Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | تزلزل امنیت؛ پیامد هجمه به اشتراک فرهنگی ملت‌ها
دوشنبه ۲۱ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 12, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۷/۹ - ۰۸:۲۵
شناسه خبر: ۵۷۸۲۲۵
 
یادداشت | تزلزل امنیت؛ پیامد هجمه به اشتراک فرهنگی ملت‌ها
هرگونه اقدام علیه مولفه­ های همگرایی از سوی رسانه ­ها، اصحاب قلم، سیاسیون و .... در حقیقت تجاوز به امنیت ملی و منطقه­ ای دو کشور است.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، ارتباط پیوندهای فرهنگی و ما به الاشتراکات آن در حوزه امنیت دو ملت و امنیت منطقه­ ای بعد از التفات به این مهم که مقوله همگرایی یکی از ارکان و ابعاد بسیار مهم بحث امنیت است، قابلیت تحلیل و بررسی پیدا می ­کند. در واقع صحبت کردن از مقوله امنیت چه در بّعد ملی و چه در بّعد منطقه­ای آن بدون التفات و پذیرش لازمه­ ی ضروری آن یعنی همگرایی - چه از حیث داخلی آن و یا جنبه اتحاد دو ملت - بحثی پوچ و فاقد ارزش است.

اسلام به عنوان بزرگترین منادی همگرایی و وحدت همواره مسلمانان را با صرف نظر از تمامی تفاوت­ ها و تضادهای اندیشه ­ای، قومی، اجتماعی، رفتاری، فرهنگی و ... دعوت به اتحاد و پرهیز از اختلاف کرده و این استراتژی مهم اسلام در آیات بسیاری به چشم می­خورد.(۱) همچنین این رویه را نسبت به غیر مسلمانان روا داشته، امر به همگرایی حول مابه الاشتراکات اعتقادی کرده است.(۲)

اساسا لازمه بحث از تشکیل «امت واحده» به عنوان یکی از آرمان ها و اهداف والای اسلام، رسیدن به همگرایی و اتحاد حول مشترکات فرهنگی - به معنای اعم آن که شامل اعتقاد هم می­ شود- است. در واقع شاید یکی از معانی امت واحده در جهان امروز – جدای از بحث تشکیل حکومت واحد اسلامی – را بتوان در ذیل مفهوم همگرایی حول ما به الاشتراکات فرهنگی تفسیر کرد و به سخن دیگر، مفهوم «امت واحده» حقیقت مشکک ه­ای است که ابتداترین مرحله آن همگرایی ملت­ های مسلمان حول محورهای مشترک و ما به الاشتراکات فرهنگی است و والاترین بُعد این حقیقت با مقوله ظهور و مهدویت تجلی می­ یابد. بر این اساس تحقق مراحل پایین ­تر را می ­توان مقدمه ­ای برای رسیدن به مراحل بالاتر و اعلی مرتبه آن یعنی «ظهور» دانست.

اکنون سوالی که جای طرح و بررسی دارد این است که آیا رابطه­ ای بین عوامل دینی، زبانی، نژادی، تاریخی، آداب و سنن دو ملت در رابطه با بحث همگرایی آنان وجود دارد؟

برای پاسخ باید گفته شود همانگونه که عوامل یاد شده در پرسش فوق قابلیت ایجاد شکاف و اختلاف و بسترساز واگرایی دو ملت را دارد، نیز قابلیت ایجاد اتحاد و همگرایی بین دو ملت را دارا هستند. این عوامل بالقوه دارای قابلیت دوسویه همگرایی و واگرایی­اند که بالفعل رساندن هر یک از طرفین ملزوم سیاست ها، کنش­ ها و عملکردهای دولت­ ها، ملت­ ها، رسانه ­ها، جریانات و احزاب و موارد عدیده­ ی دیگری است که ضرورتا فعلیت یافتن هر یک از طرفین این قابلیت، نتایج و ثمرات متفاوتی را هم رقم خواهد زد.

آنچه که این قابلیت بالقوه را به سمت واگرایی بالفعل سوق خواهد داد بازی رسانه­ ای و یا کنش ­های دوَل و ملت ها بر اساس ما به الامتیازات نهفته در عوامل یاد شده است و آنچه که قابلیت مذکور را به همگرایی بالفعل بدل خواهد کرد تلاش رسانه­ ها، دول و ملت ها بر حول مدار ما به الاشتراکات است و در این صورت است که شاهد تجلی بخشی از آرمان «تَعالَوا إِلى كَلِمَةٍ سَواءٍ بَينَنا وَبَينَكُم»(۳) خواهیم بود، حال آنکه این دستور نسبت به وحدت با اهل کتاب داده شده در حالی که مبحث ما دو ملت مسلمان ایران و عراق است که علاوه بر اشتراکات فراوان تاریخی، تمدنی و جغرافیایی در اعتقادات و مسائل مذهبی نیز مشترکند پس این دستور به طریق اولی نمود خواهد داشت.

همانگونه که گفته شد مقوله مهم همگرایی لازمه حیاتی مسأله امنیت در حوزه ­های منطقه ­ای و داخلی دو ملت است و فهم رابطه مشترکات فرهنگی دو ملت با مقوله امنیت متوقف بر فهم رابطه همگرایی با امنیت است. حال باید گفته شود آنچه که قدرت هم افزایی و توسعه این همگرایی و وحدت را دارد اشتراکاتی است که در فرهنگ دو ملت محقق­ اند. پس هرگونه اقدام علیه مولفه­ های همگرایی از سوی رسانه ­ها، اصحاب قلم، سیاسیون و .... در حقیقت تجاوز به امنیت ملی و منطقه­ ای دو کشور است زیرا با انتفای لازم، ملزوم نیز منتفی می­ شود.

از این رو کسانی که تلاش می­ کنند تا این همگرایی را به شکلی خدشه دار کنند عامدانه یا جاهلانه در زمین دشمن علیه امنیت ملی کشورشان بازی می­ کنند. بر این اساس، شایعاتی چون فرستادن آب رودخانه­ های خوزستان به عراق، رواج توریسم جنسی در مشهد و شایعات تفرقه برانگیز دیگری از این دست را که یا توسط شبکه های معاند خارجی چون «من و تو» و یا به دست قلم به مزدان و عوامل غربگرای داخلی که سابقه دیرینه ­ای در همبازی شدن با دشمن علیه منافع ملی کشور دارند باید در همین راستا تفسیر کرد. رفتارهایی که در آن، ما به الاشتراکات به طور مستقیم و یا غیر مستقیم هدف قرار می ­گیرد و ما به الامتیازات پردازش می­شوند تا همگرایی دو ملت فرو ریزد.

تلاشگران انهدام وحدت و همگرایی در حالی به مسائل حاشیه ­ای بی اساس می­ پردازند که دو ملت ایران و عراق سال هاست که درگیر مبارزه با تروریسم سازمان یافته است و تقویت همین ما به الاشتراکات و همگرایی عامل پیروزی های آنان بوده است. از شبکه ­های خارج نشین انتطاری بیش از این نمی­ رود؛ اما روی سخن با جریانات خاص داخلی است که اگر نه به دستورات دینی که بر تفکرات ناسیونالیستی و ملی گرایی هم پایبند بودند بایسته آن بود که به خاطر منافع و امنیت ملی و موقعیت منطقه­ ای، نیز منافع اقتصادی، بازرگانی و گردشگری و همچنین و جود رقبایی چون ترکیه و امارات و عربستان دست از این واگرایی و دامن زدن به اختلافات بکشند.

این واگرایی و اختلاف افکنی در حالی صورت می­ گیرد که امروز روابط دو ملت از هر زمان دیگری استوارتر است تا آنجا که پویش های مردمی از سوی ملت عراق برای اثبات غیرقابل گسست بودن پیوندهای دو ملت ایجاد می­ شود و نیر در حادثه حمله به کنسولگری ایران در بصره، مردم عراق به صورت خود جوش در ساختمان کنسولگری حاضر و اقدام به نظافت و آب و جارو زدن آنجا کردند. آیا این جزء به واسطه تحکیم پیوندهای فرهنگی و تعمیق روابط بر اساس ما به الاشتراکات میسر می ­شد؟ و آیا سعی در از میان بردن این پیوندها خیانت به منافع ملی محسوب نمی­ شود؟/۹۱۸/ی۷۰۲/س

داود موذنیان

پی نوشت

۱. از جمله این آیات می­توان به آیات شریفه: 159 / انعام، 103 و 105/آل عمران، 9 و 10 و 11 /حجرات، 16/شورا، 71 / نساء، 213 / بقره، اشاره نمود.    

۲. آل عمران، 64

۳. همان.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۲:۰۲
سفرنامه اربعین | در پیاده روی اربعین چه گذشت
عراقی ها بسیار دوست دارند نظر ایرانی ها را درباره کشورشان بدانند. شاید به خاطر تاریخ دیرینه و همسایگی ما با آنها، این موضوع برای شان مهم است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۴:۱۸
دهه محسنیه؛ سنت یا بدعت
ایام محسنیه عنوانی است كه در سال های اخیر در خصوص ایام جسارت به خانه حضرت زهرا(س) و سقط نوزاد ایشان در پایان ماه صفر و آغاز ربیع اطلاق شده و تلاش می شود مجالس سوگواری در این رابطه برقرار شود.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۴:۰۲
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران مطرح کرد؛
بهترین زمان انعقاد نطفه برای داشتن فرزندی زیبا و باهوش
استاد دانشگاه تهران گفت: بهترین تولدها از آن نوزادهایی است که پدر و مادرشان عاشقانه خواسته اند که بچه دار شوند، انتخاب زمان در انعقاد نطفه و فرزند آوری بسیار مهم است، حال سؤال می شود در طول سال چه زما...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۵۸
چرا تجویزهای ضدخلق پول گمراه‌کننده است
ادبیات ضدخلق پول، برای برخی جریانات فکری در حوزۀ اقتصاد اسلامی‌ نیز مقبولیت یافته، تا جایی که آنها نظام بانکداری مطلوب اسلام را بانکداری ذخیره کامل دانسته‌اند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۴۱
با محوریت قصه تاریخی دینی؛
انیمیشن سینمایی "در مسیر باران" منتشر شد
فیلم سینمایی "در مسیر باران" یکی از این انیمیشن‌های جذاب و مناسب برای خانواده ها و دانش آموزان محسوب می‌شود که در سال ۱۳۹۶ از سوی یکی از انیمیشن سازان ایرانی ساخته شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۱:۰۰
مهمان ناخوانده؛
یادداشت | اعضای جدید خانه‌های ایرانی
جای تأمل دارد فناوری اینترنت بدون هیچ محدودیت و مانع و تحریمی در ایران اجرایی می شود، اما توان به کارگیری فناوری های دیگری حتی هواپیمایی را در ایران نداریم.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۲۷
"امر به معروف و نهی از منکر" مظهر عملی مسؤولیت‌پذیری و پیشرفت
از مهمترین نقاط ضعفی که در جامعه ایران فراگیر شده است و بیشتر افراد مبتلا به آن هستند، عدم مسئولیت‌پذیری است که ناشی از اعتماد به نفس بیجاست.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۲:۰۱
سفرنامه هند(۳)
از چالش قطار تا تعامل با کفار غیر کتابی
مساله تعامل با کفار غیر کتابی، موضوعی اساسی است که جا دارد فقهای عظام به آن بپردازند و با استفاده از ظرفیت بی بدیل فقه شیعه، گره از کار مسلمانان هند باز کنند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۰:۱۵
یادداشت | پیروزی صددرصدی شعار "حب الحسین"
نقطه عطف ارتباط و پیوند ایرانی‌ها و عراقی‌ها را باید در خونخواهی از قاتلان اباعبدالله الحسین(ع) جست؛ آنجا که به فرماندهی مختار ثقفی یک‌صدا فریاد «یا لثارات الحسین» را سر داده بودند.
۱۳۹۷/۸/۱۲ - ۱۵:۰۳
در خبرگزاری رسا؛
پرونده تحلیلی "بلوغ" منتشر می‌شود
بررسی آموزش‌های صحیح دوران بلوغ و مشکلات این دوران، تبیین نقاط آسیب‌زای سند ۲۰۳۰ و خلأ آگاهی های دوران بلوغ از منظر اسلامی در مدارس و خانه‌ها از محورهای مهم این پرونده بلوغ است.
۱۳۹۷/۸/۱۰ - ۱۵:۵۸
یادداشت | پیام حضور زائران اربعین از ۴۰ کشور جهان
اربعین امسال، برخی زوار و مواکب با نصب تصاویر شهدای مظلوم یمن تلاش کرده اند دنائت و پستی سیاست رسانه ای کشورهای غربی را در بی تفاوتی آنها به کشتار مظلومانه مردم یمن نشان دهند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۸:۵۵
یادداشت | شب‌های عصر مدرنیته؛ آرام یا ناآرام
شناخت شب و روز و جایگاه آن در سیستم خلقت و زندگی بشری، بسیار حائز اهمیت است. تفکر اسلامی در مقابل تفکر مدرنیته غربی، در این باره اختلاف نظرهایی دارند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۸:۴۵
اربعین رسانه جهانی؛
یادداشت | چرا امام حسین ندای "یا اهل العالم" سر داد
پیاده روی اربعین ارتباطی ناگسستنی با نبوت دارد. زائر به زیارت نوه پیامبر می رود. زائر، لبیک به ندای آزادی خواهی، حق طلبی، عدالت، مبارزه با ستمِ امام حسین(ع) می دهد.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۱:۴۱
در گفت‌وگو با حجت الاسلام والمسلمین بنیادی مطرح شد؛
اربعین تبلور همدلی میان پیروان ادیان الهی
نایب رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین گفت: اربعین تبلور وحدت و همدلی میان شیعیان بلکه مسلمانان و پیروان سایر ادیان در تمرکز بر یک امر الهی و مطابق با فطرت‌‌ها است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۴۱
سفرنامه اربعین؛
گزارش | جای خالی موکب‌های یمنی
در موکب شباب المقاومه، جایگاهی برای یمنی ها تدارک دیده شده بود و دو جوان یمنی با لباس مخصوص یمن و خنجرهای معروف خود در آنجا ایستاده بودند، تلاقی کاروان پیاده روی یمن با این موکب بسیار دیدنی شد.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۳:۵۹
یادداشت| "کنار قدم‌های جابر"
یکی از شگفتی‌های اربعین، گسترش چشمگیر این حرکت بزرگ در سال‌های اخیر است که با وجود کینه‌توزی دشمنان و کشورهای استکباری به منظور جلوگیری از رشد همه جانبه این راهپیمایی، روز به روز با افزایش همراه بوده ...
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۰:۳۵
دولت اسلامی و هویت ارزشی جامعه
بدون شک، «انقلاب اسلامی» همچنان که از نام آن آشکار است، انقلابی است که از نظر ماهیت ایدئولوژیک، ریشه در آیین «اسلام» دارد و بر اساس مایه‌ها و مضامین الهی آن شکل گرفته است.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۰:۳۰
گزارش | رویکرد جهادی انقلابی "کمیته امداد" نیاز امروز جامعه
با توجه به پاسخگو نبودن اعتبارات دولتی نسبت به نیازهای مردمی در وضعیت کنونی، کمیته امداد امام خمینی با عزم جهادی و تلاشی انقلابی، گام‌های مؤثری را در جهت رفع دغدغه تأمین معیشت مددجویان تحت حمایت برداش...
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۰۹:۳۵
یادداشت | مراجع شيعه؛ کابوس استعمار
بزرگان دين بدون داشتن قدرت نظامي و منصب سياسي رسمي در مقابل بزرگترين قدرت‌هاي دنيا ايستاده‌اند و حتي از تقديم خون خود در اين راه هراسي نداشتند.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۴:۰۱
یادداشت | تالار عزا یا دالان بدعت
امروزه شاهد ظهور پدیده ای نه چندان دلچسب در مراسم های ترحیم هستیم. حضور در تالارها و سالن همایش ها برای برگزاری غیرمتعارف آیین ترحیم یکی از ناهنجاری هایی است که دامنگیر جامعه شده است.