Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - وظیفه حوزه ارائه نسخه شفابخش تمدنی به جهان است| در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی هستیم
شنبه ۲۶ آیان ۱۳۹۷ Saturday, November 17, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۰۴:۰۳
شناسه خبر: ۵۸۲۷۶۵
 
حجت الاسلام حسینی کوهساری:
وظیفه حوزه ارائه نسخه شفابخش تمدنی به جهان است| در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی هستیم
مسؤول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه با بیان این که مناسبات تمدنی بشر در حال تغییر و تحول اساسی است، وظیفه حوزه های علمیه در شرایط حساس فعلی را ارائه نسخه شفابخش تمدن اسلامی به جهانیان دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام سید مفید حسینی کوهساری مسؤول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه چهارشنبه شب در مراسم پاسداشت 13 سال مجاهدت فرهنگی و تبلیغی آیت الله رمضانی در اروپا  که با عنوان سفیر انقلاب در مدرسه علمیه آیت الله بهجت برگزار شد، آیت الله رمضانی را شخصیتی بین المللی و سفیر انقلاب دانست و از فعالیت های تأثیرگذار وی در سطح نخبگانی شیعه، سنی و متفکران بین الادیانی تجلیل کرد.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر لزوم نقش آفرینی پررنگ تر حوزه های علمیه در عرصه بین الملل، به  آخرین تحولات بین المللی اشاره کرد و افزود: رهبر انقلاب در تعبیری حکیمانه فرمودند در پیچی تاریخی قرار داریم. اگر تاریخ بشریت را مطالعه کنیم در مقاطعی نه تنها سرنوشت یک کشور و فرهنگ بلکه سرنوشت بشریت دچار تغییر جدی می شود یعنی نقاط عطفی داریم که مسیر را تغییر می دهد، سؤال این است که آیا شرایط فعلی چنین ویژگی دارد یا خیر؟

حجت الاسلام حسینی کوهساری با اشاره به تحولات 200 سال اخیر اظهار داشت: تمام دنیا متاثر از دو انقلاب بود که یکی  انقلاب کبیر فرانسه است و خلاصه در نظام لیبرال دموکراسی غرب شده و از آن به عنوان بلوک غرب یاد می شود که مبانی و زیر ساخت های معرفتی آن مواردی مانند سکولاریسم، ماتریالسیم و اومانسیم است.

وی ادامه داد: مابهازای لیبرال دموکراسی، بلوک غرب است که  الزاما غرب جغرافیایی نیست بلکه ژاپن و کره شرق را هم شامل شده و در این منظومه تعریف می شوند،  انقلاب دیگر هم به عنوان انقلاب اکتبر روسیه رخ داد که خروجی این انقلاب نظام مارکسیستی را رقم زد و بلوک شرق را تشکیل داد.

مسؤول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه ابراز داشت: این دو نظام به ویژه در ۱۰۰ سال اخیر به گونه ای اقتدار پیدا کردند که همه کشورهای دنیا زیر چتر یکی از آن دو بودند، حتی کشورهای ناسیونالیستی هم در نهایت تمایل به غرب یا شرق داشتند.

وی عنوان کرد: این دو مکتب فکری یک نقطه اشتراک نظری و یک نقطه اشتراک عملی داشتند، نقطه اشتراک نظری این بود که دین توانایی تغییر، تحول آفرینی و قدرت نقش آفرینی اجتماعی را ندارد، بلوک شرق می گوید دین افیون است و کسانی آن را به وجود آوردند تا عده ای همیشه فرو دست باشند.

حجت الاسلام حسینی کوهساری خاطرنشان کرد: در مقابل سکولاریسم می گوید که قدرت دین برای عرصه های فردی زندگی است و دامنه تاثیرگذاری محدود دارد، در مقام عمل هر دو بلوک در برخورد و چپاول دنیای اسلام هماهنگ بودند.

وی اضافه کرد: شرایط ۲۰۰ سال اخیر در عالم در حال تغییرات جدی است، بلوک شرق و نظام مارکسیستی با شکست مواجه و به چند تکه تقسیم شد، امروز دیگر نظام بلوک شرق به عنوان نظام سلطه در دنیای امروز وجود ندارد، گاهی انتقاد می شود که چرا با روسیه ارتباط داریم، ارتباط امروز روسیه، با ارتباط ایران و اتحاد جماهیر شوروی به عنوان یک نظام سلطه شرقی کاملا متفاوت است، روسیه طبیعتا منافع خود را در امور لحاظ می کند اما تعامل نظام سلطه با ایران را ندارد و ایران و روسیه با یکدیگر تبادل دارند.

مسؤول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه  با بیان این که دنیای تک قطبی غرب به چند تکه تقسیم شده است، گفت: محوریت آمریکا به ویژه بعد از آمدن ترامپ برای تمدن غربی بسیار کمرنگ شده و این کشور با کشورهای بسیاری چالش پیدا کرده است، 40 سال قبل آمریکا چند امتداد قدرتمند در منطقه داشت.

وی افزود: رژیم صهیونیستی که شعار از نیل تا فرات را سر می داد در چندین جنگ متوالی از جبهه مقاومت و امت اسلام شکست می خورد و درخواست آتش بس می کند، در زمان  کمرنگ شدن تمدن غربی، اسلام بسیار رشد کرده و خود را نشان داده است.

حجت الاسلام حسینی کوهساری با اشاره به تحولات مجازی در عصر ارتباطات اظهار داشت: این تحولات مرزهای بین المللی را بسیار کمرنگ کرده است و انسان امروز در درون خانه می تواند با ملیت ها و فرهنگ های دیگر ارتباط برقرار کند.

وی ادامه داد: مناسبات تمدنی بشر در حال تغییر و تحول اساسی است،  تمدن هایی اعلام کردند که می توانند مشکل بشر را حل کنند اما این تمدن ها با بحران های جدی مواجه شدند، بشر امروز از تمدن های مادی به شدت خسته است چرا که چنین تمدنی نتوانسته برای او عدالت و امنیت را به ارمغان بیاورد، این تمدن شعار حقوق بشر را سر داد اما در جنگ جهانی دوم بیش از 70 میلیون نفر کشته از بشر گرفت، حتی رفاه این تمدن برای توده های مردم نیست.

مسؤول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه ابراز داشت: تمدن های موجود نتواستند خود را عرضه کنند و امروز در این شرایط مهم وظیفه داریم بعد تمدنی اسلام را برای جهان تبیین و عرضه کنیم؛ اسلام، تمدنی است که بین دنیا و آخرت، عقلانیت و معنویت، فرد و جامعه و حکومت، عدالت و پیشرفت، اصالت ها و پیشرفت علمی و آرمان ها و واقعیت ها جمع می کند.

وی عنوان کرد: وظیفه حوزه های علمیه در این نقطه مهم تاریخی که تنها مربوط به ایران و اسلام نیست و مربوط به تمدن بشریت می شود، این است که نسخه شفابخش و سعادت آفرین تمدنی را ارائه کند، انقلاب اسلامی توانسته گام های خوبی بردارد و با وجود مشکلات در گام های نخستین تمدن سازی نوین اسلامی هستیم.

حجت الاسلام حسینی کوهساری با بیان این که باید فهم تمدنی از اسلام پیدا کنیم، گفت: رویکردها و نگاه های ما باید بین المللی شود و بدانیم که امروز میلیاردها نفر مخاطب اسلام هستند، باید خود را برای رقابت پیچیده آماده کنیم.

وی افزود: در این مسیر شخصیت هایی مانند آیت الله رمضانی الگو هستند، ایشان رنج سفر و غربت را تحمل و نقش مهمی در کشور آلمان و اروپا ایفا کردند، آلمان محور بسیاری از تحولات بشری بوده و در برنامه ها باید جدی گرفته شود، زبان فرهنگ و تمدن اروپا آلمانی است، آلمان را باید جدی گرفت و از آیت الله رمضانی باید استفاده کرد تا جریان مهندسی تمدن اسلامی را مدیریت کنیم.

مسؤول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه اظهار داشت: طبق برخی از گزارش ها بین کشورهای اروپایی تقسیم کاری صورت گرفته و مناسبات و پیگیری ها علمی تمدن غرب با دنیای اسلام به ویژه ایرانی ها قرار است توسط آلمانی ها رقم بخورد و به همین دلیل این اندازه شیعه شناس و اسلام شناس دارند، باید این عرصه را جدی گرفت./1323/

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۴:۰۰
قنبری:
جبهه ظلم در هیچ دوره ای به اندازه امروز درمانده نبوده است
پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان این که آینده اسلام در سایه پیروی از امام حق بسیار درخشان خواهد بود، گفت: در هیچ دوره ای از تاریخ جهان اسلام این مقدار عزت نداشته و جبهه استکبار و ظلم تا این اندازه درمانده ...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۶:۰۸
توکلی:
وجود فساد اعتقاد مردم به نظام اسلامی و دین را متزلزل می کند
رییس مؤسسه دیده بان شفافیت و عدالت با بیان این که بدترین چیزی که سبب بی عدالتی در جامعه می شود شیوع فساد است، گفت: وجود فساد اعتقاد مردم به نظام اسلامی و دین را متزلزل می کند و بیکاری را افزایش می ده...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۷:۱۶
دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر در دیدار مراجع مطرح کرد؛
نقش ویژه حوزه و روحانیت در پیشگیری از اعتیاد| مراقب باشیم جوانان در دام اعتیاد گرفتار نشوند
سردار اسکندری گفت: حوزه، روحانیت و مراجع بسیار می توانند در امر پیشگری‌موثر باشند چرا که در ایام تبلیغی روحانیت در تمام مناطق حضور دارند و تاکید و توصیه آن ها اثرگذار است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۶:۰۳
امیر موسوی:
آمادگی نیروهای مسلح برای مقابله با هرگونه تهدید علیه نفت‌کش‌های ایرانی
معاون عملیات ارتش در باره تهدید نفتکش های ایران در آبهای بین‌المللی از سوی آمریکا گفت: ایجاد هرگونه مزاحمت برای حمل و‌ نقل و‌تجارت بین المللی از طریق آبراهه‌های بین‌المللی بر خلاف قوانین بین المللی بو...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۵:۵۹
حجت الاسلام رستمی:
تهرانی‌مقدم‌های صنعت و اقتصاد و سیاست کجایند؟
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: شهید تهرانی‌مقدم علم را نه فقط برای علم بلکه برای پیشرفت و اقتدار کشورش و برای همه آزادگان دنیا می‌خواست و توانست استعدادهای جوان دانشگاهی را ...
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۷:۳۶
مشروح نشست خبری حجت الاسلام اژه ای؛
از حکم جاسوسی کارمند وزارت خارجه تا برخورد با قضات متخلف
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خود با خبرنگاران، به سؤالات رسانه ها درباره پرونده های فساد اقتصادی، جاسوسی کارمند وزارت خارجه، ممنوع الخروجی رییس سابق بانک مرکزی و برخورد دستگاه قضا با قضات متخلف پاسخ داد...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۲۱:۲۶
اعلام‌نظر شورای نگهبان درباره مصوبات و اساسنامه‌ها
شورای نگهبان نظر خود را در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی و اساسنامه‌ها اعلام کرد.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۵:۱۰
حجت الاسلام والمسلمین ایزدهی:
به پوسته ظاهری سنت الهی اکتفا نکنیم| الگوی قیام حسینی جامعه را به نقطه مطلوب می رساند
استاد حوزه علمیه قم قیام حسینی را به منزله چراغی روشن برای انقلاب اسلامی دانست و گفت: این قیام شامل رهبری، ساختار و اهداف سیاسی و مردم سالاری دینی می شود که می تواند ما را به نقطه مطلوب برساند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۱۰
نامه شورای هماهنگی گروه های فرهنگی حوزه برای محاکمه خائنان به کشور
شورای هماهنگی گروه های فرهنگی حوزه در نامه ای به وزیر اطلاعات و دستگاه های امنیتی خواستار محاکمه خائنان به کشور و معرفی آن ها به مردم شد.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۱:۲۲
لوییس فراخان:
سیاست های دولت آمریکا سبب نابودی این کشور می شود
رهبر جنبش امت اسلامی آمریکا گفت: رسانه‌هایی که تحت تاثیر جریان صهیونیسم هستند از حضور مجدد در ایران ناراحت هستند.
۱۳۹۷/۸/۱۶ - ۱۳:۳۰
رفیقدوست با اشاره به بیانات رهبر انقلاب:
مردمی شدن اقتصاد "مدیر انقلابی" می‌خواهد
الان اگر کسی بخواهد کسب‌وکاری راه بیندازد، از بیست و چند مؤسسه باید مجوز بگیرد. لذا تا این دولتِ بزرگ وجود دارد و تا افراد غیرانقلابی در اینجا هستند، کار درست نمی ­شود. یعنی ما برای تبدیل کردن اقتصاد ...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۹:۱۹
ذوالفقاری در گفت وگو با خبرنگاران:
تهدیدات در اربعین با اشراف اطلاعاتی خنثی شد
معاون امنیتی و نظامی وزیر کشور با اشاره به فعالیت های ستاد اربعین گفت: خوشبختانه در حوزه های امنیتی و انتظامی هیچ مشکل ناامنی نداشتیم و تهدیدات با اشراف اطلاعاتی خنثی شد.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۵:۲۶
حجت الاسلام ذوالنور:
ظرفیت های داخلی را احیا کنیم در اقتصاد مقتدر می شویم
نشست بصیرتی مرکز آموزش عالی معصومیه قم با حضور خواهران طلبه و سخنرانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۰۱:۱۲
همایش افول آمریکا در قم برگزار می شود
همایش افول آمریکا با حضور و سخنرانی اندیشمدان ایرانی و خارجی در مصلای قدس قم برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۲۱:۱۰
حجت الاسلام روانبخش هشدار داد؛
تئوری پردازی غربگرایان برای سلطه پذیر کردن جامعه
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به تلاش برخی غربگرایان برای سلطه پذیری جامعه گفت: عده ای کتاب می نویسند تا دوباره سلطه آمریکا را باز گردانند، امروز متفکران غربگرا کتاب هایی می نویسند تا نسل جوان را سلطه ...
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۵:۲۵
خروش پایگاه انقلاب اسلامی علیه ظلم و استکبار جهانی
مردم ولایتمدار و انقلابی قم همزمان با سراسر کشور با گرامیداشت داشت سالروز ۱۳ آبان، در محکومیت سیاست های خصمانه و دسیسه های نظام سلطه به ویژه آمریکای جهانخوار علیه ایران اسلامی راهپیمایی کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۴:۱۱
در دیدار رهبر جنبش امت اسلام آمریکا با رضایی مطرح شد؛
لزوم اتحاد مسلمانان در نهضت ضد هژمونی غرب
لوییس فراخان و جمعی از مسلمانان سیاه پوست آمریکا در روز ملی مبارزه با استکبار جهانی با محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفتگو کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۳:۳۹
در قطعنامه تظاهرات ۱۳ ‌آبان مطرح شد؛
سرافرازانه از مقطع تاریخی فعلی عبور خواهیم کرد| مبارزه تا نابودی کامل نظام سلطه ادامه دارد
راهپیمایان ۱۳ آبان با بیان این که سرافرازانه از مقطع تاریخی کنونی عبور خواهیم کرد، مخالفت قاطع خود را با تکرار هر نوع مذاکره و در هر موضوع با رژیم عهدشکن و شیطان صفت آمریکا اعلام کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۰:۱۱
آغاز راهپیمایی ضد استکباری ۱۳ آبان با شعار هیهات مناالذلة
مردم، طلاب، دانشجویان و دانش آموزان راهپیمایی گسترده خود به مناسبت یوم الله سیزدهم آبان را در سراسر کشور آغاز کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۰۰:۲۰
سپاه:
۱۳ آبان روز نواختن سیلی محکم ملت به رییس‌جمهور آمریکا است
سپاه پاسداران افول قدرت امریکا و ناکامی کاخ سفید در عرصه جنگ‌های نظامی، اقتصادی و رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی را محصول مقاومت، ایستادگی و استکبار ستیزی وقفه ناپذیر ملت ایران دانست.