Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - انتشارکتاب «مرید امام»
دوشنبه ۲۱ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 12, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۲۱:۵۷
شناسه خبر: ۵۸۴۵۱۶
 
انتشارکتاب «مرید امام»
جدیدترین اثر مؤسسۀ فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «مرید امام» که روایتی از زندگی و مبارزات آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی است، روانۀ بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از منانشر، جدیدترین اثر موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان “مرید امام“ که روایتی از زندگی و مبارزات آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی است، روانه بازار نشر شد.

این کتاب به قلم علی احمد محرابی و در قالب دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان، می‌کوشد با زبانی روان و شیوا، زندگی، مبارزات و فعالیت‌های آیت‌الله خزعلی، قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را روایت کند.

همانطور که در مقدمه این اثر آمده، یکی از ویژگی‌های برجسته کتاب “مرید امام“ استفاده موثر از خاطرات آیت‌الله خزعلی است. نویسنده این اثر کوشیده است با جستجو در خاطرات مرحوم آیت‌الله خزعلی که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده، تصویری ساده و همه فهم و در عین حال کامل از تمامی برهه‌های حیات ایشان ارائه دهد تا نسل‌های جوان امروز و آیندگان با ابعاد مختلف شخصیت و تلاش‌های علمی و مبارزات آیت‌الله خزعلی آشنا شوند.

صفحات ابتدایی کتاب حاضر شامل زندگی‌نامه، مبارزات و فعالیت‌های آیت‌الله خزعلی در جریان نهضت امام خمینی و انقلاب اسلامی است. دوران کودکی آیت‌الله خزعلی، تحصیلات، ماجرای هجرت وی به مشهد و قم و حضور در درس فقه آیت‌الله بروجردی، ارتباط او با آیت‌الله کاشانی و فدائیان اسلام و … بخشی از مطالب مطرح شده در این بخش از کتاب است.

نویسنده در صفحاتی از کتاب حاضر به بررسی مواضع آیت‌الله خزعلی در قبال امریکا می‌پردازد و مبارزات وی با توطئه‌های امریکا و رژیم پهلوی را به تصویر می‌کشد. روایت فعالیت‌ها و مبارزات آیت‌الله خزعلی در واقعه فیضیه، قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و سپس تبعید او به زابل، گناوه و دامغان هم بخشی از این کتاب را تشکیل می‌دهد.

در بخش دیگری از کتاب “مرید امام“، فعالیت‌های علمی آیت‌الله خزعلی و مسئولیت‌های وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی مورد واکاوی قرار گرفته است. همچنین در این صفحات به موضوع مهم انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری و خاطرات آیت‌الله خزعلی در این رابطه پرداخته می‌شود. براساس آنچه در این صفحات آمده، آیت‌الله خزعلی از آن جهت که در آن برهه حساس تاریخی عضو خبرگان مردم بود، در متن قضیه قرار داشته و اطلاعات ذی‌قیمتی درباره جلسه حساس خبرگان در نیمه خرداد سال ۱۳۶۸ دارد.

از مهم‌ترین سر فصل‌های کتاب حاضر، بررسی و واکاوی دیدگاه‌ها و مواضع آیت‌الله خزعلی در جریان فتنه سال ۱۳۸۸ است. مواضع آیت‌الله خزعلی در این برهه حساس تاریخی آن چنان روشن بود که وی حتی در برابر مواضع فرزند خود نیز موضع‌گیری کرد و در رد آن نامه‌ای سرگشاده نوشت. ماجرای درخواست مهدی کروبی برای دیدار با آیت‌الله خزعلی و رد این درخواست توسط ایشان نیز از دیگر مباحث جالب توجهی است که در این بخش از کتاب مرید امام به آن پرداخته شده است.

در صفحات پایانی این کتاب نیز تصاویری از آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی در برهه‌های مختلف زندگی وی منتشر شده است.

کتاب“مرید امام (زندگینامه آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی(“، به قلم علی احمد محرابی، در ۲۵۰۰ نسخه و۱۲۴ صفحه، توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و روانه بازار کتاب شده است./۹۲۵/د ۱۰۳/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۲۵
اتمام کتاب تاریخ جامع حیات امام حسن(ع)
حجت‌الاسلام محمدرضا هدایت‌پناه، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از اتمام نگارش کتاب تاریخ زندگی امام حسن مجتبی(ع) که در مجموعه «تاریخ جامع امامان شیعه» منتشر خواهد شد، خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۱۹
تازه‌های «به‌نشر» هم‌زمان با گرامیداشت دهۀ وقف؛
انتشار «پاسخ‌نامۀ وقف»
مدیرعامل به‌نشر از انتشار کتاب «پاسخ‌نامۀ وقف»، پاسخ به پرسش‌هایی دربارۀ تاریخ، فقه، حقوق، اقتصاد، جامعه‌شناسی و مدیریت وقف هم‌زمان با دهۀ وقف خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۱۴
معاونت بین‌الملل انتشارات شهید کاظمی در لبنان راه‌اندازی شد
انتشارات شهید کاظمی با بیش از ۱۰ عنوان کتاب ترجمه‌شده به زبان عربی در حوزۀ ادبیات پایداری و انقلاب اسلامی اکنون با راه‌اندازی بخش بین‌الملل در بیروت، به‌طور جدی به ترجمه و انتشار کتاب‌های خود در جهان ...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۹:۵۸
همزمان با هفته کتاب؛
مجمع ناشران انقلاب اسلامی میزبان جایزه جهانی فلسطین در حوزه کتاب
نشست بین‌المللی پایه‌گذاری جایزه جهانی فلسطین در حوزه کتاب و نشر همزمان با بیست‌وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۹:۴۷
كتاب نيستان از سید مهدی شجاعی منتشر كرد؛
"فصل خوب پیوستن"
کتاب «فصل خوب پیوستن» نگاهی است موجز به زندگی مسلم ابن ‌عوسجه از یاران امام حسین (ع) که در کوفه سعی کرد به قیام مسلم ‌ابن عقیل کمک کند.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۳:۵۲
در قالب کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «مکاتب فقهی بررسی و تحلیل مکاتب فقهی شیعه از عصر غیبت تا دوره معاصر»
این کتاب نوشته محمدحسن ربانی است که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تهیه شده و در انتشارات این دانشگاه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۱:۰۱
برنامه‌های وزارت كشور در هفته كتاب اعلام شد
وزارت کشور در بیست‌و‌ششمین هفته کتاب تعدادی از کتاب‌های مازاد و نسخ تکراری را به کتابخانه‌های مناطق محروم اهدا خواهد کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۰:۵۸
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
نسخه الکترونیکی جلد دوم کتاب «دنیا و آخرت از نگاه قرآن و حدیث» منتشر شد
این کتاب نوشته محمد محمدی ری شهری است که در مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث تهیه شده و در انتشارات این مؤسسه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۰:۵۶
چاپ هشتم کتاب «فرنگیس» منتشر شد
توزیع چاپ هشتم کتاب «فرنگیس» خاطرات فرنگیس که به‌تازگی مزین به تقریظ مقام معظم رهبری شد، انجام گرفت.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۰:۵۴
جشن تبادل و اهدا کتاب برگزار می‌شود
در آستانه آغاز هفته کتاب، کتابداران کتابخانه ملی در جشن تبادل کتاب با چای داغ پذیرای کتابدوستان هستند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۰:۱۱
افتتاح نمایشگاه کتاب کودک شانگهای با حضور ایران
نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای با حضور جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۰:۱۰
در هفته کتاب صورت می‌گیرد؛
پخش کلییپ‌های کوتاه معرفی کتاب از صدا و سیما
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کلیپ‌های ترویجی را با موضوع معرفی کتاب برای گروه‌های سنی مختلف تولید کرده است که از صدا و سیما پخش خواهد شد.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۰:۰۷
مرحله بازخوانی جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» پایان یافت
مرحله بازخوانی شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» در بخش شعر به پایان رسید و آثار منتخب به مرحله داوری راه یافتند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۰:۰۵
بنیاد پژوهش‌‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر کرد؛
فضائل و زندگانی آل عبا (ع) از زبان ثامن‌الائمه (ع)
کتاب «زندگی و فضیلت‌های آل عبا (ع) در کلام امام رضا (ع)» به‌عنوان یک مجموعه حدیثی منسجم و مختصر، آگاهی‌های ارزشمندی را از زبان امام رضا (ع) درباره نیاکان پاکش منتقل می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۰:۰۴
«یک قمقمه دریا» با ۲۵۰ هزار نسخه رکوردار شمارگان کتاب‌های رضوی
از ابتدای سال جاری، ۹۱ عنوان کتاب با موضوع امام رضا (ع) منتشر شده که در این بین کتاب «یک قمقمه دریا: صد قصه و نکته از زندگی امام رضا (ع)» از به‌نشر با ۲۵۰ هزار نسخه در چاپ نخست خود، دارای بیشترین شم...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۰:۰۳
انجمن ادبیات داستانی بسیج فراخوان داد
انجمن ادبیات داستانی بسیج برای نقد آثار ادبی فراخوان داد.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۰۰:۰۳
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
نسخه الکترونیکی کتاب «مبانی فقهی اقتصاد اسلامی» منتشر شد
این کتاب نوشته جواد ایروانی است که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تهیه شده و در انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۲۲:۰۱
آغاز نگارش جلد دوم خاطرات سردار جعفری
گلعلی بابایی از انجام مذاکرات اولیه برای نگارش جلد دوم خاطرات سردار جعفری، فرمانده سپاه، خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۲۱:۵۷
انتشارکتاب «مرید امام»
جدیدترین اثر مؤسسۀ فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «مرید امام» که روایتی از زندگی و مبارزات آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی است، روانۀ بازار نشر شد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۲۱:۵۱
با سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی و حسن عباسی؛
رونمایی «جنگ جهانی جمعیت»
این برنامه به همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی، نشر خیزش نو، مرکز مطالعات راهبردی جمعیت و حوزۀ هنری انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.