Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تجلی اخلاق در مکتب حسینی
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ Monday, October 15, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۱:۵۲
شناسه خبر: ۵۷۸۱۹۶
 
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی مطرح کرد؛
تجلی اخلاق در مکتب حسینی
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی گفت: امروز عدم استفاده فکری از قیام عاشورا به عنوان یک ثروت بزرگ و میراث عظیم، خسارتی بزرگ برای نسل های جدید است.

به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه خطبه حضرت امام حسین (ع) در روز عاشورا یک منبع قوی، غنی و پر از اندیشه های ناب قرآنی است، گفت: از درون این خطبه های پرمایه و مالامال از اندیشه های قرآنی، مکتب اخلاقی، اجتماعی، عرفانی و انقلابی اسلام قابل استخراج است، و تمرکز بر خداوند متعال به عنوان نقطه کانونی هستی و زندگی در آن موج می زند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی درجمع عزاداران حسینی در شهر مقدس قم با اشاره به این که جمله جمله دو خطبه عاشورای حسینی ملهم از قران کریم است، خاطرنشان کرد: عاشورای حسینی بزرگترین و گسترده ترین شرح بر قرآن است و چگونگی مدل دادن به اندیشه های اخلاقی و اجتماعی قرآن و تطبیق آن بر جامعه در این دو خطبه انعکاس یافته است.

وی ادامه داد: ولی افسوس، که ما از این سرچشمه اسلام و تجسم قران آنگونه که باید استفاده و بهره ای نمی بریم و گاهی تنها به عزاداری کردن اکتفا می کنیم، این در حالی که، عزاداری تنها بهانه ای برای کانال زدن به فکر و اندیشه حسینی است نه اینکه خود نقطه نهایی، اساسی و پایانی باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی تصریح کرد: ویژگی عزاداری حسینی، این است که فضایی از احساس لطیف و عمیق و کم نظیر را فراهم می آورد تا ما به پیام هایی گوش دهیم که هیچ کس در هیچ مقطعی از تاریخ جز امام حسین (ع) نگفته است.

وی ادامه داد: امروزه که انقلاب اسلامی ایران فرصتی بسیار مهم را فراهم آورده، باید فکر و اندیشه های مکتب حسینی (ع) را به نسلهای خود ارائه کنیم و زیبایی های محیرالعقول و سحرانگیز این مکتب را به جامعه ارزنی بداریم.

*خطبه امام حسین منبعی غنی برای نسل ها

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه خطبه های امام حسین (ع) در روز عاشورا سرشار از اندیشه های اخلاقی، اجتماعی، عرفانی و انقلابی است، گفت: البته نزدیک شدن به این منبع نیازمند اتخاذ روش درست و شیوه های علمی است.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی بیان داشت: قیام حسینی برای همه انسانها و بشریت است و اکتفا کردن در طرح آن به یک مذهب یا دین خسارت است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم تصریح کرد: قیام عاشورا تجلی و تجسم همه اسلام و قرآن کریم است و همه اسلام و قران در قیام حسینی، انعکاس شفافی پیدا کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی افزود: امروز عدم استفاده فکری از قیام عاشورا به عنوان یک ثروت بزرگ و میراث عظیم، خسارتی بزرگ برای نسل های جدید است.

*پیوند احساس و اندیشه در قیام عاشورا

وی با اشاره به پیوند احساس و اندیشه در عاشورای حسینی گفت: عزاداری یک بستر و فضای احساسی مناسبی است که باید از طریق آن به اندیشه حسینی کانال بزنیم و دریای مواج اخلاق، اندیشه ها، آموزه ها و تعالیم حسینی را به جامعه، نسل ها و به همه ابعاد زندگی خود ارزانی بداریم.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی تصریح کرد: استفاده از عاشورا به شکل محدود کار درستی نیست و باید حوزه و دانشگاه برای استخراج مکتب جامع الاطراف و عظیم حسینی، حساب ویژه ای باز کنند.

وی ادامه داد: برای بشریت و نسل های امروز، دو خطبه امام حسین (ع) در روز عاشورا، حاوی و در بردارنده یک دنیا افکاراست که باید در حوزه ها و دانشگاه ها تدریس و روی آنها تمرکز جدی صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خاطرنشان کرد: هر جمله این خطبه ها، یک باب و پنجره ای را به روی اندیشه های ژرف دینی می گشاید، قیام حسینی مکتبی اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی، عرفانی، اخلاقی و انقلابی است.

وی گفت: اگر امام حسین (ع) و مکتب عاشورا را با همه ابعاد و اضلاع خود فهم کنیم می توان در دنیای پرآشوب، پر رمز و راز، پرمعنای و پر از ظلم و مکتب های متنوع امروزی، این پرچم را بلند کنیم و بگوییم راه درست را ما داریم ولی آیا ما از امام حسین (ع) فراتر از عزاداری استفاده ای می کنیم؟

*تجلی اخلاق در مکتب حسینی

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی با اشاره به تجلی اخلاق در مکتب حسینی گفت: اخلاق ضامن تحقق ایمان، فضا دهنده به توجه به خداوند، بستر انقلاب و بعثت، جوشنده و الفت آورنده و خط و ربط دهنده به افراد و آحاد جامعه و نیاز شدید دین است و همه خطبه های امام در روز عاشورا، با اخلاق شروع شد.

وی، سخن گفتن در معرکه خشم و عداوت و دعوت به شنیدن موعظه، بیان وقایع و رفع سوء برداشت، دریدن پرده های جهل و مغلطه ها، رعایت انصاف در قول و عمل و ... را جلوه های مهم اخلاقی در خطبه های امام حسین (ع) در روز عاشورا ذکر کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی به عنوان نمونه گفت: امام حسین (ع) انقلاب خود را بر اساس نفی بی انصافی بنا کرده است، انصاف در صدر و بالاترین نقطه فضائل اخلاقی قرار دارد و در جامعه بی انصاف، فضائل استقرار پیدا نخواهد کرد.

وی ادامه داد: انصاف اختلاف ها را برطرف و انس و همگرایی را بین انسان ها و افراد جامعه برقرار می کند، بنابراین، امروز که ندای رهبر معظم انقلاب این است که باید دعواها را کنار بگذاریم همه جناح ها به آن لبیک بگویندو این نگاه اصیل اسلامی را بازسازی کنند.

*خطر جناح بازی برای نظام

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خاطرنشان کرد: اختلاف جناحی سم مهلک برای دین و جامعه ماست، اگر فضا به گونه ای باشد که شب و روز را با نگاه بدبینانه به طرف مقابل سپری کنیم دین کارآمدی و قدرت خود را در جامعه از دست می دهد.

وی تصریح کرد: جناح بازی باعث ریشه دواندن اختلاف در جامعه است، گفت: متاسفانه گاه برخی به گونه ای رفتار می کنند که هر جا جناح بود ما هستیم و اگر جناح نبود حتی اگر دین هم بخواهد، نیستیم، انسان خط باز، بی انصاف است و نه تنها به سمت رفع اختلاف نمی رود بلکه اتش آن را شعله ورتر خواهد کرد./۸۴۱/د۱۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۴:۱۲
اعزام بیش از هزار مبلغ خواهر در ایام اربعین
معاون فرهنگی و تبلیغی مرکز حوزه علمیه خواهران گفت: امسال برای نخستین بار شاهد فعالیت های مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران در اربعین خواهیم بود.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۳:۲۳
نایب رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین:
اربعین نقطه عطفی برای ترویج اهداف قیام حسینی است
حجت الاسلام و الملسمین بنیادی اربعین را نقطه عطفی برای ترویج قیام امام حسین(ع) دانست گفت: اربعین یک فرصتی بود که اگر به درستی استفاده نمی شد قیام امام حسین(ع) به گوش جهانیان نمی رسید.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۳:۱۱
هیأت علمدار، مرکزی برای اسکان زائران نیازمند در قم
دبیر هیأت علمدار کربلا با اشاره به آخرین فعالیت های این هیأت از اسکان سالیانه زائران نیازمند و برگزاری برنامه علمی و معرفتی خبرداد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۴:۵۱
رییس جامعه الزهرا:
بیماری، فقر و گرفتاری نشانه بی عدالتی خدا نیست
حجت الاسلام والمسلمین مدنی با اشاره به این که هر انسانی در دنیا به یک سری از مسائل امتحان می شود تا در آخرت پاداش بگیرد، تأکید کرد که بیماری، فقر و گرفتاری هرگز نشانه بی عدالتی خدا نیست.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۴:۴۸
کولیوند:
اورژانس کشوری در جریان زلزله کرمانشاه ۷ رکورد جهانی ثبت کرد
سرپرست سازمان اورژانس کشور از ثبت ۷ رکورد در جریان زلزله کرمانشاه خبر داد و گفت: راه‌اندازی ۶ بیمارستان صحرایی و درمان ۷ هزار مصدوم و هزار و ۹۸۰ عمل جراحی بخشی از خدمات مثال‌زدنی اورژانس کشور بوده ا...
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۴:۴۳
آیت الله سعیدی:
اورژانس نسبت به مردم حق حیات دارد
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها با تصریح بر این‌که آحاد ملت شریف ایران باید برای اورژانس و خدمات پزشکی جایگاه یکسانی داشته باشند، گفت: اورژانس نسبت به مردم حق حیات دارد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۳:۳۷
آیت الله علیدوست تبیین کرد؛
جواز یا عدم جواز استناد به خبر واحد در فضای مجازی
استاد درس خارج حوزه علمیه قم در جلسه درس اخلاق خود موضوع حجیت خبر واحد و جواز استناد به آن بویژه در عرصه فضای مجازی را مورد بررسی قرار داد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۵۳
چهارشنبه در قم؛
آیین نکوداشت حجت الاسلام والمسلمین رمضانی برگزار می شود
آیین نکوداشت حجت الاسلام والمسلمین رضا رمضانی گیلانی مدیر سابق مرکز اسلامی هامبورگ با حضور شخصیت های حوزوی در قم برگزار می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۳:۲۷
حجت‌الاسلام فلاحی مطرح کرد؛
تلاش برای نشر معارف فاطمی ویژگی موکب حرم حضرت معصومه
معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه مهمترین ویژگی موکب عمود ۱۰۸۰ را تلاش برای نشر معارف فاطمی عنوان کرد و گفت: روزانه ۲۰ هزار عدد نان در موکب آستان مقدس حضرت معصومه(س) پخت می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۲:۵۷
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی:
بی حجابی فضای جامعه را متشنج و زندگی ها را خراب می کند
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به حجاب به عنوان یکی از مصادیق اصلی حیا و عفت، تأکید کرد که بی حجابی حیا را از بین برده، فضای جامعه را متشنج و زندگی ها را خراب می کند.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۱:۴۸
کارشناس مذهبی تبیین کرد؛
جایگاه زیارت اربعین در منابع دینی
حجت الاسلام اخباری به بیان جایگاه زیارت اربعین در منابع دینی پرداخت و تسهیل شدن مقدمات زیارت اربعین از سوی دولت را خواستار شد.
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۷:۵۸
کارشناس رسانه ملی:
انصارالله باید الگوی باقی جامعه باشد
حجت الاسلام والمسلمین عابدینی با بیان این‌که انصارالله باید الگوی باقی جامعه باشد، گفت: کسانی که خدا را پشتوانه خود می‌بینند، محاسبات مادی برای آنها معنا ندارد.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۲۲:۴۹
حجت الاسلام خراسانی نژاد:
همایش حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان برگزار می شود
عضو مجمع نمایندگان از برپایی همایش «حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان» خبر داد و گفت: در این همایش سعی شده است تا نقش روحانیان دامغانی در شکل گیری انقلاب اسلامی مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۲۲:۴۴
حجت الاسلام احمدی خبر داد؛
اعزام بیش از ۳ هزار مبلغ برای زائران ایرانی در ایام اربعین
رییس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین از اعزام بیش از ۳ هزار مبلغ برای زائران ایرانی در ایام اربعین خبر داد و گفت: این مبلغان پاسخگوی نیازهای دینی زائران اربعین خواهند بود.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۰۰:۰۷
حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال:
دشمن در پی گسستن حلقه های وصل امت اسلام است
رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین با تأکید بر این که دشمن در پی از هم گسستن حلقه های وصل میان امت های اسلامی است از اربعین به عنوان نماد وحدت اسلامی یاد کرد.
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۱۴:۴۸
آیت‌ الله سعیدی:
دستگاه‌ها برای خدمت رسانی به زائران اربعین بسیج شوند
تولیت حرم کریمه اهل‌بیت(س) تاکید کرد: دستگاه‌ها و مجموعه‌های مختلف استان قم باید برای میزبانی از زائران اربعین حسینی بسیج شوند.
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۱۳:۲۴
سردار احمدی:
جمعیت زائران اربعین امسال افزایش چشم‌گیری خواهد داشت
فرمانده سپاه امام علی بن ابیطالب علیه‌السلام از افزایش جمعیت زائران خارجی استان قم به میزان قابل‌توجهی خبر داد و گفت: سپاه استان قم نیز آمادگی دارد تا در راستای تأمین بسترهای خدماتی مورد نیاز گام‌های...
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۱۳:۲۰
تولیت مسجد مقدس جمکران خبر داد؛
ایجاد فضاهای مطلوب در مسجد جمکران برای میزبانی از زائران اربعین
تولیت مسجد مقدس جمکران از حضور گسترده زائران خارجی در ایام اربعین حسینی در استان قم خبر داد و گفت: امسال در مسجد مقدس جمکران برای میزبانی از زائران اربعین حسینی فضاهای مطلوبی را ایجاد کرده‌ایم.
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۱۰:۱۴
آیت الله سعیدی:
مدرسه، خانواده و مسجد در برابر جریان نفاق صیانت شود
امام جمعه قم با تصریح بر این که هرکجا که دشمن و منافقان بخواهند اقدام به تفرقه افکنی کنند به حدود مساجد طمع می کنند، ابراز داشت: مدرسه، خانواده و مسجد باید در برابر جریان نفاق صیانت شود.
۱۳۹۷/۷/۱۷ - ۱۳:۱۶
آیت الله سعیدی:
مردم نسبت به تصمیمات و مصوبات مسؤولان حساس باشند
امام‌جمعه قم گفت: مردم باید به کسانی که برای مسؤولیتی به آن‌ها رأی داده‌اند و آن‌ها نیز تصمیمی می‌گیرند یا اموری را تصویب می‌کنند، حساس باشند و در صورت خطا کردن آن‌ها تذکر بدهند.