Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تجلی اخلاق در مکتب حسینی
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ Saturday, December 15, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۱:۵۲
شناسه خبر: ۵۷۸۱۹۶
 
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی مطرح کرد؛
تجلی اخلاق در مکتب حسینی
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی گفت: امروز عدم استفاده فکری از قیام عاشورا به عنوان یک ثروت بزرگ و میراث عظیم، خسارتی بزرگ برای نسل های جدید است.

به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه خطبه حضرت امام حسین (ع) در روز عاشورا یک منبع قوی، غنی و پر از اندیشه های ناب قرآنی است، گفت: از درون این خطبه های پرمایه و مالامال از اندیشه های قرآنی، مکتب اخلاقی، اجتماعی، عرفانی و انقلابی اسلام قابل استخراج است، و تمرکز بر خداوند متعال به عنوان نقطه کانونی هستی و زندگی در آن موج می زند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی درجمع عزاداران حسینی در شهر مقدس قم با اشاره به این که جمله جمله دو خطبه عاشورای حسینی ملهم از قران کریم است، خاطرنشان کرد: عاشورای حسینی بزرگترین و گسترده ترین شرح بر قرآن است و چگونگی مدل دادن به اندیشه های اخلاقی و اجتماعی قرآن و تطبیق آن بر جامعه در این دو خطبه انعکاس یافته است.

وی ادامه داد: ولی افسوس، که ما از این سرچشمه اسلام و تجسم قران آنگونه که باید استفاده و بهره ای نمی بریم و گاهی تنها به عزاداری کردن اکتفا می کنیم، این در حالی که، عزاداری تنها بهانه ای برای کانال زدن به فکر و اندیشه حسینی است نه اینکه خود نقطه نهایی، اساسی و پایانی باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی تصریح کرد: ویژگی عزاداری حسینی، این است که فضایی از احساس لطیف و عمیق و کم نظیر را فراهم می آورد تا ما به پیام هایی گوش دهیم که هیچ کس در هیچ مقطعی از تاریخ جز امام حسین (ع) نگفته است.

وی ادامه داد: امروزه که انقلاب اسلامی ایران فرصتی بسیار مهم را فراهم آورده، باید فکر و اندیشه های مکتب حسینی (ع) را به نسلهای خود ارائه کنیم و زیبایی های محیرالعقول و سحرانگیز این مکتب را به جامعه ارزنی بداریم.

*خطبه امام حسین منبعی غنی برای نسل ها

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خطبه های امام حسین (ع) در روز عاشورا سرشار از اندیشه های اخلاقی، اجتماعی، عرفانی و انقلابی است، گفت: البته نزدیک شدن به این منبع نیازمند اتخاذ روش درست و شیوه های علمی است.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی بیان داشت: قیام حسینی برای همه انسانها و بشریت است و اکتفا کردن در طرح آن به یک مذهب یا دین خسارت است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم تصریح کرد: قیام عاشورا تجلی و تجسم همه اسلام و قرآن کریم است و همه اسلام و قران در قیام حسینی، انعکاس شفافی پیدا کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی افزود: امروز عدم استفاده فکری از قیام عاشورا به عنوان یک ثروت بزرگ و میراث عظیم، خسارتی بزرگ برای نسل های جدید است.

*پیوند احساس و اندیشه در قیام عاشورا

وی با اشاره به پیوند احساس و اندیشه در عاشورای حسینی گفت: عزاداری یک بستر و فضای احساسی مناسبی است که باید از طریق آن به اندیشه حسینی کانال بزنیم و دریای مواج اخلاق، اندیشه ها، آموزه ها و تعالیم حسینی را به جامعه، نسل ها و به همه ابعاد زندگی خود ارزانی بداریم.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی تصریح کرد: استفاده از عاشورا به شکل محدود کار درستی نیست و باید حوزه و دانشگاه برای استخراج مکتب جامع الاطراف و عظیم حسینی، حساب ویژه ای باز کنند.

وی ادامه داد: برای بشریت و نسل های امروز، دو خطبه امام حسین (ع) در روز عاشورا، حاوی و در بردارنده یک دنیا افکاراست که باید در حوزه ها و دانشگاه ها تدریس و روی آنها تمرکز جدی صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خاطرنشان کرد: هر جمله این خطبه ها، یک باب و پنجره ای را به روی اندیشه های ژرف دینی می گشاید، قیام حسینی مکتبی اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی، عرفانی، اخلاقی و انقلابی است.

وی گفت: اگر امام حسین (ع) و مکتب عاشورا را با همه ابعاد و اضلاع خود فهم کنیم می توان در دنیای پرآشوب، پر رمز و راز، پرمعنای و پر از ظلم و مکتب های متنوع امروزی، این پرچم را بلند کنیم و بگوییم راه درست را ما داریم ولی آیا ما از امام حسین (ع) فراتر از عزاداری استفاده ای می کنیم؟

*تجلی اخلاق در مکتب حسینی

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی با اشاره به تجلی اخلاق در مکتب حسینی گفت: اخلاق ضامن تحقق ایمان، فضا دهنده به توجه به خداوند، بستر انقلاب و بعثت، جوشنده و الفت آورنده و خط و ربط دهنده به افراد و آحاد جامعه و نیاز شدید دین است و همه خطبه های امام در روز عاشورا، با اخلاق شروع شد.

وی، سخن گفتن در معرکه خشم و عداوت و دعوت به شنیدن موعظه، بیان وقایع و رفع سوء برداشت، دریدن پرده های جهل و مغلطه ها، رعایت انصاف در قول و عمل و ... را جلوه های مهم اخلاقی در خطبه های امام حسین (ع) در روز عاشورا ذکر کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی به عنوان نمونه گفت: امام حسین (ع) انقلاب خود را بر اساس نفی بی انصافی بنا کرده است، انصاف در صدر و بالاترین نقطه فضائل اخلاقی قرار دارد و در جامعه بی انصاف، فضائل استقرار پیدا نخواهد کرد.

وی ادامه داد: انصاف اختلاف ها را برطرف و انس و همگرایی را بین انسان ها و افراد جامعه برقرار می کند، بنابراین، امروز که ندای رهبر معظم انقلاب این است که باید دعواها را کنار بگذاریم همه جناح ها به آن لبیک بگویندو این نگاه اصیل اسلامی را بازسازی کنند.

*خطر جناح بازی برای نظام

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خاطرنشان کرد: اختلاف جناحی سم مهلک برای دین و جامعه ماست، اگر فضا به گونه ای باشد که شب و روز را با نگاه بدبینانه به طرف مقابل سپری کنیم دین کارآمدی و قدرت خود را در جامعه از دست می دهد.

وی تصریح کرد: جناح بازی باعث ریشه دواندن اختلاف در جامعه است، گفت: متاسفانه گاه برخی به گونه ای رفتار می کنند که هر جا جناح بود ما هستیم و اگر جناح نبود حتی اگر دین هم بخواهد، نیستیم، انسان خط باز، بی انصاف است و نه تنها به سمت رفع اختلاف نمی رود بلکه اتش آن را شعله ورتر خواهد کرد./۸۴۱/د۱۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۲۳:۰۹
حجت‌الاسلام میرمعینی:
ولایت محوری اساس درک حقیقت ایمان است
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها با بیان این‌که اگر میزان و شاخص حب و بغض الهی نباشد، انسان‌ حقیقت ایمان را درک نخواهد کرد، گفت: دوری از حدود ایمان سرنوشتی ضلالت بار برای انسان‌ها به دنبا...
۱۳۹۷/۹/۲۳ - ۰۰:۰۵
نشست علمی و مهارتی «إقراء» در حرم حضرت معصومه برگزار شد
نشست علمی و مهارتی «إقراء» با حضور شیخ محمد عصفور و جمعی از اساتید، حافظان و قاریان جامعه قرآن ایران اسلامی در سالن امام خامنه‌ای حرم مطهر برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۳:۵۸
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار:
طلبه به روز توان پاسخگویی به شبهات علیه دین و انقلاب را دارد
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر ضرورت پاسخگویی طلاب به شبهات علیه دین و انقلاب اسلامی تأکید کرد و گفت:‌ طلبه باید به روز باشد و با آگاهی از مسائل روز پاسخ شبهات را بدهد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۳:۵۶
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:
تنها ۲۰ درصد مساجد آذربایجان غربی دارای روحانی است
حجت الاسلام والمسلمین قریشی با ابراز نگرانی از وضعیت تبلیغ در استان آذربایجان غربی، گفت: متأسفانه تنها ۲۰ درصد از مساجد شیعیان در استان آذربایجان غربی دارای روحانی است.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۲۳:۴۵
رییس سازمان تبلیغات اسلامی:
سازمان تبلیغات اسلامی از ظرفیت حوزه های علمیه استفاده می کند
حجت الاسلام والمسلمین قمی با بیان این که سازمان تبلیغات اسلامی باید از ظرفیت های حوزه علمیه به خوبی بهره مند شود، گفت: همان گونه که رهبر انقلاب تأکید کردند فلسفه وجودی حوزه های علمیه مردم هستند.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۲۳:۳۷
حجت الاسلام دشتکی:
مبانی انقلاب اسلامی در سیاست گذاری ها مورد غفلت واقع شده است
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان همدان گفت:در سیاست گذاری تاکنون به مبانی دینی پرداخته نشده و مبانی انقلاب اسلامی در سیاست گذاری ها مورد غفلت واقع شده است.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۲۳:۳۲
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان خراسان شمالی:
ضرورت یکپارچه نگری و پویایی سازمان تبلیغات همراه با نگاه آرمان گرایانه
حجت الاسلام خادمی با اشاره به وظایف اساسی و ذاتی سازمان تبلیغات اسلامی بر ضرورت یکپارچه نگری و پویایی سازمان تبلیغات همراه با نگاه آرمان گرایانه تأکید کرد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۲۰:۵۷
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان تهران:
بودجه های فرهنگی در کشور قابل قبول نیست
حجت الاسلام نوری زاده با اشاره به این که بودجه های فرهنگی در کشور بسیار کم و غیرقابل قبول است، گفت: این مسأله در حالی است که اصلی ترین هدف این کشور رسیدن به آرمان های انقلاب اسلامی است.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۲۰:۵۳
حجت الاسلام مهدوی امین:
سازمان تبلیغات اسلامی مروج فرهنگ ایثار و شهادت باشد
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان لرستان با اشاره به ظرفیت های عظیم این سازمان تبلیغات در ترویج اهداف انقلاب اسلامی، گفت: سازمان تبلیغات مروج فرهنگ ایثار و شهادت باشد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۲۰:۴۸
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی مطرح کرد؛
لزوم برنامه ریزی سازمان تبلیغات برای فرهنگ سازی درفضای مجازی
حجت الاسلام قربان پور با اشاره به این که سازمان تبلیغات از جمله نهادهای تصمیم گیر و اساسی در کشور است، بر لزوم برنامه ریزی دقیق این سازمان برای فرهنگ سازی در فضای مجازی تأکید کرد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۵:۰۸
حجت الاسلام بلک مطرح کرد؛
ضرورت توجه سازمان تبلیغات به رفع مشکلات فرهنگی کشور
مدیر کل تبلیغات اسلامی خوزستان با اشاره به این که تحول در برنامه های فرهنگی یکی از نیازهای کشور است بر ضرورت توجه سازمان تبلیغات به رفع مشکلات فرهنگی کشور تأکید کرد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۴:۴۲
مدیر کل تبلیغات اسلامی زنجان:
مبارزه با جنگ فرهنگی دشمن مهم ترین وظیفه سازمان تبلیغات اسلامی است
حجت الاسلام صفی یاری گفت: مبارزه با دشمنان در جنگ فرهنگی مهم ترین وظیفه سازمان تبلیغات اسلامی است.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۴:۲۴
حجت الاسلام اسکندری:
جوان سازی سازمان تبلیغات اقدامی مبارک و لازم است
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان قم جوان سازی سازمان تبلیغات را اقدامی مبارک و لازم برشمرد و گفت: نهادهای انقلابی کشور ملک شخصی کسی نیست و باید در راستای مصالح نظام گام برداریم.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۲:۲۲
دبیر شورای عالی حوزه‌:
طلبه تراز اسلام و انقلاب باید زمان شناس باشد
آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به صفات ضروری طلبه جهت کسب علم گفت: طلبه‌ای که زمان شناس نباشد، طلبه خوبی نخواهد بود، چراکه خاصیت و سودمندی انسان برای جامعه به زمان شناسی آن فرد است.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۲:۱۵
با حضور دبیر شورای عالی حوزه؛
برگزیدگان مدرسه انوار طاها تجلیل شدند
در آستانه هفته پژوهش مراسم تجلیل از برگزیدگان مدرسه انوارطاها با حضور دبیر شورای عالی حوزه‌ های علمیه برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۰:۴۱
حجت الاسلام والمسلمین همتیان:
رفتار طلبه باید با فطرت الهی مردم سازگار باشد
استاد درس اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به این که فطرت همه انسان ها دین طلب است، به نقش روحانیت در آشناکردن مردم به دین نیز اشاره و تأکید کرد که رفتار طلبه باید با فطرت الهی مردم سازگار باشد.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۲۳:۴۲
در حرم حضرت معصومه؛
شورای توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی قم برگزار شد
جلسه هم‌اندیشی شورای توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی استان قم با حضور اعضا و نمایندگان مؤسسات فعال قرآنی در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها با حضور تولیت حرم بانوی کرامت برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۲۳:۳۶
آیت الله سعیدی:
مهجوریت زدایی از قرآن کریم وظیفه آحاد جامعه است
امام‌ جمعه قم گفت: تنها راه مهجوریت زدایی از قرآن کریم مبارزه با کفر و طاغوت، متوسل شدن به اهل‌بیت(ع) و عملی کردن فرمایشات قرآن کریم در جامعه است.
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۴:۴۳
ایت الله سعیدی:
ولایت محوری اساس سبک زندگی اسلامی است
امام‌جمعه قم هجرت، مجاهدت و جهاد فاطمی حضرت معصومه سلام الله علیها را زمینه برکت واسعه الهی برای دوران پس از رحلت شهادت گونه حضرت دانست و گفت: ولایت محوری در سبک زندگی ستون خیمه اختیار و انتخاب است.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۲:۲۲
استاد اخلاق مطرح کرد؛
شاهراه حکومت برافکار و جذب قلوب
اگر کسانی که با ما ارتباط دارند اعم از دوستان فرزندان خانواده و همکاران ببینند پشت سر کسی حرف نمی زنیم،آبروی کسی را نمی بریم،دروغ نمی گوییم، بداخلاقی نمی کنیم و بد دهانی نمی کنیم قطعا مجذوب ما می شوند...