Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - سرانجام غم‌انگیز ناسیونالیسم در کشورهای اسلامی
چهارشنبه ۲۳ آیان ۱۳۹۷ Wednesday, November 14, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۲۳:۳۹
شناسه خبر: ۵۷۷۵۶۲
 
برشی از کتاب «مکاتب صهیونیستی»(۲۰)؛
سرانجام غم‌انگیز ناسیونالیسم در کشورهای اسلامی
پرچمداران اصلی جریان ملّی‌گرای، در ایران کسانی بودند که هم ناسیونالیست و هم با تمام وجود، شیفته غرب بودند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، انتشارات تسنیم اندیشه با همکاری خبرگزاری رسا، کتاب «فرقه‌ها، عرفان‌واره‌ها و مکاتب صهیونیستی» را به قلم مهدی دهنوی و با نظارت علمی محمدحسین فرج‌نژاد منتشر کرده است. بنابراین از این پس مطالب این کتاب را در قالب برشی از کتاب خدمت خوانندگان عزیز تقدیم می‌کنیم:

در اواخر قرن نوزدهم و با پایان یافتن جنگ جهانی اول، امپراتوری به‌شدت ضعیف شده عثمانی، به دست متفقین افتاد و آنها آرزوی دیرینه خود را که متلاشی کردن این «امت بزرگ» بود، عملی کردند و بدین سان، استعمارگران با تزریق اندیشه مخرّب ناسیونالیسم، این امپراتوری بزرگ را شقّه شقّه کرده، چیزی از عظمت و شوکت آن باقی نگذاشتند!

شکی نیست که گسترش اندیشه‌های جدید ناسیونالیستی در کشورهای اسلامی ریشههای غربی دارد  و در واقع، شعار ملّی‌گرایی از مهم‌ترین و کارآمدترین ابزارهای استعمارگران برای نفوذ در کشورهای اسلامی و نابودی اتحادِ ملتهای مسلمان است. در ترکیه، آتاترک با همدستی انگلیسی‌ها بر حکومت عثمانی شورید و سیاست کشور ترکیه را با شعار دین‌زدایی و حرکت به سمت غرب پی‌ریزی کرد. استعمار برای تبلیغ ناسیونالیسم در ترکیه بسیار کوشید، «برنارد لوئیس» ، خاورشناس مشهور، اعتراف می‌کند که سه یهودی اروپایی، الهام‌بخش ملّی‌گرایی به ترکان بودهاند.

مشابه همین واقعه در کشورهای عربی نیز اتفاق افتاد و ناپلئون پس از حمله به مصر، برای بارورکردن حسّ ملّی‌گرایی و برانگیختن تعصب و تفاخر مصریان نسبت به گذشته خود، مؤسسه‌ای بهنام «بنیاد مصر» تأسیس کرد البته هدف اصلی ناپلئون، تقویت مصرگرایی در برابر راهبرد وحدت اسلامی بود!

پس از این دوران، شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی بسیاری در مصر ظهور کردند که جنبش ملّی‌گرایی و وطن‌پرستی، شعار محوری آنان محسوب می‌شد. با تأسف بایدگفت که نهضت ناسیونالیسم مصری الگوی نهضت‌های دیگری در سایر کشورهای عربی شد.

در سال 1916 م نهضت «الثورة العربیه الکبری» با همکاری متفقین به راه افتادکه حاصل آن، تجزیه عربستان و به حکومت رسیدن سعودی‌ها بود. لورنس، در جایگاه رهبر این جریان می‌گوید: «من پیش از آنکه به حجاز بیایم، به اندیشه ملّی‌گرایی عربی ایمان عمیق و اطمینان کامل داشتم؛ چون این تفکر امپراطوری عثمانی را فرو ریخته بود».

اما ملّی‌گرایی، در ایران از دوره قاجار به‌شکل فرهنگی- و نه سیاسی- و با سیری آرام دنبال شد و پرچمداران اصلی این جریان کسانی بودند که هم ناسیونالیست و هم با تمام وجود، شیفته غرب بودند! تا جایی که باور داشتند برای ترقی باید از نوک پا تا فرق سر فرنگی شد! و این از عجایب روشنفکری (!) ترجمه شده است.

البته این خودباختگی تنها در  ایران نبود و مروری بر اندیشه‌ها و عملکردهای ملّی‌گرایان در کشورهای اسلامی گویای این حقیقت است که ناسیونالیسم در این کشورها تناقض وحشتناکی داشته است؛ زیرا طرفداران این اندیشه به‌جای آنکه نسبت به کشور، فرهنگ، آداب، رسوم و حتی دین خود تعصب داشته باشند، شیفته فرهنگ غرب بوده‌اند و این، از عجایب گرفتاری‌های روشن‌فکران ماست!

 ناسیونالیسم، یعنی همان واژهای که غربی‌ها برای احترام به فرهنگ و ارزشهای ملّی خود خلق کرده‌اند، وقتی به‌دست روشنفکران غربزده کشورهای اسلامی می‌افتد، به گونهای ترجمه می‌شود که با فرهنگ، آداب و ارزشهای ملی آنان ناسازگار است! این روشنفکران با شعار ملّی گرایی، تَبر به‌دست، به جان باورها و ارزشهای محترم ملت خویش می‌افتادند!

در ایران پرچم ناسیونالیسم را در دست میرزا ملکم‌خان ارمنی، پدر فراماسونری ایران، میرزا آقاخان‌کرمانی و آخوندزاده می‌بینیم؛ کسانی که به شهادت تاریخ، آنقدر که به غرب خدمت کردند، هرگز به کشور و ملتشان خدمت نکردند!  اگرچه ملّی گرایی در جریان ماجرای مشروطه- 1258 ش- در ایران رونق گرفت، اما اوجگیری این جریان به دوره پهلوی مربوط است که به صورت افراطی و با انگیزه به حاشیه راندن دین از صحنه اجتماع دنبال می‌شد. رضاخان تمام تلاشش را برای ناسیونالیسم فرهنگی به کار گرفت و به تجلیل از تمدن ایران پیش از اسلام و نادیده گرفتن ارزش‌ها و معیارهای اسلامی پرداخت! 

 همین سیاست در زمان سلطنت فرزندش، محمدرضا، بهشکل گسترده‌تر و علنی‌تری دنبال شد. البته با نهایت تأسّف باید پذیرفت که پان‌کردیسم، پان‌فارسیسم، پان‌عربیسم و پان‌ترکیسم در خدمت طرح اسرائیل بزرگ یا خاورمیانه آمریکایی است!

گفتنی است، انتشارات تسنیم اندیشه با همکاری خبرگزاری رسا، کتاب «فرقه‌ها، عرفان‌واره‌ها و مکاتب صهیونیستی» را در شمارگان ۵۰۰۰ نسخه، در ۱۵۶ صفحه به قیمت ۱۵۰۰۰ تومان منتشر کرده است و علاقه مندان برای خرید این کتاب به مدیریت توسعه علمی و ارتباطات خبرگزاری رسا مراجعه و یا با شماره تقلن تلفن: ۰۲۵۳۲۹۰۴۰۲۶--داخلی ۱۰۸ تماس بگیرند./۹۹۸/ن  ۶۰۴/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۸
همایش ملی «اندیشه‌های فلسفی و کلامی علامه طباطبائی(ره)» برگزار می‌شود
همایش ملی «اندیشه‌های فلسفی و کلامی علامه طباطبائی(ره)» در محورهای چهارگانه فلسفه اسلامی، کلام، منطق و تفسیر آبان ۹۸ برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۶
شجاع با اشاره به استفتاء از سه مرجع تقلید:
خرید و فروش کاغذ با قیمت نامتعارف حرام است
عضو کارگروه ساماندهی کاغذ گفت: مطابق با نظر علما، به دلیل اینکه پول ارز از پول نفت کشور تأمین می‌شود متعلق به همه هموطنان سراسر كشور است و اگر کسی حتي يك ريال از قيمتي كه سازمان حمايت تعيين كرده بيشتر...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۴
دبیر دوره هفته کتاب مطرح کرد؛
تبلیغ کتاب و کتابخوانی دشوار شده است
حسینی‌پور با تاکید بر اهمینت تبلیغ کتاب و کتابخوانی گفت: سازمان‌ها و نهادها می‌توانند مستندها و گزارش‌های فعالیت‌های خود در هفته کتاب را برای ستاد ارسال کنند تا مستندی از فعالیت‌ تمامی سازمان‌ها به‌ط...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۲
همایش ملی جایگاه عقل در کلام و فلسفه برگزار می‌شود
همایش ملی جایگاه عقل در کلام و فلسفه در دانشگاه های فردوسی و رضوی مشهد برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۱
آیت‌الله رشاد مطرح کرد:
ضرورت علم انسانی اسلامی از بدیهیات است
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ضرورت علم انسانی اسلامی از بدیهیات است. الان دانشگاه به سبب دارا بودن قدرت و ظرفیت و مدیریت خوب و منابع لازم، توقع انجام این کار را تقویت می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۳۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان
نسخه الکترونیکی جلد دوم کتاب «مسائل جدید کلامی و فلسفه دین» منتشر شد
این کتاب نوشته عبدالحسین خسروپناه است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۳۲
اعلام برنامه‌های بیست و ششمین دوره‌ی هفته کتاب
بیست و ششمین دوره هفته کتاب یبا حضور نیکنام حسینی‌پور – دبیر بیست و ششمین دوره هفته کتاب-، علیرضا بهرامی – دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه – و هادی حیدری – دبیر نخستین مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۲۶
چاپ دوم کتاب «فاتح قدس»
کتاب «فاتح قدس» شامل روایتی از زندگانی پدر موشکی ایران به کوشش محمدحسین علیجان‌زاده روشن است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۱۹
مؤسسۀ فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد؛
«مسیر منتهی به میدان التحریر»
این کتاب معطوف به انقلاب مصر و سقوط حسنی مبارک است اما در تحلیل این حادثه به مباحث تاریخی این رویداد پرداخته است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۲۵
اتمام کتاب تاریخ جامع حیات امام حسن(ع)
حجت‌الاسلام محمدرضا هدایت‌پناه، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از اتمام نگارش کتاب تاریخ زندگی امام حسن مجتبی(ع) که در مجموعه «تاریخ جامع امامان شیعه» منتشر خواهد شد، خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۱۹
تازه‌های «به‌نشر» هم‌زمان با گرامیداشت دهۀ وقف؛
انتشار «پاسخ‌نامۀ وقف»
مدیرعامل به‌نشر از انتشار کتاب «پاسخ‌نامۀ وقف»، پاسخ به پرسش‌هایی دربارۀ تاریخ، فقه، حقوق، اقتصاد، جامعه‌شناسی و مدیریت وقف هم‌زمان با دهۀ وقف خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۱۴
معاونت بین‌الملل انتشارات شهید کاظمی در لبنان راه‌اندازی شد
انتشارات شهید کاظمی با بیش از ۱۰ عنوان کتاب ترجمه‌شده به زبان عربی در حوزۀ ادبیات پایداری و انقلاب اسلامی اکنون با راه‌اندازی بخش بین‌الملل در بیروت، به‌طور جدی به ترجمه و انتشار کتاب‌های خود در جهان ...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۹:۵۸
همزمان با هفته کتاب؛
مجمع ناشران انقلاب اسلامی میزبان جایزه جهانی فلسطین در حوزه کتاب
نشست بین‌المللی پایه‌گذاری جایزه جهانی فلسطین در حوزه کتاب و نشر همزمان با بیست‌وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۹:۴۷
كتاب نيستان از سید مهدی شجاعی منتشر كرد؛
"فصل خوب پیوستن"
کتاب «فصل خوب پیوستن» نگاهی است موجز به زندگی مسلم ابن ‌عوسجه از یاران امام حسین (ع) که در کوفه سعی کرد به قیام مسلم ‌ابن عقیل کمک کند.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۳:۵۲
در قالب کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «مکاتب فقهی بررسی و تحلیل مکاتب فقهی شیعه از عصر غیبت تا دوره معاصر»
این کتاب نوشته محمدحسن ربانی است که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تهیه شده و در انتشارات این دانشگاه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۱:۰۱
برنامه‌های وزارت كشور در هفته كتاب اعلام شد
وزارت کشور در بیست‌و‌ششمین هفته کتاب تعدادی از کتاب‌های مازاد و نسخ تکراری را به کتابخانه‌های مناطق محروم اهدا خواهد کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۰:۵۸
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
نسخه الکترونیکی جلد دوم کتاب «دنیا و آخرت از نگاه قرآن و حدیث» منتشر شد
این کتاب نوشته محمد محمدی ری شهری است که در مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث تهیه شده و در انتشارات این مؤسسه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۰:۵۶
چاپ هشتم کتاب «فرنگیس» منتشر شد
توزیع چاپ هشتم کتاب «فرنگیس» خاطرات فرنگیس که به‌تازگی مزین به تقریظ مقام معظم رهبری شد، انجام گرفت.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۰:۵۴
جشن تبادل و اهدا کتاب برگزار می‌شود
در آستانه آغاز هفته کتاب، کتابداران کتابخانه ملی در جشن تبادل کتاب با چای داغ پذیرای کتابدوستان هستند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۰:۱۱
افتتاح نمایشگاه کتاب کودک شانگهای با حضور ایران
نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای با حضور جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد.