Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | سکوتِ مرگبار متفکران انتقادی در برابر "سیطره نامرئی"
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ Sunday, September 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۱:۰۷
شناسه خبر: ۵۷۷۰۷۸
 
یادداشت | سکوتِ مرگبار متفکران انتقادی در برابر "سیطره نامرئی"
حدود پنج قرن از ظهور رنسانس می‌گذرد؛ اما هیچ یک از تلاش‌های انسان غربی برای تأسیس نظامی اخلاقی و مستقل از نظام اخلاقی دینی و سنتی، قرین موفقیت نبوده است.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، حدود پنج قرن از ظهور رنسانس، یعنی تجدید عهد با عالم یونانی-رومی، آزادی عقل و مذهب و کلیسا و عصر روشنگری در اروپا می‌گذرد؛ اما هیچ یک از تلاش‌های انسان غربی برای تاسیس نظامی اخلاقی، مستقل از نظام اخلاقی دینی و سنتی، قرین موفقیت نبوده است و اساسا هر گونه نظام اخلاقی عقلی متافیزیکی از نوع فلسفه اخلاق کانتی را باید نوعی طنز و شوخی و بازی با مفاهیم تلقی کرد.

روشنفکران ما باید آگاه باشند آنچه به نام اخلاق و ارزش‌های اخلاقی هنوز در جوامع حضور دارد در استمرار همان نظام اخلاقی و ارزش های دینی و سنتی است که از دوران سنت به جهان مدرن سرازیر گشته است. به همین دلیل، لااقل تاکنون، بشر هیچ گونه نظام اخلاقی آلترناتیو برای نظام اخلاقی سنتی نمی‌‌شناسد. (بخشی از ما و جهان نیچه ای ص64)

تحول فرهنگی در قرن بیستم با پشتوانه فلسفی و ادبیات در سینما تزریق شد، با روند آزادی های اجتماعی و انقلاب جنسی فضا برای هنرمندان بازتر شد، در سینمایی که در فیلمِ چهارساعته بربادرفته یک کلمه (لعنت) به کار می رود در سیر تحول خویش در سال 2013 در فیلم گرگ وال استریت بیش از 2000 اِف وُردز (F-words) به کار می رود، تا حدی این مسئله برای آکادمی اسکار گران آمد که تصمیم به عدم اهدای جایزه برای بازیگر این فیلم گرفت.

«اینگرید برگمن» در کتاب خاطراتش می نویسد که در زمان ساخت فیلم بدنام(هیچکاک) سه کشیش به عنوان ناظر صحنه‌های بوسه طولانی را حذف می‌کردند و او می گفت که هیچکاک چه حقه ای به کاربرد تا از این سانسور در امان بماند. البته بگذریم که در  حال حاضر صحنه معاشقه خواهر و برادر در فیلم‌های هالیوودی نمایش داده می شود.

جالب اینجاست در زمان سینمای پهلوی، صحنه معاشقه زن بالغ با پسری 10 ساله نمایش داده می‌شود، هنوز که هنوز است در سینمای آمریکا چنین صحنه ای نمایش داده نشده است!

حال وظیفه قشر فرهنگی و متفکر ما در روزگار کنونی چیست؟

مطلبی که متفکرانِ انتقادی ما باید مدنظر قرار بدهند سیطره رسانه‌های مجازی بر تمام ابعاد اخلاقیِ انسان است و این هم فقط شامل کشور ما نیست، چندی قبل بی بی سی خبری منتشر کرد که بر تراژدیِ این روزهایِ جهان می افزاید و آن اینکه هشتاد هزار پدوفیلی در بریتانیا در فضای مجازی با کودکان انگلیسی ارتباط دارند و برخی از این کودکان که قربانی این ارتباط هستند زیر ده سال اند! در ادامه نیز بر افزایش آمارِ کودکان قربانی به دلیل سرعتِ بالای اینترنت هشدار داد.

 آیا یک متفکر انگلیسی باید چماق بر سر کلیسای انگلیس بکوبد که اِی داد شما به این ملت در قرون وسطا وعده بهشت و جهنم دادید و این هم نتیجه اخلاقی آن! آیا باید ملکه انگلیس یا نخست وزیر انگلیس را مقصر بداند؟

برخی از متفکران ما در سال های اخیر آنقدر مشغول انتقام‌گیری از نظام سیاسی کشور هستند که توانایی توجه به تأثیر رسانه‌ها و نسبت اش با تحول جامعه را از دست داده‌اند. وقتی کاستی‌های فرهنگِ غربی بازگو نشد، وقتی نسبت به حجم انبوه سریال و فیلم‌هایی که دگرباشی جنسی را در حدِ جنون تبلیغ می‌کنند، روشنگری نشد، انتظاری نمی رود که در آینده پدوفیلی ها هم فریادِ حق طبیعی‌شان را در مملکت، به پشتوانه سکوتِ مرگبار روشنفکران اعلام کنند.

آیا بناست ما از دو قشر غرب‌ستیز و دین‌ستیز که دو لبه قیچی‌اند کماکان ضربه بخوریم؟ انگار راهی برای اعتدال فلسفی و فرهنگی وجود ندارد. بناست مسیح علینژاد برای پوشش و طرز فکرِ جنسی بانوانِ ایرانی نسخه بپچید و محمد حسینی در پادکست‌هایش سردمدار عرفان و تصوف برای جوانان ما بشود، محمد حسینیِ، آن مجری فراری، هم فهمیده از چه راهی مخاطبان خود را بیابد؛ اما قشر تحصیل‌کرده ما تا توان دارد چماق را بر سر اسلام می کوبد و بعد به خیال اینکه از خود رفع مسئولیت کرده، آرام می گیرد./۹۱۸/ی۷۰۳/س

صدرا فردوسی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۲:۵۹
اعلامیه روحانیان قزوین در محرم سال ۵۷ + سند
در بخشی از اعلامیه روحانیون قزوین در محرم سال ۱۳۵۷ آمده بود: «دستگاه باید بداند ملت شیعه بخصوص در ایام عاشورا در برابر جلوگیری از عزای حسینی از بذل هر گونه خون و مال دریغ ندارد.»
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۵:۲۰
هیچ تاریکخانه‌ای در میان نیست؛
یادداشتک | سوء استفاده ای که نباید متعارف شود
به لطف فضای مجازی همه‌ی ما کلیپ انتقاد آن جوان گلپایگانی و برخورد غیرمتعارف یکی از شخصیت ها با او را دیدیم.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۴:۵۹
مهر معلم | یادداشت یک طلبه برای معلمان
دوران «دانش آموزی» یکی از حساس ترین دوره های زندگی هر فرد است. این دوران به صفحه سفید و حساسی می ماند که بسیاری از نقش ها را می پذیرد.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۷:۳۹
یادداشت | هدف متعالى
حضرت زهرا(س) در خطبه فدكیه از اصل امر به معروف تعبیر به اصل «مصلحت عامه مسلمین» کردند «وَ الْاَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ مَصْلِحَةً لِلْعامَّةِ...».
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۵:۱۴
یادداشت | "کودک کشی" سند رسوایی جریان باطل
حضرت علی اصغر(ع) حجت پایانی امام حسین(ع) برای نجات فریب خوردگان لشکر اموی بود. عده‌ای ممکن بود، ندانند در میان سپاه حسینی، طفل شیرخواری وجود دارد و اگر می‌دانستند شاید دست از نبرد می‌کشیدند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۹:۱۵
یادداشت طلبگی | منبر؛ اسلامی یا سکولار
اگر قرار باشد گزاره های تاریخی در منابر گفته شود و هیچ نتیجه و پیوست مربوط به وضعیت موجود دنیا و جامعه نداشته باشد همان بهتر که کتابخانه ها تعطیل شوند و تاریخ نویسان هم زحمت سیاه کردن کاغذها را به خود...
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۳:۲۶
صریح با جریان روشنفکرنماها؛
یادداشت | چه کسانی عقائد و میراث گذشته را حراج می‌کنند
تفکر انتقادی هنوز نگران فعالیت مساجد، پیاده روی اربعین و حداقل نفوذ روحانیان در جامعه است.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۱:۴۵
بخش اول؛
اسطوره‌‌های صهیونیستی
یهودیان طرفدار صهیونیسم معتقدند که قبل از ظهور منجی باید حکومتی تشکیل دهند تا خود را برای بزرگ‌ترین جنگ آخرالزمان یعنی آرمگدون آماده کنند.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۰۹:۵۳
یادداشت | پیوست فرهنگی اقتصاد؛
سرمایه‌گذاران گردشگری؛ غافل از فرهنگ بومی
اخیرا شاهد هستیم سرمایه گذارانی که برای فعالیت اقتصادی در شهر قم و اطراف آن، اقدام به فعالیت های اقتصادی می‌کنند، کمتر به مسائل مهم فرهنگی و جایگاه شهرمقدس قم دقت نظر دارند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۸:۰۶
یادداشت | تحصیلات عالیه جلوی "طلاق" را نمی‌گیرد
شاید در جامعه ما این گونه برداشت شود که "آمار طلاق در قشر تحصیلکرده کمتر است"در حالی که این صرفا یک حدس و خوش بینی ‌ساده انگارانه است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۵۳
مدیر جامعه المرتضی مطرح کرد؛
درک ارزش اربعین بهترین روش برای مقابله با اختلاف افکنی دشمنان
حجت الاسلام والمسلمین زادهوش گفت: بهترین شیوه برای بیمه کردن سرمایه عظیم اربعین آن است که ملت شیعه، به خصوص مردم شریف ایران و عراق ارزش و قیمت اربعین حسینی را بدانند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۴۸
یادداشت؛
ضرورت مهجوریت زدایی از قرآن کریم در جامعه دینی
قرآن کریم صرفا برای حفظ و تجوید و مجلس ختم و سفره عقد نازل نشده است، این محدودسازی‌ها سبب می‌شود مشکلات جامعه لاینحل بماند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۰۵
برنامه‌های جامعه‌المرتضی در ایام محرم برای توریست‌ها
مراسم‌های مذهبی سؤالات مختلفی برای توریست‌ها ایجاد کرده و پاسخ‌گویی صحیح به این سؤالات باعث آشنایی توریست با آیین‌های مذهبی و رضایت‌مندی آنها از سفر به ایران شده است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۵:۱۰
یادداشت | علم را طلب کن حتی در فضای مجازی
دنیای اینترنت تکان بیشتری به جستجوگری و کاوش علمی داد و با ظهور فضای مجازی، روش تحقیق نیز از لحاظ ابزاری، تغییر شگرفی پیدا کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۴:۵۹
بازی‌ساز و برنامه‌نویس حوزوی:
گفت‌گوی اختصاصی | اگر دولت بخواهد پیام‌رسان‌های داخلی در ۶ ماه فراگیر می‌‌شود
حجت‌الاسلام داستانی بنیسی معتقد است، اگر حمایت واقعی از سوی دولت نسبت به رسانه‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی صورت گیرد، کمتر از ۶ ماه کل مردم از پیام‌رسان‌های خارجی به شبکه‌های داخلی روی آورده و از آنها اس...
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۳:۵۹
مدیر مؤسسه فرهنگی و پژوهشی طهورا تبیین کرد؛
نقش غیرت در متدهای تربیتی نوجوانان
حجت الاسلام بیاتی گفت: در مسائل جنسیتی برای پسرها بحثی به نام غیرت و محافظت از خانواده و ناموس وجود دارد که آموزش در این زمینه امری تعیین کننده در تربیت صحیح آنها به شمار می‌رود.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۴:۱۷
عبرت‌های عاشورا بی‌شمار است؛
یادداشتک | گندم ری، خرمای بغداد
عبرت های عاشورا بی شمار است و این شوخی نیست، آنها که دستشان را با خون حسين شستند، همان ‏هايى هستند كه در زندگینامه و کارنامه خود قبل از این جریان از يك لقمه چرب و نرم نگذشتند.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۳:۱۷
یادداشت | شهرداری "چهره زنان" را تغییر می‌دهد
تفکری سودای شانزلیزه سازی تهران را در سر دارد؛ چرا که توسعه تجارت و صنعت گردشگری را در گرو تولید شهر عشاق بازتعریف کرده است.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۴:۳۲
سخنی کوتاه و صریح با اهالی منبر؛
یادداشتک | سیاسی‌ترین کنش منبری‌ها چیست
آنچه اکنون و پس از ۴۰ سال، احساس مردم نسبت به نظام اسلامی را، بالا و پایین می‌برد نه توجیه تئوریک که کارایی نظام مدیریتی کشور است.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۱:۲۷
یادداشت | ۳ پیشنهاد برای تبلیغات اسلامی سازمانی
استفاده از ظرفیت «ترانه» برای کار فرهنگی دینی. شاید این پیشنهاد در نگاه اول عجیب به نظر بیاید؛ البته تعجبی هم ندارد؛ به‌هرحال واقعیت این است که موسیقی از نظر ما حوزویان چندان قابل توصیه نیست.