Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - نورانیت پیامبر سبب روشنایی همه سلسله آفرینش است
دوشنبه ۲۱ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 12, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۶:۲۶
شناسه خبر: ۵۸۴۴۸۷
 
استاد حوزه:
نورانیت پیامبر سبب روشنایی همه سلسله آفرینش است
حجت‌ الاسلام نوری گفت: اگر امام حسن(ع) در این جنگ به شهادت می‌رسیدند، سلسله امامت قطع می‌شد، راه گم می‌شد و مردم آن زمان، تفاوتی بین امام علی(ع) و معاویه قائل نمی‌شدند،

به گزارش خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر نوری روز سه شنبه در مراسم سوگواری آل الله که به مناسبت رحلت پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله و امام حسن مجتبی علیه‌السلام و امام رضا علیه‌السلام در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، به شخصیت پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله اشاره و عنوان کرد: آن حضرت، بالاترین و والاترین و مقرب ترین خلق خداوند به حق تعالی است.

پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم؛ اشرف مخلوقات عالم

استاد حوزه اظهار داشت: پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم از همه انبیا و اولیای الهی اشرف است و نزدیک ترین موجود به پروردگار متعال است.

حجت‌الاسلام نوری افزود: آن حضرت به عنوان اولین خلق پروردگار متعال که در برخی روایات به نور پیامبر تعبیر شده است، چنانچه حضرت می‌فرمایند: «کنت نبیاً و آدم بین الماء و الطین؛ من پیامبر بودم در حالی که حضرت آدم بین آب و گل بود».

وی تصریح کرد: بزرگترین پیامبر بعد از پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، حضرت ابراهیم علیه‌السلام است که طبق سه آیه قرآن کریم از خداوند درخواست می‌کند که به پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله ملحق شود و خداوند این دعا را در آخرت می‌پذیرد.

قرآن کریم بزرگترین جلوه پروردگار متعال است

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه قرآن کریم بزرگترین جلوه پروردگار متعال است که بر قلب پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم تابید، گفت: قرآن کریم به عنوان ثقل اکبر و ارثیه پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم، در حال درخشش و تلألو در آسمان معنویت، بشریت و هدایت در کل دنیا است؛ چنانچه تا کنون کسی نتوانسته یک سوره و یا آیه همانند آن بیاورد.

حجت‌الاسلام نوری یادآور شد: امروز با وجود این که مسیحی  عرب زبان در دنیای مسیحیت وجود دارد و صدای قرآن را می‌شنوند، اما نمی توانند آیه ای همانند آیات قرآن کریم بیاوند، چون نمی توانند.

وی تصریح کرد: پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم دارای چنان شخصیتی هستند که این ظرفیت را داشتند که خداوند متعال قرآن کریم را بر قلب ایشان نازل کند.

نورانیت پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم باعث نور و روشنایی همه سلسله آفرینش است

استاد حوزه علمیه با اشاره به ماجرای معراج پیامبر، گفت: در معراج، جبرئیل از جایی به بعد پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم را تنها گذاشت و نتوانست از آن قسمت بالاتر رود، زیرا از معرفت خداوند آنچه که پیامبر اسلام درک می‌کنند، جبرئیل قدرت درک آن را ندارد.

حجت‌الاسلام‌ نوری در ادامه به اشاره  به اینکه امامان معصوم علیهم‌السلام احترام زیادی برای حضرت رسول قائل بودند، گفت: امام علی علیه‌السلام طبق روایات اسلامی می‌فرمایند: «أنا عَبدٌ مِن عَبيدِ محمّدٍ»؛ با وجود اینکه توبه انبیای الهی به برکت امام علی علیه‌السلام پذیرفته شده و مشکلات آنان به واسطه حضرت رفع شده است، اما در مقابل عظمت پیامبر اکرم می‌فرمایند: «من بنده ای از بنده‌های رسول خداهستیم».

وی ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم به امام علی علیه‌السلام فرمودند: «یا علی لایعرف اللّه تعالی الّا انا و انت و لایعرفنی الّا اللّه و انت و لا یعرفک الّا اللّه و انا؛ ای علی! خدا را نشناخت جز من و تو، و مرا نشناخت جز خدا و تو و تو را نشناخت مگر خدا و من».

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه نورانیت پیامبر اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم باعث نور و روشنایی همه سلسله آفرینش است، عنوان کرد: بسیاری از پیامبران الهی دچار مشکلات بسیاری شدند و مصیبت‌های زیادی را تحمل کردند اما هیچ یک به اندازه پیامبر گرامی اسلام صلّی‌الله‌علیه‌وآله اذیت نشدند.

فسلفه صلح امام حسن علیه‌السلام

حجت‌الاسلام نوری در ادامه به مسئله صلح امام حسن مجتبی علیه‌السلام و معاویه اشاره کرد و اظهار داشت: همه زندگانی آن حضرت مورد اتفاق همه است، چنانچه مروان که دشمن حضرت بود، در مراسم تشییع پیکر مطهر حضرت شرکت کرد و وقتی دلیلش را پرسیدند، گفت صبر و حلم امام حسن علیه‌السلام با کوه‌ها قابل مقایسه است.

وی افزود: در مسئله صلح امام حسن علیه‌السلام، قیاسی بین صلح حضرت با شهادت امام حسین علیه‌السلام می‌شود و شبهاتی مطرح می‌کنند که ممکن باعث لغزش‌هایی شود.

استاد حوزه علمیه یادآور شد: امام علی علیه‌السلام در اواخر عمر شریف خویش بنابه دلایلی در حال تدارک لشکر چهل هزار نفری برای مقابله با معاویه بودند که در لیله القدر سال ۴۰ به شهادت رسیدند، بعد از اینکه حضرت به شهادت رسیدند، امام حسن مجتبی علیه‌السلام می‌خواستند رویه پدر گرامی خویش را ادامه دهند.

حجت‌الاسلام نوری ادامه داد: امام حسن علیه‌السلام چند روز پس از شهادت امام علی علیه‌السلام و در اولین سخنرانی دوران امامت خویش در خطبه ای مسئله جنگ را مطرح کردند و فرمودند کار حضرت را باید تمام کنیم، اما تمام جمعیت مسجد کوفه ساکت ماندند؛ در این حال، علی بن حاتم و پس از او معقل بن قیس ریاحی از جا بلند شدند و به خاطر سکوت مردم تندی کردند و به نخیله اردوگاه نظامی کوفه رفتند.

وی تصریح کرد: بعد از چند روز، در نخیله چهار هزار نفر آماده جنگ شدند در حالیکه لشکر معاویه ۶۰ هزار نفر بود؛ هر یک از سربازان لشکر معاویه در باطل محکم بودند اما یاران امام حسن علیه‌السلام در حق خود متفرق بودند.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: بعد از مدت‌ها در جاهای مختلف، مجموع لشکر حضرت به ۲۰ هزار نفر رسید و فرمانده لشکر را عبیدالله بن عباس به عهده گرفت؛ این فرد دارای دو پسر بود که همانند داعش به مردم حمله می‌کردند و توسط عمال معاویه سر بریده شدند.

حجت‌الاسلام نوری بیان داشت: عواملی باعث شد که عبیدالله بن عباس به امام حسن مجتبی علیه‌السلام خیانت کرد و به سوی معاویه رفت.

امروز آمریکا سیاست معاویه را در پیش گرفته است

وی تصریح کرد: سیاست معاویه این بود که مردم را از خلافت امام علی و امام حسن علیهماالسلام خسته کند و امروز آمریکا این سیاست را برای ایران پیش گرفته است.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: پیش بینی معاویه این بود که با امام حسن علیه‌السلام صلح کند، به همین خاطر قبل از صلح هم شایعه صلح را در میان دو سپاه پخش کرد، از طرف دیگر، نامه ای به عبیدالله بن عباس نوشت و گفت اگر الان به سوی ما بیایی با اختیار خود به سوی ما آمدی اما اگر بعد از صلح به سوی ما بیایی، اعتباری نزد ما نداری. یک میلیون درهم هم برای عبیدالله بن زیاد فرستاد که روز بعد عبیدالله فرار کرد و به لشکر معاویه پیوست.

حجت‌الاسلام نوری افزود: از میان ۲۰ هزار نفر لشکر امام علیه‌السلام، هشت هزار نفر از سپاه حضرت فرار کردند و تنها ۱۲ هزار نفر در برابر ۶۰ هزار نفر سپاه معاویه ماندند که از این میان نیز عده ای جزو خوارج بودند که امام را قبول نداشتند و تنها برای جنگ با معاویه آمده بودند؛ عده ای هم طرفدار بنی امیه بودند و درصدد شهادت حضرت بودند.

وی اظهارد اشت: فضای لشکر امام حسن علیه‌السلام چنان متشنج بود که حضرت هنگام خواندن نماز زره می‌پوشیدند، اما دو بار مورد ترور قرار گرفتند و زمانی که صلح صورت گرفت عده ای به خیمه امام حمله کرده و خیمه را غارت کردند.

استاد حوزه علمیه در پایان تصریح کرد: اگر امام حسن علیه‌السلام در این جنگ به شهادت می‌رسیدند، سلسله امامت قطع می‌شد، راه گم می‌شد و مردم آن زمان، تفاوتی بین امام علی علیه‌السلام و معاویه قائل نمی‌شدند، امام به شهات می‌رسید و معاویه الگوی امت اسلام می‌شد، بنابراین راه جز این نبود که با معاویه صلح کند تا جان مؤمنان را حفظ کند و چراغ هدایت خاموش نشود. /۹۲۴/د۱۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۰۷
رییس مرکز خادمین افتخاری مسجد جمکران:
توسعه طرح "رحمت واسعه" نیازمند یاری سایر دستگاه‌ها است
موسوی با اشاره به جزئیات مراسم طرح "رحمت واسعه" در سال جاری، گفت: برای توسعه این طرح نیاز به کمک سایر دستگاه‌ها وجود دارد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۴:۳۰
صدوقی تشریح کرد؛
جزئیات مراسم ۹ ربیع‌الاول در مسجد مقدس جمکران
معاون فرهنگی مسجد جمکران با اشاره به مراسم نهم ربیع‌الاول در مسجد مقدس جمکران، به تشریح جزئیات آن پرداخت.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۳:۵۲
حاجی زاده:
بحث بیعت با امام حی از سنت‌های فراموش شده است
دبیر ستاد مناسبت های ویژه مسجد جمکران با بیان این‌که یکی از سنت‌هایی که از آن غفلت شده، بحث بیعت با امام حی است، گفت: این سنتی است که در طول تاریخ و از زمان پیامبر اکرم(ص) سابقه داشته است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۲:۲۵
گزارش فعالیت‌های گروه جهادی میثاق در سالگرد زلزله کرمانشاه
در روزهای اولیه پس از زلزله غم بار کرمانشاه، گروه جهادی میثاق با حضور در روستاهای زلزله زده به خدمات رسانی به آسیب دیدگان پرداختند.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۳۵
استاد حوزه:
قبله آمال برخی افراد دولت‌های ستمگر است
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین همتیان گفت: متأسفانه قبله آمال برخی افراد، دولت‌های ستمگر از جمله آمریکا، انگلیس و حتی اسرائیل است، اما کسی که به خداوند و پیامبر خدا ایمان داشته باشد، نباید به دولت‌های ستمگر ...
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۹:۵۶
حجت الاسلام اسکندری:
قرآن کریم در جامعه شیعی باید از مهجوریت خارج شود
حجت الاسلام اسکندری با اشاره به این که قرآن کریم باید به عنوان یک نسخه شفابخش در زندگی همه ما مطرح باشد، گفت: قرآن کریم در جامعه شیعی باید از مهجوریت خارج شود.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۲:۴۰
ثبت نام جذب روحانیان عتبات آغاز شد| مهلت نام نویسی تا ۲۶آبان
نام نویسی جذب خاص روحانیان عتبات عالیات آغاز شد؛ كلیه مراحل ثبت نام و پرداخت هزینه ثبت نام بصورت اینترنتی از طریق سامانه آزمون صورت خواهد پذیرفت.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۲:۰۹
حدیث اخلاقی بزرگان(۹۲)
ماه ربیع‌الأول، بهار زندگی است
ما که اسلام را وسیله‌ سعادت بشر و راه نجات انسان میدانیم، این موهبت الهی مترتب بر وجود مبارک پیغمبر است که در این ماه اتفاق افتاد.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۸:۱۳
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی:
تنها راه نجات در زمان غیبت تمسک به محبت اهل بیت است
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که با بیان این که محبت بدون معرفت محبت ادعایی است، گفت: تنها راه نجات در زمان غیبت و مبتلا نشدن به آفات و آسیب ها تمسک به محبت اهل بیت(ع) است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۶:۳۸
استاد حوزه مطرح کرد؛
تاثیر مناظرات امام رضا در اثبات حقانیت اهل بیت
حجت الاسلام میرشفیعی با اشاره به تاثیر مناظرات علمی امام رضا(ع) در اثبات حقانیت اهل بیت(ع) گفت: مامون به زعم خود می خواست با ترتیب دادن این مناظرات امام را تحقیر کند اما نصیبی جز شرمساری عایدش نشد.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۴:۳۴
حجت‌الاسلام رضایی قمی:
صداقت راهبردی‌ترین توصیه امام رضا به شیعیان است
حجت‌الاسلام رضایی قمی گفت: راست‌گویی و صداقت یکی از راهبردی‌ترین توصیه های امام رضا علیه‌السلام است که باید مورد توجه مردم قرار گیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۶ - ۱۷:۱۶
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی:
امام حسن از هم پاشیدگی جبهه اسلام را نجات داد
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که امام حسن(ع) از هم پاشیدگی جبهه اسلام را نجات داد، گفت: حضرت در نهایت مظلومیت و غربت اجازه نداند که دشمنان اسلام را نابود کنند.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۶:۲۶
استاد حوزه:
نورانیت پیامبر سبب روشنایی همه سلسله آفرینش است
حجت‌ الاسلام نوری گفت: اگر امام حسن(ع) در این جنگ به شهادت می‌رسیدند، سلسله امامت قطع می‌شد، راه گم می‌شد و مردم آن زمان، تفاوتی بین امام علی(ع) و معاویه قائل نمی‌شدند،
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۵:۲۱
آیت‌الله سعیدی:
پیاده‌روی اربعین میراثی ماندگار است
امام‌ جمعه قم با بیان اینکه موکب داری و موکب گردانی به یک‌رشته تخصصی تبدیل‌شده است، گفت: پیاده‌روی اربعین میراث ماندگاری است که باید این میراث را حفظ کنیم.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۱۵
ذوالفقاری خبر داد؛
حضور بیش از دو میلیون زائر ایرانی در راهپیمایی اربعین
رییس ستاد مرکزی اربعین از حضور دو میلیون و چهل هزار زائر در برنامه باشکوه راهپیمایی اربعین خبر داد و اعلام کرد که از این تعداد ۱۴۲ هزار نفر از اتباع خارجی بودند.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۲۳:۳۹
رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه قم:
شکستن هیمنه آمریکا نزدیک است
حجت الاسلام ولدان با اشاره به این که وعده های الهی در انقلاب اسلامی یکی پس از دیگر محقق شده است، گفت: باید یقین کنیم که به فرموده رهبر معظم انقلاب دیگر شکستن هیمنه و هژمونی آمریکا نزدیک شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۲۲:۵۵
رییس قرارگاه اربعین حسینی قم خبر داد؛
خدمت رسانی به بیش از ۹۰ هزار زائر ایرانی و غیر ایرانی در ایام اربعین
قربانی کرم از خدمت رسانی شبانه روزی بیش از ۱۵۱۰ نفر در موکب های مردمی استان قم به به بیش از ۹۰ هزار زائر ایرانی و غیر ایرانی امام حسین(ع) خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۲۲:۵۲
طالب زاده مطرح کرد؛
عصبانیت روزنامه های آمریکا و اسرائیل از حضور فراخان در ایران
کارشناس مسائل رسانه با اشاره به حضور لوییس فراخان رهبر جنبش امت اسلام آمریکا در ایران و در شهر مقدس قم از عصبانیت دو روزنامه آمریکایی و اسرائیلی نسبت به این مسأله خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۲۲:۴۹
با سخنرانی رهبر جنبش امت اسلام در آمریکا:
همایش بزرگ «افول آمریکا» در قم برگزار شد
همایش بزرگ «افول آمریکا» و گردهمایی اربعینی های حسینی با حضور لوییس فراخان و جمعی از مسؤولان استانی در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۲۱:۲۵
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی:
علت اصلی تأکید بر زیارت و شعائر دینی احیای عقول و قلوب است
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که علت اصلی تأکید بر زیارت و شعائر دینی احیای عقول و قلوب است، گفت: امام حسین(ع) خون دل خود را در راه خدا داد تا مردم از جهالت و ضلالت رهایی پیدا کنند.