Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تسلیم بودن در برابر خداوند عین توحید است
دوشنبه ۲۱ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 12, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۲۲:۲۳
شناسه خبر: ۵۸۴۶۵۴
 
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
تسلیم بودن در برابر خداوند عین توحید است
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه پیامبراکرم(ص) تجلی تام اسماء و صفات الهی است، گفت: تسلیم بودن در برابر خداوند و اینکه همه مخلوقات را تجلی حضرت حق بدانیم عین توحید است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین حاج حسین انصاریان همزمان با سالروز شهادت غریبانه و مظلومانه امام رضا(ع) در حسینیه هدایت به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: همه هستی تجلی اسماء و صفات خداوند است.

وی افزود: اهل سلوک می‌گویند از کوچکترین ذره تا بزرگ‌ترین موجود و هر چه که در عالم هستی وجود دارد نشان از علم، عدل، رحمت، اراده، فعل و لطف خداوند متعال است بنابراین خلقت موجودات در گرو تجلی اسماء و صفات الهی و همه مخلوقات عالم هستی بیانگر لطف و احسان حضرت حق است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه همه موجودات دارای یک سعه و حدود وجودی هستند، اظهار داشت: این حدود وجودی بر گرفته از علم و حکمت خداوند است. اگر بنا بود تفاوتی در حدود وجودی موجودات نباشد همه انواع یکی می‌شدند بدون آنکه تفاوتی بین آنها باشد.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با استناد به آیات قرآن کریم مبنی براینکه اختلاف موجودات وجود خداوند را تصدیق می‌کند، ادامه داد: اگر همه مخلوقات یکی بودند تنها یک خواسته در وجود آنها متجلی و متبلور می‌شد اما با وجود این تفاوت‌ها می‌توان توحید و قدرت خداوند را به خوبی مشاهده کرد.

وی افزود: همه انبیای الهی و ائمه اطهار(ع) در برابر خداوند تسلیم بودند و در برابر این اختلافات کاملا سکوت می‌کردند و چون و چرا نمی‌کردند زیرا همه موجودات را مملوک یک مالک می‌دیدند و می‌دانستند که خالق نسبت به همه مخلوقات آگاهی کامل دارد.

استاد حوزه علمیه گناه را تاریک کننده وجود انسان دانست و اظهار داشت: تسلیم بودن در برابر خداوند و اینکه همه مخلوقات را تجلی خداوند بدانیم عین توحید است. گناه ذات انسان را تاریک نمی‌کند بلکه او را در تاریکی قرار می‌‎دهد چرا که ذات انسان نور است و تاریکی به سبب گناه بر معصیت کننده عارض می‌شود که با انجام توبه می‌تواند از تاریکی خارج شود.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان در تبیین این مهم که وجود انسان از نظر سعه و گستردگی بی نظیر است، گفت: انسان یک موجود زنده ناطق است؛ مراد از ناطق بودن نطق به زبان نیست چرا که این نطق را حیوان نیز دارد بلکه مقصود نفس قدسیه ناطقه الهیه ملکوتیه است.

وی افزود: پیامبراسلام بالاترین سعه وجودی را دارند به قدری که آفرینش در برابر وجود ایشان به اندازه یک نقطه است و خداوند این عظمت را در یک بدن جای داده و این نشان از عظمت آن بزرگوار است؛ پیامبراکرم(ص) تجلی کامل اسماء و صفات الهی است، همه انسان‌ها تجلی اسماء و صفات هستند اما تجلی تام نیستند اما آن بزرگوار تجلی تام صفات و اسماء خداوند هستند به قدری که خداوند می‌فرماید: حریص علیکم پیغمبر من نسبت به شما در نهایت طمع و حرص است تا اجازه ندهد هیچ یک از شما به جهنم بروید.

استاد حوزه علمیه در پایان خاطرنشان کرد: حضرت رسول فرمودند: اگر می‌خواهید خداوند را ببینید به من بنگرید؛ مقصود از این کلام نه ذات خداوند بلکه تنها اسماء و صفات الهی است./813/پ۲۰۲/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۳:۱۸
حجت‌الاسلام جان‌نثاری درگذشت
حجت‌الاسلام مصطفی جان‌نثاری از خطبای تهران سحرگاه دوشنبه ۲۱ آبان ماه در بیمارستان فجر دعوت حق را لبیک گفت.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۳۲
حجت الاسلام والمسلمین مختاری:
ماموریت دانشگاه مذاهب اسلامی تقویت وحدت به شیوه علمی است
رییس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: مهمترین هدف و ماموریت دانشگاه مذاهب افزون بر تربیت دانشجو و استاد، تقویت مساله وحدت به شیوه علمی در جهان اسلام است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۲۵
آیت‌الله ری شهری:
مومن مرگ با عزت را به زندگی با ذلت ترجیح می‌دهد
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مومن ذلت ناپذیر است، گفت: شهادت با عزت بهتر از زندگی با ذلت است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۰۹
آیت‌الله رشاد:
کمال طلبی از تمایلات فطری انسان است
آیت‌الله رشاد کمال طلبی را یکی از تمایلات فطری انسان بیان کرد و گفت: کسانی که به حقیقت آخرت شناخت دارند و از فرصت‌های طلایی دنیا نهایت استفاده را می‌برند و هرگز از مرگ هراس ندارند.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۴:۵۱
با حضور سخنرانانی از حوزه‌های عملیه؛
مراسم جشن بیعت روز ۲۶ آبان در سراسر کشور برگزار می‌شود
مدیر موسسه مصاف گفت: امسال مراسم جشن بیعت روز ۲۶ آبان در ۳۰ استان و ۶۰ شهرستان با حضور سخنرانانی از حوزه‌های عملیه برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۴:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین سینایی:
طلبه باید برای همه اوقات زندگی برنامه داشته باشد
تولیت مدرسه علمیه سفیران هدایت ابوطالب(ع) با تاکید بر اینکه طلبه باید برای همه ابعاد زندگی‌اش برنامه ریزی و هدفی مشخص داشته باشد، گفت: انسان مومن نمی‌تواند به فرایض الهی بی توجه باشد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۳۱
مقدم‌فر درمراسم سالگرد شهید طهرانی مقدم مطرح کرد؛
بازنده جنگ اقتصادی آمریکا است| مدیریت جهادی، گم شده انقلاب اسلامی
مشاور رسانه ای فرمانده سپاه بازنده جنگ اقتصادی را آمریکا دانست و گفت: خودکفایی ایران در جنگ اقتصادی عاملی برای بی خاصیت کردن تحریم‌های بی‌خردانه آمریکا است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۲:۴۸
نقوی حسینی:
دولت اهتمامی برای حل مشکلات کشور ندارد
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت اهتمامی برای حل مشکلات کشور ندارد، گفت: متأسفانه دولت به وظایف خود به درستی عمل نمی کند.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۲:۴۳
کارشناس روابط بین الملل مطرح کرد؛
راه توقف فشارها و تحریم‌‌ها علیه ایران
ایزدی گفت: زمانی سیاست فشار و تحریم متوقف خواهد شد که دولت آمریکا حس کند سیاست فشار جوابگوی آنها نیست و ایران امتیازهای خود را پس خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۹:۴۳
بیستمین سالگرد ارتحال علامه جعفری برگزار می‌شود
به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، مراسم بیستمین سالگرد ارتحال علامه محمد تقی جعفری برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۹:۳۶
آیت‌الله ری شهری:
مقاومت کردن در برابر ظلم توفیق الهی است
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مقاومت در برابر ظلم توفیق الهی است، گفت: جریان سقیفه سند مظلومیت امام علی(ع) است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۴:۵۹
با سخنرانی آیت‌الله آملی لاریجانی؛
مراسم معارفه رییس دانشگاه امام صادق برگزار شد
مراسم معارفه حجت الاسلام والمسلمین سعدی رییس دانشگاه امام صادق(ع) با سخنرانی آیت الله آملی لاریجانی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۳:۰۲
آیت‌الله رشاد:
برکت مال در انفاق و صدقه دادن است
رییس شورای سیاست‌گذاری حوزه علمیه استان تهران برکت مال را در صدقه دادن و انفاق کردن بیان کرد و گفت: بخیل نگهبان انباشته‌هایش است تا ورثه از آن بهره ببرند.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۱:۲۷
حجت الاسلام والمسلمین مجدهاشمی:
آل سعود به نام اسلام بالاترین ضربه را به مسلمانان وارد می‌کند
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه آل سعود به نام اسلام بالاترین ضربه را به جوامع اسلامی وارد می‌کند، گفت: وحدت و یکپارچگی مسلمانان رمز شکست دشمنان مستکبر و اسلام نما است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۲۱:۳۲
آیت الله صدیقی:
حبّ مقام یک بیماری ریشه دار است
امام جمعه موقت تهران گفت: انسانِ مادی، دنیا و لذات آن را تنها در زندگی مرفه، دعواهای سیاسی، جاه‌طلبی و بازی‌های ریاستی می‌بیند؛ حبّ جاه بیماری بسیار ریشه داری است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۲۱:۲۹
حجت الاسلام والمسلمین سینایی:
فرایض دینی درهای رحمت الهی را می‌گشاید
تولیت مدرسه علمیه سفیران هدایت ابوطالب(ع) مهمترین عامل رحمت خداوند را انجام فرایض و واجبات آن هم در معنای وسیع بیان کرد و گفت: مراد از فرایض آن است که انسان وظیفه واجب خود را در هر زمان و مکانی بشناسد...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۲۱:۲۷
با سخنرانی آیت الله جوادی آملی؛
همایش «المیزان و علوم اسلامی» برگزار می‌شود
رییس پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: همایش «المیزان و علوم اسلامی» با سخنرانی حضرت آ‌یت الله جوادی آملی برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۴:۳۸
فردا برگزار می‌شود؛
برگزاری مراسم تکریم و معارفه رییس دانشگاه امام صادق
مراسم تکریم و معارفه رؤسای قدیم و جدید دانشگاه امام صادق در این دانشگاه برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۱:۲۸
آیت‌الله رشاد:
برخی برای به دست آوردن پست و مقام دست به هر کاری می زنند
آیت الله رشاد برخی برای به دست آوردن پست و مقام تمام عمر و فعالیت سیاسی خود را صرف به دست آوردن آن می‌کنند و فعالیت‌ها، خدمات و سخنان خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند تا به آن پست و مقام برسند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۱:۱۵
حجت الاسلام والمسلمین مجد:
نیروی مقاومت در پرتو انقلاب اسلامی شکل گرفت
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه نیروی مقاومت در پرتو نور انقلاب شکل گرفت، گفت: امروز همین نیروی مقاومت، استکبار جهانی و رژیم منحوس صهیونیستی را در منطقه به وحشت انداخته است چرا که نیروی مقاومت بزرگ‌تر...