Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشتک | سیاسی‌ترین کنش منبری‌ها چیست
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۴:۳۲
شناسه خبر: ۵۷۷۵۵۲
 
سخنی کوتاه و صریح با اهالی منبر؛
یادداشتک | سیاسی‌ترین کنش منبری‌ها چیست
آنچه اکنون و پس از ۴۰ سال، احساس مردم نسبت به نظام اسلامی را، بالا و پایین می‌برد نه توجیه تئوریک که کارایی نظام مدیریتی کشور است.

سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، باشگاه نویسندگان حوزوی

۱. محرم آمده است و جامعه در تکاپوی درک دنیایی جدید و معنوی است. دنیایی که حسین بن علی علیه‌السلام محورش است و کاسب و بقال و بنا و استاد دانشگاه و روحانی اش به کسوت منبری و پامنبری و سینه‌زن در می‌آیند. موجی که جامعه را یک شکل و یک دست می کند و جان‌ها را متحد.

۲. یکی از نقش‌های مهم این عرصه، نقش روحانیت است که هرچند در سال‌های اخیر و با پررنگ شدن جایگاه مداحی، افول کرده است؛ اما همچنان مؤثر است و حرکت بخش.

۳. دوگانه‌ حوزه‌ی سکولار/انقلابی موجب شده است که خیلی از روحانیون برای فرار از برچسب سکولار، حتما در منبرهایشان مایه‌های سیاسی را بیشتر کنند. طلابی که غالبا مطابق درک جامعه، سیاست را در عریان‌ترین وجه‌ش فهم می‌کند. گمان می‌کند اگر اسمی از ساختارها، احزاب و فضای سیاسی نبرند، منبرشان آلوده به سکولاریسم شده است.

۴. شرایط ویژه‌ امسال، رکود فراوان، مضیقه‌ اقتصادی، افزایش صداهای ناراضی از عملکرد مسئولان، دغدغه‌ طلاب را افزایش می دهد که حتما در دفاع از کیان و اصل نظامی اسلامی داد سخن بدهند. آن‌ها که می خواهند قدمی جلوتر بروند احتمالا سیاست را تا جهت‌دهی جناحی هم جلو می‌برند و سخن از عبرت‌گیری رأی به رئیس جمهور فعلی می گویند. آنها که باز می‌خواهند بیش‌تر پیش بروند کمی هم چاشنی استکبار را داخل می‌کنند و احتمالا بروند سراغ «دکترین شوک» و نائومی کلاین. البته مقتضای حال مخاطب را نمی‌توان در طرح مسائل سیاسی نادیده گرفت؛ اما حرف نگارنده این سطور چیز دیگری است. 

۵. اگر سیاست را به‌کارگیری بهینه‌ ابزار قدرت بدانیم، به‌نظر می‌رسد اولا باید بتوان قدرتِ آن ابزار را حفظ کرد. کارکرد منبر «تذکر» و «آگاهی دهی» است. هرکدام از این‌ دو را کم کنیم، قدرت و اهمیت منبر را فروکاستیم. اما قدرت و جذابیت بخش «آگاهی دهی» به نو بودن و جلوتر بودن‌ش است. لذا به روحانیون بزرگوار توصیه می کنم اگر سطح تحلیل‌شان را از کانال های تلگرامی گرفته‌اند، بدانند که دیگران هم آن‌ها را شنیده‌اند. بدانید همان‌طور که شما کلیپ‌های دکترین شوک را دیده‌اید، دیگران هم دیده‌اند و گفتن‌ش جز تکرار مکررات نیست. پس اگر مطالعات تخصصی علی حده و طبعا متاعی جدید برای عرضه دارید که بفرمایید والا نفرمایید.

۶. آنچه اکنون و پس از ۴۰ سال، احساس مردم نسبت به نظام اسلامی را، بالا و پایین می‌برد نه توجیه تئوریک که کارایی نظام مدیریتی کشور است. توانایی دولت در تأمین اقلام ضروری، رفاه و ... است. در این میان نقش مردم می تواند دامن نزدن به شایعات، خرید نکردن بیش از نیاز، کمک به فقرای اطراف‌شان و ... باشد. تمام این مفاهیم را همان اخلاق سنتی پوشش می دهد. به عبارتی دعوت به اخلاق، امروز سیاسی ترین کنش طلاب می‌تواند باشد. منبرها را از دافعه‌ سیاست زدگی پاک کنید. آنچه ما در سطح فردی و اجتماعی می‌توانیم انجام دهیم همین احیای اخلاق و رحم به یکدیگر در سطح خرد و کلان است. مردم و مسئولان را به مروت و انصاف دعوت کنید و این را مفیدترین حرکت برای نظم سیاسی موجود بدانید./۹۱۸/ز۵۰۴/س

مهدی وفایی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۷:۳۹
یادداشت | هدف متعالى
حضرت زهرا(س) در خطبه فدكیه از اصل امر به معروف تعبیر به اصل «مصلحت عامه مسلمین» کردند «وَ الْاَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ مَصْلِحَةً لِلْعامَّةِ...».
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۵:۱۴
یادداشت | "کودک کشی" سند رسوایی جریان باطل
حضرت علی اصغر(ع) حجت پایانی امام حسین(ع) برای نجات فریب خوردگان لشکر اموی بود. عده‌ای ممکن بود، ندانند در میان سپاه حسینی، طفل شیرخواری وجود دارد و اگر می‌دانستند شاید دست از نبرد می‌کشیدند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۹:۱۵
یادداشت طلبگی | منبر؛ اسلامی یا سکولار
اگر قرار باشد گزاره های تاریخی در منابر گفته شود و هیچ نتیجه و پیوست مربوط به وضعیت موجود دنیا و جامعه نداشته باشد همان بهتر که کتابخانه ها تعطیل شوند و تاریخ نویسان هم زحمت سیاه کردن کاغذها را به خود...
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۳:۲۶
صریح با جریان روشنفکرنماها؛
یادداشت | چه کسانی عقائد و میراث گذشته را حراج می‌کنند
تفکر انتقادی هنوز نگران فعالیت مساجد، پیاده روی اربعین و حداقل نفوذ روحانیان در جامعه است.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۱:۴۵
بخش اول؛
اسطوره‌‌های صهیونیستی
یهودیان طرفدار صهیونیسم معتقدند که قبل از ظهور منجی باید حکومتی تشکیل دهند تا خود را برای بزرگ‌ترین جنگ آخرالزمان یعنی آرمگدون آماده کنند.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۰۹:۵۳
یادداشت | پیوست فرهنگی اقتصاد؛
سرمایه‌گذاران گردشگری؛ غافل از فرهنگ بومی
اخیرا شاهد هستیم سرمایه گذارانی که برای فعالیت اقتصادی در شهر قم و اطراف آن، اقدام به فعالیت های اقتصادی می‌کنند، کمتر به مسائل مهم فرهنگی و جایگاه شهرمقدس قم دقت نظر دارند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۸:۰۶
یادداشت | تحصیلات عالیه جلوی "طلاق" را نمی‌گیرد
شاید در جامعه ما این گونه برداشت شود که "آمار طلاق در قشر تحصیلکرده کمتر است"در حالی که این صرفا یک حدس و خوش بینی ‌ساده انگارانه است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۵۳
مدیر جامعه المرتضی مطرح کرد؛
درک ارزش اربعین بهترین روش برای مقابله با اختلاف افکنی دشمنان
حجت الاسلام والمسلمین زادهوش گفت: بهترین شیوه برای بیمه کردن سرمایه عظیم اربعین آن است که ملت شیعه، به خصوص مردم شریف ایران و عراق ارزش و قیمت اربعین حسینی را بدانند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۴۸
یادداشت؛
ضرورت مهجوریت زدایی از قرآن کریم در جامعه دینی
قرآن کریم صرفا برای حفظ و تجوید و مجلس ختم و سفره عقد نازل نشده است، این محدودسازی‌ها سبب می‌شود مشکلات جامعه لاینحل بماند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۰۵
برنامه‌های جامعه‌المرتضی در ایام محرم برای توریست‌ها
مراسم‌های مذهبی سؤالات مختلفی برای توریست‌ها ایجاد کرده و پاسخ‌گویی صحیح به این سؤالات باعث آشنایی توریست با آیین‌های مذهبی و رضایت‌مندی آنها از سفر به ایران شده است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۵:۱۰
یادداشت | علم را طلب کن حتی در فضای مجازی
دنیای اینترنت تکان بیشتری به جستجوگری و کاوش علمی داد و با ظهور فضای مجازی، روش تحقیق نیز از لحاظ ابزاری، تغییر شگرفی پیدا کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۴:۵۹
بازی‌ساز و برنامه‌نویس حوزوی:
گفت‌گوی اختصاصی | اگر دولت بخواهد پیام‌رسان‌های داخلی در ۶ ماه فراگیر می‌‌شود
حجت‌الاسلام داستانی بنیسی معتقد است، اگر حمایت واقعی از سوی دولت نسبت به رسانه‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی صورت گیرد، کمتر از ۶ ماه کل مردم از پیام‌رسان‌های خارجی به شبکه‌های داخلی روی آورده و از آنها اس...
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۳:۵۹
مدیر مؤسسه فرهنگی و پژوهشی طهورا تبیین کرد؛
نقش غیرت در متدهای تربیتی نوجوانان
حجت الاسلام بیاتی گفت: در مسائل جنسیتی برای پسرها بحثی به نام غیرت و محافظت از خانواده و ناموس وجود دارد که آموزش در این زمینه امری تعیین کننده در تربیت صحیح آنها به شمار می‌رود.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۴:۱۷
عبرت‌های عاشورا بی‌شمار است؛
یادداشتک | گندم ری، خرمای بغداد
عبرت های عاشورا بی شمار است و این شوخی نیست، آنها که دستشان را با خون حسين شستند، همان ‏هايى هستند كه در زندگینامه و کارنامه خود قبل از این جریان از يك لقمه چرب و نرم نگذشتند.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۳:۱۷
یادداشت | شهرداری "چهره زنان" را تغییر می‌دهد
تفکری سودای شانزلیزه سازی تهران را در سر دارد؛ چرا که توسعه تجارت و صنعت گردشگری را در گرو تولید شهر عشاق بازتعریف کرده است.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۴:۳۲
سخنی کوتاه و صریح با اهالی منبر؛
یادداشتک | سیاسی‌ترین کنش منبری‌ها چیست
آنچه اکنون و پس از ۴۰ سال، احساس مردم نسبت به نظام اسلامی را، بالا و پایین می‌برد نه توجیه تئوریک که کارایی نظام مدیریتی کشور است.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۱:۲۷
یادداشت | ۳ پیشنهاد برای تبلیغات اسلامی سازمانی
استفاده از ظرفیت «ترانه» برای کار فرهنگی دینی. شاید این پیشنهاد در نگاه اول عجیب به نظر بیاید؛ البته تعجبی هم ندارد؛ به‌هرحال واقعیت این است که موسیقی از نظر ما حوزویان چندان قابل توصیه نیست.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۱:۰۷
یادداشت | سکوتِ مرگبار متفکران انتقادی در برابر "سیطره نامرئی"
حدود پنج قرن از ظهور رنسانس می‌گذرد؛ اما هیچ یک از تلاش‌های انسان غربی برای تأسیس نظامی اخلاقی و مستقل از نظام اخلاقی دینی و سنتی، قرین موفقیت نبوده است.
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۱:۱۰
چندگانه عاشقی؛
یادداشت | عشق به رنگ فابریک
سرگشتگی و شوریدگی «اینستایی» غالبا به فراق می انجامد در این نوع از عشق، دلبر و دلداده دنبال بزک کردن خود هستند و در واقع ظاهرگرا خواهند شد.
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۰۹:۴۶
یادداشتک | ای آنکه نداری سلیقه
هرجا جو زدگی و کج سلیقه بودن غالب شود مسیر انقلاب و انقلابی گری دچار اختلال جدی خواهد شد.