Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | عشق به رنگ فابریک
پنج شنبه ۲۴ آیان ۱۳۹۷ Thursday, November 15, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۱:۱۰
شناسه خبر: ۵۷۷۰۷۶
 
چندگانه عاشقی؛
یادداشت | عشق به رنگ فابریک
سرگشتگی و شوریدگی «اینستایی» غالبا به فراق می انجامد در این نوع از عشق، دلبر و دلداده دنبال بزک کردن خود هستند و در واقع ظاهرگرا خواهند شد.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، چهره‌نگاری عشق به رخ دلکش امید و آرامش درآمد. شیدایی همیشه رنگ خدایی دارد به همین خاطر، نسیم یاد خدا در جان عاشق، دائما در حال وزیدن است و در همان اول، آسودگی و دلخوشی را تقدیم روح و روان دلباخته میکند.

عشق قرآنی

وَ اَلَّذِينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلّٰهِ، مومنان، دارنده ی شدیدترین علاقه به خدای خود است.(بقره آیه 165)

عشق که مخففِ علاقه شدید قلب و از صفات طراز اول مومنان می باشد شاهراه آن، چشم است و چشم ها رو باید شست جور دیگری باید عاشق شد تا قلب با دیدن هر شور و اشتیاقی به تاپ و تب نیوفتد بدان سبب که  دل داده، مرزشناس و از دیار میانه روی است در دریای عشق بی گدار به آب نمیزند، افسردگی ندارد درمانده نمی گردد و در فکر عمیق بی حاصل فرو نمی رود.

وادی مقدس

عشق وادی مقدس است که غالبا با محدوده شور و اشتیاق اشتباه گرفته می‌شود فرق این دو در این است: اول اینکه در عشق هر آنچه زمان پیش می رود علاقه شدت می یابد؛ اما شور با گذشت زمان، رو به زوال و خستگی و فراموشی می رود و در آخر پشیمان و درمانده، ذکر لبش می‌شود (ای کاش عاشق نمی‌شدم) خوب بیچاره حق دارد شور را عشق بدانند چرا که از راهش گذر نکرده است.

فرق دوم: عشق عفت است و شور شهوت، تا تخلیه گردد فرو کش می شود. 

تفاوت سوم: در عشق، فرد عاشق محکوم به نظم است عاشق انتظام زندگی دارد ولی شور در مملکت وجودی انسان هرج و مرج و بی قراری راه می اندازد . 

تفاوت آخر: شور بگونه ای تظاهر میکند که انگار هیچ ارتباطی با غرایز ندارد و معبود او فقط معشوق است که فقط با گذشت زمان پوچی آن آشکار می شود. 

انواع عشق 

عشق بیدارگر: عشق بیدارگر، رنگی فابریک خدایی دارد که هیچگونه عشقی یافت نمی‌شود چنین رنگی داشته باشد. شیدا و دلآرام در این مرحله دچار عشق خفته نمی‌گردد. در عشق بیدارگر می توان شخص را جهت رضای خدا دوست داشت.

الف.عشق رمانتیک: عشق بی شهوت که در آن گونه ی خاص دلبستگی و تعلق با ازدواج و بطور شاخص پس از تولد فرزند به وجود می آید. این دلبستگی مادام العمر میان زوج های بدون فرزند نیز مشاهده شده است.  
 
ب.عشق اینستاگرامی: نمی‌دانی او کیست و چه خصوصیاتی دارد! با این حال عاشق او می‌شوی؟ اگر بگویی در وصال  مشخص می‌شود در پاسخ می‌گویم لازمه این پیوند، ارتباط با نامحرم است که نفی شده رب العالمین و مورد نهی رحمة للعالمین قرار گرفته است. 

سرگشتگی و شوریدگی اینستایی غالبا به فراق می انجامد در این نوع از عشق، دلبر و دلداده دنبال بزک کردن خود هستند و در واقع ظاهرگرا خواهند شد و از ضابطه های ازدواج که همان داشتن اخلاق خوب و شناخت واقع بینانه از یکدیگر و... است غافل می مانند و همین امر سبب جدایی بعد از ازدواج می شود.

ت.عشق تک طرفه: در عشق یک طرفه، عاشق او را میخواد و معشوق ذره ای به عاشق فکر نمی کند در این عشق، عاشق حقیر شده خود را به آب و آتش میزند و در آخر به مطلوب خود نمی رسد سرانجام وقت خود و معشوق را تباه می سازد و چه بسا سرنوشت را به کام نیستی و مرگ بکشاند.

ی. عشق تکدی: عاشق از فرط نیاز به ارتباط در هر کوی و برزن با هر کس تمنای عشق دارد و عشق را از او گدایی میکند. 

اینگونه افراد درون آباد و با طراوتی ندارند و از نقص روان و کمبود محبت رنج می برند و برای جبران این خلأ، هر کس را در هر مکانی که ببینند زنگ عشق شان به صدا در میاد و به او را یادآور میکند این شخص همان نیمه گمشده توست و تو عاشق او هستی.

نام عشق قربانی کوته نظری 

زشت ترین پندار نسبت به عشق وقتی است که نامی از آن به میان آید و در ذهن فیلم هندی اکران شود به این معنا: متاسفانه برخی از مردم فکر می کنند عشق یعنی فردی عاشق جنس مخالف شده و در راه معشوقه از همه چیز خود گذشته و یا جان فشانی کرده است و در مقابل معشوقه تن نازی می کند و بعد از گذشت مدتی بیمار می شود و سپس می میرد و عاشق از درد فراق، تک و تنها سر به بیابان می گذارد و دیگر احدی او را نمی بیند و خبری از او بدست نمی آورد. 

در حالی که عشق در قله فراتر و فرازتر از چنین تفکر سخیفی می باشد عشقِ عاشق و معشوق جنسی در نازل ترین مرحله و کیفیت عشق و عاشقی است.

حکایت واقعی 

زینب(س) از دوره شیرخوارگی حسین دوست بود. آن هنگام که گریه کرد و در آغوش مادر و پدر آرام نمی گشت قنداقه را به حسین(ع) دادند و ایشان او را بغل گرفت آن وقت همه ی اهل بیت امام علی(ع) شاهد بودند زینب گریان در دست برادر خندان شد و هنگام عقدش با عبدالله بن جعفر رو به پدر کرد باباجان بگو زینب یک شرط دارد باید روزی یک بار برادرم حسین رو ببینم در هنگام وفات، دست روی سینه داشت گویی چیزی در آغوش دارد دستها رو که گشودند پیراهن خونی حسین(ع) را دیدند. عشق زینب به امام حسین(ع) ورژن اصلی عشق بیدارگر است.

این است عشق واقعی که بیدارت می کند و اگر مرده باشی زنده ات کند، راکد باشی جاری ات می کند، نشسته باشی بلندت کند، ماندگارت کند مثل عشق زینب و حسین.

عشق واقعی و حقیقی در سختی‌ها و بزنگاه ها مشخص می شود. پروردگارا ما را از کسانی قرار بده که به عشق بیدارگر رسیده اند./۹۱۸/ی۷۰۱/س

سید تقی نوری

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۴:۴۱
کوتاه با نخبگان؛
سیره معصومین از زبان استاد خسروپناه
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه گفت: یکی از دلایلی که فرقه‌های شیعه مثل واقفیه به وجود آمد به خاطر جهالت بود که گرفتار تفرقه می‌شدند؛ چون نمی‌گذاشتند امامت مطرح شود؛ اگرچه چه بخشی عامدانه قصد تفرقه داش...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۴:۰۴
ارسال آثار سوگواره عاشورایی تا ۴ آذرماه تمدید شد
دبیر هفتمین دوره از سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیئت از تمدید این سوگواره تا ۴ آذر ماه خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۳:۰۰
کتاب‌های دومنظوره بخوانیم؛
یادداشت | ۱۷ مزیت کتابخوانی
مردم با روی آوردن به مطالب گزیده اینستگرام، خود را از مطالعه کتاب بی نیاز دانستند. باید هوشیارتر از آن باشند که مبادا فقط به مطالب اینستاگرام و ... روی بیاورند و تمامی اطلاعاتشان از این اپلیکیشن ها در...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۳:۰۶
استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد؛
نگاه قرآن به مهمترین مسأله در دشمن شناسی
حجت الاسلام والمسلمین غفاری فر در تبیین ابعاد دشمن شناسی گفت: همانطور که اسلام توانست با محبت خود ایران را جذب کند، یهود نیز در ۱۴۰۰ سال گذشته بیکار نبوده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۱۹
سخنران برجسته دینی تبیین کرد؛
نشانه افراد شخصیت مدار چیست
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در سخنانی بیان کرد: آدم‌های با شخصیت اگر جایی دیدند که لغو است؛ مثلا موسیقی حرام و جلسه غیبت است، «مرّوا کراماً»، با کرامت و شخصیت از کنارش عبور می کنند.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۴:۰۵
گفت‌وگوی اختصاصی با کارشناس عرفان های نوظهور؛
بزنگاه شیطان | آنچه باید درباره "استاد سلوک" بدانیم
حجت الاسلام والمسلمین مظاهری سیف بر این باور است که تسلیم شدن به استاد ساده نیست، ما تسلیم خدا هم به راحتی نمی شویم، چه رسد به استاد. اگر استاد بخواهد ما را به طاعت خدا فرابخواند، نفس در برابر ما ایست...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۱۳
سعید عاکف بررسی کرد؛
خاطرات دفاع مقدس؛ گنجنامه معنویت و ارزش
در دهه‌های اخیر تلاش دشمن این بوده که تا می‌تواند دو عنصر «معنویت» و «ارزش» را از بین ببرد. این نه‌تنها شامل جنگ و فضای انقلاب ما، بلکه از قبل آن بوده است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۰۵
"گعده علما" در برنامه خندوانه؛
امیرخانی: از کودکی عاشق یک روحانی برجسته شدم
رمان نویس نام آشنای ایرانی در خاطراتی از علامه جعفری گفت: فکر می‌کردیم حوصله ما سر می‌رود، ولی بیان ایشان این‌قدر جذاب بود، همه نشستیم و محو علامه جعفری شدیم که برای یک مشت بچه راهنمایی وقت گذاشتند؛ ...
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۴:۳۳
معرفی کوتاه سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت + متن کامل
سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بر طبق روش‌های علمی و با استفاده از دستاوردهای بشری و مطالعه آینده پژوهانه تحولات جهانی طراحی شده و شامل مبانی، آرمان‌ها، رسالت، افق و تدابیر است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۴:۲۶
پرونده بلوغ(۲)
نباید از تربیت صحیح جنسی نوجوانان غافل شد
مدیر مدرسه علمیه رشد با تأکید بر ضرورت تربیت صحیح نوجوانان گفت: باید به نوجوان در زمینه‌های مختلف آگاهی داد و البته برای آن قالب روشنی داشت تا زمینه‌های اخلاقی و تربیتی تبیین شود.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۲:۵۴
یادداشت | ملاک صدق و کذب در فضای مجازی
قانون مبارزه با جرایم رایانه ای، تبادل اطلاعات را در فضای مجازی آزاد دانسته اما به یک سری شرط هایی مقید کرده است. یکی از آن شرط ها نقل نکردن اخبار دروغ و تهمت به دیگران است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۴:۵۰
گزارش | روایت مبلغ دینی از اربعین امسال
یکی از بچه ها که سید هم بود، کنار راننده نشسته بود. عمامه اش را درآورد، راننده وقتی این حرکت را دید عکس العمل جالبی انجام داد و گفت: وقتی در تلویزیون روحانی سیدی را نشان بدهند ما حتی پایمان را هم جلوی...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۱۵
تربیت در سایه(۲)
۷ اصل روان‌شناسی در "تربیت" + شواهد قرآنی
یادگیری اکتشافی یکی از بهترین شیوه‌های جهت تربیت غیر مستقیم است. در یادگیری اکتشافی، متربی خودش مطلب را کشف می‌کند و خودش آن را فهم می‌کند، از این رو بهتردر جان او می‌نشیند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۲:۴۶
یادداشت؛
اندیشه آخرالزمان از ایدئولوژی تا عمل
نگاه مخلوط شده مسیحیت با یهودیت بینش نسبت به آخرالزمان را برای مسیحیان صهیونیست به صورت کاملا متفاوت با اصل خود به وجود آورد.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۲:۳۸
درباره کوروش هخامنشی؛
تاریخ نگاری قبل از قاجار چگونه حذف شد
اصولا در منابع قدیمی ما هیچ اشاره‌ای به کوروش نشده است. در شاهنامه اصلا اسم کوروش نیامده است. در «العبر» ابن خلدون هم اثری نیست.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۰:۰۷
یادداشت | بهار اختلاف افکنی تشیع انگلیسی
افرادی که پشت مرجعیت شیعه پنهان می‌شوند و به دنبال مشروع سازی دهه‌های متناوب برای کم فروغ کردن روضه‌خوانی و عزاداری بهتر است به این مسئله توجه داشته باشند که عمده علمای شیعه امروز راضی به دهه سازی نیس...
۱۳۹۷/۸/۱۸ - ۱۳:۱۶
رییس هیأت مدیره مؤسسه لوح و قلم مطرح کرد؛
گفت‌و‌گو | ضرورت هوشیارسازی جبهه مؤمنان در برابر توطئه‌های دشمن
حجت الاسلام والمسلمین حقانی معتقد است جامعه بایستی جریان‌ها و افرادی که آبرومند نیستند و سراسر تاریخچه زندگی آنها مملو از فتنه و همه نوع بدی است را بشناسد تا مغلوب فریب آنها نشود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۱۴
یادداشت | آخرالزمان به رنگ سینمای یهود
فیلم‌های آخرالزمانی ساحران، جادوگران و رمالان، برای به دست آوردن قدرت، عرصه را بر آدمی تنگ کرده و اوضاع را به سمت وحشت و هراس واپسین روزهای حیات بشری پیش می‌برند.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۲۱:۴۵
یادداشت | تندیس مهربانی
ویژگی منحصر به فرد پیامبر اکرم(ص) این است که «ای محمد! تو را برای جهانیان، مایه رحمت قرار دادیم.» مهربانی ایشان قاره پیمای قلب‌ها است و این معنای تندیس رحمت بودن است.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۵:۵۰
یادداشت | موضع عزت و اقتدار
کسانی که درصدد توجیه عملکرد اشتباه خودشان هستند و تعامل خلاف خود با بیگانگان را با صلح امام حسن علیه‌السلام مقایسه می‌کنند خوب است که نگاهی به مفاد این صلح نامه داشته باشند و شرایط آن زمان را نیز بسنج...