Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - نگاهی به زندگی زاهدانه آیت الله مروجی
دوشنبه ۲۸ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۴:۰۳
شناسه خبر: ۵۷۱۰۵۸
 
به مناسبت سالگرد ارتحال آیت الله مروجی؛
نگاهی به زندگی زاهدانه آیت الله مروجی
آیت الله حاج شیخ ماشاءالله مروجی از مردان بی ادعای خدا بود و نفسی«مطمئن» به دریای لطف خداوندگار خویش و جانی نشسته در ساحل «زهد» و کرانه «ایمان»، از جمله شخصیت هایی بود که درونی گسترده و روحی ژرف نگر دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، بیرون و ظاهر، هر چه باشد، ای بسا بتوان آن را به بند توصیف کشاند؛ ولی درون و باطن، به ویژه آن گاه که سخن از روحی بزرگ و ایمانی سترگ در میان است، به وصف نمی آید و در زبان نمی گنجد.

قلم بارها نشان داده است که در معرفی مردان بی ادعای خدا توانامند نیست و در راه توصیف ارتباط ژرف و معنوی ایشان با حضرت حق و تشریح مراتب عشق فروزان عرفانی و رازگونه شان با مقام ربوبیت از پای می افتد.

مشکل آن جا است که واژگان در دسترس برای راه بردن به این وادی کم طاقت هستند و اصطلاحات در گردش میان ما در مسیر فهم و انتقال این مفاهیم نحیف و ناتوان است.

چگونه می توان شورانگیزی جذبه های معنوی و دل انگیزی عطر و ریحان ارواح عرفانی را با دیگران سهیم شد؟

مگر می توان سرور حاصل از مناجاتی را باز گفت که، به رغم ناتوانی ذهن خاک آلود فرش نشینان از استماع آن، در کنگره ارتباطی عاشقانه با خداوند پیچیده است و پژواکی بلند و رسا را در گوش جان زاهدی بی ادعا و عالمی فارغ از دنیا و ما فیها سبب شده است؟

آری سخن گفتن از شخصیت هایی که درونی گسترده و روحی ژرف نگر دارند سخت است؛ هرچند، از رهگذر توصیف برخی نشانه‌ها و ویژگی های بیرونی ایشان، که گاه در زندگی روزمره و روابط فردی یا اجتماعی شان بروز و ظهوری می یابد، می توان راهی یافت به بخشی از روح پر رمز و راز و جان مطمئن شان.

آیت الله حاج شیخ ماشاءالله مروجی از جمله این شخصیت ها بود؛ نفسی «مطمئن» به دریای لطف خداوندگار خویش و جانی نشسته در ساحل «زهد» و کرانه «ایمان».  

مرحوم آیت‌الله مروجی نمونه‌ یک انسان کامل و بافضیلت بود که در گمنامی و دوری از هیاهوی ظاهری دنیا و دل‌ربایی‌های دنیوی، به حیات واقعی خود دست ‌یافت و جاودانه شد و از آن دسته نبود که نان دین می ‌خورند و کار دنیا می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری و فرزند آیت الله مروجی، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، به بیان بخشی از ویژگی های زندگی پدرش می پردازد.

اکنون، که هشت سال از عروج ایشان به دیار دلدار می گذرد، بر خود لازم و فرض می دانم تا به  برخی از ویژگی ها و آثار ظهور یافته در نمای بیرونی زندگی ایشان بپردازم؛ بلکه این تلاش راهی باشد به درون آن پوینده راه عرفان و عاشق وادی ایمان.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی بیان کرد: از خداوند بزرگ می خواهم تا این بنده را در انجام این وظیفه خطیر یاری رساند و آن چه بیان می کنم به ویژه برای جوانان خوش فکر و پر شور مفید واقع گردد که هرچند فرصت ملاقات با آیت الله مروجی را نداشته اند ولی، آن گونه که طی این سال ها بارها دیده و شنیده ام، ذهن پرسشگر و ضمیر جستجوگرشان ایشان را مشتاق شناختن هر چه بیش تر آن زاهد الهی و پیر وادی محبت به مردم و جوانان نموده است.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی در مورد پدرش می گوید: برای تسبیح خدا آن چنان اهمیتی قائل بود که بارها می گفت:«حتی یک بار گفتن سبحان الله را به هیچ روی حاضر نیستم با همه جهان معاوضه و معامله کنم»، او  این سخن را چنان با عزم و جزم بیان می کرد که برای مخاطب تردیدی نسبت به ایمان قلبی و مستحکم خود نسبت به مفاد آن باقی نمی گذارد.

آدمی میل به تعارف و بزرگنمایی دارد؛ اما گاه طنین واژگان و استواری سخن به گونه ای است که هیچ طعم و بویی از تردید، تعارف یا بزرگنمایی از آن به مشام نمی رسد. این جمله آیت الله مروجی این گونه بود و تکرار این جمله در زبان روزمره و احوال مختلف وی خبر از ایمانی راسخ به مضمون این جمله می داد.

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه می دهد: آیت الله مروجی نسبت به تجملات و زرق و برق بی اعتنا بود و این امور را بر اساس کوچک و حقیر می شمرد؛ تا آن جا که اگر کسی را می دید که به زرق و برق دنیایی توجه می‌ کند زبان به نصیحت وی می گشود و او را با جملاتی خیرخواهانه و نرم، نسبت به عواقب اخروی دنیاگرایی هشدار می‌داد، در یک کلام دنیا را در حد امرار معاش و رفع حاجات طبیعی و واقعی مهم می شمرد و مازاد بر آن را خطرناک می‌دانست.

آیت الله مروجی با همه وجود خود، به فرصت های زمانی«متعلق به خدا» می اندیشید و این فرصت ها را مهم و حیاتی می شمرد، از دغدغه های همیشگی وی سخن گفتن از شب های جمعه و شب های قدر بود.

ماه های رجب و شعبان و رمضان بخش های مهم و سرنوشت ساز سال بودند و برای رسیدن این ماه ها لحظه شماری می کرد، با دیدن ماه رجب شوقی وصف ناپذیر در جانش پدیدار می شد؛ تا آن جا که همه اطرافیان تحت تاثیر قرار می گرفتند، از این که ماه رمضان آمده است بسی لذت می برد و  برای رجب، شعبان و رمضان تدارک ویژه ای می دید.

شاید برای بسیاری از ما که در گیر و دار زندگی گرفتار آمده ایم عجیب به نظر برسد ولی برای وی روزگار با ایام خدایی معنا می یافت روز و شب، که ساعات آن بر اساس مناجات و ادعیه معنا می یافت، ایام هفته، که مهم ترین بخش آن شب های جمعه بود، و ماه های خاص، که اوج آن رجب و شعبان و رمضان بود، زندگی وی را معنا و بعدی متفاوت، و برای اکثر ما ناشناخته، بخشیده بود. رنگ و بوی این ایام در زندگی آیت الله مروجی حلول کرده بود و طعمی خدایی به کارها و رفتار وی در طول سال بخشیده بود.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی ادامه داد: یادم نمی‌ رود هنگامی که ماه رجب  می‌آمد اطرافیان را گرد خود جمع می کرد؛ سپس از یکی از آنها می ‌خواست که یکی از احادیث یا مطالب ارزشمند وارد گردیده در باب ماه رجب را  با صدای بلند قرائت کند.

وی خود آن مطلب را پیشتر، ای بسا بارها و بارها، خوانده بود؛ اما از این که دیگران هم آن را بدانند و بخواند، و او شاهد این خواندن و دانستن  باشد، بسی خشنود می گردید، شوقی فراوان داشت نه تنها برای گام زدن در راه خدا بلکه برای دعوت دیگران به این راه.

فرزند آیت الله مروجی از دیگر ویژگی های پدر را توجه به نیازمندان عنوان کرد و گفت: به افراد گرفتارآمده و نیازمند توجهی ویژه و کم نظیر داشت؛ تا آن جا که اگر کسی را گرفتار می یافت با همان امکانات اندک و بسیار محدود خود از وی دلجویی می‌کرد؛ به عنوان نمونه اگر با يتيمي رها شده در کوی و برزن مواجه می شد او را به خانه محقر خود می‌آورد و گاه چندین ماه وی را نگاه می داشت.  مرحوم آیت الله مروجی می کوشید تا احساس تنهایی، رهایی و بی سرپناهی رنجش ندهد، به رغم آن که خانه اش بسیار کوچک بود و حتی، به دلیل تنگی و کمبود جا کفاف اهل خانه را نیز نمی نمود؛ ولی در انجام کارهای خیری از این دست اساسأ هیچ گاه تردیدی به خود راه نمی داد و نکته آن جا بود که او با نگاه وسیع خود آن خانه تنگ و محقر را آن چنان وسعت و فراخنایی بخشیده بود که هم اهل خانه و هم یتیم میهمان در آن، احساس صفا و رضایتمندی می کردند و به وضوح در می یافتیم که با قلب بزرگ خود برکت الهی را  به سوی امکانات  اندک زندگی اش جلب می کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی ادامه داد: آیت الله مروجی به حیوانات توجه ای ویژه داشت تا آن جا که شخصأ به حیوانات در منزل یا اطراف منزل و کوچه منتهی به منزل غذا می رساند، به کمک حیواناتی که در کوچه و بیرون به هر دليل گرفتار آمده بود می شتافت و در این زمینه ملاحظه شأن و تشریفات را نمی کرد.

ابدا برایش مهم نبود که نگاه دیگران به این مسأله چگونه است و این که چه می گویند یا چه ممکن است بگویند، در این زمینه داستان های بسیاری از او نقل شده است که شنیدنی است؛ این داستان ها نه تنها برانگیزاننده عواطف و به لحاظ روحی نسبت به رابطه انسان و حیوانات بسی آموزنده و تأمل برانگیز است.

آیت الله حاج شیخ ماشاءالله مروجی برای دعا بسیار ارزش قائل بود، نه فقط از آن جهت که حاجات از این رهگذر برآورده می شوند؛ بلکه هم چنان که بارها تکرار می کرد، دعا را بندگی در پیشگاه خداوند می دانست، جملات یا اشعار یا مناجاتی را که گویای خشوع بنده در پیشگاه خدا بود بسیار دوست می داشت.

مضامینی این گونه را  با گریه و بغضی در گلو و حالتی خاص زمزمه می کرد، هنگام این زمزمه ها چشم های خود را می بست و در عالمی دیگر سیر می کرد و نمی توانستی این لحظات را ببینی و به یاد خدا نیفتی.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی، نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان افزود: صفات و ویژگی هایی از این دست در زندگی روزمره آیت الله مروجی به فراوانی وجود داشت و در اعمال و رفتار وی هر لحظه به چشم می آمد؛ تا آن جا که حضور در محضر ایشان همیشه رنگ و بویی متفاوت داشت و هنگامی که در کنار او قرار می گرفتیم خود را در فضایی تازه و روح انگیز احساس می کردیم.

این فضا حاصل توجه به خداوند بود، توجه به خداوند در محضر آیت الله مروجی مسأله ای شعاری نبود؛ بلکه به چشم می آمد و به شیوه ای ملموس آدمی را تحت تأثیر قرار می داد،  پررنگی توجه به حضور خدا هنگامی که کنار وی بودیم بعدی تازه، و کم یاب، به محضر ایشان بخشیده بود؛ تا آن جا که هر کس در کنار او قرار می گرفت احساس می کرد به دنیای دیگری پا نهاده است.

هنگامی که در محضر او قرار می ‌گرفتیم به یکباره خود را در فضایی متفاوت، صفایی متفاوت، سخنی متفاوت، نگاهی متفاوت، آرامشی متفاوت و منطقی متفاوت می دیدیم در آن فضا همه چیز از خدا بود و به خدا بازمی گشت.

 روحش شاد.

گقتنی است، مراسم هشتمین سالگرد ارتحال عالم ربانی آیت‌الله حاج شیخ ماشاء‌الله مروجی‌(ره)، روز پنجشنبه 21 تیرماه 97 و با سخنرانی آیت‌الله غیاث‌الدین طه محمدی، نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه همدان و با حضور مردم، مسؤولان استانی و شهرستانی پس از اقامه نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع شهرستان کوهدشت برگزار می‌شود./9451//۲۰۰/خ

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۱۲:۵۵
به همت بسیج استان لرستان صورت گرفت؛
اجرای ۳۸۰ پروژه محرومیت زدایی و اهدای ۱۱۰ جهیزیه
معاون هماهنگ کننده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان به اجرای ۳۸۰ پروژه محرومیت زدایی و اهدای ۱۱۰ جهیزیه به نوعروسان مناطق محروم در لرستان از سوی بسیج اشاره کرد و گفت: پروژه ها شامل مسجد، دسترسی روستا ب...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۲۲:۰۰
حجت الاسلام بیاتیان خبر داد؛
برگزاری دوره­ های آموزش احکام در الیگودرز
رییس تبلیغات اسلامی الیگودرز به برگزاری دوره های آموزشی احکام در جامعه به ویژه بین نسل جوان اشاره کرد و گفت: این دوره ها با استفاده از ظرفیت مبلغان مستقر و طرح هجرت در مناطق شهری و روستایی برگزار می ش...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۲۱:۵۵
حجت الاسلام زینی وندیان:
شهرستان زاغه از کمبود روحانی رنج می برد
امام جمعه شهرستان زاغه به خالی بودن مساجد این شهرستان اشاره کرد و گفت: شهرستان زاغه با کمبود حضور روحانیت رو به رو است.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۲۱:۴۶
حجت الاسلام گراوند:
نماز در اصلاح جامعه نقش آفرین است
دبیر ستاد اقامه نماز در دانشگاه علوم پزشكی لرستان نماز را مهم ترین عبادت خواند و گفت: این مهم در اصلاح جامعه نقش بسزایی دارد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۲۱:۳۷
حجت الاسلام چراغی:
تبیین فرهنگ اقامه نماز راه حل مشکلات اخلاقی و اجتماعی است
مسؤول ستاد اقامه نماز لرستان با اشاره به اهمیت اقامه نماز و آثار و برکات آن در جامعه، گفت: اقامه نماز و تبیین این فرهنگ به ویژه بین نسل نو در رفع مشکلات اجتماعی و اخلاقی نقش آفرین است.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۲۲:۱۶
حجت الاسلام والمسلمین میرعمادی:
نمایشگاه کتاب بزرگ ترین رویداد فرهنگی است
نماینده ولی فقیه در لرستان نمایشگاه کتاب را بزرگ ترین رویداد فرهنگی خواند و گفت: با نهادینه سازی فرهنگ کتابخوانی در جامعه به ویژه بین نسل جوان در تحقق فرهنگ و تمدن اسلامی نقش آفرین شویم.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۲۰:۴۶
نماینده ولی فقیه در لرستان:
انقلاب اسلامی زمینه‌ ساز ظهور امام زمان است
نماینده ولی فقیه در لرستان انقلاب اسلامی را زمینه‌ ساز ظهور امام زمان(عج) خواند و گفت: آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران همان آرمان‌های امام زمان(عج) است و منتظران ظهور باید به این آرمان ها عمل کنند.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۶:۰۸
ابدالی پور:
کانون مساجد لرستان محور برگزاری ۲۴۰ حلقه کتابخوانی هستند
سرپرست دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد لرستان به برگزاری ۲۴۰ حلقه کتابخوانی در ۳۰ کانون فرهنگی هنری مساجد استان خبر داد و گفت: این طرح با هدف نهادینه سازی فرهنگ کتابخوانی و تحقیق و پژوهش در حال ب...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۰۷:۴۰
معاون تبلیغ حوزه علمیه لرستان:
توسعه زیرساخت ها لازمه تقویت بحث هجرت روحانیت است
معاون تبلیغ حوزه علمیه لرستان طرح هجرت را از طرح های موفق در عرصه تبلیغ عنوان کرد و گفت: توسعه زیرساخت ها لازمه تقویت بحث هجرت روحانیت است.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۵:۴۲
امام جمعه خرم آباد:
روحیه بسیجی راه حل رفع مشکلات کشور است
نماینده وی فقیه در لرستان به نقش و حضور مؤثر بسیج در عرصه های مختلف اشاره کرد و گفت: بسیج در هر زمینه ای که ورود پیدا کرده موفق بوده و امروز پیشرفت هسته ای کشور مدیون تفکر بسیجی است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۱:۱۷
حجت الاسلام ولی پور مطرح کرد؛
تبلیغ ۱۸۵ طلبه در قالب طرح های تبلیغی
معاون تبلیغ حوزه علمیه لرستان به برگزاری طرح های تبلیغی در استان اشاره کرد و گفت: ۱۸۵ طلبه در قالب این طرح ها در مناطق شهری و روستایی استان فعالیت دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۱:۱۶
حجت الاسلام جعفرپور:
فعالیت مبلغان در مناطق محروم سدی در برابر آسیب های اجتماعی است
رییس تبلیغات اسلامی بروجرد به فعالیت تبلیغی مبلغان در جامعه اشاره کرد و گفت: فعالیت مبلغان در مناطق محروم سدی در برابر آسیب های اجتماعی است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۱:۰۵
حجت الاسلام منصوری:
مبلغان نقش مهمی در تربیت نسل انقلابی و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی دارند
رییس تبلیغات اسلامی خرم آباد با اشاره به اعزام و فعالیت مبلغان در مدارس، گفت: این حضور در تربیت نسلی انقلابی و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی مؤثر است و باید برای دانش آموزان فرهنگ سازی شود که در نهادی...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۶:۳۷
حجت الاسلام موسوی:
هجرت روحانیت با توجه به نیاز جامعه پاسخگو نیست
رییس حوزه علمیه الشتر با اشاره به نیاز جامعه در راستای حضور ورحانیت در مناطق شهری و روستایی گفت: با توجه به بحث اعزام مبلغ به مناطق باز هم این نیاز احساس می شود و باید زمینه حضور و اعزام بیشتر روحانیت...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۶:۰۳
امام جمعه شهرستان زاغه:
هجرت مراجع از قم و تقویت قطب علمی در شهرها زمینه ساز هجرت روحانیت است
امام جمعه شهرستان زاغه بر ضرورت فراهم ساختن زمینه حضور روحانیت در مناطق محروم و حمایت از این قشر تأکید کرد و گفت: مراجع قم با هجرت به استان های دیگر می توانند قطب علمی ایجاد کنند و با قوی سازی حوزه ها...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۹:۴۶
حجت الاسلام طباطبایی:
احکام وقف برای مردم بازگو شود
مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: برای تبیین فرهنگ وقف و توسعه موقوفات با بیان احکام وقف باید این مهم در جامعه تبیین شود.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۹:۳۸
حجت الاسلام نجفی:
احیای فرهنگ وقف لازمه رفع مشکلات جامعه است
رییس اوقاف و امور خیریه خرم آباد بر ضرورت احیای فرهنگ وقف تأکید کرد و گفت: این مهم برای رفع مشکلات جامعه در زمینه های مختلف نقش آفرین است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۵:۴۳
حجت الاسلام امیدیان:
تحصیل ۱۵۰ طلبه در مدرسه علمیه خواهران نورآباد
مؤسس حوزه های علمیه نورآباد با اشاره به فعالیت مدرسه علمیه خواهران این شهرستان از سال ۹۰ گفت: هم اکنون ۱۵۰ طلبه در این مدرسه مشغول تحصیل هستند.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۴:۴۳
حجت الاسلام عباس زاده:
وقف سنت حسنه ای ماندگار است
معاون فرهنگی اوقاف لرستان وقف را سنتی ماندگار خواند و گفت: ترویج این فرهنگ در رفع مشکلات جامعه نقش آفرین بوده و آثار و برکات وقف ماندنی است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۳:۵۷
نگاهی به مدرسه علمیه بقیه الله اعظم نورآباد لرستان
حوزه علمیه برادران نورآباد با عنوان بقیه الله اعظم این شهرستان از سال ۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده است و هم اکنون با حضور ۱۳۰ طلبه در سطح یک، دو و سه حوزوی مشغول فعالیت است.