Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تلاش قوه قضاییه برای تقویت دانش، مهارت و سلامت قضات
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ Sunday, December 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۳:۰۸
شناسه خبر: ۵۸۸۶۱۷
 
حجت الاسلام امینی مطرح کرد؛
تلاش قوه قضاییه برای تقویت دانش، مهارت و سلامت قضات
معاون منابع انسانی قوه قضاییه با اشاره به لزوم ارتباط صحیح قضات و کارکنان قوه قضاییه با مردم از تلاش این معاونت در اجرای برنامه هایی برای توسعه و تقویت دانش، مهارت و سلامت قضات خبرداد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، نشست دو روزه معاونین و مدیران منابع انسانی دادگستری های سراسر کشور پیش از ظهر امروز در سالن نشست های مجتمع آموزشی قوه قضاییه قم آغاز شد.

حجت الاسلام علیرضا امینی معاون منابع انسانی قوه قضاییه در این همایش با بیان این که در دستگاه قضایی منابع انسانی سرمایه اصلی محسوب می‌ شود، اظهار داشت: فلسفه تشکیل معاونت های منابع انسانی در استان ها و ستاد قوه قضاییه توانمندی و توسعه همین سرمایه انسانی است.

وی افزود: عزیزان ما در استان ها صرفا نقش معاونت اداری را ندارند بلکه وظیفه بالاتری برعهده آنها گذاشته شده است، به همین جهت دقت های زیادی به خرج داده می‌ شود تا افرادی در این قسمت قرار بگیرند که همت کافی در کار داشته باشند.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه با بیان این که معاونت آموزش و تحقیقات گذشته قوه قضاییه با توسعه وظایف و قوی تر به معاونت منابع انسانی تغییر عنوان داده است، ابراز کرد: این توانمندی در دستگاه قضایی در گروه توسعه سه چیز است، یعنی باید تلاش کنیم سه مقوله در دستگاه قضایی ارتقاء پیدا کند؛ اول دانش، دوم مهارت و سوم سلامت است.

وی تصریح کرد: ارتقای دستگاه قضایی در گروه ارتقای همین سه مقوله مهم است تا بتوانیم بگوییم به توانمندی دستگاه قضایی کمک می‌ کنیم؛ گمان نمی کنیم دستگاهی در این حد وجود داشته باشد که اساس کارش بر دانش و علم باشد، از این رو باید مرزهای داشی در دستگاه قضایی افزایش پیدا کند.

حجت الاسلام امینی با بیان این که کار در دستگاه قضایی مبتنی بر دانش و اراده افراد است، خاطرنشان کرد: وقتی عامل انسانی تصمیم گیر می‌ شود طبیعی است که آن شخص باید هم صلاحیت و سلامت داشته باشد و هم از مهارت کافی برای شغل و حرفه خود برخوردار باشد.

وی اضافه کرد: نوع کار و پویایی سیستم قضایی به گونه ای است که این اقدامات باید دائما اتفاق بیافتد تا هر زمانی حس کنیم که در بهترین شرایط قرار داریم؛ گمان می‌ کنیم تولید دانش در کنار سرمایه انسانی یکی از سرمایه های مهم در دستگاه قضایی است.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه تأکید کرد: نقش اصلی معاونت منابع انسانی این است که بتواند در این چرخه تولید دانش حقوقی و قضایی تا اشاعه و به کار گیری آن ایفای نقش کند، اگر این چرخه فعال نگاه داشته شود می‌ توانیم بگوییم که در مدیریت دانش موفق بوده ایم.

وی با بیان این که هر استانی مسائل مربوط به خود را دارد، ابراز داشت: در مسأله یابی معاونان منابع انسانی نقش مهمی دارند، این مسأله هم احتیاج به کار و تلاش دارد که شما باید همواره مد نظر داشته باشید.

حجت الاسلام امینی با اشاره به حجم فراوان پرونده های قضایی خاطرنشان ساخت: معاونت منابع انسانی باید معین و همکار قضات باشد تا در حل و مسأله یابی پرونده ها کمک شایانی داشته باشند، البته در این بین نباید از نقش پژوهشگاه قوه قضاییه نیز غافل باشیم که این مرکز نیز کارکردهای بسیار خوبی داشته است.

وی اضافه کرد: یک ملاحظاتی مدّ نظر دوستان باشد تا آموزشی که در دادگستری ها جریان دارد، کارآمدی و اثر بخشی بیشتری داشته باشد، تا آراء مستند تر و متقن تری داشته باشیم که البته کار ساده ای نیست؛ یعنی باید برابر مسأله هایی که پیش می‌ آید دانش ها را بازتولید کنید.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه با بیان این که مهارت نسبت متباینی با دانش ندارد، خاطرنشان ساخت: مهارتی که برای یک کار قاضی یا کارمند دستگاه قضایی لازم است باید یک دغدغه جدی برای ما باشد، برای بهره وری و کارایی بیشتر باید هرقدر ممکن است فردی که در آن نقطه قرار می‌ گیرد از مهارت بیشتری برخوردار باشد.

وی ادامه داد: فراتر از مهارت های شغلی به مهارت های دیگری هم نیاز داریم که گاهی اوقات در همان موارد فقر داریم، از جمله آنها مهارت های ارتباطی است، چراکه دستگاه قضایی یک دستگاهی است که مستقیما با مردم در ارتباط است که باید به خوبی مدیریت شود و البته مدیریت ارتباط نیاز به مهارت دارد.

حجت الاسلام امینی تأکید کرد: خیلی از اعتراضاتی که به دستگاه قضایی صورت می‌ گیرد ریشه در کمبود مهارت های ارتباطی و مدیریت ضعیف در این حوزه دارد، بنابراین برای افزایش میزان رضایت مردم باید روی این مهارت ها تأکید ویژه ای داشته باشیم.

وی با اشاره به این که سلامت و شاخص های آن یک ضرورت غیر قابل انکار است، گفت: برای این مسأله مهم هم باید فکر کرد، البته وقتی از سلامت سخن می‌ گوییم نباید ذهن سراغ موارد محدودی برود، بلکه اگر برای یک رفتار خوب شاخصی بگذاریم خارج از آن سیستم بودن یعنی از قاعده خارج شده ایم.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه افزود: دستگاه قضا در سال های اخیر نیروهای جوان تری پیدا کرده و متوسط سن قضایی نیز چهل سال شده که سن قابل قبولی است، اما دوستان جوان تری هم داریم که باید از هرجهت آماده شوند چون تراز دستگاه قضایی امروز آموزش پذیر تر و قابل سرمایه گذاری بیشتری شده است./1330/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۲۰:۳۶
رییس المصطفی با تبیین بایسته های پژوهش مطرح کرد؛
از لزوم اولویت بندی در نیازها تا تقسیم کار مراکز پژوهشی
رییس جامعه المصطفی(ص) العالمیه با بیان این که جامعه الصطفی(ص) در حوزه های تخصصی نسبت به سایر مراکز علمی پیشگام است، گفت: امروز متون آموزشی داریم که در مراکز مشابه مورد تأسی قرار گرفته و از آن ها ب...
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۹:۴۰
نگاهی به دستاوردهای پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه
معاون پژوهش جامعه المصطفی(ص) العالمیه به ارائه گزارشی از دستاوردهای پژوهشی جامعه المصطفی(ص) پرداخت و این نهاد علمی را از ثمرات ارزشمند انقلاب اسلامی خواند.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۹:۳۵
با حضور حجت الاسلام والمسلمین عباسی؛
نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی المصطفی افتتاح شد
مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی جامعه المصطفی(ص) العالمیه با حضور حجت الاسلام والمسلمین عباسی در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۹:۳۰
آیین بزرگداشت هفته پژوهش در مرکز آموزش های تخصصی فقه برگزار می شود
معاون پژوهش مرکز آموزش های تخصصی فقه از برگزاری آیین بزرگداشت هفته پژوهش و تقدیر از فعالان پژوهشی و ارائه آثار این مرکز با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خبر داد .
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۴:۲۵
حجت‌الاسلام والمسلمین حصاری خبر داد؛
مرکز مشاوره پژوهش حوزه علمیه خواهران افتتاح می‌شود
معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در پایان از افتتاح مرکز مشاوره پژوهش با مرکزیت قم خبر داد و گفت: بازگرداندن آثار علمی قدیم به چرخه علمی از اهم اهداف سند چشم‌انداز معاونت پژوهش حوزه علم...
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۴:۰۹
در همایش تجلیل از۵۰ قانون پژوه دینی مطرح شد؛
گزارشی از فعالیت های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی در همایش تجلیل از ۵۰ قانون پژوه دینی به تشریح فعالیت های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس پرداخت.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۴:۰۱
حجت الاسلام والمسلمین لک زایی خبر داد؛
آماده سازی بیش از ۲۱۰ اثر پژوهشی از سوی دفتر تبلیغات در طول یک سال
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به توانمندسازی علوم اسلامی و اسلامی سازی علوم انسانی به عنوان رویکرد این مرکز از آماده سازی بیش از ۲۱۰ اثر پژوهشی از سوی دفتر تبلیغات آذرماه سال گذشته تا آذرم...
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۳:۴۵
پاسخ دبیر شورای عالی به هجمه ها علیه حوزه و روحانیت؛
حوزه بالنده است؛ چشم ها را باید باز کرد
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه از آن دسته افرادی که کارآمدی حوزه را نادیده می گیرند انتقاد کرد و از آنان خواست چشم های خود را باز کنند و دستاوردهای متعدد علمی و پژوهشی حوزه را بینند.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۳:۳۶
با شعار اسلامی سازی علوم انسانی و توانمند سازی علوم اسلامی؛
چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات آغاز به کار کرد
مراسم افتتاحیه آغاز چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی با رونمایی از ۲۱۰ اثر پژوهشی و فناوری و با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۳:۱۲
مدیر حوزه های علمیه:
سند ۵ ساله حوزه از سال ۹۸ اجرا می شود| در همه ابواب فقه باید به مسائل جدید پرداخته شود
آیت الله اعرافی از اجرای سند ۵ ساله حوزه علمیه در سال ۹۸ خبر داد و گفت: این سند با فعالیت بیش از ۲۰۰ متخصص در مدتی بیش از یک سال تدوین شده است.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۲:۲۱
مسابقات قرآنی «انوار ملکوتی» در مجتمع هدی برگزار شد
مسابقات قرآنی «انوار ملکوتی» با حضور ۱۶۷ نفر از دانش‎آموزان هدایی در سطوح دبستان، دبیرستان دوره اول و دبیرستان‌های دوره دوم در رشته‌های حفظ و قرائت قرآن کریم برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۲:۱۳
در دیدار رؤسای دو مجموعه تأکید شد؛
گسترش همکاری جامعه‌المصطفی و دانشگاه بین‌المللی اهل‌بیت
در دیدار رؤسای دانشگاه بین‌المللی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و جامعه‌المصطفی، دو طرف بر گسترش همکاری دوجانبه تأکید کردند.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۲:۱۲
معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی:
تعمیق باورهای دینی مورد توجه طلاب و مبلغان قرار گیرد
معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی تاکید کرد که تعمیق باورهای دینی جامعه باید مورد توجه طلاب و مبلغان قرار گیرد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۷:۲۱
استاد حوزه:
خصوصیات استاد انصاریان در زمینه‌های خطاب و تألیف کم نظیر است
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفری گفت: سه خصویت استاد در عرصه خطابه و بیان، تألیف کتاب و بنان و فن ترجمه در این استاد بزرگوار وجود دارد که وی را در حوزه دین به فردی کم نظیر تبدیل کرده است.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۷:۰۹
با حضور علما و اساتید حوزه علمیه؛
اصول کافی با ترجمه استاد انصاریان رونمایی شد
مراسم رونمایی از ترجمه اصول کافی استاد انصاریان با حضور علما، اساتید و سایر طلاب حوزه علمیه قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۵:۲۴
حجت الاسلام ابوترابی:
دستاوردهای مرکز دائره المعارف علوم عقلی مرهون همت و اندیشه آیت الله مصباح است
رییس مرکز پژوهشی دایرة المعارف علوم عقلی اسلامی دستاوردهای این مرکز را نتیجه همت و اندیشه بلند آیت الله مصباح دانست.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۵:۲۱
با حضور جمعی از طلاب و روحانیان؛
مراسم سالگرد آیت الله سید سجاد علوی گرگانی در قم برگزار شد
سی و سومین سالروز ارتحال عالم ربانی آیت الله سید سجاد علوی گرگانی والد بزرگوار حضرت آیت الله علوی گرگانی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۵:۱۶
کنگره بین المللی حضرت ابوطالب فراخوان شد
رییس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ابوطالب(ع) از اعلام فراخوان کنگره بین المللی حضرت ابوطالب(ع) در چهار محور اصلی خبرداد و گفت: اصل همایش با همکاری نهادهای مختلف بین المللی اسفندماه سال آینده خبرداد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۴:۲۳
رییس دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:
استاد انصاریان درکنار خطابه آثار ارزشمندی به رشته تحریر درآورده است
رییس دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: به اذعان بسیاری از مترجمان برجسته قرآن و نهج‌البلاغه، ترجمه قرآن استاد انصاریان به جهت روانی و سلاست توأم با دقت بی‌نظیر است.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۴:۱۹
آیت الله اعرافی:
اقتصاد حوزه باید متکی به موقوفات و وجوهات مردمی باشد
مدیر حوزه های علمیه در گردهمایی سراسری مدیران سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه نظامی ایده آل است که در آن پیوند کار با مزد قطع شود، گفت: مدیر باید رویکرد راهبردی و استراتژیک داشته باشد.