Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - درس‎های زندگی امام رضا رمز دست‌يابي به موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است
جمعه ۲۵ آیان ۱۳۹۷ Friday, November 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۸:۲۳
شناسه خبر: ۵۸۴۶۱۹
 
مسؤول گروه مطالعات راهبردی دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان:
درس‎های زندگی امام رضا رمز دست‌يابي به موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است
حجت الاسلام کرامتی گفت: تاريخ زندگي امام رضا عليه السلام با رويدادها و دگرگوني‌هاي بزرگي همراه است و در عین حال درس‎های زندگی آن حضرت، رمز دست‌يابي به موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است.

حجت الاسلام مهدی کرامتی، مسؤول گروه مطالعات راهبردی دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، درباره بایسته های مبلغان دینی در انجام رسالت تبلیغی وترویج معارف اسلامی در سیره رضوی گفت: تاريخ زندگي امام رضا عليه السلام با رويدادها و دگرگوني‌هاي بزرگي همراه است و در عین حال درسهای زندگی آن حضرت، رمز دست‌يابي به موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است.

 وی با اشاره به این مطلب که توسعه نگاه روشن‌بینانه به زندگی و پیشآمدهای آن از جمله این ابعاد است، اظهار کرد: امام رضا برای نهادینه کردن آن در میان یاران و اصحاب خویش تلاش می کند و بر پرچمداران ترویج معارف اسلامی لازم است که به این شیوه تمسک کنند.

حجت الاسلام کرامتی درباره اینکه بصیرت یا به دیگر سخن نگاه روشن بینانه در زندگی به چه معناست؟ و به چه کسی انسان بصیر گفته می‌شود، تصریح کرد: بصیرت همان بينش دروني است كه شخص با آن، در ميان مردم زندگي مي‌كند؛ مسير درست را تشخيص داده و انتخاب مي‏کند.  

وی ادامه داد: هر چند ارتباط نزديكي ميان بصيرت به معناي روشنايي و بصر به معناي چشم وجود دارد، ولي بصيرت اصطلاحي، فراتر از ديدن با چشم است و به مرتبه‌اي اشاره دارد كه شخص بتواند افزون بر بهره‌گيري از ابزار حسي چشم و ديدن، از راه قلب و دل خويش، آنچه را يافته تحليل كند، اطلاعات بيروني را با واقعيت‌ها تطبيق دهد؛ به يك نتيجه‌گيري منطقي و درست برسد و نسبت به آنچه ديده است واكنش سازنده و مثبت داشته باشد.

حجت الاسلام کرامتی بیان داشت: بصير كسي است كه بتواند از واقعيت‌ها به درستي آگاهي يابد و اطلاعات را در مغز و قلب خويش تجزيه و تحليل كند و عملكردي متناسب با آن داشته باشد.

اهمیت بصیرت در زندگی فردی و اجتماعی مبلغ دینی چقدر است؟

وی ادامه داد: قرآن كريم، يكي از ويژگي‌هاي فرستادگان الهي را داشتن بينش صحيح در رفتار و كردار دانسته و جامعه اسلامي و پيروان دين را نيازمند آن معرفي مي‏كند: «قُلْ هذِهِ سَبيلي أَدْعُوا إِلَي اللّهِ عَلي بَصيرَةٍ أَنَا وَ مَنِ اتَّبَعَني؛ بگو اين راه من است، من و پيروانم با بصيرت كامل، همه مردم را به سوي خدا دعوت مي‌كنيم». (يوسف: 108) ،اما بعضي مواقع، فقدان بصيرت باعث بينتيجه شدن تلاش‌ها ميشود.

حجت الاسلام کرامتی با بیان اینکه اطلاع‌رساني و آگاه كردن مردم به شرايط زمانشان از قلمروهاي مهم در بصيرت‌افزايي است، گفت: بدون شك هرچه ميزان شناخت و درك مردم از شرايط موجود بيشتر باشد، قدرت انتخاب و تصميم درست بیشتر مي‏شود و از طرفی در نگاه فرهنگ غني و پوياي اسلام، مسلماني داراي ارزش و اعتبار و سرچشمه تحول و تحرك است كه با آگاهي و بينش رشد كند.

وی ادامه داد: امام رضا عليه السلام در تبيين وظايف خطيب نماز جمعه،  که سرآمد مبلغان دینی است، مي‏فرمايد: «يُخْبِرُهُمْ بِمَا وَرَدَ عَلَيْهِمْ مِنَ (الْآفَاقِ مِنَ) الْأَهْوَالِ الَّتِي لَهُمْ فِيهَا الْمَضَرَّةُ وَ الْمَنْفَعَة؛ مردم را به جريان‌هاي خوب يا بدي كه در آفاق دوردست براي عالم اسلام اتفاق مي‏افتد و منفعت و ضررشان در آن است،‌ آگاه كنيد». (حر عاملي، 1409ه‍ .ق: ج7: 344)

وی درادامه با اشاره به این مطلب که شناخت مخاطب يكي از ضروريات اصلي در هر ارتباطي به حساب مي‌آيد، اظهارکرد:  انسان آگاه همواره، در معاشرت خود، حدود و ميزان درك و فهم طرف مقابل را رعايت مي‏نمايد.‌ اولياي الهي از اين مسئله غافل نبودند و با رعايت آن برنامه تبليغي خود را عملي مي‏ساختند./۹۳۳/د۱۰۳/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۳:۴۴
امام جمعه موقت تهران:
آیت الله قاضی مورد عنایت امام زمان بود
امام جمعه موقت تهران گفت: آیت الله قاضی از علمایی بوده که امام زمان (عج) به ایشان توجه داشته اند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۵۱
معاون حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی:
موقوفات آستان قدس زائر، زیارت و حرم محور است
معاون حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی با بیان این که رویکرد واقفان در آستان قدس زائر، زیارت محور و حرم محور بوده است، گفت: یکی از نیازمندی های بزرگ آستان قدس درباره روشنایی بوده که بزرگ ترین وقف آن نی...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۱:۵۷
آیت‌الله علم الهدی:
جوانان با وحدت، بصیرت و علم دربرابر دشمن بایستند
آیت‌الله علم الهدی گفت: امروز جوانان باید با بصیرت خود در کنار تحصیل علم و وحدت عملی در برابر دشمنان اسلام بایستند.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۴:۴۰
مدیر حوزه علمیه خراسان:
راه رسیدن به اهداف تربیتی تنظیم برنامه و تربیت نیروهای متناسب است
حجت الاسلام والمسلمین عاملی راه رسیدن به اهداف تربیتی را تنظیم برنامه و تربیت نیروهای متناسب دانست و گفت: در عین حال نیاز آموزش مبتنی بر پژوهش است که حرف اول را می زند و آموزش و پرورش نیاز دارد تا د...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۴:۳۵
امام جمعه بوشهر مطرح کرد؛
ضرورت ایجاد الگوی تربیتی جدید برای مقابله با تهاجم دشمن
آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه دشمن به دنبال این موضوع است که فکرها را مدیریت کند و در بستر این مدیریت جامعه را در مسیر دلخواه قرار دهد، گفت: در شرایط فعلی ما در یک تهاجم پر حجم انحراف تربیتی از ...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۳:۲۱
معاون علمی آستان قدس رضوی:
دیپلماسی علمی بین ایران و عراق توسعه یابد
معاون علمی آستان قدس رضوی گفت: تعامل علمی میان دو کشور ایران و عراق نشان دهنده این است که دیپلماسی علمی میان این دو کشور سبب تحکیم مسائل راهبردی خواهد شد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۱۶
استاد حوزه علمیه مطرح کرد؛
فعالیت گسترده وهابیت در فضای مجازی
حجت الاسلام روح بخش با بیان این‌که دو هزار عالم سعودی در فضای مجازی حضور دارند، گفت: وهابیت از طریق فضای مجازی دل‌وجان انسان‌ها را ربوده است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۴:۵۲
با حضور صاحب نظران حوزه و آموزش و پرورش؛
دوازدهمین هم اندیشی ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش برگزار می شود
دوازدهمین نشست سالانه ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش ۲۲و ۲۳ آبان ماه درمجتمع فرهنگی رفاهی نیایش مشهد مقدس برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۳:۲۳
امام جمعه مشهد:
انقلابی بودن باید در تمام رفتارهای ما وجود داشته باشد
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: انقلابی بودن صفتی است که باید در تمام رفتارهای شبانه روز ما وجود داشته باشد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۲:۳۹
پرچم گنبد رضوی سبز رنگ شد
دو ماه پس از سیاه پوشی و عزاداری در حرم مطهر رضوی امروز پرچم گنبد حرم مطهر رضوی به رنگ سبز در آمد.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۴۴
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق:
ما در حوزه اقتصادی انقلاب نکردیم/ اقتصاد ایران دلاریزه است
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: قبل از انقلاب به این دلیل که آمریکایی‌ها سرمایه‌گذاری کلانی در کشور داشتند، برای ما سیاست‌گذاری می‌کردند و اغلب اقتصاددانان درس‌خوانده آمریکا بودند که این باعث ...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۳۹
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی:
زائر با معرفت پس از زیارت به میثاق‌هایی که با امامش بسته عمل می‌کند
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی در ویژه‌ برنامه شام غریبان شهادت امام رضا(ع) گفت: زائر با معرفت پس از زیارت به عهد و میثاق‌هایی که با امامش بسته عمل می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۸:۳۲
آیت‌الله علم الهدی:
سیره امام رضا بهترین روش برای شناخت بلا و فتنه است
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر اینکه فتنه‌ها بعد از رحلت پیامبر بر مسلمانان حاکم شد، گفت: سیره امام رضا(ع) بهترین روش برای شناخت بلا و فتنه است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۸:۲۳
مسؤول گروه مطالعات راهبردی دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان:
درس‎های زندگی امام رضا رمز دست‌يابي به موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است
حجت الاسلام کرامتی گفت: تاريخ زندگي امام رضا عليه السلام با رويدادها و دگرگوني‌هاي بزرگي همراه است و در عین حال درس‎های زندگی آن حضرت، رمز دست‌يابي به موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۷:۵۸
حس خوب خادمی؛
هنرمندانی که خادمی امام هشتم را افتخار خود می دانند
خدمت به ائمه اطهار در طول تاریخ آرزوی بسیاری از شیعیان بوده و در زمان وفات ایشان خادمی حرم و بارگاه این بزرگواران آرزوی هر عاشقی است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۴:۴۶
حال و هوای مشهدالرضا در سالروز شهادت امام رئوف
مردم ولایی ایران همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع) از سراسر کشور در دسته های عزاداری و با پای پیاده خود را به حرم مطهر رضوی رسانده و در سوگ امام رئوف به عزاداری پرداختند.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۳:۲۲
تولیت آستان قدس رضوی مطرح کرد؛
جنگ اقتصادی، رسانه‌ای و روانی دشمن علیه ملت ایران
تولیت آستان قدس رضوی(ع) گفت: امروز دشمن با جنگ اقتصادی و رسانه‌ای و روانی سراغ ملت ایران آمده است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۳:۱۹
تولیت حرم امامین عسکریین:
شخصیت منحصر به‌فرد امام رضا در نام ایشان منعکس شده است
تولیت آستان مقدس امامین عسکریین(ع) گفت: شخصیت منحصر به‌فرد امام رضا(ع) در نام ایشان منعکس شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۱:۳۳
آیین سنتی خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا برگزار شد
آیین سنتی خطبه خوانی شب شهادت امام علی‌ بن موسی الرضا(ع) در میان حزن و اندوه خادمان و زائران بارگاه قدس رضوی در صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۱:۳۰
بیش از ۳.۵ میلیون زائر به مشهدالرضا مشرف شده‌اند
مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار زائر به مشهدالرضا(ع) مشرف شده‌اند.