Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - سرانجام غم‌انگیز ناسیونالیسم در کشورهای اسلامی
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ Sunday, September 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۲۳:۳۹
شناسه خبر: ۵۷۷۵۶۲
 
برشی از کتاب «مکاتب صهیونیستی»(۲۰)؛
سرانجام غم‌انگیز ناسیونالیسم در کشورهای اسلامی
پرچمداران اصلی جریان ملّی‌گرای، در ایران کسانی بودند که هم ناسیونالیست و هم با تمام وجود، شیفته غرب بودند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، انتشارات تسنیم اندیشه با همکاری خبرگزاری رسا، کتاب «فرقه‌ها، عرفان‌واره‌ها و مکاتب صهیونیستی» را به قلم مهدی دهنوی و با نظارت علمی محمدحسین فرج‌نژاد منتشر کرده است. بنابراین از این پس مطالب این کتاب را در قالب برشی از کتاب خدمت خوانندگان عزیز تقدیم می‌کنیم:

در اواخر قرن نوزدهم و با پایان یافتن جنگ جهانی اول، امپراتوری به‌شدت ضعیف شده عثمانی، به دست متفقین افتاد و آنها آرزوی دیرینه خود را که متلاشی کردن این «امت بزرگ» بود، عملی کردند و بدین سان، استعمارگران با تزریق اندیشه مخرّب ناسیونالیسم، این امپراتوری بزرگ را شقّه شقّه کرده، چیزی از عظمت و شوکت آن باقی نگذاشتند!

شکی نیست که گسترش اندیشه‌های جدید ناسیونالیستی در کشورهای اسلامی ریشههای غربی دارد  و در واقع، شعار ملّی‌گرایی از مهم‌ترین و کارآمدترین ابزارهای استعمارگران برای نفوذ در کشورهای اسلامی و نابودی اتحادِ ملتهای مسلمان است. در ترکیه، آتاترک با همدستی انگلیسی‌ها بر حکومت عثمانی شورید و سیاست کشور ترکیه را با شعار دین‌زدایی و حرکت به سمت غرب پی‌ریزی کرد. استعمار برای تبلیغ ناسیونالیسم در ترکیه بسیار کوشید، «برنارد لوئیس» ، خاورشناس مشهور، اعتراف می‌کند که سه یهودی اروپایی، الهام‌بخش ملّی‌گرایی به ترکان بودهاند.

مشابه همین واقعه در کشورهای عربی نیز اتفاق افتاد و ناپلئون پس از حمله به مصر، برای بارورکردن حسّ ملّی‌گرایی و برانگیختن تعصب و تفاخر مصریان نسبت به گذشته خود، مؤسسه‌ای بهنام «بنیاد مصر» تأسیس کرد البته هدف اصلی ناپلئون، تقویت مصرگرایی در برابر راهبرد وحدت اسلامی بود!

پس از این دوران، شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی بسیاری در مصر ظهور کردند که جنبش ملّی‌گرایی و وطن‌پرستی، شعار محوری آنان محسوب می‌شد. با تأسف بایدگفت که نهضت ناسیونالیسم مصری الگوی نهضت‌های دیگری در سایر کشورهای عربی شد.

در سال 1916 م نهضت «الثورة العربیه الکبری» با همکاری متفقین به راه افتادکه حاصل آن، تجزیه عربستان و به حکومت رسیدن سعودی‌ها بود. لورنس، در جایگاه رهبر این جریان می‌گوید: «من پیش از آنکه به حجاز بیایم، به اندیشه ملّی‌گرایی عربی ایمان عمیق و اطمینان کامل داشتم؛ چون این تفکر امپراطوری عثمانی را فرو ریخته بود».

اما ملّی‌گرایی، در ایران از دوره قاجار به‌شکل فرهنگی- و نه سیاسی- و با سیری آرام دنبال شد و پرچمداران اصلی این جریان کسانی بودند که هم ناسیونالیست و هم با تمام وجود، شیفته غرب بودند! تا جایی که باور داشتند برای ترقی باید از نوک پا تا فرق سر فرنگی شد! و این از عجایب روشنفکری (!) ترجمه شده است.

البته این خودباختگی تنها در  ایران نبود و مروری بر اندیشه‌ها و عملکردهای ملّی‌گرایان در کشورهای اسلامی گویای این حقیقت است که ناسیونالیسم در این کشورها تناقض وحشتناکی داشته است؛ زیرا طرفداران این اندیشه به‌جای آنکه نسبت به کشور، فرهنگ، آداب، رسوم و حتی دین خود تعصب داشته باشند، شیفته فرهنگ غرب بوده‌اند و این، از عجایب گرفتاری‌های روشن‌فکران ماست!

 ناسیونالیسم، یعنی همان واژهای که غربی‌ها برای احترام به فرهنگ و ارزشهای ملّی خود خلق کرده‌اند، وقتی به‌دست روشنفکران غربزده کشورهای اسلامی می‌افتد، به گونهای ترجمه می‌شود که با فرهنگ، آداب و ارزشهای ملی آنان ناسازگار است! این روشنفکران با شعار ملّی گرایی، تَبر به‌دست، به جان باورها و ارزشهای محترم ملت خویش می‌افتادند!

در ایران پرچم ناسیونالیسم را در دست میرزا ملکم‌خان ارمنی، پدر فراماسونری ایران، میرزا آقاخان‌کرمانی و آخوندزاده می‌بینیم؛ کسانی که به شهادت تاریخ، آنقدر که به غرب خدمت کردند، هرگز به کشور و ملتشان خدمت نکردند!  اگرچه ملّی گرایی در جریان ماجرای مشروطه- 1258 ش- در ایران رونق گرفت، اما اوجگیری این جریان به دوره پهلوی مربوط است که به صورت افراطی و با انگیزه به حاشیه راندن دین از صحنه اجتماع دنبال می‌شد. رضاخان تمام تلاشش را برای ناسیونالیسم فرهنگی به کار گرفت و به تجلیل از تمدن ایران پیش از اسلام و نادیده گرفتن ارزش‌ها و معیارهای اسلامی پرداخت! 

 همین سیاست در زمان سلطنت فرزندش، محمدرضا، بهشکل گسترده‌تر و علنی‌تری دنبال شد. البته با نهایت تأسّف باید پذیرفت که پان‌کردیسم، پان‌فارسیسم، پان‌عربیسم و پان‌ترکیسم در خدمت طرح اسرائیل بزرگ یا خاورمیانه آمریکایی است!

گفتنی است، انتشارات تسنیم اندیشه با همکاری خبرگزاری رسا، کتاب «فرقه‌ها، عرفان‌واره‌ها و مکاتب صهیونیستی» را در شمارگان ۵۰۰۰ نسخه، در ۱۵۶ صفحه به قیمت ۱۵۰۰۰ تومان منتشر کرده است و علاقه مندان برای خرید این کتاب به مدیریت توسعه علمی و ارتباطات خبرگزاری رسا مراجعه و یا با شماره تقلن تلفن: ۰۲۵۳۲۹۰۴۰۲۶--داخلی ۱۰۸ تماس بگیرند./۹۹۸/ن  ۶۰۴/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۵:۲۰
گذری بر خاطرات شهید مدافع حرم اهوازی در یک اثر
نشر شهید کاظمی، کتاب «عباس؛ برادرم!» شامل خاطرات و یادداشت‌های شهید مدافع حرم اهوازی، عباس کردانی را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۵:۳۵
مطابق فتاوای رهبر معظم انقلاب؛
کتاب «آداب و احکام عزاداری، مداحی و زیارت» راهی بازار نشر شد
پژوهشکده باقرالعلوم(ع)، کتاب «آداب و احکام عزاداری، مداحی و زیارت» مطابق فتاوای رهبر معظم انقلاب را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۵:۲۱
کتاب «رؤیای آمریکایی» در نماز جمعه‌ها معرفی شد
به مناسبت هفته دفاع مقدس، کتاب «رؤیای آمریکایی»، روایتی از هشت سال ایستادگی و مقاومت در نماز جمعه‌های کشور معرفی شد.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۵:۱۹
مدیر کانون خورشید بیان کرد؛
پیوند و ارتباط غدیر و عاشورا
حجت‌الاسلام مشکوری کتاب‌های فرهنگ «جامع سخنان امام حسین (ع)»، «سلوک عاشورایی»، «کامل الزیارت» و «پیشوایان هدایت» را برای افزایش بصیرت عاشورایی نسل جوان پیشنهاد کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۱۲:۵۱
ترجمه «خداحافظ سالار»‌ به عربی در آستانه انتشار
انتشارات بعثت ترجمه کتاب «خداحافط سالار» نوشته حمید حسام را به زبان عربی در دست انتشار دارد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۴:۰۳
ترجمه «پیغام ماهی‌ها» به زبان انگلیسی
انتشارات بعثت ترجمه انگلیسی «پیغام ماهی‌ها»‌ نوشته گلعلی بابایی را در دست انتشار دارد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۵۶
چاپ ده‌هزار نسخه از «یادت باشد» در یک هفته
کتاب «یادت باشد»، داستان زندگی شهید حمید سیاهکالی‌مرادی، اولین شهید مدافع حرم، در کمتر از ده روز به چاپ هجدهم رسید.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۵۲
«بامداد بشریت» به چاپ دوازدهم رسید
انتشارات کتاب جمکران کتاب «بامداد بشریت»، شامل مجموعه ای از پرسش‌ها و پاسخ ها پیرامون امام زمان (عج) به چاپ دوازدهم رسید.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۴۱
چاپ دوم کتاب مجموعه کتاب‌های حدیث زندگی
مدیرعامل انتشارات دارالحدیث از چاپ جلدهای نهم و دهم مجموعه کتاب‌های حدیث زندگی با عناوین «جوان و گفت‌وگوهای آبی» و «جوان و گفت‌وگوهای نارنجی» خبر داد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۳۹
برگزاری آیین رونمایی سه کتاب با موضوع دفاع مقدس
به مناسبت هفته دفاع مقدس، آیین رونمایی سه عنوان كتاب از مجموعه تقویم تاریخ دفاع مقدس برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۳۷
شانزدهمین دوره نمایشگاه کتاب ارومیه به کار خود پایان داد
بر اساس پژوهش صورت گرفته از بازدیدکنندگان، کتاب‌های علوم انسانی درصدرفروش این نمایشگاه قرارگرفته است.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۳۴
برگزاری مسابقه کتابخوانی با محوریت کتاب «همرزمان حسین»
مسابقه مجازی کتابخوانی با محوریت کتاب «همرزمان حسین(ع)» به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۳۱
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
«الأخلاق النصیریّة فی تعریب الأخلاق الناصریّة» به چاپ رسید
این کتاب، ترجمه عربی کتاب «اخلاق ناصری» خواجه نصیرالدین طوسی است که به قلم رُکن‌الدین محمد بن علی بن محمد جُرجانی فراهم آمده است.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۲۹
نمایشگاه مجازی کتاب با موضوع «امام حسین و واقعه عاشورا»
آنچه که در نمایشگاه مجازی معرفی شده، فهرستی از آثار موجود در کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با موضوع حضرت سیدالشهدا (ع) و واقعه کربلا و عاشوراست.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۲۵
انتشار کتاب "فهیمه"
کتاب فهیمه، زندگی‌نامۀ داستانی فهیمه محبی، روایت جزئی و دل‌نشین یک زندگی به قلم نفیسه ثبات است که انتشارات روایت فتح منتشر کرده است.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۲۵
"موکب آمستردام" منتشر شد
موکب آمستردام، خرده‌روایت‌هایی است از زائران دوردست سیدالشهدا؛ زائرانی که از اروپا به مقصد زیارت پیادۀ امام‌حسین(ع) رهسپار شده‌اند.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۲:۲۸
معرفی کتاب "اسداء الرغاب"
کتاب اسداء الرغاب را به جرأت می توان یکی از بهترین تألیفات فقیهان امامی درباره حجاب و لزوم پوشش بر بانوان دانست.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۸:۲۶
انتشار «به صحرا شدم، عشق باریده بود...»
غلامعلی حداد عادل گزارشی از همسفر شدن با راهپیمایان اربعین را در کتابی با عنوان «به صحرا شدم، عشق باریده بود...» منتشر کرده است.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۸:۰۸
داورپناه در نشست نقد و بررسی کتاب «تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا» :
فرضیه اصلی کتاب که متصوفین را بنیان‌گذار آیین‌های عزاداری می‌داند محل مناقشه است
کتاب «تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا» یکشنبه، ۲۵ شهریور با حضور افشین داورپناه، و محمد مشهدی نوش‌آبادی، در سرای اهل قلم مؤسسه خانه کتاب نقد و بررسی شد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۵:۲۵
بررسی رمان «آفتاب در حجاب»
با حضور سیدمهدی شجاعی، نویسنده، در فرهنگسرای اندیشه کتاب «آفتاب در حجاب» خوانش و بررسی می‌شود.