Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - کتاب تفسیر المیزان و علوم انسانی اسلامی راهی بازار نشر شد
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ Sunday, December 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۰۸:۳۲
شناسه خبر: ۵۸۸۵۸۴
 
کتاب تفسیر المیزان و علوم انسانی اسلامی راهی بازار نشر شد
سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی کتاب دو جلدی تفسیر المیزان و علوم انسانی اسلامی را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری رسا، سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی کتاب دو جلدی تفسیر المیزان و علوم انسانی اسلامی را  منتشر کرد.   

علوم انسانی اسلامی که «مجموعه های معرفتی حاصل از گزاره‌هایی نظام‌مند و برخاسته از همه منابع شناخت مورد تأیید عقل، مرتبط با ماهیت فرافیزیکی انسان در عرصه گزاره‌های توصیفی اسلام (در راستای چگونگی، علل و پیامدهای صفات روحی و  فعالیت‌های ارادی انسان اعم از ذهنی و رفتاری در سطح فردی و اجتماعی به منظور شناخت، پیش‌بینی) و عرصه توصیه‌ای (در  مسیر هدایت، مدیریت انسان و جامعه بشری به سوی کمالات معنوی مورد نظر اسلام)» می باشد؛ در دو دهه گذشته مورد عنایت رهبری معظم انقلاب بوده  و بر تحقق آن به طور مکرر اصرار ورزیده‌اند؛ تا جایی که در مهر 88 در جمع بانوان قرآن پژوه، یکی از محور‌های مهم قرآن پژوهی را، استخراج مبانی علوم انسانی از قرآن دانستند و تأکید کردند: «اگر این کار انجام شود پژوهشگران با استفاده از مبانی قرآنی و همچنین استفاده از برخی پیشرفتهای علوم انسانی، می‌توانند بنای رفیع و مستحکمی را از علوم انسانی بر پایه آموزه‌های قرآنی بنا‌نهند» چرا که قرآن کریم مرجع حل تمامی چالش‌های نظری و عملی، دنیوی و اخروی، در ابعاد فردی، اجتماعی، داخلی و جهانی است و هر امری که به شکلی مرتبط به هدایت انسان باشد و در سعادت یا شقاوت آدمیان تأثیری در برداشته‌باشد ناگزیر قرآن تبیان آن است که باید با فرایندی اجتهادی توأم با  استنطاق آیات قرآنی، چنین علومی را با تأسیس یا تهذیب بنا نهاد.

در تحقق این‌توصیه‌ها برخی از مراکز و محافل علمی اسلامی همت خویش را صرف تأسیس علوم انسانی اسلامی گذاشتند؛ یکی از این مراکز مهم در کشور، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است که در این زمینه ده‌ها کتاب و صدها مقاله علمی منتشر نموده است. اما این فرایند همچنان باید پیگیری شود تا از رهیافت و مداقه صاحب‌نظران، ابعاد گوناگون اسلامیت این علوم دقیق‌تر و عمیق‌تر و با متون و مبانی دینی سازگارتر شود و به تدریج شکوفایی و بالندگی لازم را بیابندو به کمال برسند.

کتاب‌های پیش رو در صدد واکاوی علوم انسانی اسلامی از منظر قرآن کریم است؛ همان‌طور که اشاره شد قرآن کریم  به مقتضای نسبتی که با حقیقت انسان و کمال ابدی او دارد، در صدد اصلاح همه جانبه فرد و جامعه و رساندن همگان به کمال حقیقی است از این رو  مهم‌ترین منبع کشف نظریه‌های اسلامی در عرصه علوم انسانی است؛ چرا که قرآن مجید کتاب هدایت به سوی سعادت دنیا و آخرت انسان است و در برابر هر نظر، نظریه و مکتبی که در باب سعادت آدمیان نظری داشته باشد؛ موضعی خاص را دارا است؛ از‌این رو مفسران، جمله “تبیاناً لکل شئ” (نحل/89) را به معنای بیان کننده تمامی آنچه انسان در مسیر هدایت و سعادت نیاز دارد، دانسته‌اند و این امری است که علوم انسانی سکولار نیز در قلمرو این‌جهانی مدعی تحقق آن است.

علاقمندان جهت تهیه کتاب‌ها می‌توانند به فروشگاه کتاب اندیشه به آدرس خیابان انقلاب، روبروی درب اصلی دانشگاه تهران، پلاک 1248 مراجعه و یا با شماره تلفن 66175670 تماس حاصل نمایند./۹۹۸/د ۱۰۳/ش

 

 

 

 

           

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۱۱:۱۷
همزمان با رونمایی از نسخه مکتوب؛
نسخه الکترونیکی ترجمه کتاب «اصول کافی» به قلم استاد انصاریان منتشر شد
نسخه الکترونیکی ترجمه کتاب «اصول کافی» به قلم استاد انصاریان به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قالب کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۲۲:۰۸
انتشار «آسیب‌شناسی کارگزاران حکومت از دیدگاه نهج‌البلاغه»
در «آسیب‌شناسی کارگزاران حکومت از دیدگاه نهج‌البلاغه» آسیب‌های فردی و اجتماعی کارگزاران حکومت و عوامل موثر بر این آسیب‌ها از نگاه امیرالمومنین (ع) بررسی شه است.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۲۲:۰۲
«آواز، بچه، آتش» رمانی بر اساس زندگی شهید محراب
رمان «آواز، بچه، آتش» حاصل مدت‌ها تحقیق و پژوهش اکبر صحرایی است؛ نویسنده‌ای که با مراجعه به پرونده آیت الله شهید دستغیب در ساواک و مصاحبه‌های متعدد، تسلط خوبی بر موضوع پیدا کرده است.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۲۱:۵۷
سرگذشت شهیدی از خوزستان در صدر کتب پرفروش «اساتید دانشگاه»
یکی از کتب پرفروش «جوانمرد قصاب» بوده که موضوع آن در خصوص یکی از شهدای استان خوزستان است و بیشتر ارگان‌های دولتی آن را خریده‌اند.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۲۱:۵۱
مرکز بررسی های اسلامی منتشر کرد؛
کتاب «آیت الله کاشانی؛ ابرمرد جهاد و اجتهاد»
مرکز بررسی های اسلامی و انتشارات کلبه شروق قم کتاب «آیت الله کاشانی؛ ابرمرد جهاد و اجتهاد» را به کوشش سید محمود خسروشاهی منتشرکرد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۲۱:۲۲
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
نسخه الکترونیکی کتاب «شناخت شیطان از منظر اسلام» منتشر شد
این کتاب نوشته محمدزمان رستمی است که در مؤسسه بوستان کتاب تهیه شده و در انتشارات مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۹:۴۱
جشنواره وحدت حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود
نخستین جشنواره وحدت حوزه و دانشگاه در مجتمع امام خمینی(ره) قم برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۹:۴۰
عضو انجمن ناشران علمی و آموزشی:
کتاب ابزار توسعه عدالت آموزشی است| سالانه ۱۳۰ میلیون جلد کتاب درسی چاپ می شود
عضو انجمن ناشران علمی و آموزشی با اشاره به فعالیت های این انجمن، کتاب را ابزار توسعه عدالت آ‌موزشی در کشور دانست و گفت: ناشران آموزشی ازگرانی و مشکلات کاغذ رنج می برند.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۹:۳۸
فعالیت شبکه دانش‌آموزی کتاب آغاز می‌شود
مدیرعامل به‌نشر از آغاز به‌کار رسمی فعالیت شبکه دانش‌آموزی کتاب (کتاباران) ویژه مقطع دبیرستان، همزمان با رونمایی و جشن امضای کتاب «سلطان طوس» خبر داد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۹:۳۷
جشنواره کتاب کودک و نوجوان در پایتخت کتاب افتتاح می‌شود
نخستین جشنواره بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان در کاشان چهارمین پایتخت کتاب ایران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح می‌شود.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۹:۳۷
گلزاری از «تاثیر کتاب خواندن در زندگی ما» می‌گوید
نشست «تاثیر کتاب خواندن در زندگی ما» با حضور محمود گلزاری برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۹:۳۵
بررسی کتاب «هنر پیرا اسلامی» در سرای اهل قلم
کتاب «هنر پیرا اسلامی،‌ تحلیل انتقادی گفتمان‌های مسلط در مطالعات هنر اسلامی» در خانه کتاب تهران معرفی و بررسی می‌شود.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۹:۳۳
تبیین مفهوم ربا در اسلام در «اختاپوس درصد»
کتاب «اختاپوس درصد»، ضمن تعریف ربا از دیدگاه اقتصاددانان بزرگ دنیا و بیان نظر ادیان مختلف درباره این موضوع، به تبیین مفهوم ربا در اسلام می‌پردازد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۹:۳۱
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی کتاب «فرزندم!(منتخب موسوعه یا بُنیّ)» منتشر شد
این کتاب نوشته گروهی از محققین است که در مؤسسه پیام امام هادی(ع) شده و در انتشارات این مؤسسه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۹:۳۰
آثار مرکز پژوهشی دائرةالمعارف علوم عقلی اسلامی رونمایی می‌شود
آیین رونمایی از آثار مرکز پژوهشی دائرةالمعارف علوم عقلی اسلامی به همت مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۹:۲۹
آیت الله دین پرور مطرح کرد؛
نهج‌البلاغه و عهدنامه مالک اشتر آینه حکومت علوی است
رییس بنیاد بین‌المللی نهج‌البلاغه گفت: نهج‌البلاغه و به‌ویژه عهدنامه مالک اشتر آینه حکومت علوی است که در پس قرون و اعصار همواره مورد توجه بوده است. کتاب شناسنامه‌داری است که در طول بیش از هزارسال مورد...
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۰۹:۲۸
بررسی برخورد پیامبران و امامان با سحر و ساحران در یک اثر
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی کتاب «پدیده سحر؛ چالشها و راهکارها» اثر محمدحسین یوسفی چناری را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۰۹:۲۲
مدیر مؤسسه علمی تحقیقاتی دارالعرفان:
هدف استاد انصاریان از ترجمه اصول کافی، بازگشت این اثر به منازل مردم بود
مدیر مؤسسه علمی تحقیقاتی دارالعرفان ضمن اعلام رونمایی از ترجمه اصول کافی به قلم استاد حسین انصاریان گفت: هدف استاد انصاریان از ترجمه اصول کافی، بازگشت این کتاب به منازل مردم بوده است.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۰۹:۱۸
تفاهم‌نامه همکاری نهاد کتابخانه‌ها و وزارت ارشاد امضاء شد
نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف هم‌افزایی در دستیابی به اهداف مشترک فرهنگی و هنری، تفاهمنامه همکاری امضاء کردند.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۰۹:۱۴
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
نسخه الکترونیکی جلد سوم کتاب «مسائل جدید کلامی و فلسفه دین» منتشر شد
این کتاب نوشته سعید کریمی است که در مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) تهیه شده و در انتشارات جامعه المصطفی العالمیه به چاپ رسیده است.