Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - انگلیس از دیدگاه آیت الله کاشانی
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ Sunday, December 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۲۳:۰۴
شناسه خبر: ۵۸۸۶۱۸
 
انگلیس از دیدگاه آیت الله کاشانی
اگر روش سیاسی انگلستان در ایران و سایر کشورهای خاورمیانه با تجاوز و تعدی و ظلم توام نمی بود دولت آن کشور این قدر مورد نفرت و کینه مردم خاورمیانه و به خصوص ایرانیان نبود.

به گزارش خبرگزاری رسا، نوشته زیر برگزیده ای از اظهارات آیت الله سیدابوالقاسم کاشانی در حوادث منجر به ملی شدن صنعت نفت و خلع ید از انگلیس است.
 

....مردم ایران میل ندارند هیچ دولت بیگانه ای یا عمال دولت اجنبی در کارهای داخلی مملکت ما دخالت کنند ولی عمال انگلیسی ها در انتخابات ما دخالت می کنند من سیاست انگلستان را همیشه برای ممالک اسلامی پرضرر دیده ام و از بس شاهد مشقات و رنجهایی بوده ام که برادران مسلمان و هموطن ایرانی از سیاست انگلیس دیده اند حاضر نیستم حتی با انگلیسی ها روبرو شوم. (ایران، کوه آتشفشان، حسنین هیکل، ترجمه سیدمحمد اصفیایی، قسمت ضمایم کتاب، ص 184 به بعد)
 

دولت انگلیس در مدت پنجاه سال در امور ایران مداخلات ناروا کرده این دولت به هیچ وجه خود را پایبند به استقلال و احترام به دولتها نمی نماید. در سابق دولت روسیه تزاری با انگلیسی ها همدست بود. در شمال ایران روسها و در جنوب ایران انگلیسیها بودند و مظالم بی شماری مشترکا نسبت به ملت رنجدیده ایران می کردند. پس از جنگ بین الملل اول یک بار دیگر ایران تحت نفوذ سیاسی انگلستان قرار گرفت... من از سن 20سالگی دارای افکار آزادیخواهانه بوده ام و از استعمار و ظلم و تعدی که برخلاف حق خدادادی به جامعه بشری می شود بیزار و متنفر بوده ام و ابراز مخالفت کرده ام. در بین النهرین علیه سیاست تجاوزکارانه انگلیسیها مبازره کردم و برای نجات آن خطه از شر استعمار انگلیس با سایر آزادیخواهان همکاری نمودم سپس به ایران آمدم و پس از 30 سال زحمت و مشقت متوالی به خواست خداوند متعال، ملت ایران را بیدار کردم و با همکاری سایر رهبران موفق به ریشه کن نمودن نفوذ سیاسی انگلستان از این مملکت شدم... شهرت من روی اصل مجاهدات و مبارزات شدید و متمادی من علیه سیاست استعماری بریتانیا بوده است... ملتهای جهان اعم از مسیحی و مسلمان بایستی دست به دست هم بدهند و مظالم دولتهای استعماری را از هر ناحیه و به هر وسیله هر کس که باشد برطرف کنند. تا زمانی که سیاست استعماری در دنیا باقی است جنگهای خانمانسوز و فناکننده جامعه بشری از دنیا محو نابود نخواهد شد. اگر ریشه استعمار و استثمار از جهان برکنده شود قطعا دنیا روی سعادت خواهد دید و ملتها در رفاه و آسایش دائمی به سر خواهند برد (مجموعه مکتوبات، سخنرانیها و پیامهای آیت الله کاشانی، ج دوم، صفحات 15 به بعد)

دولت انگلستان سالهاست که برای تسخیر سیاسی و اقتصادی کشورهای خاورمیانه یک مکتب استعمار و استثمار داشته است اگر روش سیاسی انگلستان در ایران و سایر کشورهای خاورمیانه با تجاوز و تعدی و ظلم توام نمی بود دولت آن کشور این قدر مورد نفرت و کینه مردم خاورمیانه و به خصوص ایرانیان نبود... در نتیجه سیاست ظالمانه انگلستان طی سالهای متمادی اگر امروز کسی به سیاست آن کشور اظهار علاقه کند منفور و مبغوض مردم خواهد شد... پس از سقوط حکومت تزارها اتکاء تمام افراد و اشخاصی که بر دوش مردم زحمتکش این مملکت سوار شده و تعدی می کرده اند فقط و فقط به انگلستان و سیاست استعماری آن کشور مربوط می شود.

در طول تاریخ تمام عمال خائن در ایران چه در دستگاه دولت و چه خارج از دستگاه دولت متصل به یک رشته بوده اند و سران رشته هم در سفارت انگلیس بوده اند. اگر انگلیسی ها از خائنین ایران حمایت نمی کردند سالها بود مردم تمام آنها را نابود کرده بودند زیرا تعداد خائنین کم ولی حمایت انگلستان از آنها زیاد بوده است... برای اینکه به میزان عدم رضایت مردم ایران نسبت به سیاست استعماری بریتانیا بهتر پی ببرید یادآوری می کنم که در اوایل جنگ جهانی دوم که من در بازداشت انگلیسی ها بودم و ارتش انگلیسی و سایر متفقین در مملکت ما حضور داشتند مردم ایران مرا به نمایندگی خود در مجلس انتخاب کردند و اگر سوابق مبارزات من با سیاست استعماری بریتانیا در نظر گرفته شود، انتخاب من به نمایندگی مردم تهران آن هم در چنان وضع و موقع دشواری در حقیقت یک رفراندوم برای سنجش میزان عدم رضایت مردم ایران از سیاست استعماری انگلستان است. (روزنامه اطلاعات 20 و 21 مرداد 1330)

یکی از خوشبختی های ملت ایران آن است که قطع معاملات با انگلیسی ها بشود. اولا ایران محاصره اقتصادی نمی شود و از تمام دنیا اجناس به نازل ترین قیمت در دسترس ایران قرار خواهد گرفت... دوران حکومت زور، دیگر سپری شده... اگر فشار اقتصادی بر ما وارد آورند، نه تنها در ایران معامله با آنها به کلی از بین می رود، بلکه شاید تمام ممالک اسلامی را وادار کنیم با انگلیسیها قطع معاملات کنند و یقین است که خطر و ضرر این کار برای انگلیسی ها از حد و حساب خارج خواهد شد./999/د۱۰۱/س

روزنامه کیهان 28 مرداد 1388 به نقل از: دکتر سید جلال الدین مدنی، تاریخ تحولات سیاسی و روابط خارجی ایران

Design: Tohid Niknami www.niknami.ir

گذرستان؛ نشریه الکترونیکی تاریخ معاصر

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۴:۲۰
اقيانوس مبالغه براي مقابله با موج
چگونه مي‌توان افراد را به دليل استناد به جمله‌اي از امام از نقد و تحليل مصون داشت!
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۵:۱۶
معرفی پایان‌نامه؛
بررسی ناکامی بیداری اسلامی در مصر و راهبرد جمهوری اسلامی ایران
" بررسی زمینه‌ها و عوامل سیاسی اجتماعی ناکامی بیداری اسلامی در مصر و راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با آن" عنوان پایان نامه ای است که در دانشگاه باقرالعلوم(ع) قم ارائه شد.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۶:۱۲
فراخوان نامگذاری برای "امضای کری تضمین است"
همزمان با سومین سالروز انتشار تیتر "امضای کری تضمین است" ستاد گرامیداشت این روز برای نام‌گذاری این واقعه فراخوان داد.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۶:۰۵
درباره شهید مدرس بیشتر بدانیم + فایل
سال ۱۳۳۵ هـ ق مقارن جنگ جهاني اول به همراه عده‌اي از دوستان و همفكرانش به كرمانشاه مهاجرت كرد و در آنجا دولت موقت در تبعيد را تشكيل دادند.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۴:۴۶
یادداشت | نسبت شناسی جایگاه فقیه و استراتژیست
فقه نیاز به یک زیربنای علمی دارد تا به مسیر اجرایی خویش دست پیدا کند. دریچه حکمت مسیری است که فقیه را از اندیشه به سمت اجرا رهنمون می‌سازد و علم را به عمل پیوند می‌زند.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۰:۳۶
فراخوان جایزه مردمی "شهید مطهری" در جشنواره عمار
مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی از جایزه‌ای با عنوان جایزه مردمی «شهید مطهری» در بخش فراخوان‌های مردمی نهمین جشنواره عمار خبر داد.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۲۳:۰۴
انگلیس از دیدگاه آیت الله کاشانی
اگر روش سیاسی انگلستان در ایران و سایر کشورهای خاورمیانه با تجاوز و تعدی و ظلم توام نمی بود دولت آن کشور این قدر مورد نفرت و کینه مردم خاورمیانه و به خصوص ایرانیان نبود.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۳:۵۷
"نسل سوم" و "ققنوس" منتشر شد
دو مستند ققنوس و نسل سوم به تازگی در پایگاه اینترنتی عماریار منتشر شد.
۱۳۹۷/۹/۱۰ - ۱۶:۳۱
روزی که قم، "مقدس" شد
پس از اينكه مأمورين حكومت عباسي در ساوه جلوي كاروان حضرت معصومه را گرفتند حدود ۲۳ نفر از آن ها كشته شدند گروهي اسير و گروهي نيز متواري گرديدند.
۱۳۹۷/۹/۳ - ۲۲:۳۱
بررسی دوگانه تقیه و تبری
به نظر می‌رسد «جلو افتادن از امام» دو عرصه مهم دارد؛ یکی در عرصه نظری، که مهمترین مصداق تاریخی‌اش «غُلات» (غلوکنندگان) است و یکی در عرصه عملی که مهمترین مصداقش «خوارج» بوده اند.
۱۳۹۷/۹/۳ - ۲۲:۰۸
با سخنرانی مدیرعامل خبرگزاری رسا؛
کارکردهای اخلاقی "طنز" در رسانه بررسی می‌شود
کارکردها و کژکاردهای اخلاقی طنز در رسانه با سخنرانی مدیرعامل خبرگزاری رسا و به همت اداره کل پژوهش های اسلامی صدا و سیما برگزار می شود.
۱۳۹۷/۹/۳ - ۲۲:۰۳
افشاگری ویکی‌لیکس درباره حادثه "سینما رکس"
چارلز ناس، کاردار سفارت آمریکا در تهران در گزارشی محرمانه درباره آتش‌سوزی سینما رکس آبادان در ۲۸ مرداد ۱۳۵۷، به نقل از یک «منبع آگاه در میان اپوزیسیون مسلح» نوشت که حکومت ایران به طور ضمنی اجازه چنین ...
۱۳۹۷/۹/۳ - ۱۴:۵۲
موسی نجفی پاسخ داد؛
نشان دادن "افق تاریک " برای "آینده ایران" با چه هدفی دنبال می شود
انقلاب اسلامی در دوره ثبات و رفتن به طرف تمدن عظیم اسلامی شیعی می تواند از تجربه مهم دوران صفوی همچون "عیار" و راهکار و افق جهت برنامه ریزی استفاده کند.
۱۳۹۷/۸/۳۰ - ۱۳:۴۷
یادداشتی به بهانه سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران؛
خواب انگلیسی | از استعمار کهنه تا استعمار فرانو
به گزارش گاردین، جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، در دیدار دوشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۷/ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۸ با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، تکرار فاجعه جنگ اول جهانی را برای ایران محتمل دانست.
۱۳۹۷/۸/۳۰ - ۱۳:۲۵
موسی نجفی تبیین کرد؛
جریان شناسی | آیا سید جمال الدین اسدآبادی عضو لژ فراماسونری بود
سید جمال الدین اسد آبادی از یک طرف در نهضت‌های اسلامی نقش دارد و از یک طرف در جریان روشنفکر دینی رد پایش پیدا می‌شود و به طریقی هم با شخصیت‌های برجسته و تاریخ ساز تاریخ ۱۴۰ ساله ما ارتباط دارد و الب...
۱۳۹۷/۸/۳۰ - ۱۳:۰۹
به میزبانی پژوهشکده باقرالعلوم؛
نقش خانواده در کنترل فرزندان در شبکه‌های اجتماعی بررسی شد
نشست نقش خانواده در کنترل فرزندان در شبکه‌های اجتماعی از سلسله نشست‌های همایش علمی و پژوهشی "اخلاق و رسانه" با حضور حجت الاسلام والمسلمین کریم خان‌محمدی در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۲:۵۵
میرزا آقاخان کرمانی؛ روشنفکری و دین زدایی
طبق توصیف میرزا آقاخان از استادش، معلوم مى‌‏شود وى هیچ اصل ثابت و لایتغیّرى در دین نداشته و به نوعى لاقیدى عقیدتى مبتلا شده بود، تا جایى که بهایى‏‌‌ها او را فردى «منافق و مزدور و دهرى مذهب شمرده و معت...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۴:۰۱
در گفت‌و‌گو با استاد تبریزی بررسی شد؛
جریان شناسی | از نهضت ملاعلی کنی تا نهضت تنباکو
حکومت قاجار که از سال ۱۱۷۴ تا ۱۳۰۴ بر سرزمین ایران حکمرانی کرد، دستخوش حوادث گسترده‌ای بوده و جریان‌ها و نهضت‌های مختلفی را در دل خود جای داده است که شناخت این دوره تاریخی را اجتناب ناپذیر کرده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۳۲
غفلتی که تربیت مادران آینده را دچار اختلال می‌کند؛
آثار مخرب بازی‌های دیجیتال دخترانه
در فرآیند برخی بازی‌ها، فرد در موقعیت‌هایی همچون انتخاب مدل لباس، نوع آرایش، پدیکور ناخن، رفتن به پارتی، آرایش قبل از پارتی، خوانندگی و نوازندگی، آرایش مو و انتخاب لباس برای سگ و گربه و چینش اتاق آنها...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۰۹:۴۹
رئیس پژوهشکده اندیشه سیاسی و تمدن اسلامی:
فلسفه سیاسی جدید دائما می خواهد از "آزادی" فضیلت بسازد
دکتر موسی نجفی بر این باور است که تفاوت جدی فلسفه سیاسی کلاسیک با فلسفه امروز در فضیلت محوری است، به خلاف فلسفه سیاسی جدید که دائما می‌خواهند از آزادی فضیلت بسازند.