Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - شورای عالی حساب ویژه ای برای علوم عقلی باز کند | نقش فلسفه در شبهه زدایی از شریعت
جمعه ۲۵ آیان ۱۳۹۷ Friday, November 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۵:۰۲
شناسه خبر: ۵۸۴۰۶۴
 
عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم مطرح کرد؛
شورای عالی حساب ویژه ای برای علوم عقلی باز کند | نقش فلسفه در شبهه زدایی از شریعت
حجت الاسلام والمسلمین معلمی با اشاره به نقش فلسفه در شبهه زدایی از دین و شریعت به جایگاه برجسته علامه طباطبایی(ره) در احیای علوم عقلی از جمله فلسفه تأکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن معلّمی عضو هیأت علمی گروه فلسفه و کلام دانشگاه باقرالعلوم(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، ‌با اشاره به ایام بزرگداشت مرحوم علامه طباطبایی(ره) در ارتباط با نقش ایشان در احیاء و گسترش علوم عقلی خاطرنشان کرد: مرحوم علامه طباطبایی(ره) در زمان خودش فردی بود که به دنبال پرکردن نیازهای روز حوزه بود.

وی افزود: همانطوری که برخی از اساتید می فرمودند، ایشان گفته بودند من دیدم متصدی فقه و اصول در حوزه زیاد بود و دو بحث فلسفه و تفسیر رایج نیست و حتی فلسفه شاید مخالفت هایی هم داشت، از این رو ایشان بقیه عمر خود را برای تدریس فلسفه و تحقیق و نوشتن متون درسی فلسفه گذاشتند که همین مسأله فتح البابی برای برجسته کردن و اهتمام حوزه به فلسفه و علوم عقلی شد.

حجت الاسلام والمسلمین معلمی با بیان این که علامه طباطبایی(ره) شاگردان زیادی تربیت کرد که هریک اساتید بعدی در حوزه علوم عقلی نام گرفتند، خاطرنشان کرد: ایشان با نوشتن کتاب «اصول فلسفه و روش رئالیسم» و همین طور کتب درسی بدایه و نهایه گام بلندی را در راستای تقویت فلسفه برداشتند و در ادامه با تعلیقات بزرگان بر این کتاب ها این مسیر به صورت پررنگ تر ادامه پیدا کرد.

عضو هیأت علمی گروه فلسفه و کلام دانشگاه باقرالعلوم(ع) ادامه داد: ایشان در کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم، فلسفه را کاربردی کرد که توانست در برابر شبهات کمونیست ها و ماتریالیست ها مورد استفاده قرار بگیرد و در ادامه شهید مطهری(ره) آن را به اوج رساند که فلسفه چه کابردی هایی در تحکیم مبانی دینی دارد.

وی در ادامه با اشاره به جایگاه فعلی حوزه در مباحث مربوط به علوم عقلی یادآور شد: این که امروز در حوزه در ارتباط با فلسفه چه خبر است؟ عنوان حقی است ولی صحبت از آن شاید زیاد مهم نباشد بلکه مهم این است که جایگاه فلسفه باید چگونه باشد؟ به عقیده من فلسفه در میزان اهمیت در حوزه جایگاه اول را دارد، چراکه اعتقادات مبنای دین است و بعد از آن اخلاق و احکام قرار می گیرد.

این استاد سطح عالی حوزه با بیان این که مبانی شریعت و احکام باید به صورت عقلی تبیین شود، گفت: فلسفه و علوم عقلی مهم است و اگر کسی از لفظ فلسفه ناراحت است از عبارت علم عقلی و استدلال عقلایی استفاده کند؛ شبهات معرفت شناسی و کلامی در این دوره بسیار زیاد شده و تا شما مبانی معقول را درست تنظیم نکنید نمی توانید از مبانی اعتقادی دین در مجامع علمی و دانشگاهی دفاع کنید.

وی تصریح کرد: کار معقول حتی نسبت به احکام نیز بسیار اهمیت دارد همچنان که شهید مطهری(ره) در دوره ای تلاش کرد که مبانی برخی مطالب از جمله حجاب را وجهه معقول بدهد که کاری بسیار ارزشمند بود، بنابراین تحکیم مبانی فکری و عقلی به عنوان پایگاه هایی محکم برای حراست از دین و دفاع از شریعت از نظر عقل از واجبت ترین واجبات است.

حجت الاسلام والمسلمین معلّمی با تأکید بر این که به لحاظ محتوایی قرآن کریم محتوای اول را دارد، خاطرنشان ساخت: بله قبول داریم که منبع معرّف خالص و ناب اول وحی است، ولی ما باید آن را به نظر منطقی و عقلی پایه چینی کنیم، به عبارت دیگر ابتدا باید از عقل برای اقناع دیگران استفاده کنیم، بنابراین نباید خلط شود که وقتی می گوییم فلسفه جایگاه اول را دارا است منظور کنار زدن قرآن باشد.

وی اضافه کرد: فلسفه مسیر اقناع و استدلال به نفع پایه های محکم دین است و بعد از اثبات آن اگر بخواهیم معرفت ناب را بگیریم بدون شک قرآن و روایات در رأس قرار دارد، اما امروز حوزه متأسفانه جایگاه خوب و اصلی را در بحث علوم عقلی و فلسفه ندارد تا جایی که برخی هنوز با دیده تردید و شک به آن نگاه می کنند.

عضو هیأت علمی گروه فلسفه و کلام دانشگاه باقرالعلوم(ع) با بیان این که فلسفه هم مثل علوم دیگر قابل نقد است، خاطرنشان ساخت: قابل نقد بودن فلسفه به معنای کنار زدن آن به صورت کلی نیست، به همین به کسانی که با فلسفه مخالف می کنند می گوییم بدون شک دغدغه شما دینی و الهی است و اگر شما وارد فلسفه نشوید دیگران به غیر صحیح انجام می دهند، بنابراین فلسفه باید در متن حوزه به صورت درست و دقیق در ریل واقعی به عنوان پایگاهی برای اعتقادات دینی قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: ما بر این عقیده نیستیم که کلام ابن سینا و ملاصدرا و همه فلاسفه کاملا درست است، ما نقدهایی بر کلام ایشان داریم و اصلا تعلیقات بر کتب ایشان برای بیان همین مطلب است، ولی این که اصل را برای برخی مسائل کنار بزنیم خیلی از دور از انصاف است به همین جهت مخالفان فلسفه باید تجدید نظر جدی داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین معلمی با اشاره به راهکارهای گسترش فلسفه و علوم عقلی در حوزه یادآور شد: شورای عالی خیلی زحمت کشیده ولی هنوز فلسفه جایگاه مورد انتظار امام راحل و رهبر معظم انقلاب را پیدا نکرده است، هرچند مطمئن هستیم که عمدی در کار نیست ولی باید اول در ذهن اساتید و مدیران حوزه دغدغه امام و رهبری جا بیفتد و بدانند با برخی راهکارهای رایج حوزه نمی توان به نتیجه رسید.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: این که بگوییم برای فلسفه حضور در کلاس شرط نیست حرفی اشتباه است، این کتب نیز باید خوانده شود و ما معتقدیم بیش از رسائل و مکاسب باید به بدایه و نهایه توجه شود، چراکه اصل دین و خدا و پیامبر امروز زیر سؤال رفته و رسائل و مکاسب بعد از اثبات اصل دین است و در رتبه متأخر قرار دارد از این رو جا دارد که اهتمام بیشتری نسبت به آن صورت بگیرد./1330/ت۳۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۲:۱۴
استاد حوزه علمیه تشریح کرد؛
تفاوت مسائل فلسفه اسلامی با فلسفه یونانی
استاد حوزه علمیه گفت: شهید مطهری نکته ای را از علامه طباطبایی(ره) نقل می کند که علامه فرمودند مسائل فلسفی در یونان حدود دویست و اندی مسأله بود و در فلسفه اسلامی ۷۰۰ مسأله شده است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۳۹
رییس انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه:
پژوهش های حوزه به نام دانشگاه ثبت می شود
حجت الاسلام والمسلمین واعظ موسوی از این که تحقیقات و پژوهش های مختلف حوزه های علمیه به نام دانشگاه و سایر مراکز علمی ثبت می شود ابراز تاسف کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۱۳
استاد حوزه علمیه تبیین کرد؛
ساحات نفس/ استدلال ابن سینا بر ضرورت نبوت
استاد حوزه علمیه گفت: تا عقل نباشد امکان ندارد که دست انسان به دامن معصوم(ع) برسد چرا که عقل است که می گوید خدایی است و نبوت ضرورت دارد و این عقل می داند که خیلی از چیزها را نمی تواند بفهمد که ابن سین...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۱۰
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
اسلامی سازی علوم انسانی در گرو قوی شدن حکمت است
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که برای تقویت علوم اسلامی و اسلامی سازی علوم انسانی باید حکمت ما قوی شود، گفت: رکن حکمت بحث انسان است که اگر در حکمت نظری انسان شناسی مان ضعیف باشد، در حک...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۰۲
با حضور رییس انجمن کلام اسلامی حوزه؛
نشست علمی انسان شناسی کلامی شیعه و نقش آن در حکومت اسلامی برگزار شد
نشست علمی انسان شناسی کلامی شیعه و نقش آن در حکومت اسلامی در با حضور حجت الاسلام والمسلمین برنجکار رییس انجمن کلام اسلامی حوزه در سالن شهید عارف الحسینی مجتمع امام خمینی(ره) برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۷:۱۵
مسأله خشونت علیه زنان را نمی‌توان فقط با قانون رفع کرد
لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت با حضور استاد قاسم پور در جامعه‌الزهرا(س) نقد و بررسی شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۴:۲۱
به مناسبت سالروز بزرگداشت علامه طباطبایی؛
نشست علمی حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی برگزار شد
نشست علمی «حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی(ره)» با حضور حجج اسلام والمسلمین احمد واعظی و نجف لک زایی از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۳:۳۰
تمدید حکم رییس دانشگاه باقرالعلوم
هیات امنای دانشگاه باقرالعلوم(ع) با تمدید حکم حجت الاسلام والمسلمین مریجی ریاست دانشگاه باقرالعلوم(ع) برای یک دوره موافقت کردند.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۲:۴۲
مجمع عالی حکمت اسلامی:
تراث علمی و قرآنی علامه طباطبایی رونق بخش محافل علمی و فرهنگی است
مجمع عالی حکمت اسلامی با صدور بیانیه ای تاکید کرد که میراث حکمی، فلسفی و تراث علمی و قرآنی علامه طباطبایی عامل همچنان زنده، پاینده و رونق‌بخش محافل علمی و فرهنگی است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۱:۱۸
گزارش رسا از نشست علمی رابطه مفهوم موافق و اصل قانونی بودن جرم
رابطه مفهوم موافق و اصل قانونی بودن جرم و مجازات در نشست علمی بررسی میزان اعتبار مفهوم موافق در قوانین کیفری مورد بررسی قرار گرفت و به سه سؤال در این زمینه پاسخ داده شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۵۴
حجت الاسلام اسدی نسب:
قرآن ظرفیت نامحدودی برای نظام سازی در علوم انسانی دارد
دبیر همایش المیزان و علوم انسانی اسلامی با بیان این که اسلام درباره همه ابعاد از جمله مسائل اجتماعی و انسانی سخن گفته است، گفت: اگر به اسلام اعتقاد داریم باید وارد عمل شویم و نگذاریم علوم سکولار در م...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۳۷
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه:
هدف از استفاده علوم انسانی باید شکوفایی فطرت انسان باشد
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به نظریه فطرت مرحوم علامه طباطبایی در زمینه علوم انسانی گفت: هدف از استفاده علوم انسانی باید شکوفایی فطرت انسان باشد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۳۶
حجت الاسلام ساجدی:
علامه طباطبایی یکی از ستون های جریان فکری اسلامی است
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) با اشاره به اعتباریات و علوم انسانی از منظر علامه طباطبایی گفت: علامه طباطبایی به عنوان یکی از ستون های جریان فکری اسلامی تا حدودی در خلال بحث های معرفتی خود به مسائ...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۳۴
آیت الله رشاد:
غفلت از علوم انسانی اسلامی به معنای سپردن صحنه به سکولارها است
رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ترک صحنه و غفلت از علوم انسانی اسلامی به معنای سپردن صحنه به سکولاریسم و بی پناه رها کردن امت و سپردن شؤون مسلمین به دانش آموختگان سکولار است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۱:۴۱
استاد فلسفه دانشگاه تهران مطرح کرد؛
ماجرای نامه آیت الله بروجردی به علامه طباطبایی درباره فلسفه
دکتر محمدرضایی با اشاره به قضیه نامه آیت الله بروجردی به علامه طباطبایی(ره) در مورد تدریس فلسفه در حوزه گفت: ایشان علی رغم اصرار زیاد برخی طلاب برای تعطیل شدن فلسفه به علامه فرمودند: شما هر طور وظیفه ...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۵۶
با حضور آیت الله جوادی ‌آملی؛
همایش ملی"المیزان و علوم انسانی اسلامی" برگزار شد
همایش ملی "المیزان و علوم انسانی اسلامی" به مناسبت پاسداشت مجاهدت های علامه طباطبایی با حضور علما و شخصیت های برجسته حوزوی در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۶:۱۸
از سوی دفتر تبلیغات؛
فعالیت های معطوف به توانمند‌سازی علوم اسلامی حمایت می شوند
فعالیت های معطوف به توسعه و توانمند‌سازی علوم اسلامی از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم حمایت می شوند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۶:۱۱
از سوی مرکز تخصصی شیعه شناسی حوزه؛
هفتمین دوره کوتاه مدت شیعه شناسی برگزار می شود
هفتمین دوره کوتاه مدت شیعه شناسی از سوی مرکز تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم تحت اشراف حضرت آیت الله مکارم شیرازی ویژه طلاب سطح دو برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۳:۳۳
حجت الاسلام فربهی تبیین کرد؛
نظریه تفسیر قرآن به قرآن علامه طباطبایی
استاد فلسفه با اشاره به تلاش های علامه طباطبایی(ره) برای ارتقای سطح مبانی تفسیری قرآن کریم به تبیین نظریه تفسیر قرآن به قرآن این عالم برجسته فلسفه و تفسیر پرداخت.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۳:۳۰
از سوی مؤسسه یاران سبز موعود صورت می گیرد؛
برگزاری دوره تخصصی تبلیغ و تربیت دانش آموزی
دوره تخصصی تبلیغ و تربیت دانش آموزی ویژه طلاب از سوی موسسه فرهنگی تبلیغی یاران سبز موعود(عج) برگزار می شود.