Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - قوانین اسلام راهگشای همه چالش های پیش روی بشریت است
دوشنبه ۲۸ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۲۲:۱۵
شناسه خبر: ۵۸۲۷۵۶
 
آیت الله صافی گلپایگانی:
قوانین اسلام راهگشای همه چالش های پیش روی بشریت است
حضرت آ‌یت الله صافی گلپایگانی تأکید کرد: ابزار اجتهاد فقهای شیعه است که می‌تواند به وسیله آن فقه بی نظیر و قانونِ جامع اسلام، پاسخگوی تمام مسائل و چالش ها باشد.

به گزارش خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید به نشست «مسائل مستحدثه و حوزه علمیه؛ چالش ها و رویکردها» در مشهد مقدس پیامی صادر کرد.

پیام این مرجع تقلید به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت بزرگواران علماي اعلام، اساتيد و فضلاء و طلاب عزيزي که در نشست علمی«مسائل مستحدثه و حوزه علمیه؛ چالش ها و رویکردها» که در جوار آستان ملک پاسبان عالم آل محمد حضرت علی بن موسی الرضا علیهماالسلام برگزار می گردد توفیق حضور دارند.

گر چه بر مطلعان و محققان، لزوم ورود حوزه های علمی به این مسائل، پوشیده نیست و علما و فقهای حوزه مبارکه، سال هاست که در این مسیر، مشغول درس و بحث و تألیف و تصنیف و نشست های مختلف علمی می باشند و سخن در این باره، از باب توضیح محسوب می گردد، اجمالاً، نکاتی را به عرض مبارک می رسانم:

یکی از ابعاد عظمت پیامبر بزرگوار اسلام حضرت ختمی مرتبت محمّد مصطفی صلی الله علیه و آله، عظمت آن رهبر بزرگ در تشریع قوانین و احکام در همه ابعاد مورد نیاز بشر است.

قانونگذارى كه بتواند در مدتی اندک با آن همه اشتغالات مهم و گوناگون- كه هر يك براى اينكه تمام وقت شخص را بگيرد کافی است- هزاران هزار مواد قانونی جامع و كامل و برنامه‏ زندگى در جنبه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و ... به بشريت عرضه كند، غير از پيغمبر اسلام بر صفحه‏ تاريخ ظاهر نشده است. اهميت اين بُعد از شخصیت آن حضرت، هنگامی ظاهرتر مى‏ گردد كه به قانونگذارى‏ ها و همفكرى ‏ها و مطالعات و مباحثات دامنه‏ دارى كه پيرامون يك مادّه‏ و تبصره قانونى مى‏شود و سپس به مجالس مقنّنه و قانونگذاری ارجاع مى‏ شود و تحت بررسى و مشورت و رأی گیری واقع مى‏ شود توجّه نماييم.

آيا حیرت انگیز نیست كه شخصى بدون همکار و نیز بدون سابقه‏ مطالعات قانونى و ديدن دانشكده‏ هاى حقوق و قانون و بدون سابقه‏ بررسى‏ هاى اجتماعى، اقتصادی، بهداشتی و تجارب قضايى و غيره، در تمام جهات، قوانين جهان شمولی عرضه نماید كه پس از چهارده قرن، هنوز زنده و اصول آن مورد تصديق و حمايت حقوقدانان جهان و به باورِ اهل تحقيق، يگانه راه حل مشكلات كنونى جوامع بشري باشد؟

آری، فقه غنی اسلام‏‏، متضمن هزاران مادّه‏ قانونى و تعليمى و برنامه‏ عملى و اخلاقى است که به یقین می توان گفت هیچ نقصی نداشته و می تواند راهگشای همه چالش های پیش روی امور بشریت باشد.

از طرفی دیگر، جهان معاصر، جهان ترقّي فنون و صنايع، جهان ارتباطات، جهان آگاهي‌هاي جدید و پیشرفت و نوآوری ها است و بشر، در چنين جهاني، هر روزه با مسائل و مشکلات جدیدی روبرو می گردد که باید دین مبین اسلام، پاسخگوی نیازهای او باشد.

با توجه به دو نکته فوق، راهی که مذهب مترقّی تشيّع -که همان اسلام ناب است- جهت حلّ مسائل مستحدثه بشری و حلّ مشکلات جوامع انسانی در نظر دارد، اين است كه باب اجتهاد را مفتوح مى‏داند و هر فردی که بتواند، بايد پس از نيل به مرتبه اجتهاد، طبق اجتهاد خود از كتاب و سنّت، احكام را استخراج نموده و به آن عمل كند و کسانی که هم قدرت بر اجتهاد ندارند، از اجتهاد و تخصّص او پیروی نمایند.

از اين جهت، باب بحث و تحقيق در مذهب شيعه هميشه مفتوح بوده و در همه اعصار و هميشه، فقه اسلام در سير و حركت و در دسترس تحقيق و بررسى بوده و اين مسئله‏اى است كه قبل از منحصركردن مذاهب فقهى به مذاهب اربعه، اهل سنّت نيز آن را پذيرفته بودند.

امروزه و در عصر غیبت کبری، فقه و فقهای مکتب شیعه در مواجهه با مسائل مختلف اجتماع، در حالت سکون و انزوا نیستند و تحرّکی فوق العاده دارند. شاهدِ بر این گفتار، ورود فقها به بررسی علمی اجتهادی مباحث رشته های مختلف است، مانند مسائل اقتصادی اعم از بانکداری و معاملات ارزی و نیز شرکت های هرمی و خرید و فروش های اینترنتی و ... ؛ مسائل بین المللی، همچون حقوق بشر، عدم استفاده از سلاح های کشتار جمعی، پیوستن به کنوانسیون های بین المللی و ...؛ مسائل پزشکی، همچون مرگ مغزی، تغییر جنسیت، تلقیح مصنوعی و ...، مسائل فرهنگی، مانند شبکه های مجازی، هنر و رسانه و دیگر مسائل مستحدثه، مخصوصاً مسأله فقه اداری نظام اسلامی، که جامعه نیازمند بدان خواهد بود.

اینجانب نیز آن هنگامی که در شورای نگهبان بودم و مسائل کشور در ابتدای پیروزی انقلاب، به علت عدم وجود قوانین راهگشا و از سویی دیگر هجمه های دشمنان خارجی و داخلی به اسلام، سخت و دشوار گردیده بود، با همین فقه و اجتهاد، قوانین را با مبانی اسلام و شرع تطبیق داده تا پیچیدگی‌های امور مستحدثه با استنباط قوانین راهگشا از آیات و روایات، سهل و آسان گردید.

همزمان و بعد از آن نیز، در رشته های مختلفِ مسائل مستحدثه از مسائل اقتصادی، مثل بانک و بیمه گرفته تا مسائل پزشکی، مانند تلقیح مصنوعی و تغییر جنسیت، و نیز مسائل قضائی، همچون تعزیر و حبس، و مسائل اجتماعی، مانند رسانه ها و شبکه های مجازی، مباحث مختلف و متعددی داشته‌ام که برخی از آنها به طبع رسیده است.

غرض اینکه این ابزارِ اجتهاد فقهای شیعه است که می‌تواند به وسیله آن فقه بی نظیر و قانونِ جامع اسلام، پاسخگوی تمام این مسائل و چالش ها باشد و الحمدلله کرسی‌های مختلف تدریس در حوزه های علمیه و تصنیف و تألیف کتاب ها و آثار مختلفی در این زمینه ها، حاکی از این امر است.

در پایان، ضمن تقدیر و تشکّر از برگزارکنندگان و فضلای حاضر در این نشست علمی، از خداوند متعال، عزّت و عظمت روزافزون حوزه‌های علمی فقهی شیعه را در ظلّ عنایات خاصّه حضرت بقیّة الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء مسألت می نمایم و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

لطف الله صافی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۲۲:۳۰
آیت الله نوری همدانی:
مردم باید ثبات قیمت و ارزانی را در سفره خود لمس کنند| حل مشکل به آماردادن در رسانه ها خلاصه نشود
حضرت آ‌یت الله نوری همدانی با بیان این که متأسفانه مسأله حل مشکل گرانی و معیشت هنوز در کشور محقق نشده است، گفت: مردم باید رفاه، ارزانی، اشتغال و ثبات قیمت‌ها را در سفره‌های خود لمس کنند.
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۱۷:۳۴
آیت الله ‌آملی لاریجانی:
آرمان های اسلام با وحدت قابل تحقق است| مسؤولان با سخن خود ابزار سوء استفاده دشمن را فراهم نکنند
رییس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت خودداری مسؤولان از سخنان مجمل و دو پهلو که ممکن است مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گیرد، از آنان خواست که در مورد اظهارات خود دقت کافی روا دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۰۵:۲۳
آیت الله سبحانی:
هیچ نیرویی به اندازه وحدت کلمه در پیشبرد اهداف سازنده نیست| لزوم تبیین سیمای حقیقی اسلام
حضرت ‌آیت الله سبحانی با اشاره به آثار سوء تفرقه و اختلاف گفت: هیچ نیرویی به اندازه وحدت کلمه در پیشبرد اهداف سازنده نیست.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۲۳:۰۸
آیت الله اعرافی در گفت وگو با رسا:
حوزه علمیه همواره در کنار مظلومان جهان قرار دارد
مدیر حوزه های علمیه با محکوم کردن جنایات آل سعود علیه مردم مظلوم یمن، تأکید کرد که حوزه در ذات خود بین المللی بوده و با قطع نظر از دین و ملیت در کنار مظلومان قرار دارد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۲۲:۴۶
آیت الله نوری همدانی در دیدار شورای عالی حوزه:
استقلال حوزه‌ به معنای کناره گیری از نظام اسلامی نیست| پاسداری از انقلاب وظیفه حوزه و روحانیت است| شورای عالی ارتباط با بدنه حوزه را تقویت کند
حضرت آ‌یت الله نوری همدانی تأکید کرد: استقلال حوزه‌های علمیه بدین معنا نیست که از نظام کناره‌گیری کنیم، البته حوزه نباید دولتی باشد، اما حفاظت از معیارها و شاخص‌های نظام و انقلاب وظیفه ما بوده و هست.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۲۲:۲۰
آیت الله جوادی ‌آملی مطرح کرد؛
نقش علمای ادیان در هدایت جامعه بشری| نا امنی های جهان به دلیل عدم شناخت انسان و انسانیت است
حضرت آ‌یت الله جوادی آملی به نقش علمای ادیان در هدایت جامعه بشری اشاره کرد و گفت: باید با عمل مان به جامعه بشری راه را نشان بدهیم.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۷:۱۸
آیت الله حسینی در گفت وگو با رسا:
دوران سلطه طلبی گذشته است| امت اسلام زیر بار ظلم نمی رود
نماینده ولی فقیه در عراق با بیان این که دوران سلطه طلبی گذشته است، تأکید کرد که استکبار دیگر نمی تواند با سلطه و کشورگشایی به اهداف خود دست پیدا کند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۷:۰۶
حجت الاسلام والمسلمین علیمرادی:
تقویت اقتصاد ملی در گرو حمایت و پشتیبانی از نخبگان است
نماینده خبرگان با اشاره به این که عدم حمایت نخبگان جوان مانع دستیابی به خودکفایی می شود، گفت: اگر از نخبگان علمی کشور حمایت نشود، ایران به یک کشور مصرف کننده تبدیل خواهد شد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۶:۳۲
آیت الله فقیهی:
مردم جهان مانع ارسال سلاح به آل سعود شوند
عضو جامعه مدرسین با بیان این که ملت ایران به همراه حوزه علمیه جنایات آل سعود در یمن را محکوم می کنند، گفت: از جهانیان می خواهیم با محکوم کردن سعودی ها خواستار توقف ارسال سلاح به عربستان شوند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۱:۲۵
آیت الله اراکی:
سرنگونی آل سعود نزدیك است| پیروزی مردم مظلوم یمن حتمی خواهد بود
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب تأکید کرد: آل سعود جرثومه فساد است و از روزی كه شكل گرفت تا به امروز روزی نیست كه دست به جنایت نزده باشد؛ امروز به طور حتم اعلام می كنیم پیروزی انصارالله یمن و سرنگونی آل...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۴:۱۵
آیت الله نوری همدانی:
امت اسلامی به فریاد مردم مظلوم یمن برسد| سازمان های مدعی حقوق بشر از هر زمانی بی خاصیت تر شده اند
حضرت آ‌یت الله نوری همدانی با انتقاد از سکوت مرگبار مدعیان حقوق بشر درباره جنایت آل سعود علیه مردم مظلوم یمن تأکید کرد که مسلمانان به هر شکلی که می توانند باید به کمک این مظلومان بشتابند.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۲:۴۶
آیت الله جوادی ‌آملی:
حیات عاقله در سایه معرفت امام زمان حاصل می شود
حضرت آ‌یت الله جوادی آملی با بیان این که حیات عاقله در سایه معرفت امام زمان(عج) حاصل می شود، گفت: هرچه انسان در زمینه معرفت امام عالمانه کار کند از مرگ و زندگی جاهلی بیشتر مصون خواهد بود.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۱:۲۰
آیت الله صافی گلپایگانی:
جهان خسته از ظلم و تشنه عدالت است
حضرت ‌آیت الله صافی تأکید کرد: امروز همگان وظیفه داریم كه خصوصیات جامعه مهدوی را به جهان معرفی کنیم كه جهانِ تشنه عدل و مواسات و خسته از ظلم و جنایات، خود را برای روز رهایی آماده كند و منتظر وعده الهی...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۰۹:۱۵
حضور اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه در جلسه جامعه مدرسین
اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با حضور در جلسه شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اعضای این نهاد بلند پایه حوزوی دیدار و تبادل نظر کردند.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۶:۲۶
حضور آیت الله وحید خراسانی در دسته عزاداری شهادت امام عسکری
حضرت آیت الله وحید خراسانی از مراجع تقلید به همراه طلاب، روحانیان، علما و اقشار مختلف مردم در دسته عزاداری شهادت امام حسن عسکری(ع) حضور پیدا کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۶:۰۰
همزمان با هشتم ربیع الاول؛
مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری با حضور مراجع برگزار شد
همزمان با هشتم ربیع الاول، مراسم سوگواری شهادت امام حسن عسکری(ع) با حضور علما، طلاب، روحانیان و اقشار مختلف مردم در بیوت مراجع تقلید برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۵:۱۵
آیت الله سعیدی:
انقلاب با نظریه مقاومت لیبرال دموکراسی غرب را به دره سقوط می کشاند| سخن وزیر خارجه درباره پولشویی نسنجیده بود
امام جمعه قم از مسؤولان کشور خواست به جای حاشیه سازی به مشکلات اصلی کشور رسیدگی کنند و سخنان وزیر خارجه درباره پولشویی را نسنجیده دانست.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۴:۳۵
آیت الله سبحانی:
بر مؤمنان واجب است به کمک غذایی و درمانی مردم مظلوم یمن بشتابند
حضرت آ‌یت الله سبحانی با اشاره به روزگار بسیار سخت مردم مظلوم یمن تصریح کرد که در این برهه از زمان بر مؤمنان واجب است با هماهنگی هلال‌احمر و مؤسسات مربوطه به کمک غذایی و درمانی آنان بشتابند.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۳:۴۵
آیت الله امامی کاشانی:
همه مردم دنیا به وقاحت آمریکا پی برده اند | قوه قضائیه به برخورد قاطعانه با مفسدان ادامه دهد
امام جمعه موقت تهران با اشاره به به توطئه های آمریکا برای وارونه جلوه دادن واقعیت ها گفت: آمریکا با استفاده از تبلیغات رسانه ای می خواهد خود را خوب و قدرتمند نشان دهد، اما موفق نمی شود، چون همه مردم د...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۳:۴۴
آیت الله مکارم شیرازی:
نهج البلاغه جزو دروس رسمی حوزه قرار گیرد| تبلیغ به مسجد منحصر نشود
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که نهج البلاغه همچون خود امیرمؤمنان مظلوم و مهجور است، تصریح کرد که این کتاب گرانسنگ و پر محتوا باید جزو دروس اصلی حوزه های علمیه گیرد.