Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - ويژگي هاي مسجد در قرآن
شنبه ۲۶ آیان ۱۳۹۷ Saturday, November 17, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۵/۱ - ۱۴:۰۰
شناسه خبر: ۵۷۲۱۱۹
 
دبير جامعه روحانيت كاشان تشريح كرد؛
ويژگي هاي مسجد در قرآن
دبير جامعه روحانيت كاشان گفت: مومنان مراقب باشند فضاي مسجد را به بحث و جدل هاي بيهوده و مادي كه ارتباطي با دين ندارد آلوده نكنند كه اينگونه موارد مكروه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، حجت الاسلام عليرضا شاه فضل، يكشنبه شب در مسجد امام خميني(ره) در ادامه تفسير آيه 109سوره توبه، گفت: ماجراي مسجد ضرار كه از سوي منافقين ساخته شده بود به جايي رسيد كه خداوند دستور تخريب و تبديل آن به زباله دان را داد.

وي افزود: هرچند مسجد و جايگاه مقدسي است اما به دليل اينكه هدف از ساخت مسجد ضرار كفر و تفرقه و اختلاف بين مسلمانان بود خداوند دستور به تخريب آن داد، اما در مقابل خداوند از مسجد قبا نخستين مسجدي كه پيامبراكرم(ص) قبل از ورود به مدينه احداث كرد، ‹‹لَمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوَى مِنْ أَوَّلِ يَوْمٍ›› مسجدي كه بناي آن از روز نخست براساس تقوي الهي بود حمايت كرد.

حجت الاسلام شاه فضل گفت: خداوند مي فرمايد، ‹‹فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَنْ يَتَطَهَّرُو›› كساني در مسجد هستند كه به دنبال تزكيه نفس هستند و همين عامل سبب شده است تا در مسجد نماز بخوانيد، ‹‹وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُطَّهِّرِينَ›› از اين رو خداوند كساني را كه اهل تزكيه نفس باشند دوست دارد.

وي افزود: خداوند خيلي به ظاهر كار توجه ندارد اما نيت و هدف و منويات انسان از انجام هركاري مهم است چرا كه براي برخي هدف از ساخت مسجد عبادت مردم است و به دنبال نام و نان و شهرت نيستند اما براي برخي ديگر هدف از ساخت مسجد استفاده هاي شخصي است.

حجت الاسلام شاه فضل يكي از دغدغه هاي انسان مومن در انجام كارهاي خير را داشتن نيت الهي دانست و گفت: انجام هركاري كه به ظاهر الهي باشد، اما در باطن  نام و نان و شهرت باشد مورد پذيرش خداوند قرار نمي گيرد، از اين رو خداوند در اين آيه ‹‹أُسِّسَ عَلَى التَّقْوَى مِنْ أَوَّلِ يَوْمٍ›› به نيت اوليه انسان ها در كارها كه نيت الهي تأكيد كرده است.

دبير جامعه روحانيت كاشان با اشاره به اينكه يكي از ويژگي هاي مسجد در اين آيه بيان شده است، ابراز کرد: خداوند در اين مي فرمايد ‹‹فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَنْ يَتَطَهَّرُو›› هدف از رفتن به مسجد براي اين است كه مي خواهند خود را تطهير كنند.

حجت الاسلام شاه فضل يكي از بهترين ويژگي هاي مسجد تطهير افراد دانست و ادامه داد: افرادي كه با نيت غير الهي و به واسطه انجام امور شخصي به مسجد مي روند تطهير نمي شوند، اما براي تشخيص الهي بودن و نبودن هدف از رفتن مسجد وجود تغييرحالات انسان است.

وي افزود: خداوند در سوره مباركه بقره نيز در رابطه با ويژگي هاي مسجد مي فرمايد، ‹‹وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ مَنَعَ مَسَاجِدَ اللَّهِ أَنْ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ وَسَعَىٰ فِي خَرَابِهَا›› مسجد محل ذكر و ياد خداوند و در راستاي تزكيه نفس است.

دبير جامعه روحانيت كاشان با اشاره به اينكه عادت كردن به رفتن به مسجد و عبادت يكي از آفت هايي است كه مي تواند گريبان انسانهاي مومن را بگيرد، يادآور شد: هرچند عادت به انجام عبادت و رفتن به مسجد خوب است اما اين عادت كه تبديل به اعتقاد نشود همان بهره برداري حداقلي از يك گوهر گرانبها است.    

حجت الاسلام شاه فضل گفت: مومنين مراقب باشند فضاي مسجد را به بحث و جدل هاي بيهوده و مادي كه ارتباطي با دين ندارد آلوده نكنند كه اينگونه موارد مكروه است.

وي افزود: خداوند در آيه 109 سوره توبه مي فرمايد، ‹‹أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىٰ تَقْوَىٰ مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانٍ›› كارهاي شما براساس تقوا و رضوان الهي كه همان جلب رضا خداوند و به معني راضي بودن است باشد.

دبير جامعه روحانيت كاشان گفت: متأسفانه برخي معني رضا را اشتباه تفسير مي كنند و اينگونه تصور مي‌كنند كه بايد از همه اتفاقات روزمره راضي بود در حاليكه معناي رضا اين است كه انسان نسبت به مسائلي كه از سوي خدا برايش رخ داده راضي باشد نه اتفاقاتي كه انسان در آن در نقش داشته است كه كشف آن بسيار مشكل است.

دبير جامعه روحانيت كاشان ابراز کرد: انسان مومن براي تشخيص رضايت خدا در اتفاقات هميشه بايد بين خوف و رجا باشد، از يك طرف ترس  اين را داشته باشد كه در اتفاقات رخ داده  خودش مقصر باشد و از طرف ديگر اتفاقات رخ داده را در اراده خداوند بداند، از اين رو در هر كاري نه صد درصد رضايت داشته باشيد و نه ناراضي باشيد، اما چنانچه انسان مقصر باشد راضي به رضاي الهي معنا نخواهد داشت./1307/پ204/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۰۰:۰۴
امام جمعه موقت كاشان:
وفای به عهد و پيمان با خدا از نشانه هاي اولوالالباب است
امام جمعه موقت كاشان گفت: يكي از مهمترين و بارزترين نمونه ها و نشانه ها و صفات اولوالالباب اين است كه به پيمان هاي الهي وفار دار هستند و پيمانهاي الهي را نمي شكنند.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۳:۳۱
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی:
قوه قضائيه نياز به تحول دارد
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اينكه قوه قضائيه نياز به تحول دارد، گفت: ساختار فعلي قوه قضائيه قوانين اسلامي است و شخصيت هاي سالم، بزرگ، متدين و حقوق دان در راس قوه قضائيه قرار دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۵:۴۸
آیت الله طباطبایی نژاد:
مردم در شرایط بد اقتصادی در کنار یکدیگر باشند
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: تحریم‌های اقتصادی همیشه وجود داشته و موضوع جدیدی نیست، اینکه برخی مردم اجناس را انبار می‌کنند و مشکلاتی را به وجود می‌آورند باید اصلاح شود.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۴:۲۳
آيت الله نمازي:
جنایات ضد بشری در یمن سبب خشم جهانی از مستکبران شد
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: جنايت ضد بشري آمريكا و آل سعود در يمن سبب برافروخته شدن خشم جهاني عليه آمريكا، آل سعود و اسرائيل شد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۲:۰۱
آیت الله مهدوی:
بروز عمل صحیح نشانه فکر سالم است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از صفات بارز امام حسن عسکری(ع) در صلوات منقول از لسان خودشان، با واژه البِرّ بیان شده است، وجودی که سرتاسرش بِرّ باشد چیز جز نیکویی از او صادر نمی شود...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۳۲
معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
استان اصفهان بيشترين جذب يارانه كتاب را دارد
معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: استان اصفهان از بيشترين جذب يارانه ها بهره برده است و استان هاي قم، خراسان رضوي و تهران در رتبه هاي دوم تا چهارم قرار دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۲۴
امام جمعه موقت كاشان:
شهدا عامل عزت ملت ايران هستند
امام جمعه موقت كاشان شهدا را از عامل عزت ملت ايران دانست و گفت: شهدا حق گو و حق طلب بودند و در راه حق حركت كردند و به شهادت رسيدند و با شهادت خود براي ملت ايران اسلامي عزت آفرين شدند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۱۱
سردار نقدی:
انقلاب اسلامی در ۴۰ سال مبارزه، آمریکا را از صدر به زیر کشید
سردار نقدی گفت: در حال حاضر ۲۷۵ شبکه رادیویی و تلویزیونی به زبان فارسی با حمایت غرب، شبانه روز در حال فعالیت علیه انقلاب و ایران هستند و حداقل ۲۰۰ فیلم با موضوعات ضدایرانی مستقیم ساخته اند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۰۲
آيت الله نمازي:
مقاومت به رژیم صهیونیستی ثابت كرد دوران بزن در رو گذشته است
نماينده ولي فقيه در كاشان از پيروزي جبهه مقاومت به عنوان يكي از پيروزي هاي امت اسلامي نام برد و گفت: رزمندگان جبهه مقاومت با حملات موشكي خود به اسرائيل غاصب ثابت كردند دوران بزن در رو گذشته است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۱:۵۱
حجت الاسلام نیلی پور:
اخلاق باید کنترل کننده قوای مختلف انسان باشد
رییس بنیاد مهدویت و آینده پژوهی گفت: اخلاق باید کنترل کننده قوای مختلف نباتی، حیوانی و انسانی ما باشد؛ قوه تفکر که از قوای انسانی است و قوه رشد و نمو که از قوای نباتی است و همچنین قوه شهوت و غضب که از...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۱:۳۵
همزمان با آغاز هفته كتاب؛
برنامه هاي هفته كتاب در كاشان با نواختن زنگ دانايي‌ آغاز شد
مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان گفت: فرهنگ مطالعه و کتابخواني را بايد بين نوجوانان و جوانان و جامعه توسعه و ترويج دهیم.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۳:۴۲
حجت الاسلام زنده دل خبر داد؛
برگزاری اختتامیه دوره تکمیلی تربیت مربی کودکان و نوجوانان
رییس اداره آموزش های کاربردی مبلغان دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: اختتامیه دوره تکمیلی تربیت مربی تخصصی کودکان و نوجوانان با حضور تمامی مبلغان تخصصی کودک و نوجوان دفتر تبلیغات برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۹:۳۳
دیدار نماینده ولی فقیه در سپاه با آیت الله ناصری
حجت الاسلام حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با آیت الله ناصری دیدار کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۴:۰۹
رییس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی:
برنامه‌های دفتر تبلیغات به سمت عملیاتی‌تر شدن می‌رود
حجت الاسلام مخدوم با اشاره به کاهش بودجه دفتر تبلیغات اسلامی به کمتر از یک ششم و مشکلات این کاهش بودجه، گفت: در سه میز خانواده، اخلاق و سبک زندگی برنامه ریزی دقیقی برای برنامه های اجرایی وجود دارد تا ...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۱۰
فولادگر:
دولت الکترونیک از الزامات توسعه اقتصادی است
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت الکترونیک از جمله الزامات اساسی برای رشد و توسعه اقتصادی کشور است و مجلس نیز در مقام قانون‌گذاری، تکالیف مهمی در این حوزه برای دولت مشخص کرده است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۳:۱۲
آیت الله مهدوی:
امید داشتن به خدا سبب ایجاد گشایش در بن بست ها می شود
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به داستان فرزنددار شدن حضرت زکریا(ع) در کهولت سن، گفت: امید حضرت زکریا(ع) به خداوند و ناامیدی و یأس ایشان نسبت به مخلوقات سبب گشایش در مسأله فرزند دار...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۰۲
مهرعلیزاده مطرح کرد؛
نوسانات ارزی و مشکل سوخت رسانی عامل اجرایی نشدن پروازهای خارجی اصفهان
استاندار اصفهان با تأکید بر مزایای طرح هفتگانه احیای زاینده رود و لزوم توجه استاندار بعدی اصفهان به این طرح برای احیای زاینده رود و حل مشکلات آبی اصفهان، گفت: برخی با اقدامات شعاری نظیر زاینده رود به...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۱۶
سخنگوي ارشد و معاون فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد نيروهاي مسلح:
تمام پايگاه هاي دشمن در تيررس موشك هاي ايران است
سخنگوي ارشد و معاون فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد نيروهاي مسلح، گفت: امروز تمام پايگاه هاي دشمن در منطقه در تيررس موشك هاي نقطه زن جمهوري اسلامي ايران قرار دارد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۳:۲۰
دبير جامعه روحانيت كاشان:
قرآن دعوت به تعقل و علم می کند
دبير جامعه روحانيت كاشان با اشاره به اينكه اسلام با پيشرفت مسلمانان مخالف نيست، گفت: همه آيات قرآن دعوت به تعقل و علم است اما در اين راه كوتاهي كرده ايم.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۹:۴۱
حجت الاسلام قیصری خبر داد؛
برگزاری کارگاه علمی و مهارتی تأمین محتوا ویژه مبلغان خواهر
رییس اداره امور مبلغان خواهر دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با تأکید بر ضرورت افزایش توانمندی تبلیغی مبلغان خواهر، گفت: کارگاه علمی، آموزشی و مهارتی تأمین محتوای تبلیغی مبلغان خواهر طرح اعزام مستمر هفتگی ...