Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - حوزه باید محور اسلامی سازی علوم انسانی باشد
شنبه ۲۶ آیان ۱۳۹۷ Saturday, November 17, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۱:۱۲
شناسه خبر: ۵۸۱۴۱۱
 
استاد سطح عالی حوزه:
حوزه باید محور اسلامی سازی علوم انسانی باشد
حجت الاسلام خانزاده به بیان موانع اسلامی سازی علوم انسانی پرداخت و ایجاد بروکراسی و عدم وجود نیروی متخصص را از موانع اسلامی سازی علوم انسانی دانست.

حجت الاسلام حمید خانزاده درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به موانع اجرای طرح اسلامی سازی علوم انسانی گفت: متأسفانه در ایران تمام فعالیت ها به دلیل مشکلات با سرعت کم انجام می شوند که آن هم به دلیل وجود بروکراسی اداری است و از سوی دیگر افراد هم از مباحث جهادی فاصله گرفته اند و مشغول کارهای اداری شده اند.

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم ادامه داد: به عنوان مثال شورای عالی انقلاب فرهنگی زمانی که مسؤولیتی همانند اسلامی سازی علوم انسانی به او واگذار می شود آن را به دلیل بروکراسی اداری در لیست فعالیت های خود قرار می دهد تا زمان رسیدگی به آن فرا رسد و از سوی دیگر اگر قرار است اعضا همانند کارمندان ساعت 7 صبح در محل حاضر شوند و ساعت ۱۴ آنجا را ترک کنند کاری که در بیست سال انجام می شد تا 50 سال دیگر هم انجام نمی شود.

وی اضافه کرد: این مشکلات در بخش تولید علم نیز وجود دارد به عبارت دیگر بروکراسی و افتادن در چالش های کاغذ بازی نیز در  تولید علم وجود دارد و از سوی دیگر از مباحث جهادی فاصله گرفته ایم و به کارهای اداری می پردازیم و به عبارت صریح تر دنیا بر وظیفه غلبه کرده است.

حجت الاسلام خانزاده تصریح کرد: هر فعالیتی به ویژه در مباحث فرهنگی و تولید علم، وجود اعتقاد راسخ در فرد انجام دهنده آن ضروری است؛ امروزه در میان علما و اساتید دانشگاه افرادی که دارای اعتقاد راسخ به اسلامی سازی علوم انسانی باشند کم هستند.

وی ادامه داد: برخی اساتید دانشگاه که علوم انسانی غیر اسلامی را آموخته اند و با آن عجین شده اند چگونه می خواهند اسلامی سازی علوم انسانی را بر عهده گیرند در حالی که اعتقادی به آن ندارند؛ افراد فراوانی هستند که می گویند علوم انسانی، اسلامی سازی شوند اما افرادی که اعتقاد راسخ به اسلامی سازی علوم انسانی داشته باشند اندک هستند.

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم با بیان این که در رأس اسلامی سازی علوم انسانی باید حوزه علمیه قرار داشته باشد، گفت: چنانچه در نام طرح آمده است علوم انسانی باید اسلامی شوند که متخصصان واقعی اسلام نیز در حوزه علمیه هستند البته بدین معنی نیست که افراد اسلام شناس در دانشگاه وجود ندارند اما باید حوزوی اسلام شناس این کار را انجام دهد.

وی ادامه داد: افراد حوزوی را نسبت به اسلامی سازی علوم انسانی می توان به چند دسته تقسیم کرد؛ نخست آن که برخی اسلام شناس قوی هستند و رساله های فراوانی نوشته اند اما متأسفانه نسبت به اسلامی سازی علوم انسانی دغدغه ای ندارند.

حجت الاسلام خانزاده افزود: برخی نیز که جوان تر هستند و دغدغه اسلامی سازی علوم انسانی را نیز دارند، اما از علم کافی برخوردار نیستند؛ به عبارت دیگر عده ای از فضلا که حتی ممکن است تدریس نیز داشته باشند و کتاب های فراوانی نیز تدوین کرده باشند و دارای دغدغه اسلامی سازی علوم انسانی نیز هستند اما به اندازه گروه قبل به مسائل اسلامی آشنایی ندارند.

وی اضافه کرد: مشکل دیگر مربوط به مدیریت حوزه علمیه است البته مراد صرف مرکز مدیریت نیست بلکه مراد افرادی است که عده ای از طلاب را مدیریت می کنند و قسمتی از اسلامی سازی را نیز پیش می برند، نمی توانند افرادی که هم دغدغه مند باشند و هم عالم را تربیت کنند.

استاد سطح عالی حوزه علمیه قم با تصریح بر این که تمام کارهای انجام شده در زمینه اسلامی سازی علوم انسانی در سطح متوسط است، خاطرنشان کرد: اسلامی سازی علوم  انسانی هنوز در آغاز راه است و قدم های اصلی برداشته نشده است؛ البته برای مقایسه فعالیت ها در زمینه اسلامی سازی علوم انسانی باید دید که حرکت ها در این مسیر بر اساس برنامه ریزی بوده است یا خیر و این که برخی می گویند در زمینه اسلامی سازی علوم انسانی کاری صورت نگرفته نیز اشتباه است./1324/ت۳۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۲:۱۴
استاد حوزه علمیه تشریح کرد؛
تفاوت مسائل فلسفه اسلامی با فلسفه یونانی
استاد حوزه علمیه گفت: شهید مطهری نکته ای را از علامه طباطبایی(ره) نقل می کند که علامه فرمودند مسائل فلسفی در یونان حدود دویست و اندی مسأله بود و در فلسفه اسلامی ۷۰۰ مسأله شده است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۳۹
رییس انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه:
پژوهش های حوزه به نام دانشگاه ثبت می شود
حجت الاسلام والمسلمین واعظ موسوی از این که تحقیقات و پژوهش های مختلف حوزه های علمیه به نام دانشگاه و سایر مراکز علمی ثبت می شود ابراز تاسف کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۱۳
استاد حوزه علمیه تبیین کرد؛
ساحات نفس/ استدلال ابن سینا بر ضرورت نبوت
استاد حوزه علمیه گفت: تا عقل نباشد امکان ندارد که دست انسان به دامن معصوم(ع) برسد چرا که عقل است که می گوید خدایی است و نبوت ضرورت دارد و این عقل می داند که خیلی از چیزها را نمی تواند بفهمد که ابن سین...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۱۰
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
اسلامی سازی علوم انسانی در گرو قوی شدن حکمت است
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که برای تقویت علوم اسلامی و اسلامی سازی علوم انسانی باید حکمت ما قوی شود، گفت: رکن حکمت بحث انسان است که اگر در حکمت نظری انسان شناسی مان ضعیف باشد، در حک...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۰۲
با حضور رییس انجمن کلام اسلامی حوزه؛
نشست علمی انسان شناسی کلامی شیعه و نقش آن در حکومت اسلامی برگزار شد
نشست علمی انسان شناسی کلامی شیعه و نقش آن در حکومت اسلامی در با حضور حجت الاسلام والمسلمین برنجکار رییس انجمن کلام اسلامی حوزه در سالن شهید عارف الحسینی مجتمع امام خمینی(ره) برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۷:۱۵
مسأله خشونت علیه زنان را نمی‌توان فقط با قانون رفع کرد
لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت با حضور استاد قاسم پور در جامعه‌الزهرا(س) نقد و بررسی شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۴:۲۱
به مناسبت سالروز بزرگداشت علامه طباطبایی؛
نشست علمی حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی برگزار شد
نشست علمی «حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی(ره)» با حضور حجج اسلام والمسلمین احمد واعظی و نجف لک زایی از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۳:۳۰
تمدید حکم رییس دانشگاه باقرالعلوم
هیات امنای دانشگاه باقرالعلوم(ع) با تمدید حکم حجت الاسلام والمسلمین مریجی ریاست دانشگاه باقرالعلوم(ع) برای یک دوره موافقت کردند.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۲:۴۲
مجمع عالی حکمت اسلامی:
تراث علمی و قرآنی علامه طباطبایی رونق بخش محافل علمی و فرهنگی است
مجمع عالی حکمت اسلامی با صدور بیانیه ای تاکید کرد که میراث حکمی، فلسفی و تراث علمی و قرآنی علامه طباطبایی عامل همچنان زنده، پاینده و رونق‌بخش محافل علمی و فرهنگی است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۱:۱۸
گزارش رسا از نشست علمی رابطه مفهوم موافق و اصل قانونی بودن جرم
رابطه مفهوم موافق و اصل قانونی بودن جرم و مجازات در نشست علمی بررسی میزان اعتبار مفهوم موافق در قوانین کیفری مورد بررسی قرار گرفت و به سه سؤال در این زمینه پاسخ داده شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۵۴
حجت الاسلام اسدی نسب:
قرآن ظرفیت نامحدودی برای نظام سازی در علوم انسانی دارد
دبیر همایش المیزان و علوم انسانی اسلامی با بیان این که اسلام درباره همه ابعاد از جمله مسائل اجتماعی و انسانی سخن گفته است، گفت: اگر به اسلام اعتقاد داریم باید وارد عمل شویم و نگذاریم علوم سکولار در م...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۳۷
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه:
هدف از استفاده علوم انسانی باید شکوفایی فطرت انسان باشد
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به نظریه فطرت مرحوم علامه طباطبایی در زمینه علوم انسانی گفت: هدف از استفاده علوم انسانی باید شکوفایی فطرت انسان باشد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۳۶
حجت الاسلام ساجدی:
علامه طباطبایی یکی از ستون های جریان فکری اسلامی است
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) با اشاره به اعتباریات و علوم انسانی از منظر علامه طباطبایی گفت: علامه طباطبایی به عنوان یکی از ستون های جریان فکری اسلامی تا حدودی در خلال بحث های معرفتی خود به مسائ...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۳۴
آیت الله رشاد:
غفلت از علوم انسانی اسلامی به معنای سپردن صحنه به سکولارها است
رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ترک صحنه و غفلت از علوم انسانی اسلامی به معنای سپردن صحنه به سکولاریسم و بی پناه رها کردن امت و سپردن شؤون مسلمین به دانش آموختگان سکولار است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۱:۴۱
استاد فلسفه دانشگاه تهران مطرح کرد؛
ماجرای نامه آیت الله بروجردی به علامه طباطبایی درباره فلسفه
دکتر محمدرضایی با اشاره به قضیه نامه آیت الله بروجردی به علامه طباطبایی(ره) در مورد تدریس فلسفه در حوزه گفت: ایشان علی رغم اصرار زیاد برخی طلاب برای تعطیل شدن فلسفه به علامه فرمودند: شما هر طور وظیفه ...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۵۶
با حضور آیت الله جوادی ‌آملی؛
همایش ملی"المیزان و علوم انسانی اسلامی" برگزار شد
همایش ملی "المیزان و علوم انسانی اسلامی" به مناسبت پاسداشت مجاهدت های علامه طباطبایی با حضور علما و شخصیت های برجسته حوزوی در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۶:۱۸
از سوی دفتر تبلیغات؛
فعالیت های معطوف به توانمند‌سازی علوم اسلامی حمایت می شوند
فعالیت های معطوف به توسعه و توانمند‌سازی علوم اسلامی از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم حمایت می شوند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۶:۱۱
از سوی مرکز تخصصی شیعه شناسی حوزه؛
هفتمین دوره کوتاه مدت شیعه شناسی برگزار می شود
هفتمین دوره کوتاه مدت شیعه شناسی از سوی مرکز تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم تحت اشراف حضرت آیت الله مکارم شیرازی ویژه طلاب سطح دو برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۳:۳۳
حجت الاسلام فربهی تبیین کرد؛
نظریه تفسیر قرآن به قرآن علامه طباطبایی
استاد فلسفه با اشاره به تلاش های علامه طباطبایی(ره) برای ارتقای سطح مبانی تفسیری قرآن کریم به تبیین نظریه تفسیر قرآن به قرآن این عالم برجسته فلسفه و تفسیر پرداخت.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۳:۳۰
از سوی مؤسسه یاران سبز موعود صورت می گیرد؛
برگزاری دوره تخصصی تبلیغ و تربیت دانش آموزی
دوره تخصصی تبلیغ و تربیت دانش آموزی ویژه طلاب از سوی موسسه فرهنگی تبلیغی یاران سبز موعود(عج) برگزار می شود.