Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - چشیدن طعم عبادات منوط به ترک دروغ است
دوشنبه ۲۸ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۲۲:۳۲
شناسه خبر: ۵۸۲۷۹۵
 
استاد حوزه علمیه:
چشیدن طعم عبادات منوط به ترک دروغ است
استاد حوزه علمیه گفت: امیرمومنان(ع) می فرمایند: «هیچکس طعم ایمان را نچشد مگر اینکه دروغ را به صورت جدی از زندگی خود بیرون کند».

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، حجت الاسلام محمد جمالی عصر امروز در جلسه سخنرانی که در دفتر آیت الله فاضل لنکرانی برگزار شد، گفت: امام سجاد در روایتی آموزشی به فرزندان خود می فرمایند: «از پنج گروه به شدت پرهیز کنید اولین آن فرد کذاب است. با کذاب به هیچ وجه رفاقت و همراهی نکنید». باید بدانیم که زمینه کذب در همه ما وجود دارد و اگر غفلت کنیم همه ما بدان دچار خواهیم شد.

استاد حوزه علمیه با اشاره به توصیف امام از ابرمرد ترین فرد در سلوک افزود: ایشان افراد را اشخاصی می دانند که در شوخی و جدی هیچ دروغی نگویند. امیرمومنان(ع) در ادامه می فرمایند: «هیچکس طعم ایمان را نچشد مگر اینکه دروغ را به صورت جدی از زندگی خود بیرون کند». چشیدن طعم شیرین بندگی و لذت عبادت، منوط به رعایت این نکته در کوچکترین قسمت های زندگی است.

وی دروغ را آغازگر گناهان دیگر دانست و خاطر نشان کرد: به محض اینکه فرد دروغ بگوید سایر گناهان به زندگی او وارد خواهند شد. در سخنان پیامبر اکرم(ص) بعد از وصف معصومین(ع) و تقوا، سخنی بالاتر از توصیف ابوذر نداریم و این به دلیل این است که او حتی یک دروغ در عمر خود نگفته بود.

حجت الاسلام جمالی با بیان اینکه در ارتباط به خدا باید صادق بود، تصریح کرد: در روایت آمده است که اگر ذره ای در عمل ریا باشد، آن عمل کاذبانه است. چرا که صورت دارد اما سیرت و باطن ندارد و به همین دلیل فرد هرچه بیشتر نماز بخواند خبیث تر می شود. 

استاد حوزه علمیه با اشاره به این نکته که هر چه انسان در دین صداقت داشته باشد به ملکوت اعلی، صدق و خدا نزدیکتر می شود، افزود: کذب در گفتار بیشتر خود را نشان می دهد و همچنین باید دانست که دو نوع کذب گفتاری و عملی وجود دارد. خطرناک ترین نوع کذب آن است که صغرای قضیه درست و واقعی باشد اما کبرا و یا کبراهای آن کذب باشند. 

وی خاطر نشان کرد: فرد کذاب در این نوع از کذب برای اینکه مخاطب دو کبرای کذب او را باور کند، صغرای کذبش را درست و واقعی می گوید. این نوع کذب خواص را هم گاها فریب می دهد.

حجت الاسلام جمالی با تمییز بین فرد کذاب با کاذب گفت: کاذب فردی است که هم راست می گوید و هم دروغ. اما کذاب فردی است که مدام دروغ می گوید. این افراد آنقدر در کار خود جدی اند که به ناحق دور را بر انسان نزدیک جلوه می دهند و بالعکس، آنان جای خادم و خائن را هم نیز عوض می کنند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به توصیه امام سجاد(ع) به فرزندان خود افزود: ایشان می فرمایند که به کذاب میدان ندهید که در غیر این صورت اگر مستجاب الدعوه های قوم شما هم دعا کنند، دعایشان مستجاب نخواهد شد. کذاب می تواند یک سازمان و تشکیلات باشد و این سازمان ها شعارشان این است که هدف وسیله را توجیه می کند.

وی خاطر نشان کرد: کذاب گاها یک سیستم حکومتی و امپراتوری رسانه ای است که امروزه نیز وجود دارند. بودجه های عظیمی را برای کوه جلوه دادن کاه ها خرج می کنند تا مردم را بفریبند. مسائل و اتفاقات بدیهی و مثل روز روشن را دروغ و وقایع کاملا دروغ را به شکل واقعی به خورد مردم می دهند و آنان هم به طرز اعجاب انگیزی باور می کنند.

حجت الاسلام جمالی با بیان ماموریت افراد کذاب در صورت تسلط پیدا کردن بر جامعه، تصریح کرد: این افراد در ابتدای قرار گرفتن در مناصب اقدام به حذف و برداشتن هر انسان صادقی از مناصب هرچند بسیار پایین می کنند. دومین اقدام این افراد این است که افرادی از جنس خود و کذاب را در سیستم و مناصب بگمارند، چرا که این امر برای بقای آنان ضروری است./861/پ۲۰۲/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۲۰:۵۰
سفیر صلح جهانی ایران:
آمریکایی ها در تحریم های یک جانبه علیه ایران دچار استیصال شدند
سفیر صلح جهانی ایران گفت: توافق نامه همکاري هاي ايران، هند و افغانستان سبب گسترش مبادلات تجاری و نهادینه شدن صلح و دوستی در منطقه و جهان خواهد شد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۲۱:۵۸
عصر امروز صورت گرفت؛
عیادت دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان از آیت الله رضازاده
حجت الاسلام والمسلمین فرزانه به منظور عیادت از آیت الله رضازاده ضمن حضور در بیت این عالم، با وی گفت و گو کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۳:۳۰
رییس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی:
امسال، سال نهضت قرآنی در آموزش و پرورش است
حجت الاسلام پژمانفر گفت: در گفت‌و‌گو با وزیر آموزش و‌پرورش امسال، سال نهضت قرآنی در آموزش و پروش اعلام شد و امیدواریم از این پس فارغ التحصیلی از مدارسمان نداشته باشیم که به مهارت روخوانی و روانی قرآن ...
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۳:۵۵
دریافت بیش از ۵۰۰ اثر علمی در کنگره غیاث الدین محمد
دبیر علمی کنگره امام زاده غیاث الدین محمد در مراسم اختتامیه این برنامه به ارائه گزارشی از فعالیت ها و دریافت آثار پرداخت و از دریافت بیش از ۵۰۰ اثر به این کنگره خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۳:۵۳
با حضور آیت الله استادی؛
مراسم اختتامیه کنگره ملی غیاث الدین محمد برگزار شد
مراسم اختتامیه کنگره ملی غیاث الدین محمد در گنبد خشتی مشهد با حضور آیت الله استادی و مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۳:۲۴
آیت الله علم الهدی:
کسانی که زمینه ایجاد فساد را مهیا می کنند مصداق مفسد هستند
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در واکنش به محاکمه و اعدام مفسدین اقتصادی، کسانی که زمینه ایجاد این فساد را مهیا کردند نیز مصداق مفسد خواند و خواستار محاکمه آنان شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۳:۴۴
امام جمعه موقت تهران:
آیت الله قاضی مورد عنایت امام زمان بود
امام جمعه موقت تهران گفت: آیت الله قاضی از علمایی بوده که امام زمان (عج) به ایشان توجه داشته اند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۵۱
معاون حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی:
موقوفات آستان قدس زائر، زیارت و حرم محور است
معاون حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی با بیان این که رویکرد واقفان در آستان قدس زائر، زیارت محور و حرم محور بوده است، گفت: یکی از نیازمندی های بزرگ آستان قدس درباره روشنایی بوده که بزرگ ترین وقف آن نی...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۱:۵۷
آیت‌الله علم الهدی:
جوانان با وحدت، بصیرت و علم دربرابر دشمن بایستند
آیت‌الله علم الهدی گفت: امروز جوانان باید با بصیرت خود در کنار تحصیل علم و وحدت عملی در برابر دشمنان اسلام بایستند.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۴:۴۰
مدیر حوزه علمیه خراسان:
راه رسیدن به اهداف تربیتی تنظیم برنامه و تربیت نیروهای متناسب است
حجت الاسلام والمسلمین عاملی راه رسیدن به اهداف تربیتی را تنظیم برنامه و تربیت نیروهای متناسب دانست و گفت: در عین حال نیاز آموزش مبتنی بر پژوهش است که حرف اول را می زند و آموزش و پرورش نیاز دارد تا د...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۴:۳۵
امام جمعه بوشهر مطرح کرد؛
ضرورت ایجاد الگوی تربیتی جدید برای مقابله با تهاجم دشمن
آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه دشمن به دنبال این موضوع است که فکرها را مدیریت کند و در بستر این مدیریت جامعه را در مسیر دلخواه قرار دهد، گفت: در شرایط فعلی ما در یک تهاجم پر حجم انحراف تربیتی از ...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۳:۲۱
معاون علمی آستان قدس رضوی:
دیپلماسی علمی بین ایران و عراق توسعه یابد
معاون علمی آستان قدس رضوی گفت: تعامل علمی میان دو کشور ایران و عراق نشان دهنده این است که دیپلماسی علمی میان این دو کشور سبب تحکیم مسائل راهبردی خواهد شد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۱۶
استاد حوزه علمیه مطرح کرد؛
فعالیت گسترده وهابیت در فضای مجازی
حجت الاسلام روح بخش با بیان این‌که دو هزار عالم سعودی در فضای مجازی حضور دارند، گفت: وهابیت از طریق فضای مجازی دل‌وجان انسان‌ها را ربوده است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۴:۵۲
با حضور صاحب نظران حوزه و آموزش و پرورش؛
دوازدهمین هم اندیشی ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش برگزار می شود
دوازدهمین نشست سالانه ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش ۲۲و ۲۳ آبان ماه درمجتمع فرهنگی رفاهی نیایش مشهد مقدس برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۳:۲۳
امام جمعه مشهد:
انقلابی بودن باید در تمام رفتارهای ما وجود داشته باشد
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: انقلابی بودن صفتی است که باید در تمام رفتارهای شبانه روز ما وجود داشته باشد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۲:۳۹
پرچم گنبد رضوی سبز رنگ شد
دو ماه پس از سیاه پوشی و عزاداری در حرم مطهر رضوی امروز پرچم گنبد حرم مطهر رضوی به رنگ سبز در آمد.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۴۴
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق:
ما در حوزه اقتصادی انقلاب نکردیم/ اقتصاد ایران دلاریزه است
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: قبل از انقلاب به این دلیل که آمریکایی‌ها سرمایه‌گذاری کلانی در کشور داشتند، برای ما سیاست‌گذاری می‌کردند و اغلب اقتصاددانان درس‌خوانده آمریکا بودند که این باعث ...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۳۹
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی:
زائر با معرفت پس از زیارت به میثاق‌هایی که با امامش بسته عمل می‌کند
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی در ویژه‌ برنامه شام غریبان شهادت امام رضا(ع) گفت: زائر با معرفت پس از زیارت به عهد و میثاق‌هایی که با امامش بسته عمل می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۸:۳۲
آیت‌الله علم الهدی:
سیره امام رضا بهترین روش برای شناخت بلا و فتنه است
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر اینکه فتنه‌ها بعد از رحلت پیامبر بر مسلمانان حاکم شد، گفت: سیره امام رضا(ع) بهترین روش برای شناخت بلا و فتنه است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۸:۲۳
مسؤول گروه مطالعات راهبردی دبیرخانه شورای عالی حوزه علمیه خراسان:
درس‎های زندگی امام رضا رمز دست‌يابي به موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است
حجت الاسلام کرامتی گفت: تاريخ زندگي امام رضا عليه السلام با رويدادها و دگرگوني‌هاي بزرگي همراه است و در عین حال درس‎های زندگی آن حضرت، رمز دست‌يابي به موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است.