Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | عبادات اجتماعی و ۸ ویژگی سرنوشت‌ساز
شنبه ۲۶ آیان ۱۳۹۷ Saturday, November 17, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۲:۴۷
شناسه خبر: ۵۸۲۵۴۵
 
یادداشت | عبادات اجتماعی و ۸ ویژگی سرنوشت‌ساز
کوشش اسلام همیشه در جهت تحکیم جامعه اسلامی با کمک مسلمانان به هم نوع بوده است؛ تا آنجا که ثواب همنشینی با انبیا و شهدا برای آن در نظر گرفته شد.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، همواره سعی و کوشش انسان به گونه ای است که دوست دارد راه سعادت و کمال را بپیماید. یکی از مهم ترین دغدغه های انسان، دوستان و همنشینان او در جهان آخرت است. این نکته تا آنجا اهمیت دارد که اصحاب رسول الله(ص) نگرانی خویش را به ایشان ابراز می کردند.

ثوبان غلام آزاد شده رسول خدا(ص) با رنگی پریده آمد محضر پیامبر و ابراز داشت: یا رسول الله(ص) من شما را دوست دارم و طاقت دوری شما را ندارم. پیامبر سوال کرد علت این دگرگونی در چهره چیست؟ ثوبان پاسخ داد ای رسول خدا من امروز فکر کرده ام اگر در جهان آخرت نتوانم به خاطر تفاوت درجه، شما را ببینم؛ چه کنم؟ دیدم طاقت ندارم و این گونه محضر شما رسیده ام. خدای متعال در پاسخ ثوبان آیه 69 سوره نساء را نازل فرمود: وَ مَن يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُوْلَئكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيهْم مِّنَ النَّبِيِّنَ وَ الصِّدِّيقِينَ وَ الشهُّدَاءِ وَ الصَّالِحِينَ  وَ حَسُنَ أُوْلَئكَ رَفِيقًا. یعنی هر کس که از خدا و پیامبر اطاعت کند، او در روز رستاخیز با کسانی خواهد بود که خدا به آن ها نعمت ها را بخشیده است. از جمله پیامبران ، صدیقان و شهدا و صالحان. یعنی اگر کسی اطاعت خدا و پیامبر کند در بهشت همنشنین ایشان خواهد بود.

اطاعت از خدا و پیامبر یکی از جنبه های رهیافت به همنشینی ایشان در بهشت است. با مراجعه به روایات و احادیث می توان مصادیق اطاعت را پیدا نمود. رسول اکرم(ص) در روایتی نورانی هشت خصوصیت را برای همنشینی با انبیاء و صدیقین و شهدا و صالحان برمی شمارند. نکته­ی جالب توجه در این روایت نورانی، بیان امور اجتماعی و همکاری هایی است که در جامعه اسلامی، جزء ضروریات است. یعنی پیامبر مصادیق اطاعت را کمک به هم­نوعان و حضور در اجتماع و تلاش برای رفع گرفتاری­ های برادران و خواهران دینی، می­دانند.

ایشان می فرمایند: هشت خصوصیت است که اگر هر کس از امت من به آنها عمل کند خدای متعال او را با انبیا، صدیقان، شهدا و صالحان محشور می­ کند. سوال شد ای رسول خدا آن­ها کدام­ اند؟ سپس حضرت فرمودند:

    مَنْ زَوَّدَ حَاجّاً

هر کس توشه ای برای حج برادر دینی بردارد. با گسترش معنای حج به سفر زیارتی می توان گفت که هر کس توشه سفر زیارتی مومنین را فراهم کند روز قیامت با انبیاء و صدیقان و شهدا و صالحین خواهد بود؛ ضمن اینکه پاداش زیارت اهل­بیت در احادیث، برابر با هزاران حج و عمره مقبول شمرده شده است. امروزه کم نیستند عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) که دوست دارند در جمع راهپیمایان میلیونی اربعین حسینی باشند؛ اما توانایی مالی یا بدنی یا زاد و توشه را ندارند. بنابراین اگر کسی زاد و توشه آن ها را فراهم کند انتظار چنین پاداش بزرگی را داشته باشد.

    وَ أَغَاثَ مَلْهُوفاً

کسی که به داد فریاد خواهی برسد. چه خوب است اگر در میان اجتماع مسلمانان کسی طلب کمک داشت مومنان در برآورده ساختن حاجت او اقدام کنند تا از ثواب عظیم این کار محروم نگردند. گاهی اوقات این کمک کردن ها در قالب مالی است؛ اما حل مشکلات، صله رحم ها، عیادت ها، اصلاح ذات بین ها از نمونه های دیگر برآورده کردن فریاد خواهی است. به جهت اختصار از سایر پاداش­های این عمل ارزشمند می­گذریم.

    وَ رَبَّى يَتِيماً

کسی که سرپرستی یتیمان کند. در سفارشات معصومان و وصیت­ های آنان، سرپرستی یتیمان از کلیدی ترین واژه هاست. حضرت علی(ع) در آخرین سفارش خویش می­فرماید: الله الله فی الایتام شما را به خدا یتیمان را در نظر داشته باشید. یا در آیه 83 سوره بقره خدای متعال یکی از پیمان هایی که از بنی اسرائیل گرفته بود همین سرپرستی یتمیان بود. رسول خدا(ص) دو انگشتش را کنار هم قرار داد و فرمود: من و سرپرست یتیم مانند این دو انگشت در بهشت در کنار هم خواهیم بود.

    وَ هَدَى ضَالًّا

کسی که گمراهی را هدایت کند. از توفیقات عالی مومن، هدایت بندگان خداست. جستجویی ساده در میان آیات و روایات ارزش این عمل را آشکار می کند. گاهی اوقات می فرمایند هدایت بندگان از آنچه در آسمان و زمین است ارزشش بالاتر است. گاهی می فرمایند از شتران سرخ موی، گاهی از آنچه آفتاب بر آن بتابد. اینجا نیز همنشینی با انبیاء و صدیقان و شهدا و صالحان. امروزه با گسترش ارتباطات و فضاهای مجازی خطری همچون سلاح شیمیایی  جوانان ما تهدید می کند. متاسفانه جوانان زیادی در دام این شبکه ها گرفتار شده اند. اگر مومنان به وظیفه خطیر خویش در این عرصه اهمیت دهند، جوانان کمتری در دام این دشمنان خدا گرفتار خواهند شد.

    وَ أَطْعَمَ جَائِعاً

کسی که گرسنه ای را سیر کند. خوش به سعادت کسانی در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی به زوار امام حسین(ع) خدمت کرده و تامین غذای آنان را بر عهده دارند. به فرموده پیامبر کسی که گرسنه ای را سیر کند انتظار همنیشنان نیکو را بکِشد. حال ببینید کسی که از زوار امام حسین(ع) پذیرایی کند و آنان را سیر نماید چه پاداشی در انتظار او خواهد بود.

    وَ أَرْوَى عَطْشَاناً

ششمین مورد سیراب کردن تشنگان است. آب‌رسانی و سیراب كردن تشنگان از بالاترین تقربها به خدای متعال و شایسته‌ترین اعمال است. در اسلام نیز این نوع خدمات مورد تعریف و تمجید و تشویق قرار گرفته است. رساندن آب به تشنگان و سیراب كردن آنان به قدری اهمیت دارد كه در روایات اسلامی، صدقه آب به عنوان بهترین صدقه معرفی شده، ثواب سیراب كردن با ثواب آزاد كردن بنده برابر دانسته شده است و در این روایت نیز چه همنشینانی در بهشت در انتظار او خواهند بود. خادمان پیاده روی اربعین حسینی نیز از این ثواب عظیم بهره مندند.

    وَ صَامَ فِي يَوْمٍ حَرٍّ شَدِيد

و کسی که در روز گرم شدید روزه بگیرد.

عبادات اجتماعی برتر از عبادت فردی

رسول خدا (ص) در این حدیث نورانی اموری را معرفی کردند که در اجتماع جامعه مردم بدان نیازمند هستند. فقط مورد آخر (روزه گرفتن)؛ جزء اعمال و عبادات فردی به شمار می رود؛ ولی اعمال دیگر است که ارتباط مستقیمی با اجتماع دارد. البته این نشان از اهمیت و درجه خدمات اجتماعی در جامعه نسبت به عبادات فردی است. کوشش اسلام همیشه در جهت تحکیم جامعه اسلامی با کمک مسلمانان به هم نوع بوده است؛ تا آنجا که ثواب همنشینی با انبیاء و صدیقان و شهدا و صالحان را برای آن در نظر گرفته و از مصادیق آشکار اطاعت الاهی شمرده شده است./۹۱۸/ی۷۰۲/س

مهدی عباسی

پی نوشت

    تفسير نمونه، ج‏3، ص: 459
    بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏35، ص: 117
    مجموعة ورام، ج‏2، ص: 111

 

 

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۲:۱۰
خطای روشی در برخورد با بی‌حجابی؛
یادداشت | بیایید دندان‌های اسب را بشماریم
امروزه در عرصه فرهنگ، پاسخ به این پرسش که چرا بحث عفاف و حجاب در جامعة ما که یک جامعة به دینی است، سامان مطلوب نمی‌یابد؟ حیاتی به نظر می رسد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۰۸:۲۳
پرونده بلوغ (۶)
گزارشی از یک کتاب | "۲۰۳۰" رویکرد غرب‌گرایان علیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
جریان توسعه‌گرای داخلی معتقد است که اگر ایران می خواهد در بیست سال آینده به قدرت اول اقتصادی در منطقه جنوب غربی آسیا تبدیل شود به ناچار باید با نظام بین‌المللی تعامل مصالحه‌جویانه داشته باشد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۰۷:۳۰
حجت الاسلام والمسلمین غلامی:
نیازمند گفتمان‌سازی در عرصه خانواده ایرانی اسلامی هستیم
رئیس مرکز پژوهش‌های علوم اسلامی انسانی صدرا با بیان اینکه خانواده در کشور ما یک نهاد آسیب‌دیده است، گفت: کمرنگ شدن سنت‌های گذشته، رواج سبک زندگی غربی، ضعف سیستم خودکنترلی از عوامل اصلی آسیب بر پیکره ...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۶:۱۰
یادداشت؛
نبود"گفت‌وگو" تهدیدی علیه نهاد خانواده
یکی از مشکلات خانواده‌های امروزی کم‌رنگ شدن فرهنگ گفت‌وگو است، به‌گونه‌ای که به شهادت آمار بیشتر زن و شوهرهای ایرانی روزانه حتی نیم ساعت هم باهم صحبت نمی‌کنند.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۵:۵۸
"رؤیای شیطان" منتشر شد
کتاب رؤیای شیطان اثر حجت الاسلام قهرمانی از سوی انتشارات لوح سبز منتشر شد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۴:۴۱
کوتاه با نخبگان؛
سیره معصومین از زبان استاد خسروپناه
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه گفت: یکی از دلایلی که فرقه‌های شیعه مثل واقفیه به وجود آمد به خاطر جهالت بود که گرفتار تفرقه می‌شدند؛ چون نمی‌گذاشتند امامت مطرح شود؛ اگرچه چه بخشی عامدانه قصد تفرقه داش...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۴:۰۴
ارسال آثار سوگواره عاشورایی تا ۴ آذرماه تمدید شد
دبیر هفتمین دوره از سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیئت از تمدید این سوگواره تا ۴ آذر ماه خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۳:۰۰
کتاب‌های دومنظوره بخوانیم؛
یادداشت | ۱۷ مزیت کتابخوانی
مردم با روی آوردن به مطالب گزیده اینستگرام، خود را از مطالعه کتاب بی نیاز دانستند. باید هوشیارتر از آن باشند که مبادا فقط به مطالب اینستاگرام و ... روی بیاورند و تمامی اطلاعاتشان از این اپلیکیشن ها در...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۳:۰۶
استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد؛
نگاه قرآن به مهمترین مسأله در دشمن شناسی
حجت الاسلام والمسلمین غفاری فر در تبیین ابعاد دشمن شناسی گفت: همانطور که اسلام توانست با محبت خود ایران را جذب کند، یهود نیز در ۱۴۰۰ سال گذشته بیکار نبوده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۱۹
سخنران برجسته دینی تبیین کرد؛
نشانه افراد شخصیت مدار چیست
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در سخنانی بیان کرد: آدم‌های با شخصیت اگر جایی دیدند که لغو است؛ مثلا موسیقی حرام و جلسه غیبت است، «مرّوا کراماً»، با کرامت و شخصیت از کنارش عبور می کنند.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۴:۰۵
گفت‌وگوی اختصاصی با کارشناس عرفان های نوظهور؛
بزنگاه شیطان | آنچه باید درباره "استاد سلوک" بدانیم
حجت الاسلام والمسلمین مظاهری سیف بر این باور است که تسلیم شدن به استاد ساده نیست، ما تسلیم خدا هم به راحتی نمی شویم، چه رسد به استاد. اگر استاد بخواهد ما را به طاعت خدا فرابخواند، نفس در برابر ما ایست...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۱۳
سعید عاکف بررسی کرد؛
خاطرات دفاع مقدس؛ گنجنامه معنویت و ارزش
در دهه‌های اخیر تلاش دشمن این بوده که تا می‌تواند دو عنصر «معنویت» و «ارزش» را از بین ببرد. این نه‌تنها شامل جنگ و فضای انقلاب ما، بلکه از قبل آن بوده است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۰۵
"گعده علما" در برنامه خندوانه؛
امیرخانی: از کودکی عاشق یک روحانی برجسته شدم
رمان نویس نام آشنای ایرانی در خاطراتی از علامه جعفری گفت: فکر می‌کردیم حوصله ما سر می‌رود، ولی بیان ایشان این‌قدر جذاب بود، همه نشستیم و محو علامه جعفری شدیم که برای یک مشت بچه راهنمایی وقت گذاشتند؛ ...
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۴:۳۳
معرفی کوتاه سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت + متن کامل
سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بر طبق روش‌های علمی و با استفاده از دستاوردهای بشری و مطالعه آینده پژوهانه تحولات جهانی طراحی شده و شامل مبانی، آرمان‌ها، رسالت، افق و تدابیر است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۴:۲۶
پرونده بلوغ(۲)
نباید از تربیت صحیح جنسی نوجوانان غافل شد
مدیر مدرسه علمیه رشد با تأکید بر ضرورت تربیت صحیح نوجوانان گفت: باید به نوجوان در زمینه‌های مختلف آگاهی داد و البته برای آن قالب روشنی داشت تا زمینه‌های اخلاقی و تربیتی تبیین شود.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۲:۵۴
یادداشت | ملاک صدق و کذب در فضای مجازی
قانون مبارزه با جرایم رایانه ای، تبادل اطلاعات را در فضای مجازی آزاد دانسته اما به یک سری شرط هایی مقید کرده است. یکی از آن شرط ها نقل نکردن اخبار دروغ و تهمت به دیگران است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۴:۵۰
گزارش | روایت مبلغ دینی از اربعین امسال
یکی از بچه ها که سید هم بود، کنار راننده نشسته بود. عمامه اش را درآورد، راننده وقتی این حرکت را دید عکس العمل جالبی انجام داد و گفت: وقتی در تلویزیون روحانی سیدی را نشان بدهند ما حتی پایمان را هم جلوی...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۱۵
تربیت در سایه(۲)
۷ اصل روان‌شناسی در "تربیت" + شواهد قرآنی
یادگیری اکتشافی یکی از بهترین شیوه‌های جهت تربیت غیر مستقیم است. در یادگیری اکتشافی، متربی خودش مطلب را کشف می‌کند و خودش آن را فهم می‌کند، از این رو بهتردر جان او می‌نشیند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۲:۴۶
یادداشت؛
اندیشه آخرالزمان از ایدئولوژی تا عمل
نگاه مخلوط شده مسیحیت با یهودیت بینش نسبت به آخرالزمان را برای مسیحیان صهیونیست به صورت کاملا متفاوت با اصل خود به وجود آورد.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۲:۳۸
درباره کوروش هخامنشی؛
تاریخ نگاری قبل از قاجار چگونه حذف شد
اصولا در منابع قدیمی ما هیچ اشاره‌ای به کوروش نشده است. در شاهنامه اصلا اسم کوروش نیامده است. در «العبر» ابن خلدون هم اثری نیست.