Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | معتاد فضای مجازی
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ Sunday, September 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۰:۴۶
شناسه خبر: ۵۷۴۰۰۱
 
بخش دوم؛
یادداشت | معتاد فضای مجازی
رها ساختن افسار وقت و زمان، باعث چیرگی ابرهای تیره ناکامی و حسرت دائمی بر افق زندگی می شود.

به گزارش سرویس  فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، مدیریت صحیح در راستای انتظام امور موجب بارش ابرهای موفقیت در زندگی خواهد شد و هدیه ارزشمند و با طراوت کامیابی را برای فرد منظم به ارمغان می آورد.

گیتی با وسعت و پهناوری و بُعد مسافتی قاره هایش با بروز پدیده «فضای مجازی» به دهکده کوچک مبدل گشت و اینترنت و اپلیکیشن ارتباطی جزو پیش نیازهای جدا ناپذیر مردم شد.

اُنس عجیب و نامعقول بعضی از مردم به اینترنت آنها را به مواد مخدر فضای مجازی معتاد کرد و عوارض ناخوشایند و تهدید کننده جامعه را در پی داشت.

پیامد اعتیاد به فضای مجازی

یک: زنده به گور کردن وقت و زمان

هدر رفتن وقت یعنی رسیدن به بن بست

یک جوان پانزده ساله که بایستی در چنین سنی مشغول درس و بحث و در ایام فراغت به یادگیری حرفه ای روی آورد با غوطه ور شدن معتادگونه در فضای مجازی به پوچی تدریجی می رسد. ناگهان چشم باز می کند متوجه می شود هجده ساله شده و نه پایه علمی درستی دارد و نه صعنت و پیشه ای فرا گرفته است. می توان سه سال بیهوده سپری شده وی را «سه سال کشکی» نام نهاد.

امیر بیان علی علیه السلام در باره اهمیت وقت مداری می فرمایند: مومن باید وقتش را در سه جا صرف کند، یک: نیایش و عبادت پروردگارش، دو: اختصاص وقت برای کسب معیشت حلال، سوم: پرداختن به لذت های حلال و مایه زیبایی.

رها ساختن افسار وقت و زمان، باعث چیرگی ابرهای تیره ناکامی و حسرت دائمی بر افق زندگی می شود به گونه ای  هاله ای سیاه سراسر وجود عقل و هوش او را فرا می گیرد.

دومین پیامد اعتیاد به فضای مجازی بی برنامگی است.

فردی تا نیمه شب و چه بسا تا دم صبح در حال پخش زنده از خود برای عموم و یا پیگیر لایو دیگران است دیگر آمادگی لازم برای انجام کارهای روزمره خود را بخاطر خواب های نا منظم روز از دست میدهد.

سومین پیامد توسل به بی بندباری می باشد، معروف شدن و مورد توجه ماندن در نهاد هر انسانی وجود دارد که البته باید تعدیل شود و گرنه با طغیان آن سیل بی بندباری در زمین وجودی شخصیتی فرد راه می افتد.

متاسفانه عده ای برای جلب توجه دیگران و کسب تعداد چند هزار نفری بازدیدکننده از صفحه خود، گوهر ارزشمند شخصیتی خود را به قیمت ظاهر کردن برجستگی بدن و یا پخش کلیپ از پیش ضبط شده رقص خود، ارزان فروختند و مُهر بدنامی و هرزگی بر پیشانی خود زدند.

این بدترین ضرری است که فرد می تواند ب  خود روا بدارد در حالیکه نمیداند.

چگونه معتاد فضای نشویم؟

بهترین راه، مدیریت فضای مجازی است.

یک: مدیریت فضای مجازی فرزندان

مدیریت فضای مجازی فرزندان یعنی والدین نظارت دقیق و صحیح بر زمان استفاده از آنرا داشته باشند مثلا فرزندان روزانه فقط یک ساعت می توانند به فضای مجازی وصل بشوند. و در این رابطه، احساسی برخورد کردن پدر و مادر راه اعتیاد فرزندان خود را بسوی فضای مجازی هموار میکنند.

دوم: مدیریت فضای مجازی خود فرد

مدیریت فضای مجازی شخص با اجرای برنامه علی(ع) که در قسم یکم پیامد اعتیاد فضای مجازی ذکر کردیم محقق می شود.

حکایت

در یکی از جلسات خصوصی با والدین افراد حلقات صالحین داشتیم به پدر و مادر یکی از نیرو ها عرض کردم: فرزندتان وابستگی مفرطی به تلفن همراه خود دارد لحظه به لحظه حتی در حضور استاد سر در گوشی می کند.

مادر گفت: موبایل را از او بگیریم فرزندمان افسرده می شود. این یعنی برخورد احساسی.

گفتم: پیش از این، تلفن های همراه چنین قابلیت ارتباطی مجازی نداشتند باز هم فرزندتان افسرده بود؟

گفتند: خیر

و در آخر متوجه شدند این تفکر از محبتی که نسبت به فرزندشان دارند پدید آمده که مبادا با مدیریت فضای مجازی، فرزندمان افسرده شود./۹۱۸/ی۷۰۳/س

سید تقی نوری

 

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۰:۵۴
حجت الاسلام مرتضوی هشترودی تأکید کرد؛
اعلام دستاوردهای نظام اسلامی راه تقویت روحیه امید در جامعه
پژوهشگر حوزوی با تأکید بر این که دولت باید با صداقت در گفتار و رفتار از تشویش افکار عمومی جلوگیری کند، گفت: مسؤولان فعالیت های خود را به مردم گزارش دهند تا افراد بدانند مسؤولان به فکر اصلاح امور هستند...
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۵:۰۵
نقدی از یک دانشجو
در طولِ سفر، صندلی های انتهای اتوبوس را به محلی برای بحث های دانشجویی تبدیل می کنم. از بحث‌های شیرین ازدواج گرفته تا بحث های «صد من یک غاز سیاسی!».
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۵:۰۱
مدیر موسسه فرهنگی و پژوهشی طهورا مطرح کرد؛
ناعدالتی آموزشی بزرگترین آسیب خصوصی‌سازی مدارس
حجت الاسلام بیاتی با اشاره به مشکلات و آسیب‌های خصوصی سازی مدارس گفت: اولین و مهمترین آسیب‌ خصوصی سازی مدارس، از بین رفتن عدالت آموزشی است.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۴:۵۰
مدیر دفتر همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه مذاهب اسلامی:
"بی بی سی" از انتشار اخبار اربعین ترسیده است
حجت‌الاسلام جهانگیری سهروردی گفت: اربعین آورده‌های متعددی دارد و بزرگترین آن معرفی رویکرد تمدنی و بین‌المللی جهان اسلام با محوریت صلح را به دنیا معرفی می‌کند.
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۰۹:۱۲
یادداشت | رفراندوم عاشورا
امروز چهل سال از رفراندوم عاشورا می گذرد. چهل عاشورا بر مردم ایران گذشته است و یزیدیان زمان هر بار می کوشند تا ذره ای از شکوه و عظمت عاشورا را کم کنند.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۷:۳۱
نشست هم اندیشی گسترش فرهنگ دفاع مقدس؛
گزارش | تغییر تاکتیک دشمن از توپ و تانک به فیسبوک و فضای مجازی
دشمن در زمینه از بین بردن ارزش ها بسیار حوصله به خرج می دهد تا بالاخره پس از گذشت چندین سال ارزش های ما را نابود و آرمان های پلید خودش را نهادینه کند.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۰۹:۳۹
مقابله با بی‌عفتی‌های بزرگ هدف یک موسسه حوزوی
مدیر مؤسسه فرهنگی و پژوهشی طهورا با اشاره به جزئیات طرح مقابله با بی‌عفتی گفت: هدف اصلی طرح جدیدی که توسط مؤسسه طهورا ارائه و آغاز شده است، مقابله با بی‌عفتی‌های بزرگ است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۵:۴۵
یادداشت؛
عوامل تخریب ‌ نشاط اجتماعی و چند راهکار
با نگاهى به وضعيت عمومى جامعه، در مقايسه با سال‌هاى گذشته، شاهد افزايش انتقادها، افزايش بدبينى و بى ‌اعتمادى و مسائلى از اين قبيل در جامعه هستيم.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۵:۲۴
بخش چهارم؛
گفت‌وگوی اختصاصی | از "طالب‌‌اف" تا شیخ فضل الله
"طالب‌‌اف" جواب جالب به دهخدا می‌دهد؛ می‌گوید: کدام جانور در ایران یک‌شبه، پانصد حزب و انجمن زاییده؟! جوان! مگر می‌شود در یک دوره این همه انجمن و نهاد به وجود آمده باشد.
۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۰:۴۶
بخش دوم؛
یادداشت | معتاد فضای مجازی
رها ساختن افسار وقت و زمان، باعث چیرگی ابرهای تیره ناکامی و حسرت دائمی بر افق زندگی می شود.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۴:۱۳
انتقاد استاد حوزه از حضور ابزاری زنان در تبلیغات تلویزیون
حجت‌الاسلام و المسلمین الویری گفت: جا دارد که کنگره آمریکا بر دست اصحاب تلویزیون بوسه بزند که توانسته در زمینه نشر فرهنگ غربی این اندازه موفق عمل کند.
۱۳۹۷/۶/۱۷ - ۱۴:۵۴
واهمه از جهانی شدن اربعین؛
یادداشت | تشريح "پروژه نفرت"
نكته مهم خبر گاردين بلد كردن اسم يكي از مقدس ترين شهرهاي ايران بود؛ در حالی که توريست‌ها و مسافراني كه از كشورهاي مختلف به خصوص عراق به ايران مي‌آيند علاوه بر مشهد به شهرهاي ديگر ايران نيز سفر مي‌كنند...
۱۳۹۷/۶/۱۷ - ۱۲:۲۰
یادداشت طلبگی | هیأتی‌ها بخوانند
هیات ها می توانند یکی از آن اجتماع های سازمانی فعالی باشند که در زمینه سازی ظهور و تشکیل مقدمات تمدن اسلامی نقش مهمی را ایفا کنند.
۱۳۹۷/۶/۱۷ - ۱۱:۴۰
یادداشتک | بحران پوشکی
تردیدی نیست که عواملی عامدانه اوضاع گرانی را برای کشور درست کرده‌اند تا مردم را نسبت به خیلی مسائل از جمله ارزش‌های دینی و اصل نظام بدبین کنند.
۱۳۹۷/۶/۱۷ - ۱۱:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین احمدی شاهرختی تأکید کرد؛
تبلیغ بین الملل نیازمند تمرکز بر آموزه های قرآنی
عضو هیأت علمی پژوهشگاه مطالعات تقریبی بیان کرد: به دلیل اعتقاد مردم به قرآن کریم می‌توان این معجزه الهی را معبر و راهبردی برای انتقال ظرفیت‌های فکری و معارفی قرار داد و همین نقطه، محور وحدت ما با جهان...
۱۳۹۷/۶/۱۴ - ۱۴:۴۹
فیلمسازان عراقی در ایران
جمعی از فیلمسازان و هنرمندان عراقی با حضور در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی از این مرکز فرهنگی بازدید و در جریان فعالیتهای آن همانند جشنواره مردمی فیلم عمار، تاریخ شفاهی، موسیقی و... قرار گرف...
۱۳۹۷/۶/۱۴ - ۱۲:۱۱
یادداشتک | خبرگانِ مطالبه گر
رهبر انقلاب فرمودند: خبرگان باید از دولت، مجلس و دستگاه‌های مسئول، مطالبه‌گری کند.
۱۳۹۷/۶/۱۳ - ۱۳:۳۱
رییس مجمع عالی تفسیر قرآن کریم تبیین کرد؛
گفت‌وگو | نگاه راهبردی اهل‌بیت در مواجهه با مسائل بین‌المللی
حجت الاسلام والمسلمین میرکتولی با اشاره به سیاست راهبردی اهل‌بیت(ع) در مسائل داخلی و بین‌المللی، نگاه راهبردی اسلام به جهان بشریت را دارای سه سطح محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی توصیف کرد.
۱۳۹۷/۶/۱۳ - ۱۳:۰۴
خلاصه‌ای از پاسخ روحانیت به اتهامات رژیم پهلوی + سند
روحانیت هرگز با اصلاحات مخالف نبوده و نخواهد بود اما با آنهائى مخالفت می‌کند که هستى مملکت را به نام خود در بانک‌هاى خارجى گذاره‌اند.
۱۳۹۷/۶/۱۲ - ۲۲:۵۴
دیدگاه رهبر انقلاب درباره تاریخ نگاری متعهدانه
از آنجا که مقام معظم رهبری مطالعه‌ گسترده و عمیقی در عرصه‌ تاریخ به ویژه «تاریخ اسلام» و تاریخ معاصر، خصوصاً نهضت مشروطیت و انقلاب اسلامی دارند، لذا نظرات ایشان در حوزه‌ تاریخ همواره راهگشا و بدیع...