Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - ضعف نظارتی مجلس یکی از عوامل مشکلات اقتصادی امروز است
جمعه ۲۵ آیان ۱۳۹۷ Friday, November 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۲۸
شناسه خبر: ۵۸۰۲۸۶
 
حسینی در گفت وگو با رسا:
ضعف نظارتی مجلس یکی از عوامل مشکلات اقتصادی امروز است
دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی مجلس دهم را یکی از ضعیف‌ترین مجالس به ویژه در بعد نظارتی دانست و گفت: وضع آشفته اقتصادی کشور گویای این ضعف هست، درست است که نمایندگان مجلس کار اجرایی نمی‌کنند اما بعد نظارتی مجلس نیز ضعیف بوده که در زمینه اقتصادی به این نقطه رسیدیم.

سیدمحمد حسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، درباره اهمیت طرح شفافیت سازی آرای نمایندگان گفت: در دوره‌های اول مجلس شورای اسلامی آرای نمایندگان شفاف بود.

وی افزود: بنده در مجلس پنجم نماینده بودم آن زمان ما به صورت قیام و قعود رای موافق یا مخالف خود را بیان می‌کردیم، در آن دوره‌ها همه نمایندگان و مردم می‌توانستند از آرای نمایندگان مطلع شوند و هیچ چیز مخفی وجود نداشت، اگر مورد خاصی پیش می‌آمد در آن مورد خاص به دلیل دقت بیشتر در آرا و یا محرمانه بودن مساله رأی را به صورت کتبی می‌گرفتند.

حسینی با بیان اینکه در آن دوره‌ها محرمانه بودن آرا یک استثناء تلقی می‌شد نه این که یک اصل تلقی باشد، ابراز کرد: متاسفانه در مجالس اخیر نمایندگان با فشار دادن یک دکمه رای خود را اعلام می‌کنند و هیچ کس نمی‌داند مواضع نمایندگان چیست به همین خاطر طرح‌هایی را شاهد هستیم که صد نفر امضا کردند اما در زمان رای‌گیری تنها 50 نفر به آن رای می‌دهند، این نشان می‌دهد که نوعی نفاق و دوگانگی وجود دارد و نظری که برخی نمایندگان به صورت علنی بیان می‌کنند با نظری که در رای‌گیری اعلام می‌کنند مخالف است که این رویه اصلا به مصلحت کشور نیست.

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با تاکید براینکه کشور نیازمند نمایندگانی است که با مردم روراست، یکرنگ و شجاع باشند و بتوانند موضع خود را با صراحت بیان کرده و از آن دفاع کنند، اظهار داشت: مردم با بررسی مواضع نمایندگان در مسائل اساسی کشور می‌توانند آن نماینده را در دوران انتخابات مورد ارزیابی قرار دهند.

وی افزود: مخفی بودن آرای نمایندگان به هیچ وجه به صلاح منافع کشور نیست،  این طرح باید مورد تایید و تصویب نمایندگان مجلس قرار بگیرد و وضعیت فعلی مجلس پایان پیدا کند چرا که زمان زیادی تا انتخابات مجلس باقی نمانده است.

حسینی مجلس دهم را یکی از ضعیف‌ترین مجالس جمهوری اسلامی به خصوص در بعد نظارتی دانست و گفت: وضع آشفته اقتصادی کشور گویای این ضعف هست، درست است که نمایندگان مجلس کار اجرایی نمی‌کنند و دولت هم کار اجرایی مناسبی در زمینه اقتصاد صورت نداده، اما بعد نظارتی مجلس نیز ضعیف بوده که در زمینه اقتصادی به این نقطه رسیدیم.

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی ادامه داد: آقای آخوندی سه بار برای استیضاح روانه مجلس شد که مجددا با رای بیشتر از قبل در سمت وزیر راه ابقا شد، آقای زنگنه نیز که از تحرک لازم در جهت فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها برخوردار نبود در جلسه استیضاح از نمایندگان مجدد رای اعتماد دریافت کرد که همگی این اقدامات حاکی از عملکرد ضعیف مجلس در بعد نظارتی  دارد و به جرات می‌توان گفت مجلس دهم یکی از ضعیف‌ترین مجلس‌های کشور است.

وزیر اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه اظهار داشت: امروز که مجلس تحت فشار افکار عمومی اقداماتی از قبیل استیضاح برخی وزیران و سوال از رییس‌جمهور را انجام داده امیدواریم بحث شفاف‌سازی آراء را نیز به سرانجام مطلوب برسانند تا شاید جبران بخشی از ضعف‌های مجلس باشد.

وی خاطرنشان کرد: مسلما اگر مجلس به این طرح بی توجه باشد بیش از پیش از چشم مردم خواهند افتاد و اگر در انتخابات‌های گذشته حدود دو سوم نمایندگان مجلس تغییر می‌کردند و یک سوم آنها باقی می‌ماندند این بار از یک سوم نیز کمتر خواهد شد و چه بسا به یک پنجم و یک ششم هم برسد و مردم مجددا به چنین نمایندگانی رای نخواهند داد به همین خاطر طرح شفاف‌سازی آراء نمایندگان نه تنها به مصلحت کشور بلکه به مصلحت نمایندگان نیز هست./813/ت۳۰۲/ق

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۴:۰۰
قنبری:
جبهه ظلم در هیچ دوره ای به اندازه امروز درمانده نبوده است
پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان این که آینده اسلام در سایه پیروی از امام حق بسیار درخشان خواهد بود، گفت: در هیچ دوره ای از تاریخ جهان اسلام این مقدار عزت نداشته و جبهه استکبار و ظلم تا این اندازه درمانده ...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۶:۰۸
توکلی:
وجود فساد اعتقاد مردم به نظام اسلامی و دین را متزلزل می کند
رییس مؤسسه دیده بان شفافیت و عدالت با بیان این که بدترین چیزی که سبب بی عدالتی در جامعه می شود شیوع فساد است، گفت: وجود فساد اعتقاد مردم به نظام اسلامی و دین را متزلزل می کند و بیکاری را افزایش می ده...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۷:۱۶
دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر در دیدار مراجع مطرح کرد؛
نقش ویژه حوزه و روحانیت در پیشگیری از اعتیاد| مراقب باشیم جوانان در دام اعتیاد گرفتار نشوند
سردار اسکندری گفت: حوزه، روحانیت و مراجع بسیار می توانند در امر پیشگری‌موثر باشند چرا که در ایام تبلیغی روحانیت در تمام مناطق حضور دارند و تاکید و توصیه آن ها اثرگذار است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۶:۰۳
امیر موسوی:
آمادگی نیروهای مسلح برای مقابله با هرگونه تهدید علیه نفت‌کش‌های ایرانی
معاون عملیات ارتش در باره تهدید نفتکش های ایران در آبهای بین‌المللی از سوی آمریکا گفت: ایجاد هرگونه مزاحمت برای حمل و‌ نقل و‌تجارت بین المللی از طریق آبراهه‌های بین‌المللی بر خلاف قوانین بین المللی بو...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۵:۵۹
حجت الاسلام رستمی:
تهرانی‌مقدم‌های صنعت و اقتصاد و سیاست کجایند؟
رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: شهید تهرانی‌مقدم علم را نه فقط برای علم بلکه برای پیشرفت و اقتدار کشورش و برای همه آزادگان دنیا می‌خواست و توانست استعدادهای جوان دانشگاهی را ...
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۷:۳۶
مشروح نشست خبری حجت الاسلام اژه ای؛
از حکم جاسوسی کارمند وزارت خارجه تا برخورد با قضات متخلف
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خود با خبرنگاران، به سؤالات رسانه ها درباره پرونده های فساد اقتصادی، جاسوسی کارمند وزارت خارجه، ممنوع الخروجی رییس سابق بانک مرکزی و برخورد دستگاه قضا با قضات متخلف پاسخ داد...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۲۱:۲۶
اعلام‌نظر شورای نگهبان درباره مصوبات و اساسنامه‌ها
شورای نگهبان نظر خود را در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی و اساسنامه‌ها اعلام کرد.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۵:۱۰
حجت الاسلام والمسلمین ایزدهی:
به پوسته ظاهری سنت الهی اکتفا نکنیم| الگوی قیام حسینی جامعه را به نقطه مطلوب می رساند
استاد حوزه علمیه قم قیام حسینی را به منزله چراغی روشن برای انقلاب اسلامی دانست و گفت: این قیام شامل رهبری، ساختار و اهداف سیاسی و مردم سالاری دینی می شود که می تواند ما را به نقطه مطلوب برساند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۱۰
نامه شورای هماهنگی گروه های فرهنگی حوزه برای محاکمه خائنان به کشور
شورای هماهنگی گروه های فرهنگی حوزه در نامه ای به وزیر اطلاعات و دستگاه های امنیتی خواستار محاکمه خائنان به کشور و معرفی آن ها به مردم شد.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۱:۲۲
لوییس فراخان:
سیاست های دولت آمریکا سبب نابودی این کشور می شود
رهبر جنبش امت اسلامی آمریکا گفت: رسانه‌هایی که تحت تاثیر جریان صهیونیسم هستند از حضور مجدد در ایران ناراحت هستند.
۱۳۹۷/۸/۱۶ - ۱۳:۳۰
رفیقدوست با اشاره به بیانات رهبر انقلاب:
مردمی شدن اقتصاد "مدیر انقلابی" می‌خواهد
الان اگر کسی بخواهد کسب‌وکاری راه بیندازد، از بیست و چند مؤسسه باید مجوز بگیرد. لذا تا این دولتِ بزرگ وجود دارد و تا افراد غیرانقلابی در اینجا هستند، کار درست نمی ­شود. یعنی ما برای تبدیل کردن اقتصاد ...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۹:۱۹
ذوالفقاری در گفت وگو با خبرنگاران:
تهدیدات در اربعین با اشراف اطلاعاتی خنثی شد
معاون امنیتی و نظامی وزیر کشور با اشاره به فعالیت های ستاد اربعین گفت: خوشبختانه در حوزه های امنیتی و انتظامی هیچ مشکل ناامنی نداشتیم و تهدیدات با اشراف اطلاعاتی خنثی شد.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۵:۲۶
حجت الاسلام ذوالنور:
ظرفیت های داخلی را احیا کنیم در اقتصاد مقتدر می شویم
نشست بصیرتی مرکز آموزش عالی معصومیه قم با حضور خواهران طلبه و سخنرانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۰۱:۱۲
همایش افول آمریکا در قم برگزار می شود
همایش افول آمریکا با حضور و سخنرانی اندیشمدان ایرانی و خارجی در مصلای قدس قم برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۲۱:۱۰
حجت الاسلام روانبخش هشدار داد؛
تئوری پردازی غربگرایان برای سلطه پذیر کردن جامعه
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به تلاش برخی غربگرایان برای سلطه پذیری جامعه گفت: عده ای کتاب می نویسند تا دوباره سلطه آمریکا را باز گردانند، امروز متفکران غربگرا کتاب هایی می نویسند تا نسل جوان را سلطه ...
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۵:۲۵
خروش پایگاه انقلاب اسلامی علیه ظلم و استکبار جهانی
مردم ولایتمدار و انقلابی قم همزمان با سراسر کشور با گرامیداشت داشت سالروز ۱۳ آبان، در محکومیت سیاست های خصمانه و دسیسه های نظام سلطه به ویژه آمریکای جهانخوار علیه ایران اسلامی راهپیمایی کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۴:۱۱
در دیدار رهبر جنبش امت اسلام آمریکا با رضایی مطرح شد؛
لزوم اتحاد مسلمانان در نهضت ضد هژمونی غرب
لوییس فراخان و جمعی از مسلمانان سیاه پوست آمریکا در روز ملی مبارزه با استکبار جهانی با محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفتگو کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۳:۳۹
در قطعنامه تظاهرات ۱۳ ‌آبان مطرح شد؛
سرافرازانه از مقطع تاریخی فعلی عبور خواهیم کرد| مبارزه تا نابودی کامل نظام سلطه ادامه دارد
راهپیمایان ۱۳ آبان با بیان این که سرافرازانه از مقطع تاریخی کنونی عبور خواهیم کرد، مخالفت قاطع خود را با تکرار هر نوع مذاکره و در هر موضوع با رژیم عهدشکن و شیطان صفت آمریکا اعلام کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۰:۱۱
آغاز راهپیمایی ضد استکباری ۱۳ آبان با شعار هیهات مناالذلة
مردم، طلاب، دانشجویان و دانش آموزان راهپیمایی گسترده خود به مناسبت یوم الله سیزدهم آبان را در سراسر کشور آغاز کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۰۰:۲۰
سپاه:
۱۳ آبان روز نواختن سیلی محکم ملت به رییس‌جمهور آمریکا است
سپاه پاسداران افول قدرت امریکا و ناکامی کاخ سفید در عرصه جنگ‌های نظامی، اقتصادی و رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی را محصول مقاومت، ایستادگی و استکبار ستیزی وقفه ناپذیر ملت ایران دانست.