو اتکا به داخل و مدیریت مدیران انقلابی است
دبیر تشکل انقلابی دانشجویان دانشگاه آزاد قم با بیان این که نگاه به بیرون مرزها هیچ فایده ای برای کشور ندارد، گفت: پیشرفت های کشور به وسیله جوانان انقلابی رقم خورده است، باید مدیران انقلابی روی کار باش...
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۶:۰۴
نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه شریف:
شفافیت حلقه مفقوده سیستم مدیریت کشور است
سلیمانی عدم شفافیت مسؤولان در کشور را از عوامل مشکلات اقتصادی دانست و با بیان این که شفافیت حلقه مفقوده سیستم مدیریت کشور است، گفت: گلوگاه شفافیت مجلس است که متأسفانه در مقابل این مسأله ایستادگی می ک...
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۵:۵۷
سلیمی:
حضرت عبدالعظیم حسنی مورد علاقه همه شیعیان جهان هستند
معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با بیان این که ویژه برنامه های گرامیداشت روز میلاد حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) از روز یکشنبه آغاز می شود، گفت: ایشان مورد علاقه همه شیعیان جهان هستند.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۷:۵۲
سخنگوی سپاه:
دشمن راهی جز به رسمیت شناختن صلابت و عزت ایران ندارد
سخنگوی سپاه با اظهار اینکه ملت ایران قادر است تا به دشمنان ضربات مهلکی وارد کند، گفت: تأمین امنیت اسرائیل از مهمترین اهداف دشمن است اما امروز پایه های این رژیم به شدت به لرزه درآمده که در تاریخ بی ساب...