Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - ترویج جدایی دین از سیاست ناشی از عدم فهم معنای دین و سیاست است| همه امامان فعالیت سیاسی و حکومت داشتند
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ Monday, October 15, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۹:۳۹
شناسه خبر: ۵۷۸۳۰۷
 
آیت الله اراکی:
ترویج جدایی دین از سیاست ناشی از عدم فهم معنای دین و سیاست است| همه امامان فعالیت سیاسی و حکومت داشتند
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان این که بر اساس عقاید مسلم مسلمانان خدا تنها فرمانروای سیاسی است، گفت: کسی که تصور کند دین از سیاست جدا است معنای دین و سیاست را نمی فهمد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مراسم عزداری شب تاسوعای حسینی که در حسینیه شهدای قم برگزار شد، با بیان این که امامت از ابتدای آفرینش بوده و در طول تاریخ بشر تداوم داشته است، گفت: از آغاز اولین جامعه ای که بشر تشکیل داد به دست امام بود و هیچگاه زمین خدا خالی از حجت نبوده و نیست.

وی افزود: در برخی از مقاطع تاریخی امام قدرت پیدا می کرد و مردمی که توان یاری امام را داشته باشند وجود داشت و امام حکومت رسمی تشکیل می داد اما در مواقعی هم که شرایط لازم برای حکومت رسمی فراهم نبوده ائمه حکومت غیر ظاهری و پنهان داشتند؛ بنابراین این که تصور شود که امامان حکومت نداشتند غلط است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به برخی شبهات مبنی بر این که امامان بعد از سیدالشهدا(ع) کار سیاسی انجام ندادند، اظهار داشت: این که تصور شود امامان بعد از امام حسین(ع) کار سیاسی نکردند غلط است چرا که امامت به معنای سیاست است، چرا که گاهی حکومت ها رسمی و ظاهری بوده و گاهی نیز به دلیل عدم وجود شرایط لازم این حکومت غیر ظاهری بوده است.

وی با بیان این که بر اساس عقاید مسلم مسلمانان خدا تنها فرمانروای سیاسی است، ادامه داد: کسی که تصور کند دین از سیاست جدا است معنای دین و سیاست را نمی فهمد؛ دین مجموعه فرمایشات الهی است و سیاست به معنای فرمانروایی است.

آیت الله اراکی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم ابرازداشت: عمدتا شرک بیان شده در قرآن کریم بدان معنا است که کسی دیگر در کنار خدا حق فرمانروایی داشته باشد، بدترین شرک این است که انسان فکر کند در کنار خدا صاحب فرمان دبگری وجود دارد.

وی دین را مجموعه فرمان های الهی دانست و عنوان کرد: امام فرمان های الهی را تبیین و اجرا می کند و به اذن الهی صاحب فرمان است.

نماینده خبرگان رهبری با بیان این که در قرآن کریم دو نعمت عام و تام بیان شده است، خاطرنشان کرد: نعمت عام شامل همه نعمت ها می شود و مقصود از نعمت تام نعمت امامت است؛ پیمان اطاعت اصلی ترین پیمان الهی با مردم بوده و ریشه همه پیمان ها است؛ اگر پیمان های جامعه بشری مبنی بر این پیمان نباشد بی اثر است.

وی اضافه کرد: اگر پیمان ها و معاهدات به اطاعت الهی بازنگردند بی ارزش است، ما پذیرفتیم فرمان خدا را اطاعت کنیم و با پذیرش فرمان الهی به وجود آمدیم به همین دلیل پذیرش و اطاعت فرمان الهی اساس زندگی بشر است.

آیت الله اراکی با بیان این که پیمان الهی تعهد دو طرفه است، گفت: یک طرف این پیمان اطاعت مردم و طرف دیگر پذیرش و به میدان آمدن امام است، امام زمانی باید به میدان بیاید که مردم برای یاری و اطاعت او اعلام آمادگی کنند.

وی افزود: در این عهد الهی باید پیمان اطاعت و نصرت نسبت به خدا و اهل بیت(ع) رعایت شود، اگر‌ مردم ادعای اطاعت کردند باید در عمل یاور امام باشند؛ مومنان با خدا پیمان بستند که خدا و امام را یاری کرده و همچنین برای تحقق آرمان های الهی تلاش کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که اعلام آمادگی مردم بر اساس عهد الهی سبب ایجاد وظیفه برای امیرمومنان شد، اظهار داشت: در جریان کربلا نیز مردم نامه نوشتند که آماده اطاعت و نصرت هستند و امام حسین(ع) موظف به قیام شد.

وی ادامه داد: اگر مردم آماده باشند به پیمان خود عمل کنند امام وظیفه دارد قیام کند و اگر وسط راه مردم برگشتند امام نمی تواند قیام را رها کند.

نماینده خبرگان رهبری تأکید کرد: امام زمان آخرین امام است و باید نصرت در حدی باشد که برای برقراری حکومت عدل جهانی کفایت کند و مردم در حدی وفادار باشند که امام را رها نکنند، در راه یاری امام محاصره و جنگ وجود دارد که یاران امام تا آخر باید همراه ایشان باشند و در اینجا دیگر حادثه کربلا تکرار نخواهد شد.

وی عنوان کرد: تا زمانی که جامعه حمایتگر کامل از امام نشود و اهل پیمان شکنی و عدم وفاداری باشد غیبت پایان نمی یابد، مردم باید آمادگی کامل داشته باشند تا حضرت ظهور کرده و حکومت عدل الهی را تشکیل دهند./1323/

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۲:۴۵
حجت الاسلام والمسلمین علیمرادی در گفت وگو با رسا:
احراز ساده زیستی شرط روی کار آمدن مسؤولان باشد
نماینده خبرگان با تأکید بر این که احراز ساده زیستی باید شرط روی کار آمدن مسؤولان باشد، گفت: تا زمانی که روح ساده زیستی در مسؤولان حاکم نشود، امکان تحقق اهداف انقلاب وجود نخواهد داشت.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۲:۲۵
حجت الاسلام والمسلمین دیرباز:
وجود شفافیت در کشور مانع فساد می شود| مسؤولان در عمل اهداف انقلاب را عینیت بخشند
نماینده خبرگان با اشاره به این که مسؤولان باید با رفتار خود اهداف انقلاب و منویات رهبر معظم انقلاب را عینیت بخشند، گفت: اگر مردم از زندگی مسؤولان خود آگاه باشند و ساده زیستی را در آن مشاهده کنند، نسبت...
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۳:۵۰
آیت الله سبحانی:
فقه و طبابت رابطه تنگاتنگی دارند| به برکت انقلاب بی نیاز از پزشکان خارجی هستیم
حضرت آیت الله سبحانی با بیان این که فقه با طبابت رابطه تنگاتنگی دارد، گفت: از اول کتاب طهارت تا آخر کتاب دیات فقیه محتاج طبیب در تشخیص موضوعات است تا بتواند حکم دهد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۰:۱۲
پیام تسلیت ‌آیت الله نوری درپی درگذشت حجت الاسلام شجاعی
حضرت آیت الله نوری همدانی با صدور پیامی درگذشت حجت الاسلام سید ابوالقاسم شجاعی را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۹:۵۳
آیت الله جوادی ‌آملی:
مردم فرشته گونه دین و کشور را حفظ کردند| برخی در کشور خلاف مسیر انسانیت حرکت می کنند
حضرت ‌آیت الله جوادی آملی با بیان این که دفاع مقدس از آنجا که همه کشورهای جهان علیه ما متحد شدند جنگ جهانی سوم بود، گفت: در این میان تنها دینِ مردم باعث حفظ کشور شد و مردم فرشته گونه دین و کشور را حف...
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۸:۲۷
آیت الله مکارم با صدور پیام تسلیتی:
مرحوم شجاعی از فراز منبر به هدایت مردم می پرداخت
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با صدور پیام تسلیتی، درگذشت حجت الاسلام والمسلمین شجاعی را تسلیت گفت و از مجاهدت های آن مرحوم در مسیر هدایت مردم و نشر معارف اهل بیت، تجلیل کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۷:۰۵
در دیدار دبیر شورای عالی حوزه مطرح شد؛
تأکید آیت الله شبیری بر تقویت درس اخلاق در حوزه| جای درس اخلاق هایی مانند درس امام در حوزه خالی است
حضرت آ‌یت الله شبیری با تأکید بر تقویت دروس اخلاق در حوزه گفت: امام که درس اخلاق می گفتند تا چند روزی حوزه یک حال و هوای دیگر داشت. امروز جای این درس اخلاق‌ها در حوزه خالی است.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۵:۰۳
آیت الله اراکی:
نمی‌توان برای جامعه اسلامی نسخه غربی نوشت| با اتکای به بیگانگان قدرت حاصل نمی شود
نماینده خبرگان با بیان این‌که جامعه اسلامی در همه ابعاد با جامعه غربی تفاوت دارد، تأکید کرد: نمی‌توان برای جامعه اسلامی نسخه غربی نوشت، زیرا غربی‌ها کاملاً برعکس مبانی و آموزه‌های ما عمل می‌کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۴:۰۱
رییس جمهور در آیین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها:
ماندن یا نماندن برجام مهم نیست| با وحدت از دوره فعلی عبور خواهیم کرد
رییس جمهور با تاکید بر اینکه ایران اسلامی و ملت بزرگ ایران از همه توطئه ها با وحدت ، اتحاد و یکپارچگی عبور خواهد کرد، تأکید کرد که می‌توانیم آمریکا را شکست دهیم.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۰۴
دیدار آیت الله حسینی بوشهری با آ‌یت الله شبیری زنجانی
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه با حضرت ‌آیت الله شبیری زنجانی دیدار و گفت وگو کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۳:۲۳
آیت الله جوادی ‌آملی:
مهم ترین عامل پیوند حوزه و دانشگاه علم دینی است| تنها فقه و اصول علم دینی نیست
حضرت ‌آیت الله جوادی آملی با بیان این که علمی که موضوع ‌آن خدا باشد علم دینی است، مهم ترین عامل پیوند حوزه و دانشگاه را علم دینی دانست.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۲:۲۶
آیت الله حسینی بوشهری:
دشمن به دنبال حذف فرهنگ عاشورا و مهدویت برای غلبه بر شیعیان است
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به توطئه های دشمن علیه امت اسلام به ویژه شیعیان، نسبت به تلاش دشمن برای حذف و تحریف فرهنگ عاشورا و مهدویت برای غلبه بر تشیع هشدار داد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۰:۲۰
تکذیب یک نقل قول از سوی دفتر آیت الله مکارم
دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی، نقل قول منتسب به این مرجع تقلید در مورد لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم را تکذیب کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۸:۵۸
آیت الله موحدی کرمانی:
مسؤولان و نخبگان نسبت به رفع موانع و مشکلات کشور همت کنند
آیت الله موحدی تأکیدکرد: مسؤولان و نخبگان با شناسایی دقیق معضلات جامعه و توجه به راهکاری معقول، نسبت به رفع موانع و مشکلات کشور به‌ ویژه در حوزه اقتصاد و معیشت عمومی همت بگمارند.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۷:۴۲
در دیدار جمعی از وعاظ و خطبا مطرح شد؛
تأکید آیت الله وحید خراسانی بر بزرگداشت هفتم صفر شهادت امام مجتبی
حضرت ‌آیت الله وحید خراسانی توصیه کرد که تمامی هیئات مذهبی در روز هفتم صفر، با حرکت دسته‌جات عزاداری، موجب تسلای قلب مادر پهلوشکسته‌ امام مجتبی(ع) شوند.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۲:۵۷
آیت الله علوی گرگانی:
ابعاد شخصیتی حضرت ابوطالب برای دنیا تبیین شود
حضرت آیت الله علوی گرگانی با اشاره به نقش و جایگاه ویژه حضرت ابوطالب(ع) در حفظ رسالت پیامبر تأکید کرد که ابعاد شخصیتی حضرت ابوطالب باید برای دنیا تبیین شود.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۲:۱۴
نامه آیت الله مکارم به رییس دستگاه قضا درباره مباحث مهریه
حضرت آیت الله مکارم شیرازی در نامه ای سرگشاده به رییس قوه قضاییه، توضیحات ارائه شده از سوی وی درباره مهریه را کافی و قانع کننده ندانست و مشکل جوانان گرفتار به دلیل مهریه را جدی خواند.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۱:۵۶
آیت الله حیدری در گفت وگو با رسا هشدار داد؛
القای بن بست در کشور با هدف صاف کردن جاده مذاکره و مصالحه با ‌آمریکا| رسانه ها دستاوردهای انقلاب را تبیین کنند
نماینده خبرگان القای بن بست در کشور را خیانت دانست و گفت: برخی از روی خیانت و ترس از استکبار به مردم القا می کنند که جامعه به بن بست رسیده تا راهی برای مذاکره و مصالحه با آمریکا پیدا کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۰۰:۲۱
در دیدار جمعی از مسؤولان لبنانی مطرح شد؛
تجلیل آیت الله نوری همدانی از مجاهدت های حزب الله لبنان| نباید اجازه نفوذ به دشمن داده شود
حضرت ‌آیت الله نوری همدانی با تجلیل از مجاهدت های حزب الله لبنان و سید حسن نصرالله در مقابله با استکبار گفت: حزب الله توانسته در برابر دشمنان و صهیونیست ها با قدرت ایستادگی کرده و عزت و عظمت اسلام ر...
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۳:۵۱
آیت الله اعرافی:
پایبندی به ارزش های اسلام و انقلاب ملت ایران را پیروز خواهد کرد| عاقبت غربگرایی تحقیر و ذلت است
امام جمعه قم عاقبت غربگرایی را تحقیر و ذلت دانست و گفت: عربده های امروز دشمنان ظاهری است و باید بدانیم ایستادگی و پایبندی به ارزش های اسلام و انقلاب ما را پیروز خواهد کرد.