Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | عشق به رنگ فابریک
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۱:۱۰
شناسه خبر: ۵۷۷۰۷۶
 
چندگانه عاشقی؛
یادداشت | عشق به رنگ فابریک
سرگشتگی و شوریدگی «اینستایی» غالبا به فراق می انجامد در این نوع از عشق، دلبر و دلداده دنبال بزک کردن خود هستند و در واقع ظاهرگرا خواهند شد.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، چهره‌نگاری عشق به رخ دلکش امید و آرامش درآمد. شیدایی همیشه رنگ خدایی دارد به همین خاطر، نسیم یاد خدا در جان عاشق، دائما در حال وزیدن است و در همان اول، آسودگی و دلخوشی را تقدیم روح و روان دلباخته میکند.

عشق قرآنی

وَ اَلَّذِينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلّٰهِ، مومنان، دارنده ی شدیدترین علاقه به خدای خود است.(بقره آیه 165)

عشق که مخففِ علاقه شدید قلب و از صفات طراز اول مومنان می باشد شاهراه آن، چشم است و چشم ها رو باید شست جور دیگری باید عاشق شد تا قلب با دیدن هر شور و اشتیاقی به تاپ و تب نیوفتد بدان سبب که  دل داده، مرزشناس و از دیار میانه روی است در دریای عشق بی گدار به آب نمیزند، افسردگی ندارد درمانده نمی گردد و در فکر عمیق بی حاصل فرو نمی رود.

وادی مقدس

عشق وادی مقدس است که غالبا با محدوده شور و اشتیاق اشتباه گرفته می‌شود فرق این دو در این است: اول اینکه در عشق هر آنچه زمان پیش می رود علاقه شدت می یابد؛ اما شور با گذشت زمان، رو به زوال و خستگی و فراموشی می رود و در آخر پشیمان و درمانده، ذکر لبش می‌شود (ای کاش عاشق نمی‌شدم) خوب بیچاره حق دارد شور را عشق بدانند چرا که از راهش گذر نکرده است.

فرق دوم: عشق عفت است و شور شهوت، تا تخلیه گردد فرو کش می شود. 

تفاوت سوم: در عشق، فرد عاشق محکوم به نظم است عاشق انتظام زندگی دارد ولی شور در مملکت وجودی انسان هرج و مرج و بی قراری راه می اندازد . 

تفاوت آخر: شور بگونه ای تظاهر میکند که انگار هیچ ارتباطی با غرایز ندارد و معبود او فقط معشوق است که فقط با گذشت زمان پوچی آن آشکار می شود. 

انواع عشق 

عشق بیدارگر: عشق بیدارگر، رنگی فابریک خدایی دارد که هیچگونه عشقی یافت نمی‌شود چنین رنگی داشته باشد. شیدا و دلآرام در این مرحله دچار عشق خفته نمی‌گردد. در عشق بیدارگر می توان شخص را جهت رضای خدا دوست داشت.

الف.عشق رمانتیک: عشق بی شهوت که در آن گونه ی خاص دلبستگی و تعلق با ازدواج و بطور شاخص پس از تولد فرزند به وجود می آید. این دلبستگی مادام العمر میان زوج های بدون فرزند نیز مشاهده شده است.  
 
ب.عشق اینستاگرامی: نمی‌دانی او کیست و چه خصوصیاتی دارد! با این حال عاشق او می‌شوی؟ اگر بگویی در وصال  مشخص می‌شود در پاسخ می‌گویم لازمه این پیوند، ارتباط با نامحرم است که نفی شده رب العالمین و مورد نهی رحمة للعالمین قرار گرفته است. 

سرگشتگی و شوریدگی اینستایی غالبا به فراق می انجامد در این نوع از عشق، دلبر و دلداده دنبال بزک کردن خود هستند و در واقع ظاهرگرا خواهند شد و از ضابطه های ازدواج که همان داشتن اخلاق خوب و شناخت واقع بینانه از یکدیگر و... است غافل می مانند و همین امر سبب جدایی بعد از ازدواج می شود.

ت.عشق تک طرفه: در عشق یک طرفه، عاشق او را میخواد و معشوق ذره ای به عاشق فکر نمی کند در این عشق، عاشق حقیر شده خود را به آب و آتش میزند و در آخر به مطلوب خود نمی رسد سرانجام وقت خود و معشوق را تباه می سازد و چه بسا سرنوشت را به کام نیستی و مرگ بکشاند.

ی. عشق تکدی: عاشق از فرط نیاز به ارتباط در هر کوی و برزن با هر کس تمنای عشق دارد و عشق را از او گدایی میکند. 

اینگونه افراد درون آباد و با طراوتی ندارند و از نقص روان و کمبود محبت رنج می برند و برای جبران این خلأ، هر کس را در هر مکانی که ببینند زنگ عشق شان به صدا در میاد و به او را یادآور میکند این شخص همان نیمه گمشده توست و تو عاشق او هستی.

نام عشق قربانی کوته نظری 

زشت ترین پندار نسبت به عشق وقتی است که نامی از آن به میان آید و در ذهن فیلم هندی اکران شود به این معنا: متاسفانه برخی از مردم فکر می کنند عشق یعنی فردی عاشق جنس مخالف شده و در راه معشوقه از همه چیز خود گذشته و یا جان فشانی کرده است و در مقابل معشوقه تن نازی می کند و بعد از گذشت مدتی بیمار می شود و سپس می میرد و عاشق از درد فراق، تک و تنها سر به بیابان می گذارد و دیگر احدی او را نمی بیند و خبری از او بدست نمی آورد. 

در حالی که عشق در قله فراتر و فرازتر از چنین تفکر سخیفی می باشد عشقِ عاشق و معشوق جنسی در نازل ترین مرحله و کیفیت عشق و عاشقی است.

حکایت واقعی 

زینب(س) از دوره شیرخوارگی حسین دوست بود. آن هنگام که گریه کرد و در آغوش مادر و پدر آرام نمی گشت قنداقه را به حسین(ع) دادند و ایشان او را بغل گرفت آن وقت همه ی اهل بیت امام علی(ع) شاهد بودند زینب گریان در دست برادر خندان شد و هنگام عقدش با عبدالله بن جعفر رو به پدر کرد باباجان بگو زینب یک شرط دارد باید روزی یک بار برادرم حسین رو ببینم در هنگام وفات، دست روی سینه داشت گویی چیزی در آغوش دارد دستها رو که گشودند پیراهن خونی حسین(ع) را دیدند. عشق زینب به امام حسین(ع) ورژن اصلی عشق بیدارگر است.

این است عشق واقعی که بیدارت می کند و اگر مرده باشی زنده ات کند، راکد باشی جاری ات می کند، نشسته باشی بلندت کند، ماندگارت کند مثل عشق زینب و حسین.

عشق واقعی و حقیقی در سختی‌ها و بزنگاه ها مشخص می شود. پروردگارا ما را از کسانی قرار بده که به عشق بیدارگر رسیده اند./۹۱۸/ی۷۰۱/س

سید تقی نوری

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۷:۳۹
یادداشت | هدف متعالى
حضرت زهرا(س) در خطبه فدكیه از اصل امر به معروف تعبیر به اصل «مصلحت عامه مسلمین» کردند «وَ الْاَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ مَصْلِحَةً لِلْعامَّةِ...».
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۵:۱۴
یادداشت | "کودک کشی" سند رسوایی جریان باطل
حضرت علی اصغر(ع) حجت پایانی امام حسین(ع) برای نجات فریب خوردگان لشکر اموی بود. عده‌ای ممکن بود، ندانند در میان سپاه حسینی، طفل شیرخواری وجود دارد و اگر می‌دانستند شاید دست از نبرد می‌کشیدند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۹:۱۵
یادداشت طلبگی | منبر؛ اسلامی یا سکولار
اگر قرار باشد گزاره های تاریخی در منابر گفته شود و هیچ نتیجه و پیوست مربوط به وضعیت موجود دنیا و جامعه نداشته باشد همان بهتر که کتابخانه ها تعطیل شوند و تاریخ نویسان هم زحمت سیاه کردن کاغذها را به خود...
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۳:۲۶
صریح با جریان روشنفکرنماها؛
یادداشت | چه کسانی عقائد و میراث گذشته را حراج می‌کنند
تفکر انتقادی هنوز نگران فعالیت مساجد، پیاده روی اربعین و حداقل نفوذ روحانیان در جامعه است.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۱:۴۵
بخش اول؛
اسطوره‌‌های صهیونیستی
یهودیان طرفدار صهیونیسم معتقدند که قبل از ظهور منجی باید حکومتی تشکیل دهند تا خود را برای بزرگ‌ترین جنگ آخرالزمان یعنی آرمگدون آماده کنند.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۰۹:۵۳
یادداشت | پیوست فرهنگی اقتصاد؛
سرمایه‌گذاران گردشگری؛ غافل از فرهنگ بومی
اخیرا شاهد هستیم سرمایه گذارانی که برای فعالیت اقتصادی در شهر قم و اطراف آن، اقدام به فعالیت های اقتصادی می‌کنند، کمتر به مسائل مهم فرهنگی و جایگاه شهرمقدس قم دقت نظر دارند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۸:۰۶
یادداشت | تحصیلات عالیه جلوی "طلاق" را نمی‌گیرد
شاید در جامعه ما این گونه برداشت شود که "آمار طلاق در قشر تحصیلکرده کمتر است"در حالی که این صرفا یک حدس و خوش بینی ‌ساده انگارانه است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۵۳
مدیر جامعه المرتضی مطرح کرد؛
درک ارزش اربعین بهترین روش برای مقابله با اختلاف افکنی دشمنان
حجت الاسلام والمسلمین زادهوش گفت: بهترین شیوه برای بیمه کردن سرمایه عظیم اربعین آن است که ملت شیعه، به خصوص مردم شریف ایران و عراق ارزش و قیمت اربعین حسینی را بدانند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۴۸
یادداشت؛
ضرورت مهجوریت زدایی از قرآن کریم در جامعه دینی
قرآن کریم صرفا برای حفظ و تجوید و مجلس ختم و سفره عقد نازل نشده است، این محدودسازی‌ها سبب می‌شود مشکلات جامعه لاینحل بماند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۰۵
برنامه‌های جامعه‌المرتضی در ایام محرم برای توریست‌ها
مراسم‌های مذهبی سؤالات مختلفی برای توریست‌ها ایجاد کرده و پاسخ‌گویی صحیح به این سؤالات باعث آشنایی توریست با آیین‌های مذهبی و رضایت‌مندی آنها از سفر به ایران شده است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۵:۱۰
یادداشت | علم را طلب کن حتی در فضای مجازی
دنیای اینترنت تکان بیشتری به جستجوگری و کاوش علمی داد و با ظهور فضای مجازی، روش تحقیق نیز از لحاظ ابزاری، تغییر شگرفی پیدا کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۴:۵۹
بازی‌ساز و برنامه‌نویس حوزوی:
گفت‌گوی اختصاصی | اگر دولت بخواهد پیام‌رسان‌های داخلی در ۶ ماه فراگیر می‌‌شود
حجت‌الاسلام داستانی بنیسی معتقد است، اگر حمایت واقعی از سوی دولت نسبت به رسانه‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی صورت گیرد، کمتر از ۶ ماه کل مردم از پیام‌رسان‌های خارجی به شبکه‌های داخلی روی آورده و از آنها اس...
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۳:۵۹
مدیر مؤسسه فرهنگی و پژوهشی طهورا تبیین کرد؛
نقش غیرت در متدهای تربیتی نوجوانان
حجت الاسلام بیاتی گفت: در مسائل جنسیتی برای پسرها بحثی به نام غیرت و محافظت از خانواده و ناموس وجود دارد که آموزش در این زمینه امری تعیین کننده در تربیت صحیح آنها به شمار می‌رود.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۴:۱۷
عبرت‌های عاشورا بی‌شمار است؛
یادداشتک | گندم ری، خرمای بغداد
عبرت های عاشورا بی شمار است و این شوخی نیست، آنها که دستشان را با خون حسين شستند، همان ‏هايى هستند كه در زندگینامه و کارنامه خود قبل از این جریان از يك لقمه چرب و نرم نگذشتند.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۳:۱۷
یادداشت | شهرداری "چهره زنان" را تغییر می‌دهد
تفکری سودای شانزلیزه سازی تهران را در سر دارد؛ چرا که توسعه تجارت و صنعت گردشگری را در گرو تولید شهر عشاق بازتعریف کرده است.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۴:۳۲
سخنی کوتاه و صریح با اهالی منبر؛
یادداشتک | سیاسی‌ترین کنش منبری‌ها چیست
آنچه اکنون و پس از ۴۰ سال، احساس مردم نسبت به نظام اسلامی را، بالا و پایین می‌برد نه توجیه تئوریک که کارایی نظام مدیریتی کشور است.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۱:۲۷
یادداشت | ۳ پیشنهاد برای تبلیغات اسلامی سازمانی
استفاده از ظرفیت «ترانه» برای کار فرهنگی دینی. شاید این پیشنهاد در نگاه اول عجیب به نظر بیاید؛ البته تعجبی هم ندارد؛ به‌هرحال واقعیت این است که موسیقی از نظر ما حوزویان چندان قابل توصیه نیست.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۱:۰۷
یادداشت | سکوتِ مرگبار متفکران انتقادی در برابر "سیطره نامرئی"
حدود پنج قرن از ظهور رنسانس می‌گذرد؛ اما هیچ یک از تلاش‌های انسان غربی برای تأسیس نظامی اخلاقی و مستقل از نظام اخلاقی دینی و سنتی، قرین موفقیت نبوده است.
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۱:۱۰
چندگانه عاشقی؛
یادداشت | عشق به رنگ فابریک
سرگشتگی و شوریدگی «اینستایی» غالبا به فراق می انجامد در این نوع از عشق، دلبر و دلداده دنبال بزک کردن خود هستند و در واقع ظاهرگرا خواهند شد.
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۰۹:۴۶
یادداشتک | ای آنکه نداری سلیقه
هرجا جو زدگی و کج سلیقه بودن غالب شود مسیر انقلاب و انقلابی گری دچار اختلال جدی خواهد شد.