Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | معتاد فضای مجازی
چهارشنبه ۲۳ آیان ۱۳۹۷ Wednesday, November 14, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۰:۴۶
شناسه خبر: ۵۷۴۰۰۱
 
بخش دوم؛
یادداشت | معتاد فضای مجازی
رها ساختن افسار وقت و زمان، باعث چیرگی ابرهای تیره ناکامی و حسرت دائمی بر افق زندگی می شود.

به گزارش سرویس  فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، مدیریت صحیح در راستای انتظام امور موجب بارش ابرهای موفقیت در زندگی خواهد شد و هدیه ارزشمند و با طراوت کامیابی را برای فرد منظم به ارمغان می آورد.

گیتی با وسعت و پهناوری و بُعد مسافتی قاره هایش با بروز پدیده «فضای مجازی» به دهکده کوچک مبدل گشت و اینترنت و اپلیکیشن ارتباطی جزو پیش نیازهای جدا ناپذیر مردم شد.

اُنس عجیب و نامعقول بعضی از مردم به اینترنت آنها را به مواد مخدر فضای مجازی معتاد کرد و عوارض ناخوشایند و تهدید کننده جامعه را در پی داشت.

پیامد اعتیاد به فضای مجازی

یک: زنده به گور کردن وقت و زمان

هدر رفتن وقت یعنی رسیدن به بن بست

یک جوان پانزده ساله که بایستی در چنین سنی مشغول درس و بحث و در ایام فراغت به یادگیری حرفه ای روی آورد با غوطه ور شدن معتادگونه در فضای مجازی به پوچی تدریجی می رسد. ناگهان چشم باز می کند متوجه می شود هجده ساله شده و نه پایه علمی درستی دارد و نه صعنت و پیشه ای فرا گرفته است. می توان سه سال بیهوده سپری شده وی را «سه سال کشکی» نام نهاد.

امیر بیان علی علیه السلام در باره اهمیت وقت مداری می فرمایند: مومن باید وقتش را در سه جا صرف کند، یک: نیایش و عبادت پروردگارش، دو: اختصاص وقت برای کسب معیشت حلال، سوم: پرداختن به لذت های حلال و مایه زیبایی.

رها ساختن افسار وقت و زمان، باعث چیرگی ابرهای تیره ناکامی و حسرت دائمی بر افق زندگی می شود به گونه ای  هاله ای سیاه سراسر وجود عقل و هوش او را فرا می گیرد.

دومین پیامد اعتیاد به فضای مجازی بی برنامگی است.

فردی تا نیمه شب و چه بسا تا دم صبح در حال پخش زنده از خود برای عموم و یا پیگیر لایو دیگران است دیگر آمادگی لازم برای انجام کارهای روزمره خود را بخاطر خواب های نا منظم روز از دست میدهد.

سومین پیامد توسل به بی بندباری می باشد، معروف شدن و مورد توجه ماندن در نهاد هر انسانی وجود دارد که البته باید تعدیل شود و گرنه با طغیان آن سیل بی بندباری در زمین وجودی شخصیتی فرد راه می افتد.

متاسفانه عده ای برای جلب توجه دیگران و کسب تعداد چند هزار نفری بازدیدکننده از صفحه خود، گوهر ارزشمند شخصیتی خود را به قیمت ظاهر کردن برجستگی بدن و یا پخش کلیپ از پیش ضبط شده رقص خود، ارزان فروختند و مُهر بدنامی و هرزگی بر پیشانی خود زدند.

این بدترین ضرری است که فرد می تواند ب  خود روا بدارد در حالیکه نمیداند.

چگونه معتاد فضای نشویم؟

بهترین راه، مدیریت فضای مجازی است.

یک: مدیریت فضای مجازی فرزندان

مدیریت فضای مجازی فرزندان یعنی والدین نظارت دقیق و صحیح بر زمان استفاده از آنرا داشته باشند مثلا فرزندان روزانه فقط یک ساعت می توانند به فضای مجازی وصل بشوند. و در این رابطه، احساسی برخورد کردن پدر و مادر راه اعتیاد فرزندان خود را بسوی فضای مجازی هموار میکنند.

دوم: مدیریت فضای مجازی خود فرد

مدیریت فضای مجازی شخص با اجرای برنامه علی(ع) که در قسم یکم پیامد اعتیاد فضای مجازی ذکر کردیم محقق می شود.

حکایت

در یکی از جلسات خصوصی با والدین افراد حلقات صالحین داشتیم به پدر و مادر یکی از نیرو ها عرض کردم: فرزندتان وابستگی مفرطی به تلفن همراه خود دارد لحظه به لحظه حتی در حضور استاد سر در گوشی می کند.

مادر گفت: موبایل را از او بگیریم فرزندمان افسرده می شود. این یعنی برخورد احساسی.

گفتم: پیش از این، تلفن های همراه چنین قابلیت ارتباطی مجازی نداشتند باز هم فرزندتان افسرده بود؟

گفتند: خیر

و در آخر متوجه شدند این تفکر از محبتی که نسبت به فرزندشان دارند پدید آمده که مبادا با مدیریت فضای مجازی، فرزندمان افسرده شود./۹۱۸/ی۷۰۳/س

سید تقی نوری

 

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۴:۵۵
دهه‌های بی‌سند؛
یادداشت | لجاجت بر دهه‌سازی‌
همان گونه ایام عزاداری مؤکد است، شادی هم مؤکد است و ایام عیدغدیر، عید سعید فطر و عید ولادت امام زمان(عج) که دارای سفارش است را فراموش نکنیم.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۴:۲۸
معنا و معیار خوشبختی واقعی
مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی درباره «خوشبختی انسان‌ها و دلایل مادی و معنوی آن» پاسخ داده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۳:۲۹
سفرنامه هند(۴)
محرم در"لکنو" | حجاب در هوای شرجی
پای بندی مردم لکنو و به طور کلی شیعیان هند به مسائل شرعی هم جالب است. بانوان شان معمولا هیچ تار مویی بیرون نمی گذارند و پوشیه می زنند.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۱:۵۸
پرونده بلوغ (۳)
غفلت والدین از "تربیت جنسی فرزندان" خسارت بار است
مدیر مدرسه علمیه امام هادی(ع) با تبیین جایگاه تربیت جنسی در خانواده ها گفت: تربیت جنسی، عرصه ای است که باید پدر و مادر در درون خانواده آن را مدیریت و اجرا کنند تا فرزند به سوی انحرافات و مشکلات بعدی ک...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۲:۰۲
سفرنامه اربعین | در پیاده روی اربعین چه گذشت
عراقی ها بسیار دوست دارند نظر ایرانی ها را درباره کشورشان بدانند. شاید به خاطر تاریخ دیرینه و همسایگی ما با آنها، این موضوع برای شان مهم است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۴:۱۸
دهه محسنیه؛ سنت یا بدعت
ایام محسنیه عنوانی است كه در سال های اخیر در خصوص ایام جسارت به خانه حضرت زهرا(س) و سقط نوزاد ایشان در پایان ماه صفر و آغاز ربیع اطلاق شده و تلاش می شود مجالس سوگواری در این رابطه برقرار شود.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۴:۰۲
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران مطرح کرد؛
بهترین زمان انعقاد نطفه برای داشتن فرزندی زیبا و باهوش
استاد دانشگاه تهران گفت: بهترین تولدها از آن نوزادهایی است که پدر و مادرشان عاشقانه خواسته اند که بچه دار شوند، انتخاب زمان در انعقاد نطفه و فرزند آوری بسیار مهم است، حال سؤال می شود در طول سال چه زما...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۵۸
چرا تجویزهای ضدخلق پول گمراه‌کننده است
ادبیات ضدخلق پول، برای برخی جریانات فکری در حوزۀ اقتصاد اسلامی‌ نیز مقبولیت یافته، تا جایی که آنها نظام بانکداری مطلوب اسلام را بانکداری ذخیره کامل دانسته‌اند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۴۱
با محوریت قصه تاریخی دینی؛
انیمیشن سینمایی "در مسیر باران" منتشر شد
فیلم سینمایی "در مسیر باران" یکی از این انیمیشن‌های جذاب و مناسب برای خانواده ها و دانش آموزان محسوب می‌شود که در سال ۱۳۹۶ از سوی یکی از انیمیشن سازان ایرانی ساخته شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۱:۰۰
مهمان ناخوانده؛
یادداشت | اعضای جدید خانه‌های ایرانی
جای تأمل دارد فناوری اینترنت بدون هیچ محدودیت و مانع و تحریمی در ایران اجرایی می شود، اما توان به کارگیری فناوری های دیگری حتی هواپیمایی را در ایران نداریم.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۲۷
"امر به معروف و نهی از منکر" مظهر عملی مسؤولیت‌پذیری و پیشرفت
از مهمترین نقاط ضعفی که در جامعه ایران فراگیر شده است و بیشتر افراد مبتلا به آن هستند، عدم مسئولیت‌پذیری است که ناشی از اعتماد به نفس بیجاست.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۲:۰۱
سفرنامه هند(۳)
از چالش قطار تا تعامل با کفار غیر کتابی
مساله تعامل با کفار غیر کتابی، موضوعی اساسی است که جا دارد فقهای عظام به آن بپردازند و با استفاده از ظرفیت بی بدیل فقه شیعه، گره از کار مسلمانان هند باز کنند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۰:۱۵
یادداشت | پیروزی صددرصدی شعار "حب الحسین"
نقطه عطف ارتباط و پیوند ایرانی‌ها و عراقی‌ها را باید در خونخواهی از قاتلان اباعبدالله الحسین(ع) جست؛ آنجا که به فرماندهی مختار ثقفی یک‌صدا فریاد «یا لثارات الحسین» را سر داده بودند.
۱۳۹۷/۸/۱۲ - ۱۵:۰۳
در خبرگزاری رسا؛
پرونده تحلیلی "بلوغ" منتشر می‌شود
بررسی آموزش‌های صحیح دوران بلوغ و مشکلات این دوران، تبیین نقاط آسیب‌زای سند ۲۰۳۰ و خلأ آگاهی های دوران بلوغ از منظر اسلامی در مدارس و خانه‌ها از محورهای مهم این پرونده بلوغ است.
۱۳۹۷/۸/۱۰ - ۱۵:۵۸
یادداشت | پیام حضور زائران اربعین از ۴۰ کشور جهان
اربعین امسال، برخی زوار و مواکب با نصب تصاویر شهدای مظلوم یمن تلاش کرده اند دنائت و پستی سیاست رسانه ای کشورهای غربی را در بی تفاوتی آنها به کشتار مظلومانه مردم یمن نشان دهند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۸:۵۵
یادداشت | شب‌های عصر مدرنیته؛ آرام یا ناآرام
شناخت شب و روز و جایگاه آن در سیستم خلقت و زندگی بشری، بسیار حائز اهمیت است. تفکر اسلامی در مقابل تفکر مدرنیته غربی، در این باره اختلاف نظرهایی دارند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۸:۴۵
اربعین رسانه جهانی؛
یادداشت | چرا امام حسین ندای "یا اهل العالم" سر داد
پیاده روی اربعین ارتباطی ناگسستنی با نبوت دارد. زائر به زیارت نوه پیامبر می رود. زائر، لبیک به ندای آزادی خواهی، حق طلبی، عدالت، مبارزه با ستمِ امام حسین(ع) می دهد.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۱:۴۱
در گفت‌وگو با حجت الاسلام والمسلمین بنیادی مطرح شد؛
اربعین تبلور همدلی میان پیروان ادیان الهی
نایب رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین گفت: اربعین تبلور وحدت و همدلی میان شیعیان بلکه مسلمانان و پیروان سایر ادیان در تمرکز بر یک امر الهی و مطابق با فطرت‌‌ها است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۴۱
سفرنامه اربعین؛
گزارش | جای خالی موکب‌های یمنی
در موکب شباب المقاومه، جایگاهی برای یمنی ها تدارک دیده شده بود و دو جوان یمنی با لباس مخصوص یمن و خنجرهای معروف خود در آنجا ایستاده بودند، تلاقی کاروان پیاده روی یمن با این موکب بسیار دیدنی شد.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۳:۵۹
یادداشت| "کنار قدم‌های جابر"
یکی از شگفتی‌های اربعین، گسترش چشمگیر این حرکت بزرگ در سال‌های اخیر است که با وجود کینه‌توزی دشمنان و کشورهای استکباری به منظور جلوگیری از رشد همه جانبه این راهپیمایی، روز به روز با افزایش همراه بوده ...